ZEELAND deze week: H'.'i l fcf:11 TOCH HOG LIEIFDE HOEST UW KIND...? Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ Help en 1 uit i Vuurwerk bij de jaarwisseling. Het zal de aandachtige lezer van deze rubriek opgevallen zijn, dat wij zoveel mogelijk berich ten over ongevallen in deze kolommen vermijden. Niettemin willen wij thans dit overzicht er mee beginnen in de hoop, dat het een waarschuwing te meer mag zijn In Vlissingen werd namelijk door een onbe kende een stuk vuurwerk afgestoken, dat tot ontploffing kwam vlak bij het oog van een knaap. Deze bleef bewusteloos liggen en moest met ernstige verwondingen aan het oog in een ziekenhuis worden opgenomen. Meer' vuurwerk. In het rustige Zaamslag is het van oud op nieuw tamelijk rumoerig geweest. Door een aan tal jongelui werden donderbussen en ander vuur werk tot ontploffing gebracht, terwijl anderen rondreden op bromfietsen zonder knalpotten met bovendien daarachter gebonden blikken bussen. Alsof het nog niet genoeg was, wilde men een vreugdevuur ontsteken van autobanden, Over goten met benzine, hetgeen door de politie kon worden verhinderd. Na een uitgevoerde charge keerde de rust weer. Ook te Vlissingen is het erg rumoerig ge weest. Een vijftal knapen moesten worden aan gehouden en naar het politiebureau worden over gebracht. Een grote groep jongelui trachtte het bureau te omsingelen en de arrestanten te ont zetten. Na ook hier een charge met de gummi stok te hebben uitgevoerd wist de politie de op roerkraaiers te doen afdruipen. De Provincie veertarieven, woningtoewijzing, enz. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben hun memorie van antwoord op het begrotingsonder- zoek door de Provinciale Staten doen verschijnen. Daaraan ontlenen wij het volgende Veertarieven. Over de veertarieven valt momenteel nog heel weinig te zeggen. Verdere besprekingen met de minister van Verkeer en Waterstaat dienen te worden afgewacht. Woningtoewijzing. Over de woningtoewijzing voor 1960 is nog niets bekend. Gedeputeerde Staten blijven over het aantal woningen ongerust en zij vragen de Provinciale Staten daarover een uitspraak te doen. Wegenaanleg. Er is nog geen beslissing genomen over de weg Hoek - Sluiskil, doch deze is spoedig te verwachten, nu het vrijwel vaststaat, waar de brug over het kanaal zal komen. Ook over de Blikstraat kan nog niets naders worden mede gedeeld. Vaste oeververbinding. Gedeputeerde Staten blijven van oordeel, dat Zeeuwsch-Vlaanderen een vaste oeververbi Jii g dient te krijgen. De gedachte daaraan willen zij niet loslaten. Zij zullen er op blijven hameren, dat dit de beste verbinding is en zullen al het mogelijke blijven doen om dit project te ver wezenlijken Naar aanleiding van dit laatste punt kunnen wij nog melden, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden dit ant woord van Gedeputeerde Staten bijzonder te leurstellend acht. Een commissie uit de Kamer FEUILLETON zal hierover advies van een deskundige vragen. Voorts zullen ongetwijfeld de Zeeuwse en Zeeuwsch-Vlaamse Kamers van Koophandel zich gezamenlijk beraden over het in te nemen stand punt. Nieuwe dienst te Hulst. De gemeente Hulst heeft een bedrag van 2000, - uitgetrokken voor de instelling van een Dienst voor Stedelijk Toerisme. Deze dienst zal werkzaam zijn naast de plaatselijke V.V.V. De burgemeester, de heer A. L. S. Lockefeer, achtte deze dienst een gemeentebelang van de eerste orde. f Jubileum te Koudekerke. De burgemeester van Koudekerke (W.), de 'heer J. L. Dregmans, heeft op 1 januari zijn 25- jarig ambtsjubileum gevierd. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum- werd de burgemeester door de gemeenteraad benoemd tot ereburger, terwijl hij van de bevolking een televisietoestel kreeg aar/geboden. Bovendien werd een bijzondere editie van het Koudekerkse Gemeenteblad uitgegeven, dat met foto's is verlucht. Zeeuws Studiefonds. Zoals bekend mag worden verondersteld, is enige jaren geleden op initiatief van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Ned. Gemeenten het Zeeuws Studiefonds in het leven geroepen. Dit fonds heeft tot doel waar ondig en mogelijk financiële steun te verlenen ten behoeve van de studie van in Zeeland woonachtigen. Zowel de provincie als 96 van de 101 ge meenten geven een jaarlijkse subsidie aan dit Fonds. Dezer dagen heeft het Studiefonds haar ver slag over 1957- 58 en 1958-'59 gepubliceerd. Over deze beide jaren werden in totaal 177 aanvragen in behandeling genomen, waarvan er 53 weer weiden ingetrokken. 89 aanvragen wer den toegewezen. De aanvragen hadden betrek king op Technische Hogeschool, H.T.S., Kweek school e.d. Bezwaren tegen uitbreidingsplan Terneuzen. Namens 21 belanghebbende grondeigenaren heeft de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap bij de gemeenteraad van Ter- neuzen bezwaren ingediend tegen het ontwerp partiëel uitbreidingsplan industrieterrein „Oos telijke Kanaaloever". Het hoofdbezwaar is gericht tegen de aan wijzing van 150 ha goede cultuurgrond als in dustrieterrein, terwijl de noodzaak daartoe door de landbouw nog niet kan worden ingezien. Ook de Ghr. Boeren- en Tuindersbond heeft een bezwaarschrift bij het gemeentebestuur van Terneuzen ingediend. Spiegelglasfabriek huldigde jubilarissen. Bij de Spiegelglasfabriek te Sas van Gent wer den dezer dagen niet minder dan 16 jubilarissen gehuldigd wegens een aantal jaren trouwe dienst. Het waren werknemers met 50, 40 en 25 dienst jaren. Tijdens deze huldiging werd ook het woord gevoerd door de burgemeester van Sas van Gent de heer Den Boer, de voorzitter van het depar tement Zeeland van de Maatschappij voor Han del en Nijverheid, ir. J. P. Berdenis van Ber- lekom. De leiding van de bijeenkomst berustte uiteraard bij de directeur van de Spiegelglas fabriek, ir. C. A. L. Horstmann. UIT ONZE OMGEVING AXEL GEMEENTE-ONTVANGER OVER NAAR PARTICULIERE BEDRIJF. Naar .wij van bevoegde zijde vernaimen, heeft de gemeente-ontvanger van Axel, de 'heer W. L. Hirdes, met ingang van 1 juli a.s. een top-functie aanvaard als export-manager in een te Goes te vestigen in dustriële onderneming. BENOEMD. Met ing^ang van 1 juni a.s. is tot hoofd van de Chr. Nat. School in de Nieuwstraat alhier benoemd, de heer J. van den Hengel te Bolnes. I GESLAAFD. Voor het Staatspraktijkdi-ploma voor Bedrijfsadmi nistratie (le deel) slaagde onze stadgenoot, de heer J. C. Folmer. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 januari 1960. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings (H. Doopsbediening), 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen'. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 3 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen (Voorbereiding H. Avondmaal). Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 9 10 januari Dokter A. Kats. FAILLISSEMENTT 1. Op 23 december werden de volgende faillissementen uitgesprokenF. J. de Kok, fabrieksarbeider-café houder, Noordwesterstraat 9, Sas van Gent en P. de Regt, vjh. zuivelhandelaar, gewoond hebbende te Axel, thans wonende Kastanjelaan 48, Terneuzen. Rechter-commissaris in beide faillissementen is. mr. rT. W. Attema, tenwijll curator van eerstgenoemde is mr. H. B. L. de Rechter te Hulst van laatstgenoemde is mr. G. Tichelman de curator. BURG ERLIJKE STAND WEGGELOPEN Jonge Herdershond, luistert naar de naam „Vosje". Tegen beloning terug te bezorgen bij Hui'bje de Jonge, Marlet 10, Axel. Burgemeester van Oostburg met ziekte- vei lof gezonden. Als gevolg van een ingesteld onderzoek is re burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, voor onbepaalde tijd met ziekteverlof gezonden. Naar ens werd medegedeeld, zou het beleid van burgemeester Hoekzema niet in het geding zijn, doch zou het privé-gedrag de oorzaak zijn van het zenden met ziekteverlof. Gedurende de maand december 1959. AXEL Huwelijks-aangiften. 