ZEELAND deze week: Iets over de geschiedenis van Axel II enthousiasme dezer jeugdige rivalen bleek voor R.A.C. in de tweede helft noodlottig. De ruststand was hier 1 1, maar na ke pauze won het brio en de betere techniek het van de thuisspelende club, die ook dit seizoen weer geen beste indruk maakt en nu naar de elfde plaats is afgezakt. VOETBALOVERZICHT. Zeeuwsch-Vlaamse leider in de 2e klasse B. Naar het zich laat aanzien zijn ook voor dit sei zoen de blauw-gele Hulstenaren met goede voornemens bezield en hebben zij er tegen Roosendaal overi gens niet in strijd met de verwachtingen geen twijfel over lateni bestaan dat zij aan het Jagertje veruit superieur zijn. Zij bewezen dit in een duel waarin Zij voor drie kwart van de speeltijd de toon aangaven. Ware de schotvaardigheid der Zeeuwsch-Vlamingen zuiverder geweest, dan was Hulst op deze competitiedag top scorer geweest in haar afdeling, ofschoon ook de 3—0 uitslag genoegzaam duidt op een sprekende meer derheid. Zo machteloos als de Roosendalers in Hulst waren ook de Terneuzenaars, die hun uitstapje naar Internos voor de derde keer in successie met een sma delijke en veelzeggende 0 moesten bekopen. Ditmaal was het slechts met de oneveni goal dat de rood zwarten in Etten het loodje moesten leggen. Dit dank ten zij evenwel aan hun doelman Dooms, die door zijn keeperstalenten deze middag erger wist te voor komen. Een Brabantse mededinger, die ook dit ganse seizoen wel in de kopgroep zal verblijven was de gastheer van Goes en heeft in Oosterhout met over duidelijke cijfers haar meerderheid bewezen. De score liep hier op tot 6—1 en daaruit zou men niet af leiden dat de wedstrijd verre van eenzijdig is geweest. Een cornerverhouding van 1210 gaf genoeg te ver staan dat Goes de T.S.C.-verdediging ook meer malen benauwde ogenblikken heeft bezorgd. Vooral in de tweede helft bood Goes verwoed tegenstand, maar de aanval bleef falen in het fabriceren van doel punten. De vierde en laatste uitslag in deze afdeling was de zege van Rood-Wit dat in Gilze-Rijen met 13 het pleit in haar voordeel wist te beslechten. Rood- Wit verscheen, met een sterk verjongd elftal. Het De stand in de deze afdeling is thans als volgt 7 6 6 5 5 4 4 4 2 2 1 0 Voor a.s. zondag luidt het programma B.S.C.—Internos Vlissingen—HulstRoosendaal— R.A.C. Rood-Wit—T.S.C.GoesDosko Mid- delburgT erneuzen Steenbergen momenteel favoriet in de 3e klasse D. Doordat onze stadgenoten j.l. zondag wegens af- lasting van de vastgestelde wedstrijd tegen R.K.F.C. andermaal een vrije zondag hadden, raken zij met nog slechts drie gespeelde wedstrijden danig achterop. De drie punten voorsprong die koploper Steen- Ijfc bergen nu bezit ten opzichte van hare opstrevende op- volgers is tamelijk geflatteerd, aangezien dit ten dele voortspruit uit één of twee meer gespeelde wed strijden. Daar het competitie-seizoen nog in een pril stadium verkeert mogen de Brabanders hieruit geen al te optimistische speculatie's maken. Op één compe titie-dag kan hier een radicale wijziging in de ver houdingen ontstaan. De afgelopen zondag bood hier van een voorproefje met een aanschouwelijk voorbeeld. Steenbergen, als momenteel enige leider van deze afdeling bood op eigen bodem een waar schutters- festijn in het duel tegen Odio. De score van deze in een hoog tempo gespeelde strijd liep regelmatig op tot 50. Zeelandia zorgde voor een niet verwachte zege en dit ondanks het veelbelovende begin van de Sasse gasten die voor de rust aan de leiding kwamen. Na de hervatting tapten de groen-zwarten uit een ander vaatje, maar de schotvaardiigheid was matig. Toch werd na 20 minuten de stand gelijk en hierna werd een aan de thuisclub