Iets over de geschiedenis van Axel Een rijke inhoud VI. Wie waren deze Johanna en Ferdinand Johanna's vader, Boudewijn van Konstan- tinopel (1194—1205) had deze bijnaam ont vangen, omdat hij op een kruistocht met de hulp der Venetianen Konstantinopel had veroverd. Maar reeds spoedig daarna, in de veldtocht tegen de Bulgaren, was hij op 15 mei 1205 gesneuveld en had niet lang plezier van zijn keizerlijke waardigheid ge had. Maar voor onze landen was het erger, dat hij 2 minderjarige dochters achterliet. In Vlaanderen werd de oudste, de 14- jarige Johanna, als erfgename en opvolg ster van Boudewijn X, gesteld onder de hoede van haar oom, Filips van Namen. Weinig bescherming heeft zij van deze oom gehad. Filips liet zich overhalen, toen hij met een dochter van koning Philippe Auguste kon huwen, om de prinsessen in het geheim uit het Gentse kasteel te voeren en naar Frankrijk te brengen. Het Gentse volk, woedend over deze handelwijze, joeg Filips uit Vlaanderen en Henegouwen weg en verkozen Bosschaert van Avennes tot Ruwaard. 'Steden en edelen benoemden, gezanten, die naar het hof van de Franse koning trokken om deze te bewegen de prinsessen vrij te laten. Maar dit had geen succes. Er begon nu een tw'ist daarover, wie de gemaal van Jo'hanna zou worden. De gemeenten van Vlaanderen verlangden, dat Johanna een Engelse prins tot gemaal zou gegeven wor den. De wolhandel met Engeland speelde daarin een grote rol. Maar de Franse ko ning wilde dat Johanna een Franse prins I A tot gemaal zou krijgen, omdat dan Frankrijk zijn invloed in Vlaanderen zou kunnen doen gelden. Het ging echter heel anders. Gravin weduwe Miathilde koos haar neef Ferdinand van Portugal tot echtgenoot vian Johanna. We kunnen het leven van Johanna en Ferdinand wel als dat van ongeluksvogels beschouwen. Te Parijs had op kosten van de Vlaamse en Henegouwse gemeenten het huwelijk plaats, dat op schitterende wijze werd ge vierd. Koning Philippe wilde echter voor hij Johanna vrijliet, dat aan hem St. Omer en Aire zouden worden geschonken. Door de nood gedwongen, daar zij zich in de macht van de Franse koning bevonden, beloofden de graaf en gravin die stedeni aan Frankrijk af te ötaan. En nu zou de tocht naar de graafschap pen plaats vinden. Door de kroonprins en vele edelen vergezeld kwamen zij te Peronne aan, waar zij gevangen werden gezet tot zij de afstand van de beide steden hadden be krachtigd. Deze nu w'erden door de Fransen bezet. Maar Johanna werd te Douai ziek nu wilde Ferdinand zijn intocht in zijn graaf schap alleen houden. Yperen, Kortrijk en Brugge ontvingen hem als hun Heer, maar de Gentenaren, ver toornd over de afstand van St. Omer en Aire, wilden hem niet ontvangen, als hij niet vergezeld was door Johanna. Toen hij nu met een Johanna en een groot leger te Gent kwam, verzetten de Gente naren zich niet meer. Gent kreeg zijn vrij heden en Axel zijn stadsrechten. Nog meer leed hadden de beide echte lieden te wachen. De Franse koning was in oorlog met Engeland en riep de hulp van Ferdinand in. Deze antwoordde, dat hij eerst St. Omer en Aire moest terugkrijgen, voor hij willde (helpen, waarop Vlaanderen in oorlog kwam met Frankrijk. In de veldslag bij Bouvines op 27 juli 1214 werd Ferdinand gevangen genomen en door de Fransen in het Louvre opgesloten. Eerst na ruim 12 jaar in de kerker te zijn opge sloten, werd hij door koningin Blanche vrij gelaten. Echter was 'hij van een gezond en levenslustig man een zwaarmoedige en zieke man geworden. Op 27 juli 1233 stierf hij. Johanna verloor ook haar enig kind Maria. Op verlangen van haar onderdanen huwde zij 3 jaar later met Thomnm van Savoye. Op 5 december 1244 overleed zij in het klooster Marquette. Graaf Thomas van Savoye heeft met Jo hanna aan de Vier Ambachten de Keure ge geven in 1242 (de Keure is een wetboek, dat de rechtspiaak in de Vier Ambachten regelde). Ze is te vinden