ZEELAND deze week: n: De bril bepaalt de uiterlijke persoonlijkheid antennes omgewaaid. Kruschen Salts - de kleine dagelijkse dosis, kan ook voor U wonderen doen. Duizenden werden verlost van bun rheumatische pijnen. burgerlijke stand «sill y Bij de hevige slagregen van zondagmiddag, die ge paard ging met krachtige windstoten moesten enige televisie-antennes op woningen in plan Zuid het ont gelden. Het bleef gelukkig echter alleen bij materiële schade. GEVONDEN VOORWERPEN. Een blauwe blazer, Crijnssenstraat 40. PREDIKBEURTEN. Zotndag 16 augustus 1959. Ned. Herv, Kerk. 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen. 2.30 uur Ds. J. Eygendaal, van Hoofdplaat. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur Ds. H. Vogel, van Enschede. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. A van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennis geving wordt gedaan. Axel, 5 augustus 1959. Burgemeester en wethouders van Axel, 15. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 16 augustusDokter A. Kats. Waarom zoudt U dan nog langer lijden. Néém Kruschen hoe eerder hoe beter. De gunstige werking op Uw bloedzuiverende organen blijkt al gauw. Pijnen verdwijnen, naarmate Kruschen Uw bloed vrij maakt van de onzuiverheden, die nu Uw pijnen verwekken. Als U vandaag met Kruschen begint iedere dag de kleine dosis ondervindt U die weldadige Ver lossing al gauw. Ing. Med. Gedurende de maand juli 1959. AXEL Huwelijks-aangiften. 10. Adrie Jannis Brugge (van Kruiningen), 27 j. en Maria Sophia van den Berg, 21 j. 10. Roger Albert Heijnsdijk, 22 j. en Cornelia Johanna Eugenia Erpelinok, 21 j. 11. Jannes Pieter Pleijte (van Cadzand)20 j. en Maria de Kraker, 19 j. 16. Petrus Aloijsius Gommers, 24 j. en Maria Arenthals, 21 j. 20. Adriaan de Bue, 26 j. en Maria Helena Klaassen, 25 j. 30. Franciscus Jacobus Marie Kool (van Vogelwaarde), 25 en Theresia Emma van den Berg, 26 j. Gehuwd. 2. Willy Augustinus Marie Vonck (van St. Jansteen), 24 j. en Maria Slabbekoorn, 17 j. 8. Jan Hamelink, 25 j. en Anna Dieleman, 21 j. 9. Adriaan Hamelink, 26 j. en Catharina Pieternella Deij, 20 j. 9. Jacob de Groot (van Den Helder), 24 j. en Sophia Maria van den Berg, 24 j. 21. Joseph Eduard Maria van Daele (van St. Jansteen), 23 j. en Maria Paulina Julia de Kort, 23 j. 23. Hendrik Ma- rinus Johannes Kinderdijk (van Soest), 33 j. en Jan- neke Rinn, 29 j. 28. Roger Albert Heijnsdijk, 22 j. en Cornelia Johanna Eugenia Erpelinck, 21 j. 30. Jannes Pieter Pleijte (van Cadzand), 20 j. en Maria de Kraker, 19 j. 30. Adrie Jannis Brugge (van Krui ningen), 27 j. en Maria Sophia van den Berg, 21 j. 30. Petrus Aloijsius Gommers 24 j. en Maria Arent hals, 21 j. Geboren. 8. Anneliese Tanja Louise, d. van Eliza Louwerse en Anna Maria Lobé. 22. Steven, z. van Adriaan van Harn en Catharina van Langevelde. 23. Antje Maria. d. van Jacob Verstraten en Maria Scheele. 29. Bartholomeus Cornelis, z. van Johannes Adriaan Cornelis Knieriem en Elizabeth Debora van Bendegem. Overleden. 15. Paul Alfred Alphons van Haelst, 13. j„ z. van Alphons Ludovicus van Haelst en Irena Louisa de Bakker (beiden wonende te Zuiddorpe). BEKENDMAKINGEN De burgemeester, Van Oeveren De secretaris, P. G. v. d. Bosse HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecetarie ter inzage ligt een vezoek met bijlagen van Dowas, Brouwerijbaan 39, Bergen op Zoom, om ver gunning tot het oprichten van een benzinepompinstal latie met een tank van 5000 liter en een electrische aftappomp, in of op het perceel gelegen aan de le Verkorting bij het pand K 1 c, kadastraal bekend ge meente Axel, sectie E, nr. 874. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op vrijdag 21 augustus a.s., des voor middags elf uur ,in het gemeentehuis een apenbare zitting worden gehouden, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wodt er op ge vestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennis geving wordt gedaan. Axel, 5 augustus 1959. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, P. G. v. d. Bosse. De burgemeester, Van Oeveren HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter in zage ligt een verzoek met bijlagen van de Compagnie Neerlandaise de 1'Azote N.V. te Axel, Sluiskil, om vergunning tot uitbreiding van een am- moniakfabriek met een installatie voor het winnen van waterstof door middel van het kraken van olie met zuurstof en stoom, op het perceel, gelegen ie Sluiskil, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie A nr. 1149. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op woensdag 26 augustus a.s., voor middags tien uur, in het gemeentehuis alhier, een openbare zitting worden gehouden, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op ge vestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennis geving wordt gedaan. Axel, 8 augustus 1959. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, P. G. v. d. Bosse. De burgemeester, Van Oeveren. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecetarie ter inzage ligt een vezoek met bijlagen van Gulf Oil (Nederland) N.V., Blaak 32, Rotterdam, om vergunning tot uitbreiding en wijziging van het bestaande benzinestation in een benzinestation met ondergrondse tank van 10.000 liter voor benzine en twee ondergrondse tanks van elk 4000 liter voor auto- gasolie en superbenzine, voorzien van electrische af- tappompen, in of op het perceel bij Sassing Q 11, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie F, nr. 1235. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid' schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op vrijdag 21 augustus a.s., des voor middags tien uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehouden, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wodt er op ge vestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op Provinciaal Bestuur van Zeeland sprak met Minister Korthals. Het Provinciaal Bestuur van Zeeland heeft een onderhoud gehad met de minister van Ver keer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals. Een groot aantal onderwerpen zijn daarbij behan deld, o.m. de veertarieven op de Westerschelde de vaste oeververbinding, de versterking van de zeeweringen in het algemeen en die langs de Westerschelde en het Zuid-Sloe in het bijzonder. A.-R. Kamerleden te Sluiskil. De heren H. van Eijsden, J. van Eibergen en dr. E. P. Verkerk, leden van de Tweede Kamer fractie van de Anti Revolutionaire Partij hebben een bezoe kgebracht aan Sluiskil in verband met de verbreding van het kanaal. Een groot aantal personen en organisaties is gehoord over de problemen en onzekerheden, die zich daarbij voordoen. Deze bespreking was ge organiseerd door de A.R. Kiesvereniging te Terneuzen. „De Schelde" in het Sloe. Ongeacht de indijking van het Zuid-Sloe kan „De Schelde" aldaar buitendijks een werf bou wen. In het Waterloopkundig Laboratorium in de Noord-Oostpolder wordt thans onderzocht of het mpgelij kis buitendijks twee dokken te bouwen voor schepen tot 32.000 en 45.000 ton en een grote aanlegsteiger. Wanneer dit project verwezenlijkt zal kunnen worden, zal dit onge twijfeld weer een aanmerkelijke uitbreiding van de werkgelegenheid betreffen. Recreatie-centrum Braakman. Met instemming van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het Coördinatie College voor openbare werken subsidie toege zegd voor de aanleg van het recreatiecentrum in de Braakman. Het betreft de aanleg van een kampeerterrein, een kanovijver, een palrkeer- (errein^ beplanting en ontsluitingswegen. De uitvoering van dit werk zal aan 50 man ge durende ruim een half jaar werk verschaffen. Kanaal Terneuzen - Gent .1 Prof. Eyskens, de Belgische minister-presi dent, heeft verklaard dat de kwestie van de ver breding van het kanaal Terneuzen - Gent en de bouw van de nieuwe sluizen te Terneuzen thans zo ver is gevorderd, dat zeer binnenkort het af sluiten van een internationaal verdrag betref fende deze aangelegenheid kan worden verwacht. De verbreding van het kanaal x de sluizen bouw te Terneuzen zullen in vijf jaar gereed moeten komen in plaats van in acht jaar, zoals oorspronkelijk het plan was. In sommige Belgische kringen, aldus de Prov. Zeeuwse Courant, is men van oordeel, dat Ter neuzen een geduchte concurrent zou kunnen wor den voor Gent en Zeebrugge en zelfs voor Ant werpen. Zeeuwse C.B.T.B. nam afscheid van haar secretaris. De secretaris van de Zeeuwse C.B.T.B., de heer S. Baar, die zoals bekend, in gelijke func tie benoemd is bij de C.B.T.B. Holland-Brabant, heeft vorige week afscheid genomen. Tijdens de afscheidsvergadering werd hij o.m. toegesproken door de voorzitter van de eeuwse organisatie, de heer C. de Puter alhier, die het vele door de heer Baar verrichtte werk memoreerde. Ver schillende geschenken werden de vertrekkende secretaris aangeboden. Een woord van welkom werd gericht tot de nieuwe secretaris, de heer Sybrandy, voorheen tweede secretaris van de Friese C.B.T.B. Rijkskantoorgebouwen te Terneuzen. Op 9 september a.s. zal in Den Haag worden aanbesteed de bouw van een kantoorgebouwen- complex te Terneuzen, hetwelk onderdak zal moeten verschaffen aan de belastingdienst, het arbeidsbureau