3 Jo TOCH IIOG LIEFDE Spit, Spierpijn 1 f UIT ONZE OMGEVING AXEL Onzuiver bloed oorzaak van Rheumatische Pijnen. Kruschen Salts zuivert Uw bloed en zo voelt ge U al gauw weer een ander mens. ril FEUILLETON :-e cSes- 1 2 GEMEEN IERAAD VAN AXEL. (Vervolg) aan mevr. de wed. C. A. M. Koole-Hamelink. In de verhuring van deze woningen behoeft voorshands geen wijziging te komen. gelegen aan de Schuttershofstraat aan J. v. Fraayen- hove, M 44, 126 m2 bouwgrond gelegen aan de Schuttershofstraat aan K. Ie Feber, Nieuwstraat 38, ca. 210 m2 bouwgrond, gelegen op de hoek Willem de Zwijgerstraat-Schuttershofstraat. De prijs van al deze percelen bedraagt 9,per m2. Aan P. J. de Rijcke, Walstraat 62, werd ca. 21 m2 grond verkocht, gelegen achter diens perceel, voor de prijs van 2,50 per m2. Verkoop van enige percelen grond. Besloten werd tot de verkoop van de navolgende percelen bouwgrond Aan F. J. Orlebeke, Bernhardstraat 33, ca. 125 m2 bouwgrond, gelegen aan de Schuttershofstraataan G. Herrebout, Noordstraat 43, ca. 126 m2 bouwgrond Vaststelling van een nieuw reglement van orde voor de gemeenteraadsvergaderingen. In verband met de vaststelling van het nieuwe regle ment van orde voor de raadsvergaderingen heeft de hiertoe benoemde commissie op 20 oktober 1959 ver gaderd en werd het nieuwe reglement hoofdzakelijk afgestemd op het bestaande. Gebruik is gemaakt van enige modellen uit andere gemeenten, terwijl ook het model van een bekende Nederlandse uitgeverij tot voorbeeld heeft gediend. Het huidige reglement is gemoderniseerd en er is rekening gehouden met enige in de loop van de tijd naar voren gebrachte wensen. De commissie, bestaande uit de heren C. van Ben- degem, D. J. Oggel en M. L. M. IJsebaert, stelde, met betrekking tot de behandeling van de notulen van een besloten vergadering voor, artikel 12, 2e lid, le vol zin, als volgt te lezen „Deze notulen worden be handeld in een besloten vergadering, welke gehouden zal worden terstond na de eerstvolgende vergadering". Deze redactie zou echter medebrengen, dat na elke openbare vergadering steeds een besloten vergadering moet worden gehouden. Om dit te voorkomen, heeft het college deze le volzin veranderd in „Deze notulen worden mede behandeld in een besloten vergadering Deze bepaling geeft de nodige vrijheid om zo spoedig mogelijk tot vaststelling der notulen te geraken. Voorts adviseerde de commissie tot het opnemen van een 4e lid in artikel 14, luidende t „De voorzatter is, in afwijking van het bepaalde in artikel 6, le lid, bevoegd de leden een andere plaats aan te wijzen voor het voeren van het woord. De heer C. van Bendegem in de overtuiging van de ernst, waarmede de commissie haar veelomvattend werk heeft verricht, heeft de indruk dat door het college getwijfeld wordt aan dit ernstige werk. In zonderheid geldt dit naar aaleiding van het oud artikel 13, dat nu 14 wordt en waaromtrent de 3e alinea zou luiden dat men, na het woord verkregen te hebben, „dit staande tot de voorzitter dient te richten". Toen de notulen dit niet precies bleken weer te geven heeft spr. zidh in verbinding gesteld met zijn mede-commissielid de heer Oggel en deze stelde zijn mening dat het de bedoeling was deze passage te handhaven, ofschoon dit in het oude regle ment steeds een dode (en als ongeschreven) letter was. Met het oog op het cachet van de Raad en om op de zittingen een zo groot mogelijke orde tt doen heer sen wil de commissie deze alinea handhaven. De heer IJsebaert bleek