ZEELAND deze week Gemeenteraad van Axel NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 7 NOVEMBER 1959 74e Jargang No. 6 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse maimers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen f 1,75. Buitenland 2,—. Hoofdredactie i J. G. VINK. Redactie en Administratie i Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster i FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS10 cent per m.m. Bi) contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentlên 1-5 regels f iedere regel meer 12 cent extra. Vervoer op de Westerschelde-veren loopt nog steeds terug. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft ver schillende cijfers verstrekt over het vervoer op de Westerschelde-veren. Hieruit blijkt, dat dit vervoer zich sedert 1957 nog steeds in dalende lijn beweegt, zowel wat het aantal auto's als het aantal passagiers betreft. Kennelijk is dit een gevolg van de hoge veer- tarieven. Ten aanzien van deze tarieven, die zoals bekend voorlopig een tijdelijk karakter zouden dragen, is echter - ondanks de moties in de Tweede Kamer van Van den Heuvel en Westerhout om voetgangers en fietsers vrij te stellen van betaling - nog niets naders te zeggen. Nieuwe dienst Vlissingen - Engeland. Een nieuwe bootdienst Vlissingen - Shoreham zal op 11 november a.s. worden geopend door de N.V. Hollandse Stoomboot Maatschappij. Deze lijndienst, waarvan de schepen iedere woensdag uit Vlissingen zullen vertrekken, die dan donderdags in Shoreham aankomen, is met name ingelegd ten gerieve van de verschepers op de Zeeuwse eilanden, Zeeuwsch-Vlaanderen en Brabant, speciaal met het oog op het ver voer van aardappelen, groenten en fruit voor de vrijdagochtendmarkten in Zuid-Engeland. Enorme zandverschuiving in de Westerschelde In de Westerschelde schijnt zich in de buurt van Borssele in de loop van dit jaar een enorme zandverschuiving te hebben voorgedaan. Pei lingen hébben n.l. aan het licht gebracht, dat de diepe vaargeul langs Borssele, de z.g. Put van Borssele, niet meer 62 meter, maar slechts 45 meter diep meer was, terwijl anderzijds ewee- derde gedeelte van de Spijkerplaat verdwenen is.' Dit gedeelte van deze zandbank, ruim 4 mil- lioen kubieke meter zand, is in de genoemde put terecht gekomen. Het voordeel van deze zandverschuiving is, dat het hierdoor niet meer nodig is, dat bij Borssele dure zinkstukken worden aangebracht, hetgeen voor het Rijk, de provincie en de ver schillende waterschappen een voordeel betekent van enkele millioenen guldens Een Zeeuws geschiedenisboek voor de jeugd In het Zeeuws Tijdschrift is een artikel ver schenen van de heer M. P. de Bruin, werkzaam bij het Rijksarchief voor Zeeland te Middelburg, waarin deze het schrijven van de Zeeuwse ge schiedenis voor de jeugd aanbeveelt. Aangezien de schrijver van een dergelijk boekwerk zowel paedagoog als geschiedkundige zou moeten zijn - en natuurlijk ook nog het „schrijven" zou moeten beheersen - beveeltl de heer De Bruin aan, voor het verrichten van dit werk een „driemanschap" te zoeken. Dit maakt Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder bovenstaand motto zal van 11-14 november a.s. op het Molenwater te Breskens een tentoonstelling worden gehouden, die in eerste instantie bedoeld is om nieuwe relatie's aan te trekken en daardoor de afzetmogelijk heden te vergroten van de in Zeeuwsch-Vlaan deren vervaardigde producten. Daartoe zijn zeer vele uitnodigingen voor het bezoeken van deze tentoonstelling verzonden aan Europese Kamers van Koophande 1 en andere instellingen. De opening zal op 11 november plaats hebben door de staatssecretaris van Economische Zaken dr. G. M. Veldkamp, in tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin in Zeeland en de leden van Ged. Staten. Op 14 november zal deze expositie voor het publiek zijn opengesteld. Recreatiegebied Braakman. Het Beheerschap Recreatiegebied Braakman is actief. Het