TOCH NOG LIEFDE 4 BAI3YD£RM d& -üo&tgj&schfi^sn Koop nu IVOROL In één nacht Uw handen gaaf en zacht tJ UIT ONZE OMGEVING AXEL Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. FEUILLETON Negen van de tien zuurbrandlijders Y gebruiken Bennies. Ook U vindt er baat bfl/ handcreme SPORTNIEUWS AXEL-TERNEUZEN SLIPGEVAARLIJK. Het zal Stellig voor veile automobilisten en ook voor amd'ere weggebruï'kelrs well heel oud nieuws zijn, wanneer wij berichten dlat de weg Axel—Temeuzen „versHeteni" üs enl Jn oen zodanig depHonaibele toe stond verkeert diat herstel' op korte termijn dkingend nKxxtoakelïjk üs. Vorige week ziaiterldlag heeft de pnactijk dit weer maar al1 te hand1 bewezen. In die odhitenldualen genaakte in de bocht 'bij DriewecferJ een tankauto door slippen vlan de weg af en kwam in de naat de weg lopende sloöt voor de fa. Ffarelt terecht. Een kraanwagen moeslt worden ingeschakeld om het gevaarte weer tertug op die weg te brengen en het verkeer werd door de pölltile tijdelijk Dmigefogd over H|e oude weg viö Driewegen. Een Z.V.T.M,-bus komende uit de richting Axel1 kreeg of bemerkte het teken van de politie, dat via de oude weg moest worden gereden, te laat. De chauffeur wist de izrware bus nog wel op detee weg te krijgen, maar mede dloor de nadering viain ejenl tegenligger geraakte hij Idle macht over het situur kwijt, wlaanna de bus scheef in dè berm hangend fceigen een teltefoonpaal tot Stilstand kwam. De weinige inzittenden kwamen met de schrik vrij. De bus werd flink beschadigd en de bewoners van de buurtschap Driewegen zaten van de Halte ochtend tot de vroege alvonjd zonder stroom en telfoon. Of dilt alles nog niet genoeg was, kwam in de avond zonder stroom en telefoon. Magreiüte een auto beteltuurd door mevr. S. uit Ter- neuzen na eten,' slippartij tegen een der langs tile weg, staande bomen teredht, waarbij deze auto aanzien lijke schade opliep, terwijl enige tijd later nog een aulto, komende uit de tegengestelde richting ook op dit uitermate ronde stuk van de weg afging,. Wonder hoven wonder kwiamen bij al deze onge vallen geen persoonlijke ongevallen van betekenis voor maar het is toch wel te ihopen, dat tile provincie een grondig 'herstel niiet laat wiadhten tot naast de mate riële schade ook persoonlijk onherstelbaar leed zal zijn geschied. -- r-r—-i »w»sJTr OPBRENGST POOLSE COLLECTE. De vorige week door de vereniging „Axel-Polen" met medewerking van de Vrijwillige Vrouwen Hulp- adtiie alhier gehouden, collecte bracht een totaal be- dïfag op van 408,40. De helft hiervan is bestemd1 voor noodlijdende Poolse kinderen, de andere helft voor die Poollse oonlogsfimvailiden;. Vierder heeft het bestuur vain „Axel-Palen" van B. en W. toestemming verkregen om in september, in welke maand de bevrijding wordt herdacht, een collecte te houden voor de Poolse invaliden. De reden van dit verzoek aan B. en W. is, dat het bestuur overtuigd is, dait we juist tegenover deze groep Polen een, ereplicht' hebben te vervuil m; •WENKEN VOOR EEN MOOIE TUIN. Aansluitend aan de suggestie in ons vorig nummer tat het organiseren van een wedstrijd tussen de be zitters van een mooie voorduin kunnen wij adspirant- deelllnemens aan deze eventueel te organiseren wed strijd nog attenderen op een, iezling welke