ZEELAND deze week: Moeder V". "C TBABYDEXM St. Nicolaas geeft graag Nederlands speelgoed 1 X,:J NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN i- ■- t "1 i -«II Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 74e Jaargang No. 8 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAO ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75. Buitenland 2,—. Hoofdredactie J. G. VINK. Redactie en Administratie i Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS10 cent per num. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per man. Kleine Advertentiën 1-5 regels 1,— iedere regel meer 12 cent extra. Ministerieel bezoek aan Zeeland. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, zal zo langzamerhand de weg in Zeeland wel beginnen te kennen. Volgende week dinsdag zal hij weer een bezoek aan onze pro vincie brengen. Hij wil n.l. met de gemeente besturen van Goes en Kloetinge de eventuele samenvoeging van beide gemeenten bespreken. Zeeuwse Chr. Boeren- en Tuindersbond vergaderde. De Zeeuwse C.B.T.B. heeft de vorige week zaterdag te Goes zijn jaarlijkse besturendag ge houden, welke vergadering onder leiding stond van de heer C. de Putter, voorzitter van deze organisatie. Gesproken*werd door de heer G. J. de Jager uit Anna Jacöbapolder, die o.m. verschillende Zeeuwse landbouwaangelegenheden ter sprake bracht. Ten aanzien van de industrialisatie zeide -deze, dat op een verdere toeneming hiervan ge- rekend zal moeten worden, doch dat de land bouw niet gezien mag worden als de grote vijand daarvan. Zeeland is een overwegend agrarische provincie, die geen tweede randstad Holland mag worden. Op 16 december a.s. zal te Goes de algemene ledenvergadering worden gehouden. De jaarmarkt te Hulst. Hulst heeft zijn jaarmarkt reeds gehad. In totaal waren op deze markt 5 paarden, 160 runderen, 117 varkens en 2 schapen aangevoerd. Zelfs vanuit Noord-Holland was vee aange voerd. Sas van Gent. De gemeentebegroting voor Sas van Gent, dienstjaar 1960, vertoont een batig slot van maar liefst 100.000, - In deze begroting is o.m. geraamd het dempen van de westelijke kanaalarm teneinde meer en betere parkeer ruimte en een marktplein te scheppen. In het kader van werkverruimingsobject zou dit de gemeente ongeveer 246.000, - kosten. Een firma heeft echter aangeboden dit werk voor 177.000,- te doen. OLIE - ZEEP Van de 74 eind-examen-candidaten slaagden er niet minder dan 68 voorwaar een mooi resultaat. De plannen voor het nieuwe H.B.S.-gebouw te Middelburg zijn thans bestedingsklaar. De kosten zullen rond de twee millioen gulden be dragen. Zeeland heeft weer een bootdienst op Engeland. Zeeland heeft thans weer een lijndienst op Engeland, zij het nu niet op Harwich, doch op Shoreham. Deze dienst wordt verzorgd door de N. V. Hollandse Stoomboot Maatschappij te Amsterdam, die uiteraard thans ook haar ver tegenwoordiging in Vlissingen heeft in de per soon van de directeur van de N. V. Haven van Vlissingen. Vorige week is met enige plechtigheid het eerste schip, het motorschip „Amstelstroom", met een larj'ing van 155 ton stukgoederen aan boord, naar Shoreham vertrokken. De directeur van de genoemde maatschappij zeide bij die gelegenheid, dat men Zeeland wil zien als een gebied van de toekomst met het oog op het Sloe- en Deltaplan. Of deze lijndienst lonend zal zijn, zal tevens afhangen van de verschepers, die producten via Vlissingen en Shoreham naar Engeland zullen willen verzenden. Haven voor Colijnsplaat. Er gaan geruchten, dat begin maart van het volgend jaar de eerste paal zal worden ge slagen voor de aan te leggen nieuwe haven van Colijnsplaat. Deze haven wordt noodzakelijk in verband met de sluiting van het Veerse Gat voor de visseiö van Arnemuiden en Veere. Officieel is hierover echter nog niets bekend. Staatssecretaris van Economische Zaken bracht werkbezoek. Aan zijn reis naar Breskens voor de opening van de tentoonstelling „Dit maakt Zeeuwsch- Vlaanderen" heeft de staatssecretaris van Eco nomische Zaken, dr. G. J. M. Veldkamp, een werkbezoek aan onze streek vastgekoppeld. Met name werd door hem een onderzoek ingesteld naar de toeristische mogelijkheden. Daartoe was hij vergezeld van de chef van de hoofdafdeling Middenstand en Toerisme van het departement, drs. A. B. H. J. Quadvlieg, terwijl tevens aan wezig waren de Commissaris der Koningin, jhr. IiM-3 •'V De Kamerleden en de kanaalplannen. Het wordt zo