bedoelde vergadering voor tijdig te hebben verlaten, maar verklaarde zich homo geen ten aanzien van de te nemen besluiten. De heer Oggel adht voor het decorum „staande" het woord voeren gewenst. De heer de Feijter was minder van het nut hiervan overtuigd, doch de heer C. van Bendegem vond dat men de laatste jaren er hier nogal dikwijls „een lolletje van maakte", waaronder desondanks later toch de besluiten bleken te zijn genomen. De voorzitter dielde mede dat bij het college geen twijfel bestaat aan de ijver en goede bedoelingen dei commissie en desgevraagd wil het college met deze wens der commissie rekening houden en dit opnemen in het reglement van orde. De heer C. van Bendegem lichtte nog nader de! bedoeling toe omtrent het woord voeren voor de te]! zijner tijd ook ter laadsvergadering te bezigen „band-'^ I noemde automobielbedrijf der Gebr. Esselbrugge, met I het doel daardoor te komen tot een doeltreffender scheidingslijn en een pnactischer toestand/té scheppen [tussen dit bedrijf en de gemeentelijke gcópden. Thans is daardoor de mogelijkheid geschapen tot verrekening te komen. Een oppervlakte van 130 mB achtergrond van Gebr. Esselbrugge N.V. gaat dan over in eigendom van de [gemeente, terwijl 182 m2 zijnde 16 m2 bouwrijpe [grond en 166 m2 achtergrond van de gemeente recorder". Dan zou men het zo moeten stellen meent wK eigendom wordt van Gebr. Esselbrugge N.V. deze, dat die raadsleden die niet voor een band-'1] en s^e"en voor tot het aangaan van déze r«wvler willen cnmten ook be«-ho.,wri r.ntUn wor-"' .transacties te besluiten tegen een prijs van ƒ4,50 per m2 voor de bouwrijpe grond en van 1,25 per m2 voor de achtergrond, waartoe eveneens zonder op- den als niets te hebben gezegd. iNa nog enige discussie's over interruptie's enz. liep dit enige punt van debat in deze zitting dood. Tenslotte werd zonder stemming het nieuwe regle ment van orde vastgesteld, zonder verdere wijziging. Voorstel tot het kopen van de woning Oosterstraat 26. In verband met de sanering van de Oudewijk is het gewenst de woning Oosterstraat 26 aan te kopen. Reeds eerder werd een gedeelte van de bij deze woning behorende tuin aangekocht. Nu er bovendien vraag is naar bouwgrond ter plaatse, willen B. en W. de verdere aankoop niet meer uitstellen, temeer daar met de eigenaar, de heer J. P. Lensen, bewoner van dit pand overeenstemming is bereikt over de prijs van 18.375, Zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten. Verbetering aen terreinen en gebouwen van de voormalige gasfabriek. Aan de orde kwam daaroo de intrekking van een raadsbesluit van 16 april 1957. In 1951 werd docir de gemeente een gedeelte der gebouwen en terreinen van hef gemeentelijk gasbe drijf r:.n de Buitenweg verhuurd aan de N.V. Mij. tot Exploitatie van de Suikerondernemingen Sentanen- Lor, E -angkal 6 Dinoyo te 's-Gravenhage. De aldaar gestichte vlassoinnerij werd later door de rechtverkrijgende (W. Schumacher's Handelsmaat schappij N.V. te Utrecht) geliquideerd. Het gedeelte dat eigendom was van de huurster werd door haar inmiddels verkocht aan Gebr. Essel brugge N.V. alhier, inclusief de verbintenis jegens de gemeente en het gedeelte, dat eigendom van de gemeente is, werd in gebruik genomen voor gemeente werken en de brandweer. Bij raadsbesluit van 16 april 1957 werd besloten dat de gemeente voor 1900,— van de huurster zou overnemen de tijdens de huurperiode aan hef gehuurde aangebrachte verbeteringen en de ondergrond van het gedeelte waarmee