ZEELAND deze week: DAM PO rfBABYDERM SK3 verkouden Voor hel1 here- Baby-huidje LOOP DER BEVOLKING VERTROKKEN Nooit meer angst voor brandend maagzuur als U maar Kennies tK bij de hand hebt. J[{ SLIP-ONGEVAL Toen donderdagochtend de heer M.V. wonende al hier, met zijn bestelwagen naar Terneuzen reed, ge raakte de wagen in de eerste bocht nabij Driewegen aan het glijden, met as gevolg dat de bestuurder de macht aver het stuur verloor en de auto een eigen parcours uitdacht. De bestelwagen reed eerst twee bermplankjes aan de rechterzijde van de weg af, waarna de auto naar de linkerzijde schoot, ook daar nog een paaltje ver nietigde en, tunislotte, na nog een flink stuk door de berm te zijn verder geschoven, staande met de neus in de richting waarvan hij was gekomen, in het bouw land tot stilstand te komen. Het geheel liep bijzonder goed af, want zowel de bestuurder als een naast hem zittende passagier kwa men met zeer lichte verwondingen vrij, terwijl ook de wagen zelf niet ernstig werd beschadigd. COLLECTE Alhier werd ten behoeve van het werelddiaconaat der Hervormde Kerken een bedrag van 335,05 in gezameld. WEGVERBETERING AXEL TERNEUZEN UITGESTELD Lag het aanvankelijk in de bedoeling nog dit jaar de versleten weg Axel-Terneuzen duchtig onderhanden te nemltnc enI van een nieuw en breder wegdek te voorzien, thans laat het zich aanzien dat van dit project dit jaar niet veel meer komen zal. Wel is men druk doende met de ivoorbereidingen, doch verwacht wordt dat de uitvoering van het werk eerst in 1961 zal kunnen geschieden. WONINGBOUW VORDERT Op verschillende punten in onze plaats is de woning bouw thans weer aan het opleven en binnen kortetijd zullen weer een flink aantal woningen voor bewoning gereed zijn. De huurkoop-woningen in plan Zuid1 zijn thans zo ver gevorderd, dat daar momenteel een vol ledig ingerichte modelwoning gereed staat, ingericht door de firma Vroom Dreesmann, zulks ter instructie van de komende bewoners, voor gegadigden die nog een dergelijke woning wensen te laten bouwen en tenslotte natuurlijk ook voor alle huisvrouwen die met de schoonmaak in zicht aan vernieuwingtzm van hun interieur gaan denken. Verder zijn ook de eerste woningen die in de „binnen stad als we dit zo mogen noemen, n.l. in het sane ringsplan voor de Oude Wijk, in aanbouw zijn, aan de Schuttershofstraat zo ver gevorderd, dat deze binnen kort zullen worden opgeleiverd. Tenslotte is men voor de vorig jaar aan 'de gemeente gegunde woningwet woningen die in de Marijkestraat word mi gebouwd, zo ver, dat het voorbereidende heiwerk voor de fundering ook vrijwel is voltooid. MOLEN VERDWENEN Als laatste der drie molenls is zaterdag j.l. ook de molen van Cappon verdwenen. Kwart over twaalf stortte deze in elkaar. Gebouwd in 1863 op de plaats waar vroeger een standerdmolen had gestaan, is ze geen honderd jaar geworden. Eigenaars waren achtereenvolgens J. Cappon, Ch. Cappon, en A. Cappon. Waar alles gemechaniseerd wordt, is het vanzelf sprekend dat een windmolen uit de tijd is en alleen in stand kan worden gehouden, als openbare lichamen of verenigingen als „De Hollandse Molen de kostbare reparaties helpen betalen. En al is een molen met draaiende wieken een ver levendiging van het landschap, een molen zonder, of met stilstaande wieken, wordt niet meer zo gemist. ONDERLINGE VERZEKERING TEGEN HAGELSCHADE Wij ontvingen van deze maatschappij het Verslag over het 69e boekjaar, waaraan wij het volgende ontlenjen In 1959 is aan