De invloed van verhitting op de voedingswaarde van melk Uw goed voorbeeld wordt beloond K» 0-&TL (ij t 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, kan ook V verlossen van die rheumatische pijn. zakmes met foudraal, Kerkdreef 25 blauw kinder tasje, Bemhardstraat 38 paar bruine damesschoenen, Bylocquestraat 1 Qcle wollen sjaal met strepen, Bankertstraat 54 wieldop van Volkswagen, Singel- weg 28 dubbele rijwieltassen met inhoud, Nieuw- straat 15rode autoped, Joost de Moorstraat 25 set voelermaatjes, Irenestraat 11 autoped, De Ruij- terstraat 34; wit fietspomp je, Poelstraat 61, Sas van Gentzilveren kettinkje met scapulier, Emma- straat 38 muntbiljet, Singelweg 75 groene step, Julianastraat 7 bruine portemonnaie met inhoud, Julianastraat 65 haarstrik, Irenestraat 18munt biljet Buthdijk 23. AUTO OVER DE KOP. Op de Kanaalkade alhier, even buiten de be bouwde kom, raakte de bestuurder van een Volks wagen uit Oisterwijk woensdag rond het middaguur, door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt. Na eerst links en rechts over de weg ge slingerd te hebben, reed de wagen een betonnen bermpaaltje af en sloeg vervolgens in de zachte weg berm enkele malen over de kop. De bestuurder, een zekere R. J. van L., handels reiziger te Oisterwijk, werd uit de wagen geslingerd en moest in ernstige toestand worden vervoerd naar het ziekenhuis te Sluiskil. De auto werd zwaar be schadigd. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. NOODLOTTIGE VAL. Toen de 37-jarige P. L. zaterdagavond per rijwiel na een bezoek bij zijn zwager huiswaarts keerde, kwam hij kort na het weggaan te vallen, waarbij hij met het hoofd tegen de trottoirband terecht kwam. De heer G., ide het ongeval zag gebeuren consta teerde dat de heer L. het bewustzijn had verloren en bracht daarop zijn zwager per auto naar zijn woning, waar tot zijn ontsteltenis bleek dat ten ge volge van de val de levensgeesten bij L. reeds waren geweken. Het slachtoffer van deze wel zeer ongelukkig aan gekomen val werd dinsdagochtend ter aarde besteld op de R.K. begraafplaats. Hij laat een vrouw met zes kinedren achter. RECTIFICATIE. In ons nummer van vorige week zaterdag namen wij het verslag op van een gecombineerde vergade ring van de L.J.G. en Z.P.M. Daann werd vermeld dat deze vergadering in de Jeudherberg zou hebben plaats gevonden. Dit is evenwel onjuist, daar dit gebouw nu eenmaal in de zomermaanden voor de trekkers gereserveerd moet blijven. Wij vermelden hier daarom dat cieze vergadering plaats vond in „Het Centrum". MOOI RESULTAAT Onze stadgenoot, de heer Hielkema, etaleur bij Visser-Koole n.v. alhier behaalde met een door hem voor genoemde zaak vervaardigde etalage de derde prijs in een landelijke etalage wedstrijd uitgeschreven door de Cinderella-fa- brieken. Lijders aan onzuiver bloed, worden steevast ook het slachtoffer van Rheumatische pijnen. Daarom is een bloedzuiverende kuur met Kruschen zo weldadig. Kruschen spoort de bloedzuiverende organen aan tot krachtige werking onzuiverheden in het bloed worden weggevaagd en kunnen zich niet meer vast zetten. Spieren en gewrichten bewegen zich weer normaal, zonder een zweem van pijn Een heerlijke uitkomst die Kruschen Salts. Ing. Med. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 juni 1959. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat)10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. 1 ZONDAGSDIENST ARTSEN. 