Suggesties aangaande de viering van het 3e Lustrum der bevrijding Iets toe in Nederland Wij rijden en varen niet weer we zweven i V. Concert in het openluchttheater. Geachte Redactie, Naar aanleiding van de suggestie in het laatste nummer van Uw blad aangaande een voorstelling jn het openluchttheater zou ik nog het volgende willen opmerken Wanneer er en wellicht zal dat het geval zijn op één van de feestdagen een goed muziekcorps naar Axel komt, laat dat dan in het openluchttheater op treden. Er is daar ruimte voldoende dat alle muziek minnaars het kunnen bijwonen en de acoustiek is er prima. Bovendien zit men dan in een echt rustige omgeving en worden de luisteraars niet gestoord door de steeds beweeglijke en lawaaierige jeugd of door verkeersrumoer van auto's, vrachtwagens en bussen in aangrenzende of achterliggende staten, zo als dit het geval is bij een optreden op de Markt of het Szydlowski-plein. Wellicht kan het feestcomité het bovenstaande in overweging nemen. Met dank voor de plaatsruimte. Een muziekminnaar. VI. De jeugd. Vol belangstelling volg ik steeds de artikelen die Uw blad plaatst in verband met het 3e bevrijdings lustrum van Axel. Het is mij echter opgevallen, dat hierbij de jeugd vergeten wordt. Wanneer men het voorlopig feestprogramma bekijkt moet ik helaas con stateren dat het weer zo'n echt ouderwets feest wordt. Niet dat zoiets niet mooi en goed kan zijn, doch ik vraag me wel eens af of de Axelse jeugd gesteld is op zo'n programma. Neem bjv. een programma onderdeel, de militaire kapel met drumband. Axel be- zi zelf drie drumbands, die gezamenlijk een behoor lijk lawaai kunnen voortbrengen, maar waarom nu toch zo'n drumband laten komen En wie van de tegenwoordige jeugd geeft nog om al die fanfare corpsen Zie hier in Axel hoe de twee muziek gezelschappen met hangen en wormen er doorkomen. De jeugd heeft totaal geen interesse voor deze muziek. Wat de jeugd wel interesseert is de tegenwoordige muziek en wel de jazz. Waarom nu geen jazzband naar Axel laten komen Heel de jeugd uit gans ZeeuwsCh-Vlaanderen zal naar Axel stromen. Er is pas een Zeeuwsch-Vlaamse Jazz-sociëteit opgericht. Zoek daar contact mee en laat de Axelse jeugd dan eens een avond genieten en dansen met b.v. het trio Pirn Jacobs, Rita Reys, Greetje Kauffeld, Pia Beek, het Dutch Swing CollegePrima orkesten op dit gebied. En waarom b.v. als amusementsmuziek de Skymasters of de Ramblers op dé markt laten spelen Vraag gerust een entrée. De jeugd geeft het met plezier. Ik geloof, dat het feestcomité hier een beetje in gebreke is gebleven, maar ik hoop, namens de gehele Axelse jeugd, dat ze alles in het werk zal stellen om ons eens van een gezellig modern jazzfestijn te laten genieten. De Axelse ,,halbstarken". VII. Betrek de zondag er bij. Met groeiende belangstelling en nieuwsgierigheid zie ik wekelijks in Uw blad de publicatie s van de in het feestcomité levende ideeën, alsook de suggestie'c uit de verschillende lagen der bevolking tegemoet, waarmee in eerste instantie de feestpret van straks nu al wordt „opgewarmd" en waaruit dan uiteindelijk het definitieve programma voor de a.s. bevrijdings viering zal voortvloeien. Zo is in de „Losse Gedachten" gesuggereerd, dat de jeugd bij de feestviering dient te worden be trokken, terwijl in het laatste artikel van „Nieuws over de viering van het 3e lustrum van de bevrijding' werd opgemerkt, dat met Axels bevrijding tevens ge heel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen de bevrijdingsvreugde werd geschonken en dat deswege de viering van dit derde lustrum van het bevrijdingsfeest niet alleen een plaatselijk, maar ook een regionaal karakter diende te dragen. Nu is de feestviering samengevat