VOCM NOG LIEFDE Suggesties aangaande het 3e Lustrum van de bevrijdingsherdenking \l FEUILLETON UIT ONZE OMGEVING AXEL Overtollig maagzuur kunt U blussen. In een hand-omdraaien. Met een paar Rennies.; DAT WAS AL TE GEK Natuurlijk hebben de lezers van ons blad begrepen, dat de kop boven het artikeltje over de herdenking van de bevrijding in ons nummer van vorige week een zetfout was. De feestviering betreft niet het 8e lustrum, maar het derde. Wij zullen deze fout /maar schuiven op de rekening van het „zetfouten duiveltje". Dat het 8e lustrum gevierd zou worden zou inder daad al te gek geweest zijn. Wij hebben nu deze uitdrukking maar als kqp hierboven gezet om als „blikvanger" te dienen voor hetgeen hieronder volgt. Ons artikeltje van vorige week heeft tot resultaat gehad, dat een tweetal suggestie's ingekomen zijn. I. Geachte Redactie. U schrijft wel, dat het moeilijk is om de lezers aan het schrijven te krijgen, maar toch wil ik aan Uw verzoek voldoen, om iets over de komende her denking naar voren te brengen. Verwacht U echter niet, dat ik een volledig pro gramma in elkaar zal zetten, dat is mij niet toever trouwd. Toen ik zo las, wat vijf jaar geleden allemaal ge beurd is, kwam mij alles weer helder voor de geest. Ik herinnerde mij toen weer, welk een geslaagd feest we hadden en hoeveel volk er op de been was. Axel staat er trouwens om bekend, dat het goed kan feesten en daarom ben ik er niets bang voor, dat het dit jaar niet zou gaan. Ik moet U, geachte Redactie, gelijk geven, wanneer U schrijft, dat de hoogtepunten van het feest waren de demonstratie's van de militairen, de parachutisten, de braderie in de Weststraat en het vuurwerk. En waarom, zo dacht ik, kan er dit jaar niet in dezelfde geest iets worden gedaan Laat die parachutisten dit keer weer komen en ook de soldaten. Vuurwerk moet er natuurlijk ook Weer bij zijn, anders is er geen slot aan het feest. En dan een goed muziekcorps, dat des avonds een concert geeft. Ook dat trekt veel toehoorders. Maar dan moet het wel een prima en algemeen bekend corps zijn. De braderie, zoals U schrijft, in verschillende stra ten zou heel gezellig zijn envoor de deelnemende winkeliers vast iets, waarmee geld in het laadje komt. Als de feestcommissie straatversieringen Wil hebben zouden enkele behoorlijke prijzen uitgeloofd moeten ;s worden voor de mooiste of origineelst versierde straten. Waarom versiert men de straten niet meer met sparretjes en rozen Dat is toch altijd een feestelijk gezicht Of is dat uit de mode Nou, meneer de Redacteur, ik geloof, dat als het feest zo wordt opgezet, het weer even goed kan worden als vijf jaar geleden. II. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het verzoek om ideeën voor de komende bevrijdingsviering ter tafel te brengen, kan misschien het volgende worden overwogen Bij de viering van de 50e geboortedag van H.M. Koningin Juliana was voor de jeugd een der hoogte punten de fiets-oriëntatie-rit. Is het nu niet mogelijk om een dergelijke rit nog meer in het kader van de verkeersveiligheid te brengen, door de deelnemers, of eventueel alleen degenen zonder strafpunten of met gelijk aantal strafpunten aan het slot van de oriën- tatierit te laten deelnemen aan een soort practisch verkeersexamen In een jeugdvacantiekamp zag ik eens voor ont spanning van de bezoekers een z.g. venkeersdoolhof, waarin allerlei lastige situaties voorkwamen en wat men foutloos moest trachten te rijden. Zo iets zou voor de jeugd, die toch op school verkeersonderwijs krijgt een mooie training voor het examen zijn en vcor degenen die al verkeersexamen hebben gedaan nog eens een goede repetitie. Wanneer iets dergelijks op een ook voor de ouderen toegankelijk en overzichtelijk terrein zou kunnen ge beuren b.v. het Szydlowski-plein dan zouden ook de