de zonnige RANG de ttets/iapeïtfitf. Pan cfaetfisteïang. Voor een goede vulpen TOCH NOG LIEFDE 1Ë1F fS' i Boekhandel J. C. Vink UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON mm». ral :^34 xxxxxxx SAS VAN GENT SMOKKELAUTO NA ACHTERVOLGING GEGREPEN. „ROTTERDAMS TONEEL" BRACHT „EEN HETE ZOMERAVOND". Voor een toch bevredigend en select toneellieivend publiek bracht de Z.V.U. jJL vrijdagavond in „Het Centrum" het toneelspel van de Engelse auteur Ted Willis, getiteld „Een hete zomeravond", hetwelk ge creëerd werd door een zevental artisten drie ac trices en vier acteurs van het Rotterdams Toneel. De vertaling was van Ah Visser. Het gegeven waar dit vrij moderne stuk aan was ontleend was nochtans niet nieuw. In een vrij sober decor, voorstellende eerJ paar appartementen ten huize van een gesalarieerd vakverenigingsbestuurder speelde het geheel zich af, doch eigenlijke loonconflicten of klassenstrijd kwam er nagenoeg niet aan te pas. Desondanks heeft dit weinig gecompliceerde geival een avond van 'boeiend en verkwikkend spel opge leverd, die de aanwezigen een paar uur ih haar ban gevangen hield. Vader Jacko Palmer toont zich in een vlotte diar loog, waarmede het stuk als het ware inZet, iemand die wars is van alle kleinzieligheid en' vooroordelen waar het geldt het probleem van de „rassen-discri minatie dat niet louter een Amerikaanse aange legenheid blijkt. Een arbeider kleurling en West-Indiër die op de fabriek vanwege zijn verdienste en doorzicht tot voorman in een bepaalde tak van het bedrijf zal be vorderd worden, dreigt door de leden van zijn eigen vakbond „geboycot" te worden, zo dit voornemen van de fabrieksleiding gerealiseerd wordt. De „rechten van de mens" vormen het thema waar het ganse geval in het eerste bedrijf om draait. Maar de lieftallige dochter dés huizes blijkt daarna toevalligerwijs ook met hetzelfde probleem te worden geconfronteerd, als zij op deze hete zomeravond tot bij de deur vergezeld wordt door een vriend en studie genoot, met wie ze uit zwemmen is geweest. „Leiden is in last als ze in haar eerlijke onge kunsteldheid haar avontuur opbiecht aan haar ouders. De aangebedene is n.l.'eennikker De moeder Nell Palmer (Enny Meunier) is rade loos. Zij verzet zich met elke vezel van haar zial en lichaam tegen een engagement en een huwelijk!) van hun enig kind met een zwarte een West-Indiër. Deze, Sonny Lincoln (Donald Jones) die het zelfs waagt de drempel van 'huize Palmer te overschrijden toonde zich weinig minder toeschietelijk op het ge bied van de menselijke gevoelens en op het terrein van de liefde. Hij verklaart onomwonden meer ge avanceerde denkbeelden te hebben verwacht van de „vrijgestelde" van de vakbond. Uit de emoties en spanningen: die de verschillende problemen in de slotacte opriepen, groeide tenslotte een beter onderling begrip en zo eindigde dit aardige, soms enigszins dramatisch getinte stuk toch nog be vredigend en viel de artisten na afloop een langdurige 'bijval ten deel. Tot de dames van het ensemble zei de heer van der Lee het bij open doek nog met bloemen. VOLLEDIG INGERICHTE MODELWONING IN PLAN-ZUID. Zaterdagmorgen 27 februari j.l. werd in het bijzijn van de heren. Van Mierlo, Forman en Schreurs, ver- tegenwoodigende de firma Vroom 6 Dreesmann te Bergen op Zoom, in het pand Olivierstraat 31 alhier aem volledig ingerichte modelwoning geopend. Dit is een woningen van een complex huunkoop- woningen, welke in plan-Zuid in aanbouw zijn door de aannemersfirma Van Wiemeersch, alhier. - De 9eheel moderne inrichting van deze modelwoning is verzorgd door de Complete Meubelinrichting van Vroom 6 Dreesmann te Bergen op Zoom, welke hierin door HANOL SPOOR. 