i „gezondheid ZEELAND deze week: Zie uw huis zoals anderen het zien. LUCIFERS door Ep Simons Ongeveer een jaar geleden liet een vriend van ons een stoel tegen zijn marmeren schoorsteenmantel vallen. De marmeren plaat nam dit niet en barstte van nijd in twee stukken. Toen mijn vriend en z'n vrouw de ergste schrik te boven waren, werd besloten om tijdens de schoonmaak een nieuwe mantel van leuke handvormsteen te laten maken. Het werd schoonmaaktijd, maar toen kon de metselaar niet. 't Werd zomer en dan denk je alleen nog maar aan vakantie houden, bruinbakken en niets doen en zo werd het plan verschoven naar het najaar. Een paar dagen geleden kwamen we onze vriend op straat tegen en omdat er juist een wagen met stenen passeerde, herinnerden we ons zijn plan om een nieuwe mantel te laten maken. We informeerden belangstellend. ,,Een nieu we schoorsteenmantel vroeg hij verbaasd en ineens drong het tot hem door wat we bedoelden. „Je bedoelt die barst, maar kerel, daar zie je werkelijk niets van." Dit kleine voorval bewijst hoe spoedig we wennen aan de fouten en gebreken van de dingen waarmee we ons omringen. Een kaal plekje op de meubelbekleding, een krasje op de deur en een vlekje op het behang zullen ons eerst vreselijk ergeren, maar het duurt niet lang of we zien het niet meer. Aan de ene kant is dit prettig, want anders zouden we van 's morgens vroeg tot 's avonds laat groen en geel zien van ergernis. Aan de andere kant schuilt hierin het gevaar dat we een min of meer verwaarloosde huisinrichting krijgen zonder dat we het zelf in de gaten hebben. Er zijn echter van die ogenblikken, dat we er onverwachts met de neus op ge duwd worden. De verloofde van onze dich ter of zoon komt voor het eerst op visite, nieuwe vrienden komen een avondje praten, een oude vriendin komt een weekend logeren of over een weekje komt een zakenrelatie overnachten. Als zich dergelijke omstandig heden voordoen, zien we tot onze schrik hoeveel er eigenlijk aan onze huisinrichting mankeert en dan wordt in een gejaagde stemming overwogen of het nog mogelijk is van tevoren een en ander op te knappen. 't Ligt voor de hand, dat op deze manier gemakkelijk fouten worden gemaakt omdat de tijd ontbreekt alles rustig te overleggen. Het begrip bewust-wonen wordt tegen woordig graag gebruikt en dikwijls zelfs mis bruikt. Men bedoelt er eigenlijk mee, dat we ons er van bewust worden hoe we wer kelijk wonen en hierbij behoort ook, dat we heel duidelijk zien dat er een barst in onze schoorsteenmantel zit, dat er een lelijke vlek op het behang zit, dat ons karpet gaat rafelen en dat de gordijnen feitelijk niet meer dan lorren zijn. Niet alleen zullen we door be wust wonen prettiger wonen, maar boven dien krijgen we daardoor voldoende tijd om op ons gemak al die kleine gebreken en foutjes te herstellen. Meestal geeft dit ook nog een besparing op de kosten, omdat we niet door tijdnood gedwongen worden iets te nemen wat eigenlijk boven onze begroting gaat. Een ander voordeel van deze instelling is, dat we meer plezier zullen beleven van de verbeteringen in ons huis. We beslissen zelf en worden niet gedwongen door nieuwe vrienden of kennissen, die ons eigenlijk ver plichten tot het doen van onverwachte uit gaven. Wist U dat er heel veel mensen zijn die diep in hun hart maar weinig plezier be leven aan zo'n opknappertje Dit komt om dat ze vergeten hebben bewust te wonen. Anders gezegd: ze hebben gewacht tot ze door hun stoel zijn gezakt