De herrijzenis van Polen op 11 november 1918 Iets over de geschiedenis van Axel Snuif en wrijf AM Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 74e Jaargang No. 7 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kern 1,25. Andere plaatsen f IJ'S. Buitenland 2,—, Hoofdredactie J. G. VINK. Redactie en Administratie i Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per man. Bi] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per sua. Kleine Advertenüïn 1-5 regels f 1,— iedere regel meer 12 ceat extra. ALS DOOR EEN BIJZONDERE LOTSBESCHIKKING WAS HET DOOR DE DRIE BEZETTERS UITGEBUITE EN DOOR DE OORLOG VERWOESTE POLEN PLOTSELING WEER VRIJ GEWORDEN. „Nog is Polen niet verloren" - deze trotse woorden van het vurige Poolse volkslied, geven misschien nog het best de mentaliteit van het Poolse volk weer, dat reeds zo dikwijls door de geschiedenis wreed werd behandeld, maar dat toch steeds weer tot leven kwam. Want Polen - het land van de Witte Ade laar - dat eeuwen lang de laatste buitenpost van de Westerse beschaving is geweest (en is dit in feite nog steeds heeft een bewogen geschiedenis. Het is herhaalde malen geknecht geweest en tot viermaal toe verdeeld. De eerste verdeling van Polen tussen Rus land, Pruisen en Oostenrijk vond plaats in 1772, de tweede in 1793 spoedig gevolgd door de derde verdeling in 1795, waardoor Polen defini tief van de kaart verdween. Het was de ver deling van een buit onder drie rovers, een on gerechtigheid welke Lamennais later de „dood zonde" van Europa noemde. Gedurende meer dan een eeuw, tot aan de zegenpraal van de geallieerden in 1918 bleef Polen van de kaart gevaagd. Weliswaar herstelde Napoleon in 1807 een deel van het Poolse gebied als Groothertogdom Warschau, maar na de catastrofe van 1812 werd ook dit Groothertogdom door de Russen onder de voet gelopen. Bloedige opstanden. Een onafhankelijke Poolse staat was er dus niet meer. Maar -i „Nog is Polen niet ver loren" - het Poolse volk bleef hopen op een herrijzenis en liet voortaan geen gelegenheid voorbij gaan om het vreemde juk af te werpen. Zo brak reeds in 1830, in navolging van de revolutie's in Frankrijk en in België, ook in Warschau een opstand uit. Aanvankelijk had den de Poolse patriotten succes, zelfs zo dat de Russen zich uit Polen moesten terugtrekken. Maar ten slotte moesten de Polen zwichten voor de overmacht en werden een jaar later ver slagen. Wederom werden in 1846 en in 1848 de pogingen tot opstand herhaald, maar ook deze keer zonder ander gevolg dan dat de drie be zetters met kracht aan de vernietiging van het Poolse element gingen werken. Zo ging Duitsland over tot toepassing van zijn „Drang nach Osten"-politiek. Poolse boer derijen werden aan Duitse kolonisten gegeven, terwijl ook een uitgebreide campagne begon om Duitse landarbeiders tot vestiging in Poolse streken te bewegen. Ook Rusland paste zijn radicale methodes toe en deporteerde vele opstandelingen naar Siberië. Maar al deze maatregelen mochten niet baten, want in 1863 brak er een nieuwe opstand uit. En zo hebben de Polen - generatie na ge neratie - getoond, dat zij zich niet laten ver nietigen en dat zij als volk blijven voortbestaan ook zonder eigen staat en zelfs onder de groot ste vervolgingen. Want noch de Duitse econo mische en politieke verdrukking, noch het Rus sische geweld konden beletten, dat de Polen Pools bleven spreken, denken en voelen en ondergronds bleven werken. Poolse legioenen. Bij het begin van de eerste wereldoorlog be gon voor de leiders van de nationale beweging een tijd van hoopvol afwachten, maar ook van grote voorzichtigheid. Er heerste onder hen vrij algemeen sympathie voor Frankrijk en Engeland, maar het wantrouwen in de derde Entente-mo- gendheid Rusland bleef groot, ook al maakte grootvorst Nicolaas bekend, dat het Poolse ge bied autonoom zou worden. Ook de Oostenrijkers en de Duitsers deden aan de Polen allerlei beloften voor het geval dat zij trouw met hen mee zouden helpen om