in twee dagen, n.l. vrijdag 18 en zaterdag 19 september, maar in ver band met bovenstaande staat mijn opmerking „Betrek de zondag er bij". Immers, het grootste deel van de bevolking van onze streek heeft zich de gewoonte eigen gemaakt speciaal de zondagen voor feestviering te benutten, dus will men een feest voor de gehele streek, geef dan deze mensen de gelegenheid op zondag 20 september de bevrijdingsviering van Axel en van geheel onze streek te laten meebeleveg. Wanneer b.v. de Braderie ook op die zondag ge opend zou zijn en ook het vuurwerk als slot van het feest naar de zondagavond zou wordën verschoven, zall ongetwijfeld zondag 20 september de gehele be volking van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Axel komen en zal ons stedeke een ongekende hoogtijdag beleven. En een der eerste vereisten om een feest volledig te doen slagen is toch zeker een overweldigende publieke belangstelling Nu zal wel de tegenwerping worden gemaakt dat men met feestvieren op zondag in Axel niet moet aankomen. Maar werd er dan 15 jaar geleden gelet op rang of stand of principe Neen, toen voerde de Axelse bevolking eensgezind en spontaan als één man de vreugde ten top om het feit van de juist herkregen vrijheid. Axel wil streekcentrum zijn voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen en dat kan evenals het 15 jaar ge leden bij de oorlogshandelingen een sleutelpositie in nam ook tot uiting komen in de viering van de bevrijding. Maar een logische gevolgtrekking is dan ook dat plaatselijke principes wel eens wat op het tweede plan dienen te komen. En per slot van rekening behoeft die zondag niet louter te worden doorgebracht in pret en jool, want er is geen betere dag denkbaar dan de zondag om in een gezamenlijke herdenkingsdienst van alle kerken de aandacht nog eens te wijden aan en God dank te brengen voor het grote geschenk van de bevrijding, dat wij 15 jaar geleden dank zij de offervaardigheid van de Poolse vrij'heidstrijders mochten ontvangen. „Opmerker1'. SPORTNIEUWS Voetbal. COMPETITIE - INDELING VOOR HET KOMENDE SEIZOEN. Blijkens de „Sportkroniek" kreeg dezer dagen de competitie-indeling voor het seizoen 1959— '60 van kracht zijnde haar beslag. Als voor onze streek het meest van belang zijnde vermelden we hieronder de samenstelling der diverse afdelingen waarin Zeeuwsch-Vlaamse verenigingen uitkomen. 2e klasse B K.N.V.B. B.S.C. (Roosendaal) Dosko (Bergen op Zoom) Goes HulstInternos (Etten-Leur) Middelburg R.A.C. (Gilze-Rijen) Rood-Wit (St. Willebrord) RoosendaalTemeüzen T.SC. (Oosterhout) Vlissingen. 3e klasse D K.N.V.B. AxelCorn Boys (Sas van Gent) Halsteren Hontenisse Meto (Hoogerheide) Odio (Ossen- drecht) R.C.S. (Souburg) R.K.F.C. (Bergen op Zoom) Steenbergen Zeelandia (Middelburg Zeeland Sport (Vlissingen) Zierikzee. 4e klasse H K.N.V.B. BiervlietBreskens Clinge 's-Hcer Arendskerke lerseke KoewachtLewedorpse Boys Luctor OostburgR.I.A.Steen. Zaterdagvoetbal 4e klasse Zuid I K.N.V.B. Arnemuiden A. Z. V. V. (Axel); Colijnsplaatse Boys Dinteloond Good Luck (Raamsdonkveer) The Gunners (Breda) Nieuwdorp Rillandia SprangS.S.C. (Capelle) V.V.N. (Klundert) Zwaluwse Boys (Lage Zwaluwe). AXEL-LOKEREN 1-0. Een vr ij talrijk publiek zag j.l. zondag de voetbal ploegen der beide zustersteden Axel en Lokeren aan het werk in een vriendschappelijke ontmoeting. Duidelijk was bij Axel te merken dat de training voor het aanstaande seizoen weer ter- hand is ge nomen. Het was dan ook een gelukkige greep der V.V. Axel het in de Belgische voetbalwereld hoog genoteerde Lokeren uit te nodigen om de krachten te meten. Ja bij de aanvang leek het er zelfs op dat iets te hoog was gegrepen, want Lokeren kwam opzetten met een In november 