de toegangsweg is verbreed. Het raadsbesluit van 1957 is zodoende door de feiten achterhaald en dient vervangen te worden door een nieuw besluit, waarbij dezelfde transactie wordt aangegaan met Gebr. Esselbrugge N.V., inplaats van met Schumacher's Handelmij N.V. Eerdere uitvoering van genoemd raadsbesluit werd verhinderd, doordat eerst de grensbepaling vanwege het kadaster moest plaats hebben. B. en W. stellen voor, door vaststelling van de bij de stukken gevoegde ontwerpen te besluiten tot a. intrekking van het hiervoor bedoelde raadsbesluit van 16 april 1957 en b. overname van Automobielbedrijf Garage Cito, Gebr. Esselbrugge N.V. van de tijdens de huur periode aan het gehuurde aangebrachte verbete ringen benevens de ondergrond van het gedeelte waarmee de toegangsweg is verbreed, zulks mef verlenging van het recht van uitweg aan ge noemde N.V. en haar rechtverkrijgenden. Zonder discussie werd alzo besloten. Grenswijziging tussen de terreinen van de gemeente en van Gebr. Esselbrugge. Tlhans heeft voorts kadastrale opmeting plaats ge had van de kromme perceelsgrens bij het bovenge- of aanmerking werd besloten. Aanvaarding schenking van het schoolgebouw der neutrale kleuterschool in de Nieuwstraat. Met erkentelijkheid deden B. en W. vervolgens mededeling van een schrijven van het Bestuur van de Vereniging tot Instandhouding ener Fröbelschool te Axel, waarin wordt medegedeeld, dat de algemene vergadering heeft besloten, om bij opheffing van de neutrale bijzondere kleuterschool het kassaldo te be stemmen voor verfraaiing van de openbare kleuter school en het gebouw met terrein aan de Nieuwstraat aan de gemeente te schenken ten algemene nutte. Het bestuur deelt hierbij mede, dat het op prijs zou worden gesteld, dat de plaatselijke verenigingen waarbij speciaal wordt gedacht aan de muziekver enigingen van het gebouw gebruik zullen mogen maken, hetgeen wegens de gebleken behoefte aan ruimte voor repetities, vergaderingen, exposities etc. waardering vindt bij het college. Deze schenking werd daarom in de vorm van het schoolgebouw en de speelplaats onder dank aanvaard. De totale oppervlakte der percelen bedraagt 585 m2. Onderhandse aanbesteding van 18 woningwet woningen. Ten slotte werd nog besloten over te gaan tot de bouw van 18 woningwetwoningen,die alle in de kom der gemeente zullen verrijzen. Reeds op 4 mei j.l. werd deze bouw in het opjen- baar aanbesteed. Op 9 juni daaraanvolgende bleek, dat de uitslag van deze aanbesteding zodanig was, dat aan geen der inschrijvers de bouw kon worden gegund, aangezien bij alle inschrijvingen het bedrag te hoog was. Derhalve resteerde nog de mogelijkheid van een onderhandse aanbesteding. Daartoe zijn ver schillende pogingen aangewend. Het bleek echter nodig te zijn het bouwplan te wijzigen, o.a. in die zin, dat de woningen in één complex te Axel wodden gebouwd. Na moeizame en langdurige besprekingen en onderhandelingen is er een inschrijving uit de bus gekomen, welke voldoet aan de curveprijs. De inschrijver is fa. L. P. in 't Veld te Middelburg, aan dewelke dit werk conform de stukken —zal worden opgedragen. Zonder hoofdelijke stemming stelde de raaU zich hierna nog garant voor rente en aflos van een hypo theek te versterekken op een nieuwbouw-woning. Rondvraag. Bij de rondvraag klaagde de heer Maas over de riolering achter de woningen aan de Marijkestraat. De beer L. Hamelink had het over het drukke verkeer bij de magazijnen der gebr. de Feijter aan de Nieuweniiijk. 