2. Jan Pieter Harte (van Ter neuzen), 23 j. en Barbara Catharina Kotvis, 15 j. Josephus Francies Maas (van Terneuzen), 31 j. en Stella Alphonsina Josephina Cleijman, 24 j. 10. Jan Meesen (van Hontenisse), 28 j. en Anna Jacoba Sdieele, 22 j. 16. Cornells David Galle (van Zaam slag), 25 j. en Bhrina Schieman, 24 j. 19. Gerrit Wil lem Lieverdink (van Zelhem), 47 j. (gehuwd geweest) en Jeanette Petronella Eeftens. 45 j. (gehuwd geweest). Gehuwd. 17. Douwe Albert Pel, 33 j. en Maria Tanneke van Eijk, 21 j. Johannes Cornelis de Vos (van Biervliet), 21 j. en Sara Jacomina Kaijser, 19 j. Francois Hamelink, 25 j. en Truida Betsy Dieleman, 19 j. 29. Josephus Francies Maas (van Terneuzen), 31 j. en Stella Alphonsina Josephina Cleijman, 24 j. Abraham Dees (van Zaamslag)27 j. en Sara Anna van Driel, 24 j. 30. Corneüis David Galle ,(van Zaamslag), 25 j. en Bbrin-a Schieman, 24 j. Jan Meesen (van Hontenisse), 28 j. en Anna Jacoba Scheele, 22 j. Geboren. 4. Marleen, d. van Leendert de Blaeij en Johanna Dekker. 8. Aaltje, d. van Cornelis Boeije en Sara Pieterneila Scheele. 9. Rita Alma Maria, d. van René Desiré Martens en Josephina Louisa Giele. 11. .juzanna Cornelia, d. van Martinus Oppeneer en Pieterneila Boer. Elisabeth, d. van Jan de Pooter en Geertruida de Bruijne. 18. Ingrid, d. van Marinius Mieras en Maria Elizabeth de Gardeijn. 21. Dirkje, d. van Levinus van Dixhoom en' Pieterneila Smies. 28. Pe'er, z. van Pieter Cap|pon en Magdafena Cor nelia Quist. 31. Suzanna Catharina, d. van Jan Deur waarder en Catharina Duerink. Overleden. 5. Maria Johanna Rooze, 84 j„ wed. van JozSas Bareman. TOERISTISCH NIEUWS UIT BELG IE. Wintersport in de Ardennen. Walmeer in de Ardennen in de komende maanden enige sneeuw van betekenis mocht vallen, dan kan men daar op verscheidene plaat sen, voornamelijk ten zuidoosten van Verviers de wintersport beoefenen. De laatste jaren zijn daar in de omgeving van Franchorchamps, Spa en Malmédy steeds meer mogelijkheden ge schapen voor het skiën. Verschillende banen zijn uitgebreid en verbeterd. Ook voor Nederlanders zijn er bij gunstig weer talrijke mogelijkheden om enige tientallen kilometers over de grens de „latten" onder te binden. In de uitzendingen van Brussel-Frans (484 m) wordt om 12 uur of om 1 uur 's middags een speciaal „sneeuwbulletin" uitgezonden. Verder geeft de Koninklijke Touring Club van België, Wetstraat 44, Brussel te allen tijde inlichtingen over de toestand van de sneeuw. Nieuwe concertzaal voor Antwerpen. Nog vóór de a.s. zomer hoopt de Antwerpse Zoo een geheel vernieuwd feestgebouw in ge bruik te kunnen nemen. Antwerpen zal dan weer de beschikking hebben over een moderne con certzaal, die plaats biedt aan ruim 2000 per sonen. Verder zal dit gebouw onder meer een tentoonstellingszaal van 1500 m2, twee confe rentiezalen, een restaurant en een café bevatten. De vroegere feestzaal is meer dan vijftig jaar het centrum van het Antwerpse concertleven geweest. Het geboouw werd tegen het einde van de oorlog door V-bommen zwaar bescha digd. Daarna werd het ten behoeve van de ge allieerden ingericht. Het gold toen als de groot ste danszaal van Europa. door HANOL SPOOR. 