San Moeder ZWITSAL HOEST UW KIND...? Jaarlijkse Provinciale algemene vergadering .Groene Kruis' te Axel ★"BABYDERM Kp In één nacht Uw handen gaaf en zacht SPORTNIEU W S DR. STAVERMAN SPRAK OVER „GEVAREN VAN DE MODERNE GENEESKUNDE". Voor hef tere Baby-huidje Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ BEKENDMAKING OPBRENGST COLLECTE. De onlangs alhier gehouden collecte ten bate van het Katholieke Thuisfront bedroeg 53,45. PROEFTELLING. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn alhier een achtal woningen aangewezen voor de proef- telling, welke aan de in 1960 te houden volkstelling vooraf zal gaan. Deze woningen zullen begin van de volgende maand door de „tellers" worden bezocht. BEJAARDENSOCIETEIT. Woensdagmiddag 4 november a.s. wacht de be jaarden in het Torenlokaal van de Ned. Herv. Kerk een filmmiddag. Vertoond wordt o.a. de film van Bert Haanstra „En de zee was niet meer." CURSUS VEILIG VERKEER. Maandagavond vond in de Raadzaal de eerste van een zestal bijeenkomsten plaats van de mondelinge verkeerscursus, die georganiseerd wordt door de plaat selijke Veilig Verkeerscommissie. Hierbij waren aanwezig enkle leden van de com missie en de adjudant der Rijkspolitie, de heer Fluit. Deze eerste cursus werd ingeleid door de wnd.- burgemeester de heer Kesbeke. De opkomst was maar matig, twintg inschrijvingen op 8000 inwoners. Zeker, er werden reeds eerder cursussen gehouden, maar dat neemt niet weg, dat deze opkomst wel erg minimaal is. Er zijn er nog velen, lijkt ons, die er goed aan zouden doen deze zes lezingen te volgen. Het verkeer is geen sinecureNiemand kan er zich aan ont trekken. Wil men verder „gaaf" door het leven gaan, dan dient men zich aan de verkeersregels te houden. U hebt thans de gelegenheid Uw kennis om trent de verkeersvoorschriften te toetsen en aan te vullen. Meldt U alsnog aan als deelnemer GEVONDEN VOORWERPEN. Een armband van damespolshorloge, W. Klaassen, Kanaaldijk K 22. Axel. AANTREKKELIJKE NAJAARS- EN ST. NICOLAAS-ACTIE. De Stichting Streekcentrum Axel heeft voor dit na jaar voor een groep van ruim 30 Axelse winkelzaken, waaronder vrijwel alle vooraanstaande firma's uit het centrum van onze stad, een aantrekkelijke actie voor bereid, om de verkoop, vooral ook vanuit de om liggende gemeenten, in de komende St. Nicolaasperiode zoveel mogelijk te stimuleren. Het aantrekkelijke is nu dat het kopend publiek enz. is verlost, doch slechts loten hoeft te bewaren, ditmaal van alle gepuzzel, het maken van slagzinnen die door de deelnemende winkeliers gratis worden verstrekt, d.w.z. dat men bij elke bestede gulden een lot ontvangt. Zeer aantrekkelijk is ook, dat al op maandag 9 november een eerste trekking wordt gehouden met ongeveer 150 prijzen, waarbij een hoofdprijs van 1000,.En hebt U bij deze trek king niets gewonnen, dan is er nog niets verloren, want alle loten blijven ook meetrekken in de tweede verloting, die op 8 december wordt gehouden, waar onder o.m. een hoofdprijs van 2500, PREDIKBEURTEN. Zondag 1 november 1959. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Doop). 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. 7 uur Ds. S. P. de Roos, van Rotterdam (Jeugdzangdienst met medewerking van Kerkkoor). Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. IMH Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 31 okt. 1 nov. Dokter C. A. Schiltman. Voetbal. Met het oog op het karakter van ons blad, dat als zaterdags verschijnend weekblad met overzichten van de vorige zondag of op de zaterdagen gespeelde ont moetingen, geen actueel nieuws meer brengt, achten we het beter voortaan te volstaan met het memo reren van de resultaten en eventuele standen der ranglijsten van het vorige week-end en de vooruit zichten voor de okmende wedstrijden. Uiteraard zullen we dan voldoende en op de ge wone wijze aandacht besteden aan de wedstrijden der plaatselijke clubs. 