Kook de groente met overleg mm cmc Goede nachtrust TOCH NOG LIEFDE HAM EA PUROL C'» Firma J. C. VINK Huidgeneziru^ l v< U IT ONZE OMGEVING door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten FEUILLETON Zuiver Uw bloed met Kruschen. 0m Uw rheumatiek te verdrijven. rhlall Puistjes verdrogen door Purol-poeder SPORTNIEUWS (Wordt vmtrigdj in de la w he lij ze g< v b< tc pi st re Vi ei ie Zi te k g t< d o ti 0 In t( r< g n d S fc 1 d s r t s v t r c 4 1 NED. CHRISTEN VROUWENBOND VERGADERDE. Een ongewoon drukbezochte vergadering van de afdeling Axel van de Ned. Christen Vrouwenbond vond donderdagavond plaats in het jeugdgebouw van de Geref. Kerk aan de Kerkdreef alhier. Bijna een 70-tal vrouwen van uiteenlopende kerkelijke richting waren aanwezig toen mevrouw M. Weijns-Bakker als presidente deze bijeenkomst opende met gebed, waar na op haar verzoek gemeenschappelijk gezongen wer den de verzen 1 en 3 van Psalm 96 en vervolgens door haar een schriftgedeelte werd voorgelezen, n.l. Handelingen 8 26—40. In haar openingswoord richtte de presidente zich in het bijzonder tot mej. Fia van den Berg, die sedert verscheidene maanden teruggekeerd zijnde in het va derland, thans een en ander zou vertellen over het „Leven en werk op Nieuw-Guinea alwaar zij onge veer drie en een half jaar was werkzaam geweest in dienst van de zending en onderwijs in dit grotendeels nog ongecultiveerde uitgestrekte land, dat behoort tQt de grootste eilanden der aarde en begrensd wordt door de Grote Oceaan en de Koraalzee. De lengte van dit eiland bedraagt n.l. 2400 km. en de grootste breedte ongeveer waar dl grensscheiding wordt ge vormd tussen Brits- en Nederlands Nieuw-Guinea is 660 km. Zij gaf het woord vervolgens aan mej. v. d. Berg, die als één der vrouwelijke pioniersters in dit cultureel nog tot de achtergebleven gebieden beho rende land, dat ook klimatologisch niet tot de meest voor de Europeanen aanlokkelijke landen behoort. Mej. van den Berg bleek aldra zich als een enthou siaste vertelster te ontpoppen, die dit land met Zijn lage en moerassige met mangroven begroeide kusten heeft leren liefhebben. Opgetogen zeide zij niets lie ver te wensen dan er zo spoedig mogelijk weer heen te kunnen gaan, teneinde haar arbeid daar voort te zetten, ondanks de primitieve levensomstandigheden daarginds. Ruim honderd jaar geleden deed de zending voor het eerst haar intrede in dit land, maar lange tijd bleef hun arbeid, soms onder droevige en depri merende omstandigheden verricht, vruchteloos. Na de souvereiniteits-overdracht van Nederlands-Indië aan Indonesië, welke wij zo diep betreuren is er gaande weg een gunstige kentering gekomen in deze toestand. Toen was het ook hoog tijd dat er een ommekeer plaats had, want naar spr. zeide was de bevolking zienderogen bezig aan het uitsterven. De hygiënische toestanden lieten alles te wensen over en thans pas, kan men constateren dat geboorte- en sterftecijfers onder de bevolking wederom in evenwicht beginnen te komen. Spr. schetste de gezondheidstoestanden die in dit land met zijn grotendeels nog heidense bevolking be staan. De vooroordelen die nog steeds bestaan tegen de vreemde (Westerse) invloed kenmerken zich nog op velerlei wijze, zodat deze slechts langzamerhand en geleidelijk zullen verdwijnen. Dit niettegenstaande de vreselijke gevolgen van framboesia, lepra, malaria en dergelijke. Dat deze vooroordelen zeer moeilijk te overwinnen zijn leert men ook uit de evangelische arbeid. Uit voerig gaf spr. hieromtrent haar indrukken die zij allerwege had opgedaan, weer. Een zeer verheugend verschijnsel noemde zij de geest van samenwerking die zich onder de protestantse zending in Nieuw- Guinea openbaart. Van verschillende kerkelijke ge- door HANOL SPOOR. 