AXELSE COURANT Sj lil Ui WORDT IETS CRMTS VERRICHT! ZEELAND deze week «ju 1 J. C VINK Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 27 JUNI 1959 73e Jaargang No. 38 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEE* l WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker Uitgeef ster i FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK advertentieprijs. FIRMA Markt 12 AXEL III,. HET DELTAPLANEN ZIJN GROTE GEVOLGEN. Toen op 21 februari 1953 de Delta-commissie in het leven werd geroepen, kreeg zij tot taak „te bestuderen, welke waterstaatkundige voorzieningen dienden te worden getroffen om een herhaling van een stormvloedramp te voorkomen.' Terstond was echter duidelijk, dat de gevolgen van deze studie veel verder zouden reiken dan alleen een voorkoming van een herhaling. Zeer diep ingrijpend zullen de veranderingen zijn voor heel ons land, maar in het bijzonder voor de bevolking der eilanden. Bijna 1800 km. dijken en dammen beschermen Nederland tegen zijn oer-vijand, het water In korting van deze lijn is natuurlijk een groot voordeel. Vele honderden kilometers worden ge wonnen als de afdamming een feit is en alleen nog maar de Nieuwe Waterweg en de Wester- schelde als vaarwegen open blijven. Deze nieuwe dijken en dammen verbinden straks de Zeeuwse eilanden, die eeuwenlang vrijwel geïsoleerd waren en nu nog zijn aange wezen op een soms - en in de wintermaanden steeds - gebrekkige bootverbinding met de vaste wal. Vrachtrijders, zakenlieden, toeristen kunnen dan zonder veel moeite en in korte tijd vanuit de Randstad Holland naar het Delta gebied komen. Dat betekent dat het streek-eigene grotendeels verloren zal gaan en in het beste geval als een toeristische attractie zal worden behouden. De sociale, economische, culturele en religieuze consequenties daarvan kan men bevroeden, maar nog niet overzien. Het zijn heus niet alleen de vissers en de mossel- en oesterkwekers, die hun broodwinning bedreigd zien en die een sombere blik werpen naar de baggermolens en de zandzuigers NIEUW LAND. Het is niet zoals bij de Zuiderzeewerken, dat landwinning het voornaamste doel van deze onderneming is, maar wel zal het land achter deze gigantische waterkering een nieuw land' worden. Grote zoetwaterbekkens zullen de plaats in nemen van zilte watervlakten en van grote in vloed zijn op de waterhuishouding in Zuid- Westelijk-Nederland, waar het gevaar van ver- zilting al ernstig onder ogen wordt gezien. Deze zoetwaterbekkens zullen tevens grote recreatiegebieden vormen en de Zeeuwse stran den zrfllen de toeristen bij tienduizenden trekken. Een droomstadje als Veere kan hiervan een nieuwe opbloei beleven, indien deze ten minste binnen de goede banen wordt geleid. Zoals gezegd, niet alle Zeeuwen zien deze in grijpende veranderingen met welgevallen. Maar een man als Commissaris De Casembroot, die in zijn eigen statenzaal staat als een kapitein uit de gouden eeuw op zijn Oost-Indië-vaarder, ziet geweldige mogelijkheden voor zijn Zeeland, dat tot nu toe altijd wat achteraf moest blijven. Het drie-eilandenplan, aangevangen met de dichtmaking van het Veerse Gat, dat Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland tot een eenheid maakt, schept voor dit gebied nieuwe mogelijk heden. INDUSTRIE EN SCHEEPSBOUW. De afdamming van het Sloe schept de moge lijkheid tot aanleg van grootse haven- en in dustrieterreinen. Men denkt aan een haven waar ook de super-tankers, met een diepgang van meer dan veertien meter, terecht kunnen. Dat is allemaal niet zo eenvoudig, want de Schelde kan nu schepen van maximaal 45.000 ton doorlaten. De 100.000 tonners, die men straks mag verwachten, kunnen er niet passeren. Maar ook de Belgen hebben, voor hun haven Ant werpen, hier een stem in het kapittel. Te verwachten is, dat de groot-industrieën, die ook mt al rondom Rotterdam met plaats gebrek te kampen hebben, naar Zeeland zullen gaan