bestuur heeft n.l. plannen ont worpen om te komen tot de aanleg van een tweetal haventjes met steigers in het noorden van het gebied met een asfaltweg van dïie meter breed van de middenweg daarheen en voorts de aanleg van een kampeer- en caravan terrein van 2 Yi ha en een parkeerterrein. Tevens wil men op het kampeerterrein een toiletgebouw bouwen. Vervolgensjbestaan er plannen voor de bouw van een zwembad met 21 badcabines, een ge bouwtje voor schoolzwemmen en enkele douches. Het bestuur onderhandelt nog over de bouw van een café-restaurant. De toti-le kosten van aanleg vna havens met kampeer- en parkeerterrein worden geraamd op circa 230.000, - Door uitvoering van dit werk in D.A.C.W.-verband zal in deze kosten ongeveer 186.000, - subsidie kunnen wor den verkregen. Deze plannen zijn n.l reeds goed gekeurd. De uitvoering van de overige plannen wacht op het beschikbaar zijn van de benodigde financiën. Uitbreidingsplan Dishoek. Ook de gemeente Koudekerke op Walcheren is actief, wat het aantrekken en opvangen van toeristen betreft. In de komende jaren zal n.l. aan de Dishoek een uitbreidingsplan worden verwezenlijkt, dat een oppervlakte van 18 ha beslaat. Daar zullen bungalows, verdiepingsgebouwen, hotels, motels en pensionbedrijven kunnen verrijzen. Dit uit breidingsplan zal 96 percelen kunnen bevatten. Ook West Zeeuwsch-Vlaanderen actief. Ook de kustgemeenten in het Land van Cad- zand beramen plannen om te komen tot betere samenwerking en een bevordering van het toe risme. Deze samenwerkende gemeenten zijn Breskens, Cadzand, Groede, Nieuwvliet en Re- tranchement. Bijzonder idee van de West Zeeuwsch- Vlaamse V.V.V.'s. De samenwerkende West Zeeuwsch-Vlaamse V.V.V.'s hebben wel een bijzonder idee gelan ceerd. Zij willen n.l. tijdens de najaarsvergade ring, die op 24 november a.s. zal worden ge houden, een tiental personen, die hun vacantie in West Zeeuwsch-Vlaanderen hebben doorge bracht, in de gelegenheid stellen hun visie op het toerisme in dit gebied te geven. Daartoe zullen 2 hotelgasten, 2 pensiongasten, 2 kam peerders. 2 huurders van vacantiehuisjes en 2 dagtoeristen worden uitgenodigd. Bakkers op de technische school te Terneuzen. Binnenkort zal het mogelijk worden aan de lagere technische school te Terneuzen een op leiding te volgen voor brood- en banketbakker. Reeds thans hebben zich voor de part-time cursus, waar het dus mogelijk is volgens het leerlingenstelsel één middag plus avond les te nemen door hen, die reeds in het bakkersbe drijf als leerling werkzaam zijn, zeventien leer lingen aangemeld. De volledige dagcursus zal naar alle waar schijnlijkheid per 1 september 1960 aanvangen. Zeeuwse landbouwers helpen hun collega's. Ook de Zeeuwse landbouwers werken volop mee aan de actie tot hulp aan de door de grote droogte getroffen boeren. In geld en natura is al voor meer dan 200.000, - toegezegd, n.l. 111.000,- aan giften, 1700 ton bietenloof, 600 ton stro, 90 ton aardappelen en 50 ton hooi. De ontvangen gelden zullen worden be steed voor de aankoop van krachtvoer. Voorts werd nog stalling toegezegd voor 175 stuks vee. Ondernemingsraad C.N.A. te Sluiskil ge ïnstalleerd De directeur van de Compagnie Neerlandaise de l'Azote te Sluiskil, de heer V. Villa, heeft in het casino van dit bedrijf de nieuwe onder nemingsraad geïnstalleerd. De heer V. Villa bracht de leden van de fa- briekscommissie, welke door de ondernemings raad vervangen is, dank voor het werk dat zij hebben verricht. In de nieuwe raad hebben zitting de heren M. Verschelling, A. van Riesen, J. de Troye (Chr. Bedrijfsgroepencentrale), P. Blommaert, A. Kint, J. Burm en E. A. Maas (K.A.B.), J. Hamelink, M. Hemelsoet, J. Stoffels en F. Maas (Alg. Bedrijfsgroepencentrale), ir. M. Feyen, H. Cijsouw en A. Lafort. Gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid vergaderde. De Partij van de Arbeid, afdeling Zeeland, heeft in verband met het a.s. landelijke congres een voorbespreking