in J. Scharp, deel I, blz. 1 e.v.v. Een verhandeling over de Keure door mr. J. F. de Smid't is te vinden in de Archiefsbibliotheek no. 13. Op Johanna van Konstantinopel volgde als gravin van Vlaanderen Margaretha II, ook wel genoemd Zwarte Margriet. Bij de opvolging was zij 54 jaar. Zij was gehuwd geweest met haar voogd, Bosschaart van Avennes, een. fier ridder, die aan de Uni versiteit van Parijs tot een wetenschappelijk man was gevormd. Deze had evenwel bij het aangaan van het huwelijk voor zijn bruid verzwegen, dat hij als subdiaken der kerk niet meer tot het aangaan van een huwelijk gerechtigd was. Er waren twee kinderen geboren n.l. Jan en Boudewijn. Toen eens de Paus gewezen had op het Onwettige hunner samenleving had Mar garetha in 1225 Bosschaart van Avennes verlaten om te huwen met Willem van Dampierre. Sedert die tijd haatte zij de kinderen uit het eerste huwelijk en wijdde zij al haar moederlijke zorgen aan de kinderen uit het tweede huwelijk t.w. Willem Guido en Jan. Na het overlijden van hun vader in 1240 werden de Van Avennes door keizer Fre- derik II van Duitsland als wettige zonen, bevoegd tot opvolging, erkend. Jan van Avennes was gehuwd met Aleida, de zuster van Graaf Willem II van Holland. Gesterkt door de steun van zijn zwager eiste Jan de Zeeuwse eilanden en Keizerlijk Vlaanderen voor zich op. En aan die eis zette hij kracht bij door in Duitsland, Friesland, Holland, Henegouwen, Zeeland en Luik een leger te verzamelen, waarmee hij Keizerlijk Vlaan deren binnentrok. Tevergeefs zocht hij steun bij Gent, Brugge en Yperen en deed hij een beroep op de Vier Ambachten. Maar Vlaanderen in zijn geheel bleef de Dampierres trouw. Woedend over die hard nekkige tegenwerking poogde Jan van Aven nes door oorlogsgeweld af te dwingen, wat hij niet door overreding kon verkrijgen. Het Land van Waes, de Vier Ambachten, het Graafschap Aalst en de steden Gerards- bergen en Dendermonde werden te vuur en te zwaard genomen en Axel in 1248 voor de eerste maal geheel verwoest en verbrand. DE KEURE. Het schijnt, dat reeds een Keure aan de Vier Ambachten was gegeven door Filips van den Elzas (1168'1191). Deze schijnt verloren te zijn gegaan. In de Keure van 1242 wordt gehandeld over „Van de rech ten, die van de Vier Ambachten den grave sculdig zijn". Daarin wbrd't ook vermeld, dat in oorlogstijd het Ambacht van Assenede de graaf zal dienen met 2 heercoggen, het Ambacht van Bouchaute zal leveren 1 heer- bogge, het Ambacht van Axel 2 heercoggen en het Ambacht van Hulst 1 heercogge en 1 seilscoude, waaruit blijkt, dat de Am bachten van Assenede en van Axel de voor naamste der Vier Ambachten waren. Het 2e artikel handelt over „den Scepen- domme" van de Vier Ambachten, waarin bevolen wordt, dat op Senite Jansdag nieuwe schepenen zullen verkozen worden. Elk der Vier Ambachten zal eén man zenden tot den Graaf of zijn vertegenwoordiger en die zul len namen noemen van candidaten en daar uit zullen in elk ambacht 7 schepenen be noemd w'erden, die recht moeten spreken. Als iemand gedaagd wordt en niet komt voor de zes zware zaken als „manslachte, diefte, brand, huiszoeking bij nacht, over- crachte van w'ive of vredebreuk", die zul len gebannen worden. Er werd ook straf gesteld op valse maten. De vrouwen zijn half zo schuldig als de mannen. Als een zeedijk doorbreekt zijn de „cossaten" (de genen die geen land in dat ambacht hebben) schuldig drie dagen met hare spaden te komen werken, J. R. de Jonge. ZOMERZEGELS 1960. De serie Zomerzegels 1960, met toeslag waarvan de extra-opbrengst ten goede komt aan Nederlandse instellingen voor volksge zondheid, maatschappelijk werk en culturele zorg, is gewijd aan Nederlandse bloemen. De keuze van dit onderwerp is mede be- invloed door de Tuinbouwtentoonstelling „Floriade" te Rotterdam, Uitgifte van een zegel (of zegels), uitsluitend gew'ijd aan deze tentoonstelling, stuitte