Moeder Baby-huidje ZWITSAL Jaarmarkt slaagde in alle opzichten. HOEST UW KIND...? ZEELAND deze week: 0 *ÏABYDERMERZALF 'I WBiï-xm-mi Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ SPORTNIEUWS houdt de winter uit handen en voeten I li Onze jaarlijkse r.ajaarsveemarkt die donderdag onder zeer grote bel. ngstelling weer plaats had;nnag weder om als bijzonder geslaagd worden beschouwd. iDe temperatuur was tamelijk kil, doch bleef iets boven het vriespunt. Over het algemeen leenden de weersomstandigheden zich echter weer bijzonder voor deze tr .ditievolle toondag, die onze markt weer het geëigende beeld gaf en dat nog ieder jaar aan be tekenis schijnt te winnen, getuige de buitengewone aanvoer van fok en vetvee, paarden en vankens. We vernamen dat deze aanvoer ditmaal een record-aantal bereikte van ver over de 300 stuks vee. Zoals vanouds hadden de gemeentediensten weer alle maatregelen getroffen voor een vlot verloop. Handel en publiek konden zich alzö weer op doel treffende wijze overtuigen van de kwaliteit en hoe danigheid van het aangebrachte fokmateriaal, dat in weerwil van de bijzonder droge zomer zich wel bleek te hebben aangepast aan de weersomstandig heden, zodat de voorzitter der jaarmarktcommissie hierop met voldoening kon wijzen toen hij omstreeks 11 uur de jaarmarkt opende met de volgende rede Evenals op voorgaande jaarmarkten is het mij ook vandaag weer een eer en genoegen U allen welkom te mogen heten op onze Axelse najaarsveemarkt. In het bijzonder mag ik begroeten de wnd. burge meester, de heer Kesbeke en de wnd. secretaris, de heer Oggel. Verder een hartelijk woord van welkom tot vertegenwoordigers van pers en vakpers. Uit Uw verslagen van vorige soortgelijke festijnen, zoals ik een jaarmarkt toch wel mag noemen, is altijd ge bleken een grote objectiviteit en een warme belang stelling moge dit zo voortduren Wanneer men het marktterrein overziet dan komt men als hetware automatisch tot de conclusie, dat het goed marcheert met onze jaarmarktgrote aan voer van vee, grote verscheidenheid en zeer veel be langstelling, zakelijk zowel als anderszins. En daarom wil ik ook namens de veem ïrktcommissie mijn blijd schap over^deze goede gang van zaken uitspreken en dank brengen aan allen, die zich nu en in het ver leden voor deze jaarmarkt hebben ingezet en haar hebben helpen maken tot wat ze thans is, niet alleen maar een gezellig onderonsje, een prettige wedstrijd om het kampioenschap, maar tevens, en daarop komt het aan, een zakelijk evenement van de eerste orde een markt, waar zaken worden gedaan en die alom in de lande bekend is en waar re verdienen valt in handel en nering Geen enkel jaar is het voorafgaande gelijk en even min het ene weideseizoen het andere. Het vee, at hier thans wordt gepresenteerd is een product van een wel zeer bijzonder weideseizoen, dat getypeerd zal blijven door de vele zonne-uren en de grote droogte. En wanneer men dan deze dieren bekijkt, verbaast men zich er ongetwijfeld over, hoe wtünig ons toch zo sterk veredelde en geselecteerde vee, door de gunst of de wanqunst der tijden wordt beïnvloed, welk groot aanpassingsvermogen het blijkt te bezitten, waardoor het mogelijk wordt deze grote hoeveelheid kwaliteitsdieren hier bijeen te brengen. Er rest mij nog dank te zeggen aan het gemeente bestuur voor de daadwerkelijke steun, die we ook dit jaar weer mochten ontvangen. Speciaal de ver zorging van het marktterrein en het beschikbaar stel len van de benodigde outillage door de dienst ge meentewerken waarderen wij zeer. Hulde aan de Rijkspolitie voor de handhaving