PUROL TOCH NOG LIEFDE In memoriam A. E. C. Kruijsse f NIEUWS Maak korte metten met Uw brandend maagzuur. Eén of twee Rennies - gesmolten op Uw tong - en alle overtollig zuur is geneutraliseerd. INGEZONDEN STUKKEN BIJ HUlD^rw^d.ng FEUILLETON Maandag j.l. werd alhier onder grote belangstelling ten grave gedragen de in het vorige weekend nog vrij onverwacht overleden, bijna 85-jarige heer A. t-. Kruijsse, een markante Axelse figuur, die meer dan een halve eeuw lang een vooraanstaandepositie in genomen heeft in het openbare leven onzer gemeente. Met hem is een van de laatste typische personali teiten heengegaan die zich op voorbeeldige en on baatzuchtige wijze hebben gegeven aan de zaak van het publieke welzijn. Vele ingezetenen waren de baar met ne stoffelijk overschot en de lijkstoet tot bij de groeve gevolgd en naar Axelse maatstaven is uit deze tot piëteit vergroeide blijken van medeleven het best op te maken of de overledene een brede of vooraan staande plaats innam, waarb ijook de gaven van hoofd en hart medespreken. In een tijd toen er van arbeidersorganisatie s zoals we die in onze tijd in allerlei schakeringen en voor ieder beroep bezitten, nog geen sprake was, behoorde hij reeds tot diegenen wier sociaal gevoel en inzicht hen tot daden dreef. Zo was hij een der stichters en stuwkrachten bij de oprichting der vereniging „Werk- mansbelang", een plaatselijke instelling die door mid del van wekelijkse contributiebetaling zich beijverde tot verzekering van een periodieke uitkering bij en ingeval van ziekte. bestuur en offerde hij wekelijks een deel van zijn tijd Tientallen jaren lang maakte hij deel uit van het op om organisatorisch deze vereniging te maken tot wat zij toen voor de Axelse samenleving was, een niet weg te denken instelling die voorzag in ee. toen zeer dringende oehoefte, die destijds op geen andere wijze viel te lenigen. Maar niet alleen tot dit terrein bepaalde zijn acti viteit zich, want toen welhaast een halve eeuw ge leden de omstandigheden zich ook richtten op de zeer noodzakelijke verbetering der huiselijke ziekenverple ging door middel van de Kruisverenigingen was hij het, die met enige andere maar al te zeer bekende ingezetenen de eerste stoot gaf tot de oprichting der Alg. Ver. ,,Het Groene Kruis Wat hij in dit op zicht meer dan 40 lange jaren als praeses heeft ge presteerd valt moeilijk onder woorden te brengen, doch werd nog maar korte tijd geleden bij jubilea en ingebruikneming van het consultatiebureau en bij zijn afscheid als zodanig, wegens gevorderde leeftijd uit voerig gememoreerd. Zo richtte zijn werkzaamheid zich voorts ook op het veidere maatschappelijke en politieke leven. Van algemeene bekendheid is zijn arbied als secre taris der Eerste Ned. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, die in de negentiger jaren van de vorige eeuw hier ter plaatse werd opgericht en die hij gedurende meerdere decennia heeft voortgezet. De bijzondere verdiensten van de heer Kruijsse werden door H.M. Koningin Wilhelmina, bij ge legenheid van het halve eeuwfeest" der Eerste Ned. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent in J949 vereerd met zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Ook in politiek opzicht was hij gedurende een kwart eeuw plaatselijk actief. Toen hij bij een tussen tijdse verkiezing op voor die dagen vrij jeugdige leef tijd in de gemeenteraad werd gekozen, werd hij spoedig geroepen tot het wethouderschap. Van 8 september 1908 af tot op 1 september 1919 maakte hij deel uit van het college van B. en W. van onze gemeente. Het was onder het na de eerste wereldoorlog in gevoerde stelsel van evenredige vertegenwoordigir g dat 'e politieke samenstelling van de gemeenteraad