COURANT AXELSE IIIIII WIIRllT 'ETS KRÖflTS IMI1HT! ZEELAND deze week J C VINK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA 73e Jaargang No. 36 Franfcering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 13 JUNI 1959 VERSCHIJNT IEDf E WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS Losse nummert 6 cent Kwartaal-abrunement t a xel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS, 8 ent per m m. Bij contracten belangrijke reductie. !n$fc tonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*. idvertentlèn (maximum 6 regelt) 1-5 regelt 70 cent iedere regel meer 12 cent extra Markt 12 AXEL I. DELTAPLAN VOOR EEN KWART EEUW WERK. Op 1 februari 1953 werd een groot deel van Zuidwest Nederland door de zee overstroomd. Drie weken later reeds werd door de regering de Delta-commissie ingesteld om maatregelen te bestuderen, nodig om een herhaling van zulk een ramp te voorkomen. Het Delta-pian, gevolg van deze studie, is thans nog slechts in het beginstadium van zijn uitvoering. Als alles volgens de plannen gaat, zal het toch nog omstreeks 1978 worden vóór het is voltooid. Toen prof. ir. Ph. J. Jansen, hoofd van de Delta-dienst, zijn inaugurele rede hield als hoog leraar in Delft, noemde hjj de afsluiting van de zeegaten in het Delta-gebied een werk „aan de grens van ons kunnen". Het is dan ook alleen mogelijk een dergelijk werk uit te voeren, wanneer men de beschikking heeft over de wetenschappelijke en technische vorderingen, die sinds dat andere reuzenwerk, de afsluiting van de Zuiderzee, zijn gemaakt. Altijd in beweging. Wanneer men de kaart van ons land bekijki, ziet men dat Zuidwest-Nederland één reusach tige Delta is, niet van één maar van drie rivieren, de Rijn, de Schelde en de Maas. Via allerlei ver takkingen spuien die hun water - en soms hun ijs naar zee en in die Delta-wateren heerst ook weer de regelmatige beweging van eb en vloed, zodat ontzaggelijke watermassa's hier voortdurend in beweging zijn. Deze stromingen veranderen ook steeds de situatie op de bodem, nieuwe geulen uitsÜjpend. nieuwe zandbanken opwerpend. Het is dan ook niet zo, dat men thans reeds precies weet hoe men het tot 19 ib zal gaan doen, dat het programma nu al gereed ligt. Al doende leert men. De ervaringen, die nu met de aanvangswerken, de afsluiting van het Haringvliet en het Veerse Gat, worden opge daan, zullen bepalen, hoe men het laatste, grootste en allermoeilijkste werk, de afsluiting van de Oosterschelde, zal aanpakken. Dat neemt niet weg, dat thans reeds zoveel mogelijk wordt „uitgeprobeerd", o.a. in het waterloopkundig laboratorium in de Noordoost polder en dat men de meest moderne methoden toepast om zijn vijand, het water, te leren ken nen, o.a. door luchtopnamen van het golfslag beeld en door een uitgebreide meteorologi:che apparatuur. Gigantenwerk. Het is een geweldige opgave waarvoor de Delta-dienst staat. Hoewel dat deel van de werken, dat thans gereed of in uitvoering is, op zichzelf reeds in drukwekkend genoemd mag worden, is het nog maareen begin. Indrukwekkend is de stormvloedkering in le Hollandse IJssel bij Kapelle, de drempel, die het water tegenhoudt, dat mogelijk de Hol landse laagvlakte zou kunnen binnenstromen, zoals het trouwens in 1953 deed. Indrukwekkend is het sluiseiland, midden in het Haringvliet gebouwd, waar thans een batterij zware heimachines bezig is damwandplanken te slaan voor de wanden van de sluizen. Dit sini- zencomplex wordt ongeveer een kilometer breed en hierdoor zal bij ieder getij 350 miilioen ku bieke meter water worden gespuid. Maar toch is dit sluiseiland nog maar een bescheiden begin. Zwaar en stoer ligt daat de brede afsluitdijk door het Veerse Gat. Maar ook die dijk vorjnt slechts een begin. De werkelijke problemen lig gen in het werk der afsluiting en daarover doet men drie maal zo lang als over het leggen van het bestaande dijkgedeelte De ervaringen, die men thans bij deze af- sluitingswerken opdoet, zullen worden benut bij de volgende taken. En dat zijn er nog heel wat Het plan. Wat houdt eigenlijk het Delta-plan in Hier volgt het indrukwekkende lijstje van de werkzaamheden, die naar men hoopt, in het jaar 1978 voleidigd zullen zijn. 1. Waterkering Hollandse IJssel (gereed). 