2e klasse B. De uitslagen van vorige zondag waren als volgt HulstIB.S.C. 6—1 R.A.C.Vlissingen 10; Ter- neuzen.Goes 2 1 T.S.C.Roosendaal 41 In ternos—Middelburg 0—2 Dosko—Rood-Wit 1—0. 3e klasse D. ZEELANDIA—AXEL 1-1. Nog steeds blijft Axel ongeslagen n deze compe titie, doch om een leidende positie in te blijven nemen moet toch met meer overtuiging worden egspeeld. De veldmeerderheid waarover Axel steeds beschikte kon niet tot uitdrukking worden gebracht. Toch leek het aanvankelijk dat Axel recht op de overwinning afstevende, want in de 15e minuut kon den onze stadgenoten door Audenaerdt de leiding nemen. Het overwicht van Axel leverde echter geen doelpunten meer op. De keeper van Zeelandia kon nog een hard schot van Rietjes keren, terwijl hij ook enkele malen assistentie kreeg van het houtwerk van zijn heiligdom. De Zeelandia-doelman deed echter nog meer van zich horen ,want in de tweede helft slaagde hij er zelfs in een strafschop door Schelleman genomen, op de vuist te nemen en tot corner te verwerken. Een waarlijke omhelzing van de keeper werd ge volgd door een verwoed offensief van de gastheren die hun kans roken en zowaar slaagden zij er in uit een vrije schop welke door een der Axelse ver dedigers van richting werd veranderd, de gelijk maker te scoren, waardoor de eindstand op t 1 werd gebracht. Een wel zeer gunstige uitzondering op de regel van de zich schier allerwege openbarende vergaderings moeheid vormde j.l. zaterdag de overdruk bezochte jaarvergadering van de Prov. Vereniging „Het Groene Kriris", welke in de grote bioscoopzaal van „Het Centrum" alhier plaats had onder leiding van jhr. Roëll. Meer dan 40 afdelingen uit alle delen der pro vincie waren vertegenwoordigd, doch daarnaast merk ten we een groot aantal districts- en wijkverpleegsters qp, met vele belangstellende afdelings-bestuurders, doktoren en verdere geïnteresseerden, die allen samen de grote zaal goeddeels, vulden. Op deze vergadering waren verder vertegenwoor digd het voltallige college van B. en W. van Axel, dat vóór de vergadering het provinciale bestuur met het bestuur der afdeling Axel in receptie op de raad zaal had ontvangen. Voorts waren o.a. aanwezig de directeur der Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, mr. J. F. Homstra, met de ad junct secretaris van de Alg. Ned. Ver. „Het Groene Kruis", mr. R. Mesachaert en de heer J. M. A. C. van Dongen, voorzitter der Prov. Zeeuwse Vereni ging „Het Wit-Gele Kruis", dr. J. R. v. d. BorgJi, geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid in Zeeland, kinderarts dr. F. M. A. Niehuser en nog vele andere vooraanstaanden. Jhr. Roëll noemde de gedurige wisselwerking tus sen de provinciale en regionale afdelingen, in zijn openingswoord een noodzakelijk en gelukkig ver schijnsel. De plaatselijke afdelingen toch vormen de zuilen waarop het Groene Kruis-werk rust. Daarom vond spr. het verheugend dat steeds meerdere afde lingen over een eigen wijkgebouw de beschikking krijggn. Spr. deelde daarop mede dat in de vacature van districts verpleegster in West Zeeuwsch-Vlaan- deren nog niet kon worden voorzien daar de sollici tanten niet aan de gestelde eisen voldeden. Een ander euvel noemde spr. het feit dat ziekenhuizen en inrichtingen nog voortdurend te kampen