de zonnige RANG de ms/iapeun#. De Amerikaanse tentoonstelling in SPORTNIEUWS Negen van de tien zuurbrandlijders gebruiken Rennies. Ook U vindt er baat bij. BURGERLIJKE STAND AXEL BEKENDMAKINGEN Voor een menigte van opeengepakte, drin gende en duwende nieuwsgierige Russen van alle leeftijden, demonstreert mej. Carly Rogers een Amerikaanse stemmachine, waarvan zij in tussen de werking uitlegt. De plaats van han deling is Sokolniki Park, Moskou, het terrein van de Amerikaanse tentoonstelling. Toen Chroestjtsjow en zijn vrienden, op de dag vóór de officiële opening, de tentoonstelling bezochten, liepen zij Carly's stand voorbij. Vice- president Nixon maakte Chroesjtsjow op deze stand opmerkzaam, doch deze antwoordde hem kortaf „Daarvoor heb ik geen interesse." Wat bij de officiële rondgang ook werd over geslagen was een belangrijk onderdeel van het Amerikaanse leven de auto's. Maar al mocht Chroesjtsjow dan niet geïnteresseerd zijn in stemmachines en Amerikaanse auto's, dan was hij toch zeker de enige Rus in Moskou, met wie dat het geval was. Gretig graaiend naar de literatuur, hun mak kers verdringend om te zien en honderden vra gen afvurend op de Russisch sprekende Ameri kanen, die in de diverse stands staan, toont het Russische volk een bijna abnormale belangstel ling voor datgene wat het van het Amerikaanse leven te zien krijgt. Zij staan in lange rijen om het Amerikaanse model-huis te zien. In de boekenstand rukken ze de boeken van de planken en voor iedere Rus die leest, zijn er op zijn minst twee, die over zijn schouders meelezen. In het eerste uur al werden ei honderdvijftig boeken gestolen. De Russen staren vol verbazing naar een machine, die plastic schaaltjes uitstampt, ze zouden de moderne schilderijen wel uit de lijsten willen snijden en ze kijken hongeri gnaar de kleren, die op de modeshow worden uitgestald. Voor de Russen is het bezoeken van de Ame rikaanse tentoonstelling méér dan een uitje. Ze slenteren niet, ze glimlachen zelden en ze stellen geen beuzelachtige vragen. Voor hen is dit een ernstige aangelegenheid. Het lijkt of ze hetgeen tentoongesteld wordt verslinden, bang dat ze ook maar iets over het hoofd zullen zien. Ze lopen vastbe'sloten van stand naar stand in het voornaamste tentoonstellingsgebouw. Wanneer ze uitgeput zijn gaan ze op de grond zitten en bekijken nauwgezet de stapel gratis literatuur welke hun is verstrekt door de op de tentoon stelling vertegenwoordigde firma's. Ze lezen letterlijk elk woord en prenten elke afbeelding in .hun herinnering. Maar deze rondtrekkende massa's zijn de ge lukkigen. Zij hebben toegangsbewijzen. Buiten de zich waaiervormig rond de ingang uitstrek kende ringen van Sovjet-politie, buiten de door de politie beschermde omheiningen, die het tentoonstellingsterrein omgeven, staan de on- fortuinlijken, die niet de kans krijgen om binnen te komen. Er is al een zwarte markt in toegangs bewijzen, welke door de Sovjet-regering voor tien cent per stuk worden verkocht. Op welke wijze die zwarte handel plaats heeft, is echter een duistere zaak en niemand schijnt te weten waar men de kaartjes kan kopen. Iedere Amerikaan ,die de tentoonstelling be zoekt of verlaat, wordt aangehouden met het verzoek om een toegangsbewijs, Communistische taxichauffeurs, die minachtend fooien afslaan, zullen nederig om een kaartje vragen. Kellners, winkelbedienden, vreemden op straat, allen sme ken om de zo zeer begeerde stukjes van het armzalige papier ,dat hun toegang kan verlenen tot de tentoonstelling. En dit alles ondanks het feit, dat de Sovjets zelf onlangs een véél grotere tentoonstelling over „Economische Prestatie" hebben geopend met 71 paviljoens en over de 100.000 inzendingen. Bovendien is de Amerikaanse tentoonstelling stevig ingesloten door een onlangs opgerichte kermis met vele vermakelijkheden, o.a. stands waar goochelaars gratis voorstellingen geven, alsmede een tentoonstelling over het Russische leven, waarop een nieuwe Russische auto te zien is, welke nog niet in productie is. Naast