Moeder TOCH IIOG LIEFDE pTbabyderm Pracht handen UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON INGEZONDEN STUKKEN DE SZYDLOWSKI - BANK. SPORTNIEUWS I^e95a__ h® mea-Geleï I BURGEMEESTER VAN OEVEREN MET VERLOF GEZONDEN. De Commissaris der Koningin in Zeeland heef» de burgemeester van Axel, de heer P. L. D. J. vai Oeveren met ingang van 9 september voor onbe paalde tijd met verlof gezonden. Deze maatregel js genomen op grond van privé-gedragingen van de burgemeester. Aldus de officiële inhoud van het bericht dat zich in de loop van donderdag door Axel verspreidde Nadat woensdag aan het eind van de middag de wethouders en de gemeente-secretaris door de Com missaris der Koningin van deze beslissing op de hoogte waren gesteld, werd tegen donderdagochtend een spoedeisende geheime raadszitting bijeengeroepen, waarin aan de raadsleden dit besluit werd medege deeld. Aan het begin van de middag werd ook het gemeentepersoneel op de hoogte gebracht. Voor welhaast iedereen was het een schokkend be richt. Vrijwel iedere Axelaar en ook anderen wisten dat burgemeester Van Oeveren in zijn pnvé-leven wel eens buiten de paden ging. De activiteiten, die hij tijdens de uitoefening van zijn ambt ontplooide en het vele dat hij in de na-oorlogse jaren heeft weten te bereiken voor zijn gemeente, de wijze waar op hij zijn bemiddeling en steun verleende, wanneer daarop een beroep werd gedaan, maakten dat men evenwel toch allerwege waardering had voor de wijze waarop burgemeester Van Oeveren zijn ambtelijke taak vervulde. Het zou ons te ver voeren hier nu uitvoerig bij stil te staan. Wij willen nu juist 15 jaar na de periode tussen Dolle Dinsdag en de bevrijding slechts even herinneren aan de doortastende wijze waarop dominee Van Oeveren toen de leiding in handen nam, waarmee hij onnodig bloedvergieten, zowel door de van de bezetter bevrijde bevolking, als door de later nog terugkerende SS-ers wist te voorkomen. Voor het overige kunnen wij het kort zo zeggen Dank zij zijn activiteit groeide Axel van een flink plattelandsdorp (o.a. door woningbouw, verbetering van wegen, nieuwe scholen, enz. enz.) uit tot een koop- en verzorgingscentrum niet alleen voor het oude agrarische Axeler Ambacht, maar ook voor eer. groot deel van de industriële Kanaalzone, tot een welvarend levendig stadje. Voor de duur van het verlof van burgemeester Van Oeveren is wethouder A. J. M. Kesbeke met de waarneming van het burgemeestersambt belast. SLACHTOFFER VAN VERKEERSONGEVAL TER AARDE BESTELD. Maandagnamiddag is op de Algemeene Begraaf plaats alhier onder grote belangstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld, van de vorige week donderdag te Bergen op Zoom bij een tragisch ver keersongeval om het leven gekomen 33-jarige mevr. Bolleman-Kayser. Aan het graf werd gesproken door de directeur van de N.V. Melkfabriek „De Combinatie" te Rotterdam, de heer C. Mastenbroek. Namens de buurtbewoners sprak de heer Van Driel woorden van medeleven met de zo zwaar getroffen familie. Ds. P. J. Pennings besloot de aangrijpende plechtig heid met het uitspreken van de geloofsbelijdenis en het „Onze Vader". BENOEMING GRAFDELVER. De heer C. J. Beeldens, thans grafdelver .n tijdelijke dienst alhier, is thans door B. en W. in vaste dienst als zodanig benoemd. 45-JARIG AMBTSJUBILEUM. Deze week herdacht de heer A. J. Schieman al hier zijn 45-jarig jubileum als onderwijzer, waarvan hij thans ruim 40 jaar het openbaar lager onderwijs te Axel dient. Het jubileum werd sober in intieme kring herdacht. door HANOL SPOOR. 