een radicale wijziging onderging. Als gevolg daarvan werd de thans overledene in september 1919 niet als wethouder herkozen. Doch ook als raadslid ken- mrkten zich zijn grote activiteit en oordeel des onder scheids in die' Jmate dat hij na de raadsverkiezingen van 1927 nogmaals verkozen werd tot wethouder, zo dat hij van 7 september 1927 tot september 1931 nogmaals deel uitmaakte van het dagelijks bestuur van onze gemeente. Ten gevolge van de stembusuitslag van 1931 werd daarop door herfï geen verdere prijs meer gesteld op een verder bestendigen van zijn raadslidmaatschap dat door hem daarop werd beëindigd. De besturen van de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek en de plaatselijke afdeling van „Het Groene Kruis", waren het die bij monde van de heer H. A. A. Baron Cöllot d'Escury en de heer A. P. Ie Feber hurtgrote waardering uitspraken voor de bijzondere werkkracht bij zijn leven over zovele tientallen jaren ontwikkeld en betoond. De heer A. P. Ie Feber namens „Het Groene Kruis releveerde dat het niet wel doenlijk is alles op te sommen wat door wijlen de heer Kruijsse voor de hem zo lief en dierbaar geworden vereniging, door welke zoveel leed en pijn gelenigd werd, is gedaan. „We zullen Uw werk nimmer vergeten was de slotsom van de grafrede van deze spreker. Ontstentenis der Axelse predikanten door vacantie en uitstedigheid was oorzaak dat het gebruikelijke woord van afscheid bij de groeve ditmaal gesproken moest worden door ds. Cupédo van Sluiskil, die met de twaalf artikelen des Geloofs en het „Onze Vader" de indrukwekkende plechtigheid besloot. Met de heer Kruijsse, die nevens al de bovenge noemde openbare en particuliere functie s bovendien nog tijd vond tot het beheren van de ontvanger-grif fierschappen van verschillende polders, verdween een typisch-markante, ras-echte oud-Axelaar, iemand in wie men het prototype van een echte aanhanger van het ancien régime kon herkennen, maar dat hem niet belette oog te hebben voor de vooruitgang in de samenleving, die noodzakelijk zijnde, blijken vroe gen voor juist begrip en doortastend beleid Dit, gevoegd bij de grote geest van verdraagzaam heid die hem sierde, doen ons in wijlen de' heer Kruijsse iemand waarderen die de tekenen des tijds verstaande, getoond heeft een man te zijn wien de Axelaars ook van deze tijd nog lang in her innering houden. Hij ruste in vrede. GEREPATRIEERD UIT NIEUW-GUINEA. Onze stadgenote, mej, Phia van den Berg, die ruim drie jaar geleden als zendingsonderwijzeres vertrok naar Nieuw-Guinea, keede deze dagen in blakende welstand met een welverdiend verlof terug in het vaderland. Mej. v. d. Berg, die voorheen ook reeds een tijd lang als zodanig in het Midden-Oosten werkzaam was, zal naar wij vernamen in het begin van 1960 alweer haar zegenrijk werk onder de Papoea's hervatten. GESLAAGDEN. Voor het praktijkdiploma machineschrijven (130 aanslagen per minuut) slaagden dezer dagen de dames S. v. d. Bergen, B. David, R. van Alphen, C. v. d. Berg en M. de Smet, allen te Axel. Verder verwierf mej. Ch. E. van Eenennaam het diploma stenografe. Voor het diploma Ned. Handelscorrespondentie slaag de mej. F. de Bakker, alhier. ZONDAGSSCHOOL TE KIJKUIT OPGEHEVEN. De Hervormde Zondagsschool, die gedurende tien tallen jaren op het buurtschap Kijkuit werd gehouden moest wegens sterk verminderde belangstelling worden opgeheven. Een kassaldo van 189,21 dat nog res. teerde werd, onder restrictie van bestemming voor een nader te bepalen doel overgedragen aan de diaconie van de Ned. Hervormde Gemeente. COLLECTEN. De extra-collecten ten behoeve van het vicariaat in de Ned. Hervormde Kerk alhier leverden voor het laatste halfjaar van 1958 een totaalbedrag op van 