De nieuwe ROYALITE Boek- en Kantoorboekhandel Fa J. C. VINK. fRentrée joyeuse' van St. Nicolaas na twee jaar. Blus dat branden van overtollig maagzuur. SPORTNIEUWS BURGERLIJKE STAND BEKENDMAKINGEN De mooiste en beste DRAAGBARE SCHRIJFMACHINE voor uw privégebruik, op kantoor, opreis en thuis! De prijs zal nog een extra verrassing voor u zijn, n.l. geheel compleet met tas en volledige garantie f 265,— Markt 12 AXEL Telefoon 646 Als we ons wel herinneren had het laatste bezoek van Sinterklaas aan onze stad een hypormodem ka rakter en per helicopter plaats. Maar na tweemaal verstek te hebben laten gaan is „de goede Sint" dan nu weer teruggekeerd op de meer "oorspronkelijke wijze n geschiedde de „blijde incomste" nu op de schimmel. En de tweejarige afwezigheid heeft ditmaal wel op I zeer bijzondere manier beaccentueerd dat „jong en I oud" in Axel „Sinterklaas" willen vieren. Maar ook St. Nicolaas in hoogst eigen persoon willen zien en begroeten. Het lag er duimendik op, dait dit verlangen na de niet gewenste absentie zich manifesteerde in een over grote belangstelling van de velen die des namiddags hun opwachting aan de spoorwegovergang aan de Nieuiwendijk maakten. Het moet de Stichting Streekcentrum Axel tot een verdienste aangerekend worden dat zij in deze zich zo bijzonder heeft ingespannen om de intocht van St. Nicolaas voor te bereiden en te verzorgen. Aan deze vereniging komt ook ditmaal een erepalm toe, die zij nog menigmaal moge verdienen. Officiële ontvangst. Maar St. Nicolaas moest als voorheen ook weer officieel worden ontvangen en begroet en in het openbaar worden toegesproken. Dit gaf niet alleen het juiste cahcet aan dit periodieke feestelijke ge beuren, maar het was een bewijs van waardering van het medeleven van een gemeentelijke overheid. Maar hoe het zij, met schetterende fanfares, mits gaders het onmisbare geluid van de drumband werd de grote man in zijn rode bisschopsmantel en gezeten op zijn schimmel deze middag door de straten onzer stad geleid en was daaraan zelfs verbonden een intense visitatie van de krantenmarkt, die immers ook zoveel te presenteren heeft wat het oog bekoort en de tongen streelt. Het werd, onder de tonen van pittige marsmuziek, Tgeproduceerd door de hanmonie „Concordia" een zege tocht als nimmer tevoren. Overal blijde en glunde rende gezichten en de vier zwarte Pieten almaar druk in de weer om de jeugd te tracteren op allerhande zoetigheden. Doch het hoogtepunt van deze middag was de aan komst op de markt voor het raadhuis, alwaar het dagelijks bestuur der gemeente bij monde van wnd.- burgemeester A. J. M. Kesbeke, het woord richtte tot de grijze kindervriend. Ook de verlangens van het gemeentebestuur werden aan „Sint" kenbaar ge maakt, o.a. het herstel van de vliegverbinding met Rotterdam, voldoende werkgelegenheid, huisvesting en de gelegenheid voor sportieve ontwikkeling door het aanleggen van sportvelden etc. Kortom een ver langlijst van je welst*. En wel zo, dat Sint er feitelijk een beetje beduusd van werd toen ook de voorzitter van het Streekcentrum, de heer J. C. Vink, namens deze stichting de waardering voor de komst van de hoge gast nog onderlijnd had. Het 'n paar Bennies werk van 'n ogenblik. Het is nog een prettige remedie ook. Direct baat en gemakkelijk in te nemen zonder water of wat ook. U kunt Rennies koDen bij iedere apotheker of drogist. Het loopt daar iedere dag storm om Rennies en niet zonder reden. Ingez. Med. „SINTERKLAAS" ONDER DE TOREN. Ook de Axelse ouden van dagen hebben even als vorige jaren woensdagnamiddag weer bezoek gehad van St. Nicolaas, die weer in hoogsteigen per soon op bezoek kwam in de bejaardensociëteit, waar hij door vicaris den Blaauwen werd verwelkomd. Na deze inleidende toesprak en het luide applaus hem ten deel gevallen, richtte Sinterklaas zich met een op rijm gesteld?, opwekkende inleiding tot de talrijke bejaarde aanwezigen, waarna er gezamenlijk verschillende liedjes werden gezongen. St. Nicolaas was echter niet zonder cadeautjes ge komen en met gulle