TOCH NOG UIEIFDIE Koop nü IVOROL Een rijke inhoud UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Bus poeder met rammelaar in de deksel, doos zalf, flacon olie, stuk zeep, flacon shampoo, plastic zeep- doos, plastic speldenbakje, meetlint, Doktersboek. Dit alles in een super BABYSET a f5.95 Deze artikelen ook afzonderlijk verkrijgbaar AXELSE ORANJEVERENIGING AKTIEF. De Axelse Oranje-vereraiging, die pas het vorige jaar werd opgericht, en het klaarspeelde, op korte termijn een volledig gevuld programma voor de kin deren op Koninginnedag in elkaar te zetten, is thans naar wij vernemen al volop bezig om voor de komende Koninginnedag op 3(3 april aanstaan'Je weer een programma te bieden ivoor elk wat wils. Het bestuur dézer vereniging heeft reeds bespre kingen gevoerd met de hoofden van de onderwijs-iji- stëllingenl in onze gemeente. Gevolg van dit overleg is geweest, dat reeds thans eert voorlopig programma is vastgesteld. Dit voorlopige programma ziet er als volgt uit 9.15 uur v.m. De kinderen van de scholen voor ge woon lager onderwijs worden zo mo gelijk met muziek van fe respectieve lijke scholen afgehaald en komen op de Markt bijeen voor het brengen van een zanghulde. 9.15 uur v.m. De leerlingen van de U.L.O.school, Lagere Technische School, Land bouwschool en Landbouw huishoud school wonen eem voorstelling van het marionettentheater Philo bij. 9.30 uur v.m» Vlaghijsen, het zingen van het Wil helmus, toespraak op de Markt en zanghulde. 10.30 uur v.m. De leerlingen: van de christelijke la gere school Nieuwstraat en van de school op Spui gaan naar het Mario nettentheater. 1.uur n.m. De leerlingen van de openbare lagere en de rooms-katholieke school bezoe ken) de voorstelling van het marionet tentheater. 3.uur n.m. Rolschaatsenwedstrijd ivoor de kinde ren tot 12 jaar. Hinderni'swedstrijden op de fiets voor de jeugdigen van 12 jaar en ouder. Om 3.uur n.m. is er voor de leerlingen van de kleuterscholen eenpoppenkastvoorstel ling, verzorgd door de heer Popma uit Middelburg. 7.uur n.m. Optocht met versierde fietsen:, steps en dergelijke. 8.30 uur n.m. Muzikale rondwandeling dbor de ge meente, eventueel gevolgd door een taptoe. Ons werd nadrukkelijk gezegd, dat de verschillende onderdelen van het programma nog niet alle definitief zijn. Het marionettentheater en de poppenkastvoorstel ling zijn echter reeds gecontracteerd. Ook in de genoemde uren zal nog wel enige ver andering moeten worden aangebracht. Het definitieve programma zal zo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Wanneer wij het bovenstaande lijstje overzien, me nen wij te mogen! zeggen, dat het bestuur der Oranje vereniging er weer in is geslaagd om een leuk pro gramma samen te stellen en een behoorlijke Ü'agvulling te geven. Echter en dit hebben wij reeds meer betoogd het programma kan nog zo goed in elkaar zitten, maar wanneer het publiek niet meewerkt, dan komt er van een spontane feestviering niets. Wij wekken daarom allen op, zowel jong als oud, om nu al iets te gaan verzinnen voor de komende 30ste april. Denkt U nog eens even terug aan de spontaan geivormde lic'htstoet en lampionoptocht van het vorige jaar. Hoe plezierig was het toen niet Het kan ook dit jaar weer gezellig worden. Nu reeds kan geoefend worden op de rolschaatsen, maar denk ook eens speciaal aan de optocht met versierde fietsen, steps en dergelijke. door HANOL SPOOR. 29) Het leek er even op,- of de beide jonge mannen ten hooglopend meningsverschil kregen, maar beiden zwegen weer, ieder verdiept in zijn eigen moeilijk heden. „Weet je" - zei Gerard - „mijn vader schijnt de zelfde conclusie getrokken te hebben die jij nu doet. Hij houdt de toelage in en vinldt dat ik nu, Lang na die teleurstellingen, maar weer eens moed moet vatten en aan de slag gaan. Ik kan er echter niet toe komen om mijn studie na zoveel jaren weer op te vatten of naar een baantje uit te kijken. Er gleed ineens een verjongde glimlach over zijn gezicht. „Weet 'je, ik ben: geen schrijver, en laat men