13—14 juni: Dokter A. Kats. SPORTNIEUWS Vogelwaarde—Hulst 1 1 Corn BoysSluiskil 6-0 Axel B I-Com Boys 1-0Axel B II-Hulst 0-2 VogelwaardeSluiskil 40 Axel B IICom Boys I2; Axel B IVogelwaarde 10 Sljiiskiit— Hulst 1 —4 Corn Boys—Hulst 41 Axel B I— Hulst 1—3 Axel B IISluiskil 07 Corn Boys Vogelwaarde 10. De stand was na deze wedstrijden Axel B I 8 pt. Corn Boys 8 pt.Hulst 7, Vogelwaarde 5, Sluiskil 2 en Axel B II 0 pt. Door strafschoppen werd Axel B I winnaar van deze afdeling. Afdeling PupillenAxel I—Axel II 40 Com Boys—Sluiskil 01 Vogelwaarde—Hulst 00 Axel ICom Boys 1—0 Axel IIHulst 05 Vogelwaarde—Sluiskil 01 Axel IICorn Boys 1 1; Axel IVogelwaarde 41; SluiskilHulst, 02 Axel II—Vogelwaarde 01 Com Boys Hulst 0— 1 Axel ISluiskil 20 Axel IISluiskil 12 Axel IHulst 1—0 Corn BoysVogel waarde 03. In deze afdeling luidde de stand: Axel I 10 pt. Hulst 8, Sluiskil 6, Vogelwaarde 4, Com Boys 4 en Axel II 1 pt. Vermeld zij ten slotte nog dat de organisatie dezer wedstrijden wederom voorbeeldig was verzorgd, zodat deze ook alle op de vastgestelde tijdstippen konden aanvangen. Daar de accomodatie niet voorzag in een zodanige massale deelname was bovendien extra kleedgelegen heid geïmproviseerd, hetwelk mede tot het vlotte ver loop van dit toumooi in belangrijke mate bijdroeg. De V.V. Axel mag dus weer op een zeer geslaagde jeud-voetbaldag terugzien. BEKENDMAKINGEN STORTPLAATS VOOR VUILNIS. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat met ingang van heden de stortplaats voor vuilnis, enz. te Rondeputten is gesloten. Het storten van hoeveelheden afvalstoffen mag voortaan uitsluitend geschieden op de nieuwe stort plaats in de kreek „Vroegtij" aan de Armendijk en we! na verkregen toestemming van het hoofd van gemeentewerken. De sleutel van de nieuwe storrploats berust op het kantoor van gemeentewerken aan de Buitenweg. Axel, 10 juni 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris, De burgemeester, P. G. v. d. Bosse. Van Oeveren. nuisqt Voetbal. DERDE JEUGDVOETBALTOURNOOI DER V.V. AXEL. De vorige zondag stond hier ter plaatse op sport gebied in het teken van het jeugdvoetbal en een groot deel van de dag viel er in de schaduw van de water toren voor de voetballiefhebbers te genieten van de prestatie's van de junioren- en pupillenelftallen, die door de diverse clubs zich hadden aangemeld voor deelname. Het moet gezegd, dat er dikwijls aardig spel ten beste werd gegeven, zodat de talrijke belangstellenden niet alleen hun hart konden ophalen, maar ook gezien de grote serie hieronder volgende uitslagen bovendien ook kwantitatief waar en doelpunten voor hun geld kregen. De uitslagen volgen hieronder Afdeling JuniorenAxel B IAxel B II 2 0 HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ^ter gemeentesecretarie ter in zage ligt een verzoek met bijlagen van SHELL NEDERLAND N.V. te 's-Gravenhage, om vergunning tot uitbreiding van de benzine-pomp- installatie door het bijplaatsen van een 6000-liter tank voor opslag van superbenzine en een electrische pomp ter vervanging van de water- en luchtmantel in of op het perceel nabij het pand Wiihelminastraat 13, alhier, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, nr. 3672. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op zaterdag 27 juni a.s., des voor middags 10 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehouden, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op dc openbare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennis geving wordt gedaan. Axel, 11 juni 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris. De burgemeester, P. G. v. d. Bosse. Van Oeveren. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter in zage ligt een vezoek met bijlagen van SHELL NEDERLAND N.V. te 's-Gravenhage, om vergunning tot wijziging van de benzine-pomp- installatie door de bestaande 6000-liter tank voor benzine te bezigen voor superbenzine en de bestaande 6000-liter tank voor dieselolie te bezigen voor benzine in of op het perceel aan de Kanaalkade-hoek Evert- senstraat, alhier, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, nr. 3849. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op zaterdag 27 juni a.s., des voor middags 11 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehouden, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Rauwe melk wordt in ons land nauwelijks meer verkocht. De melk, die wij drinken, is ge pasteuriseerd en daarna al of niet in de huishouding gekookt - of gesteriliseerd, in ieder geval aan een hittebehandeling onder worpen. De vraag dringt zich op wat het effect van deze behandeling op de voedingswaarde van melk is. De onderzoekingen, hieromtrent verricht, geven geen gelijkluidende resultaten, mede doordat de temperatuur en tijdsduur van de verhitting vrij sterk uiteenlopen. Juist deze factoren - tempe ratuur en tijd - bepalen grotendeels het behoud en de mate van achteruitgang van de voedings waarde. Pasteurisatie. Men kan niet in het algemeen zeggen hoe een pasteurisatie de voedingswaarde van de melk beïnvloedt, daar verschillende pasteuri- seermethoden worden toegepast. Zo kan men onderscheiden 1. standpasteurisatie verhitting bij vrij lage temperatuur gedurende langere tijd, b.v. een half uur op 62 gr. C. 2. laagpasteurisatie z.g. stromende verhitting gedurende korte tijd bij betrekkelijk lage temperaturen, b.v. 15 seconden op 72 tot 74 gr. C. 3. hoogpasteurisatie z.g. stromende pasteu risatie gedurende zeer korte tijd bij be trekkelijk hoge temperaturen, d.w.z. boven 80 gr. C. en beneden 100 gr. C., b.v. 5 seconden op 85 gr. C. Standpasteurisatie en laagpasteurisatie in een doorstroomapparaat hebben een te verwaarlozen effect op de voedingswaarde, hoewel enige eiwit omzetting al optreedt. Bij hoogpasteurisatie vindt verdere ontleding van de eiwitten plaats en dan wel voornamelijk van lactalbumine en ander e serum- en mem braaneiwitten. Caseïne, dat vrij thermostabiel is, wordt niet door deze verhitting aangetast. Aangenomen wordt, dat vooral het S-houdende aminozuur cystine veranderingen ondergaat. Eér daarvan is, dat sulfhydrylverbindingen (met SH-groep) vrij komen, waaronder H2 S (zwavelwaterstof). Het zijn deze zwavelverbindingen, die de kook- smaak veroorzaken. Hiertegenover staat als be langrijk voordeel dat de SH verbindingen een anti-oxyderende werking hebben, waardoor het optieden van de z.g. oxydatiesmaak in melk wordt voorkomen of vertraagd. De meeste des kundigen zijn van mening, dat de biologische waarde van de eiwitten door deze verhitting niet achteruit gaat. Vitamineverlies treedt noch bij laag-, noch bij hoogpasteurisatie op voor zover het de vita mines A, B en D en caroteen betreft Het vitamine C-verlies door de pasteurisatie kan gering zijn, vooral wanneer een kort-hoog pasteurisatie is toegepastvitamine B wordt voor een deel vernietigd. Sterilisatie. Bij temperaturen van 120 gr. C. en hoger be ginnen veranderingen op te treden in de melk suiker. De lactose wrodt ontleed, waarbij diverse zuren worden gevormd. Tussen eiwitten en lac tose en diens afbraakproducten vinden reacties plaats reactie van Maillard gepaard gaan de met een bruinverkleuring van de melk en een smaakverandering (caramelsmaak). Door deze reactie's vermindert de biologische waarde van de eiwitten. Men neemt aan, dat dit een kwestie is van een slechtere verteerbaarheid, daar de lactose-eiwitverbindingen minder gemakkelijk toegankelijk zijn voor de eiwitsplitsende fer menten. Bij laboratorium-proeven met ratten werd door Cook c.s. gevonden, dat een verhitting bij 100 gr. C. gedurende 30 minuten een te verwaar lozen verandering in de waarde van lactalbumine teweeg bracht, een