de Russen te verslaan. In dit moeilijke dilemma wachtten de Polen voorzichtig af, hoe de gebeurtenissen zich zou den ontwikkelen doch tevens namen Poolse vrijwilligers aan de oorlog deel en wel op beide zijden. In Polen zelf, ging de krachtigste actie uit van de legioenen van Pilsudski, die op 6 april 1915 de strijd tegen Rusland inzetten. Op het Franse front vocht tegen de Duitsers een ander Pools legioen onder generaal Halier De Poolse kwestie. Bovendien werd te Parijs het Nationale Poolse Comité gevestigd onder voorzitterschap van Ro man Dmowski. Een andere grote Poolse staats man en niet minder beroemde pianist, Ignacy Paderews'ki, ageerde intussen in Amerika met succes ten bate van Polen. Toen de Centralen in 1916 Warschau in namen, proclameerden de keizers van Duitsland en Oostenrijk het herstel van een zelfstandige Poolse staat, die echter vooral militair nauw met de Centrale mogendheden verbonden en territoriaal beperkt zou zijn. Deze proclamatie bevredigde echter de Polen allerminst en zij eisten terecht de teruggave van alle bij Duitsland en Oostenrijk ingelijfde gebieden. Het was daarom ook geen wonder, dat de ondergrondse „Militaire Poolse Organisatie" die gericht was tegen alle buitenlandse inmen ging en die vooral geleid werd door Pilsudski's socialisten, steeds meer veld won en dat de legioenen weigerden zich in het Duitse leger te laten inlijven. De woedende Duitsers pasten hun represailles toe en zetten Pilsudski in de Maag denburg-vesting gevangen. Verandering in deze toestand bracht de Rus sische revolutie. Het bolsjewistische regiem er kende Polen's recht op onafhankelijkheid en zij streefde naar beëindiging van de oorlog, met welk doel het in 1917 vredesonderhandelingen te Brest-Litowsk opende. Het Duits-Russische vredesverdrag was territoriaal zeer ongunstig voor Polen niettemin werd de nationale actie der Polen ten slotte toch met succes beloond. Het dertiende van de 14 punten van Wilson (3 jan. 1918) handelde over de noodzaak van vorming van een onafhankelijke Poolse staat, omvattend alle gebieden met een Poolse bevol king en een uitweg naar de Oostzee. Herrijzenis. Eindelijk, op de gedenkwaardige wapenstil standsdag 11 november 1918 werd de Poolse onafhankelijkheid werkelijkheid. Weinig volken hadden zozeer onder de oorlog geleden als de Polen. Hun land was het voor naamste slagveld in het Oosten geweest. Het was met bloed gedrenkt en met bommen en granaten doorploegd. Het was het toneel van gruwelijke slachtingen geweest. Vele Polen werden gedwongen dienst te nemen in het Russische, Duitse en Oosten rijkse leger en tegen eigen landgenoten te strijden. En op de gedenkwaardige dag van 11 novem ber 1918, was als door een bijzondere lotsbe schikking het door de drie bezetters uitgebuite en door de oorlog verwoeste Polen, na 123 jaren van slavernij .plotseling weer vrij geworden Staatshoofd werd de juist een dag tevoren uit de Duitse gevangenis teruggekeerde Jozef Pilsudski. Hij zocht onmiddellijk samenwerking met het Poolse Nationale Comité te Parijs en benoemde Ignacy Paderewski tot minister-pre sident en Roman Dmowski tot minister van Buitenlandse Zaken. Het Poolse Legioen dat onder generaal Halier in Frankrijk had gestreden werd naar Polen overgebracht en hielp het Poolse gebied te be zetten en van vreemde elementen te zuiveren. De Poolse grenzen. In het Verdrag van Versailles werden de wes telijke grenzen van het nieuwe Polen vastge steld. Polen herkreeg vrijwel het gebied dat Pruisen bij de Eerste Indeling (1772) had be zet. Over het terecht door Polen opgeëiste Opper-Silezië zou door een plebisciet worden beslist. Deze volksstemming vond plaats in 1921, maar het resultaat er van werd noch door de Polen, noch door de Duitsers aanvaard en een strijd tussen de twee partijen om het bezit van dit rijke gebied, dat oorspronkelijk Pools was, maar later ten gevolge van de Duitse „Drang nach Osten" gedeeltelijk werd gegermaniseerd, werd voortgezet. Eindelijk werd