ZEELAND deze week: Iets over de geschiedenis van Axel 1\n/nPS Tere huid ZWEMDIPLOMA'S LAGERE SCHOLEN. Maandag werden in het Axelse zwembad door de rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding de proe ven afgenomen voor de schoolzwemdiploma's I, II en UI, waaraan in totaal 188 leerlingen deelnamen. Hiervan behaalden, 124 het eerste diploma, 36 het tweede en 5 het derde. 23 adspirant zwemmertjes moesten worden afgewezen, omdat zij nog niet aan de gestelde eisen voldeden. I Van de Prinses Marijkeschool slaagden 26 leer lingen voor diploma I, 9 voor II en 2 voor III. Drie moesten worden afgewezen. Van de Chr. Nat. School slaagden 35 voor I, 13 Van de R.K. School slaagden 29 voor I, 6 voor voor II en 1 voor III, 12 moesten worden afgewezen. II en moesten 2 worden afgewezen. Van de Chr. Ulo-school slaagden 9 voor I en 3 voor II, terwijl 3 moesten worden afgewezen. Van de R.K. Jongensschool te Hulst die nog slechts enkele weken aan het schoolzwemmen, deelneemt slaagden 7 leerlingen voor I. Van de school te Spui slaagden 3 voor I en 1 voor II. Van diverse andere scholen slaagden nog 15 leerlingen voor I, 4 voor II, 2 voor III en moesten 3 worden afgewezen. De namen van de geslaagden zijn Voor Diploma I: H. E. Blok, P. F. 'tGilde, A. J. v. d. Velde, J Jansen, J. M. Verhoeven, W. Verhelst, C A. D. Schaalje, A. J. F. Walker, J. J. Draaijer, p. J. Pennings, T. Sheilds, W. A. Herwegh, W. E. M. van Poecke, F. Riemens, J. R. Schoot, L. W. Jonkman, M. Meesen, W. C. Koekkoek, L. M. de Koning, J. A. Roose, M. de Kraker, A. G. Meijling, V. C. Hoorman, A. de Kraker, L. G. Kay, F. Burger en C. J. Esselbrugge. P. van Bendegem, F. D. Dieleman, J. van Langevelde, A W. Heerspink, P. W. Haak, J. Dieleman K, J. Dieleman, E. P. Oggel, G. Jansen, H. Mieras, C. J. de Putter, M. J. den Doelder, J. F. Geelhoed, D. Over- kdulve, M. Mechielsen, A. Dieleman, B. Koster, P. J. "van Cadsand, A. J. A. van Asperen, A. M. Deij, C. F. Koster, J. den Doelder, W. de Koeijer, A. Bakker, A. D. van Wijck, J. Schieman, J. P. Ruissen, J. J. Bakker, M. van Meenen, A. M. de Keijzer, G. M. Bakker, H. E. C. Oggel, N. Bolleman, J. de Ruijter, C. Westveer, C. Schram, A. Zegers, B. Tangelder, A. Cortvriendt, E. de Bruijn, E. Lippens, M. Ram- selaar, E. Raes, E. Sponselee, van Acker, R. van Hecke, F. Kesbeke, A. M. Broekhoven, M. Jansen, M. Mattelé, L. de Wever, A. de Rijcke, J. Fierinck, T. de Block, H. Glansbeek, F. Verstraeten, A. v. d. Bergen, G. Brandt, J. den Beer, J. Provo, H. v. d. Berg, A Schelleman, A. Stoelinga, J. Maas, P. v. d. Bilt, R van Glansbeek. M. Rinn, A. Koster, J. J. C. van Driel, A. J. Ho well, R. Fraanje, P. kV. Kaan, K. Koster, M. C. Bakker, H. M. Klaassen, T. van Glansbeek. J. F. Haak, A. Dieleman, A. Boeije, M. Dierick, P. van Haelst, M. J. Martens, Verbrugge, M. Impens, S. Dieleman, M. Dieleman, T. Faas, N. M. Aarnoutse, J. Maris, C. Walraven, L. A. Vinke, L. Melchers, C. H. P. Eekhout, C. W. de Groote. Voor diploma II: F. Burger, L. C'. van Doorn, M. M. Luitwieler, G. Luitwieler, A. F. Fluit, C. M. Scheele, D. P. Hamelink, J. L. Dieleman. A. D. Schutz, D. Cappon, J. C. de Putter, L. C. Overdulve, J. Koster, F. D. Dieleman, Jac. de Feijter, A. Doorne bal, J. Verhulst, P. M. Ruijtenburg, A. Ruijtenburg. P. J. van Cadsand, L. Schuitvlot, E. Koster, V. Gee- rinck, M. Langerak, B. van Acker, V. Lippens, H. van Glansbeek, Fr. Verstraeten, J. W. Herman. L. C. C. Dieleman, J. P. Oggel, A. Boeije, A. Schiéman, |H. van Luijk, R. H. Stoelinga en C. Walraven. Voor diploma III: G. F. Swets, W. P. J. van Meurs, N. Koster, H. Fierinck en