TOCH NOG LIEFDE UIT ONZE OMGEVING AXEL Help U zelf en Uw tafelburen uit de (zuur)brand. Houd altijd Rennies bij de hand FEUILLETON GEMEENTERAAD VAN AXEL. (Slot.), Als laatste punt voor de rondvraag werden een tweetal wijzigingen der gemeentebegroting voor 1959 en een voor die van het gasbedrijf, eveneens voor 1959 vastgesteld. De secretaris deelde nog mede dat alsnog een aan vrage is ingekomen voor de aankoop van grond in het zuidelijke verlengde van de Ds. Jan Scharpstraat. Het doel daarvan is de bouw van een gebouw voor diepvries-installa tie's en de benodigde oppervlakte be draagt 60 m2. Voorts deed de secretaris nog mededeling van de aanbieding (pro forma) van de gemeentebegroting voor 1960, sluitende met een tekort van f 123.000,— en sluitende begrotingen voor de verschillende diensten en bedrijven. Rondvraag. De heer C. van Bendegem wijst op de onogelijke toestand die in toenemende mate te constateren valt op het Zoute Spui. De ontsiering die zich daar steeds meer openbaart vordert z.i. wel de nodige aan dacht. De heer van Luijk vraagt hoe het nu zit met de 18 te bouwen woningwetwoningen waarvan de gun ning werd aangehouden. De heer L. Hamelink bereikten klachten aangaande de onhygiënische toestand van het zwembad. Staande deze vergadering kan de voorzitter hierop reeds antwoorden dat zojuist van de desbetreffende instantie met het toezicht hierop belast, bericht is binnengekomen dat het water volkomen voldoet aan voor de volksgezondheid te stellen eisen. De heer Oggel zag nu ook gaarne dat in de rich ting Hulst aan wegenverbetering iets werd gedaan. Speciaal een rijwielpad zou hier heel wat opheffing van gevaren brengen op deze ook te smalle weg waar over ook veel zwaar vervoer gaat. De heer Maas is aan de ene zijde verheugd dat nu bijna alle woningen in het gemeentelijke woningbe drijf buitenwerks geschilderd werden, maar vraagt of dit werk met de vereiste vakkundigheid geschiedt. Dezelfde speker informeerde nog naar de uitbe taling van de kledingtoelage der hiervoor in aan merking komende gemeente-werklieden. De heer van der Lee ten slotte brak een lans voor de nodige maatregelen inzake de verkeersveiligheid op het kruispunt Pironstraat—Bylocquestraat. Met het oog op het veelyuldige passeren van schoolkinderen is hier een beter toezicht noodzakelijk, temeer daar de situatie hier niet zo overzichtelijk is als wel ge wenst ware. Daarop volgde sluiting. JAARVERGADERING VAN DE HARMONIE „CONCORDIA". Onder voorzitterschap van de heer A. C. Audenaerd vergaderde onlangs op de bovenzaal van hotel' „Het Gulden Vlies" bij de heer H. J. C. Porth-de Lozanne bovengenoemde plaatselijek muziekvereniging. Als naar gewoonte was de opkomst matig. Het jaarverslag van de secretarie, de heer H. v .d. Berge stipte weer alle plaatselijke gebeurtenissen aan bij dewelke de medewerking van de harmonie was gevraagd. Dit gaf als telkenjare weer een beeld van de immer actieve geest die het korps bezielt als het geldt de opluistering van feestelijke evenementen of jubilea's. Als aanvulling gaf de volijverige secretaris, die tevens instructeur van de drumband is, uiting aan de wens deze nog met een aantal hoornblazers uit te breiden. Ook kon deze functionaris nog een optimis tisch geluid laten horen over de stand van het fonds benodigd voor de aanschaffing van uniformen. Hij is met goede hoop bezield dat in 1961 bij de 75-jarige herdenking van de oprichting de „oude muziek" in tuniek zal steken. Ook de penningmeester, de heer J. S. J. Wijna gaf als sinds jaren weer een uitvoerig beredeneerd man deling overzicht van de financiële toestand dat tot in finesse's gespecificeerd weer een beeld gaf van wat een goed financieel beleid vermag. Dit maakte het o.a. weer mogelijk enkele aandelen uit te loten, die ten name van de alle reeds overleden vroegere hono raire leden Vercauteren, Burm en De Lozanne waren gesteld. Met de erfgenamen zal contact wordën ge zocht voor de uitbetaling. Overigens sloot zowel de gewone dienst