RANG is alleen RANG als er RANG staat. SSI Daffies TOCH jmnrmrv 1] I JUi.iUUUUJUJUUUUUJJUUUUJUUUUUUUUUUUUUUUUL^^ nwsinr FEUILLETON handen Rheumatisch Stram van lijf en leden? 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen, is ook voor U de remedie. IE dt la v "W hi lij z< 9' b tc P si r; v e k z t< k t< d c e c h t r 9 r c Rang Fruit 19 ct per rol Rang ice Mints 19 ct per rol Rang Menthol 19 ct per rol Rang Crème de Cacao 22 ct per rol GEMEENTERAAD VAN AXEL. (Vervolg) Niettegenstaande is er het grote probleem van een tekort. Wij hebben alle vertrouwen in het college en hopen dat ze dit persoonlijk en als college zullen oplossen. Enkele dingen, waarover wij ons kunnen verheu gen zijn dan o.a. de particuliere bouw. Hierover geloof ik, dat wij niet ontevreden mogen zijn, hoe wel dit nog wel eens wordt afgeremd door het uit blijven van de vergunningen. Hierop moeten wij attent blijven, daar dit van het grootse belang is voor onze gemeente. Ook dp bouw van de Openbare Kleuterschool vraagt onze aandacht. De sanering van de Oudewijk verloopt vlot. Naar onze mening is nu het tijdperk aangebroken dit zo spoedig mogelijk te verwezenlijken, wat het aanzien van onze gemeente erg veel zal verbeteren. Met een kans op seizoen-werklozen zien wij uit naar het recreatie-plan „Grote Kreek". Hierover is al veel gefluisterd, doch we hebben hierover nog niets definitiefs vernomen. Wat betreft de plannen voor het bejaarden-centrum willen we nog even Uw aandacht vragen voor de vrije-tijds-besteding van de gepensioneerden. Dit pro bleem wordt steeds groter en hieraan zal toch iets gedaan moeten worden. Wij denken hierbij aan het beschikbaar sletlen van een lokaliteit voor de ouden van dagen. Echter niet alleen de oudjes, doch ook de jeugd vraagt om ontspanning door de aanleg van sport velden. De laatst .gehouden vergadering heeft echter het voorstel voorlopig afgewezen, doch de aanleg hiervan is toch urgent. Hierin komen we toch wel ten achter bij andere gemeenten en een achterstand is niet gemakkelijk in te halen. Ik zal het hier in eerste instantie bij laten, mijn heer de voorzitter, en ik hoop dat wij in het ko mende jaar vele van onze wensen in vervulling zullen zien gaan. De heer Maas verklaart vervolgens eveneens aan vankelijk het voornemen te hebben gehad niet na mens zijn fractie bij deze begroting bij wijze van algemene beschouwing het woord te voeren en kan zich dus gevoegelijk beperken. Er valt n.l. niet veel over de begroting te zeggen, die ook hunnerzijds met gemengde gevoelens werd ontvangen. Toch zal de K.V.P. zich ook nu weer uitspreken bezield te zijn met een groot vertrouwen in het beleid van het college en hare medewerkers. Spr. wil tevens nog wel verklaren dat niemand liever als de k.v.p.-fractie de gehele verlanglijst die hier ten berde wordt ge bracht ten uitvoer zou willen zien brengen, doch wij zijn allen overtuigd dat de financiële mogelijkheden der gemeente daartoe te zeer zijn beperkt. Daarom kan spr. volstaan met het beste te wensen voor de groei en bloei dezer gemeente en zal hij het daarbij laten. Ook de heer C. van Bendegem bezigt de uitdruk king der vorige sprekers in navolging van de memorie van toelichting omtrent de gemengde gevoelens waarmede deze begroting werd ontvangen. Toch week de betoogtrant die spr. van de over zijde vernam nogal enigermate af van die van voor gaande jaren. Er is deze keer n.l. minder gedaan aan „prinzipen-reiterei" en dat juicht spr. toe, verzeke rend dat zo men het anders wil hij zijn man wel zal staan, zoals men wel weet. door HANOL SPOOR. 