hand werden deze daarop onder de aanwezigen gedistribueerd, terwijl later nog een tractatie volgde ui de vorm van chocola voor de vrouwen en een rokertje voor de mannen. De namiddag verliep alzo weer in vrolijke en ge- eigende Sinterklaassfeer. St. Nicolaas beloofde het volgend jaar weer niet te zullen ontbreken cu nam afscheid na zich nog te hebban vergewist van de gezellige wijze waarop men zich hier vermaakt met het leggen van een kaartje, aan de sjoelbak of op andere wijze Sint komt volgend jaar terug St. Nicolaas antwoordde in een gloedvolle stijl en was zeer hoopgevend en optimistisch ten aanzien van de uitgesproken verwachtingen. Waar mogelijk zou PREDIKBEURTEN. Zondag 6 december 1959. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. W. van Meeuwen," Jyan Hoek, 2.30 uur Ds. P. J. Penmings (Bed. H. Doop), 7 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Temeuzen (Jeugddienst) Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. A van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 5 6 december Dokter K. Boor. hij alles doen om plannen te realiseren en te be pleiten al wat onberijtobaar lijkt trachten te ver krijgen. Ten slotte gaf Sint opdracht aan zijn zwarte knecht om in zijn notitieboek aan te tekenen dat hij Axel ook volgend jaar weer met een officieel bezoek Zeil vereren. s, Via de geluidsinstallatie's klonken daarop aller liefste St. Niklaaswijsjes die weldra door de op de markt aanwezige jeugd 'spontaan werden meege zongen. Maar ook ..Concordia" liet zich nu en zoals de ganse middag horen met de vertolking in klank en kleur van wat de kinderen van „adht tot tachtig" en daaronder en boven bezielde. St. Nicolaas werd hierna door de hoog-mogenden aan de groene tafel verwelkomd, onderwijl de vreugde stemming zich nog wijders baanbrak op en rondom de markt. Totdat het ogenblik spoedig kwam waarop Sint weer in de volle openbaarheid verscheen om zijn glorieuze tocht verder voort te zetten door Axelse vele straten. Alom de sfeer van het St. Nicolaasfeest opvoerend tot een in jaren niet gekende hoogte werd deze zater dag een geslaagde manifestatie Vian wat er ook in onze stad leeft met betrekking tot deze karakteristieke hoogtijdagen. De vele duizenden die in deze weken hun schreden gericht hebben naar het aloude streekcentrum, dat „voor ekk wiat wils" te 'bieden heeft in een mate als nimmer tevoren, zijn daarEn zij leveren het be wijs dat St. Nicolaas, de goede kindervriend, na meer dan tien eeuwen leeft en nog tëlkenjare levenskrach tiger wordt VOETBALOVERZICHT. 3e klasse D K.N.V.B. AXEL—HONTEN1SSE 1-1. Hontenisse leverde zondag een verdienstelijke pres tatie door in Axel een gelijk spel af te dwingen. In een enigszins teleurstellende wedstrijd waarin onze stadgenoten geen groots spel lieten zien lukte het de bezoekers door run taai volhouden een puntje weg te kapen. Het hoge tempo waarin Hontenisse was gestart en hetwelk zij tot de rust volhielden, kon zo werd alge meen gedacht nooit de volle wedstrijd worden vol gehouden, zodat Hontenisse na de hervatting wel een dankbare prooi zou worden voor de oranjehemden. De mannen van Klooster dachten er echter anders over en waren van plan in deze Zeeuwsch-Vlaamse derby hun huid zo duur mogelijk te verkopen. Tot de rust bleef de stand dubbelblank en in de tiende minuut van de tweede helft maakten de be zoekers dankbaar gebruik van een misverstand in de Axelse defensie om de score te openen (O—il). De Axelse reactie hierop was weer zo'n zeldzaam moment waarop een onblusbaar vuur door de Axelse gelederen vlamt. Zulke momenten leverden nog immer doelpunten op en ook nu weer werd in dezelfde mi nuut waarin Hontenisse de leiding nam, de geijk- maker gescoord. Boughoute gaf op onberispelijke wijze de bal door naar Jonkman die handig dr:e, vier ver dedigers omspeelde en toen doortikte naar de vrij staande Deij die niet aarzelde en de Hontenisse-doel- man het nakijken gaf (1 1Daarna doofde het Axelse strijdvuur even snel als het was opgelaaid en blijkbaar nameir beide ploegen