en de rijkswaterstaat te Terneuzen. De rijksgebouwendienst heeft de plannen be- steksklaar, zodat de aanbesteding kan plaats vinden. Het nieuwe gebouw, dat na ongeveer twee en een half jaar gereed zal moeten zijn, komt te staan aan de Rozengracht-Axelsestraat. Kapelaans benoemd. De Bisschop van Breda heeft in Zeeland de volgende kapelaans benoemd te Terneuzen A. G. M. Krijnen, te Sint Jansteen J. P. M. van der Heijden, te IJzendijke W. R. Vervaet, te Aardenburg J. E. A. Lockefeer, te Vlissingen A. E. Auwens, te 's-Heerenhoek A. Th. Broek- mans, te Kwadendamme G. J. J. Lockefeer en te Zierikzee B. M. Fischer. Links een foute keuze, DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een tweetal uitspraken op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraken zijn gedagtekend 5 augustus en 8 augustus 1959, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Tegen, elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester ter secretarie van de gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 11 augustus 1959. De burgemeester van Axel, Van Oeveren. De bril, die in de eerste plaats een hulpmiddel is om beter te zien, is door het mon tuur een kleding voor het oog ge worden, die per soonlijker is dan welke kleding ook omdat de bril im mers wordt ver eenzelvigd met het gelaat. Men heeft hem nodig en het is dus zaak er een sieraad van te maken, een sie raad evenwel, dat allereerst functio neel moet zijn en vooral zonder de overbodige tiere lantijnen. Want... een verkeerd gekozen montuur kan het uiterlijk schade berokkenen. Voor dames, heren en kinderen. Er worden vele soorten en modellen bril monturen gemaakt, zowel voor dames als voor v heren en zeer speciaal voor kinderen. Een kinderbril is niet zonder meer een gewone bril in een kleinere maat, maar moet worden aange past aan het kindergezichtje, dat vaak nog geen neusbeen heeft en dan weinig houvast biedt voor het montuur. Elk model wordt weer in vele kleuren en ma ten vervaardigd, zodat het duidelijk is, dat het maken van brilmonturen geen eenvoudige zaak is. Bekijk de wereld door een Nederlandse bril. Deze tak van de Nederlandse industrie stond na de oorlog aan een moeilijk begin. Zij moest zich gaan meten met een 80-jarige ervaring van vele buitenlandse bedrijven. Maar ez heeft zich thans door durf, ondernemingslust en vakman schap een goede reputatie verworven in een groot deel van de wereld. Niet alleen beschikte men in het buitenland over groot kapitaal, maar bovendien over een groot aantal in deze zeer speciale tak van industrie opgeleide vakmensen. Hier in Nederland moest alles aan de praktijk worden getoetst, maar nu - na dertien jaar - zijn de resultaten voor ons Nederlanders om trots op te zijn. Het maken van brilmonturen vraagt niet alleen technisch inzicht, maar ook psychologische kennis en gevoel voor de komen de mode. Elk nieuw model vergt een jaar van voorbereiding. Is het model ontworpen, dan rechts een bril die de charme nog vergroot. worden de kostbare stempels en gereedschappen vervaardigd en wordt met de productie begon nen, een productie die alleen lonend is als een grote hoeveelheid van elk model kan worden gemaakt. Nederland is als afzetgebied te klein en export is dus noodzakelijk. De Nederlandse Jabo-monturen bijvoorbeeld gaan nu naar alle Europese landen, het nabije Oosten, Afrika en Zuid-Amerika. De mode vroeger en nu. Al in de 17e eeuw, toen een bril alleen nog voor de deftige burgers was weggelegd, ont stonden modegrillen. De modieuze fatten van die tijd droegen - vaak onnodig - een bril en hoe groter, hoe deftiger. De bril in de hui dige vorm, een montuur van twee glazen, dat aan dc kanten van beugels is voorzien, is in het begin van de 18e eeuw in Engeland ontstaan. Toen ook veroverde de vrouw de bril, die tot dan toe voorbehouden was aan de heren der schepping. Lange tijd werd hij als noodzakelijk kwaad beschouwd en als wij denken aan de ,,bus"-brilletjes uit het begin van deze eeuw - glazen bevestigd door middel van dun metaal draad - kunnen wij ons dat best voorstellen. Pas toen men andere materialen ging gebruiken als celluloid en celhoorn kwam er verbetering. Er werd ontdekt dat bepaalde gezichten leven diger werden oof interessanter met een bril en dit is het eigenlijke begin van de mode-bril. Thans heeft men waardering voor de bril, zowel als hulpmiddel als ook als mode-artikel. In ons land wordt dit streven krachtig gesteund door de Stichting „Oog en Bril", waarin ruim duizend vooraanstaande opticiens zijn verenigd.

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 3