7) Met iets van verwondering, als werd hij uit een bange droom wakker, keek Andries naar haar gedrag. Zijn gezicht vertrok smartelijk. „O ja, Matha, je hebt nog geen antwoord op ]e vraag gekregen of we van elkaar houden. Nu kan ik je zeggen dat bij je woorden een deur is dichtgegaan, maar een andere is opengesprongen. Ja, ik hou van Paulien, misschien geloof je me niet, als ik zeg, dat ik het zelf pas sinds de laatste minuten weet. Hoe het met haar is, weet ik niet. Ik hoop dat ze deze ongeluk-brengende liefde niet beantwoordt, want ik kan haar niets aanbieden." Met een moedeloos gebaar liet hij er op volgen „Het beste is maar dat ik verdwijn." Tegelijk zag hij de triomf in de ogen van Bernard. Ziedend van woede vloog Andries op. „Weg, ga allemaal weg, voor ik een ongeluk bega schreeuwde hij. Verschrikt vluchtten de vrouwen het tuinhuisje uit. Ook Bernard volgde met ongekende haast de ver dwijnende vrouwen. Andries voelde iets als een opluchting, fegelijk kwam het plotseling doelloze van zijn verdere leven in zijn gedachten. Hij had zin om als een kind zijn wanhoop uit te huilen. „Moeder, ach als jij nog maar leefde," kreunde hij. Nog meer dan. naar een tuinderij verlangde Andries op dat ogenblik naar een mens, die met hem zou meevoelen en zijn verdriet en ver nedering zou will'en helpen dragen. Nooit zo duideijk als nu had hij gevoeld, dat al het materiële niet opweegt tegen het bezitten van Het college van B. en W. kwam de heer Schieman in de Marijkeschool haar gelukwensen aanbieden. KIND LIEP BRANDWONDEN OP. Het 5-jarig dochtertje van de familie B. alhier klom in een onbewaakt ogenblik op het aanrecht, terwijl het gasstel brandde, waardoor de kleertjes van het kind vlam vatten. De toesnellende moeder kon de vlammen doven door het kind in een gangloper te wikkelen. Hoewel de toestand niet erstig was achtte dokter Boor opname in het ziekenhuis noodzakelijk. INGEBRUIKNEMING NIEUW GEREF. KERKGEBOUW TE SPUI. Woensdagavond had onder zeer grote belangstel ling op het Zoute Spui de officiële openingsplechtig heid plaats van het thans volkomen aan de eistm des tijds beantwoordende kerkgebouw der Geref. Kerk (in synodaal verband) aldaar. Zoals men weet heeft men zich enkele jaren be holpen met het onogelijke voormalige oude school gebouw. Het oude schoolgebouw werd van de gemeente defi nitief overgenomen. Het zou voor wat er na de slo ping van een deel van de oostelijke vleugel overbleef in verband met de verbetering en verbreding van de provinciale weg aldaar worden ingericht tot een kerkgebouw met de benodigde bergruimte ten behoeve van de Geref. Kerk van Spui. Het terrein liet geen speling toe en zo werden de bestaande muren en funderingen goeddeels benut. De gedachte aan een oude school is daarbij, zowel uiterlijk, als naar het innerlijk volkomen uitgebannen. Het kerkelijk interieur wordt gevormd door een groot deel van de voormalige schoolklassen, waarbij de fietsenberging een zeer practische plaats verkreeg daar waar voorheen de brede schoolgang lag. De ingang is gelegen aan de oostzijde, alwaar zich met de catechesatie- of vergaderzaal en een keukentje ook de toiletten bevinden. De beide fraaie gevels zijn. in deze omgeving waarlijk een sieraad. Het interieur is treffend vanwege haar stemmige eenvoud en een geheel geworden dat dï kerkgangers en bezoekers van dit gebouw aanspreekt. Linksboven de preekstoel is een Christus-monogram uitgevoerd. Het platform vóór de preekstoel biedt o.a. plaats aan de avondmaalstafel met een doopvont. Bijna tot de laatste plaats was het gebouw bezet toen de praeses van de kerkeraad, de heer A. Ver- schelling, deze samenkomst opende en verzocht ge meenschappelijk te zingen Psalm 68 10. Daarop las deze een schriftgedeelte voor uit de onberijmde 65e Psalm 19. Bij monde van de architect, de heer D. Hol uit Dordrecht, werd daarop de ketk overgedragen aan de commissie van beheer. Namens de aannemers bood hij het boven de kansel aangebrachte Christus-monogram aan. De aannemers van dit bouwwerk waren de heren P. van Fraaijen- hove te Spui (metselwerk), Job Risseeuw te Spui (timmerwerk), A.Wilhelm te Zaamslag (schilder werk), J. de Zeeuw te Zaamslag (loodgieterswerk), W. Houg te Zaamslag (electriciteit), C. Naeye-Ver- straeten te Terneuzen (meubilair) en