11) 12) Het geduld van de heren rechters raakte echter uitgeput en daarom werd voorgeleiding geëist. Enkele weken later verscheen een vertegenwoordiger van de sterke arm op de tuinderij van baas Schram. De wachtmeester toonde geen haast en begon een ge moedelijk praatje. Andries begreep echter dadelijk dat het hem heus niet te doen was om het weerbericht rond te brengen. Andries richtte zich dus op van zijn werk en zei vorsend „nou, en moet er iets met mij gebeuren De wachtmeester, die in feite Andries wel mocht lijden, draaide er nu ook niet om heen. „Ja," zei hij, „ik moet je voor de kantonrechter brengen. Je hebt aan de vorige oproep geen gehoor gegeven en daarom is er nu voorgeleiding gelast. Wanneer je behoefte gevoelt om je wat te verkleden, ga dan j egang maar. We moeten over ongeveer een uur verschijnen." Andries ging op weg naar huis. Zijn houding drukte grote neerslachtigheid uit. De wachtmeester keek hem na en, haalde de schou ders op. Hoe ter wereld was het mogelijk dat louter koppigheid zo'n jonge man in zulke moeilijkheden kon brengen. Nou, hij zou niet graag in zijn schoenen staan. Een streep van zijn mouw durfde hij er onder te ver wedden dat hiervan gevangenisstraf zou komen. En dan was de goede naam naar de maan. Je kon toch nooit weten waarvoor je zou komen te staan, en zonder blanco strafregister bracht je het niet ver. Hij zou dit Andries toch onderweg nog eens goed onder ogen brengen. zindheid is hier geen sprake, daar alle arbeid voor de uitdraging van het evangelie uitgaat van de Evang. Christelijke Kerk van Nieuw-Guinea. Ook aan de onderwijs toestanden schonk zij haar aandacht en wist ze op vaak humoristische wijze de vertrouwde jeugd te schetsen. Ook hier wijken de vrtrouwde jeugd te schetsen. Ook hier wijken de primitieve opvattingen gestadig voor het veldwinnende betere inzicht. Over het algemeen is de jeugd fel gebrand op het naar school gaan en komt de leer gierigheid ook meer en meer tot uiting. De indeling van het dagelijkse uur- en lesrooster wekte onder het gehoor nogal verbazing, doch dit is natuurlijk toe te schrijven aan de klimatologische omstandigheden waaronder men leeft. Want naarmate Kruschen's aansporende werking de onzuiverheden uit Uw bloed verdrijft, verdwijnen Uw pijnen vanzelf. Kruschens vijf minerale zouten brengen Uw bloedzuiverende organen weer op gang. Uw bloed gaat sneller stromen en de pijnverwekkende onzuiver heden verdwijnen langs natuurlijke weg. Ing. Med. Na de beëindiging van haar met grote aandacht ge volgde causerie werd een ruime gelegenheid tot het stellen van vragen; geschonken. Hiervan werd door meerdere dames gebruik gemaakt. Nadat in de pauze koffie was rondgediend volgde het tweede gedeelte van deze interessante avond, waarop de aanwezigen op aanschouwelijke wijze in contact kwamen met de eigenaardigheden en levens gewoonten van de Papoea's die in overgrote meer derheid de bevolking uitmaken van dit land, dat ook een uitzonderlijke schoonheid bezit. De oerstaat waar in de binnenlanden voor het overgrote deel nog ver keren zullen nog vele tientallen jaren arbeids vorderen vooraleer een vergelijkbare maatstaf zal zijn bereikt met de overige gebieden in deze archipel. De oogst is wel groot, doch de arbeiders slechts weinigen. Maar hoe zwaar en hoe moeilijk het pionierswerk in dit verre land der Papoea's ook moge zijn, een aansporing tot volharding is het duizendvoudig waard. Omdat het ook hier tot inzet heeft enkele millioenen mensen tot een hoger levenspeil te brengen en mede te doen genieten van de vruchten van kerstening en beschaving. Geneest ruwheid en schraalheid GEVONDEN VOORWERPEN. Een padvindersriem, Polenstraat 30. PREDIKBEURTEN. Zondag 18 oktober 1959. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauwen, 2.30 uur Eerw. Heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pdronstraat)10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur, 2.30 uur en 7 uur Student Huisman, van Zwijndrecht. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 1718 oktober: Dokter A. Kats. Nog hoofdschuddend en overpeinzend hoe hij An dries zo tactvol mogelijk tot andere gedachten kon brengen, zag hij hem al weer te voorschijn komen. Andries had zijn werkgoed verwisseld voor een zwart manlchester pak, dat hem nog een flinker en ro buuster voorkomen gaf. „Zonde van zo'n kerel, om zo zonderling door het leven te gaan," zei de politieman tot baas Schram. „En dat allemaal om vrouwenrokken." Baas Schram, die met lede ogen had aangezien hoe Andries door de arm der wet van de tuin werd weggehaald, bromde eerst wat binnensmonds. Toen grauwde hij ineens kwaad „Ik snap niet hoe jullie aan die overtuiging komen, dat hier een vrouwenge schiedenis achter zit. Ik weet niet het naadje van de kous, maar mijn hoofd er af, als dit niet een ernstiger kwestie betreft." Baas Schram, die nog tot de ouderwetse tuinders behoorde en heimelijk nog wel eens een pruimpje achter zijn kiezen stopte, spuugde van nijd een flinke straal tabakssap van zidh af. Daarna mopperde hij weer zacht voor zich heen omdat hij in zijn drift bijna een mooie blanke bloemkool raakte. De bloem kool was de trots van zijn tuin, daar ze ondanks het late jaargetijde1 nog zo goed te voorschijn was gekomen. Met een tuinderij moest je nu eenmaal, be halve verstand en gevoel, ook nog een grote portie geluk hebben. Die gedachten brachten hem er toe om Andries een „veel geluk" na te roepen. Andries stak even zijn hand op en volgde dan de wachtmeester. Ofschoon deze zich een boetpredikatie had voor genomen, werd er onderweg weinig gesproken. Hij merkte al gauw dat Andries' gedrag wel zonderling genoemd kon worden, maar dat hij toch allerminst een doetje was. Dan moest hij ook zijn eigen boontjes maar doppen. Goede raadgevingen zouden aan die stille, stugge jongen maar verloren gaan. Dat groente een uitstekend voedingsmiddel is, be hoeven wij 20e eeuwers, voor wie vitamine C een bekende klank i^niet meer te zeggen. Vitamine C is echter niet het enige bestanddeel, waaraan dit voe dingsmiddel zijn betekenis voor onze gezondheid ont leent. Onze dagelijkse portie groente voorziet ons van verschillende onmisbare voedingsstoffen, die we dan samenvatten onder de naam beschermende stoffen, om dat ze ons lichaam, onder andere beschermen tegen slechte invloeden van buitenaf en weerstand tegen infecties vormen. Niet alle groentesoorten bevatten dezelfde bescher mende stoffen en ook de hoeveelheden, waarin ze voorkomen zullen niet altijd gelijk zijn, maar de waar de voor onze gezondheid is voor alle groentesoorten groot. Om echter het meeste profijt te trekken van de gezonde eigenschappen van de vele in ons land voorkomende groentensoorten, zult U ze bij afwisse ling op tafel moeten brengen. Van de waarde van onze groente kan veel verloren gaan, als de bereidingswijze niet juist is. Vitamine C b.v. wordt bij langdurige verhitting vernietigd en door de zuurstof in de lucht aangetast. Kook daarom de groenten zo kort mogelijk en wel vlak voor het eten. Da" wil zeggen, dat U ze onge veer een half uur tot drie kwartier voor het opdienen op het vuur