hagelschade uitgekeerd een bedrag van ƒ8.435,94. Hierbij waren betrokken 15 leden, wo nende te Boschkapelle, Westdorpe, Hoek, Zuiddorpe en Sluiskil. De schade strekte zich uit tot88.190 gemeten suikerbietenl ,10.090 gemeten bruine bonen, 7.100 ge meten voederbieten, 15.150 gemeten vlas. De Maatschappij telt thans 498 leden,, die onge veer 20.041 gemeten of circa 8.908 HA. hebben ver zekerd. Het premie-inkomen in 1959 bedroeg ƒ65.462,46 tegen in 1958 ƒ60.778,39. Het bezit der maatschappij bedraagt per 1 jan. I960: 73.043.35. Opgericht in 1891 en begonnen zonder kapitaal heeft de maatschappij aan haar leden circa 624.565,- uitgekeerd aan schadevergoeding. ACTIE TEGEN VOORGENOMEN PACHTVERHOGING Zoals we uit goede bron vernemen, heeft de Bond van Landpachters en Hypotheekboeren in Nederland in verband met de h.i. onoverkomenlijke bezwaren gemaakt aam de minister van Landbouw en wel op tegen een verhoging van de pachtnormen kenbaar de volgende gronden a. Een verhoging van de pacht voor de woning met 20 is onaanvaardbaar, indien daarmede bij de vaststelling van de garantieprijzen geen rekening gehouden wordt. b. Zolang de garantieprijs voor melk aanmerkelijk benediem de berekende kostprijs is vastgesteld, is een verhoging van pacht voor weidebedrijven on verantwoord. Laat de Minister eerst maar eens aantonen waar de ruimte is voor een dusdanige pachtverhoging. c. Een verhoging van de netto-pacht van zandgronden verhoogt de koopprijs van zandgronden. Juist het laatste jaar was voor de zandgronden bijzonder slecht De garantieprijzen zijn voor de liche gronden het meest onvoldoende. Waar haalt de Minister de moed vandaan om voor de zandgronden de pacht prijs en de grondprijs te verhogeni? Een scherp protest daartegeni is op zijn plaats. d. Voorts wenst de Minister een verhoging van de prijs van tuinbouwgrcnd. Sommigen wensen de prijs van tuinbouwgrond zelfs geheel vrij te laten. Met grote klem waarschuwt de Bond van Land- pachters en Hypotheekboeren tegen een voort- gaantfe verhoging van de prijs van tuinbcljw- grondiem. Men wrikt daarmede een! hoeksteen, los uit het gebouw van de grondprijsbeheersing. Ten gerieve van enkelen zouden duizenden de dupe worden. In deze geest .liet de Bond van Landpachters en Hypotheekboeren de Minister weten, dat zij zich met alle kracht tegen verhoging van pachtprijzen e» van grondprijzen zal verzetten, zolang geien verbetering van garantieprijzen verkregen is. De Bon'd zal de komende weken ook op andere wijze tegen de voorgenomen pachtprijs- en grondprijs-ver hoging protesteren, naar wij uit goede bron vernamen. PREDIKBEURTEN Zondag 5 maart 1960 Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. P. J. Pennings (bed. H. Doop) 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Geref. Gemeente 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Donderdag 10 maart 1960 (Biddag) Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef) 2.30 uur Ds. A. Kuiper 7 uur Ds. H. Smit van Terneuzen. Geref. Kerk (Pironstraat) 7.30 uur Ds. A. van Leeuweni. Geref. Gemeente 10 em 3 uur Ds. W. Hage van Middelburg. ZONDAGSDIENST ARTSEN 5 6 maart Dokter K. Boor. AXEL MUTATIES BEVOLKING tot 15 februari 1960 i B. F. Verlinde, Haspitaalstraat 23, naar Rotterdam, Ringdijk 12; A. Ferkel, Margrietstraat 30, naar Utrecht, Joh. Uitenbog.straat 13M. Murre, M.58 en Ea. Verlinde, Q.33, naar Sas van Gent, Brand spuitstraat 12 Je. Lieverdimk-Eeftenls, Pfironstraat 40, naar Zelhem, A.313b