Kots Gemeenteraad van Axel Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 31 OKTOBER 1959 74e Jaargang No. 5 V NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredactie J. G. VINK. Redactie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster r FIRMA J. Q. VINK ADVERTENTIEPRIJSM aaat per Bq contracts 1 ri nnraj» jrcdantu. Ingezonden Medtdrifafwi Sant per Kiekte Aéverteatttn 1.5 refdk flr- iedere repel meer M I* AMPO LOSSE GEDACHTEN DE ALGEMENE BESCHOUWINGEN. Zij zijn weer gehouden. De één welsprekender dan de ander de één principiëler dan de ander de één schijnbaar vuriger dan de ander, maar zij, die wat te zeg gen hadden, hebben dit naar voren gebracht in minder of meer gloedvolle bewoordingen. Wij doelen hiermede op de algemene beschou wingen in de raadsvergadering van j.l. dinsdag. Het is toch, zoals bij de lezer bekend zal zijn, gewoonte - evenals trouwens ook in de Tweede Kamer der Staten-Generaal - om ter gelegenheid van de behandeling der begroting algemene beschouwingen te houden. Deze algemene beschouwingen, het Zwoord zegt het immers al, behoeven geen verband te houden met de begroting, maar kunnen alge mene opmerkingen, wensen bevatten, maar zij kunnen ook beschouwingen zijn in de ware zin des woords. Wij hebben hier in de loop van de week nog eens over nagepiekerd. Wij dachten zo bij onszelf „Is het nu wel nodig Heeft het nu wel enig nut en enige betekenis om deze algemene beschouwingen te houden Ieder, die politiek enigszins meeleeft met het wel en wee van zijn plaats, die weet toch wel, wat er te wensen, wat er te kritiseren is en welke onderwerpen of gebeurtenissen nog wel eens nader of breder besproken kunnen worden. De politieke, of wil men, de principiële op vattingen van de woordvoerders zijn over het algemeen bekend. Waarom is het dan nog nodig, om deze telkens weer nog eens algemeen uiteen te zetten Maar toch, zo overlegden wij bij onszelf, zit er aan deze algemene beschouwingen wel een mooi iets. Ieder in de gemeenteraad kan - gelukkig - nog zijn principes, zijn beginselen naar voren brengen. Ieder in de gemeenteraad kan - al weer gelukkig - wensen naar voren brengen. Ieder in de gemeenteraad kan zeer zeker ge lukkig - zijn kritiek naar voren brengen. Hieruit blijkt in ieder geval zonneklaar en duidelijk ,dat de leden van de raad niet gemuil korfd zijn. Er is ook in de gemeenteraad nog Daarvoor moeten we dankbaar zijn. vrijheid van meningsuiting. Natuurlijk, niemand mag deze vrijheid ge bruiken, of beter gezegd, misbruiken om ande ren te kwetsen, noch om anderen een bepaalde mening op te dringen, betgeen vanzelfsprekend weer niet wil zeggen, dat men niet mag pro beren, een ander te overtuigen. De algemene beschouwingen mogen anderen geen aanstoot geven, men moet wel voorzichtig zijn bij wat men zegt. Maar daarvoor zijn de raadsleden ook „vroe de" vaderen. Wij stelden ons zo in gedachten de vraag „Hebben onze voorouders ook, misschien wel juist voor die vrijheid van meningsuiting geen lange jaren gevochten Zo ja, dan zijn de algemene beschouwingen wellicht daarvan nog een uitvloeisel, dat wij veilig moeten bewaren. AXELSE RANT VïRSCMIJNT IEDERE ZATERDAG I'M ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75. Buitenland 2, ZITTING VAN DINSDAG 27 OKTOBER 1959. EEN GERAAMD TEKORT VAN 123.000,- OP DE GEWONE DIENST. In voltallige zitting kwam de Raad onzer ge meente dinsdagavond bijeen onder voorzitterschap van wethouder A. J. M. Kesbeke, loco-burgemeester. Na de gebruikelijke plichtplegingen, waaronder de ingekomen stukken, die zonder discussie of opmer king voor kennisgeving werden aangenomen, was men aan de reeds in ons vorig nummer gepubliceerde mededelingen toe, die tot generlei wijziging aanlei ding gaven in de antwoorden van B. en W. op de gestelde vragen. Als vertegenwoordiger der gemeente in de Stich ting Beschuttende Werkplaatsen