ZEELAND deze week: altijd mee op reis Menu's ter viering van de zomer 13. De provinciale wegen. Gedeputeerde Staten hebben de Provinciale Staten medegedeeld, dat behoudens de thans onderhanden zijnde werken tot uitvoering van het wegenplan volgens een globale raming voor de aanleg en verbetering van de wegen van het tegenwoordige plan een bedrag van 37 Vè mil lioen nodig zal zijn, waarvan voor Zeeuwsch- Vlaanderen f 8V2 millicen. Voor een belangrijk deel worden de kosten van aanleg en verbetering bestreden uit het pro vinciale aandeel in de opbrengst der motorrij tuigenbelasting, doch deze middelen zijn niet voldoende. Eind 1958 bedroeg het tekort reeds meer dan een millioen gulden. Het Provinciaal Bestuur stelt daarom voor, tot dekking van het tekort een geldlening te sluiten, groot 5 millioen, mede omdat het wil streven naar een redelijk tempo van uitvoering van het wegenplan. Economische ontwikkeling van West- Zeeuwsch - Vlaanderen Op initiatief van de Vereniging van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers in West Zeeuwsch-Vlaanderen is door het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland in samen werking met een aantal Zeeuwse deskundigen een rapport samengesteld over de economische ontwikkeling van dit deel der provincie. In het rapport worden aan de orde gesteld de mogelijkheden in de land- en tuinbouw, de visserij, de recreatie, verkeer en vervoer, de in dustriële ontwikkeling en de arbeidsreserve. Er is een ontwikkelingscommissie in West Zeeuwsch-Vlaanderen gevormd. In een vorige week te Breskens gehouden vergadering, waarop aanwezig waren alle ge meentebesturen, de leden van het college van Gedeputeerde Staten, de Zeeuwsch-Vlaamse le den van de Provinciale Staten en vertegenwoor digers van verschillende instanties en organi saties, zijn de plannen besproken om door sa menwerking de streek tot een grotere bloei ie brengen. Millioenste bezoekster op „Miniatuur Walcheren". „Miniatuur Walcheren", zoals de naam reeds zegt, een nabootsing in het klein van vele Wal- cherse steden en dorpen, dat dit jaar voor het zesde achtereenvolgende seizoen te Middelburg voor de toeristen is opengesteld, heeft vorige week de millioenste bezoekster sinds de eerste openstelling verwelkomd. Het was mevrouw j. T. Meerman-Bliek uit Nieuwland, die met logé's een bezoek aan deze voor Zeeland bij zondere tentoonstelling bracht. Zij werd o.m. door de burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt, toegesproken en mocht verschillende geschenken in ontvangst nemen. Waterskieën in de Braakman. Neen, zover is het nog niet, dat de liefhebbers in de Braakman kunnen gaan waterskieën. Wel zijn daar vorige week zaterdag en zondag waterski-demonstratie's gegeven. Voor deze de monstratie bestond grote belangstelling. Streekziekenhuis te Goes. Te Goes werd aanbesteed de bouw van een Protestants Christelijk Streekziekenhuis met een capaciteit van 175 bedden. De architect heeft een ziekenhuiscomplex ont worpen, bestaande uit vier vleugels De laagste inschrijver was de Bataafse Aan nemingsmaatschappij te Den Haag voor ruim 2V2 millioen gulden. Met de kosten van de grond en de inrichtings kosten zal het gehele project, dat in 1962 ge reed zal kunnen komen, ongeveer 6 millioen kosten. Jubileum Coöperatieve Beetwortelsuiker fabriek te Sas van Gent. Maandag a.s. zal het zestig jaar geleden zijn, dat een aantal landbouwers in een alhier ge houden vergadering besloot tot oprichting van de Eerste Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. De voorzitter van de coöperatie, de beer H. A. A. Baron Collot d'Escury, zal op die dag een herdenkingsrede uitspreken tijdens een bijeen komst van bestuur, directie, personeel, contro leurs en gepensioneerden. De tegenwoordige di recteur, de heer ir. R. H. van Krevelen, zal even eens het woord voeren. Aan alle leden, contractanten en relaties van deze coöperatie zal ter gelegenheid van dit jubi leum een zilveren suikerschep met de jaartallen 1899- 1959 en het embleem van de fabriek worden aangeboden. Ter illustratie van de groei van het bedrijf kan nog worden vermeld, dat gedurende de eerste bietencampagne in 1900 28.000 ton bieten ver werkt werden, tegen in 1958 204.000 ton Muziek. Het muziekcorps „Uit het Volk - Voor het Volk" te