afzakken, wanneer de toegangswegén te water en te land zo veel verbeterd zijn. Ook Ter neuzen en Sas van Gent hopen, mede tengevolge van de op handen zijnde verbreding van het kanaal Terneuzen - Gent annex de sluiswerken te Terneuzen, van deze nieuwe ont wikkeling te profiteren, en niet te vergeten de scheepsbouw te Vlissingen. En al moge dan de landaanwinning niet het doel zijn van dit proejet, het Drie-eilandenplan betekent ook een aanwinst van ongeveer 1600 ha land. Dat is dus, mede in aanmerking genomen dat men een veel kortere zeewering te onder houden krijgt, een aanmerkelijk voordeel. DE VERLIEZERS. Er zijn natuurlijk ook mensen die bij dit alles de rol van verliezer moeten spelen. De mossel- /teelt is er niet het ergst aan toe, die heeft zich toch al grotendeels verplaatst naar de Wadden als gevolg van het optreden van een parasiet. Maar voor de oesterteelt ziet het er evenwel zeer somber uit En dan zal het eigen karakter van de vele gemeenschappen en gemeenschapjes op de eilanden ongetwijfeld ernstig worden aangetast. Reeds thans worden vele van die kleine Zeeuw se gemeenten, met soms een paar honderd in woners, samengevoegd. De jeugd zal naar de industrie gaan trekken in plaats van naar het land, met alle gevolgen daarvan. Moderne woon dorpen verrijzen om de werkers te huisvesten. Toeristen veranderen het karakter van de stille zondag, die hier nog inderdaad consequent als rustdag werd gehouden. Een grote taak ligt hier, niet alleen voor de ingenieurs, de aannemers, de industriëlen, d~ plannenmakers, maar ook voor allen die belast zijn met de zorg voor de geestelijke volksge zondheid in de breedste zin des woords. Regeren is vooruitzien. Het Deltaplan geeft daarvan een prachtige illustratie. Maar men zal ook vooruit moeten zien en handelen ten aanzien van die gevolgen, die niet via een blauwdruk en met een reken machine te benaderen zijn. (Nadruk verboden) WIJZIGING NETNUMMER TELEFOONNET ROTTERDAM. Met ingang van heden, zaterdag 27 juni, te 24 uur moeten de abonnees van de telefoon neten in de secoren Goes, Kruiningen, Hulst, Middelburg, Terneuzen en Zierikzee het ver korte netnummer 0 10 in plaats van 01800 kiezen om de telefoon-abonnees vafi het lokale net Roterdam te bereiken. LOSSE GEDACHTEN Z.L.M.-tentoonstelling te Aardenburg. Zoals de lezers bekend zal zijn, werd vorige week te Aardenburg de landbouwtentoonstelling van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij ge houden. Deze tentoonstelling, die ingericht was op het terrein van de „Elderschans", heeft een buitengewone belangstelling getrokken. Naar schatting waren er meer dan 20.000 bezoekers. Het vervoer over de Schelde tussen Breskens en Vlissingen werd met drie ponten verzorgd, is vorige week voorlopig uit de vaart genomen. Dit is gebeurd, nadat dit schip met 85 pas sagiers aan boord naar zee afdreef, toen de motor stil v<el en niet meer op gang te krijgen was. Burgemeester van Bruinisse. Als opvolger van de heer H. K. Michaelis, thans burgemeester van Goes, is als burgemees ter van Bruinisse benoemd de heer C. H. van der Linde, gemeentesecretaris aldaar. De nieuwe namelijk de grote „Prinses Beatrix de „Ko- burgemeester is 41 jaar oud en lidmaat van de ningin Juliana" en de „Koningin Wilhelmina". j^ed. Herv. Kerk. Politiek behoort hij tot de Tussen Oostburg en Aardenburg reden de auto's bumper aan bumper. Deze tentoonstelling is wel een bijzonder suc ces voor de Z.L.M. geworden. Z .L .M-zomervergadering. Tijdens Deze tentoonstelling werd ook de zomervergadering gehouden in de St. Baafskerk te Aardenburg. De Directeur van het Economisch Techno logisch Instutuut voor Zeeland, de Heer Drs. M. C. Verburg, hield hier een rede over „Bo ven en beneden de Schelde". In deze ïede, waarin de Heer Verburg de tegenstellingen binnen de provincie in het ver leden schetste, bracht spreker ook naar voren, dat thans een nieuwe lijn zich