ouderen, die veelal minder van de verkeers regels weten dan de jeugd, hier nog veel van kunnen leren, aangezien zij dar. van nabij alles zouden kun nen volgen. Mogelijk zou aan het slot van deze test, het par cours nog eens gedemonstreerd kunnen worden met een deskundige (politie-)toelichting wat bij elk bord of kruising e.d. precies moet worden gedaan. Wellicht wil het feestcomité het bovenstaande eens overwegen, wanneer in het programma tijd voor iets dergelijks beschikbaar is. Naschrift van de Redactie. Wij zijn de geachte briefschrijvers (schrijfsters?) dankbaar voor deze vlugge reactie's. Dit hadden we eerlijk gezegd niet durven hopen En naar onze mening zijn de daarin vervatte sug gestie's zeer zeker voor verwezenlijking vatbaar. Alleen mag niet uit het oog worden verloren, dat de programmapunten, die door de eerste briefschrijver of schrijfster naar voren zijn gebracht, nogal wat geld zullen kosten. Parachutisten komen niet voor niets en ook een vuurwerk vergt een aanzienlijke uitgaaf. Niettemin moeten wij daaraan onmiddellijk toe voegen, dat beide nummers weer wel succesnumers zouden zijn. Wij willen ze dan ook gaarne in de aandacht van het feestcomité aanbevelen. Het verder in de eerste brief genoemde militair vertoon wordt door het publiek steeds op prijs ge steld. Bovendien is dit bij de bevrijdingsherdenking min of meer traditie geworden. Ook dit is een punt, dat zeer zeker overweging verdient. Daaraan kan worden vastgeknoopt het geven van een concert met taptoe door een bekende militaire band, waarbij dan de muzikanten in gala-uniformen zouden moeten verschijnen. Bij het licht van schijn werpers zou een bewegende taptoe een fantastisch gezicht zijn. Het is zeer zeker geen gek idee om enkele prijzen beschikbaar te stellen voor de mooist of origineelst versierde straten. Dit zou de animo zeer waarschijn lijk wel doen toenemen. Ook wij hebben ons wel eens afgevraagd, waarom de sparretjes met rozen niet meer in trek zijn. En de „hei van de Koewacht of Stekene" De ouderen onder de lezers zullen zich dit zeker nog wel her inneren Wij zouden daarom vanaf deze plaats de bewoners der verschillende straten nu reeds willen oproepen zoals we trouwens vorige week reeds deden om reeds thans plannen te beramen voor hun straten. Zodra wij verder nieuws omtrent de plannen van het feestcomité vernemen, zullen wij die zeer zeker publiceren. Voor de ideeën en reactie's van de lezers blijven wij plaatsruimte beschikbaar stellen. Wie van de lezers of lezeressen volgt door HANOL SPOOR. Hoofdstuk 1 Het huwelijksaanzoek. Peinzend keek Martha naar de jonge man, die recht tegenover haar zat. Hoe graag zou ze zijn jeugd, kracht en gezondheid hebben bezeten. Zij met haar b:!na vijftig jaren, voelde zich plotseling heel oud bij deze ruim dertig jaren tellende jonge man Toch zat ze tegenover iemand, die haar zojuist een huwe lijksaanzoek had gedaan. Ze wist wel dat ze er ondanks haar oudere leeftijd goed uitzag. Bovendien had ze de laatste twee jaren verschillende keren een huwelijksaanzoek in overweging moeten nemen. Je zouter bijna aan gewend raken, dacht ze met bitter heid. Want ondanks de wetenschap dat ze als vrouw nog best gezien mocht worden, wist ze nuchter en duidelijk de oorzaak van al die aanzoeken. Haar bedrijf, de tuinderij, was als een lokaas. Zo'n weduwe op een zo typisch mannelijk bedrijf, scheen verleidelijk te zijn voor een deel van de ongehuwde mannelijke bevolking van het dorp. Het afwijzen van al die candidaten had haar weinig moeite gekost, maar nu stond ze voor een volkomen onvewachte en moeilijke beslissing. Alles zou ze wil len egven om deze jonge, sterke kerel in dienst te krijgen. Andries de Jonge was haar naaste buurjongen en ze wist dat het een harde en stoere werker was, onvermoeid en met grote