als het instrumentenfonds het jaar 1958 met een klein batig saldo. In de kascommissie voor 1959 werden benoemd de leden M. C. Gans en A. W. de Jonge. De bestuursverkiezing verliep weer vlot en de af tredende bestuursleden J. v. d. Berge en C. H. Jansen werden opnieuw met bijna algemene stemmen herkozen. Ook volgde nog mededeling omtrent de a.s. ont ruiming van het tegenwoordige repetitielokaal in de voormalige Openbare Lagere School, aangezien dit voor andere doeleinden staat te worden gebruikt. Ter geruststelling kon echter worden medegedeeld dat het bestuur in deze diligent is en een permanente repetitiegelegenheid binnenkort zal worden gevonden. De omvraag bestond verder uit huishoudelijke aan gelegenheden en sloot de voorzitter na de bespreking daarvan deze vlot verlopen jaarlijkse bijeenkomst naar gebruik met een opwekkend woord. Dan kan overtollig maagzuur U niet deren. Die één of twee tabletten doven Uw pijn bij voorbaat, als er eens iets verkeerd valt. Gemakkelijk in te nemen die Rennies onopvallend één voor één hygiënisch verpakt. En nog lekker van smaak bovendien. Ing. Med. EEN EXTRA ZOMERTRIP DER AXELSE BEJAARDEN. De thans weer plm. 170 leden tellende afdeling van de Alg. Bond voor Ouden van Dagen maakte de vorige week met een tweetal voor dit doel bestemde bussen een ideale trip door „mooi Zeeland In de morgen van donderdag 6 augustus onder een stralende hemel werd de reis aanvaard vanaf het Szydlowski-plein en in de meest voorbeeldige stem ming ging het over de welgebaande wegen en langs de volop in oogstbedrijvigheid zijnde rijk bevruchte landouwen van het Land van Axel en van Cadzand naar het gemoderniseerde Breskense veer. Aldaar aangekomen na een interessante rit door de Braakmanpolder en een indruk van het daarin gelegen recreatiegebied te hebben opgedaan, bleek de veer dienst wegens de overstelpende donderdagse drukte van het legioen vacantiegangers dat op deze dag de Vlaamse badplaatsen steevast prijsgeeft voor het stedenschoon van Middelburg en de heerlijkheden van Zeelands tuinen met de aanlokkelijke badplaatsen, zo overbelast te zijn, dat de „Prinses Beatrix" de stroom van voertuigen en toeristen niet kon verwerken. Ge lukkig bleek het oponthoud maar van korte duur te zijn daar een der voormalige kleinere veerponten al onder stoom lag en direct werd ingeschakeld. Onder de stralende hemel was de overtocht over de altijd weer imponerende Scheldemond een machtig schouwspel dat de mens zijn kleinheid altijd weer doet gevoelen. Toen men te Vlissingen de groei van deze meest volkrijke stad in ons gewest kreeg te constateren met de uitbreiding der Complexen van de Kon. Mij. „De Schelde" steeg dit gevoel nog in belangrijke mate. Een rondrit langs het strand en de verbrede boule vard sloot deze introductie van het schone Walcheren af en ging het daarop naar de Zeeuwse hoofdstad, waar het hoofddoel gericht was op het wijd en zijd vermaarde Miniatuur Walcheren. Dit intermezzo op het lommerrijke Molenwater was we: kelijk onalledaags en aanleiding voor onverdeelde opgetogenheid onder het wel voor 95 procent uit de „oudere generatie" bestaande Axelse gezelschap. Het oponthoud hier was dan ook voor de meesten van vrij lange duur, zodat de Middelburgse kermis en de overstelpende marktdrukte in de stad er foor op de achtergrond werden gedrongen. Maar wat men in het klein had gezien in de voor middag werd in de namiddag beaccentueerd door een prachtige rondrit door een goot deel van dit eiland, dat werd ingezet met een bezoek aan het historisch zo merkwaardige Veere, dat een parel van unieke schoon heid is onder de oudste steden van ons land. Een machtige kerk, een juweeltje van een stadhuis en his torisch gebouwenschoon werd in een te snel tempo bekeken. Via de Deltawerken bereikte men vervolgens door Vrouwenpolder en Serooskerke de liefelijke badplaats Domburg. Ditmaal wemelde het hier zoals trou wens op ale badplaatsen van ons land van Duitse gasten, terwijl ook het contingent