30) Somber bleef hij voor zich uit staren. De beide jongemannen spraken daarna nog lang over hun on zekere toekomst gn het aanfbod van Andries werd door Gerard aangenomen. Hoofdstuk 23. Op zoek naar Andries. Paulien kreeg van Martha de opdracht om Andries te gaan zoeken:. „Misschien", zo zei ze, „is Andries helemaal niet gevlucht, maar wilde voorkomen dat jij hem zou bezoeken .Ik kan ongeveer zijn gedachten- gang wel volgen. Breng hem bij me, opdat hij uit mijn eigen mond kan horen dat die nachtmerrie voor hem afgelopen is". Paulien zag wel, dat haar moeder geen rust kende alvorens haar plannen vaste vormen hadden aangenomen: en beloofde de volgende dag op stap te gaan. Ze meende de raad van haar moeder maar te moeten opvolgen om eerst naar Andries' woning te gaan. Voor ze naar het kleine huis ging, 'bracht ze even haar koffertje in Martha's woning. Toen ze het huis naderde zag ze een prachtige, maar wat opzichtige auto staan. Gelijk schoot het haar te binnen, dat oom Bernard gisteren het bezoekuur in het ziekenhuis had overgeslagen. Hij was zeker weer al gerustgesteld over de toestand van zijn zuster. Wie zou er op bezoek zijn Zoals gewoonlijk liep ze het huis om, om door de achterdeur naar binnen te gaan. De deur stond open en Paulien liep naar binnen. Toen zij door de hal wilde lopen om naar haar kamertje geheel naar eigen ontwerp en samenstelling van kleurencombinaties de allernieuwste snufjes van de hedendaagse woninginrichting in toepassing heeft gebracht. Doel en opzet van deze modelinrichting was er speciaal op gericht, aan te tonen dat ook in deze riante arbeiderswoningen met bescheiden middelen een smaakvolle, gezellige en toch bij uitstek doelmatige moderne interieur-inrichting valt te verwezenlijken. Het zou te ver voeren de algehele inrichting en aankleding hier tot in details te releveren, terwijl dit dan toch nog slechts een onvolledig beeld' zou geven. Deze modelwoning kon hier worden ingericht dank zij de ijverige werkzaamheid van de alhier woon achtige vertegenwoordiger van V. D„ de heer H. Raes, terwijl bovendien ook voornoemde aannemers firma haar volle medewerking verleende. Dat dit een geslaagd initiatief mag worden ge noemd is gebleken, uit de enorme belangstelling die gedurende de 14-daagse openstelling werd betoond. En deze belangstelling beperkte zich niet uitsluitend tot de categorie van woningzoekenden of trouw lustigen die binnenkort hun „koninkrijk" zullen kun nen gaan betrekken in deze buurt. Er waren onge twijfeld ook vele huismoeders, die met de voorjaars schoonmaak in. zicht en vernieuwingsplannen in het hoofd, zich eerst eens terdege wilden oriënteren om trent de moderne woninginrichting. Naar wij ten slotte nog mochten vernemen is deze modelwoning tot op heden door ruim 2000 personen uit Axel en omstreken bezocht en zal deze nog tot heden (zaterdagavond) zijn opengesteld. SCHOOLUITVOERING VAN DE PRINSES MARIJKE - SCHOOL. In samenwerking van, de Oudervereniging dezer school en de afdeling Axel van Volksonderwijs had deze week weer de traditionele jaarlijkse schooluit- voering plaats in „Het Centrum". Voor een uitverkocht huis heette de voorzitter, de heer D. Draaijer vanaf het toneel de aanwezigen: hartelijk welkom en na nog enkele toelichtingen en mededelingen omtrent het programma besloot hij zijn openingsspeech met een kort dbch bezielend' woord. Direct hierna werd gestart met een vlot en met kiese smaak verzorgd programma, waarin naar ge woonte het kindertoneel domineerde, maar waarin ook weer zang en dans een plaatsje kregen. De inzet bestond uit een lief kinder-zangspelletje onder de titel „Het regenlt, het regent..." en werd vertolkt door een groepje leerlingen uit één der jong ste klassen. Geleidelijk aan kwamen daarna de reeds verder op die schoolbanken gevorderde leerlingen aan bod om van hun kunnen en kennen blijk te geven, hetgeen henl weer goed van de hand ging, dank zij de ge degen voorafgegane studie die weer geheel buitenom de schoolunenl was geschied. „Veld'lapper en schoenwaohter" was, zoals de titel laat aanvoelen een toneelstukje dat een verwisseling van functies in het maatschappelijk leven demon streerde, maar waarin de