van de orde en de perfecte regeling van het verkeer. En tenslotte dank aan de dierenarts, de heer de Putter voor zijn werk ten behoeve van deze markt. Onze beste wensen vergezellen de Axelse najaars- /*Veemarkt 1959 en ik verzoek de wnd. burgemeester V haar te openen. ZEEP Aldus geschiedde en inmüddels was de belangstelling reeds tot een hoogtepunt gestegen. Deze heeft zich verder culminerend in de overdrukke namiddag uren tot des avonds doen gelden. De komende feestdagen hadden de belangstelling voor het Zeeuws- Vlaamse vee weer sterk aangemoedigd, zodat des avonds meerdere transporten over de Scheldeveren werden geredigeerd. Hieronder volgende diverse uitslagen van de keu ringen en de beoordeling der diverse 'jury s voor de onderscheidene categorieën. taswTwi Afdeling vetvee. Jtsob lb. C. de Maatj Hijlst2a. M. Buijsse, Oostburg 2b. J. Vogelaar,Kloosterzande 3e. J. de Feijter, Schoondijke. Ossen met 2 tanden le. F. Dieleman, Terneuzen. Ossen zonder tanden le. D. Dekker, Biervliet 2e. L. van Hermon, Axel. Afdeling fokvee. 1-jarige runderen met 2 tanden le. A. Plasschaert Axel 2e. J. K. de Putter, Axel 3e. H. en E. Picavet, Westdorpe. 2-jarige runderen le. J. K. de Putter, Axel 2e. en 3e. H. en E. Picavet, Westdorpe. GrabkaLveren le., 2e. en 3e. H. en E. Picavet, Westdorpe. Vaarskalveren le. en 2e. H. en E. Picavet, Westdorpe. Stieren met 2 en meer tanden le. J. Pieters, St. Jansteen. Stieren zonder tanden le. J. Pieters, St. Jan steen 2e. H. en E. Picavet, Westdorpe. Schoonste groep fokvee (4 stuks) H. en E. Picavet, Westdorpe. Kampioen fokvee H. en E. Picavet, Westdorpe. Koeien meer dan 2 x geklafdle. H. en E. Picavet, Westdorpe 2e. en 3e. A. Schuurman, Koewacht. Kalfivaarzen met 6 tanden le. en 3e. H. en E. Picavet, Westdorpe 2e. W. L. den Hamer, Axel. Kalfvaarzen met 2 tanden le. H. en E. Picavet, Westdorpe. Runderen met 2 tanden le. en 2e. H. en E. Picavet, Westdorpe. Afdeling varkens. Schoonste vet varken le. P. van Gelderland, Stoppeldijk. Schoonste vleesvarken le. Gebr. Verstraten, Axel. Zwaarste varken le. Gebr. Verstraten, Axel. Schoonste fokzeug drachtig of met biggenle. Gebr. Verstraten, Axel. Grootste aantal varkensle. Gebr. Verstraten, Axel. Schoonste groep Pitrains varkens (3 stuks) Gebr. Verstraten, Axel. Dank zij het loffelijke werk van de volijverige secretaris met de organiserende comité-leden mag oolk deze jaarmarkt weer schitterend geslaagd heten. Dikibillen met 2 tandenle. Slagerij Plasschaert, Axel. Dikbilleti ossen zonder tanden le. H. en E. Pica vet, Westdorpe 2e. idem 3e. J. Verstraten, Axel. Vaarzen zonder tanden le. en 2e. H. en E. Pi cavet, Westdorpe. Vette koeien: le. J. Pieters, St. Jansteen :2e. F. Dieleman, Terneuzen. Schoonste groep vetvee (4 stuks) H. en E. Pi cavet, Westdorpe. Kampioen en reserve-kampioen vetvee A. J. van f Gijs, Groede. Kampioen dikbillen Slaljdfij Plasschaert, Axel. Reserve kampioen H. éif5E. Picavet, Westdorpe. Vette runderen 4 tandeh''en meer: la. D. Mul- derije, Westdorpe lb. J. Verstraten, Axel2e. H. en E. PiCavet, Westdorpe?f' 3e. C. de Maat, Hulst. Vette runderen 2 tanden le. J. Pieters, St. Jan steen 'te. H. Picavet, Westdorpe. Vette runderen zonder tanden le. A. J. van Gijs, Groede2e. Van Wijck 6 Zn., Sluiskil. Ossen met 6 tanden i' le. A. J. van Gijs, Groede. Ossen met 4 tandenla. A. J. van Gijs, Groede BUS CONTRA STATIONCAR. Toen donderdagnamiddag de Breda-bus, komende uit de Prins Hendrikstraat de Buthdijk op wilde rijden naderde uit de richting Sassing de stationcar van de heer S. alhier. De buschauffeur wilde aan deze wagen voorrang verlenen, doch op het glibberige wegdek gehoorzaamde de zware bus niet aan de wil van zijn bestuurder, zodat de bus tegen de linkerzijde v«n de stationcar aanschoof en deze deerlijk gehavend van de weg af in de be-m duwde. Persoonlijke ongevallen kwamen gelukkig niet voor, de zware bus vertoonde sléchts lichte schade. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. Z.V.U. - LEZING. Woensdagavond hield de van de radio-uitzendingen zeer bekende heer Rutger Schoute, op de bovenzaal van „Het Centrum" een discussie-avond over muziek. Er was een niet bijster groot, doch zeer aandachtig gehoor voor deze bekende en uiterst deskundige spreker. De aanwezigen hebben stellig een bijzonder leerzame avond gehaU al zal voor de Ieek-muziek- liefhebber stellig niet alles wat de spreker vertelde even gemakkelijk te volgen geweest zijn. Wellicht had een iets eenvoudiger opzet het geheel nog be vattelijker kunnen maken. W *-T *#-.» fW- PREDIKBEURTEN. Zondag 12 december 1959. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk (Kerlcdreef). 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat)10 uur en 3 uur Ds. A van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. 12 ZONDAGSDIENST ARTSEN. 13 decemberDokter A. Kats. VOETBALOVERZICHT. 3e klasse D K.N.V.B. Meer tekening in de rangschikking. Ookoin het amateurvoetbal-walhalla hebben nage noeg adtè clubs thans de helft van het af te werken competitie-repertoire achter de rug. In deze afdeling speelden meerdere clubs re 'ds hun twaalfde wed strijd en als er geen spaak in het wiel wordt gestoken vanwege de vroege vorst, bestaat er kans dat de competitie dit seizoen vlotter zal verlopen dan vorige jaren het geval was. Steenbergen steeds hechter pp de troon. Ook deze zondag hebben de leiders in deze af deling er geen twijfel over laten bestaan dat ze lijn recht naar de verovering van de titel stevenen. Met niet minder dan 80 werd ditmaal Zierikzee terug naar Schouwen verwezen en deze duidelijke victorie tegen een club die in de helft der rangschik king prijkt, pleit voor de kracht van de ploeg uit het Westbrabantse, die het dit seizoen niet al te moeilijk zal krijgen in haar strijd om de titel. Opvolger Axel heeft in een zeer matige wedstrijd thuisspelend de kans gegrepen in de tweede helft op de volle buit beslag te leggen tegen de hekkesluter Halsteren. AXEL-HALSTEREN 2-0. Kennelijk gedeprimeerd door het verschil op de standenlijst begon Halsteren aarzelend haar weg te zoeken. Het logische gevolg was dan ook dat reeds vrij spoddig de oranje-hemden het initiatief geheel in handen namen. Wie echter zou denken dat Axel hier een „zacht eitje" zou krijgen kwam bedrogen uit. Het voorhoede- spel onzer stadgenoten was van een dermate teleur stellend gehalte dat allengs de Brabanders meer je- rustgesteld werden en op hun beurt aan de aanval gingen denken. Dat het in dit stadium bij denken bleef, was vooral te danken aan de stevige verdedi ging van Axel waarin voor de rust Boucoute en Lind- hout de toon aangaven. Zij voedden voortdurend de Axel-aanvalslinie en het was jammer dat niet één der geboden kansen kon worden benut. Om beurten trachtte het aanvalsquintet keeper de Ley op de proef te stellen maaf verder dan enkele schoten rake lings over of naast kwamen zij niet. Een keurig opgezette aanval over links werd door Stokman besloten met een schot tegen de paal doch het Halsteren-heiligdom bleef ongedeerd. Ja zelfs werd nog voor de rust een misverstand in de Axelse verdediging haar bijna noodlottig toen Jansen de bal terugspeelde naar keeper Adam. die