2. Afsluiting Veerse Gat en Zandkreek (wordt aan gewerkt). 3. Afsluiting Grevelingen 4. Afsluiting Volkerak. 5. Afsluiting Haringvliet met sluizcncomplex reeds aangevangen). 6. Dichting Brouwerhavense Gat. 7. Afsluiting Oosterschelde. Wat het kosten gaat Hier volgen enkele cijfers om een indruk ie geven van dit millioenenproject. Alleen reeds de aanleg van een werkhaven in Hellevoetsluis, voor het Haringvliet-proiect kost 4 millioen. de kosten voor liet maken van de bouwput midden in het Haringvliet be lopen plm. 20 millioen. De afsluiting van het Brouwershavense Gat wordt begroot op 200 millioen, die van de Oosterschelde op 400 millioen. De totale kosten begroot men op 20 milliard. Er is geen sprake van, dat dit werk kan wor den gestopt. Niet ten gevolge van de bestedings beperking, of door welke andere oorzaak ook, want al deze werken hangen met elkaar samen en bereiken pas hun doel wanneer het laatste gat is gedicht. „Een werk aan de grens van ons kunnen". Toch wordt het aangepakt en er is eigenlijk niemand die het mogelijk acht, dat het niet zou lukken In een volgend artikel vólgt meer over de geheel nieuwe werkmethoden die in practijk ge bracht worden bij dit gigantisch werk. (Nadruk verboden) DE LANDBOUW EN DE PLANNEN TOT VERBREDING VAN HET KANAAL TERNEUZEN - GENT. Dezer dagen werd door de Gewestelijke Raad voor Zee'and van het Landbouwschap, in samen werking met de Landbouworganisatie's, een bij eenkomst be'egd in Hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen met de grondgebruikers welke be trokken zijn bij de komende verbreding van het kanaal Terneuzen - Gent. Het doel van deze bijeenkomst was om de irokkenen in eerste instantie op de hoogte ie stellen van de mogelijkheden die er zijn op het terrein van de schadevergoedingen. Van de zijde van het Landbouwschap werden hierover uitvoerige inlichtingen verstrekt, waar op een uitgebreide discussie volgde. Ter vergadering werd besloten een drietal ver trouwensmannen aan te wijzen, welke in nauwe samenwerking met de Landbouworganisatie's, de belangen van de eigenaren en pachters zullen behartigen. Als zodanig zullen optreden de heren D. Haak te Sluiskil (Z.L.M.), A. Ramondt te Sluiskil (C.B.T.B.) en G. Govaert te Westdorpe (N.C.B.). Over de verdere gang van zaken zullen be trokkenen middels de pers en per circulaire na der worden ingelicht. Water en licht op Walcheren. In de z.g. herverkavelingsgebieden op Wal cheren zullen 170 percelen worden aangesloten op het waterleidingnet en 298 op het electrici- teitsnet. De kosten van een en ander zullen respec tievelijk 615.000,- en 1.390.000,— be dragen. Ged. Staten hebben aan de Provinciale Staten voorgesteld, van deze kosten 10% voor rekening van de provincie te nemen. St. Baafskerk te Aardenburg gerestaureerd. Op zaterdag, 20 juni aanstaande zal de ge heel gerestaureerde meer dan duizend jaar oude St Baafskerk te Aardenburg door de Kerk voogdij worden overgedragen aan de Kerkeraad. Deze dienst zal worden geleid door de plaat selijke predikant, Ds. L. W. Blom, terwijl daar bij onder meer aanwezig zullen ijn de Com missaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F C. de Casembroot met echtgenote Jaarvergadeiii.g Zeeuwse R.K. o.i lerwijzers. De Zeeuwse Rooms-Katholieke onderwijzers hebben vorige weel: hun zevenentwintigste jaar vergadering te Goes gehouden onder voorzitter schap van de Heer J. Verwilghen uit Terneuzen. Na de bezichtiging van een tentoonstelling van schoolmeubels en leermiddelen