H'.'J I kM TOCH NOG LIEFDE HOEDER WORDEN... \J <J 0 Als wij verkouden worden (maar ook als wij weer beter zijn) Alleen het goede blijft BABYSET DE LUXE <4 BEKENDMAKINGEN VERGADERING CENTRALE COMMISSIE VOOR GEORGANISEERD OVERLEG. Van de secretaris der Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken der gemeente Axel de heer M. Oggel, mochten wij onderstaand verslag ter publicatie ontvangen van de op 22 maart ge houden vergadering dezer commissie. Burgemeester en wethouders zijn voornemens, aan de Raad voor te stellen, een gepremieerde ambtenaren- Spaarregeling in het leven te roepen,. Zij hebben daartoe een verordening en lijst van bestedingsobjec- ten ontworpen. Als datum van ingang wordt door hen genoemd 1 juli 1960. De vergadering kan zich unaniem met de ont werpen verenigen. Er wordt echter op aangedrongen de regeling zo mogelijk eerder te doen ingaan, n.lL per 1 januari 1960 dan wel 1 maart of 1 april 1960. Dit laatste vooral met het oog op bepaalde bestedings objecten, zoals levens- en studieverzekeringen. Aan bevolen wordt, bij dè toepassing ook medische en sociale overwegingen in aanmerking te nemen bij de beoordeling van de bestedingen. Een ontwerp-voorstel van B. en W. tot wijziging van de salaris- en loonverordening aan de hand van de circulaire van bSnnenalndte zaken, betreffende her ziening van de salarisregeling van de vakleerkrachten bij het onderwijs verkrijgt eveneens een gunstig ad vies. Bij de rondvraag wordt gesproken over de werk- classificatie, waarvoor in deze gemeente reeds de voorbereidende werkzaamheden worden verricht. JAARVERGADERING VAN DE ALGEMENE BEDRIJFSGROEPEN CENTRALE. Dinsdagavond1 hield de afdeling Axel van de Alg. Bedrijfsgroepen! Centrale de jaarvergadering in een goed bezette bovenzaal van „Het Centrum Voorzitter D. van Broekhoven kon in zijn openings woord naast de leden, ook de hoofdbestuurder Bert van Loen, de scholings- en vormingsleider J. de Kolf en districtsbestuunder F. Drabbe, welkom heten. Het verheugde hem, dat er tevens zoveel vrouwen aan wezig waren. Uit het jaarverslag van secretaris P. Scheele bleek, dat ondanks het teruglopen van de bevolking, het ledental weer gestegen was. Per 1 januari 1960 be droeg dit 173, terwijl het nu reeds 178 bedroeg. Ook werd nog even aangestipt, het ongerijmde van de teruggang in de bevolking len| het grote aantal inge schreven woningzoekenden. Uit de verschillende so ciale fondsen werd het afgelopen jaar een bedrag van 747,50 aan de leden uitgekeerd. Uit het financiële verslag van penningmeester K. M. Kayser bleek de gezonde basis van de afdeling. Bij de periodieke bestuursverkiezing werden her kozen D. van Broekhoven, voorzitter en J. Dronkers en K. Hamelink als bestuurders. In de bestaande be- stuursvacatures en voor de uitbreiding van het be stuur werden gekozen J. Hamelink, F. F. van Akker en G. de Feijter. In de kascontrolecommissie werden benoemd M. Meesen en G. Meijer. Na de pauze, waarin een consumptie werd aange boden, was het woord aan de alg. secretaris Bert van Loen voor een inleiding over zijn reis naar Israël, het land, dat hij op uitnodiging van de regering van Israël had bezocht, ter gelegenheid van de aanbieding van een geschenk ter herdenking van Henri Polak. De heer Van Loen hing een fascinerend beeld op van een land in wording, omringd door vijandig- gezinde volkeren. Alle rassen en huidskleuren zijn in Israël vertegenwoordigd en daaruit blijkt de juist heid van een leuze, welke op een spandoek prijkte dat verleden week in Amsterdam in een demonstratie tegen de rassendiscriminatie werd meegedragen er is maar één ras, de mens. Een land ook waar de bijbelse historie levend wordt en waar de bijbel ook werkelijk een leidraad is, om door HANOL SPOOR. 