inmiddels zijn doel had verlaten. Tergend langzaam rolde de bal naar de open doelmond, doch gelukkig kon de zich snel herstellende Jansen verder onheil voorkomen en zo kwam de rust met blanco stand. Na de hervatting werd het spel er niet aantrekke lijker op. Enerzijds de minder sportieve wijze waarop de gasten probeerden enig resultaat te boeken en anderzijds de clowneske naïer waarop de scheids rechter er een schertsvertoning van maakte, deden een minder aangename situatie ontstaan en aanhou dend moest het spel worden onderbroken voor de waarschuwingen welke de scheidsrechter rondstrooide kwistig als een Sinterklaas met pepernoten. Het spreekt voor de sportieve opvoeding van de oranjehemden dat zij in deze situatie het hoofd koel hielden en trachtten alsnog door te drukken teneinde de punten binnen te halen en zowaar gelukte dit. Eerst met een so -> van Rietjes daarna met een ver eende aanval, waarbij zowel Rietjes als v. d. Berge eerst de doellat bekogelden, alvorens Jonkman vist te scoren, waardoor Axel een 2—0 voorsprong ncm welke zij niet meer afstond. Meto ontving Corn Boys en bewees op eigen terrein wederom haar superioriteit, ook al zijn de verrichtingen dezer ploeg lang niet zo imponerend dan het vorige seizoen. De Sassenaars leden nier hun vijfde nederlaag in dit seizoen. Hontenisse bracht het er op de uitreis naar hei immer onberekenbare Zeelandia ditmaal uitstekend Mange'de het in c'e voorgaande wedstrijden bij de blauw-witte Kloosterzandenaren vooral aan schat vaardigheid, nu wisten zij de Middelburgse roos vijf maal te treffen. Dit bracht hen op de vierde plaats. Ten slotte won in deze regionen Odio in het Bergen op Zoomse sportpark „Rozenoord" met 11 van R.K.F.C de steeds moeilijk te voorspellen streek- derby. Odio distaacieerde zich daardoor enigermate van het staartpeleton. Aagtekerke won Dat wil zeggen, de zesde klas van de diaconie school te Aagtekerke heeft een schoolreis ge wonnen in de kinderpostzegelactie. De negen jongens en meisjes uit deze klas hebben gezamenlijk voor bijna 1-70, - aan 1 in- derpostzegels verkocht. Voorwaar een prachtig resultaat. Honderdjarigen ontvingen cadeau van honderdjarige. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de levensverzekeringsmaatschappij N ill - Mij heeft deze een boekwerk doen samenstellen door de wjcfV'nschappelijk (hoofdambtenaar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, de historicus Joppe Alberts. Het boek heet „Nederland voor honderd 9» jaar. De jubilerende maatschappij heeft een exem plaar van dit werk aangeboden aan alle Neder landers van honderd jaar en ouder. Zo ont vingen ook onze stadgenote Oma Veele en de 100-jarige S. Pauwe uit Yerseke dit boek. Jubilea te Sluiskil. Ook te Sluiskil en wel in de Casino van de Compagnie Neerlandaise de 1' Azote, werden jubilea herdacht. Het waren de heren S. Jansen en A. Buijze uit Axel, A. van Couteren te Sluis kil en R. Notschaele en S. van Riesen uit Sas van Gent, die hun 25-jarig jubileum vierden. Zij werden toegesproken door de directeur- generaal, baron R. A. Gremet, de algemeen tech nisch directeur te Brussel, ir. G. B. Pajetta, de directeur ir. V. Villa en de onder-directeur ir. V. Gena. Minister Marijnen komt naar Zeeland. Op maandag 21 december a.s. zal de minister van Landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, een be zoek aan Zeeland brengen. In de voormiddag zal hij te Yerseke bespre kingen voeren, terwijl hij des middags in de al gemene vergadering van de Z.L.M. een rede zal houden. Zeeuwse hulp aan Drentse boeren. Op min of meer officiële