te Goes gehouden, onder leiding van de heer M. J. van Poelje. Als sprekers traden op de voorzitter, de heer drs. Th. J. Westerhout, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal en de heer A. Schip per, burgemeester van Kruiningen. Ministersbezoek aan Sint Jansteen. Op 24 november a.s. hoopt de minster van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, een bezoek te brengen aan St. Jansteen om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de vodrgenomen grenswijziging tussen deze gemeente en Hulst. INTERNATIONAAL FLORAFESTIJN. Gent viert de „Floraliën 1960" van 23 april tot 2 mei. Bloemenkwekers in België, Nederland, Duits land, Frankrijk, Italië, Zwitserland en Groot- Brittannië bereiden zich voor op de „Floraliën", één van de belangrijkste bloemententoonstel lingen ter wereld, die om de vijf jaar te Gent wordt gehouden. Van 23 april tot 2 mei 1960 zal Gent de „Floraliën" vieren als een feest - een feest van bloemen en licht, een feest van uiterlijk vertoon en stille bewondering. De beste inzendingen op deze tentoonstelling worden bekroond. Vele grote prijzen in de vorm van kunstvoorwerpen en in contanten zijn daar voor ter beschikking gesteld. De inzendingen zullen per soort worden beoordeeld, azalea's, orchideeën, kamerplanten, sierplanten, varens, palmbomen, bolbloemen en vele andere. De geschiedenis van de „Floraliën" - de naam is een bedenksel met romantische klank - gaat terug tot 1809. De Gentse hovenier Frans van Cassel had in Engeland tentoonstellingen gezien, waarop de hoveniers hun producten aan het publiek toonden. In de herberg „Frascati" te Gent, waar hij en zijn collega's elkaar ont moetten, deed hij bij zijn thuiskomst het voor stel ook dergelijke tentoonstellingen te orga niseren. Dit voorstel viel in goede aarde en op 7 februari 1809 sierde een vijftigtal planten de herberg, de eerste tentoonstellingsruimte van de „Floraliën. Nu zullen de bezoekers hun weg langs de bloemen kunnen zoeken over een terrein van 30.000 vierkante meter in verschillende over dekte hallen. Van een monumentale trap zullen zij een prachtig uitzicht hebben op de centrale hal, waar de mooiste verzameling azalea's ter wereld zal zijn samengebracht. Niet alleen op de tentoonstelling, maar ook in de straten, op de pleinen en aan de gevels zullen bloemen prijken in bonte pracht. Hier door zal Gent tien dagen lang niet alleen stad van historische bouwwerken en musea zijn, maar ook stad van bloemen. LOSSE GEDACHTEN DE RECREATIE. Wanneer men de rubriek „Zeeland - deze week" leest, dan moet men wel onder de in druk komen van de activiteit, die men aller- wege ontplooit op het gebied van toerisme en recreatie. Recreatie een eigenaardig woord eigenlijk, wanneer men het op de keper beschouwt, maar toch een woord, dat reeds zo is ingeburgerd, dat het zo langzamerhand een goed Nederlands woord begint te worden, zoals zovele andere „Nederlandse" importwoorden. Is onze Neder landse taal nu zo arm Maar goed toerisme en recreatie staan in het middelpunt van de belangstelling alsof het voorjaar was. Plannen voor de Braakman, plannen voor West Zeeuwsch-Vlaanderen, plannen voor Wal cheren, voor het Drie-eilanden-gebied en het Veerse Meer. Wij hebben eens de uitdrukking horen bezi gen, dat Zeeland na de verwezenlijking van de Delta-werken niet de speeltuin van Holland moest worden, maar het begint er al aardig op te lijken, dat men met de plannen voor de aan leg van die speeltuin reeds een aardig eind is gevorderd. En waarom ook niet Toerisme brengt geld in het laadje Daarvoor hebben de meesten wel het een en ander over. Toen wij al die berichten zo eens doornamen, dachten wij bij ons zelf aan onze eigen streek. Ook wij trachten toerisme en recreatie naar onze streek te leiden. Wij dachten aan ons recreatie-bos, ons zwembad, ons kampeerter rein, onze hoerenkamer, onze jeugdherberg. Wij dachten aan onze kleine, maar ook aan onze grote kreek. En daarbij