en toen bleef er geen keus meer over; er moest een nieuwe stoel komen. Als je zo moet kopen, beleef je weinig plezier van de dingen die het thuis toch zo gezellig kunnen maken. Goed wonen is zo iets als getrouwd zijn. Als je er niet elke dag mee bezig bent, vergeet je dat je ge trouwd bent. Zo gaat het ook met een huis inrichting. Men vergeet zo gauw dat een gezellige sfeer, dat een beetje comfort en een paar aardige kleurtjes zo bijzonder belang rijk zijn voor de mens. Pas als we dit moeten missen, begrijpen we wat het voor ons heeft betekend. Er zijn mensen die met bewust-wonen be doelen, dat we ons ultra-modern moeten in richten. Ze hebben geen ongelijk, maar ze vergeten alleen dat zo'n moderne sfeer niet iedereen gelukkig kan maken. Het bewust- wonen begint bij U thuis, terwijl U gezellig naast de brandende haard zit en met open ogen de kamer rondkijkt, 't Begint beslist niet in de etalage van de een of andere meubelwinkel. Misschien gaat die etalage wel een rol spelen in Uw plannen, maar 't begint toch echt bij U thuis. Een paar voorbeelden. Er zijn mensen die de duimen en haakjes rustig in de muur laten zitten als de kamer wordt behangen. Als U bewust woont, laat U alles uit de muur trekken en U gaat dan zoeken naar een an der en aardiger plekje voor Uw wandversie ringen. We kennen mensen die achter op- neemgordijntjes zijn geboren en er waar schijnlijk ook achter zullen sterven. Woon bewust en neem de volgende keer onder gordijntjes of gewone rechte vitrage. Er zijn mensen die zich elke dag aan de hoek van een kastje stoten en er maar niet toe kunnen komen te overwegen dit meubeltje ergens anders neer te zetten. Zulke mensen weten eigenlijk niet eens dat ze wonen en in feite doen ze dat ook niet. Ze worden gewoond door een stel slecht geplaatste meubels en daardoor missen ze het plezier en ook het gemak van een verbetering, ongeacht waar uit deze bestaat. Misschien is er nu een nurks die beweert, dat bewust-wonen, duur-wonen betekent. Dit is echt niet waar. 't Kost toch geen geld als U straks Uw meubeltjes eens anders gaat zetten en de lamp een ander plaatsje geeft. Best mogelijk dat U door dat bewust-wonen over een paar weken een nieuw bankstel of een lapje leuke gordijnstof gaat kopen, maar dan zal het ook wel brood nodig zijn. Bovendien: U bent er zelf bij 't Belangrijkste is, dat U ook op dit gebied weet te profiteren van de plezierige dingen van het leven en een verbetering niet gaat beschouwen als een onafwendbare nood zakelijkheid. Dit laatste kunt U voorkomen door bewust te wonen en begint U dan met Uw huis te zien zoals anderen het zien. fè Het kanaal TemeuzenGent. Er is thans overeenstemming bereikt tussen de Nederlandse en de Belgsche regering over de nog hangende kwesties in verband met de verbetering van het kanaal Terneuzen Gent. Dit kanaal zou op Nederlands grond gebied 150 meter breed worden het si nu 74 meter breed en op Belgisch gebied wordt ihet kanaal 200 mieter breed. De diepte van helt kanaal wordt van 8,75 meter ge bracht op 12,50 meter. In Terneuzen, komen nieuwe sluizen, waar door 'het kanaal bevaarbaar wordt voor schepen tot 50.000 ton. De kosten van deze verbetering zouden volgens Belgische autoriteiten 247 milliöen bedragen, waarvan Nederland 20% en België 80% zal betalen. Wat de havenrechten betreft één van de moeilijkste punten bij het overleg kan worden) gemeld, dat in Terneuzen rechten zullen worden geheven, die de in België geldende tarieven zo dicht