KOU GEVAT 1 de lekkere ITALIANO Koop nü IVOROL TOCH IliOG LIEFDE f§ UIT ONZE OMGEVING Zuiver Vw bloed met Eraschen. Om Uw rheumatiek te verdrijven. 19 cent per rol. EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. FEUILLETON AXEL GEMEENTERAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Axel zal dinsldag 23 februari a.s. des avonds te 7 uur in apenbare vergadering ten stadhuize bijeenkomen voor het behandelen van de onderstaande agenda 1. 2. 3. 4. 5. 6. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. Opening. Notullen. der vorige vergadering. Ingekomen stukken en mededelingen. Voorstel tot het reconstrueren van de Oudeweg. Voorstel tot het verpachten van enige percelen grond ten oosten van de Crijnssenstraat. Voorstel tot vaststelling van de 4e wijziging van de Algemenie Politieverordening. Voorstel tot het verkopen van enige percelen bouwgrond. Voorstel tot het verkopler.. van de bergplaats Kerkdreef 10. Voorstel tot het verkopen van twee percelen grond. Voorstel tot het kopen van een perceel grond aan de Beatrixstraat onder intrekking van het raadsbesluit van 2 september 1958. Voorstel tot Verlichting van de oversteekplaats voor wielrijders aan de Nieuwendijk en tot ver betering van de openbare verlichting aan de Ndeuwenldijk. Voorstel tot vaststelling van een verordening, houdende een tijdelijke regeling-samenloop van weduwen- en wezenpensioen ingevolge de uit- kerings- en pensioenverordening-wethouders met een algemeen weduwen- en wezenpensioen. Voorstel tot het maken van bezwaren tegtem toe passing van artikel 31 van de Woonruimtewet. Voorstel tot het vaststellen van enige begrotings wijzigingen. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer W. L. Hirdes als gemeente-ontvanger en administrateur van het woningbedrijf. Rondvraag. Sluiting. Want naarmate Kruschen's aansporende werking de onzuiverheden uit Uw bloed verdrijft, verdwijnen Uw pijnen vanzelf, Kruschens vijf minerale zouten brengen Uw bloedzuiverende organen weer op gang. Uw bloed gaat sneller stromen en de pijnverwekkende onzuiver heden verdwijnen langs natuurlijke weg. Ing. Med. Mededelingen. In antwooild op de vragen, welke in de raadsver gadering van 26 januari 1960 werden gesteld, delen B. en W. het volgende mede Vraag van de heer de Feijter over de riolering van de Oudeweg. Uit punt 4 van de amanda blijkt, dat de riolering vóór de woningen jcomt te liggen. Het is technisch zeer bezwaarlijk de riolering achter de woningen aan te brengen. Vraag van de heer de Feijter wanneer met de verbetering van de Emmastraat een aanvang wordt Hiermede wordt begonnen zodra de weersomstandig- gemaakt. heden gunstig zijn. Vraag van de heer de Feijter om een Overzicht te verstrekken van de kerkelijke gezindten in de gemeente. Dit overzicht komt beschikbaar na de volkstelling van 1960. Vraag van de heer K. Hamelink over het loon vam een gemeentewerkman. De hier bedoelde gemeentewerkman is fnet ingang van 5 januari 1960 benoemd in vaste dienst, na een proeftijd van njaar. Hij valt onder loongroep III. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met de voor bereidingen voor de invoering van die werkclassifi- catie. Zodra een en ander zijn beslag zal hebben verkregen ,zal blijken of de onderhavige gemeente werkman in de juiste loongroep is opgenomen. Mocht dit niet het geva lzijn, dan zal aanpassing stellig niet uitblijven. Vraag van de heer K. Hamelink over de onver harde paden bij de duplexwoningen aan de Bylocque- straat, bet Bylocqueplein en de Pironstraat. Deze padbn zullen betegeld worden. De kosten moeten blijkens schrijven van de Provinciale Directie van die Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid te Middelburg, gedekt worden uit een huurverhoging, welke zal neerkomen op 10 cent per woning per week. Vraag van de heer K. Hamelink om de tegels in de brandgangen in plan-West goed te leggen. Aan een aannemer zal opdracht worden gegeven de tegels opnieuw te leggen. De daaraan verbonden kostten worden gedekt uit de normale onderhoudspost. Vraag van de heer K. Hamelink of er al iets ge daan is om de moeilijkheden voor de voetbalvereni ging „Axel" in het recreatiegebied op te heffen- Op 5 augustus 1959 is aan de voetbalvereniging medegedeeld, dat de gemeente bereid is palen, buizen en touw beschikbaar te