op donderdag 18 februari a.s. in „Het Centrum" alhier zal, worden gehouden onder auspiciën van de Z.V.U. door de tuinarchitecte mevr. Vixseboxse. Deze BuinBrchitecte zal' op deze avond een popu laire lezing met nuttige wenken en gedegenheid tot het stel'llen van vragen houden met ate onderwerp „Uw tuin in het voorjaar". door HANOL SPOOR. Ineens begon ze helderder te denken. Het was Pau- lien, en Paulien moest bij haar blijven; dan kon er met haar niets gebeuren. Nu was ze toch wel verplicht om antwoord te geven. Martha slaakte een diepe zucht en deed haar ogen langzaam open. Ze zag hoe Paulien met haar tranen vocht en tegelijk diep opgelucht keek. Martha's ogen keken even zwak rond en ze merkte dat ze weer op de zaal in haar eigen bed lag. Wonderlijk, de operatie was achter de rug. Ze had een lange reis door een onbekend land gemaakt en veel meer geleerd dan ze in jarenlange omgang met allerlei mensen zou kunnen leren. Ieder detail zou ze kunnen navertellen. Veel zou ze moeten nadenken over de betekenis van al die diepverborgen dingen, die ze aanschouwd had, maar nu was ze moe, en Paulien was bij haar; alles was goed, en met een diepe zucht viel ze in slaap. HOOFDSTUK XX Geen onderdak In de vroege morgen was Andries op weg naar de stad. Hij hoopte daardoor zo weinig mogelijk mensen te ontmoeten uit zijn eigen omgeving. Het liefste wilde hij zo onopgemerkt mogelijk verdwijnen. Alleen een vroeg melkende boer zag hem gaan en mompelde in zijn baard iets over die wonderlijke kerel. Er klonk een wederzijdse stugge groet en Andries was buiten zijn geliefde dorp. Nu op de stad aan. Rustig peddelend Z.V.U. SCHOOLCONCERT. Voor de eerste maal1 /trok deze wleek de Axelse schooljeugd van Ulb, Huishoudschool en Technische School' gezamenlijk in schoolverband naar „Het Cen trum" om diaar een speciaal voor de jeugd georga niseerd schoolconcert bij te wonen. Circa 250 leerlingen woonden dit concert, dat werd gegeven door die bekende Nederlandse violist Herman Krebbers, bij. Elk nummer werd vooraf verklaard en toegelicht en te oondelen naa de sitile aandacht waar mede Idle jeugd de diverse nummers voligd'e, mag men, stellig aannemen, diat zij dit experiment zeker wist te waarderen, Te oordelen naar het aantal) leerlingen diat deze middag bijwoonde, is deze proef ook voor de Z,V.U. een, siucces geworden en wij kunnen, slechts hopen dalt men hiermede voort zal' blijven gaan. De jeugd leert dan miuzieik waarderen, wat stellig een waardlevod cultureel goed is voor hun verdere leven. Naar onze mening zal echter om dit te verwezen lijken toch een jaarlijks programma van drie tot vier concerten noodzakelijk zijn om het beoogde doel te bereiken. Her it U die ene soms, die dlat weldadige blussen nog nl.it ondervond Wapen U tegen die eerstvolgende aanval neem een pakje Renmies in buils. U beleeft er aillte dag de weldadige werking v|an. Wamt Uw klachten behoren tot het veilleldten (Ingez. Med.) MEN MOET GEEN VERRE REIZEN DOEN OM VEEL TE KUNNEN VERHALEN Een tweetal echtparen Uiit onize agrarische sector maakten woensdag een todhtje per auto naar de over kant. De reis zou gaain vlia. het Perkpdld'erse veer en; heit doel der reis was de Centrale Hengstenkuring te Goes. Ter pont aangekomen splitste zoals wel meer