De veldtocht der Polen. ZEELAND deze week: /Examen doen MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Ongetwijfeld zullen allen, die de bevrijding van Axel in de septemberdagen van het jaar 1944 hebben meegemaakt, zich de strijd om en in Axel herinneren. Zij zullen zich weer voor de geest kunnen halen de eerste beschieting op zaterdag 16 sep tember 1944 en daarna op dinsdag 19 septem ber, U weet wel, die mistige morgen, de be vrijding. Minder bekend is echter de tocht, die de Polen daarvóór reeds hadden gemaakt. Nu de viering van het derde lustrum der be vrijding steeds naderbij komt, menen wij, dat het goed is, een en ander daarover te ver melden. Voor de le Poolse Pantserdivisie, de leger afdeling woordoor ook Axel werd bevrijd, be gon de strijd in 1939 in Zuid-Polen en wel speciaal bij Lwow (Lemberg), welke strijd later, in 1940, werd voortgezet in Frankrijk aan de Loire. Na de capitulatie van Frankrijk in mei 1940 werd de divisie in Engeland opnieuw georgani seerd en getraind, zodat deze in juni van 1944 kon worden ingezet bij de invasie in Nor- mandië. Eén onderdeel van deze le Poolse Pantser divisie was het 9e Bataljon Jagers. Dit streed onder twee motto's, n.l. „Wij vragen niet om de vrijheid, wij vechten er om" en „Voor onze vrijheid en de Uwe." Na in Normandië bij Caen, Falaise en Abbe ville hevige verliezen geleden te hebben, maar ook zeer veel ondervinding te hebben opgedaan, passeerde dit bataljon Jagers op 6 september 1944 om vier uur in de namiddag de Belgisch- Franse grens. Reeds om kwart voor zeven des avonds werd de historische plaats Ieperen be vrijd. Deze bevrijding geschiedde, dank zij de tactische manoeuvres en de dapperheid der man schappen, zonder beschadiging van de stad. Op 7 september begonnen de hevige ge vechten om de stad Roeselaere in West-Vlaan- deren. Teneinde het Belgische volk te sparen, werd geen gebruik gemaakt van de artillerie. Bij het aanbreken van de dag was de vijand reeds verdreven en lag de weg open voor de komst van de geallieerde detachementen. De bevolking van Roeselaere was de Polen zeer dankbaar en gaf aan het bataljon de ere naam de „Poolse Jagers van Vlaanderen", In de schaduw van de kerk van Roeselaere, waar de hevigste gevechten werden geleverd, werd een erewacht gevormd. Van 9 tot 14 september werden gevechten geleverd in de omgeving van Wijnghem, terwijl op 11 september de strijd om Gent ontbrandde. Gesteund door het 24e Poolse Regiment der Uhlanen (tanks) en door het 8e Poolse Bataljon Jagers werd na gevechten van vier dagen de vijand verdreven naar het noorden van de stad. Toen kon de opmars naar Nederland be ginnen. Op 15 september werd de Nederlands-Bel gische grens bij Koewacht gepasseerd, waarna, zoals hierboven reeds vermeld werd, op zater dag 16 september de strijd om Axel begon. Geheel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen werd daarbij van de vijand gezuiverd. Ook in en om Axel werd op een zodanige wijze gevochten, dat de burgerbevolking zoveel mogelijk werd ontzien. Na de bevrijding van Axel op dinsdag 19 september - dus na drie dagen van hevige strijd - kon de Duitse tegen stand in deze streek zonder veel moeite worden opgerold. De volgende sprong was door Antwerpen in de richting van Rijckevorsel. In de avond van 29 september en des nachts veroverde het ba taljon de stellingen van de vijand bij het Men- dicitis Depot, terwijl de volgende dag werd aangevallen in dc richting van Merxplas. Deze plaats werd des middags bevrijd, waarna in de avond van 30 september de Nederlandse grens werd bereikt. Hier moesten gedurende enkele dagen gevechten geleverd worden tegen Duitse parachutisten. Op 3 oktober 1944 kwam het bataljon vanaf het Belgische grondgebied op Brabantse bodem en veroverde Baarle-Nassau en omgeving. Daarna werden, weer op Nederlandse bodem, de vijandelijke stellingen te Alphen (N.