hield rector J Mans uit Roermond een rede over de beteke nis van het godsdienstonderwijs voor het kind. Gemeente-ontvanger van Krabbendijkc. Dt gemeenteraad van Krabhendijke heeft met algemene stemmen de Heer J. A. Boogaard, adjunct-commies ter secretarie, benoemd tot ge meente-ontvanger. Nog in dezelfde vergadering werd de benoemde beëdigd. De heer O. S. van Dijk uit Poortugal werd benoemd tot commies ter secretarie. Benoemingen polders en waterschappen. Benoemd zijn tot gezworene van de polder Beoosten Blij-Benoorden de heer A. Scheele te Axel en tot dijkgraaf van het waterschap Smids- Koegorsschorre c.aa de heer J. K. van Cadsand en tot plaatsvervanger de heer A. J. de Feijter, beiden eveneens te Axel. Hoog bezoek aan „Hedenesse". Het vormingscentrum „Hedenesse" te Cad- zand heeft vorige week bezoek gehad van de Commissaris der Koningin in Zeeland en zijn echtgenote, mevrouw S. C. de Casembroot-baro- nesse van der Feltz. De bezoekers, die vergezeld waren van Ds. H. M. Strating uit Goes en ontvangen werden door ds. S. Tijmstra uit Retranchement en de directeur van „Hedenesse", wika R. Westerval, lieten zich uitvoerig voorlichten omtrent de groei van het werk en de verdere plannen tot uitbouw. Carillonconcerten te Veere. Met ingang van hedenavond beginnen te Veere weer de carillonconcerten, die gedurende de maanden juni, juli en augustus iedere zaterdag avond worden gegeven. Deze concerten begin nen iedere zaterdagavond om 8 uur. Landbouwdemonstratiebedrijf in de Braakman. Door samenwerking tussen de drie landbouw organisatie's, de C.B.T.B., de N.C.B. en de Z.L.M. en de werktuigencommissie Weste'ijk Zeeuwsch-Vlaanderen, kon vorige week door de Commissaris der Koningin in Zeeland een land bouwdemonstratiebedrijf in de Braakman ge opend worden. Het doel van dit bedrijf, dat voor 80% uit bouwland en 20% uit weiland bestaat, is, om cioor een goede combinatie van grond, arbeid en inventaris te komen tot een zodoe'matig moge lijke bedrijfsvoering en dit aan de practijk te demonstreren. Het bedrijf wordt geheel mecha nisch geleid. Bedrijfleider is de heer A. Poison- nier. Honderdduizend gulden schade te Lewedorp. Door nog onbekende oorzaak is in de land- bouwchuur van de heer A. Vermue te Lewedorn brand uitgebroken. De schuur, die gedeeltelijk uit hout was opgetrokken en met riet gedekt was was binnen korte tijd één vuurzee. Het aange bouwde woonhuis kon door de brandweer woi- tlen behouden. De schade bedraagt meer dan 100.000, - De eigenaar is verzekerd. Weer Tweede Kamer-fractie naar Zeeland. Nadat kort geleden een groep leden van Je K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer een bezoek aan Zeeland hebben gebracht, hebben in de af gelopen week de leden van de P.v.d.A.-fractie der Tweede Kamer deze provincie bezocht. Donderdagochtend werd in de Statenzaal te Middelburg een bespreking gevoerd met het col lege van Ged. Staten. Landdag van de Ned. Chr. Vrouwenbond. Op woensdag 17 juni a.s. zal het gewest Zee land van de Ned. Chr. Vrouwenbond zijn jaar lijkse Landdag houden. Ditmaal komen deze vrouwen bijeen te Vlissingen. De gewestelijke presidente, mevr. Homburg- Eloekveld. zal een begrotingswoord spreken, ter wijl dr. C. Gilhuis uit Den Haag zal spreken over „Zorg voor Uw ziel". Des middags zal een vaandelshow en samen zang worden gehouden op de Nieuwe Markt. Nog een groot aantal Belgische grens arbeiders. In de omgeving van Sas van Gent werken nog ongeveer 1200 Belgen in de industrieën, terwijl in Hulst en omgeving ongeveer 600 vrouwelijke Belgische textielarbeidsters werkzaam zijn. Gezien de Zeeuwse arbeidsreserve worden nu pogingen ondernomen om deze Belgische ar beiders door Zeeuwen te vervangen. Dit is ech ter een vrij moeilijke materie en zou bovendien ten opzichte van onze zuiderburen niet billijk zijn. Wel wordt getracht om de vervanging ge leidelijk te