1 De heer K. Hamelink opperde bezwaren omtrent het fietspad AxelTemeuzen. Hij zou hier gaarne aan de Nieuwendijk een lichtpunt zien aangebracht. De heer den Doelder zou gaarne door B. en W. zien onderzocht de mogelijkheid van de toepassing van maximumsnelheid voor het autoverkeer in de buurt- sohappen Magrette en Spui. Hierop ging de openbar^ zitting over in een lang durig comité-generaal ter behandeling v^n ae notulen der vorige besloten zitting en die van 30 nov. 1954. LEDEN- EN JUBILEUMVERGADERING VAN DE BOND VAN GEPENSIONEERDEN. rib. Een zeer druk bezochte vergadering van de Alg. Bond van Gepensioneerden had dezer dagen plaats in „Het Centrum" alhier. Enige honderden leden met hun dames uit alle delen van Zeeuwsch-Vlaanderen wias n.L bijeen gekomen ter viering van het 10-jarig bestaan der afdeling Zeeuwsoh-Vlaanderen. Naast dit punt dat een feestelijke herdenking wet tigde prijkte bovendien nog een 10-jarig jubilé op het agiendum, nJ. het feit, dat mevrouw Ferket-van Damme uit Sas van Gent vanaf de oprichtingsdatum hare bij zondere activiteit gewijd heeft aan het secretariaat der afdeling. Dat de bejaarden dit feit ten zeerste apprecieerden bleek duidelijk uit de huldigings-toespraken en wel in het bijzonder uit de cadeau s die mevrouw Ferket werden geoffreerd. Daarom wacht er niet mee. Begin de weldadige Krusdhenkuiur liever vartdaag dan morgen. Kruschen spoort Uw bloedzuiverende organen aan tot krachti ger werking. Die worden als het ware verjongd en herkrijgen zo de kracht, om onzuiverheden uit het bloed te jagen en daarmee de oorzaak van Uw pijnen te verdrijven. Ing. Med. De voorzitter, de heer J. van Riet uit Terneuzen herdacht in zijn huldigings-speech de moeilijkheden die men een halve eeuw terug had te overwinnen om aan een bescheiden pensioen te komen. Niettemin vond hij het treurig dat de commissie-Van Poel reeds acht jaar lang doktert aan een nieuwe pensioenrege ling. Onder hartelijk applaus werd mevrouw Ferket door de heer Maris een fraai polshorloge aangeboden. De heer P. J. Boogaert memoreerde namens het hoofdbestuur dat een tienjarig jubileum voor gepen sioneerden „die bij de dag leven" wel tot de unieke feiten behoort. Deze spreker bood de jubilaresse een enveloppe met inhoud aan. Deze spreker stond ook nog stil bij de kortingen op de pensioenen tengevolge van de A.O.W.-uitkering wat algemeen als onbillijk wordt aangevoeld, zulks onder instemming der vergadering. De Bond zal blijven ijveren voor een glijdende pen- sioenschaal, een pensioen voor weduwen en wezen van hen die na hun pensionering zijn getrouwd, een verzorgingspensioen, een weduwnaarspensioen en een ziektenkostenregeling voor gepensioneerden. Het kernpunt blijft evenwel de afschaffing of ver zachting der kortingen op pensioenen. Het ledental der afdeling is in tien jaar tijds nu tot 362 gestegen. De vergadering werd besloten met de vertoning van enkele films en dia's en werd in een prettige stemming besloten. en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met FAILLISSEMENTEN. Op 2 december j.l. is het faillissement uitgesproken over de heer J. C. Hollebek, zich noemende en schrij vende J. C. Ollebek, wonende Kanaalkade 10, Axel. Rechter-commissaris is mr. C. E. Coester. Curator mr. H. A. R. de Mul te Oostburg. Onze zeer gr om als iDe boven weenso deze ti geëigfi tekeuis aanvoe vernan bereikt Zoal alle m Handel treffem danigh in wee bleek heden, hierop 11 uur Ever vandae te mog In h meestei heer C tot ver verslag een ja, bleken stelling War men a het go voer v langste wil ik schap dank 1 leden hebben maar om het het aai een me de lanc en ner Geei min he hier tl een w zal bl'i droogti verbaa ons toe de gun welk g waadde kwalite Er r bestuui dit jaa zorginj len va meente Huk de ord tenslot voor 2 Onz Veemai door HANOL SPOOR. 