fa. A. Mei te Axel (verwarmings-installatie). De voorzitter der commissie van beheer, de heer Abr. van Wijck, droeg daarop de kerk over aan de Kerkeraad door de symbolische overhandiging van de sleutel, na nog dank te hebben gebracht aan de heer J. Bakker vpor de tijdelijke gebruikmaking van zijn schuur voor de eredienst, waarmede het officiële gedeelte was beëindigd. De eerste dienst in het nieuwe kerkgebouw werd geleid door de oud-consulent Ds. H. Pestman uit Appingedam. Namens de classis Axel werd daarop het woord gevoerd door ds. A. van Leeuwen alhier, die wees op de voorbeeldige geest van samenwerking tussen Spui en Axel. Door wethouder C. de Putter werd namens de ge meente Axel de Geref. Kerk te Spui gelukgewenst met het mooie nieuwe gebouw en de hoop uitgedrukt dat het zal mogen worden gebruikt tot de dienst aan God. Ds. Pestman bracht ten slotte dank aan de beide sprekers, waarna deze voor de Geref. Kerk van Spui wel zeer gedenkwaardige eerste dienst in het vernieuwde, fraaie gebouw besloten werd met het zingen van Psalm 150. OPBRENGST COLLECTE. De alhier gehouden huis-aan-huis-collecte ten bate van het Koningin Wilhelminfonds voor de Kanker bestrijding heeft 582,— bruto opgebracht. DE BRIEFPOSTBESTELLING OP VRIJDAG 18 SEPTEMBER. In verband met de feestelijkheden ter herdenking van de bevrijding zal de tweede briefpostbestelling op vrijdagmiddag 18 september a.s. niet worden uit gevoerd, zo werd ons van de zij'de van het P.T.T.- kantoor alhier medegedeeld. Zoals algemeen bekend zal zijn, is men bezig om op het Szydlowski-plein een bouwwerk r eer te zetten. Werd in het begin van iïet bouwen de vraag nogal eens gehoord, wat men daar ging maken, momenteel kan ieder aan de vorm zien, dat het een bank wordt. De idee hiervoor is uitgegaan van het bestuur van de vereniging „Axel-Polen". Immers, het grote plein is genoemd naar onze bevrijder Kolonel Szydlowski En dan hoort op het plein ook iets te staan dat her innert aan de kolonel. Daarom werd de idee geopperd om op de één of andere wijze een afbeelding van de kolonel daar ge plaatst te krijgen, hetzij een zuil met in zandsteen een reliëf, hetzij een l>ank met hetzelfde, of iets dergelijks. Onder berusting van de vereniging „Axel-Polen" was nog steeds het restant van het geld dat in 1945 werd bijeengebracht voor het monument. Om dit op een passende wijze te besteden en om tevens de 15-jarige viering van onze bevrijding meer luister bij te zetten, meenden wij het bedrag op deze wijze te mogen besteden. Het bedrag vindt nog aan vulling uit de verenigingskas, terwijl ook de gemeente bij de bouw medewerking verleent. Kan de Kolonel dan niet persoonlijk in ons midden zijn bij deze bevrijdingsherdenking, toch wordt hij hierdoor op passende wijze geëerd. Nog één puntLaat iedere Axelaar de hank, als herinnering aan de Kolonel, op de juiste wijze ge bruiken en waken tegen beschadiging. In het bijzonder de jeugd willen we dit op het hart binden en we vertrouwen dat alle ouders hier aan zullen medewerken, Het Bestuur van „Axel-Polen". Voetbal. 3e klase D K.N.V.B. CORN BOYS—AXEL 1-1 Het eerste treffen met de teruggekeerde Sasse ri valen j§ onbeslist geëindigd, een resultaat waarmede beide polegen tevreden mogen zijn. In weerwil van de weersomstandigheden, die meer lokten voor een koele duik werd op de Sasse kermis- zondag diit openingstreffen voor een ongekend grote belangstelling gespeeld. Reeds dadelijk bleek dat hier twee plegen aan het werk waren die beide hoge aspiraties koesterden en het zenuwachtig spannende begin kenmerkte zich door een schijnbaar doelloos heen en weer trappen. Het was Axel dat het eerst hieraan een eind wist te maken door enkele verrassend gevaarlijke aan vallen van rechts. Uit één daarvan gelukte het Borgt de netten te doen trillen, zodat na 20 minuten Axel een nuttige voorsprong had veroverd, die bijna voor Com Boys fataal dreigde te worden. Onmiddellijk