hebben met gebrek aan verpleegsters en kraamverzorgsters. Hij deed een klemmend beroep op de vergadering om propaganda te maken voor deze hoogstaande beroe pen, welke vragen om karaktervolle jonge vrouwen, die daarin hun roeping vinden. Voorts sprak hij de hoop uit dat spoedig een over eenkomst tot stand kan worden gebracht inzake de organisatie en de subsidiëring van het revalidatie- werk aan hetwelk ook in Zeeland een dringende be hoefte bestaat. Ter aanvulling werd door secretaris De Lange nog medegedeeld dat thans de subsidie regeling wereldkundig is geworden en de in deze werkzame commissie nu spoedig haar arbeid kan voortzetten. Wijders werd door jhr. Roëll gememoreerd het recente overlijden van wijlen de heer A. E. C. Kruijsse, die ruim 40 jaren lang praeses was van de afdeling Axel en daarnaast ook het verscheiden van tal van met name genoemde afdelingsbestuurders uit verschillende delen der provincie. De praeses eindigde zijn inleidend woord met het uitspreken van de wens dat de hechte basis waarop het Kruiswerk in Zeeland en in het algemeen rust, n.l. de christelijke naastenliefde, verder met Gods hulp moge voortgaan en uitdijen tot permanente ver hoging van het peil der volksgezondheid in het be lang der ganse samenleving. De voorzitter der plaatselijke afdeling, de heer J. Blok, richtte als gastheer hartelijke woorden van welkom aan de vergadering. Niet zonder trots wees hij op het feit dat onze gemeente een bloeiende en levenskrachtige afdeling bezit met een zeer modern en comfortabel ingericht consultatiegeböuw en dito wijkgebouw daarnaast met een hier gevestigd kraam- centrum, terwijl de afdeling thans is uitgegroeid tot plm. 1450 contribuerende leden. Bij tal van ge legenheden toont de gehele bevolking haar intense medeleven, zodat nog onlangs het kruiswerk alhier werd gesteund met de opbrengst der baten van een hengelwedstrijd. Door de heer A. de Lange, alg. secretaris werd daarop het jaarverslag uitgebracht, waaruit o.m. kon worden aangestipt dat Zeeland momenteel 76 af delingen telt met in totaal 47.524 leden. Weliswaar was het aantal afdelingen stabiel gebleven, maar viel toch weer een beduidende ledenwinst te memo reren. De begroting voor 1960 gaf aanleiding tot enig dispuut bij monde van de afgevaardigde van de af deling Breskens, die protest aantekende tegen de geraamde post voor een zuster in algemene dienst, waartegen meerdere afdelingen zich verzetten. Deze spr. voelde zich daardoor bij de neus genomen door het bestuur. Hij wees het betoogde nut van deze functie alsnog van de hand, waartegen echter o.a. door de afdeling Wissenkerke werd geprotesteerd. Deze afdeling schaarde zich onder bijval der ver gadering achter het bestuursbeleid in deze. De burgemeester van Aardenburg, de heer Van Dongen complimenteerde ook namens het Wit-Gele Kruis, het overal tot uiting komen van de geest van samenwerking tussen de Zeeuwse kruisverenigingen. Spr. roemde het in deze gebleken onmisbare parti culiere initiatief. Een afgevaardigde uit Middelburg bepleitte het voorkomen van minder gewenste toestanden in ver band met de acties van de B.B. die zich richten op het gebied van de voorlichting inzake de volksge zondheid. De vergadering besloot de algemene vergadering in 1960 te beleggen op het eiland Schouwen en daarvoor dan Burgh of Haamstede uit te kiezen, teneinde dan een excursie aan deze vergadering te verbinden door Westelijk Schouwen. Een afgevaardigde der afdeling Terneuzen vroeg in verband met de z.i. niet met de evenredigheid strokende stemmenverhouding naar het ledental der afdelingen in