ook het pro bleem van Opper-Silezië door de Volkenbonds raad beslist en dit gebied werd tussen Duitsland en Polen verdeeld. Het bezetten door de Polen van de Oostelijke grensprovincies - die sinds 1386 nauw met Polen verbonden waren - leidde tot een oor- Axel was in de middeleeuwen een der voor naamste steden van de Vier Ambachten en van Vlaanderen. De naam Vier Ambachten kwam van het Franse Quatre Mestiers of van het La tijnse Quator Officia, wat betekende diensten en de Vier Ambachten hadden dezelfde recht spraak. De Vier Ambachten waren Axel, Hust, Assenede en Bouchaute. Tot het ambacht van Hulst behoorden Hulst, Hontenisse, Osse- nisse, Hengstdijk, Pauluspolder en de polder van Namen. Tot Axelerambacht behoorden Axel, Beoostenblide, Zuiddorpe, Westdorpe, Aandijke en Triniteit. Tot Assenederambacht behoorden Assenede, Ertvelde, Wachtebeke, Winkel, Moerbeke, Peereboom (Westdorpe), Steelant, Willemskerke en Vroondijk, dus in Zeeuwsch-Vlaanderen Filippine, Westdorpe, Sas van Gent, Hoek, Terneuzen (dit laatste tot de 16e eeuw). Bouchaute besloeg de gemeente Bouchaute en het gedeelte, dat later de Braak man uitmaakte. We moeten het Axel der middeleeuwen niet zo klein denken. Als we de kaart van Van Deventer bekijken - ze hangt in de Axelse Boerenkamer - kunnen we nagaan, hoe de grens van de bebouwde kom zich toen uitstrekte. Gaan we van de tegenwoordige spoorweg overgang langs de Stationstraat, Kerkdreef en Oosterstraat tot de Oudewijk, dan bevond zich achter de tegenwoordige Algemene Begraafplaats nog een grote bebouwde wijk. De grens ging verder langs de Grote Kreek en de Kanaalkade, achterom de Walstraat naar de Gentsevaartstraat en zo weer naar de tegenwoordige spoorweg overgang, terwijl ook bebouwd was de Armen - dijk tot de le Verkorting met de Nieuwe Brug, waar zich de parochie Beoostenblide bevond met de kerk gewijd aan St. Maarten. In het jaarboekje van 1935 van de Oudheidkundige Kring bevindt zich een kaartje, voorstellende het oude Axel van omstreeks 1555 met daar over een kaart van Axel van 1930, waardoor elk punt van het oude Axel der middeleeuwen aan te wijzen is in het Axel van heden. Axel kon volgens de jaarrekeningen van de 15e eeuw verdeeld worden in vier delen, n.l. Zuivelmarkt met Rechtestraat, Noordstraat, Clijncke en Westende. De Zuivelmarkt bevond zich waar nu de Oudewijk is met de ruimte tot aan het Zuivel- straatje. Op de Zuivelmarkt stond de Halle of het Schepenhuis (wat we nu zouden noemen het Stadhuis). De Noordstraat zal gelegen heb ben, waar nu nog de Noordstraat gelegen is. De plaats van de Clijncke, dus een hoog ge deelte, is niet precies aan te geven. Met de naam Westende zal bedoeld worden de wijk achter de Algemene Begraafplaats. Als we dit alles willen reconstrueren, moe ten we niet vergeten, dat Axel tweemaal ver woest is, n.l. in 1248 en in 1452, terwijl bij de verovering door Prins Maurits in 1586 er ook vele veranderingen in sommige gedeelten ge komen zijn. Toch had Axel zoveel innerlijke kracht, dat het ondanks de verwoestingen van voor 1555 weer opbloeide tot de grootte van het Axel van 1555. Ten noorden van de Zuivelmarkt stond het Hof van Halewein en de schuttershoven van de drie schuttersgilden St. Joris, St. Sebastiaan en St. Victor en meer naar het westen stond het Hospitaal. In de jaarrekeningen worden de namen van straten en pleinen van die tijd genoemd, waar van er vele niet meer bestaan Vellekoopstraat, Burchtsctraat, Gravestraat, Kruisstraat, St. Joris- straat, Monnikenverestraat, Vogelenzangstraat, Burchtstraat, Gravestraat, Kruisstraat, St. Joris- sardstraat en Doornestraat. De naam Oude Hasardstraat komt nog op de Kadasterkaart voor voor het straatje langs Visser-Koole vanaf de Noordstraat tot de Gentsevaartstraat. Verder worden nog genoemd een vismarkt, een hout markt en een veemarkt, terwijl De Hondt op blz. 120 nog spreekt over de Rechtestrate van den Kerckhove tot voor Jans Heere over stand boom. Bovenstaand artikeltje dient