bleven wij haperen in onze ge dachten Waren er, zo meenden wij ons te herinneren, j ook geen recreatie-plannen ten aanzien van de grote kreek Wilde men daarvan ook niet een gebied maken voor de kano- en zeilsport en wat dies meer zij Hoe ver, zo peinsden wij, zou het met deze plannen staan Zou men bezig zijn met de voorbereiding of misschien reeds met de uitwerking der plannen Of zouden deze nog steeds „in studie" zijn Een antwoord kregen wij uiteraard niet. Wie kan er nu antwoord geven op gedachten Maar toch dachten wij verder. Als we lezen hoe ver het staat met de Braakman-plannen, zou het dan geen tijd worden, ja de hoogste tijd, om ook de Grote Kreek-plannen te gaan verwezenlijken Als er in de Grote Kreek gevist moet worden dan moet men vissen op het getij, anders zou men wel eens achter het net kunnen vissen, zo dachten wij ZITTING VAN DINSDAG 27 OKTOBER. (Slot.) Bij de voortzetting der vergadering gaf de voor zitter het eerst het woord aan de heer Oggel, die ver klaarde eerst niet de bedoeling te hebben gehad nog te repliceren. En wat de toon betreft van het thans door hem geleverde betoog, in tegenstelling tot vorige jaren en de meer zakelijke inhoud daarvan, daarom trent kan hij wel dit zeggen, dat zulks een uit de om standigheden voortvloeiend feit was. Toen hij hier n.l. in de raad zijn intrede deed werd hij door meer deren beschouwd als iemand die enkel en voorname lijk tot drijfveer zou hebben, de boel dwars fe zitten. Toen ik echter voldoende mijn doelstellingen heb dui delijk gemaakt, is dit gaandeweg veranderd en zijn ook de verhoudingen anders geworden en verbeterd. Omtrent wat hij in eerste instantie over de sub- sidie's heeft gezegd is zijn standpunt, dat deze steeds een aanvullend karakter moeten behouden en het be leid in algemene zin aldus gevoerd zal worden. Dit geldt dus ook voor de „Oudheidkundige Kring", die als algemene culturele vereniging deze bescheiden sub sidie kreeg. Is hij het alzo in grote lijn met B. en W. eens, er komen ook dingen aan de orde waarbij de meningen verschillen en dit geldt b.v. ook t.a.v.de commissie ad hoe inzake ambtenaarszaken. Daarbij zullen de meningen zich wel eens doorkruisen en kan het, met vooropstelling dat voor de belangen van alle ambtenaren voorkomen, dat bepaalde liefhebberijen er wel eens onder zullen lijden. Hij beseft dat aan de uitkering per inwoner van overheidswege door de raad overigens niets is te doen. De betekenis van onze plaats door de nieuwe soor ten van onderwijs, waarbij nu het streven naar de tot standkoming van een Chr. Lyceum nu ook in een be paald stadium is gekomen, is stijgende. Hierdoor op zichzelf zal de betekenis van onze plaats meer tot zijn recht komen. Dit beleid heeft ook zijn volle in stemming. Voor de urgente gevallen om grote gezinnen naar behoefte tegemoet te komen inzake de woningpoli- tiek is ook zijn opinie bekend, maar de moeilijk heden die hier aanwezig zijn liggen buiten de com petentie yan de raad en wenst spr. ook in deze zich te refereren aan het streven naar een groter woning volume voor onze gemeente. De heer P, J. van Bendegem bespreekt het sub- sidie-beleid, dat zich z.i. met wat het nieuws op de begroting beperkt tot de 750,voor de Oranje vereniging, welke niet zijn algehele instemming ge niet. Voor het overige wordt in deze begroting ge werkt naar hetgeen reeds sedert jaren hier werd „gepland" en blijkt daaruit zonneklaar, zo meent spr. dat er voorheen steeds goed gewerkt is. De heer Van Luijk is attent geworden door datgene wat er zo tót uiting is gekc^men omtrent een interim rapport inzake de arbeid van de commissie ad hoe. Hij stelt hierover nadere informatie. De heer C. van Bendegem heeft geen verdere be hoefte nog nader te discussiëren over de diverse be sproken punten en is het eens met de heer Oggel, dat wat de ambtenaren betreft niemand in zijn be langen mag worden geschaad. (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1