te doen gebruikelijke is het kleine gezelschap, dat bovendien nog aan elkaar verwant is» zich in een man nelijke en een vrouwelijke helft. Beidien de gezelligheid zoekende, passbnde in Idle sfeer van beiderlei kunne. De chapiters lopen ook nog al sterk uiteen Zelfs als het ene terrein Axel en, het andere Overslag heet 1 Faartten- en veefokkerij, mitsgaders allerlei problemen die de akkerbouw tot onderwerpen van zeer diepgaan de discussie's kunnen' maken. Diie bovendien niet kon ven ieren met de beslommeringen! van de dagelijkse huiselijke zorg voor huishouding, in oasu de „midldlag- pot" op een boerenhof. Hevig hierover piekerend en druk pratend zcxjhl ten te rechter tijd en stond de beiidle gezusters de Kruiningse wal op Zoals ook wel meer te dotem gebruikelijk is. Maar evenzeer en waarschijnlijk zwaar,wichtiger waren onze beide echtgenoten wat herert der schep ping nu ten enenmale past in dehatt gewikkeld om trent de eerjdler genoeimdie prohlemen die de agrarische wereld beroeren. A'llle opmerkzaamheid nopens het dioel hunner reis was in het knusse hoekje van het vaartuig aldra vergeten 1 Als bij toverslag En terwijl! de bedde dames maar geduldig aan de wal gtondën te wachten met een zaei van lijd zaamheid aan converser)enlde vrouwen zo eigen verscheen de auto maar niet, waarmede zij het Idbel hunner reis moesten bereiken. De minuten verstreken 1 Het werd een kwartier Geen auitoOnderwijl reden in tegenoverge stelde richting allerlei vrachtauto's en' lluxe wagens, mitsgaders andere vehikels weer de pont op Met bestemming Perkpolder Het bekende vertreksein klonk, de sluitboom zakte. Eno schrik, de veerpont koos weer het ruime Schefde-sop En de beide verzwagerde agrariërs zaten maar over idle prijzen van de bruine bonen em fokkers- aamgeil'egenheden1 te praten. Rustig deinden zij maar Perkpolder terug, vanwaar ze pas gekomen waren. Achtêlbos voor hun betere (wachtende) helften op de andere Schetde-oever Maar de onaangename consequenties kwamen toen het passage-biljet voor een nieuwe overtocht naar Kruiningjem werd aangeboden. De onvoorziene en niet beoogde redsvertragjng werd geen beierse! voor de hartelijke toon van de verdere reiis (met hindernissen,) naar Idle provinciale hengsten- keuring in de Ganzestad. Moraal van dit geval ook een korte reis kan heel wat zorgen baren VAKDIPLOMA'S ZUIVELHANDEL UITGEREIKT. Dezer diagen weijdjen de vakdiploma's melk- en zuivelhandlel alhier uitgereikt. Bij ontstentenis van de gewestelijk directeur van het vakonderwijs, de heer ir. Harmsen, opend e zijn hoofd-assistent de h eer Lan- tinga deze bijeenkomst. Hij verwelkomde de heer Booy, hoofd van de chr. lagere landbouwschool alhier, de heer Pollet, kring- voortziitter van de Zeeuwse melkfe'dleratie, de heer Zee, secretaris van deze federatie en de heer Boone, ge westelijk secretaris van het Bedrijfschap Melk, als mede de geslaagde cunsiSteit Het diploma kon worden uitgereikt aan de dames M. de Jange-Schrieke, TenneufflenC. Raijser-den Engelsman, Temeuzen M. R. Schooff-de Kort, Sluiskilen de heren C. P. Bloom, Temeuzen M. A. v. d. Broecke, Bresfcen|sG. M. die Deckere, Terhole J. S. Ferket, WeStdbrpe A. Riamschaert, Sas van Gent en H. W. de Vriend, Temeuzen. GASTUITVOERING TONEELGROEP „SPUI". De