DA M de lekkere ITALIANO TOCH NOG LHEFDE Onrustige Zenuwen? Mijnhardfs Zenuwtabletten BEKENDMAKING DIENSTPLICHT. UIT ONZE OMGEVING ■-.■aariflHHMll CAO. VOOR DE KANAALZONE GOEDGEKEURD. FEUILLETON 26) i -mn ALG. BOND VOOR OUDEN VAN DAGEN VERGADERDE. 19 cent per rol. EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK schikbaar stellen van een lokaliteit voor de ouden van dagen tot ruimere gelegenheid' tot ontspanning en nuttige vrije-tijds-besteding. De vergadering werd daarop met een l&rt opwek kend woord door de praeses gesloten. JAARVERGADERING K.A.B. Deze week hield de afdeling Axel van de K.A.B. ander leiding van de voorzitter, de heer Eug. Maas. zijn gebruikelijke jaarvergadering in het Gezellenhuis waarvoor zeer grote belangstelling bestond. Zowel de voorzitter als de secretaris konden, bij de behandelingen van de gebruikelijke punten van een agenda voor een jaarvergadering optimistische ge luiden laten horen. Niettegenstaande de Axelse be volking in het voorbije jaar enigermate terugliep 'vist de K.A.B. nog winst te boeken en steeg het aantal ledte® met 11 tot een totaal van 363. Het ledental van de K.A.V. beldraagt thans 108. T"f 'T-: ctvj S Bid <0 Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind De afdeling was in het afgelopen jaar actief en was ook in het bijeonder op het gebied van vorming en ontspanning zeer werkzaam. Bovendien kon de voorzitter natuurlijk melding maken van hetgeen de K.A.B. ook in de afgelopen weken heeft gedaan bij de moeilijkheden rondom de nieuwe c.a.o. voor de Kanaalzone. Zolang er echter nog gevallen voor komen van een basisloon van 1,19 is er, aldus de voorzitter nog veel werk voor de vakorganisatie's in de kanaalzone. De beide aftredende bestuursleden, de heren A. van Loenen en J. Maas vierden herkozen. Teleurstelling Werd door meerdere aanwezigen nog geuit over het feit dat „Herwonnen Levens kracht" de reisvergoeding voor haar leden naar „De Klokkenlberg" heeft teruggebracht op éénmaal per maand. Gevraagd weiü daarbij of het wellicht moge lijk zou zijn deze teruggang op eeni andere wijze te compenseren. GEVONDEN VOORWERPEN. Kapje van achterlicht van een bromfiets (merk „Lucia"), Beoostenblij L 55, Axel. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 februari 1960. Ned, Herv, Kerk. 10 uur Ds. P. J, Emtnings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk (Kerkdireef), 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds A. van Lee,uwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 13—14 februari Dokter K. Boor. Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 8 februari 1960, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester ter secretarie van de gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 11 februari 1960. De wnd. burgemeester, KESBEKE. AXEL OPBRENGST COLLECTE VOOR TUINDORP OOSTZAAN. De vorige week alhier gehouden huis-aan-huis- collecte ten behoeve van He slachtoffers van de over stroming in Tuindorp Oosltraan heeft ƒ845,75 op gebracht. Heit College van Rijksbemiddelaars heeft woensdag de regeling der lonen en arbeidsvoorwaarden goed gekeurd, zoals die zijn vastgelegd in de nieuwe regio nale c.a.o. voor de Kanaalzone Zeeuiwsch-Vlaanderen. De nieuwe c.a.o. die loopt tot 1 april 1962 houdt onder meer in, dat de arbeiders in de desbetreffende vijf bedrijven elenl loonsverhoging van 6 cent per uur ontvangen, met terugwerkende kracht van 1 augustus 1959 af, waarbij de buurcompensatie van 2,10 per week vervalt. Een nieuwe loonsverhoging van even eens 6 cenit per uur zal worden gegeven met terug werkende kracht tot 1 januari 1960. De 'bestaande bijzondere premies worden van veer tien op zestien, en van zestien c® een half op acht tien gebracht, terwijl die van twintig procent onge wijzigd blijven. Bij twee der bedrijven worden de bij zondere premies met gemiddeld twee procent verhoogd. De nieuwe overeenkomst behelst vertier een be paling, dat in 1961 een arbeidstijdverkorting van één uur per week zal worde» ingevoerd1, waarbij een vol ledige compensatie van de loonderving zal wordten ge geven. Daar, waar de werktijden niet zullen worden verkort 'b.