doen geschieden. LOSSE GEDACHTEN D - D A Y Het is niet wel doenlijk, om alle losse ge dachten van een week in dit rubriekje te ver weven. Dan zou het een onsamenhangend ge heel worden. Er moet daarom een keuze worden gedaan. Anders hadden wij vorige week eens even samen moeten denken over de uitdrukking, die als titel boven dit stukje staat D - Day. Weet U nog, lezer wat D - Dav betekent Weet U nog, wat D - Day voor ons be tekend heeft Maar, weten onze kinderen, onze opgroeiende jeugd, wat D - Day betekent en wat het met name in 1944 voor ons, ja, voor geheel West- Europa, zelfs voor de gehele vrije wereld be tekend heeft D - Day de dag van de invasie op de kust van Normandië. D - Day de dag, waarop de geallieerden met een machtige vloot en luchtmacht de strijd te land in het Westen begonnen. D - Day de dag, waarop alle „goede" be woners van de bezette gebieden hoopvol hadden uitgezien, vier lange, bange jaren D - Day de dag waarvoor de bezetters en bun handlangers vreesden. D - Day de dag van de hoop op bevrijding. D - Day 6 juni 1944, nu 15 jaar geleden. Natuurlijk herinnert U zich nog die morgen, ja, die gehele dag, dat de gesprekken fluisterend en met schichtig omkijken, maar toch met eeri blijde trek op het gelaat, werden gevoerd Heb je het al gehoord De bondgenoten zijn in Noord-Frankrijk geland. Nu zal het niet lang meer duren 1 U herinnert zich dit nog wel, maar weten ook Uw kinderen dit Want ook zij, het opgroeiende geslacht, moe ten dit weten. De zware strijd, die gevoerd werd om de vrijheid te herstellen. Of het niet beter is, dit maar te vergeten Waarom moeten die bloedige geschiedenissen nu nog aan de kinderen worden voorgeschoteld Niet, omdat zij bloedig zijn niet om oude wraakgevoelens weer op te rakelen. Maar onze kinderen moeten dit weten, omdat zij daardoor enigszins zullen kunnen he grijpen, wat vrijheid is. Zij moeten dit weten, om met te meer klein voor die vrijheid, wanneer zij weer eens zou worden belaagd, op de bres te kunnen staan. D - Day 6 juni 1944. Vijftien jaar later is de vrede in de wereld nog niet teruggekeerd. Oorlog, geruchten van oorlog. Laten wij bidden om een rechtvaardige vrede. Provinciale Raad voor de Volksgezondheid. Ged. Staten van Zeeland hebben de Provin ciale Staten voorgesteld, op grond van de Ge zondheidswet een Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in te stellen. Deze raad zal bestaan uit twintig leden, t.w. Ten vertegenwoordigers van openbare lichamen, drie van het Groene Kruis, twee van het Wit- Gele Kruis, één van het Oranje-Groene Kruis, twee van de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, district Zeeland, één van de dienst Geestelijke Volksgezondheid en één van de dienst Geestelijke Volksgezondheid van het Wit- Gele Kruis. De voornaamste taak van de raad zal zijn het stimuleren van de gezondheidszorg in Zeeland. Hervormde Kerk te Sluiskil. Te Sluiskil bestaan er plannen voor de bouw van een nieuwe Hervormde Kerk. Het tegen woordige kerkgebouw, dat 170 zitplaatsen heeft, is te klein en bovendien zeer oud, terwijl het niet centraal gelegen is. Wanneer de kanaal plannen verwezenlijkt zullen worden, zal naar alle waarschijnlijkheid ook de kerk moeten ver dwijnen. De nieuwe kérk, die 250 zitplaatsen zal krij gen, zal, wanneer de plannen doorgaan, ge bouwd worden op een perceel dat begrensd wo'dt door de Spoorstraat, Louisastraat en Bosjesweg. Initiatief Comité „De Bevelanden" actief. Enkele weken geleden maakten wij melding van de oprichting van het Initiatief Comité „De Bevelanden". Dat dit comité inderdaad initiatief heeft blijkt wel uit het feit, dat het thans reels met plannen komt om het volgend jaar van 20 tot 23 april te Goes een streektentoonstelling te houden, waarop een aantal bedrijven zijn pro ducten en materialen zal exposeren. (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1