aftekent in de streek-aanpak van de verschillende problemen en de ontwikkeling van de streekplannen. Hier uit kan een federaal samenwerken groeien, waar door de tegenstellingen tussen landbouw tn in dustrie verdwijnen. Wanneer de Benelux en de E.E.G. volledig zullen gaan werken, komt Zeeland, zo vervolgde hij, centraal te liggen en zal het zowel in het noorden, air in het oosten en het zuiden opge nomen worden in een groter geheel. Christen Vrouwenbond hield landdag te Vlissingen. Ruim ach tienhonderd leden van de Christen Vrouwenbond, gewest Zeeland, waren vorige week naar Vlissingen gekomen om de provin ciale landdag bij te wonen, die onder leiding stond van de gewestelijke presitente, Mvr. N. Homburg-Hoekveld uit Vlissingen. Dr. Gilhuis, Geieiormeerd predikant te Den Haag hield een rede. getiteld „Zorg voor Uw ziel". Verder was er een zeer geslaagde vaandel show, declamatie en samenzang. St. Baaf te Aardenburg gerestaureerd en overgedragen. Tijdens een vorige week zaterdag gehouden kerkdienst werd de duizend jaar oude St. Baaf, die geheel gerestaureerd werd, weer in ge bruik genomen. Tegelijk werd het duizendjarig bestaan gevierd. De dienst stond onder leiding van de plaat selijke predikant, ds. L. S. Blom. Onder de aanwezigen waren de Commissaris der Koningin in Zeeland met zijn echtgenote, alsmede de burgemeester van Aardenburg, de heer J. M. A. C. van Dongen en echtgenote en de in toga geklede Hervormde predikanten van de classis IJzendijke. Voorlopig geen rondvaarten te Veere. De rondvaartboot te Veere, waarmede een be zoek kon worden gebracht aan de Deltawerken Ned. Hery. Kerk. C.H.U. Op 1 september 1948 werd hij tot secretaris van Bruinisse benoemd. Goes kocht een ambtswoning voor zijn burgemeester. De gemeenteraaü van Goes heeft, tegen het voorstel van B. en W. in, een ambtswoning voor de burgemeester gekocht. B. en W. hadden voorgesteld het betreffende pand te huren, aan gezien zij de prijs var 35.000, te hoog achtten. De Raad besloot echter de woning toch te kopen. De voorzieningen, die aan het pand moeten worden getroffen, zullen nog eens circa 25.000,- vergen. Z.O.V. - Zierikzee ontvangt vreemdelingen. Onder bovenstaand motto zal Zierikzee in de maanden juli en augustus weer avondfeesten voor de toeristen organiseren, en wel op de zaterdagavonden. Iedere week wordt een cabaretprogramma ge geven, terwijl des middags markt zal worden ge houden. De r.lotavond op 22 augustus zal worden verzorgd door de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer". Een groot vuurwerk zal die avond liet seizoen besluiten. Zwembad te Hulst wordt verwezenlijkt. De bouw van een zwembad te Hulst in z.g. D.A.C.W.-serband is door de C.O.W., het Coördinatie-college voor Openbare Werken ce 's-Gravenhage, goedgekeurd. Deze bouw zal ge durende ruim een half jaar aan dertig man werk verschaffen. Het kanaal Terneuzen - Gent. Ir. C. A. L. Horstmann, de voorziter van Ie Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z. Vlaanderen, heeft zijn ongerustheid er over uit gesproken, dat bij de uitvoering van de kanaal plannen niet voldoende rekening zal worden gc houden met de belangen van Zeeuwsch-Vlaan- deren. Naar zijn mening zouden de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen worden ge combineerd met die van Antwerpen door het graven van een kanaal dat loopt vanaf de z g. Oesterputten te Terneuzen door Zeeuwsch- Vlaanderen naar Antwerpen. Groeit Terneuzen tot 30.000 inwoners Verwacht wordt dat Terneuzen binnen 25 jaar zal zijn uitgegroeid tot een stad van ongeveer 30.000 inwoners. Met het oog hierop heeft 'de gemeenteraad van Terneuzen een plan aange nomen voor de bouw van een nieuwe stadswijk in de Ser-Lippenspolder, welke wijk 1800 wo ningen omvat, plaats biedende aan 7000 mensen HET VERKEERSDIPLOMA. Elders in dit blad kunt U een verslag lezen over het resultaat van het gehouden verkeers- examen voor de