14) Ze zaten nu aan een tafeltje, ieder met koffie voor zich. Het was stil in de zaak en met zachte stemmen vertelden zij eikaars wedervaren yan de laatste dagen. Paulien had toevallig gehoord van de vaste zitting- dagen van het ka"'' -erecht en had ook de andere keer net kunnen zorgen dat zij aanwezig was. Toen was echter haar reis tevergeefs geweest. Nu was ze al wijzer geworden in de gang van zaken daar en had eerst aan de deurwaarder gevraagd of een zekere A. de Jonge zou moeten verschijnen. Nu hoefde ik tenminste niet naar al die verkeersfouten van anderen te luisteren zei Paulien. Paulien hield nog steeds het gesprek op een schert sende ^toon. Andries kreeg daardoor meer gelegenheid tot zichzelf te komen. Het bleek dat Paulien de zit ting had bijgewoond en dus wist hoezeer de onder vraging hem had aangegrepen. Ze begreep ook dat hij zeker over de zware eis zou gaan piekeren. Daarom moest ze hem moed inspreken, hoezeer ze dit zelf ook nodig had. Wat een vreemde riahting had haar leven toch genomen. Hier zat ze nu met de man, die haar pleegmoeder voor zichzelf had uit gekozen. Haar pleegmoeder die Andries zo hard nodig had voor het bedrijf. Het was een zakelijke overeen komst geweest. Het liep wel meer fout bij zakelijke overeenkomsten, maar "elden met zulke tragische ge. volgen als deze. Nu was zij, Paulien, met haar geheele hart^van die eenvoudige jongen met zijn zuivere ka rakter gaan houden. Meer nog dan van alles in de wereld. Ineens beving haar de vraag of hij ook haar boven alles zou verkiezen, ook als hij kiezen moest In het licht van deze tijd bezien noemt hij de cijfers van deze begroting volkomen fictief. We weten wel dat we allen meerdere behoeften hebben dan we wegens gebrek aan middelen kunnen realiseren, wat niet te verwonderen is. Het gemeen telijke belastingproject is volledig uitgeput, Bij hem wint de overtuiging dan ook veld dat het gemeentelijk draagvlak te klein geworden is en het veel moeite kost om elkaar op dit terrein te be grijpen, waarmede spr. de verschillende taken op het oog heeft die de gemeenten collectief zouden kunnen aanpakken. Meer speciaal heeft hij hierbij o.a. op het oog de brandweer, die in samenwerking met an dere gemeenten doeltreffender zou kunnen functio neren. ,r Om deze reden is spr. ook een enthousiaste voor stander van samenwerking der verschillende gemeen ten in de kanaalzone, vooropstellend dat bij hem geen behoefte bestaat van wijziging van de gemeen telijke grenzen. Spr. ging daarna terloops in op de arbeid van de commissie ad hoe onlangs benoemd, die een veel omvattende arbeid heeft te verrichten. We zullen het zo moeten zien dat, hoewel er hier en daar zeer bij sommige ambtenaren zal ontstaan er zonder aanziens des persoons gewerkt zal worden. Ter zake van nog een heieboe lzaken, zoals het zwembad, de begrafenisrechten, etc. zal het nood zaak zijn, naar elkaar toe te groeien. Er worden soms heel wat mooie woorden gebruikt over vrij heid, maar spr. citeert de jeugdige 19e eeuwse jonge dichter, Jacques Perk, van wie het woord is „De ware vrijheid luistert naar weten Een goede toon en samenwerking mogen naar gezonde conclusie's leiden. Ook ging spr. nog in op het begrotingstekort en beklemtoonde hij de nodige „good will". Spr. verwierp de veronderstelling van ht te veel aanleunen op de gemeentepolitiek en uitwassen hier van ziet hij niet zozeer. In het algemeen komt men naar zijn mening nogal krenterig uit de hoek. Zo mag ook de heer Oggel met zijn stokpaardje, de Oudheidkundige Kring, ook volgens hem gerust sub sidie hebben. Hij kan de nu bij deze algemene be schouwingen gehoorde toon beter waarderen dan die van voorheen. De Voorzitter wil in eerste instantie resumerend ir\ de eerste plaats zijn voldoening uiten aan het adres van de Raad over de voor de eerste maal zake lijk gehouden toon van