Voor m goede vulpen HAMEA TOCH MODELWONING j I. Vergadering Kring Axel Z.L.M. In één nacht Uw handen gaaf en zacht <1 Boekhandel J. C. Vink Geneest ruwheid en schraalheid FEUILLETON Rheumatisch Stram van lijf en leden? s. 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen, is ook voor U de remedie. Complete Meubilering van VROOM DREESMANN BERGEN OP ZOOM. Fa R WIEMEERSCH EVERTSENSTRAAT 28 TE AXEL, TELEFOON 425. De modelwoning is geopend vanaf 27 februari tot en met 12 maart 1960, dagelijks van 10 12 uur, van 14 17.30 uur en van 1921 uur. Zondags gesloten. VROOM DREESMANN - Bergen op Zoom handcrème GEMEENTERAAD VAN AXEL. (Venvolg) Bezwaren tegen toepassing van artikel 31 der Woonruimtewet 1947. Ingevolge artikel 31 van lie Woonruimtewet 1947 kunnen bij K.B., de gemeenteraad gehoord, gemeenten worden aangewezen, waar deze wet geheel of ge deeltelijk niet (meer) van toepassing zal Zijn. :De regering is van mening, dat deze maatregel thans kan worden toegepast voor alle gemeenten in Zee land en in het westelijk deel van Friesland. De ministers van Maatschappelijk Werk en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid verzoeken te wil len mededelen' of en zo ja waarom het buiten wer king stellen van de Woonruimtewet voor deze ge- De vraag of de beooglie maatregel bezwaren ont moet, dient naar de mening van B. enW- moet, dient naar de stellige overtuiging van B. en W. bevestigend te worden beantwoord. Noodgedwongen grijpt de toepassing van de Woonruimtewet diep in de particuliere 'belangen van de huiseigenaren, in. Het college zal het moment met vreugde begroeten, waar op aan deze overheidsbemoeiing een einlie kan worden gemaakt. Helaas is dit ogenblik voor onze gemeente nog niet aangebroken. De vraag naar woonruimte overtreft nog steeds in zeer sterke mate het aanbod. Gegadigden moeten over het algemeen nog met een wachttijd van ongeveer drie jaar rekening houden. Bij de beantwoording van de vraag of de nood voorziening, welke de Woonruimtewet 'biedt, kan ge mist word'en,, gelldt als criterium of er in een bepaalde gemeente genoeg woningen beschikbaar zijn om in de behoefte te voorzien. Deze vraag dient voor onze gemeente zonder meer ontkennend te worden beant woord, getuige het feit, dat op de lijst van woning zoekenden 198 gegadigden (voorkomen. Hier komt nog bij, dat tengevolge van de voorgenomen sanering van de Oudewijk en omgeving bovendien 76 vervangende woningen noliig zullen zijn, terwijl voorts onder de zeer vele slechte woningen zeker een 30-tal uitge sproken krotwoningen voorkomen. Om in de normale vraag te kunnen voorzien, zijn momenteel dus ruim 300 nieuwe woningen nodig. Wat in deze situatie de gevolgen zouden zijn van het buiten werking stellen van de Woonruimtewet cn de Huurwet is duidelijk en het behoeft geen nader 'betoog, dat hiertoe voor deze gemeente vooralsnog geen enkele aanleiding bestaat. Vooral iie economisch zwakkere groep van de be volking kan de bescherming, wellke deze regelingen bieden, niet missen. Door de ministers wordt er van uitgegaan, dat waar geen toename van de 'bevolking (meer) is, van een zeker evenwicht met betrekking tot de huisvesting kan worden gesproken. Dat de zaak van deze ge meente niet zó gesteld kan worden, blijkt reeds uit het vorenstaande. De stilstand in de bevolkingsaanwas, die is opge treden, nadat in 1953-1954 de laatste woningwet woningen konden worden gebouwd, is niet veroor zaakt door een toestand van verzadiging, doch slechts door het ontbreken van de mogelijkheid om naast de bouw in de particuliere sector ook van overheids wege woningen te bouwen. B. em W. stelden daarom voor aan de genoemde ministeries te berichten, dat het buiten werking stel len van de Woonruimtewet 1947 voor onze gemeente zeer overwegende bezwaren ontmoet. Aldus werd besloten. Begrotingswijzigingen. Overeenkomstig de concepten werden op voorstel van B. em W. de navolgende begrotingswijzigingen 'IihC *Iii^ IIiii door HANOL SPOOR. 