op bezwaren omdat het aantal bijzondere uitgiften beperkt moet blijven wel is op de 4 cents zegel uit de serie, welke als voorstelling de afbeelding van een tulp draagt, het opschrift „Floriade 1960" vermeld. De zegels zijn uitgevoerd naar ontwerpen van de heer Piet Wetselaar in drie kleuren koperdiepdruk. De waarden, voorstellingen en kleuren zijn als volgt 4 4 ct, tuljp „La Princesse" (Tulip hy- brida), grijs, groen en rood 6 4 ct, gaspeldoorn (Ulex europaeus), rose, groen en geel 8 4 ct, witte waterlelie (Nymphaea alba), blauw, groen en geel 12 8 ct, slanke klaproos (Papaver du- bium), bruinachtig geel, rood en groen; 30 10 ct, blauwe zeedistel (Eryngium maritimum) geel, groen en blauw. De zegels zullen dit jaar worden verkocht van 23 mei tot en, met 9 juli op alle post- inrichtingen. Op de „Floriade" zal de verkoop op het tijdelijke bijkantoor aldaar worden voort gezet tot en met 25 september 1960. De zegei's blijven geldig voor frankering tot en met 31 december 1961. Bus poeder met rammelaar in de deksel, doos zalf, flacon olie, stuk zeep, flacon shampoo, plastic zeep- doos, plastic speldenbakje, meetlint, Doktersboek. Dit alles in een super BABYSET a f5.95 Deze artikelen ookafzonderlijk verkrijgbaar SPORTNIEUWS De a.s. nieuwelingenkoers zal word'em verreden over een afstand van 70 km op een parcours binnen de kom der gemeente. Aangaande dit parcours kun nen wij mededelen dat een aanvrage is ingediend voor twee (verschillende parcoursen en wel voor het tot nu toe gebruikelijke parcours zoals dit de laatste jaren gered'en werd, n.l. via Noordstraat, Prins Hen drikstraat, Zuidsinge'l en Zeestraat, terwijl daarnaast nog een aantrekkelijke ronde is uitgestippeld, welke hoofdzakelijk voert door plan-West. Het staat mo menteel nog niet vast welke van deze twee trajecten zal worden gekozen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. (Vervolg ivan le pagina) Voorstel tot het verhuren van een. perceel grond aan de „Steenkolen-Handelsvereniging N.V." Aan deze N.V. gevestigd te Utrecht wordt ver huurd een perceel gemeentegrond, liggende aan de Zuidsingel, ter grootte van 530 m2, ingaande 1 juli a.s. en voor de duur van 20 achtereenvolgende jaren en vervolgens met een wederzijdse opzegtermijn van één jaar voor inrichting van een PAM-bedi'enïngs- station met tankinstallatie. In verband met de sanering van een gedeelte van de Kerkdreef wordt gekocht van N. J. van Biezen, Kerkstraat 9-11, een perceel van ca. 25 m2 en een gedeelte erf, groot oa. 20 m2. Voorts wordt aan Van Biezen verkocht een ge deelte van de ondergrond van perceel, sectie G no. 827, groot 40 m2. Tot herstel van een grorvdkerende muur bij de Chr. Nationale School voor gewoon lager onderwijs, wordt ingovelge artikel 72 van de L.O.-wet 1800,be- schijkbaar gesteld. Vastgesteld werden hierna de 16e en' 17e wijziging von de gemeentebegroting voor 1959 en de 5e eni 6e wijziging van de gemeentebegroting voor 1960. Bij besluit van 26 januari 1960 werd besloten een perceel bouwgrond gelegen aan de Rabertstraat en de Olivierstraat, ter grootte van resp. 660 men 2940 mi2 te verkopen aan R. A. van Wiemeersch te Axel voor de prijs van 5,75 per m2. Gebleken is dat de prijs voor de grond aan de Olivierstraat 6,per m2 moet bedragen, zodat deze besluiten worden gewijzigd overeenkomstig deze ho gere grondprijs. Bij punt 21, de voorstellen met betrekking tot de reorganisatie van de financiële administratie der ge- meerite, komen de tongen weer enigszins los. In een zeer uitgebreid en1 gedocumenteerd prae- advies ontvouwen B. en! W. hun voordtellen dien aangaande, aan de hand van de adviezen, welke zij daartoe van een daarvoor indertijd ingestelde raads commissie ad hoe hebben ontvangen. In het kort komen deze daarop neer, dat het kas beheer en het financieel-administratieve beheer van elka.ar worden gescheiden, teneinde een