langzamerhand dringen te Sluiskil. De ene kamerfractie na de andere komt daar een onderzoek instellen naar de problemen rond de kanaalverbreding. Thans zijn de Chr. Historische kamerleden op be zoek geweest, nadat reeds deputatie's van de K.V.P., de A.R.P. en de P.v.d.A. waren voor gegaan. Gesproken werd weer over de cijnsgronden, het beschikbaar stellen van nieuwe landbouw grond door inpoldering van het Land van Saef- tinge, het behoud van de brug of vervanging door een tunnel en dergelijke. Groeiende stenen. Voor het Zeeuws Genootschap der Weten schappen te Middelburg heeft de Gentse hoog leraar, prof. dr. P. van Oye, een lezing ge houden over „Groeiende Stenen". Dit verschijn sel komt volgens de hoogleraar ook in Zeeland voor en wel speciaal in het Grote Gat bij Oost burg. De ondergrond van deze stenen bestaat uit mosdiertjes, waarop zich blauwwieren af zetten en die op deze wijze kalk uit het water aantrekken. Automatisering van het telefoonnet'. Door de P.T.T. werd medegedeeld, dat de automatisering van het telefoonverkeer met het eiland Tholen eind februari van het volgend jaar voltooid zal zijn. St. Philipsland zal kort daarvoor gereed zijn, terwijl dit, wat de sector Oostburg betreft, eind 1960 het geval zal zijn. "fk De Vereniging voor Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs. De afdeling Zeeland van deze vereniging heeft in de aula van het Chr. Lyceum te Goes haar jaarvergadering gehouden. Deze stond onder leiding van de voorzitter, de heer J. Laport. Aan het jaarverslag ontlenen wij, dat het aantal leerlingen van het Lyceum te Goes per 1 september 397 bedroeg en het aantal leer lingen der Chr. H.B.S. te Middelburg 413. Voor de le klas hebben zich dit jaar resp. 100 en 115 leerlingen aangemeld. De Nederlandse speelgoedindrustrie heeft dan ook zijn beste beentje voorgezet en komt verrassend goed voor de dag. Trouwens ook op de buitenlandse markt speelt deze industrie een steeds belangrijker rol. Opvallend populair is het Nederlandse houten speelgoed in Duitsland, dat.zelf op dit gebied toch zo'n grote repu tatie heeft. Dat is niet zo verwonderlijk als wij weten, dat alles wordt gedaan om tot verantwoord speelgoed te komen. Eén van de grote Nederlandse fabrieken heeft zowel een kinderpsychologe als een industrieel ontwerper in dienst. Montage-rage en techniek. Deze ontwerper, Van Blokland, is o.a. de geestelijke vader van de thans door de jeugd zoveel gevraagde montage dozen. Met de inhoud hiervan - houten latten en balkjes met schroeven en moeren van zacht plastic - kunnen een oneindig aantal modellen worden geconstrueerd. Echt iets Voor de kleine en grote(re) knutselaars. In deze eeuw van snelheid zijn ook de plastic schaal modellen van vliegtuigtuigen steeds meer gevraagd. Amerikaanse ontwerpen worden door een Nederlandse fabriek in licentie gemaakt, met het grote voordeel dat deze schaalmodellen met een Nederlandse handleiding worden geleverd en goedkoper zijn. Maar ook de auto heeft de algemene belangstelling, zo wel bij jong als bij oud. Heel aantrekkelijk zijn de miniat tuur-autotjes van Nederlandse makelij. Het spreekt wel haast vanzelf, dat deze serie is gestart met een reeks van DA F-modellen, van het personenwagentje tot en met de zwaartransporttrekker. Het zijn de eerste minatuurtjes ter wereld die in dit kleine formaat echte ruitjes hebben. De prijs, nog géén gulden, is wel de grootste verrassing. En welke jongen die van techniek houdt, wil niet zijn eigen radio bouwen. Ook dat kan met een Philips radiobouwdoos. 1 Sio Miniatuur-autotjes Houten blokken voor de kleintjes. Kinderen, en heus niet alleen de allerklein sten, steken alles in de mond. Met de gele ruw houten blokken, zoals die veelal uit het buiten land komen, lopen zij dus gevaar. De gepolijste, z.g. gesioliete Nederlandse blokken steken daar bij wel heel gunstig af. Heerlijk moet het zijn te spelen met een houten wagen met blokken, waarvan de auto kan rijden en die geladen n gelost kan worden, kortom waar meer dan één handeling mee kan worden verricht en waar door tevens de fantasie van het kind wordt ge prikkeld. Links aandacht voor kleurig houten speelgoed En nog veel meer. Er is te veel om op te noemen. Denken wij nog aan verschillende gezelschapsspelen, waar van het Amerikaanse scrabble-spel, dat in ons land in licentie wordt gemaakt, heel populair is, aan poppen en poppenkleren, geheel volgens de laatste