M. Markusse. RODE KRUIS-SCHIP „HENRI DUNANT" OP REIS MET ZEEUWSE PATIËNTEN. Reeds enkele jaren organiseert het Nederlandsche Roode Kruis in de zomermaanden boottochten met langdurige zieken. Werd hiervoor tot en met vorig jaar een gehuurde boot gebruikt, thans beschikt het Rode Kruis hiervoor over een eigen schip, speciaal voor dit doel gebouwd en ingericht. Zondagmiddag arriveerde deze „Henri Dunant" te Terneuzen voor opname van een 18-tal patiënten uit Zeeuwsch-Vlaanderen, die nadat eerst gelegenheid was gegeven tot bezichtiging van het nieuwe schip, omstreeks 6 uur aan boord gingen. Maandag werden nog meerdere Zeeuwse patiënten opgenomen, waarna vandaag het schip na een tocht door Nederland weer terugkeert, na deze aan hun bed gekluisterde patiënten een week lang genot en ver strooiing te hebben verschaft. Behalve één patiënt maakten uit Axel ook een drie tal Rode Kruishelpsters de tocht mee, terwijl Zuster Geleijnse hoofdzuster was voor deze tocht. Op bijzonderheden aangaande deze reis hopen wij volgende week nog nader terug te komen. AXELSE FOKKERS OP DE MERRIEPREMIE- KEURING TE HULST. Bij de op 9 juli j.l. te Hulst vanwege de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard gehouden merrie- premiekeuring werden o.a. aan de volgende eigenaars allen woonachtig onder onze gemeente, de gebruiks waarde-certificaten uitgereikt, die nader met de letters A, B of C zijn aangegeven in de navolgende cate gories 2-jarige merries, kleine maatLilly van Reigers bosch, eig. M. L. M. IJsebaert-v. d. Linden (1) Erna van Axel, eig. A. L. Scheele (2a). 2-jarige merries, grote maat: Roily, eig. M. L. M. IJsebaert-v. d. Linden (3a). 3-jarige merries, kleine maatGerda, eig. M. L. M. IJsebaert-v. d. Linden (la) Erna van de Linie hof, eig. A. den Exter-v. d. Hooft (3d). 510-jarige merries, grote maat: Gerda van Melo, eig. M. L. M. IJsebaert-v. d. Linden (2a) Stella van Reigersbosch ,eig. alsvoren (2b) Elsa, eig. Y L. Scheele (2c). De animo voor deelname van buiten het land van Hulst aan deze merrie-premiekeuring was ditmaal wel opvallend gering. Omwille van de plaatsruimte werd volstaan met de vermelding der Axelse fokkers-eigenaars door wie aan deze keuring werd deelgenomen. TECHNISCHE SCHOOL TERNEUZEN. Aan deze school vond deze week de uitreiking der getuigschriften plaats. Door de voorzitter van het schoolbestuur de heer de Klerk werden getuigschriften uitgereikt o.a. aan de onderstaande Axelse leerlingen SchilderenW. J. Caessens, J. P. J. van Hoorn en P. J. Scheele. BankwerkenM. Dieleman, A. den Hamer, J. Hofman, C. C. Hoorman, A. W. Robijn, J. Wielard, J. Bakker, J. van Bendegem, C. v. d. Broeke en L. de Feijter. Timmeren D. A. Haak, A. de Pooter en M. Ver straeten. Electro-techniek M. A. Hemelsoet, G. Kayser en M. P. M. Witte. AutomontageA. v. d. Berge, W. de Feijter en W. I. J. Herman. Metselen: J. P. van Driel, C. Hamelink, en J. Riemens. Bevorderd werden van de uit Axel afkomstige leerlingen Naar de 2e klas bankwerkenJ. Boerman en D. A. Overdulve. Naar de 2e klas electro-techniekM. C. A. van Geetsum en J. P. Verstraeten. PREDIKBEURTEN. Zondag 19 juli 1959. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Ds. Ph. Becht. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 3 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstradt). Geen opgave ontvangen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 18 19 juliDokter A. Kats. Dikwijls wordt de vraag gehoord „Kan ik iets te weten komen over de geschiedennis van Axel Niet ieder is in staat het stadsarchief na te pluizen, maar wil een aaneengeschakelde beschrijving. Bekend is wel het werk van Ds. Jan Scharp „Geschiedenis en Costumen van Axel". Het is uitgegeven ter gelegenheid van de viering van het 200-jarig jubileum der bevrijding van Axel (1586), dus geschreven omstreeks 1786. Dit werk put zijn waarde voornamelijk door het te boek stellen der oude privilegiën, welke zeer goed in dit werk zijn weergegeven. We moeten bewondering hebben voor het in zo korte tijd verzamelen daarvan. Dat hij een enkele fout maakte, moet hem daarom vergeven worden. Alleen als Geschiedenis kan men er niet zo veel in vinden, tenminste geen aaneengeschakeld verhaal. En dan kan zijn geschiedenis maar lopen tot 1786, terwijl een aanvang nemen met de Ro meinse tijd wel wat op fantasie berust, al zullen er hier in de Romeinse tijd wel mensen hebben gewoond, denk maar aan Aardenburg. Verder kunnen we bijzonderheden over de ge schiedenis van Axel vinden in de werken van wijlen J. Adriaanse „De Poort van Hulst" en het vervolg daarop en in het „Gedenkboek der Stad Hulst". Wat daarin staat is meestal ver antwoord. Ook is veel te vinden in F. Nagtglas „Ze- landia Illustrata". Door de uitgave van „Zee land door de eeuwen heen" poogden de schrij vers Van den Empel en Pieters alles te geven wat over de geschiedenis van Zeeland te vinden was in het Archief van de provincie Zeeland. Helaas is door het uitbreken van de laatste wereldoorlog deze uitgave stopgezet en zien de schrijvers misschien geen kans de uitgave te vervolgen en te completeren, daar vele notities verloren zijn gegaan. Een standaardwerk is „De oudste stadsreke ning van Axel (1492) door F. Caland. Deze heeft het Axelse archief, wat die tijd betreft, grondig doorgezocht en zijn werk getuigt van een flink doorzicht en degelijke studie van het onderwerp. Zijn verdienste is, dat hij weergeeft, wat in de bronnen - de archiefstukken - te vinden is. Al is dit een hog zo prachtig en degelijk stuk werk, het geeft de geschiedenis van Axel over een zeker tijdperk en niet de aaneengeschakelde geschiedenis van het begin tot deze tijd. Wat de middeleeuwen betreft kon hij niet veel ver melden, door het ontbreken van archiefstukken van vóór 1492. Ook bestaat er een hoekje over de geschiede nis van Axel van de hand van J. de Castro, dat uitgegeven is te St. N,klaas in het jaar 1889. Daarin vinden we de geschiedenis van het begin tot eind der 19e eeuw. Veel er in is geput uit het genoemde werk van F. Caland, terwijl de taal uiteraard erg Belgisch is. Ook heeft de heer Do Mul in een jaarboekje (1939-1940) van de Oudheidkundige Kring, een dagboek uitgegeven van de Priester Jacob de Hondt, presbiter-organist en kapelaan van O.L.V. in de Kerk van Axel, hetwelk weergeeft wat hij in zijn tijd (1521) heeft horen zeggen en ook enkele bijzonderheden over de tijd van vóór 1492. Een geschiedenis in boekvorm kan niet zo gauw verschijnen. De druk- en uitgeverskosten zijn zo hoog, dat alleen een kapitaalkrachtige vereniging of een stadsbestuur daaraan kan be ginnen. Zo heeft Hulst uitgegeven het werk van J. Adriaanse „Gedenkboek der Stad Hulst" en heeft ook Terneuzen zijn geschiedenis van Ter- neuzen door dr. Wesselink. Wel kan geprobeerd worden in losse artikelen iets over de geschiedenis van Axel te vertellen en de voornaamste stukken uit het oud archief weer te geven. Want we weten, dat er veel Axelaars zijn, die gaarne iets over Axels ge schiedenis willen te weten komen. De Jonge. Lk-^JBabyderm-zeep Jaarvergadering van Anti-Revolutionaire Kiesverenigingen in Zeeland. Vorige week zaterdag werd te Middelburg de jaarvergadering gehouden van de A.