Midden Zeeuwsch- Vlaanderen werd herbenoemd de heer P. J. van Bendegem, welke deze herbenoeming aannam. Tot vertegenwoordigers der gemeente in de Com missie Samenwerkende Gemeenten Kanaalzone tre den thans op de loco-burgemeester en de heer D. J. Oggel. Bij ontstentenis of afwezigheid treedt in de plaats van de loco-burgemeester op de eerste of tweede wethouder. Aangezien nu echter voor de heer Oggel geen plaatsvervanger aanwezig is, wordt voorgesteld, als plaatsvervangend vertegen woordiger der gemeente de heer C. van Bendegem aan te wijzen, welke deze benoeming eveneens aan nam. Benoemd werd een commissie voor het ontwerpen van namen voor straten, wegen en pleinen, enz., waarvoor tot hiertoe nog al eens een beroep werd gedaan op de heren D. J. Oggel en J. R. de Jonge. Na overweging zijn B. en W. tot de conclusie gekomen dat de samenstelling ener commissie voor dit doel gewenst is. Voorgesteld werd in deze commissie te benoemen de heren D. J. Oggel, J. R. de Jonge, C. van Ben degem, J. J. Wieles, districts-opzichter en P. G. van den Bosse, gemeente-secrevaris, die eveneens zonder hoofdelijke stemming als zodanig werden be noemd en voor zover aanwezig deze benoeming aannamen. De commissie benoemt uit haar midden een voor zitter en een rapporteur en draagt een permanent karakter. Zij wordt beschouwd als een bijzondere commissie, waarop de art. 60 en 63 van de gemeente wet echter niet van toepassing zijn. Ingetrokken werd het raadsbesluit d.d. 1 april 1958 tot verkoop van een perceel bouwgrond van circa 49 m2 gelegen aan de Roberststraat aan de N.V. P.Z.E.M. Deze voor een transformatorstation be nodigde grond heeft genoemde N.V. niet meer nodig aangezien voor ditzelfde doel inmiddels een per ceel grond van twee particulieren werd gekocht. Aan de orde kwam daarna het voorstel tot het huren van het Zondagsschoolgebouw aan de Juliana- straat. Zoals bekend, bestaat er in onze gemeente gebrek aan lokaliteiten voor diverse doeleinden. Genoemd kunnen worden repetitie-lokalen voor muziekgezel schappen, localen voor het geven van diverse cur sussen, e.d. Dit tekort kan destijds enigermate worden opge vangen door leegstaande lokalen van de voormalige openbare school beschikbaar te stellen. Toen echter dit gebouw in gebruik werd genomen als lagere tech nische school, kwam daaraan een einde. 'Nu het Zondagschoolgebouw door de landbouw- huishéudschool ontruim is, heeft het bestuur der Zondagsschoolvereniging B. en W. aangeboden, dit gebouw te huren. Na meermalen gepleegd overleg zijn B. en W. net in principe eens geworden, uiteraard behoudens beslissing van de Raad, over een huurprijs per jaar van 750,voor het gebouw plus 100,voor de daarin aanwezige 150 stoelen. Het is het college bekend, dat verschillende ver enigingen, instelingen en ook particulieren interesse hebben voor het huren van één of meer lokaliteiten. In verband hiermede is het volgende exploitatie schema gemaakt huur 850,— onderhoud 50, verlichitng, verwarming en water 600,schoon houden (incl. lasten) ƒ750,—, zodat de totale lasten komen op 2250, Bij een verhuur van de vier lokalen gedurende in totaal 1000 uren per jaar zou een huurprijs van 2,50 per uur moeten worden bedongen, welk be drag, gezien het feit dat daarin verlichting, verwar ming en schoonhouden begrepen is, zeker niet aan de hoge kant moet worden geacht. Conform dit voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming besloten. Hierop kwam in verband met nieuwbouw aan het doodlopende zuidelijke einde van de Ds. Jan Scharp- straat aan de orde het verlenen van namen aan het daar aan te leggen nieuwe stratenplan, dat een onder deel vormt van het saneringsplan van de Oudewijk. daar meerdere woningen zullen worden gebouwd. Met het oog op de verkoop van grond en de huisnumme ring is het gewenst niet lantjr te wachten met het geven van namen aan de in dat