deze besprekingen. Spr. verwierp de veronderstelling van het te veel werken, waarbij men zonder iets te willen forceren, naar het juiste midden zoekt en streeft om dit te be reiken, waarmede hij meer speciaal ook de commissie ad hoe op het oog heeft. Hij is blij dat hier hard wordt gewerkt en met genoegen heeft hij de ver schillende rapporten gelezen en herlezen. De periode die we momenteel doormaken is een zeer onzekere en we blijven in afwachting van de percentages die door de hogere instantie's worden vastgesteld. De financiële verhouding, teruggaande tot 1959 moge er één zijn waarbij de gemeente er beter af zal komen. tussen haar en zijn liefste wens, een eigen bedrijf. Ze kon het niet laten om het hem plotseling, zonder overgang te vragen. Andries schrok. Een eigen bedrijf, dat was een levensbehoefte voor hem, maar nu hij zo ernstig zijn vrijheid bedreigd zag en bovendien Paulien, het liefste meisje op aarde, verdriet moest doen, begreep hij dat er meer in het leven van een mens van veel waarde was. Vóór het afleggen van de belofte, die hij ten koste van alles wilde houden, hadden geen andere gedachten en wensen hem beroerd. Toen was een eigen bedrijf zijn hartewens. Nu zou hij alles willen geven om alleen maar gelukkig te zijn met Pauien en hij kon niet meer terug. Hij greep haar hand op dezelfde behoedzame manier als toen ze voor het eerst met elkaar kennis maakten, maar wat een wereld van gebeurtenissen lag daar tussen. „Paulien, liefste, als er ooit kans zou zijn om onder de gevolgen van die dftre eed uit te komen, zou jij mijn alles zijn." Hij slaakte een diepe zucht. „Helaas ik kan wel veel mooie woorden gebruiken, maar daar heb je weinig aan. Nog erger Paulien, ik moet je aanraden om mij te vergeten. Je mag je niet gebonden voelen aan een man, die niets meer in het leven bereiken kan. Altijd en overal zal die belofte een hinderpaal zijn, wat ik ook ga doen." Hij1 zag hoe Paulien nu haar kalme en zekere houding verloor. Hoe ze als een klein verdrietig meisje in elkaar kroop. Zijn hart deed zeer om haar zo te zien. Maar ze was te mooi en te lief om haar leven voor hem te bederven. Hij was een kerel van niets, een zwetser, die het wat hoog in zijn bol had gehad en nu met zijn neus op het harde werkelijke leven werd gedrukt. Hij had gedacht dat hij alles in zijn eigen leven kon regelen zoals hij het zich goed- dacht. Ieder mqet zijn plaats in de gemeenschap ver vullen en h&Jqon zich niet zonder meer aan wette lijke voorsebwifjten onttrekken, ook zelfs nog niet Inzake de subsidie-politiek heeft hij de overtui ging dat we in Axel beneden het gemiddelde blijven en eigenlijk dus aan de schriele kant zijn. Een verblijdend symptoom is de tot uiting komende sterkere drang tot particuliere woningbouw. De saneringsplannen en daarmede verband hou dende krotopruimingen, die uiteindelijk tot realise ring der plannen zullen leiden .zullen naar hij hoopt nu spoedig in een ander stadium komen. De ver schillende projecten van scholenbouw, waarbij hij naast de Landbouwhuishoudschool ook de Technische en de R.K. school noemt, openen op onderwijsgebied plaatselijk meer perspectief en spreken ook van ini tiatief op verheugende wijze. In het voorjaar van 1960 hopen we verder ook de Openbare Kleuterschool aan te kunnen besteden. Het noodgebouw dat met de oude openbare lagere school voorzag in de eerste behoeften voor de Technische School, loopt goed. Ook een nieuw stratenplan moet er komen en ter zake van de recreatie begint het college zich voort durend, wht kan worden gedaan en zal men nu binnen zeer afzienbare tijd ook de sportvelden beginnen te realiseren, waarbij het college nog meerdere velden op het oog heeft. Terzake van de