Ja. C. Meesen, Crijnssen- straat 8, naar Kruiningen, Schoolstraat 16Ba. C. Hadte-Kotvis, Oudeweg 51, naar Terneuzen, Ka zernestraat 12 J. Bolleman met gezin, Magrette N.28, naar Terneuzen,, Rozenstraat 150 J. Mieras, Wdlhelminastraat 16, naar Rotterdam ,Schiiedamse- weg 65a Wed. Ma. N. Butler-de raai, J. de Moor straat 24, naar Oostkapelle, Molenweg 11 ;Aa. F. (Baert-Gieensen, ]Ulian£> raat «85, naar Terneuzen, Iepenlaan 82 J. C. Jansen van Rosendaal, Kanaal K.14, en Ca. Rinn, M.2, naar Terneuzen, Stations weg 3 La. Reminsenl, Rondeputten M.34, naar Ka- pelle(Z) Biezelingestraat 59 A. van Alten, Singel- weg 47, naar Pretoria(ZuSd-Afrika) L. J. Wieland, Nbordistraat 40, naar Pretoria (Zuid-Af rika VESTIGING IN DE GEMEENTE: M. Kole, Ma. A. T. Houltepen en, A. M. M. Kole, Koestraat 21, r-an O. W.Souburg, Middelburgse straat 18 Aa. van Hurck-Pennings, Nieuwendijk 40, uit België A. Bakker, De Ruyterstraat 34, van Haren(Gr.) Molenkampsteeg 9 Ja. M. van Waren- dor,p-Verheyke, Noordsjjraat 566, van Rotterjdam, Transvaalstraat 23a Aa. W. Dieleman, 0.29, van Oostkapelle, Duinvlietiweg 1. VERHUIZINGEN BINNEN DE GEMEENTE H. G. de Vliegere en Ma. A. Platjouw, van Wal- straat 62 naar Calandstraat 8 A. F. Kroes met ge zin, van Buitenweg 8 naar Te Waterrstaat 15 E. Fassaert met dochter, van Noordstraat 31 naar Irene- sltraat 38 A. E. H. van Britsom en echtgen. van Noordstraat 31inw. naar Singelweg 4b; Js. J. Kaste- lein-Verbeem met zoon, van Stationstraat 30 naar Nieuwendijk 15 Pa. J. den Beer, J. de Moorstraat 31 naar Olivierstraat 7inw.R. A. M. de Bruyn met ge zin, van Buitenweg 4 naar Julianastraat 43 J. Die leman meit gezin. an Irenestraat 38 naar J. de Moor straat 9 J. Janse met gezin, van salonwagen Wilhel- minastraat naar Irenestraat 40 L. Vinke met echtgen. van Irenestraat 40 naar Pironstraat 40 D. L. Luteyn mei gezin, van Koestraat 21 naar Buitenweg 39 G. P. Haak met gezin, van GentstvaartstraatlOinw. naar Wilhelminastraat 65 K. Dieleman en Je. Dieleman, van Bylocquestraat 65bov. naar Bylocquestraat 65ben. J. G. Buyze met gezin, van P.144 naar J. de Moor- sttaalt 33 J. C. van Driel met gezin, van Oudewijk 3 naar Weststraat 53 Wed. Ma. P. Dieleman-de Poo- ter. van Wilhelminastraat 65 naar Kijkuik K.58 ;Ne. Bakker, van 0.32 naar P. Paulusstraat 7inw. Dubbelstad Middelburg-Vlissingen. Vorige week werd in het stadhuis van Vlissingen door de burgemeesters Mr. B. Kolff van Vlissingen en Mr. Joh. de Widt van Middelburg het structuurplan voor de dubbelstad Middelbur|g - VJ|i s,singen bekend gemaakt. Dit plan, waarbij de nieuwe grenzen van de gemeenten volgens de voorgenomen her indeling van de gemeenten op Walcheren zijn aangehouden, voorziet in de dubbelstad waarbij gerekend wordt met een gezamen lijk aantal van niet minder dan 200.000 in woners. Uiteraard speelt de ontwkkeling van het Zuid Sloe in dit project een belangrijke rol. Het is de bedoeling van dit plan van groot se allure, om een beter klimaat te scheppen, zoals men dit tegenwoordig pleegt te noe men, terwijl men tevens een beter sociaal en cultureel peil wil trachten te bereiken. Gesproken is reeds over de aanleg van een overdekt zwembad, een sportstadion, een groot wiarenihuis en dergelijke. Dez dubbelstad zou ongeveer een vierde gedeelte van de oppervlakte van het eiland Walcheren beslaan. De gemeenteraden van Middelburg en Vlis singen hebben veel waardering voor dit plan geuit. Het plan werd ontworpen door het stedebouwkundig adviesbureau van