20) Paulien begreep onmiddellijk wie bedoeld werd met die „halve FransoosHet dorp had 'haar oom Ber nard die naam gegeven, toen hij uit het buitenland terugkwam. Zijn kleding en zijn hooghartige manier van doen hadden er niet weinig toe bijgedragen om, hem in de dorpsgemeenschap een apart plaatsje te geven. Ze trok toch een verwonderd gezicht en zei lachend „Ik ken geen Fransoos en zeker geen halvelaat staan dat ik daarmee zou trouwen." „Hou je nu niet van de domme. Je weet best wie ik bedoel natuurlijk die oom van je. Nou ja, oom, het is eigenlijk geen oom van je, maar je pleegoom, als ik het zo noemen mag." „Nu en wie vertelt er nu dat ik me oom Bernard ga trouwen „O, wij op het dorp zijn er maar wat bang voor. We hebben onze ogen ook niet in onze zak zitten. Hij kijkt je net aan, of hij van plan is je op te eten." „Toe maar, nu is die halve Fransoos nog een kannibaal ook en dat vertelt men allemaal zo maar van mijn familie. Zo, ga nu maar lekker slapen." „Nee, wacht nog even ik moet U beslist iets ver- "■H'en. Vandaag is het „wandelend streekblaadje" ge- -est en dat had groot nieuws." „Wie is nu in vredesnaam het wandelend streek- b'aadje 7" „Ach, dat weet U toch Dat is tante Daatje. Ze weet altijd alle nieuwtjes van het dorp meestal nog eerder dan de krant en daarom heeft ze ook die naam. Ze is er nog trots op ook." „Zo, en had die tante Daatje groot nieuws Pau lien lachte watze nam dit hele gesprek niet zo ernstig en bleef, omdat anders haar patiënte toch niet tot rust kwam. „Ja, moet U horen. Tante Daatje liep op de weg daar bij het huis van je moeder en daar kwam die oom van je aanfietsen, met een gezicht als een on weerswolk en een vaart, alsof hij de laatste tram nog moest halen. Nou, tante Daatje zei netjes goedendag, zoals het bij ons op het dorp hoort, maar denk je dat hij wat terug zei Tante Daatje hogelijk be ledigd natuurlijk. Toen zag ze dat hij een brief uit zijn zak verloor. Hij pakte zijn zakdoek om het zweet van zijn gezicht te vegen dat zag tante Daatje alle maal en toen ging die brief aan het wandelen. Nou, tante Daatje eerst 'beduusd, en toen had ze nog een kreet gegeven, maar hij maar doorkarren. Zij natuur lijk de brief opgeraapt en bar nieuwsgierig bekeken. En wat denk je 7" „Ja, luister nu eens, kwam Paulien tussenbeide, „ik moet U hier toch heus het stilzwijgen opleggen hoor. We mogen toch iemand zo maar niet bespionneren 7" „Stil nu maar even. Je begrijpt toch zeker wel dat straks het hele dorp er ook alles van weet, maar het gaat jou het meeste aan, tenminste dat denk ik wel." „Ik moet nu toch heus weer aan mijn werk." „Als je nu weg gaat, zuster Paulien, dan heb ik vast vannacht koorts en dat is dan Uw schuld." Werkelijk vertoonden zich blosjes op de wangen en Paulien verweet zichzelf dat ze de patiënte ge legenheid had gegeven om dieper op een dergelijk gesprek in te gaan. Ze keek de zaal rond en zag dat alle patiënten nog rustig waren. „Ik zal het heel vlug vertellen," zei nu de patiënte weer. „Toen tante Daatje een kreet had gegeven als een schorre kip en dat niet hielp, raapte ze dus de brief op en zag dat deze helemaal naar Frankrijk moest." „Nu ja. dat