gemeentelijke samenwerking in de Kanaalzone werd er naar sprekers hart gesproken en zo zal effectief resultaat mogelijk zijn als Zeeuwsch- Vlaanderen met de Kanaalzone en het Land van Cad- zand en van Hulst inzake de vaste oververbinding de handen ineen slaan. Ook de stichting van een bejaardencentrum dringt steeds meer, maar het streven de oudjes zolang ze kunnen bij elkaar te houden zit hierbij voorop en met de in Axel ten deze levende wensen hoopt het col lege rekening te houden, ook met het oog op meer dere toewijzing van bouwvolume voor bejaarden. Spr. meende in grote lijnen hiermede de verschil lende aangeroerde zaken te hebben beantwoord en stelde voor, alvorens de repliek en verdere afhande ling der begroting aan te vangen, even een kwartier de vergadering te onderbreken tot het nuttigen van de koffie. (Slot volgt). r 1^ HlMC.i.'' ruw of schraal HAMEA-aPI FI|Tyb.95ct| BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. De afdeling Axel van de Bond van Plattelands vrouwen hield dezer dagen een gecombineerde ver gadering met de afdeling Zaamslag in hotel „De Stads herberg", alhier, onder leiding van de Axelse presi dente mevr. Dekker-Becu. De presidente opende de vergadering en heette in het bijzonder welkom de vertegenwoordiger van de firma Zwanenberg uit Oss, die deze middag zou ver zorgen. Met kennis van zaken liet deze vertegenwoordiger verschillende conserven de revue passeren, o.a. vTs- als je er helemaal niets mee te maken wilde hebben. Paulien las in zijn ogen dat Andries het oprecht meende, toen hij haar zijn liefde verklaarde en dat die waarheid pijn deed. Lang zaten ze daar en hielden eikaars handen om vat. Andries voelde een grote troost uitgaan van Paulien's nabijheid en toch mocht dit niet zo blijven. Hij zou in de verleiding komen om weer naar een ontmoeting te verlangen en hij begreep da|t hij slechts even die wens hoefde te uiten of Paulien zou hieraan gehoor geven. Heel haar liefde was in haar oog opslag te zien. Ze moesten beiden flink zijn en voor goed afstand van elkaar doen. Doch hij kon de juiste woorden niet over zijn lippen krijgen. Later maakten zij een wandeling door een van de kleine plantsoenen, die het stadje zo'n rustig en intiem uiterlijk karakter gaven. Op een stil plekje noodde een bank tot rusten. Daar omhelsden ze elkaar en vergaten urenlang alle zorgen en spraken alleen van bunliefde. Hoofdstuk 13. Gesprek met Martha. Nu Paulien eenmaal overtuigd was van de grote liefde tussen haar en Andries draaiden haar ge dachten steeds maar om de hinderpaal, „de eed", die een voortdurende verbintenis in de weg stond. Ze herinnerde zich de uitroep, die Andries er met zo n wrange humor aan had toegevoegd. Na de eed, die hem nu aan handen en voeten gebonden hield, kwam de zintenzij er iemand is, die mij zonder enige voorwaarden een bedrijf aanbiedt. Als er ooit een oplossing te vinden was, dan moest deze daarin gevonden worden. Een bedrijf, wie zou Andries zonder enige voor waarden een bedrijf aanbieden Bijna was het in vervulling gegaan toen die oom aan Andries een en vruchtenconserven, groenten, jams, tafelzuren en een grote verscheidenheid aan vleeswaren, waarvan enkele specialiteiten bijzonder werden toegelicht en aan de dames ter beoordeling werden aangeboden. De slagzin „Zwanenberg maakt wat smaakt" bleek aan de gezichten der proevende dames te zien wel waarheid te bevatten. Vervolgens kreeg mej. Lammens het woord. Zij vertelde de vele voordelen van blikgroenten, o.a. de hoge voedingswaarde, de grote verscheidenheid, be sparing van werk, gas en electra enz. Daarna leerde ze de dames enkele lekkere hapjes en gerechten klaar maken, waarvan wel in het bijzonder de Tiptopjes en Knakworst