Breskens heeft dezer dagen haar 60- jarig bestaan gevierd. Als jubileumgeschenk werd door de bevolking aangeboden een overslagtrommel, zes trompet ten en zeven capes met mutsen. Ter viering van dit jubileum werd een festival gehouden. Een ander festival werd te Sas van Gent ge houden. Daar was het een jazz-festival in de Spiegelglasfabriek georganiseerd door de Z. Vlaamse Jazz Sociëteit, onder voorzitterschap van de heer W. Remery. Greetje Kauffeld en Pim Jacobs, medewer kers aan dit festival, werden benoemd tot ere leden van de Sociëteit. Ongeveer 600 bezoe kers waren aanwezig. Ernstig zwemongeluk te Clinge. Bij het maken van een ruggelingse duiksprong in het water „Zestigvoet" onder de gemeente Clinge, is de 27-jarige W. S. uit Hulst ver moedelijk op een in het water staand paaltje te recht gekomen, waarbij hij een halswervelfrac tuur opliep. De heer S. moest in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis worden opgenomen en is dinsdag aan de opgelopen verwondingen overleden. Ds. J. B. Bel van Krabbendijke overleden. Onder grote belangstelling is dezer dagen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van ds. J. B. Bel, in leven predikant van de Gerefor meerde Gemeente te Krabbendijke. Ds. Bel, die eerst op 45-jarige leeftijd zijn studie aan de theologische school te Rotterdam aanving, aanvaardde in 1942 het predikambt te Dirksland, waarna hij in 1949 het beroep naar Krabbendijke aannam. Hij bekleedde in de kring van Gereformeerde Gemeenten verschillende functies en was zeer gezien. Ook in Axel was ds. Bel geen onbe kende. Hij is 66 jaar geworden. Minister van Verkeer en Waterstaat op bezoek. De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, heeft met de leden van de Deltacommissie uit de Tweede Kamer deze week een bezoek gebracht aan de werken tejmifcvoe- ring van het Drie-eilanden-plan en dé*Të(fdere Delta-werken. Het Hoofd van de Delta-dienst-Zuid, ir. H. A. M. C. Dibbits, gaf de gasten een uiteenzet ting aan de hand van maquettes over de toe te passen methoden. Het VrijeVeren-Comité, dat om een audiëntie had verzocht tijdens het ministeriële bezoek aan Zeeland, had tevoren bericht ontvangen, dat tij dens dit bezoek geen tijd beschikbaar zou zijn om de audiëntie te verlenen. Polder het Land van Saeftinge in. Als gevolg van de verbreding van het kanaal Terneuzen - Gent zal een behoorlijke oppervlakte goede cultuurgrond verloren gaan. In verband hiermede heeft de bestuurscommissie van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap een brief gericht aan de Zeeuwse leden van de Tweede Kamer, waarin wordt aan gedrongen op inpoldering van het Land van Saeftinge als compensatie voor het verlies van landbouwgrond. Gerstrecord in vlaggend Zeeuwsch- Vlaanderen. Woensdag werd op de C.H.V.-bedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen een record-aanvoer van brouwgerst geboekt. In totaal werd op deze dag een kleine twee millioen kg. brouwgerst aange voerd, waarvan het bedrijf te Sas van Gent drie kwart voor zijn rekening nam. De loscapaciteit was flink vergroot, zodat de aanvoer niet stag neerde. Alle aangevoerde partijen konden vrij wel onmiddellijk worden gelost. Toen de record-aanvoer donderdagmorgen be kend werd gemaakt, werd op ale C.H.V.-bedrij ven de vlag gehesen. De Zeeuwsch-Vlaamse gerst, die de laatste dagen is aangevoerd, is van buitengewoon goede kwaliteit en overtreft in dit opzicht zelfs de beste uit alle voorgaande jaren. Juli is de eerste zomermaand. En het past ons dit blijde feit te vieren met een uitgelezen zomermaal, waarvoor de ingrediënten nu ie kust en te keur verkrijgbaar zijn. We maken graag gebruik van de frisse kleur combinaties, die de zomerse gerechten kenmer ken en we geven ons gezin b.v. Groenteslaatje, carbonade, tuinbonen, aardappelen, jus, maizenapudding met bessencompote. Bij het inslaan van de tuinbonen kiezen we de dunnere exemplaren, waarvan de fijne smaak in een melksaus, waaraan bonenkruid is toege voegd, nog verhoogd wordt. Het tweede menu, dat we U voorstellen, bevat geen vlees, vis, kaas of ei en wordt daarom be sloten met een melkgerecht. Het luidt als volgt Spitskool, aardappelen, jus, chocolade vla. De spitskool hebben we deze keer afgemaakt met fijngesneden peterselie het is weer eens iets