Engelsen belang rijk was. Te Westkapele ging de tocht over een gedeelte van de geweldige zeewering, de z.g. Westkapelse zeedijk die bij de bevrijding van het eiland Walcheren zulk een belangrijke, maar ook in wezen tragische rol heeft vervuld.. Het rijke natuurschoon van een zeer groot deel van het eiland is toen door het verwoestende zoute water ten dode gedoemd en heeft Walcheren toen grotendeels ontluisterd. Gelukkig echter dat na 15 jaren de oude luister van Walcheren zichthaar aan het hestellen is, al werd hier voor de zaak van onze vrijheid wel een zeer zwaar offer gebacht. Maar toch is Walcheren weer op weg een parel te worden in het Zeeuwse landschapsschoon. Zoutelande is daarvan met zijn machtige hoge duinenreeks wel een der meest sprekende voorbeelden. Hier voelt men hls het ware de harteslag van het Zeeuwse volk. Zo intens landelijk en toch zo dicht bij de zee. Langs Koudekerke en „der Boede" kwam men weer voor vijven in de Zeeuwse hoofdstad. Lang werd er nu niet meer in de schaduw van de Lange Jan ge toefd en het klokje van gehoorzaamheid riep weldra voor de volgende etappe naar Goes. Hier was het heel wat rustiger dan in het overdrukke Middelburg, dat in het teken van kermis en toerisme op -6 augustus wel één der jaarlijkse hoogtijdagen be leefde.' Ook Zuid-Beveland is enig vanwege de karakte ristieke schoonheid die overal gekenmerkt wordt door de duidelijke bewijzen van welvaart en vruchtbaar heid van dit schone deel van onze provincie. In tegen stelling tot Walcheren regen zich hier de rijkste polders aaneen. Op deze dag zagen we Zeeland dan ook waarlijk op zijn mooist. Jammer dat het intussen te laat ge worden was om de fraaie Gotische Magdalenakerk te gaan bewonderen, maar Goes, als bijzonder streek- centrum met zijn overvloed van winkels, fraaie singels en prachtige woonwijken bood nog ruimschoots een anderhalf uur lang verpozing. Zo dachten alle bejaarde Axelaars er blijkbaar ook over en voor hen gold het ,pluk de dag" in meer dan verdubbelde mate. Te vroeg moest men eigenlijk ook hier weer ver trekken en toen ging het in één ruk langs de ah kathedralen pronkende dorpskerken van Kloetinge en Kapelle aan op het Schelde-veer te Kruiningen, al waar de overtocht naar dit landje van belofte spoe dig volgde en we weer de Zeeuwsch-Vlaamse bodem onder ons voelden en vlot langs Hulst terug bij de haardsteden waren. Maar één roep was het die allen die deze tocht hadden medegemaakt bezielde en dat was „Wat heb ben we vandaag genoten Maarmen had Zeeland ook op zijn mooist gezien l REISCLUB „PRINS HENDRIK". De reisdub „Prins Hendrik" heeft in de laatste jaren in onze plaatselijke gemeenschap niet alleen, maar in ons gehele gewest een grote populariteit verkregen. In vergelijking met vele andere reisclubs is deze ontwikkeling niet zo verwonderlijk, daar de ont plooide activiteit zich steeds heeft gericht naar eèn werkzaamheid die zich over het gehele jaar ver spreidde zomer en winter door. Dit in tegen stelling tot zovele z.g. buutreisclubs, die meestal slechts één trip in het z.g. vacantie- of zo men wil reisseizoen organiseren. Daardoor is de Reisdub „Prins Hendrik" aan vankelijk ook zo'n buurtreisclub ten slotte een veel verder dragende functie gaan vervullen dan alleen het begrip vacantiereizen. Organisatiegeest, vaardigheid en op den duur een zekere routine zijn evenwel ook niet vreemd geweest aan de omstandigheid dat deze reisdub zich op zulk een wijze heeft onderscheiden en haar leden thans door onze gehele provincie ge vestigd ziet. Eén van de voornaam te uitgangspunten waarmee dit doel is bereikt is ong twijfeld ook het organiseren van meerdaagse reizen zoals de 10-daagse trips naar Oostenrijk, die ook onlangs weer werd onder. 