zegt toch niets. Oom Bernard kan zich daar gemakkelijk vrienden hebben gemaakt." „Juist, net wat U zegt, vrienden maar tante Daatje zei, dat ze haar laatste geld durft te verwedden, dat die brief aan een vrouw in Frankrijk gericht was, die hem heel nabij staat. Nee Paultje, het is geen zuivere koffie met die oom van jelet op mijn woorden. Nou, en je oom schrok ontzettend, toen hij terugkwam en zoekend naar de brief, hem in handen zag van tante Daatje. Dus Paultje, wees gewaar schuwd." „Ik zal er om denken hoor," beloofde Paulien om nu toch de patiënte maar vlug rustig te krijgen. Ze dekte de patiënte nog eens lekker toe en vervolgde haar ronde. Het zou geen moeilijke nacht worden. Deze keer geen ernstige operatie's. Bij haar tafeltje gekomen zette ze het lampje zo danig dat zij alleen de lichtstraal op haar werk kreeg. Ze breide een licht lila sjaal voor haar moeder. Moeder was al zo lang in donkere kleren gekleed gegaan. Paulien nam zich voor om haar moeder hiermee eens extra te verrassen. Ondanks alle moeilijkheden mocht de goede verstandhouding tussen hen nooit minder worden. Was Martha niet een ideale pleegmoeder geweest, die zich nooit liet voorstaan op de ver plichting die zij vrijwillig op zich had genomen om Paulien een tehuis te bezorgen. Paulien waardeerde dat heel erg. Het was goed een tehuis te hebben waar je altijd welkom was. i-siliJs Onwillekeurig gingen haar gedachten toch naar die brief van oom Bernard. Ze had nog nooit iets be merkt van correspondentie met Frankrijk. Vreemd, hij sprak nooit over die tijd, die hij daar had doorge bracht. Zou hij zich misschien mettertijd weer in Frankrijk willen vestigen Paulien nam zich in ieder geval voor om zich over het nieuws van tante Daatje niet het hoofd te breken. De mensen fantaseren zo graag en maken van een mug een olifant. Tegen de morgen was er geen tijd meer om na te denken. Om vier uur brak de wastijd aan voor de patiënten. Sommigen waren al blij dat er afwisseling kwam in de lange nacht. Andere patiënten geeuwden met een ochtendziek humeur. Vier uur, dat is toch geen tijd om je te wassen. Paulien bracht bedrijvig de schalen rond. Ze hielp de patiënten die nog niet zo goed toilet kondefl maken. Met hetzelfde drafje werden de gebruikte schalen weer opgehaald, toen er een klein, kittig zustertje op de zaal verscheen. „Ik kom je aflossen," zei ze, „hoe ver ben je al 7" Paulien keek verwonderd. „Je hoeft hier niet in te springen, ik red het wel. Er is hier niets aan de hand." „Toch wed, je moet bij de hoofdzuster komen." „Vreemde tijd, dacht Paulien. Zou ik iets verkeerd gedaan hebben. Ze keek de zaal rond. Misschien was dat lange gesprek met de patiënte opgevallen, maar och, ze had er haar werk toch niet minder om gedaan. Vlug draafde ze nu over de gang. Ook een hoofd zuster heeft het druk en kun je niet laten wachten. Met een snelle ademhaling stond ze in het kamertje van de hoofdzuster. Deze wees haar een stoel aan. „Zuster Paulien, je moeder )s gisteren in het zieken huis opgenomen." y Paulien stoof overeind „maar, waarom hebben „Kalm maar," suste de zuster. „.We wilden je waar schuwen, maar je moeder wilde eerst de resultaten van het onderzoek afwachten." si 1 i s) lk>l' of (Wordt vervolgd) Aldi reeds verder uren - feestda Vlaam avond.' werdei Hier ringen onders Dikl Axel. Dilél vet, Vaa cavet, Vet Diele® Sch cavet, Kan Gijs, Kan Res Vet derije, en E. Vet steen Vet Groed Oss Oss

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 2