liefde voor het tuindersvak. Maar die jeugdige leeftijd was toch wel een heel on overkomelijk bezwaar om zich door een huwelijk aan hem te verbinden. Zenuwachtig speelden haar handen met een thee lepeltje. „Je zou als bedrijfsleiderbegon ze aarzelend. Andries keek Martha doordringend aan. „Laten we er geen doekjes om winden,", zei hij wat kortaf, maar toch met medeleven in zijn stem, „dit bedrijf heeft de eigenaren de laatste tientallen jaren geen geluk ge bracht. Eerst is het achteruit gehold toen mijn ouders hier nog woonden. Natuurlijk was dat mijn vaders schuld. Zijn verslaving aan het dobbelspel heeft ons bijna aan de armen gebracht. Toen de boel verkocht moest worden, konden we nog maar net de bedrijfs woning houden en nog een klein stukje grond. Daarna werden jullie eigenaar. Je man heeft hier hard ge werkt, maar het ongeluk sloeg weer toe, toen hij on geneeslijk ziek werd en na jaren bedlegerigheid stierf. Sindsdien heb i'k je bewonderd, dat je het nog twee jaren hebt weten vol te houden, en ik weet dat je de laatste jaren steeds met verlies werkt." „Ik ben blij dat je het weet," zuchtte Martha, „dat bespaart me onnodige uitleg." Ze keek naar zijn weerbarstig, blond haar en naar zijn helblauwe ogen, die ondanks zijn rustige houding de spanning verrieden, die hem beroerde. Er trok een bitter glimlachje langs haar mondhoeken. „Weet je, dat je sinds die twee jaren de dertiende huwelijks- candidaat bent „Ik vermoedde wel zo iets. Er zullen ook genoeg liefhebbers zijn geweest om het bedrijf te kopen. Ik wist dat je daar niet over dacht en tot de laatste cent zou blijven volhouden. Het bedrijf is nog wel op te werken, maar dan moet er iemand zijn, die dag en nacht wil werken, en dat kun je alleen van een eige naar verwachten. Ik wil zo nodig het bloed onder mijn nagels vandaan werken, maar dan moet het van mij zijn, ik bedoel van ons samen," verbeterde hij zichzelf vlug. Martha keek door het raam naar buiten. Zelfs op een afstand was te zien hoe verwaarloosd de tuin derij er bij lag. Kassen moesten gerepareerd worden, onkruid tierde welig en nog vele andere werkzaam heden''wachtten dringend op afdoening. BEVORDERINGEN CHR. U.L.O.-SCHOOL Aan de Chr. U.L.O. - School alhier werden het vorige weekend onderstaande leerlingen bevorderd Van 1 naar 2 t M. A. van Baal, M. C. Bakker, P. Bakker, J. Cappon, L. C. C. Dieleman, J. H. de Feijter, K. Fraar.je, J. J. Hamelink (met lof), A. J. Howell, H. M. Klaassen (met lof), P. W. Kaan, J. L. Koster, K. Koster, W. A. Koster, L. de Kraker, N. J. de Kunder (met lof), P. van Langevelde, H. E. Oggel, J. P. Oggel, K. G. Oggel, H. P. L. de Ridder, A. J. Scheele, M. D. Schoonakker (met lof), C. A. L. Verhulst en J. Verplanke, allen te Axel A. M. M. v. d. Berg (met lof), J. Haak, W. N. van Hoeve, L. C. de Jonge en J. Koster, allen te ZaamslagJ. K. Gui'jam te Overslag P. J. d'Hont te Sluiskil. Van 2 naar 3 L. Dieleman, M. A. J. Dieleman, N. M. den Doelder, J. J. C. van Driel, A. J. van Es, J. S. Goossen (met lof), A. Koster, L. W. Kuiper, J. J. van Langevelde, F. Meesen, A. P. van Meurs, H. Mieras, M. Qvermeire, M. de Pooter, M. Rinn (met lof), B. W. Verduin, C. C. Wieland (met lof), P. Wieland en W. F. Zegers, allen te AxelC. E. Hamelink (met lof), W. I. Riemens en G. Verhoef te Zaamslag N. C. Oostdijk te Sluiskil Van 3 naar 4R. van Alphen, B. J. Boor, P. Dieleman (met lof), D. van Dixhoorn, J. W. de Feijter (met lof), S. J. de Feijter, P. Geensen, M. J. A. 't Gilde, M. J. Haak, D. Hamelink, K. K. Hame link, C. H. de Hullu, C. D. van Langevelde, C. P. Ollebek (met lof), P. H. de Regt, K. Scheele, J. Schieman, P. C. Vasseur, F. E. Wieland, T. G. Wolfert, L. Zegers en M. P. Zegers, allen te Axel N. M. Bakker (met lof), J. C. Dieleman, H. P. F. Krijtenburg, allen te Zaamslag. 