kunt zetten. Een langere kooktijd ver mindert de voedingswaarde en maakt Uw groenten niet smakelijker. Ook voor de verschillende kool soorten is de bereidingstijd kort. Vele mensen met gevoelige spijsverteringsorganen verdragen kool beter als hij niet langer dan 20 tot 30 minuten wordt ge kookt. Mogen wij er tenslotte nog aan herinneren het kooknat, waarin verschillende voedingsstoffen zijn op gelost, niet zo maar door de gootsteen weg te gooien Vooral in de komende koude jaargetijden1 zullen wij de beschermende stoffen, die de groenten ons leveren moeilijk kunnen ontberen. Hieronder laten wij nog enige recepten volgen. Knolselderij met gebakken kaasplakken. 2 selderijknollen, 2 dl. melk, 15 gram (lJ/£ eet lepel bloem, 1 eetlepel boter of margarine, zout, 150 gram belegen kaas, een beslagje van 6 eet lepels bloem en 1 dl. melk boter of margarine. De selderijknollen schoonmaken, in plakken snijden en deze in een weinig kokend water met zout gaar koken. Kooktijd ongeveer 10 minuten. De bloem aan mengen met een scheutje melk. Met de rest van de melk het groentenat verdunnen. Het geheel aan de kook brengen en onder steeds roeren binden met de Tot Andries grote verbazing zat de wachtkamer van het kantongerecht stampvol. Hij was nog nooit met dergelijke zaken, in aanraking geweest en hij vroeg zich verwonderd af of dit allemaal mensen waren die zich tegen de politie verzet hadden. Spoe dig hoorde hij aan de gesprekken, dat er heel wat gedagvaard waren, die zich voor een klein vergrijp kwamen verantwoorden. Meestal waren het mensen, die zich niet aan de verkeersregels hadden gehouden. Enkelen waren hef tig verontwaardigd ovr de opgelopen bekeuring en vertelden in geuren en kleureny hoe gemeen ze er ingelopen waren „de politie zoekt me" was dan de geijkte term. Andries verveelde zich bij die gesprekken over soms ver gezochte futiliteiten. Waar maakten die mensen zich druk over Zij hadden beslist geen andere zorgen in hun leven. De deurwaarder verscheen zo af en toe eens in de wachtkamer om minderjarige verdachten met hun ouders of voogden op te roepen. Hieraan kwam ook een eind en de openbare zitting werd aangekondigd. Allen stonden op om de deurwaarder naar de zaal waar de zitting zóu plaats vinden, te volgen en waar de publieke tribune reeds spoedig geheel bezet was. Iedereen scheen benieuwd te zijn naar de zaak van een ander. Andries was blijven zitten. Wanneer zijn zaak aan de orde zou zijn, zou hij het-wef horen. Hij voelde niets voor hoor en wederhoor over on verlichte rijwielen en geen voorrang-verlenende weg gebruikers. Na enige tijd riep de deurwaarder met luide stem in de deuropening van de wachtkamer„Andries de Jonge". Nauwgezet volgde de politie Andries op de voet, tot voor de tafel, waarvoor Andries ter Verantwoor ding werd geroepen. Andries zag drie heren in zwarte toga met Witte aangemengde bloem. De saus een paar minuten door laten koken en op smaak afmaken met zout en boter of margarine. De selderij er door mengen. Een deel van het selderijgroen fijnsnijden en over de groente strooieni. De kaas door het beslagje wentelen en vlug aan weerszijden lichtbruin bakken in hete boter of margarine en opdienen. Groene kool. 1 kg. groene kool, twee eetlepels bloem, 1 dl. melk, zout, een snufje gemalen foelie, boter, margarine of jus. Van de kool de harde buitenste bladeren verwij deren. De kool fijnsnijden en met een bodem water, zout en een stukje foelie aan de kook brengen en gaar koken in ongeveer een half uur. De pan hierbij goed gesloten houden. De bloem over de kool strooien en er mee vermengen. De melk toevoegen, de groente nog