toneelgroep „Spui" gaf onder leiding van de heer J. Witte een geslaagde gastuitvoering in he,t verenigingslokaal te Otóifer.e. De vele aanwezigen ge noten ten volle Van het vlot uitgevoerde toneelstuk „Drie jaar gingen voorbij" van de auteur H. Frieling. De vertolkers mochten na afloop een dankbaar en ovationeel applaus in ontvangst nemen. GEVONDEN VOORWERPEN Damespcijahoi'ioge, iNleuiwiendïjk 10, Motorwanten. Kanaal K 35; Kinderrijwiel, Noordstraat 12; Kinder jasje, Bemhairdstraiat 14; Geblokte gebreide handschoen Pr Hendrikstraat 40; Grijze diamesceinituur en halve moltondeken Eimmlastraat 38; Beige kimderportemon- maie, Bemhardstraat 38; Wolten kinderwantije (licht blauw) Visser-Koole; Blauwe kinderportemonnaie met inhoud» Emmastnaait 34; Grijze wollen kinder- wlanltjes, Nfreuwstraat 38; Zwarte rijwielitassen met ildhoud, Robertstraiat 6; Wdllien kirMerwant (geelj Bemfaardlstraat 34; Bruin ledeifem damesportemonnade met inhoud. Kanaalkade 54; Bruin lederen kinderpor temonnaie met inhoud; Barikertstraat 17; Grijs wol len kinderhandschoen Hospi'taa'lstnaat 15; Bruin lede ren portemonoaie met inhoud. Schapenbout O 49; Bruin lederen portemonnaie, Irenestraait 27; Blauwe angora sjaal', Margrietstraat 3; Bankbiljet Oudeweg 37; Groen-gete bal, Irenestraat 11; Wieldop van Volkswagen, blaiuiw jongensjasje, geblokte das, blauw wollen muts, bruin-groen geblokte Hbs, Rijkspolitie te Axel; Vulpendop, Irenestraat 11; Zwarte hand schoen; boven leder, onder gebreid, Hospitaalstraat 25, Linker rubberlaars, Stationsstraat 19; Paar rode dlamesihandschoeneru Kanaalkade 29j Kih^erwlantjei groen, gebreid, Juldanastraat 10; Kinderfiets, Bankert- stnaat 8; Geblokte sjaal; Kamlaalkade 24; Bruin hond je, Bemhardstraat 5 ben.; Witte sierdliif, P. Paulius- straat 20; Bruin lederen schoaletui met irihouH', Pr. Hendrikstraat 42; Friese kinderischaatsen, Marijkestr. 12; Doosje met rolletjes pepermunt, Stationsstraat 3; 2 muntbiljetten, Wegüsraat 16; Paiar friese schaatsen, Complete Babyderm-Set met Doktersboek en 1*4 n - op zijn fiets overdacht hij wat hem het eerst te doen stond. Het beste was om naar onderdak uit te kijken. Andries brak zich daarover het hoofd niet. Er waren zoveel vreemdelingen in de stad. Het moest mogelijk zijn Om daar als het ware van de aardbodem te ver dwijnen, zonder dat ooit iemand kon nagaan waar je gebleven was. Hij had wat geld bij zich gestoken voor de eerste onkosten. Natuurlijk zou hij geen duur hotel nemen, maar iets zoeken in de havenbuurt. Allengs kwam hij al in een vreemdere omgeving en werd het drukker op de weg. Toch moest hij nog vele morgengroeten beantwoorden, want hij passeerde nog steeds kleine dorpjes, waar iedere voorbijganger ge wend is een groet te mompelen. Geen wonder dat Andries, in de stad aangekomen, zich plotseling voelde als een verdwaald jongetje. De mensen gingen je zonder interesse voorbij en zij, die wel notitie van hem namen, lieten duidelijk uitkomen dat men een buitenman in hem zag. Zijn vierkante schouders en gebruinde gezicht, zijn hete houding, lieten hierover geen twijfel. Andries zocht de havenbuurt op en haalde zijn zware koffer van de fiets. Hij had een klein, maar net loge ment ontdekt en geloofde wel dat hij daar zijn geluk eens kon proberen. En ja