wijze werd het eerste Zeeuwse krachtvoer aan de door de droogte ge troffen Drentse boeren uitgereikt. In totaal zal 325 ton lucernemeel en 35 ton gedroogde pulp voor de Drentse koeien worden aangeboden, met een totale waarde van ruim 115.000,-. In geld en goederen heeft Zeeland niet minder dan ongeveer 250.000, - voor de door de droogte getroffen veehouders in Drente, Over- ijsel, Limburg en Noord-Brabant bijeengebracht. Buitenkansje voor Breskens Breskens heeft ten oosten van de verkeersweg naar de nieuwe aanlegsteiger van de provinciale boot in zijn uitbreidingsplan een bungalowpark geprojecteerd, waar plaats is voor zo ongveer een 50-tal bungalows. Nu heeft de N.V. E.A.T.H. te Rotterdam aangeboden, de grond van de gemeente te kopen om zelf de bungalows te bouwen en tevens op eigen kosten te zorgen voork de aanleg van be planting, straten, riolering, verlichting en een recreatie-terrein. De bunga'ows zijn van een pre-fabricated type en zullen voor een groot gedeelte uit aluminium bestaan. Het schijnt, dat het gemeentebestuur van Breskens dit aanbod te mooi vindt om waar te zijn. Daarom heeft het de raad in een be sloten vergadering bijeengeroepen om binnens kamers over dir plan te beraadslagen. Brand in landbouwschuur te Ossenisse. Door onbekende oorzaak brak brand uit in de landbouwschuur van de heer J. F. de Rijk te Ossenisse. Naast landbouwmachines, 5 ton gerst en 2 ton mest kwamen niet minder dan twintig koeien in de vlammen om. De schade, die slechts gedeeltelijk door ver zekering wordt gedekt, wordt geschat op plm. 100.000, - Goes als ontwikkelingskern. Het gemeentebestuur van Goes verwacht een belangrijke steun van het ministerie van Eco nomische Zaken in verband met de aanwijzing van die gemeente als ontwikkelingsgebied. De uitvoering van de z.g. infra-structurele werken, zoals de aanleg van insteekhavens en de verbreding en verdieping van de vaargeul zullen door genoemd ministerie in belangrijke mate financieel moeten worden gesteund. Jeugdnatuurwachten uitgebreid. De burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt, heeft dezer dagen weer 250 jeugd natuurwachters geïnstalleerd. Hiermede is het aantal jeugdnatuurwachten te Middelburg ge stegen tot ongeveer 2500. Ook te Vlissingen bestaan plannen om een jeugdnatuurwacht in het leven te roepen. Deze nuttige en opvoedend werkende instel ling zou naar onze mening in meer plaatsen moeten worden opgericht. Hoge dijkgeschotten. Blijkens de begroting van het Zuid-Bevelandse waterschap „De Brede Watering" zal het dijk- geschot met acht gulden per hectare moeten worden verhoogd. De gemiddelde heffing komt hierdoor op 58, - per hectare te liggen. Nauwlettendheid geboden. Tijdens een zitting van de Economische Politie rechter te Middelburg werden boetes van 1000 en waarborgsommen van 3000 geëist tegen de melkfabriek te Zierikzee, omdat bij controle ge bleken was, dat in vla en sohoolmelk micro- organismen zaten, terwijl op enkele yoghurt- flessen in de koelcel schimmels zaten. Aange zien dit de zesde maal was, dat er iets niet in orde werd bevonden, werden deze zware boetes geëist. Eerste Zeeuwse Spekclub is de grootste van Nederland. De 635 leden van de Eerste Zeeuwse Spek club hebben hun portie's vlees weer in ont vangst kunnen nemen. In totaal zullen dit jaar 780 portie's vlees worden uitgereikt voor een waarde van 19.000, - Deze club bestaat nu drie jaar en is thans de grootste van Nederland geworden, aldus ver klaarde de voorzitter van de club, de heer R. Scboltens. (til

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 3