straling in vredestijd Het gevaar van Radio-actieve VLUCHTELINGENJAAR 1959-1960. CONTROLE VAN WATER, LUCHT EN BODEM. Door allerlei geruchten en berichten omtrent radio-actieve besmetting van water, lucht en groenten wordt een gevoel van onrust onder de bevolking geschapen. Er bestaat echter geen enkele reden, zo werd dezer dagen tijdens een persconferentie van wege het Rijksinstituut voor Volksgezondheid verzekerd, tot ongerustheid over excessieve radio-actieve straling en de verantwoordelijke autoriteiten houden door een intensief controle systeem „de vinger aan de pols". Jan, z. van Jozias Johannes Wieles en Catharina de Regt. 28. Christine Carla Marie, d. van Francis Jules Louis Duretz en Marcella Margherita Bertolino. 30. Catharina Jacomina, d. van Willem Maljaars en Maatje Corré. Overleden. 28. Adriana Geertruida Bolleman, oud 2 mnd., d. van Willem Bollpman en Wilhelmina Su- zanna Kaijser. ZEELAND - DEZE WEEK (Vervolg) Geschenk van het Rampenfonds te Rilland. Dank zij de financiële medewerking van het Nationaal Rampenfonds heeft de rooms-katho- lieke bevolking van Rilland een fraai nieuw pa rochiehuis ontvangen. Dit gebouw „De Ark" genaamd, werd overgedragen door de adviseur van het Rampenfonds, de heer W. J. A. H. van Berkel. Een honderdjarige in Zeeland. Neen, het gaat niet om een honderdjarige man of vrouw in onze provincie wel echter om een honderdjarige ,die ook van groot belang is. Het betreft de Provinciale Bibliotheek, die honderd jaar bestaat. Deze bibliotheek heeft al een bewogen bestaan achter de rug. Op 17 mei 1940 verbrand als gevolg van het oorlogsgeweld, gingen er toen van de 180.000 banden niet minder dan circa 160.000 verloren, terwijl het overschot door het bluswater zwaar beschadigd werd. Onder leiding van de huidige bibliothecaris, de heer H. Pieters, werd het herstel ter hand genomen. In 1958 bedroeg het aantal bezoekers aan de bibliotheek 14.000 en het aantal uitge leende boeken 10.000. Nooit meer angst voor brandend maagzuur - als U maar Rennies bij de hand hebt. f 'n Wonder, wat Rennies vcoi U doen. En dade- liik! De snerpendste pijnen worden onmiddellijk gedoofd, hoe hardnekkig Uw kwaal ook is. Een ztgen, dat er zo'n afdoend middel bestaat. Als beproefd erkend en geroemd door duizenden zuurbrand-lijders. Ing. Med. Engelse plattelandsvrouwen op bezoek in Zeeuwsch-Vlaanderen. Een groep Engelse plattelandsvrouwen, af komstig uit het graafschap Cheshire, heeft een week in Zeeuwsch-Vlaanderen doorgebracht. Zij bezochten onder andere Terneuzen, Bier vliet, Oostburg en Cadzand. Het behoeft nauwelijks te worden vermeld, dat de plattelandsvrouwen in onze streek als gastvrouwen optraden en al het mogelijke deden om het hun Engelse gasten naar de zin te maken. Burgemeester Kodde nam afscheid. Na een ambtsperiode van 3 8jaar heeft bur gemeester Kodde van Zoutelande vorige week zaterdag afscheid genomen als burgemeester. Daarbij droeg hij zijn ambt over aan de heer J. de Pree, die hangende de samenvoeging der gemeenten op Walcheren, met de waarneming is belast. Burgemeester van Heinkenszand geïnstalleerd. Op dezelfde dag, dat burgemeester Kodde af scheid nam, werd de heer N. W. Eisen ge- installeerd als burgemeester van Heinkenszand. De installatie geschiedde door de burgemees ter van Ovezande, de heer Th. J. Andriessen, die tevens acht maanden waarnemend burgemeester van Heinkenszand is geweest. Zoals gebruikelijk ging een en ander ge paard met een zanghulde door de schooljeugd en volksspelen. Academische zitting van Reinaert-comité te Hulst. Te Hulst is weer een academische zitting van het Reinaert-comité gehouden onder leiding van de voorzitter, de heer J. H. Stolte. Onder de aanwezigen waren Reinaert-vrien- den uit Aardenburg, Gent en St. Niklaas. Redevoeringen werden gehouden door Broe der Alois uit St. Niklaas over „Hoort Reinaert thuis in het land van Waes en het Hulstér- Ambacht en door John Flinn, die onlangs aan de Sorbonne te Parijs gepromoveerd is op een proefschrift over Reinaert. Contactdag Zeeuwse P.v.d.A.