deze zonodig herziening der statuten. Aangezien er geen tegencandidaten waren gesteld werden de aftredende bestuursleden, dr. F. G. Vaan- draker, J. Romeijn en A. de Lange, bij acclamatie herkozen verklaard als zodanig. Na een gezamenlijke en gezellige koffiemaaltijd was het woord aan dr. P. Staverman, voorheen te Heinkenszand en thans te Arnhem over het onder werp „Gevaren van de moderne geneeskunde". Deze met grote aandacht gevolgde causerie werd ingeleid met een overzicht omtrent de evolutie van de geneeskunde over de laatste halve eeuw. De vorderingen die in deze tijd op medisch gebied zijn gemaakt, zijn in de geschiedenis van de geneeskunde ongekend groot en strekken zich uit op zovele en velerlei terreinen dat zij ons tot ernst en bezinning manen ten opzichte van zich hier en daar open barende nadelen. De voorlichting die alom verstrekt wordt in de pers, door middel van zeer verzorgde medische ru brieken tot in de in grote oplagen verspreide dames bladen toe, maakt een groot deel van het lezende publiek oppervlakkig gezien vertrouwd met genees wijzen en het gebruik van te kust en te keur aan bevolen medicijnen. Stemt de aangeprezen methode enerzijds tot grote voldoening, toch is aan de andere kant een ernstig woord avn waarschuwing en dubbele waakzaamheid niet alleen op zijn plaats, maar zelfs een dringende noodzaak. Dr. Staverman stond uitvoerig stil bij de nadelen en gevaren welke de moderne geneesmiddelen in handen van leken en onbevoegden kunnen opleveren. Het door Pasteur (en zijn medewerkers) in de vorige eeuw terzake van de ambiotica verrichtte onderzoek heeft geleid tot zodanige resultaten in verband met de nadien in wetenschappelijk opzicht gemaakte vor deringen, dat onomstotelijk is komen vast te staan dat geen leek of onbevoegde zelfstandig omtrent de beoordeling van de toepassing van terzake dikwerf aanbevolen geneesmiddelen mag beslissen. De sto rende invloed op de witte bloedlichaampjes in het menselijk lichaam kan tot ernstige gevolgen en narig heden lijden. Spr. belichtte daarna nog diverse andere facetten der hedendaagse toestanden die voor een groot deel ook het terrein van het kruiswerk in algemene zin raken, als daar zijn het bejaardenvraagstuk, dit in verband met het feit van de nog steeds stijgende ge middelde leeftijdsgrens, dies momenteel reeds plm. 72 jaar is. De vraag klemt, zo betoogde deze slag vaardige medicus, wat ons in dit opzicht te doen staat. Ook nog andere vraagstukken behoorden tot zijn visie op de klemmende toestanden van onze tijd, n.l. de jeugdzorg met de zozeer gelaakte criminaliteit, de verkeersproblemen en dat van de recreatie. Ten laatste behandelde hij ook nog de t.b.c.-be- strjjding. De vooruitgang ten deze in de jongste decennia gemaakt, hebben tot een lichtvaardigheid geleid, welke zorgwekkende vormen aanneemt, zodat ook in deze de kruisverenigingen paraat dienen te zijn en blijven. Zowel de ziekte en het leven zijn gevaarlijk, maar ook de therapie, zo besloot dr. Staverman zijn zeer bealngwekkend betoog, hetwelk daarop stof gaf voor een breedvoerig opengestelde gelegenheid tot dis cussie en vragen stellen. Aan het slot dezer vergadering bracht jhr. Roëll dank aan het Axelse gemeentebestuur voor de be toonde gastvrijheid en de inleider voor zijn boeiende voordracht .waarbij hij de afgevaardigden de beste wensen medegaf naar hunne afdelingen, En zo had Axel voor de eerste maal haar dienstvaardigheid be toond aan één onzer in ledental sterkste en in maat schappelijke betekenis meest gewaardeerde organi saties. De verdere uitslagen van zondag waren als volgt R.C.S.