anders. Zullen we nog eens stamppot eten Maar dan met rauwe groente. Dus Stamppot met rauwe postelein, gries- meelpap. We kunnen de boter of margarine zó door de stamppot roeren, of eerst bruin laten worden, waardoor de smaak van het geheel pittiger wordt. De liefhebbers kunnen een fijngesneden sjalotje in het gerecht verwerken. Omdat we altijd zo veel goeds horen van groene tuinkruiden, gaan we ze in ons volgqnd, menu verwerken Nierragout, sla van kropsla en kom kommer, gebakken aardappelen. Probeert U eens wat thijm, dille en dragon voor de sla te krijgen. En dan de worteltjes, die nog op de tong smelten en alleen maar afge borsteld behoeven te worden, terwijl het schrap pen tot de vuilste plaatsen beperkt wordt. Ze prijken op ons volgend menu Worteltjes, aardappelen, botersaus, rijstebrij. Inplaats van botersaus kunnen we ook een peterseliesaus geven. Bij ons volgend menu kiezen we kruisbessen als fruit, want we genieten graag van die vruch ten die er maar zo kort zijn. We eten dit keer Gehakt, andijvie, aardappelen, jus, fruit. Zelfs in de zomertijd dissen we wel eens graag een erwten- of bonenmaal op, dat we niet te zwaar maken door er frisse sla bij te geven. We kunnen de bonen ook oud opdienen zoals in dit menu Zomersla van bruine bonen en tomaat, aardappelen, jus, vanillevla. We hebben de bonen in het kooknat laten afkoelen, zodat de schil zacht blijft. Het bonen- nat gebruiken we voor de soep van de vol gende dag. Nierragout (voor 4 personen). Ongeveer 250 gram nier, ruim een halve liter water, een stukje ui, laurierblad, 50 gram boter of margarine, 50 gram (5 eetlepels) bloem, een tomaat, zout, noot muskaat, aroma. De nier schoonspoelen en tot het gebruik wegzetten in water. Hem dan opzetten met ruim water met zout, een stukje ui en laurier blad. Wanneer het water kookt, het schuim af scheppen. De warmtebron temperen en het vlees zachtje gaar koken in ongeveer drie kwartier. De nier in blokjes snijden. De boter of mar garine smelten, een stukje ui en de in stukken gesneden tomaat er in bakken. Het vlees en daarna de bouillon toevoegen. De massa aan de kook brengen en binden met een papje van bloem en water. Het gerecht op smaak afmaken met nootmuskaat en desgewenst aroma. Het laurierblad verwijderen. De ragout kan in een dekschaal of op sneetjes brood worden opge diend. Bonensla met tomaat. 250 gram bruine bonen, 500 gram to maten, een preitje, een augurk, een rest bonenkruid of peterselie, olie, azijn en aroma, voor de garnering desgewenst een hardgekookt ei. De bonen gaar koken, laten afkoelen en enige tijd wegzetten met olie en azijn naar smaak. Kort voor het gebruik de tomaten in plakken snijden. Het preitje en de augurk fijnhakken evenals het bonenkruid of de peterselie. Al deze ingrediënten dooreen mengen en de sla op smaak afmaken. Het gerecht in een slabak overdoen en desgewenst garneren met partjes hardgekookt ei. HONDERDEN HECTAREN NATUUR SCHOON DOOR BRAND VERWOEST. Donderdag heeft in de „Onzalige Bossen" bij Rheden op de Veluwe een hevige bosbrand ge woed. Minstens 200 ha recreatiegebied is bij deze bosbrand - de grootste in deze omgeving sinds mensenheugenis - verloren gegaan. Tot in Apeldoorn waren de vlammen en dikke rook wolken te zien. Vele brandweren uit de omge ving en honderden militairen en burgers hiel pen bij het door de telkens veranderende wind richting bemoeilijkte blussingswerk. Er is veel wild, waaronder herten, in de vlammen omge komen. Ook op nog verscheidene andere plaatsen, zoals te Hoenderlo en te Beekbergen teisterden branden het natuurschoon van bos en hei. Van Kalmthoutse heide ging 125 ha verloren. In het Belgische natuurreservaat De Kalmt houtse Heide nabij het Brabantse grensdorpje Putte woedde donderdagmiddag eveneens een grote bos- en heidebrand, waarbij 125 La. bos- sages verloren ging. Niettegenstaande het ingrijpen van Belgische en Nederlandse militairen, die met bulldozers brandgangen maakten om verder uitbreiding te voorkomen duurde het vijf uur voor men deze geweldige vuurhaard meester was. Men slaagde er in het vuur tot op een paar honderd meter voor de uitgestrekte bospercelen bij de Nederlands - Belgische grens tot staan te brengen. K NATUURZUIVER mM OPWEKKEND VERKWIKKEND

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 3