-R. Kiesver enigingen in Zeeland, onder voorzitterschap van de heer A. Schout. Het Tweede Kamerlid, de heer J. A. H. J. S. Bruins Slot hield een rede over „De huidige politieke situaie", waarin hij een overzicht gaf van de tegenwoordige nationale en internationale politiek. De secretaris, de heer J. Hommes, vermeldde in zijn jaarverslag, dat het ledental was gestegen van 4167 tot 4212. Drie zeeverkenners in gevaar bij Cadzand. Drie zeeverkenners uit Duinkerken, die met hun jachtje, de „Triton II", op weg waren van Zeebrugge naar Antwerpen, zijn ternauwernood aan de verdrinkingsdood ontsnapt, toen hun jachtje ter hoogte van de haven van Cadzand kapseisde. De 16-jarige Christiaan Walter slaagde er in om na een uur door de branding zwemmende het strand te bereiken. Zijn twee metgezellen, de 17-jarige Jean Claude van de Hage en de 14- jarige Ivers Ziegier werden door de reddings boot „Zeeuwsch-Vlaanderen" uit het water op gepikt. Het jachtje werd later door de reddings boot „President Wiersma" uit Breskens op sleep touw genomen. Wilde Reinaert de Vos weer op stap Vorige week woensdag ontdekte een lid van de Rijkspolitie, dat het beeld van Reinaert do Vos van zijn voetstuk was gehaald of gevallen. Het is niet bekend, of hier sprake is van bal dadigheid of van breuk. De gemeente-opzichter van Hulst vermoedt echter, dat het beeld met geweld van zijn plaats gerukt is. Het kan natuurlijk ook zijn, dat Reintje het te warm vond in de brandende zon en zelf op stap wilde gaan daar zou het dan Reinaert voor zijn I Staatsexamen muziek. Om bij Hulst te blijven de heer J. V. Ivens uit die plaats heeft met goed gevolg te Rotter dam het staatsexamen voor muziek, diploma B, afgelegd. Zwembad te Terneuzen. De gemeenteraad van Terneuzen heeft vorige weew donderdag vergaderd en misschien was het als gevolg van de hitte, dat tijdens de rond vraag de plannen betreffende het nieuwe zwem bad ter sprake kwamen. Burgemeester Tellegen deelde mede, dat er thans een definitief plan opgesteld is, dat naar alle waarschijnlijkheid door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal wor den goedgekeurd. Windhoos boven Hoedekenskerke. Hoedekenskerke werd vorige week tijdens een onweer getroffen door een windhoos. Er sneu velden dakpannen, ruiten en televisie-antennes. Een directiewagen van een aannemersfirma, waarin verschillende arbeiders aanwezig waren, werd omver geworpen, terwijl een directiekeet, die honderd meter verder stond, totaal werd vernield. Ernstige persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Zeeuws Fruitcorso te Goes. Iedere derde zaterdag van september wordt te Goes het Zeeuws Fruitcorso gehouden. Dit jaar voor de vijfde maal, zodat tegelijkertijd het eerste lustrum zal worden gevierd. Het bestuur van dit corso heeft besloten, dit jaar.een andere opzet te kiezen. Het parcours zal worden verlegd uit de binnenstad naar en kele brede geasfalteerde straten, terwijl tevens een geringe toegangsprijs zal worden gevraagd, omdat men er anders financieel niet kan uit komen. Gedurende de fruitweek, die de tweede zater dag van september begint, zullen verschillende festiviteiten plaats vinden. E.T.I. voor Zeeland publiceerde jaarverslag. Het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland heeft zijn jaarverslag over 1958 gepu bliceerd. Uiteraard worden hierin de werkzaam heden van het instituut gedurende het afge lopen jaar gememoreerd. Wij ontlenen aan dit verslag, dat de ontwik keling van het Sloeplan en die langs het kanaal Terneuzen - Gent de voortdurende aandacht van het Instituut had, hoewel men over het Sloe plan nog weinig definitiefs kon