1179,39. VERANTWOORDING KERKVOOGDIJ. Uit de verantwoording van de kerkvoogdij van de Ned. Hervormde Gemeente alhier over 1958 bleek, dat aan inkomsten werd ontvangen een bedrag van 39.027,27, terwijl de uitgaven in totaal beliepen ƒ31.217,06. Er resteerde derhalve een bedrag van ƒ7810,21. Aan hoofdelijke omslag werd over genoemd jaar ge- incasseerd een bedrag van 15,512, MUZIKALE RONDGANG „HOSANNA". Dinsdagavond a.s. te 7 uur zal de Chr. fanfare „Hosanna" een muzikale rondgang maken door plan- West en daar aan de bewoners loten ter hand stellen. Weg pijn en nooit meer angst voor de geovlgen van een smakelijk maal. Met Rennies achter de hand kunt U zonder zorgen alles eten, waarnaar een grage maag vraagt. Komt de nood aan de man, breekt zuurbrand uitmet Rennies blust U afdoend, in een wip, onopvallend Ing. Med. GEVONDEN VOORWERPEN. Khakiregencape, kinderschopje, huissleutel, wit 'i- wielpompje, lipssleutel (Luca), dop van benzinetank, paar blauwe gymnastiekschoentjes, rubber kinder schopje, plastic kinderschopje en jongensjasje, Rijks politie Axel plasticbuisjes, Middenstraat 24, Sluiskil bril met montuur, Zwembad kinderjasje. Prins Hen drikstraat 17 gummibal, IreneStraat 11 badtas met inhoud, Buitenweg 94 witte gummikinderschoen, Margrietstraat 38 handpompje, Bernhardstraat 38 kastsleutel, Koestraat 24 speelgoedrevolver, Ooster straat 30 rode plasticbal, Irenestraat 33 zilveren armbandje, Irenestraat 43 portemonnaie met inhoud, Noordstraat 11; herenrijwiel, Julianastraat 62; pad vinders-mes in schede, Kanaal K 1 zilverbon, Buth- dijk 13 15 jute zakken, Margrietstraat 28 bruine lederen motortas met inhoud, Nieuwendijk 70 lips sleutel (6751), Zwembad; gecomib. vulpotlood-zak mes, Joost de Moorstraat 1 rode autoped, Ban-kert- straat 22zilverbon, Bankerststraat 54 kindervest, Walstraat 32halsketting, Nieuwendijk 49hals snoer, Bylocquestraat 47 jongensregenjas en Engeise sleutel, Vaartwijk N7 wijtte dameshandschoen, Koestraat 5 9 jute zakken, Oudeweg 30blauw damesvest, Singelweg 16 blauw zwembroekje, De Ruijterstraat 5 zwart gebreide das, Julianastraat 10 -grijs wollen damesvest, Buthdijk 0 67b kinderporte- monnaie, Nieuwendijk 45 huissleutel, Weststraat 38, bankbiljet van 10,—, Kanaalkade 73. OVER DE HERDENKING EN VIERING VAN HET DERDE LUSTRUM DER BEVRIJDING. „Nieuws" hebben geplaatst, moeten wij echter be. Hoewel wij boven dit artikeltje wel het woord kennen, dat er op het ogenblik weinig echt nieuws is. De voorbereidingen gaan gestadig verder en wij hebben wel de stellige indruk, dat het programma ■veelbelovend zal worden. Op het „hoofdkwartier" van het herdenkings- en feestcomité wordt hard ge- werkt, om het programa tijdig gereed te hebben. Zoals de zaken op dit ogenblik staan, mogen we er dan ook van uitgaan, dat geen nieuws goed nieuws is. Wat de collecte betreft, kan gezegd worden, dat nog enkele straten moeten worden afgewerkt. Het tot nog toe bekende resultaat toont aan, dat de be volking van harte meeleeft met de te organiseren feestelijkheden en dit tot uitdrukking doet komen in de giften. Ook voor de Braderie schijnt een behoorlijke be- langstelling te bestaan van de zijde van de nering doenden, zodat zeker verwacht mag worden, dat deze zal doorgaan. Wij wekken allen, die menèn aan de verhoging van de feestvreugde op enigerlei wijze te kunnen meewerken, op, zich zo spoedig mogelijk met het feestcomité in verbinding te stellen. Leven er nog suggestie's i.i onze lezerskring, kom er nu mee voor de dag. Wij stellen hiervoor gaarne plaatsruimte be schikbaar. Er resten ons nog slechts drie weken van voor bereiding. De tijd is dus maar erg kort meer. PREDIKBEURTEN. Zondag 23 augustus 1959. Ned. Herv. Kerk. 10 ui r Vicaris S. den Blaauwen, 2.30 uur Eerw. Heer C. II. Heyboer, van Zaamslag. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur Ds. C. G. Bos, van Zwolle. Geref. Kerk (Pironstrar.';). 10 uur en 2.30 uur Ds. Pontier, van Vlissi-ngen. Geref. Gemeente. 10 u ir en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIE NST ARTSEN. 22 23 augustus Dokter K. Boor. Axel, 15 augustus 1959. Geachte Redactie, Mag ik voor onderstaande een plaatsje in Uw blad Bij voorbaat hartelijk dank. Geachte ingezetenen van Axel, Vanaf 24 augustus tot en met 6 september a.s. zal de landelijke collecte voor het Koningin Wilhelmip.a- for.ds voor de Kankerbestrijding weer plaats vinden. Het plaatselijk comité van bovengenoemd Fonds wil met beleefde aandrang deze collecte bij U allen warm aanbevelen. Ons aller devies moet nog steeds zijn „Bestrijdt het leed dat kanker heet", doch dit vraagt van ons volk, alsook van ons Axelaars geldelijke offers en in de voorbijgaande jaren heeft het comité niet tevergeefs een beroep op Uw offervaardigheid gedaan en ver trouwt dat ook nu weer onze huis-aan-huis-collecte zal slagen. Bij voorbaat onze meest hartelijke dank. Namens het plaatselijk comité, A. C. VAN HOUTE, Voorzitter. 4) Martha schokte omhoog en keek met iets van wan hoop in haar ogen naar Andries. Wat zou ze graag op dezelfde voet zijn doorgegaan zoals tot nu toe. Maar Andries had recht op antwoord. Het werk in de tuinderij liep prachtig. Nu wed er ten minste op tijd gepoot en de druiven gebonden. Ook het druiven- krenten was prachtig verlopen. Vorige jaren moest er dikwijls nog gebonden worden, terwijl de krenters bezig waren. De kassen waren toen rommelig blijven liggen. Nu werd het steeds meer een plezier om de tuin in ogenschouw te nemen. „Goed", zei ze gelaten, „over een maand ongeveer, dan moet het maar." Hoofdstuk 4. Paulien. Met het huwelijk van Martha en Andries in het verschiet kwam Paulien met vacantie. Andries zag haar voor het eerst in verpleegsterscostuum. Zonder te weten waarom keek Martha gespannen toe bij de ontmoeting van deze twee jonge mensen. Andries kon met moeite Paulien herkennen uit het kind wat hij zich van vroeger herinnerde. Nu zag hij een klein rank zustertje met donkere ogen en blauwzwarte haren. Een beetje voorzichtig pakte hij het kleine, maar stevige handje vast en sprak enige woorden van welkom. Paulien keek oplettend naar de man, die nu haar tweede vader zou worden. Haar gezichtje bleef ernstig. Het verschil tussen deze jonge man, die zo robuust en krachtig voor haar stond en haar veel oudere pleegmoeder was te groot. Tranen sprongen in haar ogen. Zij wist de beweegredenen, die haar lieve moeder tot deze stap gedwongen had. O, ze zag wel dat deze nieuwe vader de goedheid in eigen persoon was, maar wat een scheve verhouding. Dit leven naast elkaar zou op de duur toch niemand be vredigen. Pauliens jeugd won het echter van de drukkende sfeer die anders meestal over het huis hing. Haar parelende lach en vrolijke liedjes haalden de ouderen uit de sleur van hun dagelijkse beslommeringen. Voor al Bernard maakte graag grapjes met Paulen en Paulien moest heel dikwijls om zijn galante opmer kingen lachen. „Dat heeft oom uit Frankrijk overgehouden", lachte ze dan. Bernard verzocht haar nu die oom-titel maar achteiwege te laten, daar werd ze te goot voor, zei hij. Dikwijls maakten Bernard en Paulien lange wande lingen en Martha begon in stilte te hopen dat daar een idylle uit zou groeien. Ook Bernard scheen niet afkerig te zijn van een intiemre verstandhouding, maar Paulien was zo ontwapenend argeloos, dat!,hij op dit gebied geen vorderingen maakte. Andries bestudeerde Paulien alsof hi? een heel nieuw teeltproduct zag. Hij had nog nooit van zo dichtbij het