-v. in de vol conti nu-diensten zal een evenredige extra bijslag op bet loon worden gegeven. Ruim 4000 arbeiders zullen' van deze nieuwe rege ling profiteren. Inmiddels werd op de Azote aan de betrokken; werk nemers reeds een voorschot vain 25,uitbetaald, dat volgende week met de nieuwe lorris® zal worden verrekend. NOTARIS MEIJLING VERTREKT UIT AXElI Bij koninklijk besluit ds notaris J. Meijling te Axel benoemd tot notaris te Hengelo, met eervol ontslag uit dezelfde functie te Axel met ingang van de datum van beëdiging voor zijn nieuwe standplaats. Notaris Medjling keert daarmee naar zijn geboorte streek terug, want hij werd op 11 januari 1906 in Bome (Ov.) géboren. Bijna 30 jaar verbleef de heer Meijling in Zeeland': in januari 1931 begon hij zijn werkzaamheden op het kantoor van notaris Jonkers te Goes, waarna hij in april 1953 werd benoemd tot notaris te Axel, als opvolger van notaris Fanoy. Naast zijn ambtelijke taak toonde notaris Meijling ook belangstelling voor het gemeenschapsleven in Axel en was werkzaam in de besturen, van Zwembad, Groene Kruis en Z.V.U.. terwijl ook mevr. Meijling dn het verenigingsleven actief was. Naar het zich laat aanzien zal 'het edhter door de ook in Hengelo heerSenjde woningnood nog wel geruime tijd duren, eer de familie Meijling Axel de finitief zal verlaten: 40-JARIG AMBTSJUBLILEUM. 12 februari 1920 is deÜatum waarop de voor velen bekende ea vertrouwde verschijning van „Arjaan" Riemens zijn loopbaan bij de P.T.T. begon. Vanzelfsprekend is dit een feit wat, mede ook al door de grote populariteit die de heer Riemens door zijn activiteiten in het verenigingsleven heeft ver kregen, niet ongemerkt voorbij mag gaan. Het is Wel haast niet te becijferen hoeveel poststukken de heer Riemens aan Axels inwoners zal hebben uitgereikt, door HANOL SPOOR. Hij had wel even werk om zlijm rechterhand van een behoorlijk verband te voorzien. Nog nooit had hij beseft dat een (linkerhand zo alleen in het gebruilk zo onhandig was. Bij het leggen1 van een knoop moest hij zijn tanden te hulp roepen, maar na eindeloos ge peuter bekeek hij tevredterl zijn werk. Ziezo, dat mocht gezien worden. Zelfs geen a'dlvo- caat, die hem nu Sen 'letter op het papier kon laten zetten. Met nieuwe moed toog hij naar de havenbuurt. Tijdens zijn moedeloos rondzwerven was zijn aam- dacht ook nog op een ander, zo op het eerste gezicut net volkslogement gevallen. Nu zou hij daar zijn ge luk maar eens 'beproeven. Dat geslenter op straat was hij meer dan zat. Nog wat onzeker stapte hij het cafézaaltje bimnlen',. Zie je wel, diat viel niet tegen. Integendeel bet zag er nog echt huiselijk uit. Hier en daar een kleedje en een bloemetje op tafel. Achter in het zaaltje zat een groepje te kaarten. Terzijde zag hij een jongeman zitten, die ogenschijnlijk hier niet thuis hoorUle, maar bij nadere beschouwing toch iets gedegenereerds over zich had, of misschien ook wel trachtte die indruk te wekken. Andries vond hem elen type, die dadelijk om niet te verklaren rede® de aandacht trok. Maar hij moest nu zelf eerst behoedzaam zijn eigen zaken tot een goed einde brengen). Achter het buffet stond een dikke kastelein, die in een gebrekkig gesprek was met een bezoeker, die meer (hing dan zat op een der bar krukken. De bezoeker, die kennelijk te veel troost rijk vocht naar binnen had gewerkt, vertelde op een huilerige manier wat voor e|en| lastige vrouw hem thuis wel wachtte. Het uur van naar huis gaan poogde hij waarschijnlijk uit te stellen door steeds weer een noch hoeveel kilometers hij daarbij lopend en fietsend zal hebben afgelegd, maar hij za] stellig al enkele malen om Üe aardbol zijn heengetrokken. Na het ter perse gaan van dit nummer is gisteravond in „De Witte Leeuw" in tegenwoordigheid van zijn superieure®, collega's en familie, dit heugelijke feit gevierd. Op deze viering komen wij nog nader terug. Deze afdeling hield als telktenjjare weer haar jaar lijkse algemene vergadering in „Het Gentrum" die zich in een grotere opkomst dan ooit mocht ver heugen. De voorzitter, de heer A. Th. 