Ir. W. F. Schut. Bungalowplan te Breskens. Zoals wij in een van onze vorige nummers reeds berichtten, was de kans dat de bun- galowbouw te Breskens nog zou doorgaan, niet groot meer. Thans 'heeft de raad besloten, het contract met de naamloze vennootschap, die deze bun galows zou bouwen, te verbreken, omdat de genoemde N.V. haar beloften niet heeft na gekomen. Een troost is dat zich reeds nieuwe gegadig den voor de bouw'grond hebben aangemeld met het doel, bungalows te bouwen. De heer Vrieling contra Waterleiding- Maatschappij De lezers zullen zich herinneren, dat de heer R. G. Vrieling, die voor de gemeente Terneuzen zitting heeft in de vergadering van aandeelhouders van de N.V. Water leiding Mij Zeeuwsch-Vlaanderen enige tijd geleden ernstige critiek heeft laten horen op de gang van zaken bij deze maatschappij. T'hians heeft de raad van commissarissen scherp van repliek gediend op de uitlatingen van de heer Vrieling. Toch is hiermede schijnbaar de zaak nog niet opgelost, aangezien de genoemde vertegen woordiger van de gemeente Terneuzen nog verschillende vragen heeft, die niet beant woord zijn. Deze vragen betreffen de kosten van de watertoren en de directeurswoning te Terneuzen, het gebruik van personenau to's in dienst van de maatschappij en derge lijke. Jubileumgeschenk van P.Z«E.M.-personeel Als voorzitter van de raad van bestuur van de N.V, P.Z.E.M. heeft de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casem- broot, dezer dagen het geschenk onthuld, dat het personeel van deze maatschappij ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan heeft aangebodeni Het is een fraai kunstsmeedwerk, ont worpen door de Veerse kunstenaar Philip ten Klooster, dat aangebracht is in de hal van het P.Z.E.M.kantoor te Middelburg. Nederlands Instituut voor Efficiency (NIVE) vergaderde te Terneuzen. De afdeling Zeeland van genoemd insti tuut heeft te Terneuzen een vergadering ge houden, waar de heer M. Klafter, directeur van een plastic-fabriek te Amersfoort sprak over het klein-bedrijf. De spreker was van mening dat markton derzoek voor het klein-bedrijf van grote be tekenis is. Hij achtte het de beste methode om hiervoor externe adviseurs aan te trek ken. Hoewel deze adviseurs duur zijn, noem de de inleider hen onmisbaar. Vissershaven te Colijnsplaat. Ter vervanging van de vissershaven van Veere, die in 1961 niet meer vanuit zee te bereiken zal zijn, omdat dan het Veerse Gat zal 'zijn afgesloten, zal te Colijnsplaat een nieuwe haven worden aangelegd, compleet met vismijn. De kosten van een en! ander, welke ongeveer twtee en een half miljoen gulden zullen be dragen, neemt het rijk voor zijn rekening. Terneuzense Muziekschool. Zoals bekend zal zijn, heeft de heer Meijer enige tijd geleden ontslag genomen als di recteur van de Terneuzense Muziekschool, Thans is in diens plaats benoemd de heer J. Dekker uit Amersfoort. De heer Dekker is reeds een jaar aan de Amersfoortse Mu'zieksdhoo verbonden als pianoleraar. Het ligt dus voor de hand, dat hij te Terneuzen eveneens piano-lessen zal geven. Zeeland en de Mammoetwet. De minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen, Mr. Cals, heeft nu weer reeds geruime tijd geleden een ontwerp voor de zogenaamde Mammoetwet het Jicht doen zien. Deze wet, die het gehele onderwijsstel sel zal regelen, heeft nogal wat stof doen op waaien, met name ten aanzien van het mid delbaar en voorbereidend hoger onderwijs. De ouderverenigingen van de openbare scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs in Zeeland hebben nu een request naar de minister gezonden, waarin zij hun bezorgdheid uitspreken over verschil lende bepalingen in het wetsontwerp. Wanneer namelijk deze wet zou worden toegepast op de reeds bestaande instellingen zouden alle gymnasium-afdelingen, verbon den aan de Zeeuwise lycea, moeten verdwij nen, terwijl ook alle middelbare meisjesscho len in Zeeland zouden moeten worden op geheven. De Zeeuwse koe is weer best. Tijdens de jaarvergadering van de Pro vinciale vereniging voor Melkcontrole in Zeeland vertelde de secretaris, de heer C. den Engelsen, dat van de 6000 bij de ver eniging ingeschreven koeien de melkpro ductie over 1959 - een periode van 310 melk- dagen - 4767 kilogram bedroeg met een vet gehalte van 3,81 procent. Uit deze rede stippen w'ij verder nog aan, het advies om de koeien van vier jaar en ouder, die geen 5000 kg melk met een vet gehalte van 190 kg geven, weg te doen, be houdens bijzondere omstandigheden. De heer G. J. de Jonge te Zeist overleden. —Te Zeist is woensdag op 73-jarige leeftijd over leden de heer G. J. de Jonge, die van oktober 1924 tot oktober 1954 direkteur van de Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland is geweest. In deze functie maakte hij de opbouw van de provinciale voot mee, was de stuwende kracht van de ontwikkeling naar veerboten van het kop lading - type. Voordat de heer De Jonge zijn functie bij de Prov. Stoombootdiens tem aanvaardde, was hij gezag voerder bij de Holland-Amerika-Lijn. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Verplaatsing havenoutillage. —In tijd van oorlog zal de outillage van de Rotter damse haven worden overgeplaatst naar de Ooster en Westerschelde. Dat (vertelde luitenant-generaal Th. E. E. H. Mathon, direkteur van het defensie studiecentrum, tijdens een bijeenkomst van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Rotterdam. Maatregelen voor deze „verplaatsing" worderf, nu reeds voorbereid, omdat Rotterdam en het nabij gelegen oliecentrum Pemis uiteraard één van de belangrijkste doelwitten zijn voor vijandelijke projec tielen. In oorogstijd is een spreiding van de haven- accomodatie een dringende noodzaak een de uit gestrekte wateren in Zeeland bieden daartoe een uitstekende gelegenheid. 'n Wonder, wat Rennies vcoi U doen. En dade- liik! De snerpendste pijnen worden onmiddellijk gedoofd, hoe hardnekkig Uw kwaal ook is. Een zegen, dat er zo'n afdoend middel bestaat. Als beproefd erkend en geroemd door duizenden zuurbrand-lijders. Ing. Med. DERDE NATIONALE WEDSTRIJD VRIJETIJDSBESTEDING In het kader van de 15e Nationale Huis houdbeurs - van 28 maart t/m 6 april in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam - zal wederom een nationale wedstrijd Vrijetijdsbesteding (de derde in successie) worden georgani seerd. De in te zenden werkstukken moeten zijn vervaardigd in de periode van maart 1959 t/m februari 1960. Men kan deelnemen in de volgende categorieën 1Vrouwelijke handwerken 2. Houtbewerking en Speelgoed 3. Metaalbewerking 4. Radio-EJectroniaa 5. Scheepsmodellen De laatste groep doet dit jaar voor het eerst mee. Voor inlichtingen wende men zich tot het secretariaat van de Huishoudbeurs, P. C. Hooftstraat 154, Amsterdam-Z„ tel. 725376 6 720798, dat dan giaarne gedetailleerde in lichtingen omtrent onderverdeling der groe pen, inzendtermijn, verzekering der produk- ten e.d., zal verstrekken.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3