28) Hoofdstuk 22. Nieuwe banden. Met een grauw van kwaadheid vloog Andries de volgenlie morgen in zijn bed overeind. Zijn rechter hand was schijnbaar in de nacht blootgewoeld en zijn mede-kamerbewoner stond de pols vrijpostig te be tasten. Andries kookte van woede. Weg was nu het mooie plan. Helemaal teniet gedaan door die flauwe kerel, die zich niet ontzag om zich met andermans zakeni te bemoeieni Nu zou zijn zwerftocht natuur lijk weer van voren af aan beginnen en wie weet hoe ver de relaties van zo'n volkslogementhouder zich uit strekten.. Vanzelfsprekend' zou ook deze vent, die zich zo brutaal gedroeg, hem niet ontzien en beneden be kend maken dat heel die gebroken pols maar een verzonnen' verhaaltje was. Aan zijn gezicht was al te zien dat hij er geen nieuwe verzinsels aan toe hoefde te voegen. Moest je die geleerde tronie zien, alsof hij een doktersbul in zijn zak had. 'De slaapgenoot scheen zich van Andries kwaad heid niets aan te trekken. Over zijn slappe en wat bleke gezicht gleed een sarcastisch lachje. „Maar mijim waarde 'heer, dat zag ik toch gister avond al. Je pols was verbonden op eep manier, die een nieuw E.HJB.O.-lili je na de eerste les al ver beterd zou hebben." De stem had een beschaafde klank, maar klonk overdreven/ geaffecteerd. Juist dat aanstellerig toontje deed de boosheid van Andries nog toenemen. Zijn opgekropte woede van vastgesteld de 15e wijziging van de gemeentebe groting voor 1959 eni de 3e en 4e wijziging van de gemeentebegroting voor 1960. Eervol ontslag verleend aan W. L. Hirdcs. Tenslotte werd het voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer W. L. Hiriies als ge meente-ontvanger en administrateur van het woning bedrijf aangenomen/. Zulks met ingang van 1 juli a.s. in verband met het aanvaarden van een functie in een particuliere onderneming. Voor de'in dienst van de gemeente verrichtte werkzaamheden werd hem dank gebracht. Verlenging in functie blijven van de directeur van het gemeentelijk gasbedrijf. Als extra punt werd aan de agenda nog toege voegd het wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd verlengde in functie blijven van de heer A. P. Ie Feber als directeur van het gemeente lijk gasbedrijf. Besloten werd deze termijn alsnog te verlengen tot uiterlijk 1 januari a.s. teneinde aan B. en W. de gelegenheid te geven in deze vacature te voorzien. U zult verbaasd zijn als U ondervindt wat Kruschen ook voor U kan doen. Begin liever vandaag dan morgen de bloedzuiverende Kruschen Kuur en al gauw naarmate Uw bloed vrij komt van wat nu Uw pijnen veroorzaakt, voelt ge U een ander mens wor den jeugdiger, vief en weer blij Ing. Med. Omvraag. Hiervan wenste alleen Üe heer IJsebaert gelbruik te maken, die een klacht lanceerde omtrent de toestand van de trottoirs in plan-Oost. Hij bepleitte dringend noodzakelijke verbetering. In een half uur tijds verbeterde Axels vroedschap een record inzake besluitvaardigheid en bondige af werking lier agenda, hetgeen mede te danken/ was aan een met tact optredend praeses, die met steeds meer dere routine het roffelwerk met de hamer uitoefent. Zodat we ons om half acht weer in de Gentsevaart- straat