stellen voor heit afsluiten van de bospaden tijdens de wedstrijden. Van dit aanbod is tot op heden nog geen gebruik gemaakt. De aanleg van elem tweede gemeentelijk sportveld heeft de voortdurende aandacht van het college. In dit verband wordt verwezen naar de 3e wijziging van de gemeentebegroting 1960, vermeld onder punt 14 van de agenda. Vraag van de heer Oggel over de achteruitgang van het inwonertal in het afgelopen jaar. Bij de stukken is een overzicht gevoegd, vermel dende een analyse van de terugloop der bevolking. Kortheidshalve moge daarnaar verwezen worden, B. en W. zijn diligent te rverkrijging van een zo groot mogelijke toewijzing üit het woningcontingent voor 1960. Overige mededelingen. Dedatum van de eerstvolgende raadsvergadering is vastgesteld op 29 maart 1960. Mej. S. S. van Gadsand, Kanaalkade 68, is, in gaande 15 februari j.l. tijdelijk benoemd tot typiste ter secretarie, dit in verband met de afwezigheid van mej. S. de Putter. De aanbesteding van de reconstructie van de Polenstraat, waartoe op 26 januari 1960 werd be sloten, vindt plaats op 22 februari a.s. In verband met de reorganisatie van de Nationale Reserve in 1958 is de belangstelling hiervoor sterk ingekrompen, met 'het gevolg dat de groep Axel op 1 november 1959 is opgeheven. Naar aanleiding hier van is 'besloten de Commissie Steun Wettig Gezag te Axel met ingang van 2 februari 1960 te ontbinden. De woningvoorraad per 27 januari 1960 bedroeg woningen in de bebouwde kom 1707 stuks en in de buitenwijken 512 stuks, in totaal 2219 stuks. Aan J. W. Vercauteren, Marijkestraat 16, is met ingang van 1 januari 1960 eervol ontslag verleend als brandwacht 2e klasse bij de vrijwillige brandweer. Met ingang van 1 juli 1959 is C. M. de Pooter, Stationstraat 30, benoemd tot brandwacht bij voor noemde brandweer. In de raadsvergadering van 26 januari j.l. hebben B. en W. toegezegd et zullen terugkomen op de ver lichting van de oversteekplaatsen voor wielrijders aan de Nieuwendijk. Thans kan verwezen worden naar punt 11 van de agenda, houdende het voorstel om deze oversteekplaats van een deugdelijke verlichting te voorzien. De vraag of het niet mogelijk is een maximum snelheid vast te stellen van b.v. 70 km per uur voor Magrette en Spui kan nog niet wordlem beantwoord, omdat op dit punt nog geen uitslag is ontvangen van de Provinciale Waterstaat. Bij de begrotingsbehandeling voor 1960 is andermaal de wens naar voren gebracht om voor de woningwet woningen aan de bewoners, als aanmoediging voor het zelf-binnenschilderen, een klein bedrag b.v. 10, per woning per jaar beschikbaar te sjtellen. Zoals reeds in de vorige raadsvergadering werd medegedeeld is deze zaak wederom voorgelegd aan de Commissie van Toezicht op het Gemeentelijk Woningbedrijf. 9 Deze commissie is van mening, dat het onder de huidige omstandigheden niet mogelijk is een dergelijk bedrag te voteren. Zij verwijst maar haar advies van 11 juli 1958, dat naar haar oordeel nog onverminderd van kracht is. Het luidde als volgt „De rijksvergoeding voor onderhoud bedraagt per woning per jaar 95,—, eem bedrag dat voor een behoorlijk onderhoud veel te laag is. Volgens onder zoekingen van de Nationale Woningraad zou dit ten minste 140,tot 150,per jaar moeten zijn om een behoorlijk onderhoud te waarborgen. Terecht kan worden opgemerkt, dat er bepaalde woningbouwver enigingen zijn die wel vergoeding geven voor behang, enz., maar daartegen moet worden aangevoerd, dat deze verenigingen óf in eem hogere klasse voor rijks- vergoeding vallen, óf uit het risicofonds putten, wat mogelijk is dóórdat woningbouwverenigingen daartoe niet de goedkeuring van Ged. Staten nodig hebben, dan wel dat zij hun fonds voor buitenschilderwerk verwaarlozen. De Commissie is Üan ook van oordeel, dat hoewel zij de zelfwerkzaamheid van de bewoners ten zeerste toejuicht, het thans nog niet mogelijk wordt geacht om een dergelijke vergoeding te verstrekken zonder daardoor in financiële moeilijkheden te komen. Wanneer het onderhoudsfonds in de toekomst eteni gunstiger beeld zou vertonen, zal de Commissie de mogelijkheden van een vergoeding aan de bewoners opnieuw onder ogen zien". B. en, W. kunnen zich met dit adVies verenigen. RUITERAVOND - FESTIJN. Aan het einde van een druk met agrarische ver gaderingen en bijeenkomsten overladen week, was het wel een beetje gewaagd om jJ. vrijdagavond ook nog de periodieke jaarlijkse ruiteravond op het programma te plaatsten!. Met het oog op de late afloop der Z.L.M.