mogelijk zullen benaderen, doch anderzijds de hoogste Nederlandse rechten niet zullen overschrij den. De vier Temeuzense industrieën, die over eigen kademuren beschikken, zullen geen havengelden behoeven te betalen, doch nieuwe industrieën met eigen kaden zullen de helft v,aoi 'het geldende tarief verschuldigd zijn. Nieuwjaarsrede van de burgemeester van Terneuzen. De burgemeester van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Teilegen, heeft in zijn laatste nieuwjaarsrede een pleidooi gehouden, wat naar wij verondlerstel'lën wel geen al gemene instemming zal hebben. De burgemeester bepleitte namelijk de samenvoeging van alle Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten in de kanaalzone. Dit als tegenhanger van een door de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk uitgebracht rapport, waar in de suggestie werd gedaan om van Sluis kil een zelfstandige gemeente te maken. Gemeente-ontvanger van Zaamslag. In de maandag gehouden raadsvergade ring is afscheid, genomen van de gemeente ontvanger, de heer J. C. Eijke, die de pen sioengerechtigde leeftijd had bereikt. In dezelfde vergadering werd de nieuwe ontvanger, de heer C. J. Dees, beëdigd. Bond van harmonie- en fanfare- verenigingen in Zeeland. De bond van harmonie- en fanfarevereni- giingen in Zeeland heeft tijdens haar jaar vergadering besloten, naast het gebruikelijke Pinksterconcours en het solistenconcours dit jaar ook een zaalconcours te houden. Waar dit concours zal worden gehouden, is nog niet bekend. Dagelijkse luchtverbindig Rotterdam— Zeeuwsch-Vlaanderen. In verschillende bladen is melding ge maakt van besprekingen betreffende een dagelijkse luchtverbinding van Rotterdam via Haamstede naar Zeeuwsch-Vlaanderen. In sommige bladen ging men zelfs zo ver te melden, dat terreinen te Axel, Hulst en Terneuzen in aanmerking zouden komen. Bij informatie ter bevoegder plaatse werd ons medegedeeld, dat inderdaad nog steeds besprekingen aan de gang zijn. Hierbij mag echter niet uit het oog worden verloren.dat vele moeflijkheden moeten worden over wonnen. Daarom vorderen de plannen ook zeer langzaam. Omtrent de plaats, waar eventueel een vliegveld zal komen, is absoluut nog niets te zeggen, omdlat hiervoor aan heel wat voorschriften moet worden voldaan en deze nog niet alle bekenld zijn. Vorige week werd te Terneuzen de zes- Terneuzen heeft 16.000 inwoners. tienduizendste inwoner geboren. Het was Willem Adrianus Kwint, die via zijn ve der van burgemeester Teilegen een spaar bankboekje met daarop vijftig gulden kreeg. Wij wensen de gemeente Terneuzen met de snelll'e groei van harte geluk. Lucifers zijn feitelijk maar bescheiden dingetjes. Ze gaan vrijwel doorlopend aan onze aandacht voorbij en we merken ze eerst op als ze er eens niet zijn. Dan heb je het land en beseft even, oh heel even maar, hoe belangrijk zo'n klein houtje eigenlijk is. Voor mannen zowel als voor vrouwen. Daar sta je met je sigaar of sigaret, je aansteker laat het definitief af weten en jageen luci fers. Daar kom.je thuis, laat, te laat natuur lijk. Vlug water opzetten voor de aardappels. Geen lucifers bij het gasfornuis. Toe maar. Kleine, bescheiden lucifer. We zouden echt iets meer aandacht aan dat houtje moe ten besteden. Heus, want er zijn lucifers en lucifers. In wezen zijn beide soorten gelijk, nederig, maar een van deze soorten onder scheidt zich toch wel op bijzondere wijze van zijn collega's. Wij bedoelen hier de K.W.F.