-Br.) binnengedrongen. In nachtelijke gevechten wer den Ginneken en het zuidelijke deel van Breda bevrijd, waarna op 29 oktober Breda geheel in handen van de Polen viel. Later werd na hevige gevechten het kanaal de Mark bij Oosterhout gepasseerd, waarna Terheijden en de Zevenbergse Hoek werden bevrijd. Kerstmis 1944 Het Bataljon vocht in het district 's-Hertogenbosch en Vlijmen, terwijl het gedurende de drie volgende maanden opereerde bii de Maas en het Kappelse Veer. In april 1945 werd de Duitse grens over schreden, waarbij gevochten werd bij het Kust- kanaal, Irhove, Jever en Wilhelmshaven. Daarna volgde begin mei 1945 de capitulatie van Duitsland, Aan deze onvoorwaardelijke overgave van de vijand hebben deze Poolse sol daten op bijzonder eervolle en heldhaftige wijze hun bijdrage geleverd. „De Poolse Jagers van Vlaanderen" werden zij na de bevrijding van Roeselaere genoemd. Deze erenaam werd door Prins Karei van Bel gië in zijn kwaliteit van Regent aan het 9e Bataljon gegeven. Het bovenstaande overzicht van de veldtocht van deze Poolse legerafdeling, welke ook Axel de bevrijding schonk, moest omdat het beknopt diende te worden gehouden, in feite een dorre opsomming van feiten worden. Een dor relaas, waarachter echter een wereld van onmetelijke ellende verborgen ligt, doch anderzijds ook een grote blijdschap om de her kregen vrijheid, die de Polen ook voor ons hebben bevochten. Doet U de moeite eens even en zet U rustig neer. Neem een atlas en ga de plaatsen eens na Caen, Falaise, Ieperen, Roeselaere, Gent, Axel en ga zo door Bedenk dan, dat deze lange weg van Nor mandië tot Wilhelmshaven, waarover meer dan tien maanden moest worden gedaan, met bloed en tranen geplengd werd. Toont dan Uw dankbaarheid aan deze held haftige bevrijders, wanneer zij in september a.s. weer enkele dagen de gast van Axel, dus ook Uw gast, zullen zijn (Vervolg) Extra vergadering van de Z.L.M. Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij heeft een extra vergadering gehouden. In deze vergadering werden bespro ken de door de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap voor de oogst 1960 voor gestelde contingenteringsmaatregelen voor de suikerbietenteelt. Het bestuur was huiverig voor enig ingrijpen en was van oordeel, dat, wanneer maatregelen zouden moeten worden genomen, deze zo be perkt mogelijk dienden te zijn. Als contingentering noodzakelijk was, diende dit naar de mening van het bestuur voorshands niet per bedrijf maar per provincie te geschieden. Ook besprak de vergadering de verbreding van bet kanaal Terneuzen - Gent in verband met de daaruit voor de land- en tuinbouw voortvloeiende moeilijkheden. De beveiligingsmaatregelen tegen de zee. De maatregelen om de bevolking tegen nieuwe dijkdoorbraken te beschermen, gaan regelmatig door. Thans is men begonnen aan de verhoging en verzwaring van de dijk bij Rilland-Bath. Dit werk zal nog vóór de komst van de najaars stormen gereed moeten zijn. Hevige hagelbui op Schouwen-Duiveland. De hagel, die vorige week vrijdag in onze omgeving viel, was van geen betekenis in ver gelijking met die, welke op Schouwen neerkwam in de omgeving van Burgh. Door de hagelstenen, die daar de grootte van kievitseieren hadden en uren daarna nog niet gesmolten waren, werd het fruit in en om Burgh bijna totaal vernield. Volgens een ruwe schatting wordt het verlies aan appels en peren geraamd op 400.000 kg. Provinciale Polder- en Waterschapsbond. Volgende week zaterdag zal de Provinciale Polder- en Waterschapsbond zijn algemene ver gadering houden in het St. Josephpatronaat te Hulst. Als sprekers zullen optreden de heren dr. ir. F. P. Mesu en ir. L. Uildriks. Oud gebruik in ere hersteld. Vóór 1940 werden door het Middelburgs mu- ziekkops geregeld concerten van gewijde mu ziek gegeven op het Abdijplein. Dit gebruik zal thans weer in ere worden hersteld en zó zal morgen weer het eerste concert van gewijde muziek ten gehore worden gebracht. Afdelinscomandant Rijkspolitie Zeeuwsch- Vlaanderen. In de plaats van luitenant C. W. Bloemers ,s tot afdelingscommandant Zeeuwsch-Vlaande ren vanv de Rijkspolitie benoemd de officier der Rijkspolitie 2e klasse, de heer D. van Ooyen, met standplaats Terneuzen. Luitenant van Ooyen was tot nog toe officier- toegevoegd aan de districtscommandant te Mid delburg. Muziekkorps te Kruiningen bestaat 95 jaar. Vandaag zal ter gelegenheid van de viering van het 95-jarig bestaan van de harmonie „Een dracht maakt macht" te Kruiningen een muziek festival worden gehouden, waaraan acht gezel schappen zullen deelnemen. Deze korpsen con certeren des middags op de muziektent op de markt, terwijl des avonds „Vlijt en Volharding uit Roosendaal een concert zal geven. Veere kreeg een nieuw sportveld. Na zeven jaren van voorbereiding kon de vorige week zaterdag te Veere het nieuwe sport terrein in gebruik worden genomen. De officiële opening geschiedde door de burgemeester, jhr. I. F. den Beer Poortugael met het hijsen van de clubvlag van de voetbalvereniging aldaar. De aanleg van het sportveld heeft 50.000, - gekost, waarin 34.000, - rijkssubsidie werd ontvangen. De kosten van de bouw van een clublokaal zullen nog eens 7000, - vergen. Hieraan bouwen de voetballers echter zelf. Zeiltocht Veere - Terneuzen. De jaarlijkse zeiltocht Veere - Terneuzen, ge organiseerd door de Royal Belgian Saling Club uit Gent, werd zondag voor de twaalfde maal gehouden. Als gevolg van de afsluiting van het Veerse Gat was het tevens de laatste tocht. De deelname aan deze wedstrijd was dit jaar bijzonder groot. Zierikzee trekt toeristen. Het succes van de zomeravondfeesten te Zie rikzee is bijzonder groot geweest dit jaar. Daar aan heeft het fraaie zomerweer ongetwijfeld meegewerkt. Aangemoedigd door dit succes heeft het actie comité „Zierikzee ontvangt vreemdelingen,, nu reeds plannen beraamd om in 1962 of 1963 te beginnen met een nieuwe attractie. Dan zal Zierikzee op zes donderdagen in het zomer seizoen - donderdag is de marktdag - een plaats zijn, zoals vier eeuwen geleden. Dan zal telkens een grote braderie worden gehouden, terwijl het in de bedoeling ligt, dat dan alle in woners van het stadje zich zullen kleden als poorters en poorteressen in de klederdrachten van omstreeks het jaar 1600. Telkens zal dan tevens een groot historisch openluchtspel worden opgevoerd. Shetland-show In Vlissingen. In Vlissingen wordt dezer dagen de z.g. Shet land-show gehouden. Dit houdt in, dat een aan tal winkeliers uit die plaats in de openlucht hun artikelen trachten te verkopen, terwijl daarnaast diverse attracties worden geboden. De „Gravin van Shetland" deed haar intrede terwijl de jeugd tegen inlevering van een aantal „Shetland-zegels" een rit door de stad kon ma ken met de Shetland-ponny-wagentjes. Dr. Camps bij Euratom. De directie-secretaris van de Cokesfabriek officieel geheten Association Cooperative Zé- landaise de Carbonisation G.A. te Sluiskil dr. M. E. H. Camps, is benoemd tot commer cieel financier bij het voorzieningsagentschap der Euratom te Brussel als vertegenwoordiger van Nederland. De heer Camps kwam in 1951 naar Sluiskil en is thans tevens fractieleider van de K.V.P. in de Terneuzense gemeenteraad. Ook is hij bestuurslid van de Terneuzense U.T.S. Ministersbezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Dinsdag j.l. heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy - vroeger burgemeester van Honte- nisse in tegenwoordigheid van enkele hoog geplaatste departementsambtenaren een werk bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen gebracht. Dit bezoek was bedoeld om met de directie en de raad van commissarissen van de N.V. Waterleiding-Maatschappij Zeeuwsch-Vlaande ren overleg te plegen over de zoetwater voorzie ning in Zeeuwsch-Vlaanderen. Tijdens dit overleg kwamen drie belangrijke punten ter sprake, n.l. de mogelijkheid om een spaarbekken voor zoet water aan te leggen in de Braakman de noodzakelijke verlegging van de waterleidingzinkers door het kanaal Terneu zen - Gent in verband met de verbreding van dit kanaal. Uit deze twee punten vloeide auto matisch het derde voort, n.l. de financiële ver houding tussen het rijk en de waterleiding-maat schappij. Extra woningen voor Ambonezen. In verband met de voorgenomen opheffing van het kamp te Aardenburg en „Woonoord II" te Middelburg ligt het in de bedoeling om zo wel te Middelburg als te Souburg 50 woning wetwoningen te bouwen, speciaal voor de huis vesting van Ambonezen. Met de bouw hoopt men voor het einde van dit jaar nog te beginnen. 