een schrale reclame door middel van aanplakbiljetten is er weinig propaganda voor de tentoonstelling gemaakt. In de Russische nieuwsbladen en tijdschriften was het grootste nieuws het Weense Jeugdfestival. Maar waar het nieuws wordt beperkt en gecontroleerd is het gerucht goed ontwikkeld de Amerikaanse tentoonstelling is het allerbelangrijkste in de stad. Ongetwijfeld staan de „gidsen", die in elke stand dienst doen, het dichtst bij de Russische reactie op deze tentoonstelling. Dat zijn over het algemeen jonge mensen, die Russisch gestudeerd hebben op Amerikaanse universiteiten, of die de taal hebben geleerd van hun naar Amerika gemigreerde ouders. Als het type van de gidsen, zien we Andrew Swatkovsky, 27 jaar oud, een vrolijke, kortge knipte, afgestudeerde jongeman van de Colum bia Univcrstieit in New York, die de Chrysler- stand leidt, Andy is thuis Russisch sprekend opgegroeid en spreekt de taal als een geboren Rus. De hele dag lang staat hij daar en be antwoordt een spervuur van vragen. Vanzelfsprekend beantwoordt hij een massa vragen over de auto's. De Chrysler-fabrieken hebben n.l. van al hun particuliere auto's er één tentoongesteld. En Andy beantwoordt geduldig steeds maar weer dezelfde vragen vragen over paardekracht, benzineverbruik, maximum-snel heid en prijs. Vele mensen vragen Andy hoe men wagens koopt en zijn geïntrigeerd door zulke nieuwtjes als afbetaling en bankcrediet. De Russen zijn bepaald geafscineerd door de uitrusting welke men bij de wagens kan uitkiezen. Draaibare zit tingen, automatische dimmers, druknoppen en zelfs auto-radio's zijn ale nieuw .voor hen. Voor Andy's toehoorders is het vaak moeilijk het ge bruik van de diverse knoppen te begrijpen, in het bijzonder van die, welke de radio-stations selecteert, daar de meeste van de radio's die zij kennen, alleen maar één knop hebben om het enige Moskouse station op te vangen of om het af te zetten. Velen vragen of de wagens speciaal voor de tentoonstelling zijn gemaakt en schijnen het be slist niet te geloven, wanneer hun wordt ver teld, dat zij aan de lopende band gemaakt wor den. De „Prawda" gaf op zekere dag commen taar op de dwaasheid van de Amerikanen om elk jaar een nieuw model te brengen en de volgende dag werd Andy overstelpt met vragen over het „hoe" en „waarom" van die nieuwe modellen, Over het algemeen vinden de Russen de auto's goed, maar volgens hen zijn ze te laag voor de ruwe Russische wegen. Na de autotentoonstel ling te hebben bezocht, erkende een Rus, een communist „Hierin zijn jullie ons voor." De meeste mensen zijn evenzeer geïnteres seerd in de gidsen als in het tentoongestelde. Aan Andy wordt gevraagd hoeveel hij verdient, hoe zijn woning er uit ziet, hoeveel huur hij be taalt, hoeveel zijn costuum kost en andere per soonlijke vragen. De Russen zijn ook nieuwsgierig naar de Amerikaanse levenswijze en stellen vragen oveT de prijs van brood, over werkloosheid - vreemd genoeg denken de meeste mensen dat technici in Amerika geen werk kunnen vinden - over Amerikaanse literatuur, over vrijheid van reizen, over hoe men chaufferen leert, over God en kerken en honderden dingen meer. Over het algemeen is de menigte beleefd en wordt aan spoters het zwijgen opgelegd door anderen in de menigte, die serieuze vragen hebben, maar toch wordt Andy af en toe ge vraagd „Geloof je werkelijk wat je zegt Andy heeft een filosofie over het beantwoor den van alle vragen. „Als je ernstig en oprecht bent, zit het wel goed." Dat is dan ook de manier waarop Andy vragen beantwoordt en hij voelt, dat door het zo te doen, hij zijn steentje bijdraagt voor een beter begrfp in de wereld. De andere gidsen voelen het zoals Andy en ieder heeft zijn verhaal te vertellen. De gids voor het Amerikaanse modelhuis vertelt b.v. over een man, die een lange tijd op deze ten toonstelling doorbracht en wachtte tot de me nigte kleiner werd, vóórdatN hij zijn vragen stelde. „Hoeveel gezinnen zouden er in dit huis moeten leven zo vroeg hij. En toen hem werd geantwoord, „slechts één", vroeg hij, hoeveel mensen dat gezin dan wel zou tellen. „Van twee tot vijf personen", zei de gids. Peinzend in de kinderkamer vol speelgoed kijkend, zei de Rus eenvoudig ,Wat een gelukkig gezin." (Nadruk verboden.) Grote sortering Vulpennen van de beste merken. Boek handel Firma J. C. Vink, Dr. SCHUT AFWEZIG van 5 t.e.m. 20 SEPTEMBER Voor spoedgevallen Dr. Aarts, tel. 0 1140-2651 Dr. Kruseman, tel. 0 1150-2851 en tel. 0 1157-451. (geen spreekuren). Voetbal. A.Z.V.V.