—Corn Boys 46 Zeeland Sport—Odio 01 Zierikzee—Halsteren 61 MetoHontenisse 22. Uitslagen Zaterdagvoetbal 4e klasse. Nieuwdorp—Dinteloord 5—2 V.V.N.—A.Z.V.V. 81 Cblijnsplaatse BoysZwaluwse Boys 21; Rillandia—Sprang 2—0 S.S.C.—Arnemuiden 2—2. De verwachtingen voor Jiet komende week-end, We beginnen onze beschouwingen met de 4e klasse zaterdagvoetbal voor de ontmoetingen van heden middag. Dan vangen we eerst en vooral aan met onze stad genoten. die al een paar weken, te samen met de Zwaluwse Boys als staathouders fungeren. Beiden hebben het minieme getal van twee punten uit zeven wedstrijden Voorwaar een weinig goeds belovend vooruitzicht. Nu zijn er in deze afdelng drie uitgesproken zwakke zusjes, want naast beide genoemde clubs is er nog The Gunners met 3 punten uit zeven wedstrijden. Nu komen The Gunners hier aan de Polenstraat op bezoek. Het hoeft geen betoog dat deze wedstr', .1 de rood-witten de gelegenheid biedt om van de onder ste plaats te komen en zelfs deze vereniging, die no. 10 staat voorbij te streven. Slaagt A.Z.V.V. er oox nu niet in te zegevieren, dan wordt haar toestr hoewel het seizoen nog niet halverwege is zeer critiek. De strijd van de dag in deze afdeling wordt 'a Nieuwdorp gestreden en zo er één club is die S.S.C de voet kan dwars zetten dan is het zeker de club van die naam. Een draw achten we hier zeker mogelijk. De strijd tussen Sprang en Arnemuiden is vc de bezoekers een hoogst gevaarlijk te omzeilen klip. De plaats op de ranglijst geeft maar één enkel punt verschil aan en zo zal de uitslag hier wel navenant zijn aan de vrijwel gelijkwaardige krachtsverhouding. Ook Dinteloord dat V.V.N. ontvangt eindig1- waarschijnlijk met een weinig uiteenlopend resultaat. We houden het hier op een kleine zege voor de thuisclub. Ten slotte zal Good Luck wel van de Colijns- plaatse Boys winnen, terwijl Rillandia haar beste beentje zal moeten voorzetten om de in gevaar vc. kerende Zwaluwse Boys thuis te slaan. 3e klasse D. Onze oranje-witte stadgenoten wacht eveneens een thuiswedstrijd en ditmaal tegen niemand minder dan leider Steenbergen. Om zo te zeggen wordt zondag dus aan de watertoren de strijd van de dag gestreden in deze afdeling. Als de oranjehemden er in mochten slagen wat we vurig hopen het pleit te hunnen gunste te kunnen beslechten dan wordt het verschil met de Brabanders miniem. In geval van een neder laag zouden de Axelse papieren merkbaar dalen. Een prognose is hier niet gemakkelijk. Laten we hopen dat de Axelse club de sterkste zal blijken en op de beide punten beslag zal weten te leggen. Voor de verdere uitslagen verwachten we felle strijd te Middelburg tussen Zeelandia en Meto, die veel kans biedt op ©en puntenverdeling. De ontmoetingen R.K.F.C.—R.C.S. en Corn BoysZeeland Sport zijn eveneens van gelijkwaar dige partners en bieden grote kans op kleine over winningen voor de thuisclubs. Wat HalsterenHontenisse betreft zien we uit eindelijk de blauw-witte Zeeuwsch-Vlamingen aan het langste eind trekken. Voor de 2e klasse B luidt onze prognostiek Hulst—Internos (1) B.S.C.—R.A.C. (2) Goes— Middelburg (2) Vlissingen—T.S.C. (3) Roosen daalDosko (2) Rood-WitTerneuzen (1). a DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 22 oktober 1959, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij dc burgemeester ter secretarie van de gemeente. Dc burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding gec:i beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 26 oktober 1959. De wnd. burgemeester, KESBEKE.

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 3