hoor, de vrouw achter het buffet nam hem goedkeurend van hoofd tot voeten op en antwoordde op zijn vraag dat zij wel een kamertje beschikbaar had. Andries voelde zich ponden lichter. Wie zou gedacht hebben dat hij zo vlug zou slagen Het zag er keurig uit in dit kleine cafeetje. De waardin pakte een groot boek, sloeg het open en vroeg beleefd of hij maar zo vriendelijk wilde zijn het gastenboek te tekenen. Andries voelde een hete bloedgolf naar zijn gezicht stijgen. Met moeite onderdrukte hij een ruwe ver wensing. Moest dat lieve leven nu al beginnen Juist nu hij dacht een grote moeilijkheid te hebben over wonnen. De vrouw zag zijn aarzeling en onmiddellijk kwam er een waakzame blik in haar ogen. Andries zag het, en zijn ergernis groeide, hoewel zijn verstand hem zei, dat deze vrouw gelijk had om een vreemdeling te wantrouwen. Hoe redde hij zich hier uit? Dit had hij niet voor zien en op het moment wist hij niet hoe zijn figuur te redden. Hij keek smekend naar de vrouw, die hem nu openlijk wantrouwend stond op te nemen. Nee, bij haar behoefde hij met geen praatjes aan te komen. Zijn aarzeling had net te lang geduurd. In verstrakte afwachtende houding wenste zij een antwoord van hem. Andries schudde met het hoofd. „Nee," zei hij kort, „ik teken niet." De vrouw plaatste met een fors gebaar haar handen in haar zijde en stak een lange redevoering af, waar van Andries het einde niet afwachtte. Hij hoorde nog hoe ze kijfde, dat ze in haar nette café, annex loge ment, geen dieven en moordenaars kon gebruiken en ook niet hielp verbergen. Ja, toe maar, dacht Andries. Dat is nog erger dan op het dorp, daar verklaarden ze hem voor gek; hiei was hij al tot dief of moordenaar gedegradeerd. Ach, dacht hij somber en moedeloos, wie weet hoe lang of het duurt of ik verdien die benaming. Met de fiets aan zijn hand sjokte hij terneergeslagen verder. Die eerste belevenis in de stad werkte als een koude douche. Bij een park aangekomen, liet hij zich op een bank vallen en dacht diep na. Hoe kon hij voorkomen, dat hij op een ander adres op dezelfde Juli'anastraat 5; Woliten bruine das Juldanastraat 56; Raar schaatsen Juli'anastraat 6; Groene wollen, sjaal, Gudeiwijk 55; Grijze jongenspet, Bernhards'tnaat 38; Paar bruine gebreide herenhandschoenpnj, Bylocque- Stnaat 45; Bruin bijbeltje, Oosterstraat 6; Huissleutel no 3, Bemhardstraat 20; 2 bankbiljetten (België) Ou- dewijk 37 Verchroomd kofferrekje voor bromfiets, Sassing Q 11; Zwlarte lederen, damesportemonnaie Noord&traat 36; Grijze kinderhandischoen; Marijkestr. 22; Rechter dameshanldlschoeni, kleur beige, Hospi- taatetraait 25. PREDIKBEURTEN. Zondag 7 februari 1960 Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauwen, 2.30 uur Dis. P. J. Penninigis (H. Doop). Geen jeugd dienst) Geref, Kerk (Kerkdlreaf). 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Gerei. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesiiienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 6 7 februari Dokter C'. A. Schiltman. BURGERLIJKE STAND GEMEENTE AXEL JANUARI 1960 Geboorten; 5 jan.: José, dochter van Vink, J. F. en Slabbekoorn A.? 7 jan.: Carla Maria, dochter van Vonk, A. J. en van Waterschoot, R. M.; 9 jan.: Johanna Margaretha, dochter van van Laere, H. J. en Hoolhorst, W.; 19 jan.: Jan, zoon van Kolijn, J. en Dees, G. M.; 21 jan.: Aagje, dochter van de Putter, J. en Moes, A.; 28 jan.: Jentien 1 Petronella, dochter van Strijker, J. en Wilschut, J. J.; 30 jan.: Marina Janna, dochter van Dieleman, W. J. en van de Velde, T. S. Overlijden! 