1954 werd in opdracht van de Vereniging van Boekweitgrutten en Meelfabrie kanten te 's-Gravenhage door de Nederlandse Stichting voor de Statistiek o.a. een onderzoek ingesteld naar het gebruik en de bereiding van nagerechten in Nederland. Gedurende 14 dagen werden inlichtingen ingewonnen van ruim 2000 huisvrouwen, verspreid over heel ons land. Daar wij menen, da een en ander voor onze lezers wel interessant is, ontlenen wij het vol gende aan dit rapport. In 81-86% van de gezinnen wordt door de week een nagerecht opgediend, hetzij fruit, het zij een melkgerecht, gebakken nagerecht of een andere toespijs. Melkgerechten - pudding en vla, pap of yoghurt - nemen een belangrijke plaats in zij kwamen gedurende de periode van het onderzoek in ongeveer de helft der ge vallen op tafel. Dan volgt fruit, dat door ruim een kwart der huisvrouwen werd opgegeven. Volgens de enquete worden droge rijst of maca roni en gebakken nagerechten slechts een enkele maal genoemd. Voor de zondag doet men meer moeite dan door de week meer huisvrouwen (44%) maken dan zelf de toespijs klaar. Voor zondag wordt veelal pudding of vla gekookt, terwijl voor de weekdagen er vrijwel eveneveel huis vrouwen zijn, die opgeven, dat zij pap koken als die pudding of vla klaarmaken. De keuze van de nagerechten. De huisvrouwen werd onder meer gevraagd naar de lievelingsgerechten van de gezinsleden en naar de gerechten, die zij beslist niet lusten. De lievelingsgerechten van de echtgenoten waren in volgorde pudding 33%, w,o choco ladepudding 11%, fruit 15%, pap 12%, yog hurt 7%. Bij de vrouwen zelf is fruit meer geliefd (29%) en komt de pudding op de tweede plaats (24%). De voorkeur van de kinderen komt sterk overeen met die van de vaders,evenals de af keer. Bijna de helft van de ondervraagden ver keert in de plezierige omstandigheid een echt genoot te bezitten, die van geen enkel nage recht zegt dat hij er beslist niet van houdt. Zoete pap, pudding en pannekoeken worden in meer dan driekwart der gezinnen wel klaar gemaakt. Flensjes daarentegen worden in on geveer de helft der gezinnen nooit gegeten i-i meer dan een kwart der huisvrouwen kent dit gerecht ook helemaal niet uit ervaring. Panne koeken zijn wel bekend en worden in evenveel gezinnen als hoofd- en als nagerecht gegeeten. Bij het gebruik van zure pap treden regionale verschillen naar voren. Wordt in 83% van de gezinnen in de drie noordelijke provincies deze soort toespijs genoemd, voor de rest van het land is het percentage ongeveer 65% en voor de drie grote steden 49%. Bij andere nage rechten speelt de landstreek geen rol. Met uitzondering van de flensjes, die veel minder in de Yagste dan in de overige in komensklassen worden opgediend, worden ook bij de diverse welstandsgroepen geen duidelijke verschillen in de keuze van de nagerechten ge constateerd. Het is dus b.v. niet zo, dat karne- melksepap overwegend bij de eenvoudige ge zinnen op tafel komt. Het al of niet zelf bereiden der toespijs. Laten wij fruit en yoghurt buiten beschouwing dan blijkt, dat men veel minder vaak een toe spijs kant en klaar koopt dan zelf bereidt. Het gebruik van pap en vla in flessen wordt door respa 6 tot 8% en 2 tot 4% der huisvrouwen opgegeven. Door 11 tot 15% resp. 14 tot 23% der huisvrouwen worden deze soorten nage rechten zelf klaargemaakt. In tegenstelling tot zoete pap wordt karnemelkse pap aanzienlijk vaker gekocht dan thuis gekookt, n.l. door drie kwart van de gezinnen. Maakt men de zure pap zelf klaar, dan wordt even vaak gort als bloem genomen voor het binden. De gekochte zure pap is meestal met gort gebonden. Als bindmiddel voor zoete pap staat havermout bovenaan, gevolgd door griesmeel en in mindere mate