bevonden Vorige week zaterliag hield de Kring Axel der Z.L.M. in „Het Centrum" haar jaarvergadering, die zoals vrijwel steeds druk was bezocht. De heer W. Koster, alhier, de nieuwe kringvoor- zitter opende de vergadering en gaf in zijn openings rede een overzicht van het wel erw wee van het afge lopen jaar. Spr. memoreerde dat de Kring thans meer dan 500 leden telt, 1959 zal' de geschiedenis ingaan als een jaar van grote droogte, die in vele gevallen grote schalie heeft aangericht (totaal ƒ400 millioen). Verheugend noemde de heer Koster het feit dat de hulpactie in Zeeland 250.000,.heeft opgebracht, wat echter in het niet valt bij de totale schade. Spr. uitte zijn teleurstelling voor de wijze waarop de re gering meent zich van de hulp te kunnen afmaken. De oogstresultaten ivielen over het geheel nog niet tegen de suikerbieten gaven/ echter een tegenvallende opbrengst, terwijl de pootaardappelen een: debacle te zien gaven als nooit tevoren. Spr. becritiseerde het optreden van lie keuringsdienst en adviseerde belang hebbenden de op 2 maart te houden veragdering bij te wonen, waar mem wil pogen verbetering in de toe stand te brengen'. Uitvoerig ging spr. in op de ruilverkavelingspro- 'blemen in het gebied Stoppeldijk en in een gebied be grensd in het westen door het kanaal Gent-Terneuzen en in het noorden door de lijn Sluiskil, Axel-Sassing, Axel, Kijkuit en Hulst. De N.C.B. heeft de beide andere organisatie's gevraagd hiervoor gezamenlijk een plan in te dienlen, doch alhoewel men1 dit in principe niet afwijst, acht men een totaal andere begrenzing nodig. Getracht zal worden tot nader overleg tussien. de organisaties te komen. Ook over de schadeloosstelling inzake de kanaal plannen had spr. ernstige critiek, aangezien de schat tingen van Rijkswaterstaat in vele gevallen zeer sterk ten ongunste afwijken van deskundige schattingen door een commissie uit de landbouworganisaties be noemd. Men zal alles in het werk stellen om hier een bevredigende oplossing te vinden. Ook de ber- gipg van de bagger in de Van Wijokhuisepolder be tekent een verlies van 200 ha landlbougrond. De ge organiseerde landbouw heeft nu eert ander plan in gediend, waardoor met de bagger landaanwinst kan worden verkregen, welk plan thans bij Waterstaat in studie is. Dit betreft het dempen van watergangen, rietpiassen en kreken, waardoor ca. 470 ha cultuur grond zou kunnen word'en gewonnen. Tot slot van zijn openingswoord hield Üe heer Koster een warm pleidooi voor de inpoldering van In de OLIVIERSTRAAT 31 te AXEL is één der door de Fa. R. VAN WIEMEERSCH, Evertsenstraat 28 te Axel gebouwde riante woningen ingericht als MODELWONING door de afdeling H'ier vindt U een inrichting die als leidraad kan dienen voor vele reeds be staande of nog te bouwen koop- of huurkoopwoningen. Inlichtingen betreffende koop- of huurkoopwoningen bij de de laatste tijd brak door en grof viel hij tegen de vreemde inmemger in zijn zaken uit„Ben jij een. kerel Doe gewoon en spreek je moers taal." Op 'he'tzelfde moment Idacht hij Stom, om zo uit te vallen, misschien had hij hem beter tot vriend kun nen maken eni zijn stilzwijgenl afkopen. De aangesprokene scheen zich allerminst beledigd te voelen. Hij schaterde ineens een gulle, volle lach en onwillekeurig voelde Andries zich niet meer zo vijandig gestemd. „Nee maar zeg, jij durftlachte de man nog steeds ik wil onderhij keek vlug de kamer rondnee ,i!k hefo niets meer te verwedden. Ik wilde net een weddenschap aangaan, dat je hevig in je piepzak zat. Pardon, is die uitdrukking beter naar