na de openingsgoal immers gelukte het Borgt om nog maals een gevaarlijk schot in te zenden, doch dit maal raakte de bal de bovenzijde van de paal. Het scheen dat Corn Boys hieruit de moed putte om de verdediging serieus ter hand te nemen, zodat tot de rust hun doelgebied voor verdere doorbraken werd behoed. Na de rust liet Corn Boys merken dat ze haar goede techniek nog niet was verleerd. Met flitsende aanvallen werd de Axelse achterhoede zwaar op de proef gesteld, hetwelk op de duur succes moest op leveren. Toch hadden zij hiervoor de Axelse hulp r odig, want bij een verre trap van Corn Boys be oordeelde de Axel-achterhoede deze bal verkeerd en zag deze via het hoofd van de overigens prima spe lende Lindhout in het doel verdwijnen (1 1). Met dit resultaat namen blijkbaar beide ploegen genoegen, een uitslag waarmede beiden ook tevreden mogen zijn en die ook de juiste weerspiegeling gaf van de spelverhouding. De overige uitslagen in deze afdeling waren Zeeland SportZeelandia 2R.C.S.Zierikzee 14; Steenbergen—R.K.F.C. 4—0. Zaterdagcompetitie 4e klasse K.N.V.B. ARNEMUIDEN—A.Z.V.V8-1. De eerste wedstrijd in de nieuwe competitie kreeg A.Z.V.V. reeds een gevoelige nederlaag te slikken en deze kon nog niet eens geflatteerd genoemd worden. Arnemuiden trapte af en had de eerste helft het na- Ideel van een stevige tegenwind, zodat de Axelaars, profiterende van het windvoordeel aatovankelijk in de meerderheid waren. Doch meerdere doelrijpe kansen werden verknoeid en het duurde een half uur al vorens Ruijtenburg uit een corner kon inkoppen en A.Z.V.V. de leiding bezorgen (01). Hiermee had de Axelse ploeg haar kruit evenwel verschoten en hoewel er nog talrijke kansen kwamen om te scoren, konden deze niet worden ber.ut. Langzamerhand wist Arnemuiden het spelbeeld te verleggen en zo kwam kort voor de rust Arnemuiden door het beter benutten van de kansen aan een 2—1 voorsprong. Voor de rust kwam in deze stand geen verandering meer. Na de rust werd A.Z.V.V. volledig op eigen helft teruggedrongen en al gauw na de hervatting was het door twee doelpunten kort na elkaar gescoord 4—1. De druk op het Axelse doel bleef aanhouden en nog meerdere doelpunten konden dus niét uit blijven. Een kwartier voor het einde werd het 5—1 en was A-Z.V.V- een verloren ploeg, die zich bi- paalde tot hetzpveel mogelijk wegtrappen van de bal en niet meer kon toekomen aan een aanval opbouwen. In de resterende tijd was het voor Arlnemuiden een koud kunstje om de Axelaars volledig te over spelen en zo wisten zij nog drie doelpunten aan «»e score toe te voegen. Zo eindigde deze wedstrijd met het resultaat 81 in een debacle voor A.Z.V.V. De overige uitslagen in deze afdeling waren Coliflnsplaatse BoysNieuwdorp 1 1 RillanUia— Dinteloord 25 The Gunners—V.V.N. (Klundert) 5—2 Sprang—Good Luck 2—1 Zwaluwse Boys— S.S.C. 0-4. liefde en vriendschap. Was hij niet de meest be klagenswaardige stumper in de wereld Hij kon zich noch op het ene, noch op het andere beroepen. Hoofdstuk 7. Een nieuw begin. Na het emotionele onderhoud in het tuinhuisje, liep Andries langzaam en in gedachten naar zijn eigen huisje. Hij passeerde de grote schuur van het be drijf en gewend om practisch te denken, stapte hij daar naar binnen om enkele eigendommen weer naar zijn eigen schuurtje te brengen. Zo vlug mogelijk moest hij de banden die hem met Martha's bedrijf verbonden weer verbreken. Het was de bedoeling geweest, dat van zijn eigen schuur een koelbewaarplaats voor het fruit gemaakt zou worden. Ook dit plan zou dus niet doorgaan. Beladen met gereedschappen, trapte hij met zijn voet de deur van zijn eigen schuur open. Het was al donker en hij draaide het licht aan. Hier was hij al enige maanden niet geweest. Het wachten was op de werklieden, die de schuur tot een bewaarplaats voor fruit zouden inrichten. Hij zag dat in de hoek van de schuur toch nog iets was ondergebracht, dat met een zeil