genoegen met een ver deling der punten. Landelijk zaterdagvoetbal 4e klasse K.N.V.B. SPRANG—A.Z.V.V. 2-2. A.Z.V.V. is in deze afdeling wel een zeer onbe rekenbare rivaal. Nog niet geheel aan het degradatie gevaar ontsnapt, speelt het onverwacht thuis in een duel met koploper Amemuiden, waarbij het voor drie kwart van de ontmoeting in de meerderheid is, om week later in Brabant opnieuw met een verrassend 22 gelijk spel uit de hoek te komen en dat nog wel tegen een veel productiever tegenstander en nog steeds door invallers gehandicapt. Zoals men zietals de wil er maar is De thuisclub nam in de eerste helft het heft in handen en buitte bet teruggetrokken spelen der gas ten uit door een aantal hoekschoppen. Een fout in de middenmoot leverde Sprang het eerste doelpunt op (10). De Axelaars komen er dan beter in, doch over het geheel genomen bleven de Brabanders tot de rust iets sterker, maar de A.Z.V.V.-verdediging bleef hun grote struikelblok. Na een half uur ont stond toch het tweede doelpunt van Sprang (2—0) waarna voor de pauze geen wijziging meer kwam in de stand. Een herboren A.Z.V.V. met de vaste wil om haar huid zo duur mogeijk te verkopen bleef na de her vatting steeds aanvallend optreden. Talrijke hoek schoppen werden geforceerd, doch de schotvaardig heid was onvoldoende. Uit een rush lukte het De Ruijter een tegenpunt te scoren doch dit werd ge annuleerd. Hieruit putten de Axelaars nog meer in spiratie. Uit een goed door Ruijtenburg genomen corner had De Ruijter dan toch succes (21). Ver woed kwam A.Z.V.V. nu opzetten en het Sprang- doel beleefde kort na elkaar enkele hachelijke mo menten. Het duurde tot 4 minuten voor het einde voor De Ruijter langs de uitgelopen doelman spurtte en de gelijkmaker in de touwen knalde (22). Het verdiende winnende doelpunt bleef echter jammer ge noeg uit, maar de moedige volharding leverde de rood-witten in elk geval een kostbaar puntje. Gedurende de maand november 1959, 9* AXEL Huwelijks-aangiften. 7. Lucien Johannes Francis- cus Buijsse (van Sas van Gent), 21 j. enjeannet Phi- loment Tieleman, 19 j. 14. Cbrnelis Jan Lensen, 18 j. en Anna Emma Jonkman, 16 j. 20. Johannes Cornelis de Vos (van Biervliet), 21 j. en Sara Jaco- mina Kaijser, 19 j. 20. Douwe Albert Pel, 33 j. en Maria Tanneke van Eijk, 21 j. 28. Francois Hame link, 24 j. en Truida Betsy Dieleman, 19 j. 30 Abra ham Dees (van Z3amslag), 26 j. en Sara Anna van Driel, 24 j. Gehuwd. 12. Abraham Pieter van Luijk, 23 j. en Francina de Bruijne, 21 j. 26. Lucien Johannes Fran- ciscus Buijsse (van Sas van Gent), 21 j. en Jeannet Philomena Tieleman, 19 j. 26. Cornelis Jan Lensen, 18 j. en Anna Emma Jonkman, 16 j. Geboren. 2. Catharina Erna, d. van Abel Jan Ettema en Nellie Helena Keur. 11Charles, z. van Johannes Herman Hanny en Helena Wagiah. 14. Catharina Johanna Sara, d. van Marinus Cornelis de Feijter en Janneike Maatje van Hoorn. 16. Jannis Karei, z. van Abraham de Koeijer en Leentje Catha rina Hamelink. 16. Liliana Sidonie Adriana, d. van René Florentius Duijm en Maria Emelia van Nieu- lande. 23. Cornelis Petrus Martinus Maria, z. van Willem Jacques Polderman en Cornelia Maria Fran- cisca Vromans. 29. Odilia Cecilia, d. van Alphonsus Verschraegen en Mathilda van de Lavoir. 29. Mari nus, z. van Florus de Jonge en Janna Hamelink. Overleden. 21. Meeuwis de Regt, 72 j„ echtg. van Catharina Levina de Jonge. 29. Leendert Verpoorte, 58 j„ echtg. van Jannetje Op 'tHof. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat deze maand een algemene controle zal worden gehouden van de ingeschreven personen in deze gemeente. Dit zal geschieden per kaart, waarop de gegevens van het gezin staan vermeld. Gelijktijdig wordt o.m'. een onderzoek ingesteld naar de kerkelijke gezindten, die op de kaart met ciifers zijn aangeduid. Op d<" achterkant van deze kaart is een uiteenzetting gegeven, wat met deze cijfers wordt bedoeld. Nagegaan dient te worden of alle gegevens op de genoemde kaart met de werkelijkheid overeenstemmen. Nadat deze kaart door belanghebbende is gecon- troeerd moet deze met eventueel aangebrachte wijzigingen weer in dezelfde enveloppe onge- frankeerd per post worden teruggezonden aan het gemeentebestuur van Axel. (Bij accoord-bevinding een kruisje te plaatsen achter iedere naam bij ten onrechte vermelde personen het tegenwoordige adres bij te schrijven en ten onrechte niet vermelde personen bij tc schrijven met mede deling van het vorige adres.) Modhten zich moeilijkheden voordoen, dan kan rrer. ter gemeente-secretarie inlichtingen verkrijgen, alwaar dan de bevolkingskaart kan worden ingeleverd. Axel, 18 november 1959. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. MARKTDAG. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat de wekelijkse zaterdagse marktdag op zaterdag 26 december (2e kerstdag) niet gehouden zal worden. Axel, 28 november 1959. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 30 november 1959, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij c' - burgemeester ter secretarie van de gemeente. De l{f?rgemeester zorgt voor de doorzending van hei verzoekschrift aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geld;, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het dco- deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding gec:i beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 2 december 1959. De wnd. burgemeester, KESBEKE. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat het verzoek van Esso Nederland N.V., Benoordenhoutseweg 7, 's-Gravenhage, om in of op het perceel, Kerkd-cef 18, kadastraal bekend, ge meente Axel, sectie G, nr. 4052, een rijwiel- en bijplaatsen van en ondergrondse tank van 6000 liter bromfietsenherstelplaats te mogen uitbreiden door het voor met olie vermengde motorbenzine en een elec- trische aftappomp, door hen is ingewilligd. Axel, 2 december 1959. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. F fr WIJZIGING HEFFING KEURLOON VLEESKEURINGSDIENST. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat voor eenieder gedurende drie maanden ter secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd de door de gemeente Axel vastgestelde 5e wijziging van de verordening op de heffing en invordering van keurloon in de gemeenten Axel, Zaamslag, Koewacht, Overslag en Zuiddorpe. Axel, 5 december 1959. Burgemeester en wethouders van Axel, De wnd. burgemeester, De secretaris, Kesbeke. P. G. v. d. Bosse. BREDE SCHRIJFROL Ondanks haar geringe afmetingen is de Royalite voorzien van een brede schrijfrol, 24,5 cm., die het mogelijk maakt ook de bredere zaken-enve loppen te gebruiken. Correct inzetten van het papier wordt ten zeerste vereenvoudigd doordat de wagen voorzien is van vier papiervoedingsrollen. SLECHTS 8 CM. HOOG EN WEEGT SLECHTS 7 POND De nieuwe Royalite, thans uitgevoerd in een zeer fraaie combinatie van twee kleuren grijs, is de lichte portable met kantoormachine-capa citeit. De technische volmaaktheid van deze portable is het resultaat van de ruim 50-jarige ervaring die Royal McBee heeft op schrijfmachinegebied. Allen die deze machine thuis, op reis of op kantoor gebruiken, roemen de betrouwbaarheid van de Royalite en zijn trot: op het mooie en duidelijke schrift dat zij aflevert. '3 A. n ld VOLWAARDIG TOETSENBORD Het toetsenbord van de Royalite is volkomen gelijk aan dat van een normale kantoormachine. De afstanden tussen de toetsen en de toetsen- rijen, zowel als de helling en breedte van het toetsenbord zijn gelijk aan die van een kantoor machine. De overgang van een kantoormachine naar een Royalite levert dan ook geen enkele moeilijkheid. ROYALITE DRAAGTAS Uw Royalite wordt geleverd in een zeer fraai uitgevoerde tas, die leverbaar is in drie ver schillende kleuren rood - groen en okergeel. Deze sierlijke en sterke vinyl plastic tas, voor zien van koperen ritssluiting, slot en beugel- houders, is een uitmuntende bescherming voor Uw Royalite. De tas is gevoerd met nylon en heeft een spe ciaal vak voor Uw correspondentie. Ul a-

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 3