zeggen. Zeeuwse Vrijzinnig Protestanten hielden Landdag. Vorige zondag werd te Aardenburg de zesde provinciale landdag gehoud envan de Zeeuwse Vrijzinnig Protestanten, waaraan ingeveer 200 personen deelnamen. Des morgens werd een kerkdienst gehouden in de St. Baafskerk. welke geleid werd dpor de plaatselijke predikant, ds. L. S. Blom, terwijl des middags in de „Elderschans" de heer N. Lith, televisie-medewerker van de V.P.R.O., een le zing hied over „Leven met de televisie". Storm veroorzaakte schade aan dijk te Vlissingen. De harde wind, die vorige week zaterdag langs de kust stond, was aan de Scheldemond een be hoorlijke storm met harde windstoten, zelfs tot windkracht negen. Door deze storm werd aan de dijk, welke in aanleg is voor de boulevard De Ruijter te Vlissingen, aanzienlijekschade aange richt. Op sommige plaatsen werd de asfaltlaag, die twintig centimeter dik is, weggescheurd. Zweefvliegers maken noodlandingen. Het is de afgelopen week druk geweest met noodlandingen van zweefvliegers in onze pro vincie. Eerst landde in een bietenveld bij Bors- sele een Franse zweefvlieger, die ten noorden van Parijs was opgestegen, terwijl maandag een Belgische zweefvlieger gedwongen was zijn toe stel, waarmee hij van het vliegveld Knocke was opgestegen, bij Biervliet aan de grond te zetten. Ongelukken kwamen hierbij niet voor. Hoog bezoek aan de Zeeuwse Deltawerken. Het ligt in de bedoeling van de minister van Verkeer en Waterstaat met de leden van de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat uit deTwee de Kamer dinsdag a.s. een bezoek te brengen aan de Deltawerken. Het gezelschap zal maandagavond reeds in Middelburg aankomen, waarna het de volgende dag een bezoek zal brengen aan de waterstaats werken van het drie-eilanden plan te Vrouwen polder en Veere, waarna ook de werken te Brui- nisse zullen worden bezichtigd. De Minister van Binnenlandse Zaken bezocht Schouwen. In verband met de voorgenomen samenvoe ging van gemeenten op Schouwen-Duiveland i—i tegenwoordig gemeentelijke herindeling genoemd - heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, een bezoek aan dat eiland gebracht, teneinde de gemeentebesturen aldaar in de gelegenheid te stellen hun verlangens nog eens toe te lichten. Naar alle waarschijnlijkheid zal in het voor jaar van 1960 het wetsontwerp door de Staten- Generaal in behandeling kunnen worden ge nomen. De minister deelde nog mede, dat het in zijn bedoeling ligt, in september a.s. een be zoek te brengen aan Walcheren om zich ook daar persoonlijk op de hoogte te stellen omtrent de daar levende wensen over de samenvoeging van gemeenten. Drie-Eilanden-plan vordert regelmatig. Deze week is het eerste grote caisson, be stemd om als landhoofd te dienen in de dijk tussen Walcheren en Noord-Beveland, van Zijpe naar de plaats van bestemming gebracht. Het caisson, dat 63 meter lang, 20 meter breed en 20 meter hoog is, werd door vier sleep boten getrokken, terwijl twee andere sleepboten hielpen bij het manoeuvreren van het logge ge vaarte. Voor het afleggen van de 40 km. van Zijpe naar het Veerse Gat was twaalf uur nodig. Een ander caisson van gelijke grootte zal vol gend voorjaar naar het Veerse Gat worden ge transporteerd. Dit ligt thans nog bij Kruiningen. In de afsluitdijk zullen verder nog zeven door- laatcaissons worden gebouwd. Deze bouw is nu aanbesteed door de Deltadienst van de Rijks waterstaat. De laagste inschrijver was de firma E. Blok te Rotterdam voor 4.339.000,- de hoogste was de N.V. A. Faas te Amsterdam voor 6.020.000,-.

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 3