1 nomen. Ditmaal was Kufstein het reisdoel van deze grote trip en vanuit dit toerir iencentrum werden ook nu weer vele dagtrips in de omgeving gemaakt, zodat de deelnemers o.m. de Gro sglockner konden bezoeken en ook Innsbrück en Mr.yerhofen in het reisschema waren opgenomen. Ditma il hadden de deelnemers aan deze reis het wel bijzonder getroffen met het uitzon derlijk prachtige zomerweer. Hierdoor had men het geluk dat bij het bezoek aan de Grossglockner het heldere weer voor een zeldzame verrassing zorgde en men boven op dit bergplateau kon genieten van een fascinerend panorama over de gehele omgeving, zo ver het oog reikte. Ditmaal waren de heen- en terugreis uitgestippeld via België, Luxemburg en Duitsland met o.a. ook een bezoek aan Münohen. Ook nu weer mocht deze 10-daagse reis dus uiter mate geslaagd worden genoemd, maar zoals we reeds, m de aanhef schreven stoort het organisatietalent ia deze reisclub zich niet aan zomer- of winterseizoen en naar wij van bestuurszijde mochten vernemen staat thans eerst een speciale vacantiereis voor de jeugd op het programma met als reisdoel de dierentuin 'e Antwerpen, welke reis - bij voldoende deelname J juist vandaag zal worden ondernomen. Verder zijn thans ook weer de nodige stappen ondernomen voor de bekende „culturele winterreizen" naar verschil lende opera's en operette's in de Koninklijke Opera te Gent, waarmee men eind september weer een be gin hoopt te maken. VERGIFTIGDE BRAMEN. Van gemeentewege werd vorige week per omroeper bekend gemaakt dat de bramen langs de spoorlijn op het traject Sluiskil—Axel—Kijkuit bespoten waren met een zwaar vergif, zodat liefhebbers van deze bessen- soort gewaarschuwd zijn tegen het consumeren van deze bramen. 3) Nu trok alle kleur uit haar wangen. „Hij stelt geen eisen wat mij betreft." Haar stem had zacht en be droefd geklonken, doortrokken van een weemoed om wat geweest was. Bernard kende blijkbaar geen medelijden. „Dat maakt de situatie alleen maar gevaarlijker voor je", hoonde hij. „Hou op zei Martha wanhopigik aie geen andere uitweg". „Goed als je je dan met alle geweld aan die jongen wilt verbinden, trouw dan onder huwelijks voorwaarden". „aDt wil hij niet, hij wil zo nodig het vel van zijn handen werken, maar dan moet hij ook de zekerheid hebben dat geen andere oorzaken dan eigen schud hem van het bedrijf kunnen jagen. Je weet toch hoe dat gezin heeft geleden door de foutieve levens wijze van zijni vader. We noemen hem wel eens zonderling, maar dat is nog steeds de schok van die verschrikkelijke dingen, die hij in zijn jeugd heeft mee gemaakt. Weggejaagd van een mooi bedrijf en een vader, die niet de moed opbracht om de gevolgen van zijn daden te dragen en kort daarop stierf. Het huisje waar Andries in woont, is het einge wat hen over bleef." „Goed, je kunt gelijk hebben, maar nu loop jij de kans om weggejaagd te worden, zodra hij vaste voet aan de grond heeft. Je moet zekerheid hebben. Laat mij dat voor je in orde maken. Zo nodig zal ik zorgen dat hij een bews van afstand tekent, zonder te weten wat hij ondertekent" „Je denkt toch zeker niet dat hij gek is", barstte Martha verontwaardigd uit. „Als je mij nu maar mijn gang laat gaan", deed Bernard veelbetekend. „Het is onwaardig en het stuit me tegen de borst", zei Martha triest. „Hij hoeft het immers niet te weten", overreedde Bernard, „als hij werkelijk zo rechtschapen is als jij meent, dan komt dit afstandsbewijs ook nooit ter tafel Martha dacht lang na. Dan zei ze lusteloos, „goed ga je gang, maar laat het in vredesnaam niet uit komen en laten we hopen dat dat ellendige papier nooit nodig zal blijken te zijn". Met hangende schouders verliet Martha de kamer. Bernard keek haar met iets van een zegepraal op zijn gezicht na. Het was zaak dat hij ondanks alle veranderingen ook een vinger in de pap hield. Tot nu toe lukte dit aardiq. Hoofdstuk 3. Bedrogen. Enkele maanden waren voorbijgegaan. Andries was in zijn toekomstig bedrijf aan het werk getogen. Voor lopig was hij in het kleine huisj enaast de tuinderij blijven wonen. De maaltijden gebruikte hij bij Martha. Martha zette hem stevige kost voor, want zo ze al voorzien had, ging er bij Andries geen minuut ver loren. Hij vergde het uiterste van zijn