32) Hoofdstuk 25. Gerard brengt uitkomst. Eerst met lome schreden, maar allengs vlugger liep Paulien op het kleine huisje af. Ze kon Andries een vreugdevolle tijding brengen, en toch was er iets dat op haar blijdschap een domper legde. Zolang Andries niet had toegestemd om naar haar moeder te gaan, en zolang hij nog niet de tuinderij, had aanvaard, zou ze zich niet gerust gevoelen. Stil glipte ze Ide achterdeur in, maar totem ze hem daar Idacht te zi'en/ zitten, met het hoofd in de handen gesteund, toen wias al haar beheersing weg en, met een vreugdekreet Viel ze om zijn hals Met een kreet deinsde ze echter achteruit. Zij had een volslagen vreemdeling omarmd. Verschrikt keek ze de jongeman aan. „Wat doet U hier hijgde ze. Gerard was ook opgesprongen en keek naar het meisje dat hem zojuist haid omhelsd. Uit Andries be schrijving begreep hij, dat Paulien tegenover hem stond. Ondanks haar grote schrik, kreeg zijn gevoel voor humor de overhand en lachend zei hij „als Andries mij alles verteld had over die vrouwten- invasies hier in dit huis, dain was er niet zoveel moeite voor nodig geweest om mij hierheen te krijgen.' Paulien begreep dat hij ook op Agnes doelde. Ze keek Gerarid1 onderzoekend aan. Zijn wat bleek, maar sympathiek gelaat stond haar wel aan. Tegelijk met de grote teleurstelling dat Andiries toch niet thluis bleek te zijn, kwam bij het horen van zijn naam de hoop weer boven, dat deze jongeman, die een kennis van Andries bleek te zijn, iets meer over hem zou weten, j het weer te maken tot een land van „melk en honing". Door grondonderzoek kwam vast te staan welke bomen er vroeger in de nu barre woestenij hadden ge groeid. Dezelfde bomen werden, weer geplant, maar zonder resultaat, tot men in de bijbel een zinsnede vond waarin sprake was van aarden walletjes rond de bomen. Men deed dit na, zonder wetenschappelijke verklaring hiervoor te hebben en het bleek dè methode te zijn waarmee wel resultaten konden wor den) bereikt. Spreker haalde meer van deze voorbeelden aan, maar kon niet instaan voor het verhaal, dat één van de zoutbergen' die ze hadd'en bezocht Loth zou Zijn, hoewel er met veel fantasie wel een vrouwenfiguur met minder fraaie vormen van te maken was, maar ter verdediging van het verhaal merkte hij op, dat men bij het beschouwen van die vormen in aan merking moest nemen dat ze er dan ook al 2000 jaar stond. Hij lichtte zijn inleiding toe met voorwerpen die hij van zijn reis had meegebrachtstukjes zout, slak ken uit de 2000 jaar oude ovens ivan de kopermijnen van Salomo, enz. Tot slot werden twee films vertoond ter verdui delijking van het beeld dat men zich uit het ge sprokene voor ogen hadi gebracht. Eén der aanwezigen, haalde aan het slot de op merking aan, dat alle landen in het Midden-Oosten „op de olie drijven", behalve Israël, dat „drijft op gerechtigheid". De voorzitter dankte aan het einde van de^e goed geslaagde bijeenkomst in het bijzonder hoofdbestuurder Van Loen voor zijn-interessant verhaal. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 april I960 Ned. Herv. Kerk 10 uur Vic. S. den Blaauwen 2.30 uur Ds. P. J. Pennüngs (H. Doop). Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper.('s morgens belijdenis). Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds A. van Leeuwen. Geref. Gemeente 10 uur en 2.30 uur Dhr. T. Kok van Rotterdam. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 2—3 aprilDokter A. Kats. en overleeft de tijden. Purol geniet reeds een ruim 40-jarige wereld reputatie. Houdt de huid gej-ond. zuiver, zacht, mooi en rimpel vrij. Gerard stelde zich voor en vroeg Paulien plaats nem?n. Paulien deed dit gretig. Ze moest zoveel moge lijk van Andries te weten zien te komteni. Gerard scheen echter over zijn (verblijf niets te willen loslaten. Toen Paulien begreep dat Gerard met het noodlot van Andries op de hoogte was, vertelde ze hem, welke boodschap ze voor Andries had. Gerard gaf een kreet van vreugde. Baldadig sloeg hij met zijn vlakke hand op tafel. Paulien verwonderde zich eö dankte gelijk de voorzienigheid dat zo'n ge sloten karakter als dat van Andries toch in de vreemde zo'n prachtige kameraad gevonden had. 21e voelde zich al dadelijk helemaal vertrouwd met hem. Samen overlegden ze, hoe nu het beste in contact te konten met Andries. Gerarid besloot met Paulien mee te gaan. Ook hij was bevreesd di.at Andries het prachtige aanbod van Pauliens moeder uit ridderlijke overwegingen niet zou .aanvaarden. En 'het moestDe druk boven deze jonge levens moest opgeheven) worden. Hij keek de kleine huiskamer rond. Die rust was maar van korte duur geweest. Jammer, het beviel hem hier uitstekend. Aan de andere kant was het beter dat hij niet meer terugkwam. Na zijn ontmoeting met Agnes was het gedaan met zijn gemoedisrust. Toen Paulien hem met het hoofd' in de handen aan trof, had hij in deze houding al Uren gezeten. Tal van dwaze, avontuurlijke voornemens had hij zitten maken. Die Bernard was zo'n mooie en lieve vrouw niet waard. Hij zou eens tonen hoe je zo'n beeld schoon en lief meisje behandelen moest, getrouwd of niet getrouwd. Het volgende ogenblik had hij deze gedachten als de grootste onzin van zich af geschud. Het feit echter dat hij hopeloos verliefd was, bleef bij hem knagen. Toen' hij met Paulien alles besproken had en de eerstvolgende tramverbinding haddlenl nagekeken, kon hij zich niet langer meer inhouden, en vroeg Paulien DE LONEN IN DE LAND- EN TUINBOUW. In de Sociale Commissie van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap is overeen stemming beretki over een loonsverhoging voor de arbeiders in de land- en tuinbouw, zulks met ingang (vlan 4 april a.s. De basis-uurlonen) voor arbeiders in de landbouw van 23 jaar tot 65 jaar zijn verhoogd met 12 cent per uur, zodat ingaande 4 april de volgende lonen zullen gelden Vaste vakarbeiders A op weekloon 90,82 Vaste vakarbeiders A op uurloon 1,61 LosSe vakarbeiders A op uurloon 1,58J/2 Vaste vakarbeiders B óp "weekloon 87,25 Vaste vakarbeiders B op uurloon 1,55 Vaste vakarbeiders B op uurloon, die nimmer in accoord werken 1,59 Losse vakarbeiders B op uurloon 1,52J^ Seizoenarbeiders per uur 1,43 Ongeschoolde arbeiders .per uur l,24j^ Alle tarieven voor in accoord te verrichten werk zaamheden zijn met 9% verhoogd. De nieuwe lonlen: in de tuinbouw, waarbij een verhoging van 13 cent per uur werd toegepast, be dragen voor arbeiders van 23 jaar tot 65 jaar Vaste vakarbeidersop weekloon ƒ80,75 Losse vakarbeiders op uurloon 1,64 Vaste geoefende arbeiders op weekloon 76, Losse geoefende arbeiders op uurloon 1,54 Vaste ongeschoolde arbeiders op weekloon 65,25 Losse ongeschoolde arbeiders op uurloon 1,33 De compensatietoeslag huurverhoging 1957 is in deze loonsverhoging verwerkt. Met de toeslag voor de komende huurverhoging is geen rekening gehouden. De genoemde weeklonen zijn uiteraard de zomer- lonen. Een ontwerp aanvullende C.A.O. voor de periode 4 april1 mei 1960 is bij het College van Rijksbemiddelaars ingediend. Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een met iets (verlegens in zijn houding, of zij geloofde in liefde op hte eerste gezicht. Paulien) keek een1 ogenblik heel beduusd. Wat be zielde Gerard opeens Had ze hem ten onrechte op slag vertrouwd, en kwam hij nu toch met flauwe praatjes Maar nee, zij keek recht in zijn ogen en zag daarin alleen een hunkering naar de bevestiging van zijn woordteni ,4k geloof dat het mogelijk is," zei ze aarzelend en met een begrijpend lachje „Agnes 7" Genard knikte. „Nlu ja," zei Paulien, „dat is te begrijpen. Ik ben ook weg van haar. Maar heus, Gerard, hier zal je verstand1 het wel winnen." „Laten wij het hopen, zei Gerard schokschoude rend. „In ieder geval is het goed dat andere zaken mijin gedachten nu bezig houden." Hoofdstuk 26. Besluit. I Nu Martha eenmaal haar besluit had genomfen, voelde ze een' oneindige, weldadige rust over zich komen. Vreemd toch, dat ze eerst zo aan de tuinderij gehecht was geweest en niet had beseft hoeveel meer plezier ze van het bedrijf zou hebben als het aan bekwame, jonge handen zou zijn toevertrouwd. Met een glimlach bedacht ze, hoeveel moeite het haar had gekost om Paulien te overtuigen, dat ze heus aan haar eigen rust dacht, en niet uitsluitend aan het ge luk van Paulien én Andries, dat daarmee tegelijk be zegeld zou wordjent Ze had Paulien van haar droom verteld en gezegd dat zij plotseling een grote behoefte had gekregen op de een of andere wijze het algemeen belang te dienen. In rustig vertrouwen lag Martha de dingen nu verder af te wachten. Nog steeds deed de operatie- wond veel pijn, maar ze was te dragen. Martha had al contact gezocht met de andere patiënten op de HINDERWETBESCHIKKING. Burgemeester en wethouders van Axel hebben, be schikkende op het verzoek van Shell Neder2and Ver- koopmaatschappij N.V., Wassenaarseweg 80 te 's- Gravler.|hage, om vergunning tot uitbreiding van een benzinepomp-installatie door het bijplaatsen van een tank van 6000 liter voor opslag van superbenzine met een electrische aftappomp ten behoeve ivlan J. C. de Vos, Spui, Axel, in of op het perceel kadastraal M.f' bekend gemeente Axel, sectie B nummer 1092, de ge vraagde vergunning verleend. Axel, 26 maart 1960. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. OPHOKKEN VAN DUIVEN. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat de eigenaars, houders of verzorgers van postduiven! verplicht zijn te zorgen dat déze niet tus sen 24 uur 's nachts en 6 uur 's avonds kunnen uit vliegen in de periode van 1 april tot en met 15 mei a.s. Voor opleer- en, wedstrijdvluchten kan in die periode ontheffing van het verbod worden aange vraagd. Axel, 29 piaart 1960. Burgemeester en; wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, A. J. M. Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. VEERTIGJARIG JUBILEUM Op 1 april was het 40 jaren geleden dat J. van Aremthals in dienst trad bij Gebrs. Schieman, land- bouwmechanisatiebedrijf te Axel. Gisermorgen werd de jubilaris ten sitadbuize ont boden, waar hem door de wnd. burgemeester de heer Kesibeke werd medegedeeld, dat het H.M. Koningin Juliana had behaagd, hem de ere-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toe te kennen. Het was de wnd. burgemeester een groot genoegen deze onderscheiding te mogen uitreiken. Onder aan bieding van zijn persoonlijke felicitaties zowel als van het gehele gemeentebestuur, richtte hij zich in hartelijke bewoordingen tot de jubilaris. Hij wees er hierbij o.m. op, dat het niet ieder gegeven is, om 40 jaren bij de zelfde werkgever in dienst te zijn, het geen een bewijs is dat de verhoudingen werkgever- •wememer dan wel zeer goed zijn te noemen voor al ook nog daar dit het tweede personeelslid dézer finma is, dat wegens 40 dienstjaren een koninklijke on derscheiding mag onbvangleni. Patroons en collega's wensten Van Arenthals even eens van harte geluk, waarbij de gebruikelijke enve lope met inhoud niet ontbrak. Vanwege de bond van smedenpatroons in Neder land, de B.S.C.M., werd hem de oorkonde voor 40 jaren, trouwe dienst uitgereikt. Vooral op het gebied van het hoefbeslag is de ge decoreerde geen onbekende in onze streek maar ook ver daar buiten. Wij willen in dit verband nog even aan het feit herinneren, dat hij in september 1959 op de Nationale Trekpaarden Tentoonsteling te ,s-Her- togenbosch met de hoogste onderscheiding werd be kroond voor het door hem geleverde hoefbeslag, waaraan door alle vooraanstaande hoefsmeden in Nederland werd deelgenomen. Bij de reeds zeer vele door hem behaalde prijzen, vormde deze laatste wel een zeer mooi resultaat in zijn 40e dienstjaar. Ofschoon hieraan geen ruchtbaarheid was gegeven, kwamen 's morgens reeds bekende paardenfokkers» hun gelukwensen en geschenken aanbieden o.a. merk ten wij hierbij op de fa. F. Dekker Pzn., de heer C. A. Dekker en de heer Jac. de Putter. Een onvergetelijke dag voor Jan en de zijnen. zaal. Het waren meest vrouwen uit de stad, die gretig naar verschillende gebruiken vroegen op het platteland. Martha glimlachte soms om Ue verkeerde denk beelden, die er nog steeds over het plattelandsleven heersten. Nu tijd en gelegenheid er waren om deze zaken met elkaar te bespreken; wat kwam men elkaar dan toch vlug nader. Bij het aanbreken van het bezoekuur kwajn er toch een zekere spanning over Martha. De zuster, die de temperatuur had opgenomen, had haar even onderzoekend aangekeken. Martha schonk haar een geruststellend lachje. Haar toestand: was natuurlijk nog zodanig dat een klein beetje opwinding al op de koortsthermometer te zien was. Toch moest deze zaak eerst achter de rug zijn. Ze behoefde daarvoor zeker niet die jonge mensen in zoveel narigheid te laten. De zusters legden voor het laatst de lakens en kussens netjes. Sommige patiënten keken nog even verstolen in ejen) zakspiegeltje en haalden vlug een kam door de haren. De grote deuren gingen open en Martha behoefde niet lang te wachten, want met grote stappen beende Andries, na even een onder zoekende blik door de zaal, regelrecht naar het bed van Martha. Met een vaste greep, die pijn deed, schudde hij haar hand, om ineens bij het vertrekken! van haa^l gezicht, onmiddellijk los te laten. Daarna deed' hij iets, dat zowel Martha als de langzaam naderbij ko mende Paulien diep ontroerde. Hij drukte heel voor zichtig en teder een kus op haar voorhoofd. „Martha, meisje," zei hij zachtjes. Ondanks haar tranen glimlachte Martha bestraf fend „Meisje," bootste ze hem naje bedoelt „moeder." i (Slot volgt)

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2