'n Ideale remedie t- en afdoende. Altijd overal kunt U Renrjies nemen. Onopvallend. Zonder water of wat ook. Gewoon lat ensmelten op de tong, op gelost in Uw eigen speeksel, vinden de werkzame be standdelen hun weg naar de vuurhaard. En blussen die on-mid-del-lijk. 'n Wonder dat U zelf kunt onder vinden. Ing. Med. MUZIKALE RONDGANG. Woensdagavond a.s. om half acht zal de Chr. fanfare „Hosanna" weer een muziakle rondgang maken. Nadat de laatste weken de buitenwijken, en ook reeds enkele straten binnen de kom met een muzikaal bezoek werden vereerd komen nu aan de beurt de Kerkdreef, Stationstraat, Singelweg en Nieuwstraat. Tevens zullen dan ook weer loten aan geboden worden ten bate van het instrumentenfonds dezer muziekvereniging. BENOEMING. De heer J. C. Verhoef, onderwijzer aan de Chr. Lagere School te Zoute Spui werd met ingang van september a.s. benoemd tot hoofd der Chr. Bijzondere School te Hoek (dorp). De scheidende onderwijzer, die in de buurtgemeen schap van Spui en omgeving een zeer geziene figuur is, zal door een speciaal hiervoor gevormd comité bij zijn vertrek op passende wijze worden gehuldigd. JAARVERGADERING V.V. „AXEL". v,,Een kat in het nauw doet rare sprongen", zei ze somber. „Wanneer ik zou toestemmen in een huwelijk is dat in ieder geval een noodsprongMag je daar een dergelijke gewichtige gebeurtenis voor mis bruiken Andries gooide met een onverschillige ruk zijn schouders naar achteren. Zijn ogen namen goedmoe dig en al wat beschermend de vrouw tegenover hem op. „Laat je vooral niets gelegen, liggen aan het oordeel van de mensen. Natuurlijk zal de dorps roddel hier een smakelijke kluif aan hebben daar behoeven we ons echter niets van aan te trekken." „Je schijnt nogal zeker van je zaak te zijn," zei Martha verschrikt. „Vraag je je dan helemaal niet af waarom ik de anderen heb afgewezen Andries lachte goedmoedig. „Dat begrijp ik zo wel. Het zijn allemaal oudere mannen geweest, die ten eerste niet voldoende kapitaal hadden om je bedrijf er bovenop te helpen of niet over vakkennis beschik ten. Verder niet de lust en de kracht hadden om na het openhartig op tafel leggen van jouw kaarten, kans te zien om de tuinderij weer poductief te maken. Laten we heel eerlijk tegenover elkaar staan. Ver kopen wil je niet. Een bedrijfsleider kost je te veel. Mijn spaarduitjes zullen, een mooie steun zijn om hier opnieuw te beginnen. Mijn moeder heeft altijd ge weten dat ik wat het ook kostte - nog eens een eigen bedrijf wilde hebben. Ze leefde daarom zo zui nig, al protesteerde ik menigmaal. Enfin, hoe je de zaak ook bekijkt, we hebben elkaar nodig. Jammer dat mijn moeder dit niet meer heeft mogen meemaken." Martha stond op en streek met een vermoeid ge baar over haar voorhoofd. „Toch geloof ik dat ik hier eens diep over moet nadenken. Ik kan zo in eens niet beslissen. Ik moet ook denken aan jouw toe komst. Je zoudt nog een jongere vrouw kunnen ont moeten, waarvan je werkelijk gaat houden." Andries lachte geruststellend. „Ik heb lang genoeg de tijd gehad om rond te kijken, dan had dit dus In het clublokaal, Hotel ,,'s Lands Welvaren" bij de heer C. H. Jansen werd voor de 48e keer de jaarvergadering der V.V. „Axel" gehouden. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom en een opwekking de besprekingen opbouwende zin te \joeren. In het jaarverslag werd gememoreerd dat de resul- taten weliswaar zijn verbeterd doch nog steeds voor verbetering vatbaar zijn. Bij de begroting bleek alleen dat dank zij de voet balpool een sluitende begroting kon worden verkregen, waarbij bij de uitgaven onmiddellijk de zware post „bootkosten" opviel. Onder doodse stilte werd het door een noodlottig ongeval overleden lid de heer J. Scheele herdacht. Verder bleek dat in het afgelopen jaar de Konink lijke Goedkeuring was verkregen. Bij