- lucifer. K.W.F. betekent Koningin Wilhel- mina Fonds en dat wil zeggen: kanker bestrijding. Het zal U duidelijk zijn, dat de kankerbestrijding profijten trekt uit deze lucifers. Deze houtjes verlichten niet alleen een donkere ruimte, maar evenzeer het leed, dat door de gevreesde ziekte wordt geleden. Waarom zouden wij dan niet deze lucifers kopen We zeggen meestal gewoon: en twee pak lucifers, kruidenier", waarom zeg gen we niet: „twee pak K.W.F.-lucifers, kruidenier". Ze kosten 30 cent per pak, mis schien is dit een paar centen duurder dan U gewoon bent te besteden, maar wat zou dit nu voor dit doel Die paar centen verdient het K.W.F. en daarmee kan weer strijd ge leverd worden tegen de kanker. De kwaliteit van de lucifer is prima, daar behoeft U het beslist niet om te laten. Weet U, dat bijv. in Zweden zowat de helft van de gebruikte lucifers zgn. weldadigheidslucifers zijn Wat in Zweden kan moet hier toch ook mogelijk zijn Strijkt nu Uw hand over Uw hart en strijkt vanaf vandaag alleen K.W.F.-lucifers aan Akkoord Vraagt ze bij Uw winkelier en blijft ze vragen. De cursussen TYPEN en STENO beginnen in Hulst en Axel door STAATSBEVOEGD Leraar INSTITUUT VOOR KANTOOR OPLEIDING J. A. BIESBROECK Gentsestraat 19 Tel. 2591 HULST Landbouw maakt gebruik van het vliegtuig. Voor het besproeien van landbouwgewas sen wordt hoe langer hoe meer gebruik ge maakt van vliegtuigen. Ook in Zeeuwsch- Vlaanderen ziet men de ranke toestelletjes wel, die op geringe hoogte vliegend, een wolk van ziektebestrijdingsmiddelen over de akkers doen stuven. Om deze werkzaamheden te bundelen is te Wemeldinge een bespreking gehouden met duskundigen op dit terrein. Vorig jaar reeds hebben landbouwcorpo raties te Wemeldinge en Kortgene een land- bouwluchtvaartcombinatie gevormd teneinde de kosten zoveel mogelijk te drukken. Naar uit de gehouden bespreking bleek kan ihet besproeien door middel Van vlieg tuigenen mede doordat geen wielschade wordt veroorzaakt zelfs voordeel op leveren. Derde oenservenfabriek te Kapelle- Biezelinge. |De burgemeester van deze gemeente heeft tijdens de laatste raadsvergadering mede gedeeld, dat zidhi weer een conservenin- dustre in Kapelle-Biezelinge wil vestigen. Deze fabriek zou speciaal worden inge richt voor diepvriesgroenten en -fruit en zou oorspronkelijk aan 125 en later zelfs aan 250 man Werk kunnen verschaffen. Zeeuwse C.B.T.B. In de laatste hoofdbestuursvergadering van de Zeeuwse Ghr. Boeren- en Tuinders- bond heeft de voorzitter, onze stadgenoot de heer C. de Putter, te kennen gegeven, dat hij voornemens is zijn functie in juni a.s. neer te leggen. Hij zal dan ruim 25 jaar voorzitter zijn geweest. Opening gebouw nieuwe Provinciale Griffie. H.M. Koningin Juliana heeft zich bereid verklaard op 17 mei ia.s„ op de dag af 20 jaar geleden, dat het voormalge abdij gebouwencomplex door een Duits bombar dement werd verwioest, het nieuwe gebouw' van de Provinciale Griffie te openen. Het ligt in de bedoeling ter gelegenheid van deze opening een klank- en lichtspel op te voeren, terwijl tevens in de loop van de maand mei te Middelburg en „Taptöe Delft" zjail worden gegeven. Zo'n leuk, gezellig hoekje is het resultaat van bewust wonen. Misschien kunt U met Uw bestaande meubels ook een paar intieme hoekjes maken en daardoor de sfeer van Uw kamer verbeteren, 't Gaat er maar om, dat U loskomt uit de sleur van Uw huis en doelbewust gaat wonen. t '«V '".1 NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 3