was afge dekt. Nieuwsgierig tilde hij een punt van dit zeil op en gooide daarna met een zwaai dit dek opzij. „Juist," zei hij luidop en nog eens nadrukkelijk „juist." Nadenkend, de handen in de broekzakken en wijd beens, stond hij spottend, knikkend met het hoofd, zijn. ontdekking te bekijken. Keurig verzorgd en nog bijna nieuw laged daar alle materialen, welke in een gymnastieklokaal geen slec.it figuur zouden claan. Knotsen, halters, ijzeren beugels, een rekstok en meerdere attributen schenen te wachten tot iemand zijn kracht en lenigheid daarop zou beproeven. „Juist," mompelde Andries weer, „dat is dat. Na tuurlijk heeft dat Franse ventje hier zijn spieren in goede conditie gehouden. Ik dacht wel, zo iets. Mis schien is hij wel circus-artist geweest, wie zal het zeggen. Maar kereltje, sterk of niet sterk, hier is geen plaats voor jouw grapjes. Ik zou in staat zijn om met een der ijzeren beugels je hersens in te slaan." Met een zwaai schoof hij het raam omhoog en stuk voor stuk verdween het mooie materiaal her- en der- waart» in de tuin. Dat dit een enkele maal nog ver gezeld ging van het geluid van rinkelend glas, ten teken dat een der kassen geraakt was, gaf hem alleen nog een gevoel van genoegdoening. Voor Martha be tekende dit weinig schade, gerekend naar de brood roof, die men op hem gepleegd had, dacht hij grimmig. Toen Andries daarna zijn huis betrad, maakte een donkere schaduw zich los van de muur. Het was Bernard, die. zijn dierbaar geheim ontdekt zag en hoe wel een verwensing sissend, toch verheugd was, dat hij zo gemakkelijk zijn eigendommen kon terughalen. Na een rusteloze nacht stond Andries op, met het zelfde gevoel van wanhoop en doelloosheid als hem de vorige dag bezielde. Hij begreep dat hij naar een andere broodwinning zou moeten omzien. Met het heersende gebrek aan arbeidskrachten zouden vele bazen blij zijn met zijn komst. Maar het stuitte An dries tegen de borst, om nu weer ineens een onder geschikte plaats te moeten innemen. Hij zou vandaag eerst buiten in de vrije natuur eens gaan overdenken, wat hem het beste te doen stond. Urenlang wandelde hij rond in de bossen en langs de wegen, zich iedere keer verwonderend over de vrije uren, die hij plotseling ter beschikking had. Weg ineens de haast, die hem dagelijks bezielde, weg ineens ook de vreugde als weer een van de teelten een goede uitkomst bood of beloofde. Wie zou vandaag de perziken plukken Wie ,de tomaten na kijken Zouden ze voldoende fust besteld hebben 1 Met een ongeduldige ruk van het hoofd gooide hij dan de zorgen weer van zich af. Het ging hem niet aan. Het hele bedrijf ging hem geen zier meer aan. Moe van het ongewone slenteren en onvoldaan kwam hij tegen de avond weer thuis. Hij zou maar een paar boterhammen klaarmaken en naar bed gaan. Morgen moest hij dan maar op werk uit gaan. Zo was het ook niks voor een jonge vent. Straks raakte hij bij dit nietsdoen ook nog van lotje getikt en kon hij eveneens wel aan gymnastiek gaan doen. Niets voor hem om zich zo onnuttig te voelen. Zou hij nog koffie kunnen zetten In die maanden dat hij bij Martha at en dronk, was hij afgeleerd om voor zichzelf te zorgen. Wat keken die winkeliers daar straks in het dorp gek op, dat hij weer zijn eigen boodschappen kwam halen. Bijna zou je het dorp beklagen, dacht hij met zekere zelfspot. Ging hun daar het prachtige kijkspel van een huwelijk aan hun neus voorbij. Andries wist hoe iedereen de datum van het huwelijk verbeidde. Dorpsgewoontegetrouw is er heel wat publiek bij het gemeentehuis en zeker zou dat heit geval geweest zijn bij hun huwelijk. Enfin, de breuk met ('viartha was ten minste toch ook wel de moeite waard om een tijdje de weer- praatjes te vervangen. Bittere, ironische gedaghiten draaiden steeds maar door Andries' hoofd, tot hij plotseling met starre ogen naar zijn kookstel stond te turen. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 2