-Vrouwen. Dinsdag werd te Bruinisse een contactdag van de Zeeuwse P.v.d.A.-vrouwen gehouden. Spreker was de heer J. A. Berger, die sprak over de positie van de vrouw in de politiek. Na een koffiemaaltijd bezichtigden de vrou wen de Delta-werken. SPORTNIEUWS Voetbal. Zaterdagvoetbal 4e klasse K.N.V.B. A.Z.V.V. - THE GUNNERS 1-1. Ook in deze regionen is de competitie nu op één oor na gevild en zo ontvingen onze rood- witten vorige zaterdag én harer laatste nog aan het.totaal ontbrekende rivalen. Dit waren „The Gunners" uit Breda, een ploeg nu wel niet be paald als een ../acht eitje" bekeken, maar waar men normaal toch wel verwachtte een overwin ning op te kunnen behalen. Deze ontmoeting droeg het stempel niet meer van groot gewicht te zijn en juist dit droeg er het meest toe bij dat er een sportief partijtje uit voortvloeide dat ook wel bekeken mocht worden. Voor de pauze gaf A.Z.V.V- het meest de toon aan en dit wisten zij na 20 minuten door een treffer van De Ruijter uit +e drukken. De Bredase defensie werd uit haar voegen gespeeld en de doelwachter had zich wat te ver uit zijn kooi gewaagd. Zodoende kon hij het overigens tamme schot niet meer onder zijn bereik krijgen (1 - 0). De gasten waren echter niet ontmoedigd en bleven behoorlijk partij geven. De rust brak aan met een 1-0 voorsprong voor de Axelaars. De tweede helft leverde eenzelfde vrijwel even wichtige strijd. Iloewel ook nu A.Z.V.V. groten deels het initiatief behield kwam het succes nu aan dc overzijde en moest Van Driel eindelijk zwichten voor een welgericht schot van de snelle midvoor (1 - 1). Verdere doelpunten bleven aan beide zijden uit en het einde bracht ten slotte een draw en dit was wellicht ook de meest ge rechtvaardigde stand. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN TE SPUI. Evenals het vorige seizoen heeft de Sportkring Spui ook thans weer nederlaagwedstrijden ge organiseerd. De afdeling waarin Spui II uitkwam was vorige week toe aan haar laatste ontmoeting die tegen Kloetinge moest worden gespeeld. De Spiii-reserve's kwamen evenwel in dit duel van een koude kermis thuis, daar de Bevelanders met 11-1 aan het langste eind trokken. Kloetinge legde door deze formidabele zege tevens beslag op een fraaie beker, die was uit geloofd door de fa. „Eigen Haard" te Terneuzen. Daar de praeses der Sportkring Spui af wezig was, werd dit felomstrciien zegeteken met een geestige peroratie van de beer S. van Ham overhandigde aan de Kloetingse captain, die in zijn dankwoord tevens de gelegenheid te baat nam de beide elftallen van Spui uit te nodigen tot het spelen van vriendschappelijke wedstrijden te Kloetinge in de komende zomermaanden. In onze streek schijnt men nog altijd een soort voorliefde te hebben voor het zomerse „zweet"- voetbal Spui I heeft nu n.l, eveneens een nederlagen- wedstrijden-serie ingezet voor hetwelk een elf tal clubvoetbalshirts als eerste prijs worden uit geloofd. Aan dit tournqoi wordt behalve door de plaat selijke zusterclub A.Z.V.V. en een Axel-combi natie, ook nog deelgenomen door Koewacht, Nieuwdorp, Clinge, Ria en Terneuzen II. Ter introductie werd zaterdat' de eerste match gespeeld in dit tournooi en wel tegen Ria. Zo hard liepen de