betere interne controle mogelijk ite maken en daarmee tevens tege moet te komen aan de meermalen in de controle rapporten gemaakte opmerkingen. Voor de inhoud hiervan verwijzen wij naar de toelichting hierover in ons vorig nummer. Als voorzitter van de commissie verklaarde de heer Oggel, dat deze kan instemmen met enige afwijkingen in de voorstellen van B. en W. tenl aanzien van de adviezen der commissie. Deze betreffen o.a. de in stelling van een grondbedrijf, waartegen men ter provinciale griffie bezwaren maakte en waarom B. en W. hiervan voorshands willen afzien. Ook kan de commissie er mee instemmen, dat in afwijking van hun advies, de opname der gasmeters en de inning der kwitanties niet afzonderlijk zal geschieden. De beoogde controle kan volg'ers B. en W. ook wel anders verwezenlijkt worden. Ook kan de commissie er mee instemmen, dat de centrale boekhouding een zelfstandige afdeling wordt, mits deze dan verplicht wordit, aan de afdeling financiën desgevraagd de nodige gegevens te verstrekken. De heer C. van Bendegem, die ook deel uitmaakte van de commissie geeft nog een aanvulling ten aan zien van het zwembad. Voor 1960 legt men zich er bij neer, dat nog geen overname door de gemeente plaats vindt, doch de leden behoud'en zich het recht voor, hier bij een volgende begroting op terug te komen. Wat de werktijden van het administratieve per soneel betreft, bestrijdt spr. de door B. en W. ge bezigde uitdrukking, als zou deze verlenging van de arbeidstijd een anachronisme zijn. Spr. behoort tot een groep, die vaak gepleit heeft voor verkorting van de arbeidstijd, doch hier is een instructie, die in een langere werktijd voorziet, dan nu het geval is. De heer Van Luijk vraagt zich af of heel deze materie, die toch een regeling van de interne werk zaamheden der administratie is, nu eigenlijk wel tot de bestuurlijke taak van de raad behoort. Hij ziet dit meer als een taak van B. eni W. Verder be vreemdt het hem dat B. en W. aan de raad mede delen, dat zij de arbeidstijd willen verlengen. Komt dat omdat die beoogde reorganisatie zoveel meer werk meebrengt In een der rapporten wordt toch met grote waardering gesproken over de toe wijding en het werk van de gemeente-ambtenaren. Wat is nu eigenlijk het motief voor deze verlenging, vraagt spr. De voorzitter antwoord, dat de raad wel een be slissing moet nemen over het principe der reorga nisatie, aangezien, hieruit consequenties voortvloeien en hij straks de nodige verordeningen en instructies ook moet vaststellen. De langere arbeidstijd vloeit reeds voort uit de instructie. Dit laatste ontlokt de heer Van Luijk de opmer king, dat het dan ook niet nodig was, dit ter publi catie op deze plaats naar voren te brengen, wat de voorzitter hem daarna toestemt. De voorzitter deelt nog medle dat B. en W. bij nader inzi'eni toch willen trachten, een grondbedrijf in te stellen, aangezien er 'anders geen volledige bezetting voor de afdeling centrale boekhouding kan worden verkregen, nu het zwembad daar niet bij komt. Hierna volgt stemming voor de wettelijk nood zakelijke benoeming van een gemeente-ontvanger, die ook bij de nieuwe vorm van administratie nog aan wezig moet zijn, nu de heer Hirdes de dienst gaat verlaten. B. en W. bieden hiervoor alsnog een aanbeveling van twee personen aan, luidende 1. C.Smies 2. A. van Asperen. Op de heer Smies worden alle 10 stemmen uit gebracht (de heer K. Hamelink heeft de vergadering inmiddels wegens werkzaamheden verlatenDe voor stellen van B. en W. worden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. i De voorzitter verzoekt de leden van de commissie ad hoe nog te willen aanblijven als zodanig, om over enkele andere punten advies uit te brengenl nJ. „public relations", „bevordering burgerzin", de uit gifte van e'en ideeënbus, en bevordering van burger zin. Deze leden, de heren C. van Bendegem, Oggel en IJsebaert