vijf minuten verwarmen en op smaak afmaken met boter, margarine of jus. Inplaats van de foelie mee te koken, kan men op het laatst foelie over de kool strooien. Zuurkoolslaatje, Vl kg. zuurkool, 2 niet te zure handappelen, peterselie- of selderijgroen, slasaus, olie, suiker. De zuurkool en het peterselie- of selderijgroen fijn snijden. De appelen van het klokhuis ontdoen en in stukjes verdelen. Al deze ingrediënten dooreenmengen en op smaak afmaken met olie, slasaus en desgewenst een weinig suiker. Huidzuiverheid -Huidgezondheid Biljarten. AXELSE BILJARTER NEEMT DEEL AAN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND, R. Dielcman door de K.N.B.B, uitgenodigd voor de titelstrijd 3e klas klein biljart. Onze stadgenoot de heer R. Dieleman, die op het groene laken reeds diverse opmerkelijke successen oogstte in wedstrijden in provinciaal verband en ook onlangs in de provinciale selectiewedstrijden te Vlis- singen schitterende resultaten boekte, is door de Kon. Ned. Biljartbond te Amsterdam uitgenodigd deel te nemen aan de wedstrijden om de kampioenstitel van Nederland 3e klas klein biljart. Aan deze wedstrijden, welke vanaf donderdag 29 oktober tot en met zondag 1 november te Uitgeest worden gehouden, nemen verder deel G. Amijs te Helmond G. Boxce te Wilms Y. Feeke te Bergen F. Hanse te Zierikzee A. Hendriks te Helmond A. Meere te Scheveningen en W. v. d. Raay te Amsterdam. Naar wij vernemen maakt de heer Dieleman een uitstekende kans op promotie naar de 2e klas klein bilairt van de K.N.B.B. Vanaf deze plaats willen wij de heer Dieleman feliciteren met de eer die hem te beurt is gevallen om voor deze titelstrijd te worden uitgenodigd en wij wensen hem voor de komende kampioenswed strijden van harte alle succes toe. Belangstellenden maken wij er nog op attent dat de uitslag van deze titelstrijd te beluisteren zal zijn in het Radio-Sportjournaal van zondagnamiddag 1 november a.s. bef, die zich met interesse over stapels papieren bogen. De kantonrechter begon de beschuldiging voor te lezen. Andries keek nauw verholen de zaal rond. Achter hem zat het publiek met intense aandacht te luisteren. Terzijde van de groene tafel had klaarblijkelijk de pers plaats genomen. De pennen vlogen ten minste over het papier. Zeker ook blij, dacht Andries cynisch dat er afwisseling in het gerechtelijk menu komt. Met een half oor ving hij de voorgelezen beschul digingen op. Geen aangiftegeen medewerking rentezegelspensioenfondsach, hij kende de verzoeken eni voorwaarden al uit het hoofd. Ze hadden hem er al dikwijls genoeg mee lastig ge vallen. Nhtuurlijk waren de beschuldigingen de volle waarheid. Het was zo duidelijk als wat dat de schuld bij hem zelf lag. Toen de kantonrechter de dagvaarding had voor gelezen en Andries de vraag stelde of de feiten juist waren, antwoordde Andries rustig „zeker edelacht bare." Die rustige toon was echter allerminst naar de zin van de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, die een fel vraaggesprek opende. Andries antwoordde naar beste weten, steeds op zijn hoede dat hij zich niet zou verspreken en de ware reden van zijn weigering zou bekend maken. De ambtenaar scheen te begrijpen dat Andries de volle waarheid niet vertelde en de vragen werden met steeds groter snelheid op hem afgevuurd. Andries voelde neiging om met een koppig stilzwijgen te rea geren, maar hij begreep dat daardoor de zaak voor hem alleen maar zou verergeren. Het kostte hem evenwel al zijn energie en denkvermogen om de vragen zodanig te beantwoorden dat hij zich niet verder bloot gaf.

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 2