de leuterpraatjes van mij nu nog plaatsen ook. Hoe graag zou ik daarmee willen doorgaan. Dok tersromans schrijven! bijvoorbeeld, dat is nota bene een echt mode-aritkel geworden. Ik zou het zelfs kun nen combineren met het havenleven, dat ik nu door en door heb leren kennen. Gerarld scheen in vervoering te raken en: sprak nog een tijdje door over zijn schrijversplannen, om dan ineens moedeloos te stoppen met de opmerking :„Och wat raaskal ik toch. Om dit werk te doen moet ik over een: rustige plaats kunnen beschikken, waar ik mij er helemaal aan kan geven". Qp dat moment slenterde een onguur uitziend indi vidu langs hun tafeltje en gaf Gerard een: knipoogje. Gerard kreeg plotseling een schuwe blik in zijn ogen. Dit kan werkelijk heel mooi worden, zowel wat de afzonderlijke personen als groepen betreft Dames en Heren onderwijzeressen en onderwijzers, kunt U in groeps-of klasseverband hieraan mee werken He)t zou werkelijk leuk zijn. En maar wij weten dat dat niet de hoofdzaak is er zullen aan de verschillende wedstrijden weer prijzen verbonden zijn Er zit 'dlus weer wat in het vat. En wij weten, dat hetgeen bij de organisatoren in het vat zit, niet ver zuurt U begrijpt echter, lezeressenl en lezers, dat het or ganiseren van een dergelijk eenvoudig feest nog han den vol geld kost. Aarzel dan ook niet langer en meldt U aan als lid der Oranje-vereniging. Dezer dagen zult U een; rondschrijven van de ver eniging ontvangen, gevouwen in het Zeeuwsch-Vlaams advertentieblad. Wilt U dat met aandacht lezen en de daaraan gehechte strook invullen? Het bestuur der Oranje-vereniging is aktief, dat blijkt thans weer opnieuw. Wilt U dan ook aktief zijn FILMAVOND Onder auspiciën van het assurantiekantoor Le Feber en Van Wijck alhier, had donderdagavond in het „Centrum" een zeer druk bezochte filmavond plaats uitgaande van de Nationale LevienSverzekeringshank N.V. te Rotterdam. Deze avond werd ingeleid met een overzicht van de ontwikkeling van het verzekeringswezen in ons land, gedurende ongeveer een eeuw. De groei in het ver zekeringswezen is het best af te leiden uit de omvang van het verzekerde kapitaal, waarvan door de inleider enige sprekende cijfers werden genoemd. Het heeft tot het jaar 1935 geduurd voor het eerste half miljard was bereikt, doch daarna steeg het ver zekerde kapitaal sprongsgewijs en bedroeg in 1948 één miljard', in 1953 twee, in 1956 drie en intussen werd reeds het vierde miljard bereikt. De spreker benadrukte het feit dat thans wel een mijlpaal gepasseerd is, maar dat de drang tot verzeke ren nog eviem sterk blijft, waarvan hij de onmiskenbare waarde schetste voor het nog steeds groeiende leger van verzekeringnemers. Na dit korte propagandistische woord volgde een uiterst verzorgd filmprogramma, dat bestond uit een aantal kleurenfilms die naast tal van bekende sprook jes van Andersen, de gebroeders Grimm, en de franse fabeldichter La Fontaine, natuurfilms en de bedrijfs film „Eten Nationale traditie". Ebt programma viel zeer in de smaak wegens de artistiek en technisch wel verzorgde uitvoering, zodat het voor de aanwezigen een hoogst geslaagde en prettige avond werd, waarop in de pauze gelegenheid werd gegeven tot het nuttigen van een consumptie. SCHOOLAVOND VAN DE C.U.C.A. (Christelijke ULO-club Axel) De leerlingen van de Chr. ULO-school hadden vrij dag j.l. hun jaarlijkse gezelige avondje. Maar niet alleen zijzelf, ook de meeste hunner ouders en enige belangstellenden waren aanwezig. De zaal van het Centrum was dan ook bijna geheel gevuld, toen het hoofd der school precies om half acht het samenzijn opende. Hoewel de leraar, die een belangrijk aartdteel in de voorbereiding had gehad, wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, werd, mede op dienis verlangen, de avond niet uitgesteld. Als eerste stukje brachten de meisjes van de eerste 'en- tweede klas enkele stemmige Duitse liederen ten gehore. Heel aardig wais een door zes in het wit ge klede meisjes uitgevoerd voksdansje. Bijzondere bijval