flambouw met cognac de belangstelling hadden. Op de film werd getoond hoe deze heerlijk heden in een zeer korte tijd klaargemaakt kunnen worden. Het was een hoogst interessante middag en na nog enkele mededelingen van de secretaresse dankte de presidente de firma Zwanenberg en sloot hierna de vergadering. TENTOONSTELLING BOEK EN JEUGD. De tentoonstelling van Boek en Jeugd, gehouden in de Chr. Leesbibliotheek aan de Walstraat werd donderdagavond door de voorzitter, ds. A. van Leeuwen, officieel gesloten. In een enthousiaste speech uitte hij, namens het bestuur zijn grote voldoening over het feit, dat voor namelijk voor de jeugd, in deze kinderboekenweek, deze tentoonstelling zo uitstekend is geslaagd, mede dank zij de deskundige voorlichting van mevr. Riebel. Zij vertolkte o.p prettige en rustge wijze de be zoekers, het onderwijzend personeel en de school boek. waarmede de kennis voor de toekomst op een jeugd, het grote nut van het lezen van een goed hoger peil wordt gebracht. Spr. vond het zeer prettig dat de ouders en ver schillende andere belangstellenden met zoveel inte resse van de tentoonstelling en ook van de biblio theek hadden kennis genomen. Het bestuur is zeer dankbaar, dat deze tentoon stelling zo goed is geslaagd. Zij hoopt actief te blijven ten voordele van de jeugd en het overig lezend publiek van deze gemeente en haar omgeving. Het aantal bezoekers bedroeg ruim 500, hieronder begrepen diverse klassen van scholen met hun onder wijzers. Jammer was het dat enige scholen wegens herfst- vacantie gesloten waren en het ruwe en regenachtige weer op diverse uren het bezoek niet aanspoorde. U zult verbaasd zijn als U ondervindt wat Kruschen ook voor U kan doen. Begin liever vandaag dan morgen de bloedzuiverende Kruschen Kuur en al gauw naarmate Uw bloed vrij komt van wat nu Uw pijnen veroorzaakt, voelt ge U een ander mens [wor den jeugdiger, vief en weer blij Ing. Med. stuk grond had nagelaten. De door Andries niet aanvaardde erfenis had hem de bijnaam van de arme millionnair bezorgd. Nu ja, het dorp was nooit karig met bijnamen. Er waren er wiens bijnamen van geslacht op geslacht gingen. Dikwijls waren de namen zeer raak gekozen. Met Andries was men er toch wel erg naast. De mensen wisten ook niet alles. Men was nu bekend met de absolute weige ring van Andries, om wik papier ook te tekenen, doch men wist nog steeds niet de ware oorzaak. Was dit wel zo, ach, dan zou er toch niemand opstaan en Andries zo maar een bedrijf aanbieden. Alleen oom Bernard en haar pleegmoeder wisten welk zwaar geheim achter die strakke weigering van Andries stak. Ja haar pleegmoeder, hoe stond die nu tegenover deze zaak. Paulien had het gebeuren niet durven aanroeren. Toch wilde ze zo graag met haaf pleegmoeder weer qp dezelfde vertrouwelijke voet komen als voor dat verschrikkelijke misverstand 5n het tuinhuisje. Ze hield wel van haar pleegmoeder en hoewel Paulien een stil verwijt met zich meedroeg om het gepleegde bedrog met Andries, voelde zij zich ook erg be zwaard omdat zij nu Andries' liefde bezat en meer nog, Andries als haar toekomstige man beschouwde. Maar wanneer zou dit in vervulling kunnen gaan. Als ze heel erg spaarde en zich alles ontzegde, dan zouden er nóg tientallen jaren overheen gaan aleer zij voldoende geld bezat om een bedrijf te kopen en dit Andries aan te bieden. Als de tijd geen uit komst zou brengen, dan zou ze dit plan ook vol voeren. Liever nog heel in de verte een klein licht puntje en iets om voor te leven, dan zo doelloos verder te gaan. Onder geen voorwaarde zou ze Andries in zijn moeilijkheden alleen laten, ook al drong hij daar stelselmatig op aan. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 2