23) Eens zou hun liefde eisen stellen. Paulien was te mooi en te goed om door de mensen nagewezen te worden. De mensen vragen niet naar het hoe en waarom, maar houden zich aan de naakte feiten. Niemand zou hun gedrag verontschuldigen of goed praten. Nu ging het er al op lijken dat hij een paria zou worden, het was beter te zorgen dat Paulien zijn lot niet deelde. Hoe moest hij dit voorkomen. Het enige wat zijn afgetobd brein kon ontdekken, was een vlucht. Als hij zorgde te verdwijnen, dan kon Paulien hem niet meer bezoeken. Het zou hem onnoemelijk pijn doen, doch alles beter dan later gewetenswroeging tegen over haar te moeten koesteren. Maar hoe kon je je zelf in het niet doen oplossen. Lang liep Andries hierover na te denken en dacht eindelijk wel een oplossing gevonden te hebben. Hij zou naar de havens in de grote stad gaan. Als haven arbeider zou hij dan aan de ene boot en dan aan de andere meehelpen. Zomaar waar men toevallig erg om hulp verlegen was. Iedere dag dadelijk laten uit betalen, dan was hij van die andere narigheid ook af en bestond er weinig kans dat hij ontdekt zou worden. Nu hij eenmaal zover met zijn gedachten gekomen was, nam hij zich voor het plan maar ?o snel moge lijk uit te voeren, dan kon hij ook door de rechter lijke macht niet ontdekt worden en Iie^) hij misschien zijn hechtenis mis. Het leek zo eenvoudig, maar Andries zat die avond lang met het hoofd in de handen, aleer hij aan de uitwerking van zijn vlucht begon. Er waren meer banden te verbreken, dan hij in de eerste opzet ver moed had. Zijn huisje moest zodanig verzorgd worden dat het lange tijd alleen zou kunnen staan. Aan baas Schram moest een brief worden ge schreven, waarin Andries zijn excuus aanlbood voor zijn onverwacht vertrek en toen kwam het moeilijke moment om ook een brief aan Paulien te schrijven. Mijit allerliefste Paulien, schreef hij. Daarna zat hij een tijdlang over de aanhef gebogen. Hij moest het maar zo kort mogelijk maken, doch tegelijk moest ze overtuigd zijn van zijn liefde. Hij zou de gedachte niet kunnen verdragen, als zij zou derken dat het voor hem een kortstondig spelletje was geweest. Na eindeloos gepeins volgden' de zinnen elkaar op. Ik verdwijn uit je leven. Het lijkt mij het beste voor ons beiden. Je hebt me heel gelukkig gemaakt en ik zal je nooit vergeten. Probeer je een toekomst te scheppen zonder mij. Kc zal me minder bezwaard voelen als je ook zonder mij het geluk nog kan vinden. Je altijd liefhebbende Ja, zelfs met deze brieven moest hij weer over die handtekening struikelen. Ik voel me als iemand die niet volgroeid is, dacht hij bitter. Telkens is ergens een grens waarover ik niet heen kan. Een reden te meer om dit alles te ontvluchten en ergens anders opnieuw te beginnen. Daar -moest hij dan maar door gaan voor een minder toerekenbaar mens. Tussen vreemde mensen in was dat misschien beter te dragen dan temidden van steeds meer verwonderde gezichten van de dorpsgenoten. Enfin, zowel baas Sohram als Paulien zouden geen ogenblik hoeven te twijfelen, waar deze schriftelijke boqdschap vandaan kwam. Hoofdstuk 19. De operatie. Martha werd door een zuster weggred-en en een zijzaaltje ingeschoven. Hier stond ze geruime tijd heel alleen en had alle gelegenheid om na te denken. Maar ze wilde niet denken. Ze lag zonder belangstelling de omgeving op te nemen en wachtte tot de injectie zodanig zou werken, dat ze een beetje doezelig zou worden. Ze had al zo dikwijls horen vertellen dat je al bijna buien bewustzijn was, eer je de operatiezaal werd binnengebracht en ze vond het een teleurstelling dat dit blijkbaar met haar niet het geval zou zijn. Kwam dat nu omdat ze altijd zo gezond en sterk was geweest of