leerlingen van de hoogste klas sen der lagere scholen. Naar aanleiding van dit examen zijn deze week de veilig verkeers-diploma's uitgereikt. In deze week is het weer de tijd, zoals wel tens spottend is gezegd, dat de ene helft van Nederland de andere helft examen afneemt. Buiten examens en buiten diploma's schijnen we niet meer te kunnen Het begint al op de lagere scholen het zwem diploma, het gymnastiekdiploma en het veilig verkeersdiploma. De voornaamste van deze drie zijn wel het zwem- en het veilig verkeersdiploma. Wat dit laatste betreft, lezer, denk daar niet te gering over. Het verkeers-examen bestaat al uit twee gedeelten, een schriftelijk en een prac- tisch examen. Natuurlijk hebt U de scholieren met het prac- tische gedeelte wel eens bezig gezien. Zoudt U, volwassene, het er ook zo af bren gen als de meeste leerlingen Weet U - en nu laten we de automobilisten even buiten be schouwing - wat U bij een verkeersagent moet doen En wat, wanneer het verkeerslicht op geel springt Dan praten we nog maar niet over het schrif telijk examen, want we zijn er van overtuigd, dat vele volwassenen zouden zakken De kinderen kunnen het zij worden er op school dan ook op getraind. We willen hen, die deze week het diploma ontvingen in de eerste plaats van harte geluk wensen met het behaalde resultaat. Maar we willen meer. We willen hen er ook op deze plaats op wijzen, dat het verkrijgen van het begeerde pa piertje niet het doel maar het middel dient te zijn. Het verkeersonderwijs moet in practijk wor den gebracht. Jongelui, jullie hebben getoond, dat je het weten en dat je het kunnen. Blijf dit dan ook tonen blijf de verkeersregels in de practijk toepassen blijf je arm uitsteken wanneer je van richting wilt veranderen blijf stoppen bij een stopbord blijfja, zo zouden we door kunnen gaan. Het verkeer is een ingewikkeld bedrijf ge worden een gevaarlijk bedrijf. Blijf tonen, dat je dit bedrijf kent. Blijf voorzichtig, altijd en overal. Dan pas ben je je diploma waard Jazz-festival te Sas van Gent. De voorzitter van de Zeeuwsch-Vlaamse Jazz- Sicieteit, de heer W. Remery, heeft medegedeeld dat op 18 nili a.s. in de zaal van de Spiegel- glasfabriek »e Sas van Gent een jazz-festival zal worden gehouden. Aan dit festival, dat het grootste zal zijn, dat ooit in Zeeuwsch-Vlaanderen is gehouden, aldus de heer Remery, zullen onder meer deelnemen Greet je Kanfeld, het trio Pim Jacobs, The Su- garfoot Stompers en anderen. Nogmaals het kanaal Terneuzen - Gent. De heer J. M. A. C. van Dongen, lid van de Tweede Kamer en burgemeester van Aardenbur? heeft aan de Minister van Verkeerden Water staat en van Financiën de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Is het de ministers bekend, dat door de voorgenomen verbreding van het Kanaal Terneuzen Gent, ten behoeve waarvan in Terneuzen, Sluiskil, Sas van Gent en elders omvangrijke onteigeningen moeten worden verricht en waaraan, naar te voorzien valt tal van woonhuizen en bedrijfsgebouwen ten offer zullen vallen, grote ongerustheid is verwekt in dit gebied 2. Kan met het oog op de onzekerheid, waar in de betrokkenen dienaangaande verkeren en waardoor al geruime tijd ernstig afbreuk wordt gedaan aan de economische activi teiten ter plaatse, ten spoedigste worden aangegeven, welke percelen voor deze ka naalverbreding moeten dienen, c.q. welke panden moeten worden ontruim of afge broken 3. Kunnen de ministers mededelen op welke wijze degenen, die gebouwen hebben op erf pachtgronden van het rijk - de z.g. cijns- gronden - zullen worden schadeloos ge- gesteld (Vervolg op pagina 3) ABONNEMENTSPRIJSLosie nummer» 6 cent Kwartaal-abronement i *xel binnen de kom f 1,35 Andere p'.aatien 11,73 Buitenland I 2,00 Bij contracten belangrijke faj* tonden Mededelingen 20 Klein^ Vlvertentiën (maximum 6 regels) 1- 70 ceat iedere regel meer tn

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1