toegewezen strafschop nood lottig voor Corn Boys dat zodoende met een 21 nederlaag terug naar Zeeuwsclh-Vlaanderen werd ge stuurd. De grootste verrassing was de formidabele zege van Zeeland Sport dat Hontenisse met 8—2 inmaakte. Bij de rust was de stand hier 2—2 maar in de tweede helft was de superioriteit van de Vlissingers zo vol komen dat nog een half dozijn doelpunten aan de Vlissingse oogst werden toegevoegd, waarvan vijf van de voet van Schuit. In Souburg bekampten twee der zwakste zusjes elkaar en deze matige vertoning was een strijd zonder P spanning of emotie. R.C.S. nam hier eerst de leiding doch Halsteren produceerde spoedig de gelijkmaker. Nog voor de pauze kwam de Walcherse ploeg op nieuw aan de leiding en daar geen van beide ploe gen na de rust nog aan scoren toekwam bleef de stand hier 2—1 ten voordele van de Souburgers. Enigszins buiten verwachting was ook het duel te Hoogerheide tussen Meto en Zierikzee. De trico lores scoorden het eerst doch daarmede was hun kruit ook finaal verschoten. Zierikzee bracht nog voor half time de stand op 1 1 en ook in de tweede helft Hulst 4 3 1 0 11- 4 T.S.C. 4 3 0 1 12- 4 Middelburg 4 2 2 0 8- 6 Internos 4 2 1 1 6- 5 Roosendaal 4 2 1 1 6- 5 Vlissingen 3 2 0 1 4- 2 Rood-Wit W. 4 2 0 2 9- 5 Goes 4 2 0 2 10-11 T erneuzen 4 1 0 3 4- 6 Dosko 4 1 0 3 5- 8 R.A.C. 4 0 1 3 3-11 B.S.C. 3 0 0 3 3-14 Provinciale Zeeuwse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose. Deze vereniging heeft vorige week haar jaar vergadering gehouden. Gedurende het jaar 1958 werden, zo blijkt uit de verslagen, bevredigende resultaten geboekt bij de t.b.c.-bestrijding in Zeeland. Wel werd geconstateerd, dat bij het bevol- kings-onderzoek nog te veel mensen wegblijven, terwijl juist onder deze wegblijvers vaak t.b.c.- lijders blijken te zitten. Dit heeft men althans in Goes kunnen ervaren. Jaarverslag Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland. Uit dit jaarverslag, dat een dezer dagen is verschenen en dat vanzelfsprekend in de eerste instantie de belangstelling zal hebben van de veehouders, valt toch ook wel iets algemeen in teressants te putten. Zo blijkt uit dit verslag, dat in Zeeland in 1959 94.887 stuks rundvee aanwezig waren. Dit aantal vertoont in vergelijking met voor gaande jaren een aanmerkelijke stijging. In 1958 waren er voornamelijk 87.859 en in 1957 be droeg dit aantal 84.065. Het aantal landbouwpaarden loopt echter ge leidelijk terug. In 1959 bedroeg dit aantal 9940, vorig jaar 10.701 en in 1957 waren er 11.388. Gedurende het verslagjaar - van mei 1958 tot mei 1959 - zo lezen wij, kwam in Zeeland geen enkel bekend geworden geval van mond en klauwzeer voor. Uitbreiding kampeerplaatsen op Walcheren. Mede dank zij de bijzonder fraaie zomer van 1959, een zomer die we niet spoedig zullen ver geten, is het aantal kampeerders bijzonder groot geweest. Men schat, dat in het hoogseizoen op Wal cheren ongeveer 10.000 personen kampeerden. Dit aantal gaat de capaciteit van de kampeer terreinen ver te boven. Op initiatief van de vereniging van burge meesters en secretarissen op Walcheren hebben de burgemeesters van de badgemeenten aldaar in samenwerking met de Provinciale Planolo gische Dienst en de Provinciale Vereniging voor wist de Schouwense ploeg nog twee maal het net te vinden en de eindstand werd alzo 13. De stand in de deze afdeling is thans als volgt Steenbergen 5 4 1 0 213 9 Zierikzee 4 2 2 0 9— 4 6 Zeeland Sport 5 2 2 1 129 6 Zeelandia 5 2 2 1 76 6 Axel 3 1 2 0 6- 5 4 Meto 4 12 1 8—6 4 Odio 4 12 1 8-9 4 Hontenisse 4 2 0 2 612 4 R.K.F.C. 4 1 1 2 4—13 3 Corn Boys 4 0 2 2 46 2 R.C.S. 4 1 0 3 4- 9 2 Halsteren 4 0 0 4 512 0 Voor a.s. zondag