25 jan.; Visser, Dingenis, 82 jaar, echtgenoot van Riemens, Aagtje. Huwelijksaangiften: 14 jan.: Jansen van Rosendaal, Jan Cornelis en Rinn, Catharina; 19 jan.: Baert, Levinus Vincentius (van Terneuzen) en Geensen, Anna Francina; 21 jan.: Murre, Marinus en de Feijter, Ebrina. Huwelijksvoltrekkingen; 7 jan.: Harte, Jan Pieter (van Terneuzen) en Kotvis, Barbara Catharina; 25 jan.: Lieverdink, Gerrit Willem en Eeftens, Jeanette Petronella; 28 jan.: Jansen van Rosendaal, Jan Cornelis en Rinn, Catharina. v Biljarten. R. DIELEMAN KAMPIOEN VAN ZEELAND EXTRA - LIBRE. Zondag werd te Middelburg die finate gespeeld om heft extranlbre kampioenschap biljarten van het dis trict Walcheren-Zuid-Bevelamri. Deze wedstrijden werden een overtuigende triomf voor de eveneens bij dit district aangesloten Zeeuws- Vlaaimse spelers, die nj. vier van de vijf hoogste plaatsen wisten te verovien. Onze stadgenoot de heer R. Dieleman, die vorig naijaar het nlaltiönale kampioenschap 3e klas kader wist te veroveren, wist ook nu de hoogste plaats te behalen, zij het na een zeer spannende strijd, wadrin uiteindelijk bij een gelijk aantal gewonnen/ partijen zijn hüger gemiddelde de beslissing bracht. De eindstand was als volgt R. Dieleman 13 2378 137 141 17,35 Pr. Freijser 13 2209 151 164 14,62 F. Hanse 12 2103 154 103 13,63 Th. Plaitjouw 8 2155 134 125 16,08 G. Pennemiain 8 1937 122 171 15,87 manier de kous op de kop kreeg. Hij had toch geen zin om in een achterbuurtkroeg terecht te komen. En wie vetzekerde hem dan dat hij daar niet zou behoeven te tekenen Nee, hij moest een aannemelijke verklaring vinden voor zijn weigering om geen hand op papier te zetten. De dag vorderde al snel en nog dwaalde Andries door de stad. Hij was zozeer ontmoedigd door de allereerste onvermoede tegenslag, dat hij nog geen nieuwe poging gewaagd had. Hij keek naar het drukke geroezemoes van het verkeer, en het denkbeeld kwam zelfs in hem op om zich te laten aanrijden door een van die snel rijdende auto s. Wanneer hij maar zwaar gewond in een ziekenhuis lag, zou geen mens zo wreed zijn om zijn handtekening te vragen. Als hij tevens in het verband zou liggen, zou hij zelfs daartoe niet in staat zijn. Plotseling bleef hij stokstijf staan, zodat hij een schampere opmerking kreeg van de andere voetgangers, die tegen hem opbotsten. Scherp zoog hij zijn adem naar binnenhij was 'dn verband Nee maar, dat hij daaraan nu niet eerder gedacht had. Zijn rechterarm in verband, en hij had een goed excuus om zijn naam niet te schrijven. Plotseling opgewekt zocht hij naar een apotheek of drogisterij. Daar aangekomen kocht hij een grote rol breed verband en een pak watten. Onderweg raapte hij nog twee latjes op, die hij met zijn zakmes wat bijvormde. Zijn plotselinge activiteit deed z'n energie weer terugkeren en zich veel op gewekter gevoelen. Wat drommel, een Hollandse kerel liet zich toch niet zo maar van de sokken praten.

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2