saneringsplan ge projecteerde straten. Alvorens hiervoor een voorstel aan de raad voor te leggen, is het advies gevraagd aan de arcivaris, de heer J. R. de Jonge, en een lid van de Commissie onderzoek historie Axel, de heer D. J. Oggel, die vroeger al eens geattendeerd hebben op de wenselijk heid om bij het geven van namen aan nieuwe straten, rekening te houden met de historie van de gemeente. Dit advies voor het ganse saneringsplan lag bij de stukken in kaartschets. Daaruit bleek dat eerlang onze gemeente zal ver rijkt worden met een drietal nieuwe pleinen, enkele lanen en een zestal nieuw aan te leggen straten. Curiositeitshalve vermelden we deze hierbij. Het zijn n.l. Zuivelplein, Kruithuisplein, Halleplein, de Schuttershofstraat, Willem de Zwijgerstraat, Hof straat, Hospitaalstraat, Standboomstraat, Nieuwediep- straat, St. Pieterslaan en Burchtlaan. Het bij de stukken gevoegde ontwerp-besluit werd aldus vastgesteld. Ingetrokken werd het raadsbesluit inzake grond- verkoop aan de heer L. A. Vervaet. Deze grond is gelegen aan de Pironstraat, doch na kadastrale op meting blijkt dat deze geen eigendom, maar in erf pacht is bij de gemeente. Vastgesteld werd de 12e begrotingswijziging voor de dienst 1959. Hierna werd besloten tot aankoop van diverse per celen liggende in het saneringsgebied. Dit zijn de hierna volgende woningen Koestraat 53, Ooster straat 36, Oosterstraat 38, Oudewijk 63, Koestraat 47, Zuivelstraat 43 en Zuivelstraat 45. De hiervoor in aanmerking komende percelen wil len B. en W. na machtiging hiertoe van de Raad verhuren. Alzo werd besloten. Ter verdere realisering van het Uitbreidingsplan- Spui is het gewenst de eigendom te verkrijgen van een perceel grond aldaar, groot 825 m2, eigendom van mevr. C. A. de Kraker^Dieleman, Nieuwstraat 44. De eigenaresse is bereid de grond aan de gemeente af te staan, waarom B. en W. voorstellen deze grond te kopen tegen de prijs van 1036,25 met 500,— schadevergoeding door waardevermindering. Overeenkomstig dit voorstel werd alzo besloten. n pijn weg» r ij ven met ALGEMENE BESCHOUWINGEN. Aan de orde kwam alsnu het kardinale punt dezer agenda, n.l. het vaststellen van de gemeente- en be- drijfsbegrotingen voor het jaar 1960, alsmede de goed keuring der begroting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1960. De voorziter wenste alvorens hiertoe over te gaan de gelegenheid open te stellen tot het houden van algemene beschouwingen. Van deze gelegenheid wensten in eerste instantie gebruik te maken de heren Oggel, Den Doelder, Maas en C. van Bendegem. De heren P. J. van Bendegem en Van Luijk verklaarden namens hun fractie's geen 'behoefte te hebben aan het houden van, zodanige be schouwingen, eerstgenoemde met het voorbehoud dat de aard van de betogen hiertoe geen aanleiding geven door het betrekken van hun fractie in het debat. Hét woord was daarop aan de heer Oggel, die als volgt sprak Mijnheer de Voorzitter, De gemeentebegroting die we ons dit jaar ter goed keuring voorgelegd zien, geeft helaas ook nu geen opwekkend beeld, gezien het resultaat van een ge raamd tekort van 123.000, Reeds vorig jaar moesten we een herziene begro ting indienen en de bezuinigingen, daarop aange bracht, konden enkel worden verkregen door hel uitstellen van hoognodige werken, zoals de verbete ring van straten, beperking van uitgaven bij de ge meentewerken enz. Dit kan nu gedurende één of twee jaar geschieden, doch we kunnen onmogelijk op deze wijze doorgaan, daar projecten die niet vol doende onderhouden worden, des te spoediger moeten worden vernieuwd, hetgeen in de toekomst grotere bedragen zal vorderen. Dit zijn geen bezuinigingen, doch verschuiving van noodzakelijke uitgaven naar de toekomst. Daarom moeten wij de realiteit voor ogen houden en vóór alles die uitgaven beperken, waartoe wij niet verplicht zijn en die wij kunnen ontgaan zonder