luidt het programma Axel—Meto R.K.F.C.Zeelandia Corn Boys- Steenbergen OdioR.C.S. HontenisseZierikzee HalsterenZeeland Sport. Zeeuwse Zaterdagploegen schoten tekort. Alleen op Noord-Beveland slaagden twee def in de 4e klasse van het Zaterdagvoetbal uitkomende Zeeuw se clubs er in één enkel winstpuntje te boeken. En dit was dan in een, provinciale derby van twee der meest geduchte Zeeuwse ploegen. Colijnsplaatse Boys liet zich thuis niet door Arnemuiden kloppen en het bleef hier bij een gelijk spel (22) een resultaat dat wel beantwoordde aan de geleverde prestatie's. Stadgenoot A.Z.V.V. stond voor de hoogst be zwaarlijke opgave tegen leider Dinteloord te moeten aantreden. De rood-witten hebben zich in deze uit wedstrijd op hoogst verdienstelijke wijze van deze taak gekweten, niettegenstaande zij door invallers .dandg waren gehandicapt. Dit werkte kennelijk deprimerend voor het moreel van de ploeg, die zich pas aan de druk wisten te ontworstelen toen ze reeds tegen een 30 achterstand aankeken. Maar van toen af werd de tegenstand der Axelaars verbetener, zodat zij aan de rust ten dele deze achterstand hadden weggewerkt. In de tweede helft werd de tegenstand van A.Z.V.V. nog krachtiger en maakten zij nog evenveel doel punten als de sterke- thuisspelende leidersploeg, zodat we hier een eindstand van 64 mogen noteren. We mochten ditmaal tot ons leedwezen geen uitgebreid verslag ontvangen zodat we hieromtrent niet meer kunnen vermelden. De uitslagen in deze afdeling waren Dinteloord A.Z.V.V. 64; Nieuwdorp.Good Luck 12: The Gunners—Sprang 0—9 V.V.N.—Zwaluwse Boys 43 Colijnsplaatse BoysArnemuiden 22 S.S.C. Rillandia 21. De stand luidt hier thans Dinteloord 6 4 2 0 2010 10 S.S.C. 6 4 I 1 14- 9 9 Good Luck 6 4 0 2 145 8 Sprang 6 3 2 1 17- 7 8 Arnemuiiden 6 3 2 1 20J2 8 V.V.N. 6 3 12 19-14 7 Rillandia 6 3 0 3 1014 6 Nieuwdorp 6 2 13 12—11 5 Colijrispl. Boys 6 1 2 3 715 4 The Gunners 6 114 1021 3 A.Z.V.V. 5 1 0 4 8-21 2 Zwaluwse Btrys 5 0 0" ,J5 5—18 0 Vreemdelingenverkeer de handen ineen geslagen om te trachten in de toekomst aan de nog steeds toenemende stroom van kampeerders de nodige plaatsruimte te bieden. Aangezien uitbreiding van de terreinen niet steeds mogelijk is, wordt in eerste instantie ge dacht aan een goede kampaccomodatie en een goede leiding, waardoor tot op zekere hoogte meer kampeerders kunnen worden opgevangen. Ook gaan de gedachten in de richting van kampeerterreinen rond het te vormen Veerse Meer. Sluisdeuren bij Katseveer geplaatst. De heren ingenieurs en aannemers van de Deltawerken hebben hun vakbekwaamheid weer eens getoond bij het aanbrengen van de deuren in het sluizencomplex bij Katseveer. Binnen enkele uren konden namelijk de stalen sluisdeu ren, elk met een gewicht van 42 ton, in hun scharnieren worden gehangen. De afmetingen van deze deuren zijn 9,50 x 10,50 meter. Op 21 oktober a.s. hoopt men de basculebrug over de twintig meter brede sluis aan te brengen. Zeeland helpt de door droogte getroffen landbouwgebieden Zoals bekend is. zijn vele landbouwbedrijven en veehouderijen op de lichtere gronden door de grote droogte van dit jaar wel bijzonder ge troffen. Met name in de provincies Drente en Overijsel is dit het geval, waar de toestand ramp zalige gevolgen heeft aangenomen. In Zeeland wordt thans een grootscheepse actie gevoerd om naar deze getroffen bedrijven voedergranen, bietenkoppen, stro en hooi te verzenden. Zo nodig zullen militaire vracht wagens voor het vervoer worden ingeschakeld. Taartjeskermis te Groede. De eerste woensdag in oktober houdt men te Groede de traditionele „taartjeskermis". Van kermisbedrijven is nu echter op die dag niets te bespeuren, maar