Spui-representanten in dit duel van stapel dat reeds direct na het aanvangs- signaal Pijpelink het Ria net liet trillen, welk kunstje hij na vijf minuten en na een kwartier nogmaals herhaalde, zodat deze schietgrage spe ler in een kwartier tijds een hatnick op zijn naam bracht. Dit was nog niet genoeg want nog voor het rustsignaal schoot van Ham voor de vierde maal raak (4-0). Met deze zeer veilige Spui- voorsprong ging men de thee nuttigen. Het „Spui-offensief" bleef ook na de pauze aanhouden ofschoon in minder welsprekende vorm. De gebroeders Jaap en Dingenus Pijpelink door een vlotte compinatie aldra op tot 5-0, waarna R.IA. na een kwartier spelens in de tweede helft de eer wist de redden, dank zij een treffer van haar midvoor. (5- 1) Maar „Spui" diende daarna opuieuw met onverflaude onver saagdheid andermaal van rebliek en door Oost- r ijk en D. Pijpelink brachten de score nog om hoog tot 7 - 1, zodat de aanwezige kijkers op het Spui-terrein in de vorm van doelpunten „waar" voor hun geld kregen. Twintig doelpunten in twee wedstrijden, ziet daar een resultaat, dat riet alle dag te noteren valt in een seizoen. JEUGDTOURNOOI V.V. AXEL. Zondag 7 juni a.s. organiseert de V.V. „Axel" haar derde jeugdtournooi. De pupillen en junioren van Axel, Hulst, Corn Boys, Vogelwaarde en Sluiskil treden vanaf 11 vur des morgens tot ongeveer 18 uur elkaar met teugdig elan tegemoet om elkaar de ere-bokaal te betwisten. De strijdlust der jeugd waarbij de eerste be ginselen der voetbaltechniek reeds worden toe gepast zijn een bezoek aan de terreinen bij de watertoren ten volle waard. Duivensport. COMBINATIE VLUCHT OP DOURDAN. De uitslag van deze wedvlucht was als volgt 1. en 9. J. Wieland, Axel 2. J. du Puij 3. A. Claeyssens 4. J. den Exter, allen Vogel waarde 5. E. van Dorsselaer, Axel 6* J. Bogaert, Vogelwaarde 7. A Blommaert, Axel 8. A. Verheijden, Vogelwaarde 10. C. 3van Acker, Axel. Radio-actieve straling bestaat zolang de wereld bestaat. Maar de intensiteit van deze straling kan toenemen, en zelfs levensgevaarlijk worden, door radio-activiteit, verwekt hetzij door kern proeven, hetzij door zakelijke toepassing van kernenergie en de verwerking van radio-actieve stoffen. Het merendeel der bevolking heeft omtrent kernenergie, radio-activiteit en alles wat er mee samenhangt slechts zeer schetsmatige begrippen, maar weet alleen, dat het effect gevaarlijk, zelfs levensgevaarlijk kan zijn. In oorlogstijd, van zelf, maar ook in vredestijd. En wanneer dan berichten gewagen van verhoogde radio-activi teit, zelfs een verbod van waterverbruik (Dene marken), dan is het niet te verwonderen, dat zulks reden geeft tot ongerustheid. In dit geval ligt de vraag voor de hand wordt in ons land voldoende gecontroleerd of de radio-activiteit in de bodem het water en de lucht binnen de grenzen van het normale blijft En om een antwoord op die vraag te geven heeft het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid een persconferentie belegd, waar uit de doeken werd gedaan welke maatregelen zijn en worden ge nomen om de bevolking tegen de gevaren van tè intensieve radio-actieve straling te beschermen. Bodem, lucht en water. Deze maatregelen worden niet alleen in natio naal, maar ook in internationaal verband ge nomen, want ook Nederland maakt deel uit van de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie, kortweg bekend als Euratom. De daarin ver enigde landen hebben zich verplicht eikaars water en lucht niet te verontreinigen en door het nemen van controle-maatregelen hiertegen te waken. Radio-actieve verontreiniging kan plaats heb ben van lucht, water en bodem. Van die