ZEELAND deze week: KOU GEVAT de lekkere ITALIAN0 Neem er een paar ogen i bij 4* NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ÉPe Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 24 OKTOBER 1959 74e Jaargang No. 4 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen ƒ1,75. Buitenland 2,' Hoofdredactie t J. G. VINK. Redactie en Administratie i Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK Vogelwaarde industrialiseert. In de gemeente Vogelwaarde heeft de burge meester, de heer F. A. Hendrikse, het eerste in die gemeente gevestigde industriebedrijf offi cieel geopend. Het betreft hier een confectie- atelier van de N.V. Verenigde Nederlandse Tex tielbedrijven J. W. Meyerink Co. uit Winters wijk. Deze industrie biedt thans reeds plaats aan zestig meisjes uit Vogelwaarde en omge ving, doch dit aantal hoopt men binnenkort uit te kunnen breiden tot honderd. De directie van het bedrijf verklaarde, dat de eerste kennismaking met deze streek zo goed is bevallen, dat men reeds plannen heeft voor een nieuwe afdeling, waarin voorlopig Voor vijftien mannen werk zou zijn. Middelburg wil een ideeënbus. Burgemeester en Wethouders van Middelburg hebben de gemeenteraad voorgesteld, met in- ang van 1 januari 1960 een ideeënbus voor net gemeentepersoneel in te stellen. Voor goede ideeën zullen premies van 10,- tot 250,- worden uitgekeerd. Als men het voorstel aan de raad leest, dan komt men wel onder de indruk van het vele goede, dat een dergelijke instelling meebrengt, ook reeds zonder dat er goede ideeën geboren worden. Pluimveeproefbedrijf te Wissenkerke. Tijdens de jaarlijkse vergadering van het hoofdbestuur van de Vereniging van Pluimvee houders in Zeeland werd onder meer mede gedeeld, dat het de vereniging gelukt is een proefbedrijf te vestigen, dat geëxploiteerd wordt door de heer M. Z. Verhage te Wissenkerke. In dit bedrijf zullen de dieren onder toezicht van de Rijkspluimveevoorlichtingsdienst en van de Gezondheidsdienst voor Dieren te Goes op gefokt worden, terwijl tevens de verschillende rassen en kruisingen worden beproefd. Voor de goede soorten zullen certificaten worden afge geven. Provinciale Raad voor de Volksgezondheid. Dezer dagen werd de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland in de Statenzaal door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. De Casembroot officieel geïnstalleerd. Deze raad, die onder voorzitterschap staat van het lid van Gedeputeerde Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes, bestaat uit 22 leden, waarvan vertegenwoordi- herenigingen en de artsen. De taken van de raad zijn de stimulering van de gezondheidszorg in Zeeland, de bevor dering van de coördinatie op het gebied van de volksgezondheid, het uitbrengen van adviezen over de verdeling van de rijkssubsidies inzake de volksgezondheid en het samenwerken met andere organisatie's die de bevordering van de volksgezondheid voorstaan. Voorlopig treedt als secretaris van de raad op de heer M. F. de Jonge van de Provinciale Griffie van Zeeland. Streekontwikkeling in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Het Economisch Technologisch Instituut voor Zee'and heeft een rapport samengesteld over de streekontwikkeling in Oost Zeeuwsch-Viaande- rcn en met name betreffende het Land van Hulst met daarbij inbegrepen de gemeenten Zaamslag, Zuiddorpe en Koewacht. In dit rapport, dat samengesteld is uit een aantal prae-adviezen, worden verschillende mid delen tot verbetering aangewezen, zoals ruilver kaveling, inpolderin gvan het Land van Suef- tinge, ontwikkeling van de haven te Walsoorden, woningbouw, industrialisatie, recreatie en