je zin? „Loop naar je één en veertigste stiefmoeder," mop perde Andries nog steeds gebelgd, al moest hij toe geven dat bij nadere kennismaking die rare snuiter nog wel meeviel. Trouwerij wat moest deze op zijn •beurt niet denken van die gecamoufleerde pols De ander reageerde ongewoon ernstig op de vreem de verwensing van Andries. „Eén en veertigste stief moeder, man je loopt achter, ik vermoed dat ik al aan mijn zestigste toe ben." Even keken ze elkaar aan eni peilden als heit ware eikaars gedachten. Dan trok de ander eeni stoel bij en zei plotseling met iets van autoriteit in zijn stem „zo, en nu vertellen." Maar Andries had niet alleen het totaal versleten en afgedragen costuum van de ander gezien, maar brach|t ook de sterk ingewortelde onafhankelijke geest mee, die velen van het platteland bezitten en hij ant woordde kortaf ,J4oe kom je er bij Üat ik aan het vertellen! ga. En als ik hét doe, dan gelijke partijen, want jij bent ook niet brandschoon." De ander verbleekte: „Is dat aan mij te zi'em?" vroed bij verschrikt. Andries werd niet gewaar of het goed verborgen zelfspot was of werkelijke angst. Zijn intuïtie deed hem veronderstellen dat ook de ander een bewogen leven verborg. Diens hele houding en ondanks de slijtage ook de kleding, verried bétere dagen. Verder begreep Andries dat die geaffecteerde stem een over dreven bravour was, het onderdrukken van een soort minderwaardigheidscomplex. Gek, dat je, als je tijd had, je je dadelijk veel meer voor andere mensenl in teresseerde. Anders ging het werk voor, maar hier het volle leven eni de mens. Andries kleedde zich aan. Zijn kamergenoot had zich voorgesteld als Gerard Zwan. Gerard wilde de kennismaking dan ook maar voortzetten ze zouden samen de stad ingaan om eeni geschikte gelegenheid te zoeken, waar zich geen luistervinken ophielden. Weer verwonderde Andries zich over de volmaakte handigheid waarmee Gerard zijn zogenjaamde gebroken pols opnieuw verbond. „Voorlopig lijkt heit me beter om aan je eerste lezing vast te houlien," zei Gerard. Andries ging maar wat graag op het voorstel in eni ze waren al bijna vrienden', aleer ze uit het logement naar buiten stapten. Gerard wist overal goed de weg en Andries dacht ihet spijt, walt een. gemak je van zo'n vriend kon hefebèn, maar de ander was zo zelf verzekerd en scheen geen blijvende kameraadschap te zoeken). Andries had geen •bezwaar aan Gerard zijn hele geschiedenis te vertellen, toen zij een geschikte ge legenheid gevonden hadden. Hij kon er niets meer bij verliezen, alleen maar winnen en vreemd genoeg had hij de indruk dat de ander zijn beweegredenen zou begrijpen'. Gerard verviel na het aanhoren van het relaas Saeftinge, waar naast de verliezen die industrie, be volkingsgroei en wegen enz. aan de landbouw toe brengen, 2000 ba landbouwgrond kan worden terug gewonnen. 'Het jaarverslag van de secretaris vermeldde het meest bealngrijke van wat in 1959 de revue had ge- passeend, Het memoreerde om. het overlijden van de kringvoorzitter, wijlen de heer A. Haak, aan wiens •verscheiden nog woorden van deelneming werden ge- De voorzitter gaf eem korte toelichting omtrent een aan de agenda toegevoegd punt inzake contributie verhoging van 20 et tot 25 ct. per ha. De achteruit- gang der financiën dringt tot zul'ks in verband met de nabije toekomst en de weer in het verschiet komen de tentoonstelling. Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende secre taris, de heer F. P. de Kubber te Zaamslag als zodanig herkozen met grote meerderheid van stemmen. Vervolgens kwam aan de orde de rede van dr. Van Lierde uit Brussel. - De plannen van de Europese landbouwpolitiek in het kader van de E.E.G. iDr. Van Lierde, uit Zeeuwsch-Vlaanderen ge boortig, begon met zijn genoegdoening uit te spreken eens een middag tussen de boeren van eigen streek te mogen! vertoeven, teneinde ook zodoende uit de reacties die hier naar voren komen, wellicht weer een boodschap kan worden gedistilleerd die hij mee kan nemen naar Brussel, nu de Europese vraagstukken in toenemende mate onder de aandacht zijn van de zes landen die zich wensen te richten op het verkrijgen van een uniforme Euromarkt. De deskundige spreker belichtte diverse facetten van de E.E.G., die voor de Nederlandse landbouw belangrijk zijn, zo o.a. de behoeften! van onze eco- romisch krachtige nabuur West-lDuitsland. In de E.E.G. zal straks één gemeenschappelijke landbouw politiek worden nagestreefd en zullen alle handels belemmeringen ten opzichte van Üe deelnemende lan den worden afgeschaft, om zo tot een vrij verkeer van goederen en: wel speciaal van landbouwproducten te komen. Deze gemeenschappelijke landbouwpolitiek dienlt zich op bepaalde doelen te richten, waarvan dr. Van Lierde noemde, verhoogde inkomens, markt- specialisatie en redelijke prijzen. Voorzag het verdrag van Rome in een tijdsduur van 12 jaar om tot verwezenlijking van de Euro- markt te komen, wanneer er niets in de weg komt, hoopt men vanaf 1966 geen handelsbelemmeringen meer te hebben: en kan ook de monetaire politiek zich daarop richten. Ten aanzien van de veehouderij zal men pogen binnen een termijn van 3 tot 4 jaar tot vrijhandel te komen, waarvan spr. als resultaat een stijgende welvaart verwacht. In het geheel van de E.E.G. ziet spreker ook voor de Nederlandse landbouw ruimere afzetkansen, een grotere zekerheid en meevallende kosten. 'Na deze interessante uiteenzetting werden nog diverse vragen, gesteld en beantwoord. iNa afhandeling van deze agenda verenigden de aanwezigen, zich tot slot aan een koffietafel. van Andries in diep gepeins. Het was alsof hij terug blikte in het verleden en Andries totaal vergeten was. Dan begon Gerard te vertellen,. Hij had voor dokter gestudeerd, toen hij kort voor het examen ontdekte dat de tuberculose vat op hem had gekregen. Wat hij eerst voor studiemoeheid hield', was de verrader lijke ziekte. Hij moest naar een sanatorium en daar 'bleef hem niets bespaard. Er volgde een longoperatie, met 'bevredigende resultaten', maar zijn verloofde gaf de moed op en wilde het vlinlderleventje van dansen en uitgaan niet opgaven. Natuurlijk bleef daarbij niet uit dat ze een ander leerde kennen en nu ja, eindigde Gerard, ook dit verhaal is duizend keer gespeeld. Maar ik wilde niets meer, geen studie, geen werk niets meer. „Maar waar besta je dan van vroeg Andries, die als steeds het eerst aan de practische dingen van het leven dacljt. Gerard' haalde onverschillig de schouders op. Een kleine toelage van pipa, die zijn geliefde zoon niet helemaal in de modder wilde zien wentelen. Nu, wat wilde je zeggen vroeg hij bij voorbaat al met verdediging in zijn stem, toen hij Andries de mond zag openen om hem wat toe te voegen, en zich toen schijnbaar bedacht. „Als ik dan mijn mening mag zeggen," zei Andries onomwonden, „dan vind ik jou een akelig slap knul letje en dan val jé me heel erg hard tegen." „Zo en wat heb jij dan gedaan Jij bent op de loop gegaan voor de moeilijkheden, die je zelf hebt geschapen en je laat je meisje in onzekerheid over de plaats waar je uithangt." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2