drie geeft de bodem de meeste moeilijkheden en is tegelijk uitermate belangrijk, omdat wij van de bodem leven en deze radio-actieve besmetting zich kan voordoen in de directe producten van deze bodem, maar ook in de indirecte (melk, vlees). Het grondwater (drinkwatervoorziening, open water en zeewater moeten eveneens regelmatig worden onderzocht. En luchtmonsters dienen te woiden genomen om na te gaan, of er sprake is van radio-actieve „fall out", de neerslag die het gevolg is van kernexplosies op soms zeer grote afstand. Straaljagers zijn hiervoor in actie in Een eigen sleutel, dat ideaal hebben deze vrouwen nog niet bereikt. Met. nog honderden andere vluchtelingen wachten zij, in het kamp Goldshöfe in Oostenrijk, één van de honderd veertig vluchtelingenkampen, die Europa nog telt. In Nederland is woensdag 3 juni het vluch- telingenjaar 1959 - 1960 begonnen met de in stallatie van een Nederlands Comité in tegen woordigheid van H.M. de Koningin. Alle Bevolkingsgroepen zijn in dat „Neder- de stratosfeer. Het water wordt gecontroleerd door steekproeven bij de pompstations der water leidingen en op zee door onderzoekingen waar aan koopvaardij-, licht- en weerschepen deel nemen. Uitgebreid net. Controle wordt uitgeoefend op de invoer en verwerking van radio-actieve stoffen voor de industrie, die reeds een beduidende omvang aaii- genomen heeft, in verhouding even groot als in de Verenigde Sa ten. In het bijzonder bestaat het gevaar van ver vuiling van het water via de drie grote rivieren, die in de Westnederlandse Delta samenvloeien de Maas, de Schelde en de Rijn. Waar deze ri vieren ons land binnenkomen, zijn controle- stations ingericht. Speciale aandacht geniet de kern-reactor te Petten in Noord-Holland, die binnenkort in be drijf zal komen. Mogelijke besmetting van lucht en water kan terstond worden geconstateerd door controle-stations in Den Helder en Ken- nemerland. Belangrijker is, dat wetenschappelijk zijn vastgesteld, de normen, waarvan overschrijding gevaar kan betekenen. Toen in 1957 in Enge land tengevolge van een defect aan een kern reactor op grote schaal radio-actieve besmetting plaats had, moesten de deskundigen in allerijl bijeen worden getrommeld om vast te stellen waar de gevaarsgrens lag. In de Euratom-lan- den liggen deze gegevens vast, en behoeft dus geen kostbare tijd verloren gaan met discussies, maar kan men terstond handelend optreden. Naast deze controle-station „te land, ter zee en in de lucht" zijn de Keuringsdienst van Waren en het Rijks Zuivelstation ingeschakeld voor constant toezicht op voedingsmiddelen. Een uitgebreid net van controle-posten is dus over ons land gespannen, en nog intensiever wordt de „bewaking" door opleiding van steeds meer functionarissen die, in het kader hunner werkzaamheden, ook vertrouwd worden ge maakt met de problemen welke de radio-acti viteit ook in vredenstijd, oproept. En daar de toepassing van kernenergie op alle gebied on getwijfeld in sterke mate zal toenemen, waar mee ook het risico wordt vergroot is het een ge ruststellende gedachte, dat men niet wacht tot het kalf verdronken is om te gaan vergaderen over de wijze, waarop men de put zou kunnen dempen. lands Comité Vluchtelingen Jaar 1959-'60" vertegenwoordigd Zijn streven De vluchtelingenkampen in Europa helpen opruimen en - in samenwer king met de regeringen der betrokken landen en met de Hoge Commissaris voor de Vluch telingen van de Verenigde Naties - zorgen, dat de 40.000 vluchtelingen in Europa dat krijgen, waar zij nu nog vergeefs van dromen EEN EIGEN SLEUTEL 9 <5 19

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 3