pijnigde ze haar hersens nog te veel over wat ze achterliet. Waarom had Paulien nu niet willen beloven, dat ze met Bernard zou trouwen. Kwam ze daar met dorpspraatjes aandragen. Of je daar van op aan kon. O, maar ze wilde daaraan immers niet meer denken. Wat zag hier alles helder witwat scheen de zon vriendelijk door de ramennu door de tuin te wandelen en naar de appels en peren te kijken, die bijna gepliufct konden worden. Waar bleven ze nuO, gelukkig daar kwam de zuster weer. Ja, kijk maar niet zo onderzoekendMartha is nog bij hoorveel te bij \\r 1- i f i vindt het "zefcer ook te lang duren. Ze zal maar wat Welja, weer in een zaal en weer op een tafelj i brommenander geluid onder die kap is niet moge- kjk€n stel je voor dat ze anders denken dat ze u ca t ,j I -uj 4. kunnen beginnenwacht, ze zal maar eens dieper hoofdde dokter is bezig om zijn handen te i i uicpei t j j i. ademhaleno, dat levert nog een goedkeurinc od wassen, hij maakt daar nogal grondig werk van__i 4 y T1 °°k' vooruit maar, als 'het verkeerd aflooptteruo Ik moet op mijn zijde ggan liggennet een broodje Haar hersens willen daaraan niet meewerken. Het is alsof haar gedachten gespeten zijn. De ene helft ver wijt haar de abnormale gedachten van de andere helft, maar ze komt niet in evenwicht. Kijk, daar wordt de narcosekap op haar gezicht gedrukt. Het lijkt wel een feestneus in het groot. De rand is afgezet met een randje watten dat gerimpeld is aangebracht. Dat -mag ook wel. Alle mensen, wat drukt die zuster -het stevig aan. Brrr-het ruikt niet lekkernet kamfer „Diep ademhalen, mevrouw," zegt de zuster. Ja, ze kan gemakkelijk praten die kleine deeltjes die door dat kap-je dwarrelen, kriebelen in haar neus. Zou ze kunnen niezen Die kap drukt tegen haar ogen en zelfs haar mond kan niet meer bewegen. Waar blijven nu die verhalen van mensen die in twee tellen nergens meer van weten? Ze ligt hier al' eindeloos. Welja, kriebelt er iemand onder haar voet. Die je bent tooh eigenlijk net een lappen pop, waarmee gespeeld wordt. Wat een geweldige lamp boven mijn dat dan makkelijker gesneden kan worden Zou die operatie nog wel nodig zijn ik ben haast zonder pijnWat is iedereen kalmzou dat verplicht zijn vulling 55 zegt de dokter dat moet natuurlijk als narcosezou dat zwaar genoeg zijn voor mij Zou de dokter gezien hebben dat ik nog lang niet doezelig ben Stel je voor dat je bij bewustzijn komt, terwijl men bezig is of kunnen ze dat controleren Martha krijgt -het gevoel of ze een heel bijzondere operatiepatiënt is. Je leest toch altijd dat men voor een grote operatie rekening houdt met een minder goede afloop. Als patiënt moet je toch bang zijn en je geestelijk instellen op de dood, die toch zo nabij is. aflooptterug kan ze niet meerwat zegt de zuster nu goeie hemel, waarom zeggen ze nu allemaal ineens tegelijk hetzelfde waarom nog eens en nog eens en vlugger en vlugger?dit kan ze niet meer uithoudenweg met die kapik word 9ekPatsde wereld spat voor Martha uit een in duizenden lichtende strepenen ze weet niets meer. (Wordt vervolgd) ZE Ofsch ma in d leverd, we gew tal van de ovei 2e k-lass 3e klass De v eens do nog we prestatii ten nen sterk fa ste kee letterlijk wonnen 2—1 er gevleid - B zullen - zoen vi Dat teg 6—2 w Eivenale - D eigen t< wijs da Tegen bevochl Vlissinj papiere voluit - E doorgin hier w maal ri Houd bij di Dan k of twe eens ie Rennie verpak De sukkelt een rei jeugdif buterei onverd hoorde Tegi meer i Rietjes aan de Meto toen' v lepelde Ook werdei doch brenge er in i doelge Nu bl der w hun j Sdhell stand fortuii keepei de z\ nemer Ooi mooie de ko plaats is het vaarli seerdf nieuw Nie klasse

Axelsche Courant | 1960 | | pagina 2