mode, aan ballen, thans vaak van plas tic in plaats van rubber, aan turnwerktuigen als schommel, rekstok, ringen, aan rolschaatsen en nog veel meer. Nederland maakt het allemaal en goed, aan gepast aan de ontwikkelingsfase van het kind en verantwoord van vorm en uitvoering. rechts knutselen met de montage-doos. hrV- mr. A. F. C. de Casembroot en de leden van Ged. Staten, ir. G. P. M. Dikötter en M. J. van Poelje. Dr. Veldkamp deelde mede, dat een aan merkelijke verbetering te wachten is van de hotelkredietbesteding. Nieuwe wegen in Zuid-Beveland. In 1960 zal in het kader van het Deltaplan de nieuwe weg van Goes naar de Zand'kreek- dam worden aangelegd. Deze weg moet gereed zijn, wanneer men met het leggen van de Zand- kreekdam klaar is. Ook bestaan er plannen om een nieuwe weg Goes - Hoedekenskerke aan te leggen. Over het tracé van deze weg, waarvoor drie oplossingen mogelijk zijn, zal nog een be slissing moeten worden genomen. In Vlissingen vloeit veel bloed. Dat er in Vlissingen veel bloed vloeit, maar dan in een zeer goede en menslievende be tekenis, blijkt wel uit het feit, dat dezer dagen aan zes „donors" de Landsteiner-plaquette en aan zestig „donors" de Landsteiner-penning kon worden uitgereikt. De Landsteiner-plaquette wordt uitgereikt, wanneer iemand vijftien maal - en in de toe komst twintig maal - een halve liter bloed heeft afgestaan voor zijn medemensen. De Land steiner-penning verwerft hij, die vijf maal bloed heeft gegeven. Goederenvervoer langs de weg in Zeeland. Het bestuur van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden heeft aan het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Zeeland naar het goederenvervoer langs de weg. Ook het opdracht gegeven, een onderzoek in te stellen wegvervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen zal zo nodig in dit onderzoek worden betrokken. """"LOSSE GEDACHTEN VERGADERMOEHEID Er is weer een nieuwe uitvinding gedaan. Niet, dat deze van wereldschokkende betekenis is, zoals b.v. een bemande aardsatelliet of iets dergelijks. Neen, het is veel eenvoudiger. Een voudiger, en misschien toch van grote, zij het geen wereldschokkende betekenis. De vergadermoeheid is uitgevonden. Het lijkt wel op zoiets als aardappelmoeheid. Straks komen er misschien ook nog voorschriften, dat een vereniging slechts om de drie jaar een ver gadering mag beleggen. Maar de uitvinding is er dan maar. Of er reeds octrooi op is verleend, is ons niet bekend. Het vervelende is echter, dat met de uit vinding van iets vaak ook een probleem ont staat. En zijn wij tegenwoordig niet bijzonder goed in het scheppen van al dan niet vermeende problemen Wij zouden - evenmin als bij de kip en het ei - heus niet weten wat er het eerst was de vergadermoeheid in feite, dan wel het betref fende woord. Maar ja, nu het woord er is, is het probleem er ook nu zijn we vergadermoe en daarmee uit 1 Worden er dan zoveel vergaderingen gehou den, zo vroegen wij ons af. Of nog beter wor den er nu zoveel meer vergaderingen gehouden dan vroeger, of zijn we thans sneller vermoeid •Als dit laatste het geval is, dan is het niet zo erg, want dan verschijnt er straks wel een advertentie met een middel tegen de vermoeid heid, zo in de geest van de middelen tegen wagen- of zeeziekte. Maar nu in alle ernst. Kan er werkelijk ge sproken worden van vergadermoeheid Of zit er een ander probleem achter (Ziet U wel, ook wij gaan problemen scheppen I) Heus, wij weten het niet. Wel weten wij, dat de interesse in verschillende opzichten er niet beter op wordt. Neem nu de belangstelling voor politieke ver gaderingen, voor kerkelijke vergaderingen en voorvult U zelf maar verder in. De op somming is ad libitum uit te breiden. Ligt dat aan het grote aantal vergaderingen Wij dachten zo bij onszelf, dat het meer aan de toenemende laksheid, gemakzucht en on verschilligheid lag. Inderdaad er worden vele vergaderingen belegd .En iemand, die zich wil inzetten in het verenigingsleven teneinde een of meer sectoren van het algemene belang te dienen - om het nu maar erg algemeen te zeggen - zal vaak een oproeping in zijn brievenbus vinden. Maar dan geeft zo iemand ook aan die op roep gehoor 1 Want, en laten de thuisblijvers dit wel bedenken, zonder vergaderen (en dan bedoelen we deze uitdrukking in de goede zin van het woord) is nog zeer weinig tot stand gebracht 1

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1