- vergadering was uiteraard de geringere opkomst ten opzichte van voorgaande jaren te verklaren en dit gevoegd bij de opnieuw te beluisteren jeremiade van voorzitter A. J. Schieman Cz., als praeses van de „Onanjeruiters" met betrekking tot de steeds maar slinkende paard-enstapel op de boerenhoeven maak ten ook de toon in mineur weer tot de veel gehoorde reprise. „Waar bijna geen werkpaarden meer aan wezig zijn," zo sprak hij ongeveer, „ligt het voor de hand, dat zich maar weinig jongeren ambitieus ge voelen om ruiter of amazone te worden. Niettemin zulllen ook de landelijke Axelse „Oranjeruiters" zo lang mogelijk hun sport getrouw blijven, ook al is het wellicht een vechten tegen de bierkaai." Terugblikkend naar 1959 kon voorzitter Schieman nog met grote voldoening op een meer dan grandioos geslaegd Pinksterconcourshippique wijzen, dat vele duizenden naar dit historische specifiek Axelse festijn had gelokt. Was dan nu het getal bezoekers minder en de avond ook niet door Axelse krachten verzorgd dit nam niet weg dat er weer met veel animo geluisterd is naar alles wat op deze avond ten beste werd ge geven door een groep Te.neuztense dilettanten, die een gevarieerd cabaret-programma hadden verzorgd en met deze opvoering telkenmale succes en luide bij val verwierven. Was en verliep alzo deze avond enigszins „anders dan anders" aan het eiiide bracht de voorzitter de Cabaret-groep „De Hoepel" dank en kon hij ook als parool voor de toekom^ aan de leden en supporters meegeven het devies „Met vol harding voorwaarts". Een tombola tto dekking der kost.n had ook op deze ruiteravond weer plaats. 40-JARIG JUBILEUM BIJ DE P.T.T. Zoals reeds vermeld herdacht de besteller le klas de heer A. A. Riemens op vrijdag 12 februari het feit dat hij 40 jaar geleden in dienst tradl bij de P.T.T. Dit ambtsjubileum is vrijdagavond feestelijk gevierd in het zaaltje van café „De Witte Leeuw", alwaar de jubilaris met zijtn familie, alsmede de direc teur van het postkantoor en de collega's van het kantoor en uit het ressort bijeen waren. In zijn toespraak tot de jubilaris herinnerde direc teur Doornebal aan de 24 lange en moeilijke jaren als hulpbesteller, die Riemens, voordat hij in vaste dienst werd benoemd, moest doormaken. Veel tegen slagen heeft hij toen. ondervonden en toen hij uit eindelijk in vaste dienst benoemd kon worden in november 1944 kreeg hij zijn benoeming door de ge beurtenissen in 1944-'45 pas in juli 1945 in handen. Voor de stille maar toegewijde en plichtsgetrouwe arbeid, die Riemens in dienst van het Staatsbedrijf 'der P.T.T. in al die jaren verricht hadl, sprak hij zijn grote waardering en dankbaarheid uit. Namens de directeur-generaal reikte hij vervolgens de jubileum- oorkonde uit, overhandigde hem de jubileumsterren en de enveloppe met inhoud en speldde hem de ver guld-zilveren jubileum-insigne op de borst. INamens het gehele personeel sprak de heer Van Drongelen de jubilaris toe, haalde daarbij enkele leuke voorvallen op uit het verleden en bood hem namens de collega's een vulpen met inscriptie aan. Als collega, maar meer nog als vritjnd vanaf de prille jeugdjaren, sprak tenslotte die besteller Wijna nog enkele hartelijke woorden. Na een dankwoord ,vain de jubilaris aan sprekers en aanwezigen bleven allen nog enkele uren gezellig bijeen. door HANOL SPOOR. 27)1 Altijd was er die pijn, die door haar hele lichaam trok. Toch bleef ze rustig liggen. Het was alsof ze geen wil had. Verwonderd vroeg ze zich af of de pijn haar zo veranderde of dat het droombeeld dat haar na de narcose zo duidelijk was bijgebleven, nog zo'n diepe indruk op haar maakte. Tegen haar wensen in kwarrtem steeds opnieuw weer de gezichten van al die mensen haar voor ogen. Vanzelf kwam haar dan ook weer dat ogenblik voor de geest, dat ze de wan hoop van Paulien en Andries aanschouwde. Zou dat visioen haar iets duidelijk moeten maken of moest ze het beschouwen als een gewoon gevolg van de narcose In de loop van de dag probeerde Martha haar gedachten tot klaarheid' te brengen, maar dat lukte seclhts gedeeltelijk. Tegen de avond kwam Pau- lijeni weer naar haar