dagelijks leven van een jong meisje mee gemaakt. Steeds opnieuw verbaasden hem haar Vro lijke er, zorgeloze buien en zijn verbazing werd nog groter toen bleek dat ze ook evengoed tot een ernstig gesprek in staat was en niet schroomde haar per soonlijke mening te uiten. Met lede ogen zag Andries de drukke omgang van Bernard jr; Paulien. Hij begreep niet dat een zo ver standig 1(g^sje niet dezelfde antipathie koesterde tegen deze oyerdreven strijkages van die gladde sin jeur, als hij zelf. Andries voelde voor Bernard een steeds groeiender vijandschap. Hij vertrouwde hem iedere dag minder. Die glurende en toch zo slaperig lijkende ogen kon- denmaan geen eerlijk man toebehoren. Hij besloot wat meer op Bernard te gaan -letten. Hoewel hij nog niet met Martha getrouwd was, vond hij het zijn goed recht om precies op de hoogte te zijn van de financiële toestand van het bedrijf Ook Martha was daarover begonnen, maar Bernard stelde iedere keer een nader onderzoek uit. Toen Andries bovendien merkte dat Bernard de boekhou ding wegsloot en de sleutels doorgaans angstvallig bij zich hield, werd zijn vermoeden dat er misschien iets niet in orde was, nog versterkt. Tijdens zijn werkzaamheden in de tuin broedde Andries op een plannetje om tenminste even inzage te krijgen van de nodige papieren. Bernard zat, nu Paulien thuis was, graag in de huiskamer. Als er schrijfwerk was, haalde hij dit nu naar de kamer en zat met een gewichtig gezicht becijferingen te maken. Hierop had Andries zijn plannetje gebouwd. Na weer zon avond dat Bernard met veel drukte' de boekhouding had bijgewerkt, stond deze op om de papieren weer naar het kantoortje te brengen. Plotseling stond ook Andries op en deed heel voorkomend de deur voor Bernard open. Bernard hierdoor helemaal overblutf, bleef als aan de grond genageld staan, waardoor Andries, hierop wél be rekend, hem „per ongeluk" de bescheiden uit de hand liep. Bliksemsnel dook Andries naar een der neerdwarrelende papieren en sloeg er een blik op. Hij had geluk. Het was een rekening van de laatste week en duidelijk zag hij de aantekening... „180 meter plastic tuinslang". Zijn hart bonkte. Zie je wel. De officiële bestelling was dertig meter geweest. Goed, dit bewijs was niet voldoende. Bernard met zijn radde tong zou zich hier wel uit redden. Hij wist nu in ieder geval dat hij Bernard Aiet ten onrechte verdacht- Maar hoe kwam hij aan meer bewijzen Na de eerste schrik had Bernard in een fractie van een seconde begrepen dat Andries iets zocht. Die boerenpummel had toch meer in die ronde kop dan zaagsel, dacht hij nijdig. Nu zei hij nog niets. Wilde hem -natuurlijk in één klap vermorzelen. Als die taaie stijfkop vat op hem kreeg, dan kon hij zijn hiczen wel pakken. Opletten was nu de boodschap. Dit leventje was veel te mooi om het zo maar prijs te geven. Hoofdstuk 5. De afspraak. Andries kende geen rust meer, nu hij dacht be wijzen te hebben voor Bernards oneerlijkheid. In een eerste opwelling wilde hij er met Martha over spreken. Maar hij wist hoe erg zij op haar broer gesteld was en hoe zielsveel ze van hem hield. Ze zou Bernard vermoedelijk vergeven en het oude leventje zou weer doorgaan. Andries wilde liever Bernard met stille trom zien vertrekken. Hiervoor zou hij zoveel be wijzen van fraude moeten hebben, dat de grond onder Bernards voeten te warm werd. Andries gedachten cirkelden steeds meer om Pau liens persoontje zij zou hem moeten helpen. Zij leek wel warme vriendschap met Bernard gesloten te hebben, maar Andries geloofde toch wel zoveel mensenkennis te hebben, dat Paulien zich met afkeer zou keren van een dief. Zeker een dief, die zijn eigen zuster had bestolen. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 2