custardpoeder, maizena en andere gladde bindmiddelen. NIEUWE MIDDELEN VAN VERVOER IN OPKOMST. elan en een machtsvertoon, waategen Axel niet be stand was. De veste, ditmaal bewaakt door de jonge Adam werd echter niet doorboord en geleidelijk aan kon Axel het bedreigde doelgebied ontzetten. Toch bleef voor de rust Lokeren de meest aanvallende ploeg en ondanks de dubbel blanke ruststand was Lokeren de vrijwel zekere matchwinner. Hoe anders bleek dit na de rust te zijn. De Axelse jongens, reeds meerdere malen winnaars over hoger geplaatste clubs, lieten ook nu weer deze reputatie spreken. Langzaam maar zeker veroverden zij het middenveld en van daaruit opereerde de voorhoede aanvankelijk nog zonder succes, doch allengs steeds gevaarlijker vertoonden zij zich voor het heiligd<j«k onzer Zuiderburen. Ook nu weer bleek dat ri^t zwoegen het wapen bij uitstek is tegen technische clubs als deze, want tenslotte werden de moedige pogingen van Axel beloond, toen de Belgische doel man moest zwichten en Axel de enige goal van de wedstrijd kon noteren. Het einde van deze prettige, kameraadschappelijk gespeelde wedstrijd kwam dan ook met een overwinning voor onze jongens, waar mede zij misschien iets meer kregen dan verdiend werd. A.Z.V.V.—KOEWACHT 6-2. Ook de Axelse zaterdagvoetballers bereidden zich voor op de komende competitie en ontvingen op het terrein aan de Polenstraat-Buitenweg het zojuist weer naar de 4e klasse K.N.V.B. gepromoveerde Koewacht. In deze ontmoeting lieten de gasten uit het vlassers dorp wat het vertoonde spel betreft geen sterke in druk na en de Axelse rood-witten toonden zich over de gehele linie de meerderen. Zo kon A.Z.V.V. bij het einde dan ook een verdiende 62 zege noteren. A.Z.V.V. I-Axel I. Voor hedenmiddag (zaterdag) staat op het terrein van A.Z.V.V. aan de Polenstraat-Buitenweg de ont moeting tussen de beide plaatselijke representerende ploegen uit de zaterdag- en zondag-afdeling te ge beuren. In dit vriendschappelijke duel zal ongetwijfeld de plaatselijke rivaliteit een grote rol spelen, doch wij vermoeden dat de „thuisclub" uiteindelijk toch het onderspit zal moeten delven tegen haar technisch sterkere oranje-witte 'sportbroeders. Vrijwel onopgemerkt schijnt zich achter de schermen, die rond Engelse en Amerikaanse fabriekshallen werden opgesteld, een revolutie op het gebied van de vervoermiddelen te hebben voltrokken. Maandenlang moeten technici en wetenschapsmensen onafgebroken hebben ge werkt aan een geheel nieuw idee, koortsachtig zoekend naar de beste vorm waarin het principe kon worden uitgewerkt, daarbij opgezweept door een concurrentiestrijd, die ontstond toen be richten circuleerden waarop in feite niemand, behalve de ingewijde, reageerde De mogelijkheden, die de nieuwe vinding biedt, moeten de technici nog tot extra krachts inspanningen hebben gestimuleerd, want wat te zeggen van een kruising tussen een auto, een vliegtuig en een schip, een voertuig dat vrijwel niet afhankelijk is van het aardoppervlak, waar over het zich voortbeweegt, dat zweeft over water en land en dat daardoor geen kostbare en moeilijk aan te leggen wegen vereist In de afgelopen weken zijn de eerste resultaten van de lange arbeid, gescheiden van elkaar in verschillende landen verricht, aan de openbaar heid prijsgegeven. Het meest sensationeel was wel de vertoning van het prototype van een door de Engelse Saunders Roe Fabrieken ontworpen ,,zweeftuig" De nieuwe loot aan de stam van vervoersmiddelen maakte een tocht over de Theems, zwevend op een kussen van samen geperste lucht. Niet lang na deze eeiste open bare proefneming toonde de „vliegende schotel zoals hij hier in Nederland genoemd werd, zijn verrassende capaciteiten door over Het