de bestuursverkiezing werd als nieuw bestuurs lid verkozen de heer J. Willemsen, terwijl de elftal commissie werd samengesteld uit de heren J. Dieleman, L. Roeland en A. Deij. Nadat de voorzitter in zijn slotwoord de vergade ring opwekte om eensgezind alle krachten aan de vereniging te besteden om deze op het peil te brengen een bijna 50-jarige vereniging waardig, werd deze goed bezochte jaarvergadering gesloten. GESLAAGD. Dezer dagen slaagden voor de examens hoofdakte (le gedeelte) de heren Adr. van Harn en W. A. van Houte, beiden onderwijzers aan de Chr. Nat. School in de Nieuwstraat, alhier. ERNSTIG BEDMIJF SON GEVAL. Woensdag in de vooa\ ond had de 52-jarige arbei Woensdag in de voor,'.vond had de 52-jarige ar beider P. D„ wonende te Schapenbout, het ongeluk bij werkzaamheden aan de graansilo op de Axelse Sassing, nodig voor de erplaatsing van een beton molen bij e bouw van de nieuwe silo, beklemd te geraken tussen deze molen en een stapel hout. D. werd met ingedrukte borstkas uit zijn netelige positie verlost en zijn toestand bleek zo ernstig en van dien aard dat onmiddellijke opname in het zie kenhuis noodzakelijk weid geacht. Naar we vernemen is zijn toestand niet levensge vaarlijk. MIDDENSTANDS-EXAMENS TE TERNEUZEN. Het instituut voor middenstgndsontwikkeling heeft deze week te Temeuzen de examens gehouden voor het middenstandsdiploma en algemene handelskennis. Daarbij slaagden, o.a. D. Bakker, L. Dieleman, A. de Feijter en P. J. Houg, allen te Axel L. M. L. de Bock, R. A. L. Kamoen, J. van Mol en W. F. Nuijts, allen, te Westdorpei J. de Kraker, A. P. Meijer en mevr. S. P. Mangold- Meijer, allen te Axel J. L. Lensen te Sluiskil J. Hamelink, L. D. Heijboer, A. de Keijzer en A. C. Lensen te Zaamslag. PREDIKBEURTEN. Zondag 26 juli 1959. Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen ('s morgens medewerking Kerkkoor). Geref. Kerk (Kerkdreef). 10.30 uur en 3 uur Ds. Vink, van Amersfoort. Geref. Kerk (Pironstraat). Geen opgave ontvangen. Gercf. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. 25- ZONDAGSDIENST ARTSEN. 26 juli Dokter C. A. Schiltman. ook al lang kunnen gebeuren maar de grote liefde is voor mij onzichtbaar gebleven." „Toch blijf ik het een moeilijke kwestie vinden." Andries stond op. „Ons huwelijk heeft geen haast", zei hij, „maar het werk kan geen dag meer wachten. Geef me je woord en ik begin morgen. Alle andere zaken regelen we dan later." Martha kwam door de verleidelijke aanbieding in een roekeloze stemming. Morgen zou hij al in de tuin zijn, een tuinderij, die schreeuwde om werkkrachten. Morgen zou ze alle zorgen op de brede schouders van Andries kunnen schuiven. Morgen zou ze dan alleen de vrouw zijn, die af en toe eens meehielp, maar alle verantwoording rustte bij hem. Dan reikte ze Andries haar hand. „Goed, we doen het" zei ze vastberaden. Een lange, zwijgende handdruk, een korte groet en Andries verliet het huis, met een haast alsof hij op dit avonduur nog aan het werk wilde beginnen. Hoofdstuk 2. Opgedrongen raad. Na Andries te hebben uitgelaten, ging Martha met lome bewegingen weer de kamer in. Vermoeid liet ze zich in een. stoel vallen. Dit onderhoud had haar toch wel diep geschokt. De gebeurtenissen van de laatste jaren liet ze in haar gedachten voorbij gaan, en hier mee probeerde ze voor zichzelf haar onverwachte toestemming tot een huwelijk uit berekening te ver dedigen. Twee jaar was het nu geleden dat haar man na een jarenlange ziekte was gestorven. In die jaren was hun bedrijf sterk achteruit gegaan. Toch had ze zich nooit zo moedeloos gevoeld als juist deze laatste tijd. Haar man was een geduldige en blijmoedige zieke ge.weest. Van hem kwam de goede raad en op wekkende woorden. t (Wordt .vervolgd)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 2