grote schade voor de gemeente te veroorzaken. Di tgeldt in het bijzonder onze subsidie-politiek 1 Deze uitgaven betreffen over het algemeen niet zul ke grote bedragen, doch als we alles bijeentellen, wordt het een aanzienlijk bedrag. In dit geval vraag ik me af of de verschillende verenigingen en instellingen niet al te veel gaan leunen, op de gemeente en of deze in het algemeen niet meer eigen activiteit kunnen ont plooien. De doelstellingen zijn op zichzelf goed, doch betreffen in de regel een bepaalde categorie. Als de financiën der gemeente krap zijn, is het m.i. geen bezwaar dat de subsidiëring is gericht op een aansporen tot grotere eigen-activiteTt. Een subsidie moet trouwens steeds een aanvullend karakter dragen. Door de inflatoire loonpolitiek die onze huidige regering voert, is er weing hoop dat er in de naaste toekomst in ons land een gezonde financiële ontwik keling zal plaatsvinden. Het is jammer dat het rap port der commissie-Oud inzake de financiële ver houding tussen Rijk en gemeente, dat verschillende goede normen bevat, niet zal worden gerealiseerd. Daardoor zal het indienen van de gemeentebegroting wellicht een formaliteit blijven, daar er nu geen af doende regeling te verwachten is. Dat deze indiening enkel een formaliteit js, blijkt wel uit het feit dat nog steeds de begroting-1959 niet is goedgekeurd, hoewel het jaar reeds bijna voorbij is. De huidige regeling bewerkt dat er van de financiële verantwoordelijkheid der gemeente practisch niets overschiet. Dit laatste blijkt vooral bij het aantrekken van fi nancieringsmiddelen. Er schuilt een grote onbillijk heid in het feit dat de gemeente zelf niet mag lenen aan een rentevoet hoger dan 4J4%, doch dat dit wel is toegestaan via de Bank voor Ned. Gemeenten. Gelukkig hebben we van deze instelling veel mede werking ondervonden, doch deze regeling vertoont toch weer een bepaald accent, dat ons niet smaakt. De financiële onzekerheid waarin we verkeren, be lemmert een juiste kijk op de toekomst. Deze lijkt ons allerminst rooskleurig. Temeer als we denken aan de vele projecten die nog op uitvoering wachten, zoals wegenverbetering, aanleg van sportvelden, uitbrei- dig der recreatie en vele andere zaken. Enkele maan den geleden attendeerde ik op enkele punten, omdat we deze niet uit het oog mogen verliezen, ondanks onze firfanciële onmacht. Het betroft hier de woning bouw, het aantrekken van kleinere industrieën, ont wikkelingskernen, de recreatie, de toegangswegen en het uitbreidingsplan. Tot miin genoegen tonen B. en W. in deze een goede activiteit. Het voorwoord bij de begroting spreekt over de woningvoorziening, een punt dat volle aandacht ver eist. We zijn overtuigd dat B. en W. ook hieraan de volle aandacht schenken, doch willen in het bijzonder de aandacht van het college vragen voor woonge legenheid voor de grotere gezinnen. Bij de nieuw bouw wordt hiermede te weinig rekening gehouden. Het bevolkingsverloop van Axel stemt niet tot tevredenheid. Door gebrek aan woningen en het ont breken van meer werkgelegenheid, kan iemand die carrière wil maken in Axel en over het algemeen in Zeeuwsch-Vlaanderen niet terecht, zodat er elk jaar een groot vertrekoverschot is dat het geboorte overschot qpheft en in het bijzonder veel goede krach ten het verderop gaan zoeken. We dienen in dezen te streven naar een betere óutillage van ons landsdeel, hetgeen in de eerste plaats kan worden verkregen door een vaste ver binding met overig Nederland. Daar dit een zaak is van geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, vraag ik me af of in dezen de gemeenten gezamenlijk niet grotere activiteit kunnen betonen. Kan Axel hiertoe niet het initiatief nemen Dat Axel weer kans maakt een luchthaven te worden, verdient onze volle steun. Gezien het feit dat we, wat de uitvoering van de nodige projecten betreft, wegens onze