verhitting bij 120 gr. C. en hoger gaf echter een vermindering van het eiwit- rendement te zien van 12%. Werd lactalbumine verhit zonder aanwezigheid van lactose, dan trad deze vermindering niet op, zelfs indien de ver hitting bij 150 gr. C. plaats vond. Opmerkenwaardig is echter, dat bij een kort- zeer hoog sterilisatie - bij 130 tot 150 gr. C. gedurende enkele seconden de eiwitwaarde van de melk niet nadeliger wordt beïnvloed dan bij pasteuriseren. Ook de bruine verkleuring treedt bij deze korte verhitting niet op. Het vitamine-verlies bij het steriliseren be perkt zich tot de vitamines C, B 1 en misschien B 2. Volgens Van der Mijll Dekker c.s. be draagt het vitamine B 1-verlies 14 tot 30%. Sommige onderzoekers hebben een achteruitgang van vitamine B 2 van 9% geconstateerd weer anderen menen, dat het lactoflavine thermosta biel is. Het vitamine C wordt vrijwel geheel vernietigd. ZOMER-ACTIE VAN VOETGANGER OPGELET! Vijf „Gulden Regels" die geld waard zijn. 1. Loop op de voetpaden en niet onnodig op de rijweg. 2. Steek bij een stilstaand voertuig zó over, dat het voertuig zich rechts van U bevindt. 3. Loop buiten de bebouwde kom aan de linkerkant van de rijweg als er geen voet- o ffietspaden zijn. 4. Steek over als het verkeerslicht naar de straat die U wilt oversteken rood is en het verkeer voor dit licht wacht. 5. Maak bij het oversteken zoveel mogelijk gebruik van oversteekplaatsen. Bovenstaande gedragsregels zijn voor iedere voetganger van groot belang. Ook voor U Het Verbond voor Veilig Verkeer let deze week speciaal op de voetganger in Nederland. U wordt „geschaduwd" in het verkeer en loopt de kans op een extra voordeeltje voor uw va- cantie indien U altijd en overal, in het bij zonder deze week, blijk geeft de verkeersregels te kennen en in de practijk te brengen. Wat moet U doen De vijf „Gulden Regels" bestuderen en De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op dc openbare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, irdien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennis geving wordt gedaan. A>el, 11 juni 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd. De Secretaris, De burgemeester, P. G. v. d. Bosse. Van Oeveren. HET VERBOND VOOR VEILIG VERKEER. onthouden. Doe het vanavond nog Morgen al kunt U worden aangesproken door een reporter van \ei'ig Verkeer. Weet U de drie gestelde ver- keersvragen, waarvan er twee op de vijf ge noemde „Gu'den Regels" slaan, *e beantwoor den, dan wordt e'ke vraag contant gehonoreerd met een boekenbon ter waarde van 2,50 voor de „Gulden Regel"-vragen en één van ƒ5,- voor de „vrije" vraag. Zij die op een donderdagavond worden „be trapt door een reporter van het Veilig Verkeer en N.C.R.V. radioprogramma gelijk oversteken" en behalve éen van de vijf „Gulden Regel"- vragen óók nog twee willekeurige verkeers- vragen juist weten te beantwoorden, gaan met 15,— naar huis. Die kans loopt U overal in Nederlnad van 18 juni t.e.m. 6 augustus Hoofdprijzen drie gratis vacantiereizen Het Verbond verloot bovendien mooie prijzen onder diegenen die de drie hun gestelde vragen op de juiste wijze hebben beantwoord en een hun uitgereikt vragenformulier met vijf voor- rangsvragen direct op de juiste wijze hebben ingevuld. Zij, die op de donderdagavonden de drie vragen goed hebben beantwoord veroveren zich een plaats in de grote landelijke Veilig Verkeers- competitie, welke op 20 september a.s. zal ge houden worden te Arnhem en maken een kans op het winnen van één van de drie 10 -of 5- daagse gratis vacantiereizen. Luister naar „Gelijk Oversteken" a.s. donder dagavond vrouwen'en meisjeshand is een tube

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 3