oogstte de gymnastiekleraar tot tweemaal toe met een groep meisjes en een groep jon gens, die respectieveijk een aantal vrije oefeningen uit voerden en hun vaardigheid toonden) op de springkast, bij de laatste sprongen nog verhoogd met vier jongens. In de loop van de avcxnfd' werden diverse toneel- Toen de man gepasseerd was en een tafeltje verder ging zitten,excuseerde Gerand zich en volgde de man waarmee hij het volgende ogenlblik in gespannen aan dacht een gesprek voerde. Andries keek tersluiks toe. Hij vertrouwde die pas aangekomen kerel niet. Hij vreesde dat Gerard zdch op een gevaarlijk hellend vlak begaf. Ineens zag hij hoe de vreemdeling Gerard iets toeduwde en tegelijk opstond en wegging. Gerard kwam met slome passen terug. Hij nam een onver schillige houlding aan en zijn stem was weer over dreven geaffecteerd, zoals toen hij Andries aansprak. Het was alsof hij zijn andere ik weer verborg en zidh achteraf schaamde dat hij ziich tot vertrouwe lijke mededelingen had laten verleiden). Andries vergat zijn eigen moeilijkhëden en wist dat alleen Gerard de moeite waard was om je voor in te spannen. „Zaken: gedaan?", vroeg hij als terloops. „Ja, bemoei je er niet mee", was het korte antwoord. Anldries besloot een andere tactiek te volgen. „Ik heb je verteld, dat ik al' mijn best doe om uit de gevangenis te blijven, maar daarentegen geloof ik, dat jij er in volle ren iadraaft". Gerard poogde nog eviem zijn figuur te redden en keek Andries minachtend aan. Toen hij echter de eerlijke trouwhartige ogen van Andries ontmoette en dacht aan het nauwgezet geweten van zijn pasver- worven kameraad, kwam het schaamrood op zijn wangen. Toch probeerde hij nog, zijn houding te ver dedigen. „Weet jij een andere oplossing, als je aan de grond zit en ieder iwerk je om je zwakke gezond heid dadelijk te veel is Andries' hersens werkten koortsachtig en plotse ling kreeg hij een lumineuze inval. „Luister", zei hij met dringende stem tot Gerard, „je vertelde daarstraks over je aspiraties - nee, stil nu, viel hij zichzelf in de rede toen Gerarld een afwerend gebaar maakte, stukjes opgevoerd, waar een ieder, zowel jong als oud, met aandacht en genoegen naar keek en luisterde. De muzikale afwisseling werd verzorgd door een ditmaal met „vreemde krachten" versterkt bandje, dat voor en na de pauze optrad en twee meisjes uit klas 1 en 2, die een aardige quatre-mains speelden. In de pauze werd door enige aanwezigen uit de zaal de trekking van. de gehouden verloting verricht, waarbij 25 prijzen te winnen waren. Ter afwisseling van de zovaak op uitvoeringen en jaarfeestjes voorkomende „hersengymnastiek" werd na de pauze o.a. een spreek woorden wedstrijd Gehouden, waarvoor de animo zo groot was, dat vele kandidaat- deelnemers teleurgesteld' moesten worden. Door enkele leerlingen werden tien spreekwoorden uitgebeeld, die door tien deelnemers geraden moesten worden. Merk waardigerwijze waren de drie prijswinnaars allen meisjes. Toen men om even half twaalf aan het einde was gekomen van het vlot afgewerkte programma, kon met recht gesproken, worden van een geslaagde avond. Het hoofd der school dlat, in tegenstelling met voor afgaande jaren, de gehele avond de leiding had gehad, sloot met dankgebed. FILMVOORSTELLINGEN VOOR DE CHR. BESTURENBOND. Dinsdagmiddag en -avond stonden in het teken van filmvoorstellingen voor de jeugd en ouderen onder de auspiciën van het C.N.V. Voor beide voorstellingen bestond een, begrijpelijke belangstelling, daar de toe gangsprijs miniem was en zo was beide keren de grote zaal van de Chr. Kleuterschool aan de Ds. Jan Scharpstraat tot de laatste plaats bezet. De kindervoorstelling bracht naast leuke tekenfilms c.a. ook nog de komieke geschiedenis getiteld „Kalle leeft in spanning", een programma waaraan de jeugd haar hart heeft opgehaald. In de avondvoorstelling werd een: schitterende film in technicolor vertoond die een rijkdom aan natuur schoon demonstreerde. Voorts werd ter inleiding van het avondprogramma een bloemencorso vertoond, gevdlgd door opnamen van de viering van het halve eeuwfeest van het C.N.V. te Utrecht. Een collecte voor het t.b.c.