Kanaal te zweven. TE KOOP. Terwijl men in Engeland voor de dag kwam met het zweefschip, werd in de Verenigde Staten in verscheidene grote bladen een advertentie ge plaatst, waarin de Cutiss Wrighet Fabrieken aankondigden binnenkort met de verkoop van zweefauto's te beginnen. Het gehele proces van voorbereidingen, inclusief de studies, experi menten en proefnemingen met prototypes, heeft men dus vrijwel onopgemerkt kunnen verrich ten, met het resultaat dat nu, geheel onverwacht, de Amerikaan een „wagen" kan kopen die zich niet voortbeweegt op wielen, maar op lucht. Bij de advertenties werd een afbeelding ge plaatst van het nieuwe voertuig. Direct valt na tuurlijk het ontbreken van de wielen op, maar verder is een zekere gelijkenis met de huidige grote Amerikaanse personenwagens behouden. Dezelfde chroomstrippen flankeren de zijkanten en de neus lijkt veel op de voorkant van een dure Amerikaanse klassewagen. De grote blik vangers zijn de twee enorme, ronde luchtinlaten, één voor en (één achter de bestuurderscabine, waardoor lucht wordt aangezogen, die aan de onderzijde weer wordt uitgestoten, daardoor een luchtkussen vormend tussen de bodem van het voertuig en de grond. Curtiss Wright heeft opzienbarende toekomst plannen met de nieuwe zweeftuigen. Men wil bussen maken, die 40 passagiers kunnen ver voeren, bestelwagens, jeeps en vrachtauto's. Zij zullen alle het grote voordeel hebben dat zij zich ook over een wateroppervlak kunnen voort bewegen en geen zorgvuldig aangelegde wegen nodig hebben. MILITAIRE BELANGSTELLING. De zweeftuigen hebben door hun vele moge lijkheden de aandacht getrokken van militaire instantie's. De toepassingen in het leger zijn legio, want voor zo ver men het nu kan over zien stellen zij de orthodoxe auto's in alle op zichten in de schaduw. Een jeep, die vrijwel geen hinder ondervindt van binnenwateren, is natuurlijk bij uitstek geschikt voor patrouille diensten en een grotere uitvoering van de zweef tuigen kan manschappen vervoeren over ge bieden die tot voor kort voor troepentransport volkomen ongeschikt waren. Men spreekt al van een geheel nieuwe veldstrategie, een strategie die niet meer steunt op verbindingswegen en verkeersknooppunten, maar op werkelijk aard rijkskundige centra. Voor het commerciële gebruik bieden de zweeftuigen evenveel perspectieven. Naar men heeft ondervonden hebben zij per gewichtseen heid van de lading een geringer motorvermogen nod;g, wat minder brandstof betekent. Boven dien is de luchtaanzuiginstallatie vrij eenvoudig en minder aan slijtage onderhevig. OOK IN ZWITSERLAND. Ook op het vasteland van Europa is men bezig met het ontwikkelen van zweeftuigen. De Zwitserse ingenieur Carl Weiland heeft onlangs op het Zuricher Meer een proef-„vaart" ge maakt met een op een luchtkussen drijvend schip, dat een omvang had van acht bij tien meter Zijn eigenlijke ontwerp behelst echter een schip dat de vorm heeft van een ronde schijf met een diameter van 300 meter. Met niet meer Aergie dan nu voor de voortstuwing van oceaanstomers wordt gebruikt kan dit zweefschip, volgens Weiland, met een snelheid van bijna 200 kilometer per uur de Oceaan oversteken. In scheepvaartkringen heeft Weilands plan Je nodige opschudding veroorzaakt, want ook voor de zeevaart bieden de zweeftuigen onge kende mogelijkheden. Naast de snelheid wijst men op het enorme voordeel dat deze toestellen geen grote havens nodig hebben, omdat zij, als dat noodzakelijk is, zonder bezwaar over een vlak stuk land kunnen vliegen, drijvend op hun luchtkussen. Ook hier dus een ware revolutie op het ter rein van de thans in gebruik zijnde vervoers middelen. (Nadruk verboden).

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 3