financiële toe stand veelal onmachtig zijn, verheugt het ons dat er nu hard gewerkt wordt aan de interne reorgani satie van de gemeentediensten. Deze wijzigingen be hoeven geen of weinig geld te kosten en bewerken een geconcentreerde en ordelijke ontwikkeling. Dit is voor Axel, als groeiende centrumplaats, van zeer groot belang. Het eist zeer veel tiid en werk voor de commissie s, voor B. en W. en voor de raadsleden, doch als het goed gepland, goed georganiseerd en goed uitgevoerd wordt, zal dit in de toekomst zeer zeker zijn vruchten afwerpen. Dit ,voor de gemeente zelf en tevens voor de goodwill ,die we nu eenmaal bij de hogere instanties nodig hebben. Op dit punt is over de gehele linie een verheugende activiteit te constateren. Nu kunnen we veel wensen uiten, er zijn veel dingen nodig. Doch deze worden regelmatig "bij de rondvraag in de raadsvergaderingen ter sprake ge bracht en het is niet nodig dit alles te herhalen. Enkele punten, werden door mij genoemd, doch deze zijn alleen op termijn te verwezenlijken. Wel wil ik B. en W. verzoeken om een lijst aan te leggen van urgente zaken, die moeten worden aangepakt al naar gelang van de financiële mogelijkheden, Welke lijst plan regelmatig kan worden aangevuld. De be doeling is op de wijze van het „Stratenplan". We hebben dan een omlijnd geheel, waarnaar we streven om dat uitgevoerd te krijgen. Kan tevens het Stratenplan eens worden herzien Het feit dat we de laatste jaren een uitbreiding zien van onze onderwijsinstellingen is verheugend. De Huishoudschool kwam tot stand, de Chr. L.T.S. werd gerealiseerd en blijkt in een behoefte te voorzien, ter wijl nu wordt gewerkt aan de totstandkoming van een Chr. Lyceum. Op deze punten is Axel bezig om een achterstand in te halen, waartoe in vroeger tijden de mogelijkheden niet zijn uitgebuit. We rekenen gaarne op de volle medewerking van B. en W. in dezen. De activiteit bij de bevolking voor de bouw van eigen woningen is verheugend, terwijl ook de winke liers en andere middenstanders blijk geven van een niet verslappende activiteit, die Axel als centrum gemeente ten goede komt. Echter weten we dat al ons werk afhankelijk is van de zegen van God. Als Hij ons werk niet zegent, dan werken we in de wind en zal ons werk geen vrucht dragen. De wereldontwikkeling gaat snel en we moeten heel die ontwikkeling zien in het licht van de wederkomst des Heren. Zijn er nu veel ge breken en tekortkomingen, we weten dat Hij eens alles zal vernieuwen en volmaken. In die wetenschap vinden we de kracht om in dit tijdelijk bestel onze taak te verrichten en daartoe onze volle kracht ten dienste te stellen. Als tweede spreker kreeg d heer Den Doelder het woord, wiens rede hieronder volgt Mijnheer de Voorzitter, Gaarne willen wij van de gelegenheid gebruik maken deel te nemen aan de algemene beschou wingen. Laten we dan maar direct met de zakelijke kant van onze gemeente beginnen en zien wat er in het af nelopen jaar tot stand is gekomen. De financiële moeilijkheden zijn er nog steeds. Naar onze mening moeten we dit toeschrijven aan een te lage uitkering per inwoner. Dit probleem zal ons aller aandacht moeten hebben en het college zal hieraan voorrang moeten geven. Het woord „bestedingsbeperking" is een lang woord, doch zal naar onze mening uit het woorden boek geschrapt moeten worden. Steeds opnieuw horen we dit woord, terwijl de betekenis er van in deze tijd niet meer past. Economisch zijn wij hier reeds gepasseerd en de sleur waarmee we afien be hept zijn, moeten we loslaten. Wanneer de regering al bang is voor een overbesteding mogen wij ons niet meer beperken. Het mag toch niet zo zijn, dat wij als gemeente moeten „sukkelen met de huis houding". Wanneer wij ons los maken uit onze sleur, geloven we, dat de oplossing van vele wensen automatisch volgt. (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1