-fonds „Draagt elkanders lasten" bracht nog 29,72 op. ACTIE „DOE OPEN" De vorige week had alhier een bijeenkomst plaats van het jeugd-comité, teneinde het plan de campagne samen te stellen, waarmee de doelstelling van deze actie ten bate van de vluchtelingen zal worden gerea liseerd. Een voorlopig programma werd samengesteld, waar onder naast een gezellige avond, ook nog een tafel- tennis-wedstrijd zal worden georganiseerd voor dé jeugd, terwijl men met nog tal van andere goede voor nemens bezield is om de grote sleutelslag tot een succes te maken. Zoals inmiddels reeds beker.d werd gemaakt zal de periode van 14 tot 26 maart a.s. hiervoor worden bestemd. Zoveel mogelijk zullen op de diverse grote bijeen komsten die in het nabije verschiet liggen, sleuteltjes worden verkocht. Het beklagenswaardige lot der vluchtelingen, die in dikwijls van alle comfort verstoken! verblijven en ba rakken moeten huizen, zonder enttg perspectief in hun troosteloos bestaan, waarbij ook de gezondheid vaak alles te wensen overlaat, roepen om daadwerkelijke hulp en steun, en de Axelse jeugd heeft zich in deze on verblijdende wijze ingezet. De vorige week is op de jaarlijkse schoolavond van de chr. ULO-club in het „Centrum" de actie ingezet. „wat zou je denken van een lief klein huisje helemaal alleen voor jou en weinig zorgen, want er is nog al wat wintervoorraad in dat huis. Bovendien wil ik wel een kleine lening met je afsluiten, zoveel ver trouwen heb ik wel in je. Nu, wat denk je van dit voorstel?" Gerard had nu toch tegen zijn wil getroffen geluis terd naar dit edel aanbod. In zijn fantasierijke geest zag hij zich al schrijven*! voor een: raam zitten dat uitzicht bood over wijde landschappen en jagende wolkenvelden. Heel wat anders dan het zolderka mertje waarin hij nu moest buizen en waar de gelui den van alle dag hinderlijk door ales heen drongen. Hier werd hem een heel andere wereld aangeboden, een wereld waar hij in zijn 'hart naar verlangde. Het bankpapier wat hij zojuist ontvangen: hali knisterde in zijn zak. Het was todh zonde eni jammer om af stand te doen van een zo makkelijk verdiend kapi taaltje. „Wat zou je er van denken", wendde hij zich plotseling tot Andries, „als je eens meedeed in een heel makkelijk te volvoeren karweitje, inplaats dat je daar zit te preken als 'n pas afgestudeerde dominee. Voor jou zijn er in de toekomst toch ook niet veel kansen om op eenl eerlijke manier je brood te ver dienen.. Als je het wetenl wilt, dein is dit ook mijn eerste akkevietje waar een luchtje aan zit. Jij lijkt mij juist een geschikte kameraad, vertrouwd en gesloten. Nu, heb ik het goed gezien?" „Over dat vertrouwd en gesloten misschien wel" antwoordde Andries, om dan met klem te vervolgen „Gerard, je doet het niet, wat het ook is. Je gaat naar mijn huis hier heb je de sleutel". Gerard stond Idaar. Onwillekeurig had hij zijn hand naar de sleutel uitgestrekt. Met in zijn ene hand het geld, in de andere de sleutel, merkt hij spottend op en werden, naar we vernamen, aan het college van Burgemeester en Wethouders de eerste sleuteltjes uit gereikt. JAARLIJKSE WINTERUITVOERING CHR. FANFARE „HOSANNA" De grote zaal en: het balcon van het „Centrum" waren j.l. woensdagavond weer tot de laatste plaats bezet met de leden en huisgenoten onzer christel. fanfare „Hosanna", die dit jaarlijks evenement weer niet wilden missen. Het was de altijd voorbeeldig actieve praeses, de heer J. le Feber, die heit talrijke gehoor het welkom toeriep, na in gebed en met schriftlezing te zijn voor gegaan nadat gezamelijk gezongen was psalm 68 10. In zijn optimistische openingsrede mocht de voor zitter het afgelopen jaar 1959 bestempelen als een wel zeer uniek jaar in de geschiedenis van „Hosanna". Er is n.I. een prijzenswaardige offervaardigheid aan de dag gelegd, doordat de leden! een gezamenlijk cadeau hadden geschonken van eenl