de ontwikkeling van de groenten- en fruitteelt, vak onderwijs en zo meer. Natuurlijk ontbreekt ook de vaste oeverver binding in dit rapport niet. Het genoemde rapport is in een vergadering /•te Hulst besproken. Hier waren onder meer Aanwezig de Commissaris der Koningin, ver schillende leden van Gedeputeerde Staten, ver tegenwoordigers van de Kamer van Koop handel en uiteraard vertegenwoordigers van de verschillende belanghebbende gemeenten. Scholen en bedrijfsleven op Walcheren. Teneide de leerlingen van de middelbare scholen meer in contact te brengen met het be drijfsleven heeft de regionale Commissie Con- n-Agers van de provincie, de gemeenten, de kruis tactcentrum Bedrijfsleven Onderwijs voor Mid den-Zeeland besprekingen gevoerd met de directeuren en rectoren van de middelbare scho len op Walcheren en Zuid-Beveland en met de directies van de grote bedrijven aldaar. Deze besprekingen hebben er toe geleid, dat de leerlingen uit de op een na hoogste klassen van de middelbare scholen in nauwe aanraking zullen worden gebracht met de verschillende onderdelen van het bedrijfsleven. Getracht wordt hiermede te bereiken, dat deze leerlingen na het verlaten van de scholen minder moeilijkheden zullen hebben met hun aanpassing in hun eerste werkkring. Voorwaar een loffelijk streven, dat ons inziens eveneens tot de u.lo.-scholen zou kunnen wor den uitgebreid. Op Walcheren en Zuid-Beveland nemen aan dit contact zes middelbare scholen en zeven be- drijfen deel. Keres komt naar Vlissingen. De Vlissingse schaakclub heeft in samenwer king met de Provinciale Zeeuwse Courant de schaakgrootmeester Keres uitgenodigd een be zoek aan Vlissingen te brengen. Deze uitnodi ging is door Keres aanvaard. Op dinsdag 10 november a.s. zal in hotel „Brittannia" een simultaan-seance plaats vinden. Schakers in Zeeland, die aan deze wedstrijd willen deelnemen, kunnen zich melden bij de Vlissingse Schaakclub, p.a. de heer J. A. Smits, Koudekerkseweg 19 te Vlissingen. Westdorpenaar naar Perzië. De athleet Eugène Allonsius uit Westdorpe heeft de vererende uitnodiging ontvangen om op 26 oktober a.s. deel te nemen aan de athle- tiekwedstrijden in Teheran. Deze wedstrijden zullen een onderdeel uit maken van de feestelijkheden, die gevierd wor den ter gelegenheid van de verjaardag van de Sjah van Perzië. EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK De veertariveen. Tijdens een vorige week zaterdag te Ter- neuzen gehouden kringvergadering van de Ka tholieke Volkspartij, welke kring geheel Zee land omvat, is een motie aangenomen, waarin de minister van Verkeer en Waterstaat wordt verzocht, uitvoering te geven aan de destijds aangenomen motie-Van den Heuvel. Laatstge noemde motie beoogde, dat de verhoogde veer- tarieven voor voertuigen slechts tijdelijk be hoefde te zijn, terwijl de tarieven voor voet gangers en fietsers moeten worden afgeschaft. Zondagsschoolleidsters en -leiders vergaderden. De leidsters en leiders van zondagsscholen, aangesloten bij de Ned. Zondagsschoolvereni ging hebben in Middelburg hun najaarsconfe rentie gehouden, onder leiding van de directeur van de Ned. Zondagsschoolvereniging, de heer A. Kroese. De aanwezigen hebben zich tijdens deze con ferentie bezig gehouden met de a.s. kerstfeest viering. Daartoe hield ds. Kroon uit Amsterdam een inleiding, waarin hij betoogde, dat vaak de vertellingen over Kerstfeest te kinderachtig zijn. Deze vertellingen moeten reeds gericht zijn op de volwassenheid van het kind. De N.Z.V. is voornemens met een aantal leden een studiereis naa» Israel te maken. ADVERTENTIEPRIJSM Bij contractu bdanfrijke Ingezonden Mededelingen 90 i Kleine