van de taartjes echter wel. Het betreft dan wel niet het gewone gebak, dat in de volksmond taartjes wordt genoemd, maar het zijn de bij ons ook wel bekende „paptaarten". Op de eerste woensdag in oktober moeten na melijk naar oud gebruik te Groede zoveel moge lijk paptaarten worden verorberd. Zeeuwse Verkeersdag te Vlissingen. Het Nederlands Verkeersinstituut heeft in samenwerking met verschillende Zeeuwse in- stantie's deze week te Vlissingen de Zeeuwse Verkeersdag gehouden, welke onder de leiding stond van dr. ir. M. H. Damm\ Er waren ruim tweehonderd deelnemers aan deze dag. De commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, sprak een begroetingswoord, evenals de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff. De industrie-adviseur van het provinciaal be stuur van Zeeland, dr. ir. F. Q. den Hollander, heeft een rede gehouden, waarin hij uiting gaf aan zijn geloof in Zeelands toekomst. Met name zag hij grote mogelijkheden voor het Sloeplan en de beide Scheldeoevers in het algemeen. Ook ds. H. C. Kuiler, lector aan de Eco nomische Hogeschool te .Rotterdam wees op de grote mogelijkheden van Zeeland, gezien de grote internationale vervoersstroom die door deze provincie gaat. Drs. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, ging de ontwikkelingskansen na bij het moderne ver keer. Hij noemde onder meer als stimulerings middelen voor de naaste toekomst de vaste oever verbinding over of door de Westerschelde, een gunstige tarievenpolitiek voor het kanaal Ter- neuzen - Gent, steun aan het Haringvliet e.d. Inbraak in het Jansenius-Lyceum te Hulst. In de nacht van zaterdag op zondag is inge broken in het Jansenius-Lyceum te Hulst. De dader(s) heeft zich toegang tot het gebouw ver schaft door eerst het slot van het hek en daarna het slot van een achterdeur te forceren. Hierna heeft hij nog het slot van de kamer van de secretaresse geforceerd. De inbraak werd ontdekt door de concierge, die toen hij van huis wegging constateerde dat de gordijnen van genoemde kamer dicht waren en een onderzoek instelde met het voornoemde resultaat. Ook vond hij de klink van de brand- kastdeur op de grond liggen. Hij waarschuwde onmiddellijk de rector van het Lyceum, waarna de politie werd gealarmeerd. Uit het feit dat kantoormachines e.d. onge moeid waren gelaten, bleek dat het in hoofdzaak om geld te doen was. De geboortedatum van een plaats is niet ge makkelijk op te geven. Er is een groot verschil tussen het zich bevinden van enige huisjes op een zekere plaats en het daarzijn van een ge meenschap van bewoners, hetwelk door een dorps- of stadsnaam een zekere bekendheid in de omgeving geniet. Wanneerlezen we het eerst van het bestaan van de plaats, welke Axel genoemd werd Volgens Grammaye „Antique Flandria" zou een zekere Godebert, heer van Axel, aldaar in de 9e eeuw een klooster van St. Salvator ge sticht hebben. Toch zal dit klooster maar een twijfelachtig bestaan gehad hebben, gezien in verband met de strooptochten der Noormannen tot circa 881. Of het klooster moet na 881 ge sticht zijn. Want wat was het geval We lezen, ik meen in het boek van prof. Jan de Vries „De wikingen in de lage landen bij de zee", dat „Karei de Groote in 811 naar Gent ging om te bezien, hoe men de vloot bouwde om tegen de Noormannen op te trekken en hun menigvuldige invallen te belemmeren. Prof. de Vries vertelt ons, hoe de Noorman nen in 836 een rooftocht ondernamen tegen de Vlaamse steden, waarbij Antwerpen het moest ontgelden. Telkens als de Noormannen aan deze kust verschenen, drongen ze steeds verder Vlaanderen binnen, zodat in 845 de Abt en de monniken van Gent, die hun relieken al naar St. Omer