't Gilde con stateerde in zijn openingswoord de stabiliteit in het ledental dat ruim 170 beldraagt. Het jaar 1959 was voor de afdeling een rustig jaar zonder schokkende gebeurtenissen. Gereleveerd werd o.m. het pradhtige uitstapje doorheen Walcheren en Zuid-jBeveland, dat onder begustiginig van het fraaist denkbare weer tot een buhjir.lgewoon en dn alle opzichten geslaagde trip mocht gerekend wodden. Voorts verwelkomde hij voor het eerst in deze vergadering de nieuwe gewestelijke voorzitter, de heer Leenhoute uit Sou burg, van wie hij reeds veel goedls bad gehoord in de korte tijd sedert hij rayon-praeses was. Hij zag in hem een waardig opvolger van wijlen de heer König uit Vlissingen, wiens voetsporen hij moge drukken. Door staande enige ogenblikken van stilte te betrachten wedden de zevle® in 1959 overleden afdelingsleden op 's voorzitters verzoek herdacht. 'Bij de ingekomen stukken werden enige huishou delijke aangelegenheden bevredigend geregeld, waar mede heel wat tijd gemoeid was. Bij de bestuursverkiezing was de heer H. Vreeke niet meer bereid een herbenoeming als secretaris te aanvaadien. Wel wil hij tot het herstel van de penningmeester dit werk nog waarnemen. De beide andere aftredtende bestuursleden de heren G. M. van den Berge en J. Cavé werden daarop met grote meerderheid herkozen), terwijl de heer J. Herrebout gekozen werd iin de vacature H. Vreeke. De fungerende secr.-<pemningmeester bracht daarop financieel verslag uit omtrent de stand der financiën en bleek de ontspenningskas een verheugend goed' slot te boeken. Namenls de financiële commissie werd door d'e heer A. IJzebaart gunstig gerapporteerd amtilent de con trole van kas en boekje® en daarop tot goedkeuring dier beschei'd'en geconcludeerd met dank aan de be herende functionaris. Als plaatsvervangend derde lid der kascommissie werd met acclamatie van stemmen de heer P. Ortelee aangewezen. Een hooggestemde doch bezadigde rede weiU' laar- op gehouden, dbor de rayonvoorzStter de heer Leen- houts. Op klare en zeer bevattelijke wijze zette hij uiteen hoeZeer de toestanden zich in de laatste decen nia zich ten gunste van de ouderdomszorg hebben, ontwikkeld', al' bevredigen de toestanden ook thans nog niet volledig. De Bond zet daartoe haar strijd on verdroten, voort en ontwikkelt een levendige activi teit, maar vindt helaas niet altijd ten vol'le gehoor bij de huidige minister voor maatschappelijk werk, mej., KlOmpé. Toch had spr. een goed vertrouwen dat de reeds verkregen verbeteringen ten opzichte van de ouü'e-dagsvoorzieniing en -verzorging ook in de toe komst nog in opgaande lijn de® uitvoer zulten worden gelegd. Daartoe spoort hij aan tot de grootst mogelijke eenheid en eensgezindheid. Met een gloedvolle pero ratie besloot spr. Zijn met grote aandacht beluisterde rede, waarvoor hem door de voorzitter als tolk der vergadering dank werti' gebracht. Bij de omvraag werd'en nog enige plooien ten op zichte van het huishoudelijk beleid gladgestreken. Voorts werd met algemene instemming der ver gadering bepleit het richten van een verzoek* aan het gemeentebestuur tot het plaatsen van meerdere rust banken in en om de gemeentekom, alsmede het be- borred te nemen. Van de kastelein kreeg hij op iedere klacht het medelijdend commentaar waar zijn over matig besproeild! gemoed zon behoefte aan had. Andries concentreerde al zijn aandacht op de eige naar van de zaak en vroeg om logies voor onbe paalde tijd. De kastelein fronste het voorhoofd. „Dan moet U genoegen nemen met een kamer voor twee personen." Hij) richtte zich tot de jongeman die alleen aan een tafeltje zat, „dan krijg je een kameraad op je kamer Zwan, je hebt lang genoeg het rijk alleen gehad." De aangesprokene antwoordde met een on verschillig ophalen van de schouders en het pleit scheen, besecht. Langzaam kwam het gastenboek te voorschijn. Na enkele aantekeningen schoof de kaste lein zonldler een woord te zeggen het boek naar An dries. Andries trok een hulpeloos gezicht, poogde een zorgeloos lachje te voonsohijm te roepie® en zei kwasi luchtig „nu dat is ook wat, doelt U dat maar e,en keertje voor me." „Neem je linkenhand," zei de kastelein, zonder veel belangstelling. Andries poogde zonder animo om links zijn naam te zetten, doch er kwam hoegenaamd geen letter op het papier. „Het gaat niet]," zuchtte hij. Op dat moment vond de bezoeker op de barkruk 'dlat hij zijn goede aard moest tonen en, greep naar het boek, met de vermelding, dat hij dat varkentje wel eens even zou wassen. Dit moest blijkbaar met brandewijn gebeuren, want bij zijn onzekere bewe gingen sneuvelde zijn borrel. De