uithoudings vermogen. Martha was hem dankbaar voor het vele werk dat hij verzette. Ze zag hem soms doodver moeid, maar innig voldaan bij haar in een stoel neer zinken. Op een van deze avonden was het, dat Bernard de van tevoren klaargemaakte papieren aan Andrjes voorlegde. Lachend maakte Bernard de opmerking dat er voor zo'n toekomstige eigenaar al zekere beslom meringen waren. Andries zou nog heel wat te onder tekenen krijgen, dit was nog slechts een klein begin. De overschrijving van het bedrijf op Andries naam vergde heel Wat paperassengedoe. Andries voelde weinig sympathie voor Berard. Ter- wile van Martha had hij er in toegestemd, dat Ber nard voor de administratie bleef zorgen. In de loop van de tijd zou hij wel trachten dit papkind eens meer de handen uit de mouwen te laten steken. Andries' hoofd soesde van de brandend hete zon, waarin hij de hele dag gewerkt had. Daarom moest hij momenteel toegeven dat het eigenlijk wel gemak kelijk was dat Bernard die soesah op zich nam, het spaarde in ieder geval een hoop tijd uit. In de winter maanden zou hij dat zaakje zelf wel opknappen. Nu konden die papieren hem gestolen worden. Uit eigen ondervinding wist hij dat er tegenwoordig tientallen formulieren waren in te vullen en hij koesterde dan ook hoegenaamd geen argwaan omtrent het Vi-rzoek enkele papieren te tekenen. Zijn lage stoel verhin derde hem goed op tafel te kijken en vermoeid als hij was nam hij ook niet de moeite om het papier dichter naar zich toe te halen. Hij zag niet. hoe lijkbleek Martha zijn kant opkeek. Ook zag hij niet hoe ze onder tafel vertwijfeld haar handen wrong, nocht dat ze een laatste smekende blik op haar broer wierp, als om hem ergens van terug te houden. Met grote angst stelde zij zich voor wat er gebeuren zou, als Andries toch er toe zou komen, om die papieren door te lezen. Ze vond zichzelf in- gemeen om zo van zij n goed vertrouwen misbruik te maken. Juist de laatste maanden was ze Andries steeds meer gaan bewonderen en waarderen. Haar geweten werd nog meer bezwaard, omdat Andries schertsend eri'z'o goedmoedig tegenwerpingen maakte. Doodstil hoorde zij het woordenspel aan en voelde het hart in haar keel kloppen toen Andries opeens opmerkte, „nog alia, even die paar strafregels-schrijven en danis het gebeurd". Martha slaakte een zucht van verlichting, toen haar broer snel de papieren naar zich toehaalde en de kamer verliet. Vlug schonk ze Andries nog een kop sterke koffie in, daar hield hij zo van. Na enige ogenblikken voelde Andries zich al weer uitgerust. Oplettend keek hij naar Martha, die geheel tegen haar gewoonte in met werkloze handen rustend in haar schoot, en met nietsziende blikken naar buiten staarde. „I kvind je broer een vreemde snuiter," zei hij on verwachts, „het is net of hij van zichzelf een ge schiedenis achter houdt. Waar leeft hij van en waar om is hij uit Frankrijk teruggekomen „Ik geloof dat hij daar een tuinderij bezat en die heeft verkocht, omdat hij door zijn zwakke gezond heid het werk niet kon volhouden." „Dat ventje is niet zwak, maar is vermoedelijk te lui om te weiken," «zei Andries beslist. „Een tuinderij heeft hij ook niet gehad,'want hij heeft geen snars verstand van welke teelt ook, dat heb ik al lang ge merkt. Wat zijn gezodheid betreft, hij is zo lenig en gespierd als een tijger, ik zal nog wel eens de proef op de som nemen. Nu is hij een groot raadsel voor me. Ik verwed er een lief ding om, dat hier wel een of andere vrouwengeschiedenis achte steekt.". Martha haalde de schouders op. Haar eigen ge schiedenis bracht haar al een hoofd met zorgen. An dries stond op, rekte zich eens uit en maakte Aan stalten om te vertrekken. Bij de deur draaide hij zich plotseling om en vroeg op volkomen zakelijke toon of Martha al een datum voor hun huwelijk had vast gesteld. Over een maand ongeveer zou het drukste seizoenwerk achter de rug zijn en zou hij wel een halve dag kunnen missen. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 2