bedrag van pijn, 2.600,- aan vrije giften. Een beau geste die wel nimmer op deze wijze tot uiting kwam. Het behoeft geen betoog, dait deze gelden op de meest effectieve wijze werden besteed aan het in strumentarium, waarbij ook de drumband verder op peil kwam. Voor het nabije verschiet zal men op eenzelfde wijze met 'dé vernieuwing der instrumenten voort gaan. Zeker een drietal nieuwe bas-instrumenten dienen, te worden aangeschaft en, naar reeds gebleken is, zal hiermede nog een extra aanvulling der daartoe benodigde fondsen met pbm. 900,— gemoeid zijn. Overigens was het een jaar met het gewone verloop, en memoreerde de praeses de ups en downs in zijn vaak geestig gekruide speech. Onder leiding van dirigent Brakman werd daarop het muzikaal programma vertolkt, waarbij als eerste nummer het koraal „O, Haupt, voll Bint und Wunden" werd ten gehore gebracht. Het verdere bescheiden programma bestond nog uit enkele populaire marsen en' enkele suites. De zeer muzikale vertolking ynn het gebodene was weer loffelijk en correct en de zeer beschaafde uitvoering culmineerde in een goed klank- gêhalte. Na dit met zeer hartelijke bijval begroet programma volgde een pauze en de tweede helft van het pro gramma was, zoals de traditie nu eenmaal ook hier wil, de opvoering van een1 landelijk toneelspel onder de titel„Zij die gestuurd wasvan de auteur Wim Dumont. Dit stuk, waarin de dramatische inslag vaak hoog tepunten en spanningen opriep, die de intense aan dacht van de toeschouwers opeisten, werd uitstekend vertolkt, neittegenstaande regisseur Ko Bakker door ziekte verhinderd was, zijn leidinggevende taak te vervullen. Zijn rol werd door een remplagant, met de nodige clementie voor de korte tijd van instuderen van slechts één dag, op waardige wijze vertolkt. Eenl sympathieke brief van de afwezige leider werd voor de opvoering door de voorzitter voorgelezen. Als geheel mocht oök dit deel van het programma weer volledig geslaagd heten, daar deze toneelgroep als steeds een zeer serieus werk van de instudering C| maakt. Ook de toneelverzorging en de grime van de heer J. van den Hout waren aangepast aan de eisen die dit stuk stelde. „Hosanpa" mocht ook ditmaal weer terugzien op een welgeslaagd jaarfeest met een dito verloting met als hoofdlprijs een rijwiel. „Nu kan ik letterlijk en figuurlijk wikken en: wegen". „Laat dan die sleutel het symbool van een nieuw begin zijn" zei Andries in de vurigheid van zijn wen sen, dichterlijke termen' gebruikend. Gerard schoot ineen 'verlossenjde lach. De gulle lach die Andries ook gehoord had bij hef begin van hun kennismaking, en hem dadelijk had doen beseffen dat achter die geaffecteerde stem een, prachtmens ver borgen moest zijn. „Nu, dan moet dat geld maar terug; jammer, het was zo gemakkelijk te verdienen. Alleen maar even op de uitkijk staan als er gesmokkelde sigaretten van een boot moesten worden gehaald. Stomme zet, om nu net zo'n mislukte straatprediker als jij tegen het lijf te lopen;". Andries maakte zich niet druk over dé spottende woorden. Hij wist wel, dat ze niet zo gemeend Waren. Stil en nadenkend zaten ze nog een poosje bij elkaar. Gerard was weer de eerste die het woord nam. „Toch een misselijk idee om jou hier met je narig heid achter te laten". Andries haalde de schouders op. Werk genoeg, ik kom heus wel terecht." „Het kan zijn, maar ik ben toch bang, dat je niet genoeg aan Paulien denkt. Wat zou je denken van een verhaal over een meisje, dat voortdurend in havenwijken naar haar geliefde loopt te zoeken, cn tenslotte het leven daar zo aantrekelijk vindt, dat zij er zich voorgoed vestigt, tot vermaak van ver moeide zeemannenf'. Andries sloeg met zijn vuist op de tafel, zodat de kelner verschrikt kwam toelopen:. „Ik weet waarop je 'doeltzei hij spinnijdig, maar bespaar me je voor spellingen. Pauliem is van het edelste en zuiverste diamant en zal haar leven niet verslingeren door zo'n mislukkeling op te zoeken als ik ben".

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2