kijken. Ondanks haar pijn, viel het Martha op dat er een inverdrietige trek op Pau- liens gezichtje lag en iedere kleur van haar gelaat geweken was. Dit kon onmogelijk komen van die enkele onregelmatige (dag waarop ze weinig rust had genoten. Paulien was ondanks haar tengere figuur sterk en toonde zeldeavermoeidlheid. Paulien bukte zich over haar moeder höem en drukte een kus op haar voorhoofd. Hierbij scheen ze zeer beslist de ogen van baar moeder te willen ontwijken. Martha die ondanks haar pleegmoederschap de echte moederintuïtie bezat, wist toen. bijna zeker dat er zich nieuwe verwikkelingen haldden voor gedaan. Ze dacht aan de donkere kringent die ze tijdens haar wonderlijke narcosedroom had waargenomen. De donkere kringbm, die het geluk van Paiulien en Andries bedreigden. Zij had het in haar macht om die kringen tegen te houden. De kringloop van de fatale om standigheden moest gebroken worden. Op dat mo ment verlangde ze intens naar de vrolijke Paulien van weleer. Had de liefde van Paulien voor haar pleegmoeder niet de vuurdoop ondergaan Ondanks haar harde houding tegenover het jonge paar en haar pogen om hen van elkaar af te drijvtem, was Paulien haar toch trouw gebleven. Dezelfde trouw, die haar ook aan Andries bleef binden. Waarom was ze toch zo verstokt aan haar eigen idee blijven vasthouden Waaraan kon ze toch meer vreugde beleven dan aan een jong getrouwd paar op haar tuinderij. En zij hald niet willen overleggen. Nee, alles of niets was haar devies geweest. Een operatie had haar pas aan het verstand gebracht hoe pover en van weinig waarde de aardse bezittingen zijn. Haar hand tastte naar de hand van Paulien, die lusteloos op de deken lag. Toch beantwoordde Paulien dadelijk het lichte handdrukje em glimlachte haar moeder bemoedigend1 toe. „Wat is er Paulien, slechts nieuws Paulien poogde geruststellend te lachen, maar haar ogen werden verdacht vochtig en haar gewilde lach leek een onnatuurlijke grijns. „Niets aan de hand hoor moeder, wat zou er moe ten zijn?" „Slecht nieuws van Andries, nietwaar Paulien schrok. Er moest blijdschap bij haar zijn om de zo vlugge terugkeer van moeders normale energie en opmerkingsgave, maar moeder mocht niets weten van de grote schok, dié haar deze dag weer overviel. Ze onderdrukte een zucht, die toch als een nauw verborgen- snik omhoog kwam. Ze poogde haar moeder van het pijnlijke onder werp af te leiden en zei dat het zo,n mooie herfst dag was geweest. Martha glimlachte, haar ogen zochten die van Paulien, die dromerig naai buiten st aandient „Wat schreef hij, Paulien Nu keek Paulien sprakeloos naar haar moeder, niet allefem omdat zij schijnbaar precies wist wat er haperde, maar ook omdat Martha wilde blijven spreken over een onder werp, dat ze anders steeds omzeild had. „U moogt niet zoveel spreken, moeder," zei ze dringend, „daar bent U nog veel te zwak voor." „Goed," zei Martha met onverwachte kracht in haar stem, „één ding dan, ga naar Andries en zeg dat hij de tuin van mij kan krijgen, zo zonder één enkele voorwaarde." Nu was Paulhen aan het einde van haar zelfbe heersing. Ze bedekte haar gezicht met de handen. Even zat ze zo, toen stond ze met een betraand ge zicht op en keek beschaamd de zaal in. Haar ver pleegstersroutine verbood haar om zich bij welke patiënt dan ook te laten gaan. „U moet nu gaan slapen, moeder, U krijgt koorts. Begrijp toch dat we onder deze omstandigheden nooit op uw aanbod kunnen ingaan, dat zou misbruik maken zijn van iemandszwakheid." „Maar lieve kind. Ik heb de hele dag kunnen denken. De tuinderij laat ik makkelijk los en mijn aanbod durf ik gerust te doen, omdat ik zeker weet, dat noch jij, noch Andries mij verder aan mijn lot zullen overlaten. Bovendien, voegde Martha er zacht aan toe, ik geloof, dat ik een taak opgedragen heb gekregen, een taak, die naar mijn stellige overtui ging mijn hele leven zal gaan vullen en mij veel be vrediging zal schfenken." In stomme verwondering keek Paulien naar haar moeder, Üie helemaal niet koortsig leek en toch zo anders sprak dan gewoon. Martha vatte weer Pauliens hand, „nu kindje, ben je niet een beetje blij Paulien schudde met haar hoofd, „het is te laat, moeder," haperde zij, „vanmorgen kreeg ik een brief van Andries,hijis weggevlucht." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2