hadden gebracht, het raadzaam oor deelden naar Laon te vluchtem In 864 verscheen een vloot der Noormannen aan de Vlaamse kust, maar de tegenstand, die hun geboden werd, was te krachtig en ze moes ten het plan, om daar te plunderen, opgeven. In 878 kwam een troep van die rovers naar Gent onder aanvoering van Sigfrid en Godfried. In het begin van 880 was Doornik ten offer gevallen aan de rooflust van het Noorse leger. Gent was een van hun winterkwartieren. In 881 werden de Noormannen door koning Lodewijk aangevallen en verslagen, waarna deze streek van hen bevrijd werd en zij zich te Els- loo aan de Maas vestigden. Dientengevolge stel ik het ontstaan van Axel omstreeks die tijd en acht ik de naam onzer plaats van Noorse afkomst. Misschien verbleven hier Noormannen in een winterkwartier en werd deze plaats genoemd naar een der Noorse aan voerders. Zeker is het, dat de naam altijd is gespeld met een X. Er zijn wel anderen, die menen, dat de naam verband houdt met een samenvoeging van Ake en Sele. Deze naam zou dan betekenen Gelegen aan het water. Dit water zou dan moe ten geweest zijn de Bolixate of de Blije. Dit blijft een vraag, al houdt ik Axel - in deze spellingsvorm - voor een naam van Noorse afkomst. Jacob de Hondt vertelt in zijn door de heer De Mul vertaalde geschiedenis (zie jaarboekje Oudheidkundige Kring 1939-'40) In de tijd van graaf Boudewijn metten scoonen baerde zo en was Axele maar een cleen passagie bij eender havene geleghen dat een haare was van der zee ende een van zeven havenen van Vlaanderen geleghene gelijk Axele, Hulst, Biervliet, Greve- ringhe, Duvnkercke, Nyeupoirt, Oostende ende in elc es zulc een privilegie datse al Vlaanderen deure vrij zijn van tolle. (Boudewijn metten scoonen baerde regeerde van 988 - 1036). Dit komt dus wel wat overeen met de stelling dat Axel in 988 bestond en een havenplaats was. Maar de afleiding van de naam Axel wil De Hondt op de volgende vreemde manier verklaren (blz. 48) Ende in desen tijd bij deze passagie van Axele bij denberghe vander Clincke woende een man, die hiet Axil of Ax op den hil. Ende van die mans name, om dat hij op den il woende ende hij hiet Ax daer huut hietmen die passagie Axil ende alzoo est ghecommen dat nu Axele heet. Hij vertelt verder op blz. 157 dat er eerst een capel was te Boechaute, dat er daarna een werd gewijd te Aendijck, waarna er in 1100 te Axel een werd gebouwd. Alzo „Ende daer woende een rudder ghe- heeten Robrecht of Robert". Ook vermedt hij dat de te Axel gebouwde kerk gewijd werd „aan die heiige Apostel Petrus en dat op ver zoek van die edelman, heer Robert, ridder en erfelijk heer van Axel". Op blz. 163 van het jaarboekje 1939-'40 wordt weergegeven, wat door hem wordt ver teld In het jaar 1200 verrees de heuvel, die midden in de kerckheede stond uit het rond- liggende water en de grond werd uitgegeraven en tot een heuvel opgestapeld en op dien heuvel werd een grote burcht gebouwd met vier vier kante torens. In dien burcht woonde een zekere Olivier van Axel". Over die Clincke, dat zeker een opgeworpen heuvel moet zijn geweast, komen we terug bij het bespreken van de Processies, die in Axel gehouden werden. Waar wij bij „Clincke" aan een verhoogde of hogere plaats of heuvel denken (denk aan Clingen of Dorp Clinge), daar dacht De Hondt (blz. 157) aan het klinken of slaan op een bekken. We moeten de geschiedenis van Axel van vóór 1492 maar opbouwen uit boeken als van De Hondt of andere. Het Axels archief begint maar met 1492. Wellicht worden later in de Belgische archieven nog bijzonderheden uit de geschiedenis van Axel van vóór 1492 aange troffen.

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 5