moraal gold van het goed vaderlandse spreekwoord dat een schoenmaker het best doet maar bij zijn leest te blijven. Aan de hogere klassen werden natuurlijk ook nu weer de hoogste eisen gesteld en zij brachten een toneelstukje in 4 taferelen met als titel „De Geld- molen Dit zeer paedagogische stukje werd de clou van deze avond en het geheel werd op zeer ver dienstelijke en ongekunstelde wijze voor het voetlicht gebracht. Maar daarmee was de kous niet af, want als varia tie s tussen de verschillende toneeltsukjes dbor werd nog een viertal zagnummertjes onder leiding van het hoofd der school de heer J. Blok op correcte wijze ten gehore gebracht. Ook aan de rhytmische kunst was veel zorg be steed. Een viertal volksdansjes, alsmede het pittige -La petite Tonkynoise", een op muziek gesteld dans- nummertje werden met veel kinderlijke charme onbe rispelijk uitgebeeld, zodat het al met al weer een prachtig geslaagde avond werd en zo trokken, alle belangstellende ouders na afloop weer opgefbgenl en vol lof over het genotene huiswaarts. EERVOL RESULTAAT VOOR AXELSE KAPPERSBEDIENDEN. Bij de te Goes gehouden eerste ronde van de lands- competitie, uitgaande van de Ned. Kappersbond heeft Axel eten: goed figuur geslagen. In de afdeling bedienden damesvak behaalde de heer J. van den Hout de eerste plaats met 230 punten terwijl mej. C. M. Ie Feber tweede werd met 213 punten. VERKOPING WOONHUIS. Tien: verzoeke van de heer A. Geijp, wonende aan de Beatnxstraat alhier is te Temeuzen door notaris Hovmg aldaar verkocht het woonhuis aan de Havenstraat no .3. Koper werd de heer J. Jansse te t emeuzen voor de somma van 10.000,—. na een wilde achtervolging ivan ruim een half uur een bestelauto met 1100 kg roomboter in beslag genomen onder de gemeente Sas van Gent. Tijdiens de surveillance-dienist zagen de douaniers de auto, voorzien van Belgische nummerplaten, in de grensstreek, waarna onmiddellijk een achtervolging werdl ingezet. Ruim een half uur jakkerden de beide auto's over de hobbelige keien en slechte wegen, waar bij zich soms op Nederlands dan weer op Belgisch grondgebied bevonden. Tijdienfi de achtervolging wier pen de vluchtende smokkelaars kraaiepoten op de weg om de banden van de douanéWagen te vernielen. Ondër de gemeente Sas van Gent wisten de douaniers evenwel naast de smokkelauto te komen, die daarop in een hardnekkig zij-aan-zij gevecht trachtte de dienst auto van de weg af te drukken. Toenl dat niet ge lukte capituleerden de botersmokkelaars en sloegen in het duister op de vlucht. Eén .van hen, de 34-jarige J. V uit Maldeghem (B.) werd gegrepen en in ver zekerde bewaring gesteld. De bestelauto met 1100 kg boter hebben naar schatting een waarde van 5000 - I^uane-ambtenaren van de Centrale Velddienstpost te Axel, hebben woensdagavond omstreeks 10 uur boven te gaan, bleef zij plotseling verschrikt staan. In de ruime, wat schemerige hal waren twee mensen naar het leek op leven en dood met elkaar aan het worstelen. Zij gaven daarbij geen enkel geluid en Pau ken voelde, hoe de rilingen van afgrijzen over haar rug kropen. Toen: ze aan de schemer gewend raakte, viel ze van de ene verbazing in de andere. Eén van de personen was oom Bernard. Zijn lichaam was ge stoken: in een nauwsluitend zwart tricot. De ander was een vrouw en Paulien hield haar adem in, toen zij bij een van de bliksemsnelle wendingen het gezicht zag, dat ondanks inspanning van een buitengewone schoonheid' was. De vrouw was eveneens in tricot, waarop het patroon van een panter was afgebeeld Dit deed het slanke en soepele lichaam geheimzinnig en bovenmenselijk lenig lijken. De grote ruige mat in de hal was naar het midden geschoven; en Paulien be greep al vlug uit de uitgebalanceerde bewegingen dat de worsteling voor heide mensen eenl soort sport was. Terwijl zij het kloppen van haar hart tot rust trachtte te brengen, wachtte ze gelaten het einde af. Op zeker 'moment slingerde oom Bernard