-TERNEUZEN (comb.) 3-3. Zaterdag j.l. had wederom een vriendschappelijke ontmoeting plaats tussen een combinatie van Terneu- zen-spelers en A.Z.V.V. op het sporttererin aan de Polenstraat, alhier, wel'ke weer op de gebruikelijke belangstelling mocht bogen. De krachtsverhouding tussen de twee ploegen was aan elkaar gewaagd katgeen ook tot uiting kwam in de score. De thuisplft was niet bepaald fortuinlijk toen tot tweemaal toBde lat weerstand bood aan de schoten van den Erjelsman. Voor de rust opende De Ruijter evenwel de score en zo kwam de thee met 1—0 voor A.Z.V.V. In de tweede helft maakte Sandrini gelijk, doch het was Ruijtenburg die andermaal voor een Axelse voor sprong zorgde, die door Hamelihk nog werd opge voerd tot 3—1. Toen gingen de gasten wat steviger aanpakken en slaagd ener door Boone en Hoefnagels ia de eindstand op gelijke voet te brengen (3—3). Bent U die ene soms, die dat weldadige blussen nog niet ondervond Wapen U tegen de eerstvolgende aanval neem een pakje Rennies in huis. 11 beleeft er alle dag de weldadige werking van. Want Uw klachten behoren tot het verledlen Ing. Med. Gedurende de maand augustus 1959. Huwelijks-aangiften. 1. Martinus Johannes Jan Quaak, 22 j. en Catharina Elizabeth Murre, 19 j. Gehuwd. 18. Franciscus Jacobus Marie Kool (van Vogelwaarde), 25 j. en Theresia Emma van den Berg, 26 j. 20. Martinus Johannes Jan Quaak, 22 j. en Catharinq Elizabeth Murre, 19 j. Geboren. 1. Anita Barbara Ann, (I. van Eduardus Arthur de Moor en Marie Blanche Margaretha van Leeuwe. 14. Ingrid René Maria, d. van Bernardus Cornelis van den Bos en Jacqueline Achiel Margriet Beatrix van Hoecke. 15. Pieter Abraham, z. van Abraham Pieter van der Hooft en Dina Helena Witte. 19. Catharina Magda'lena Maria, d. van Levinus Jansen en Janna de Jonge Overleden. 1. Jacobus Dieleman, 57 j., echtg. van Tanneke TDoezelaar. 24. Krina van Aalst, 90 j., wed. van Lambertus Jonkman-. 26. Pieternella 't Gilde, 88 j. wed. van Aarnout Freekenhorst. DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 26 augustus 1959, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen, elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester ter secretarie van de gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 31 augustus 1959. De burgemeester van Axel, Van Oeveren. HINDERWET. Burgemeester en wethoulders van Axel maken be kend, dat het verzoek von Shell Nederland N.V., Wassenaarseweg 80, te 's-Gravenhage om in of op het perceel Kanaalkade, hoek Evertsenstraat, kadas traal! bekend gemeente Axel, sectie G, nr. 3849, een benzine-pompinstallatie te mogen wijzigen door de bestaande 6000-liter tank voor benzine te bezigen voor superbenzine en de bestaande 6000-liter tank voor dieselolie te bezigen voor benzine, door hen is ingewilligd. Axel, 2 september 1959. Burgemeester en wethouders van Axel, De burgemeester, De secretaris, Van Oeveren. P. G. v. d. Bosse. Burgemeester en wethoiiders van Axel maken be kend, dat het verzoek von Shell Nederland N.V., Wassenaarseweg 80, te 's-Gravenhage om in of op het perceel, nabij pand Wilhelminastraat 13, kadas traal bekend gemeente Axel, sectie G, nr. 3672, een benzine-pompinstallatie te mogen uitbreiden door het plaatsen van een 6000-liter tank voor opslag Van superbenzine en een electrische pomp ter vervanjging van de water- en luchtmantel, door hen is inge willigd. Axel, 2 september 1959. Burgemeester en wethouders, van Axel, De burgemeester. De secretaris, Van Oeveren. P. G. v. d. Bosse.

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 3