AdvertentMo 1 - 5 iedere regel nnr 12 i per 1 \r- R.K. E.H.B.O. te Sas van Gent vierde 20-jarig bestaan. De afdeling Sas van Gent van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. heeft dezer dagen haar 20-jarige bestaan gevierd. Deze viering ging gepaard met een receptie, overhandiging van cadeaux en toespraken, ter wijl des avonds een feestavond werd gehouden. LOSSE GEDACHTEN HET NAJAAR. Eindelijk is dan deze week het najaar toch gekomen. Zo langzamerhand zouden we gaan denken, dat het klimaat in ons landje ver anderd was. Het is toch wel een zomer ge weest om nooit te vergeten En dit bedoelen we dan in tweeërlei opzicht het mooie, droge zomerweer aan de ene kant, maar met als keerzijde van de medaille de zorgen voor de landbouw en de veeteelt I Maar, we zouden het over het najaar hebben. De snel korter wordende dagen met 's avonds steeds maar vroeger de lamp aan en de weer al behaaglijk wordende kachel. Wat kan het dan toch knus en gezellig zijn m huis met wat naai- of breiwerk, of anders een boek of krant en de man rustig bezig met het een of ander, terwijl de kinderen spelen of leren - ruzie maken is er natuurlijk nooit bij I Dan kunnen de gedachten zo gemakkelijk weer wegfladderen, zo heerlijk van de hak op de tak. Dan zit je zo eens even soezend te rekenen en de weken te tellen, die nog moeten komen. Dan schrik je eigenlijk een beetje, want dan berneïk je, dat maar tien weken meer ons scheiden van het Oudejaar En maar negen weken meer van Kerstmis En maar zes weken meer van Sinterklaas Snel dat de tijd toch gaat, onbegrijpelijk I We soesden weer verder en we dachten er aan, dat vroeger, enkele weken voor het „heer lijke avondje" de goede Sint een bezoek aan Axel bracht om al eens rond te neuzen en zo hier en daar eens te informeren, hoe het met de stoute kinderen stond. Vroeger, ja, maar dat is weeT al enkele jaren geleden. Het vorige jaar heeft die goede baas Axel helemaal vergeten. Nou ja, hij schijnt dan op 5 december wel geweest te zijn, maar dan toch maar stiekum. Want gezien hebben we hen niet. gelaten heeft, waren wel leuk en we waren er Natuurlijk, de verrassingen, die hij achter- blij mee, daar niet van. Maar toch vinden we het leuk, wanneer we de Goedheiligman in eigen persoon eens zien. Hoe zou het dit jaar gaan Zou hij komen Weer stiekum, zoals verleden jaar Of zou hij nu toch weer officieel een bezoek aan Axel brengen Leuk zou het zijn. En dan met groot gevolg met muzie ker bij en zwarte pieten, veel zwarte pieten. Zou hij niet eens met een grote stoet, met een optocht kunnen komen Dan vraagt je vrouw of je nog een kopje koffie lust en je schrikt wakker uit je dommel. Waar zo'n eerste najaarsavond je in ge dachten wel kan brengen Officiële opening uitgebreid technische school te Terneuzen. Dinsdag heeft de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, drs. G. J. Stubenrouch, de uitgebreid technische school (U.T.S.) te Terneuzen officieel geopend, nadat de voorzitter van het bestuur, ir. G. P. M. Dikötter, de vele genodigden had verwelkomd. Ook de Commissaris der Koningin was aan wezig hij sprak de wens uit, dat de school een groot succes moge worden. Burgemeester Tellegen en de directeur van de school, de heer Vermeulen hebben eveneens het woord gevoerd. Er zit meer achter (U) dan U denkt In het verkeer is het voor een automobilist beslist noodzakelijk te weten, wat er achter en naast zijn wagen gebeurt. Kijk daarom in de spiegel. Kij knog eens. Blijf regelmatig kijken Doe als het Veilig-Verkeer's- mannetje Wouter Wegwijs NEEM ER EEN PAAR OGEN (ZIJSPIEGELS) BIJ f

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1