37e NATIONALE TREKPAARDENTENTOON STELLING IN DEN BOSCH. De tentoonstelling van de Koninklijke Ver eniging „Het Nederlandsche Trekpaard" wordt dit jaar gehouden op dinsdag 15 en woensdag 16 september a.s. Dit grote agrarische evene ment vindt traditiegetrouw plaats in en rond de enorme veemarkthallen te 's-Hertogenbosch. Niet alleen omdat de outillage aldaar zo uit muntend is, maar ook omdat tussen deze beide - Het Trekpaard en de Hertogstad een hechte band is gegroeid. Een band die o.m. tot uitdrukking komt door het feit, dat de tentoonstelling van „Het Neder landsche Trekpaard" het enige evenement is, waarvoor ieder jaar de woensdagse veemarkt een dag wordt opgeschoven. Dit is een vriendelijk heid van het gemeentebestuur, maar het wijst óók op de grote internationale betekenis van deze tentoonstelling. Immers, de grootste vee markt van ons land gaat men niet verzetten om de mooie ogen van een kampioenmerrie. Naast de telkenjare zo zeer opvallende buiten landse belangstelling is de tentoonstelling vooral ook nationaal van groot belang, omdat de waar dering van het paard bij de boer steeds weer toeneemt. En deze waardering is niet gegrond op sentimentaliteit. Er is een periode geweest, waarin sommige boeren meenden - waarschijn lijk onder bepaalde invloeden - dat mecha nisatie en vooral het gebruik van motoren alles voor hun bedrijf was en het meeste geld in het laatje zou brengen. Bedrijfseconomische onder zoekingen hebben juist de laatste tijd uitge wezen, dat het gebruik van paarden in zeer veel gevallen betere resultaten geeft, met name beter financiële resultaten. Daarom groeit de belangstelling voor het paard en is b.v. de paardenstapel dit jaar dan ook weer toegeno men na gedurende enkele jaren te zijn gedaald. Daarbij is vooral belangrijk, dat deze toename een verjonging betekent van de paardenstapel Het spreekt vanzelf dat het stamboek bij deze toenemende belangstelling te zorgen heeft voor prima fokmateriaal. Welnu, wat in dit opzicht gepresteerd wordt, laat de Koninklijke Vereni ging „Het Nederlandsche Trekpaard" op 15 en 16 september zien te 's-Hertogenbosch. Daarnaast wordt op de komende tentoon stelling ook grote aandacht besteed aan de voorlichting over het gebruik van machines en werktuigen met paarden. Gedurende de beide dagen is er een tentoonstelling van moderne machines en werktuigen voor paardengebruik. in de namidag van de 16e september zal er een grote demonstratie gegeven worden van het gebruik van deze machines on werktu'gen. Hieraan zullen hun medewerking verlenen de Algemene Technische Commissie van het Land bouwschap, het Instituut voor Landbouwtech niek en Rationalisatie te Wageningen, het Rijks consulentschap voor Landbouwwerktuigen te Wageningen en de federatie „Het Landbouw werktuig" te Rotterdam. Het is verheugend, dat voor deze belangrijke paardendagen ook in de kringen vrn de regering zulk een grote belangstelling bestaat. Zoals >>e- kend heeft Z.K.H. Prins Bernhard, die ien groot paardenvriend is, zich wederom bereid verklaard het voorzitterschap va-i bet Ere-comité op zich te nemen. In het Ere-comité hebben voorts ook zitting de minister-president Z.Exc. prof. dr. J. de Quay, oud-commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Brabant en de minister van Landbouw, Z.Exc. mr. V. G. M. Marijnen. met actieve,beheerste zenuwen Hiinhardt's Zenuwtabletten Sociëteit Willem Teil" te Kloosterzande bestaat 110 jaar. De handboogschutterij op de staande wip te Kloosterzande, de sociëteit „Willem Teil" viert vandaag haar 110-jarig bestaan. Dat betekent feest op „Klooster" want hedenmiddag zal de jubilerende schutterij weer een goede gastheer blijken te zijn op de grote jubileumschieting die is georganiseerd. De schutters die dan weer van heinde en verre het jubileum komen mee vieren zullen in Hotel „De Linde", waarin de jubilerende vereniging nu bijna 90 jaar is ge vestigd, een gul onthaal vinden. „St. Sebastiaan" in Zuiddorpe huldigt zes jubilarissen. Ook in Zuiddorpe is het straks schuttersfeest want met een feestelijke extra-schieting, zal het wijd en zijd bekende boogschuttersgilde van „St. Sebastiaan" op maandag 31 augustus niet min- j der dan zes jubilarissen tegelijk huldigen. Het zijn oud-burgemeester Van Waes, 55 jaar lid j de heren D. van de Vijver en P. Waelput, beiden gouden jubilaris burgemeester Puylaert en de heren R. Apers en C. de Munck, allen 40 jaar lid. Op de jubileumschieting van a.s. maandag vormen deze zes jubilarissen, die in hun schut- tersloopbaan bijna allen de koningstitel droegen, een ere-peleton, dat het eerst schiet. V

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 3