stemmen hierin toe. Tenslotte wordt op voorstel van B. en W. besloten, de 'bouw van dé voor 1960 toegewezen 16 woning- we twon i ng e c i,t e bouwen aan de Marijkestraat en de Bemharldstraat, onderhands aan te besteden aan de fa. In ,t Veld te Middelburg, aan wie ivorig jaar ook die in aanbouw zijode woningen in plan-West zijn gegund. De aanneemsom bedraagt 210.799,— B. en W. zien geen heil in een openbare aanbeste ding, gezien de ervaringen in 1959. Zij zijn ervan overtuigd dat dan de curve-prijs zal worden over schreden. De heer Oggel pleit nog voor het bouwen van 4 van Ideze woningen te Spui, doch B. en W. zien hier toe geen mogelijkheid, omdat deze dian te duur wor den. Dit is ook met de Buurtcommissie-Schoolkring Spui besproken. Tenslotte wordt aan de Stichting Ziekenjhttis- verpleging Zeeuwsoh-Vlaanderem toestemming ver leend om een perceel grond' aan de geneesheer-di recteur van het Juliana-ziekenhuis te verkopen, mits tegen de in Terneuzen gangbare prijs en onder voor waarde dat met de opbrengst een gedeelte der door de gemeenten gegarandeerd leningen extra wordt af gelost. Bij de Rondvraag wees de heer Oggel op het ont breken van stankafsluiters aan de afvoer van de bad- cellen in de woningwetwoningen aan de Singelweg. De heer Maas pleitte ivoor inrichting van het speel terrein aan de Buitenweg voor de kinderen in dat deel der gemeente tevens drong hij aan op toezicht op de naleving van de Hinderwet, opdat direct bij de op richting van een bedrijf een vergunning wordt ge vraagd. Hierdoor kunnen latere moeilijkheden worden voorkomen. Hij wees hierbij op het bedrijf van de fa. De Feijter aan de Nieuwenldijk. Tenslotte brak hij nogmaals een lans voor eeni betere beloning van de bode-incasseerder van het woningbedrijf. De'nee r L. Hamelink vroeg om, wegens de gevaar lijke toestand in verband met het verkeer aan de Nieuwendijk, de maximum-snelheid ook voor te schrij ven voor het gedeelte vóór de spoorweg-overgang. Hem werd geantwoord, dat dit met de Provinciale Waterstaat is besproken, doch eerst moet de grens van de bebouwde kom daar dan veranderd worden. De heer Den Doelder drong er nog eens op aan, om de molen te Spui te witten, en wees op het veel vuldig voorkomen! van rattën in de Oudewijk. Wielrennen. DE PAASRONDE VAN AXEL. Het wielerseizoen op de weg is weer aangebroken en in het buitenland zijn reeds verschillende wieler wedstrijden en enkele grote klassiekers verreden. Ook in ons land, met name in Brabant zijn reeds enkele criteriums georganiseerd en met Pasen komt ook onze provincie weer aan de beurt. Want voor zover ons bekend is dé nieuwelingen- wedstrijd, welke de Axelse Wieier- en Supportersclub „Volharding" telkenjare met Paasmaandag organi seert de eerste wielerwegwedstrijd in onze provincie, zodat ook nu weer op maandag 18 april a.s. aan Axel de eer te beurt valt het wielerseizoen in Zee land in te luiden. De inschrijving van de renners is ook reeds volop aan de gang en naar het zich laat aanzien zal het mede aangelokt door het hoogste prijzenschema wel gelukken een zeer behoorlijk kwantum renners voor deze eerste Zeeuwse koers aan te trekken. Nu we het toch over de renners hebben kunnen wij nog vermelden', dat wij zeer waarschijnlijk onder de deelnemers ook weer een nieuwe Axelse renner zullen aantreffen, n.l. de plaatselijke nieuweling De Visser. Ten slotte kunnen wij nog vermelden dat ook de Pinksterronde voor amateurs en onafhankelijken op Pinksterdrie thans reeds door de wielerclub wordt voorbereid en in deze wedstrijd zullen dan waar schijnlijk drie Axelse renners aan de start verschijnen, te weten Jan van Espen, die binnenkort de militaire dienst gaat verlaten: en de renners De Waele en Vian de Vijver, waarvan de laatstgenoemde onlangs op trainingswedstrijden te Goes een vierde plaats wist te bereiken.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3