buffethouder schoot toe om de kostelijke waterval op te nemen en in- tussten) had de van naastenliefde druipende bezoeker Andries naar zijn naam gevraagd. Met het puntje van zijn tong buiten de mond, werd die naam met hobbelige bewegingen aan het papier toevertrouwd. Hierbij had Andries ongemerkt een handje geholpen om het boek op de goede plaats te houden. Hij vond het nu ook nodig zijn weldoener met een tegenpres tatie te belonen en bestelde voor hem sterke koffie. Dit gaf een onverwachte juichkreet. j Hortend vertelde de bezoeker dat hij al uren zat te verzinnen, wat 'hij oolk weer drinken moest voor hij naar huis ging. Er -werd eeuwige vritertdschap ge zworen. Andries voelde zidh uitgelaten blij, dat zijn zending in zoverre geslaagd was. Wel had hij zo af en toe het onbehaaglijke gevoel' dlat die jongeman bij dat tafeltje met grote spot in de ogen hem zat op te nemen, maar dat kon verbeelding zijn. Tenslotte zag je overal spoken. Qp de nu wel belangstellende vraag van de logement-eigenaar vertelde hij dat hij zijn pols gebroken had en daarom nog in verband moest blijven. Nee geen gips, het mocht er misschien al gauw weer af. Men bracht hem naar zijn kamer. Andries, die in de stad al wat boterhammen tot zich had genomen, verlangde intens naar zijn bed. Hij ruim/die zijn kle ding weg en stapte het bed in. Nu maar niet te veel denkjen en gaan slapen. Bah, wat broeide die hand in dat verband. Hij zou dat verband zo onder de dekens toch wel kunnen losmaken. Dat andere bed zou worden be slapen Idloor die jonge vent van beneden, maar die kon 'toch niet bevroeden hoe dat zat met die gebroken pols. Hé, dat luchtte op. Hij strekte zich eens lui uit en gaf zich toen, ondanks zijn goede voornemens over aan zijn sombere gedacihtjenl. Met de naam van Pau lsen op zijn lippen viel hij tenslotte in slaap. Hoofdstuk 21. Martha doet een aanbod. (Paulien voelde zich van een grote zorg ontheven, toen haar moeder eindelijk uit de narcose ontwaakte. Bij de laatste worsteling, van de geest om los te komen uit de bedwelming had ze haar moeder geholpen door luid haar naam te roepen. De narcose moest wijken voor een gezonde ademhaling. Nu keek ze op haar moeder neer. Met innig medelijden zag ze hoe de operatie diepe sporen op moeders gezicht had achtergelaten!. Straks zou de nachtzuster komen en de wacht van haar overnemen. Paulien mocht dan gaan rusten en morgen ving voor haar de gewone dienst dan weer aan. Daar was die nachtzuster al. Ha, het was zuster Katrien, nu wist ze zeker dat haar moeder dn goede handen was. De zusters knikten el kaar toe en voerden fluisterend een gesprek over Pau- litens moeder. Zuster Katrien vond het vanzelfsprekend dat Martha nog wat koortsig was. Ze woelde on rustig en mompelde om beurten, de namen van Pau lien en Bernard1. Een enkele maal werd ook Andnes genoemd. Soms waren har i gedachten bij het tuinders- bedrijf en een enkele maal maakte zij de andere pa tiënten, die niet zo makkelijk kondlen) slapen aan het lachen door plotseling heel duidelijk en helder te vragen hoeveel de tomaten op de veiling hadden op gebracht. Wanneer Martha ontwaakte was zij zich iedere keer weer opnieuw verwonderd', dat ze in een ziekenzaal lag. Maar de verschrikkelijke pijn, die nog steeds scheen toe te nemen, maakte haar dan weer heel vlug duidelijk, om welke reden ze hier lag. In koortsige fantasieën meende ze de ene keer dat haar pijnlijke lichaam de hele zaal vulde en voor de andere Zieke® weinig paats overbleef, een volgende keer voel de zij zich weer heel klein en nietig, world'en, zo klein dat ze zich angstig maakte of de zuster haar nog wel vinden kon. Altijd door had ze het gevoel dat ze schuin in de hoek van de zaal was gezet. In de morgenuren kon ze helderder gaan denken en zag ze tot haar verbazing dat alles nog heel normaai ge bleven was. Al vroeg 'kwam de chirurg naar haar kijken. Op zijn informatie zei Martha dat ze zich goed voelde. Toch had hij een kort onderhoud met de zaalzuster en Martha hoorde dat zij om de drie uur penecilline zou wordbm ingespoten. Na zon in jectie voelde ze haar hart vlugger bonzen en in haar zijde bij de operatiewond ontstond een onderhuids geborrel alsof een heetwaterbron was aangeboord. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2