de vrouwenfiggur met snelle bewegingen rond zich heen en beiden ploften- op de grond. Oom Bernard drukte de vrouw tegen de mat. „Ik heb gewonnen," hijgde hij. De vrouw scheen' nog geien vermoeidheid te kennen, want met een: stem zo melodieus als zilveren klokjes, zei ze lachend, „ja, jij hebt gewonnen" en om de verbazing van Paulien nog te vergroten kreeg hij een zo onmis kenbare schalkse knipoog van de vrouw, dat Paulien ondanks de vreemde situatie in een hartelijke lach schoot. Beide worstelaars sprongen toen op. Oom Bernard scheen een weinig verlegent Hij trad op Paulien toe, terwijl diverse gevoelens zich snel op zijn gezicht afspiegelden. Zijn schouders ophalend, zei hij kwasi «werschilhg maar niettemin met een ondertoon van trots, „mag ,k ,e mijn vrouw Agnes voorstellen." Pauken hield bijtijds een ontactische uitroep in en e spontaan de hand die de vrouw uitstak. Pau- e:n voelde zich bij deze vrouw helemaal in het niet vemnken. Het was een verblindende schoonheid. Behalve een, volmaakt figuurtje golfde er een weelde van dikkeplatinablonde lokken over haar schouders. Bij dit alles had zij grote donkere ogen van een vreemde groene glans. De even geopende kersrode hppen verborgen gedeeltelijk de parelwitte tandjes Bij drt alles keek ze Paulien: open en eerlijk aan, erwijl heel haar houding om een weinig sympathie scheen te vragen, zodat Paulien dadelijk haar hartje voor de vrouw voelde opengaan. „Zeg Agnes tegen me," verzocht ze, „onze leeftijd scheelt waarschijnlijk niet zoveel. Jij bent Paulien zeker ja ik hoorde al van je." Op de vragend op getrokken wenkbrauwfrons van Paulien vervolgde ze rad, en er was een typisch accent in haar uitspraak, „ik ben gisteren al aangekomenl en o, Paulien, er is al zoveel gebeurd-hier. Ik moet je noodzakelijk spreken, al weelt ik dat misschien je eigen zaken ook van belang zijn." Dan wendde zij zich tot Bernard en zei met een allerliefste en onweerstaanbare glim lach, „toe Benny ga jij even naar de tuin, maar krijg weer geen ruzie met die bedrijfsleider daar, zoals gisteren. Met dezelfde lieve glimlach wendde ze zich dan weer tot Paulienl en excuseerde zich over haar kleding, waarover ze intussien, een prachtige housecoat had aangetrokken. „Kom Paulien, wij gaan in de gezellige zonnige huiskamer zitten. Neem me niet kwalijk dat ik zo met het air van eigenaresse hier optreed', maar er waren gewichtige redenen, die mij hier brachten. Samen betraden zij de kamer, terwijl Bernard zich ietwat meesmuilend terugtrok. Paulien had hem nog nooit zo volgzaam gezien, maar verwonderde zich na de kennismaking met Agnes nergens meer over. Zij is m staat hele volksstammen te regeren, dacht ze geamuseerd. Nauwelijks in de kamer aangekomen, verdween het vrolijke lachje van Agnes' gezicht. Hoofdstuk 24. Agnes' verhaal. Met dezelfde openheid, die bij de eerste kennis making met Agnes opviel,, vatte ze het gesprek met Faulien aan. „Natuurlijk heb je mijn onzuivere Nederlandse uit spraak al gehoord," zei ze, „O nee, ontken het maar met, liet ze er vlug op volgen, toen Paulien een protestbeweging maakte. „Je moet weten dat ik in Frankrijk geboren ben als kind van een, Franse vader en eien Hollandse moeder. Mijn vader heeft daar een kleine fabriek. Ik heb nog een jongere zuster, zo sprekend gelijkend op me, dat velen depken dat we tweelingzusters zijn. Van nature zijn we erg zelf standig en onze ouders moedigden dat erg aan. We hadden vele vrienden, maar dachten nooit ernstig aan een andere verhouding dan alleen vriendschap. Tot Bernard een tuinderij kocht naast de fabriek. Al gauw zagen wij dat er niets van het bedrijf terecht kwam. Hij scheen zich dat veel te gemakkelijk te hebben ingedacht. We maakten kennis en hij kwam veel bij ons. Hij was de enige, die zich niet zonder meer om de vinger liet winden, noch door mij, noch door mijn zuster. Dat fascineerde mij. t (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2