ter illustratie van de in de laatstgehouden raadsvergadering be handelde naamgeving aan de nieuwe straten, die geprojecteerd zijn in het saneringsplan van de Oudewijk en omgeving. De Jonge. log met Sovjet-Rusland. De Polen trokken op en veroverden Kijew, maar werden weldra terug geslagen waarbij de rode legers tot vlak voor Warschau doordrongen. Maar, tot grote verrassing van het veront ruste Europa, gelukte h§t Pilsudski de Russen volkomen te verslaan en terug te drijven. Door deze historische overwinning, werd Europa voor 25 jaar van het communistisch gevaar gered. Opnieuw in slavernij. Het is thans 41 jaar geleden dat; Polen na 123 jaren van slavernij, op 11 november 1918 zijn onafhankelijkheid herwon. Helaas, is dit van korte duur geweest. Want in september '39 vielen Duitse en Russische legers het Poolse land binnen en Polen ging opnieuw onder in slavernij. En dit was dan de vierde verdeling van Polen. Duitsland werd verslagen, maar wat gebeurde er met Polen Het werd afgescheiden van de vrije wereld door het ijzeren gordijn en als slaaf overgeleverd aan de communistische dictatuur. Maar „Nog is Polen niet verloren" de Polen zijn er van overtuigd, dat de dag zal komen, dat hun land plotseling weer vrij zal worden. Net als op die gedenkwaardige 11e november 1918, waarvan de viering door het communistische regiem verboden is. Billy Strenk. LOSSE GEDACHTEN DE AFSLUITING VAN HET FEEST- Deze week kunnen we nog even in onze her innering terugroepen de zozeer geslaagde her denkingsplechtigheden en feestelijkheden ter gelegenheid van de herdenking en viering van het derde lustrum der bevrijding. U hebt n.l. elders in dit nummer een verslag kunnen lezen van de door het herdenkings comité belegde vergadering, waarin rekening en verantwoording werd gedaan. Tevens werden ter herinnering een kleurenfilm en kleurendia's van de plechtigheden en feestelijkheden getoond. Het was een goede gedachte van het comité om voor deze bijeenkomst ook diegenen uit te nodigen, die als collectrice of collectant aan het welslagen van deze dagen hadden meegewerkt. Want juist deze dames en heren hebben als het ware de eerste steen gelegd voor het succes. Uit ervaring weten we, dat het vaak niet een voudig is collectanten te werven voor een of ander goed doel. Daarom is het zeker aanbe velenswaardig, hen, die daarvoor werk hebben verzet, tenminste in de afrekening te betrekken. Met verbazing eigenlijk hebhen wij kennis ge nomen van de gepubliceerde cijfers. Natuurlijk weten we en wie weet dat tegenwoordig niet - dat alles duur is. Zeker is het duur om goede gezelschappen te laten optreden. Maar nu blijkt weer eens, wat de kosten zijn van een dergelijk feest. Er wordt zo gemakkelijk gezegd „Waarom is dit niet gebeurd en waarom werd dat niet ge organiseerd", maar uit de eindafrekening blijkt nu toch weer eens zonneklaar, dat soms zelf de stenen geld vragen. En dan nog te bedenken, dat b.v. de motorrijders en de militairen i-> ook de orkesten - gratis zijn opgetreden 1 Maar denkt U nu zelf eens in de ene groep kwam uit Amersfoort, de andere uit Nij megen en de derde uit Apeldoorn. Vijf, zes uur achtereen in een autobus zitten, van 's morgens vroeg af. Als je dan aankomt, wil je toch wel een warme hap 1 En na een concert lust je als muzikant zeker wel een glaasje bier. Maar als je dan 's avonds nog weer in de bus moet om vijf of zes uur terug te rijden, dan wil je toch zeker ook wel een belegd broodje om de maag wat te vullen. Dit alles komt natuurlijk voor rekening van het comité. Het comité heeft - daar twijfelen we niet aan - een en ander dan ook graag verzorgd, maar we willen maar zeggen, dat gratis komen, nog niet betekent, dat zo iets dan ook geen cent kost. Hierover hebben we eens nagedacht. Toen kwamen we eerlijk tot de conclusie, als we zo alle posten eens wat aandachtiger hadden bekeken, dat het comité eigenlijk nog voordelig geboerd had I LSE COURANT Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1