ZEELAND deze week PU ROL sch&öuw ovgr Leven Huid genezing d Puistjes verdrogen door Purol-poeder vq fv School voor schipperskinderen te Temeuzen. De eerste week van september a.s. zal te Ter- neuzen de school voor schipperskinderen wor den geopend. Tot nu toe zijn ruim dertig kinderen als leer ling ingeschreven, doch de schippers, die regel matig hun ligplaats in Teineuzen hebben, heb ben reeds voorspeld, dat deze school na ver loop van tijd te klein zal blijken te zijn. Dit is geen bezwaar, want de constructie van het gebouw, dat thans twee grote en twee kleine lokalen telt, is zodanig, dat zo nodig een ver dieping op het dak kan worden gebouwd. Tot hoofd der school is benoemd de heer J. J. Kaan, thans hoofd van de openbare lagere Zuidlandschool. Het ligt in de bedoeling aan deze school een internaat te verbinden. De Zeeuwse veren in de toekomst. Tijdens een inleiding, die de directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor' Zeeland, drs. M. C. Verburg, heeft gehouden voor de economische sectie van de Vereniging voor de Statistiek, heeft deze spreker ook stil gestaan bij de Zeeuwse veren. Hij stelde, dat met gebruikmaking van de wiskundige prognoses is komen vast te staan, dat de betekenis van het veer Kats - Zierikzee over tien jaar verachtvoudigd zal zijn. Over tien jaar komt ook de tijd, zo zeide deze deskundige, dat het verantwoord zal zijn vijf mil'ioen gu'den uit te geven voor een vaste •oeververbinding over de Westerschelde. Burgemeester Kodde neemt afscheid. De bekende burgemeester van Zoutelande, de heer D. Kodde, tevens lid van de Tweede Kamer heeft op zijn verzoek, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, eervol ontslag gekregen. Vandaag zal hij voor de laatste maal de raadsvergadering, waarin hij afscheid als bur gemeester zal nemen, voorzitten. In Scherpenisse is nog een schuttersgilde. Toen Maria van Nassau in 1594 het schutters gilde stichtte, deed zij dit wel degelijk met de bedoe'ing, dat de leden van dit gilde zich zouden oefenen in het schieten teneinde rust en orde te handhaven of te herstellen. Het gi'de bestaat nog steeds, doch het enige punt van het reglement, waaraan nog de hand jvordt gehouden, is het hebben van de jaar- 'ijk e „teerdag". Zo zijn ook dit jaar weer op de woensdag na Pinksteren de teerdagen, vier in getal, begonnen. De voornaamste bezigheid tijdens die dagen is het drinken van bier. Gelukkig maar, dat er dan niet geschoten wordt Koning Boudewijn naar Zeeland Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat tijdens het staatsiebezoek, dat Koning Boude- wijn van België deze zomer aan Nederland zal brengen, ook de werkzaamheden aan het delta- en het drie-eilanden-plan zullen worden bezich tigd. De datum van dit bezoek zou volgens de P.Z.C. bepaald zijn op 8 juli a.s. FEUILLETON door CARRY VAN DER RIJKEN. 50) Chel van Raay Daar had je de naam, waar haar gedachten steeds omheen cirkelden. Wekenlang nu al lag die naam ergens diep in Mar denken verscholen bewust aan hem te denken had ze zichzelf nog niet toegestaan. Een vreemde schroom, een onwil om iets wat nog zo vaag in haar door woorden was te omlijnen, had haar weerhouden.. Maar nu wilde ze niet langer verstoppertje spelen met zichzelf. Vooral niet nu Michel zo duidelijk toenadering zocht. Wat wilde ze Ze was niet van het soort dat flirtte. Ze wou het eerlijk met zichzelf er over eens zijn, of zij de jongen een kans wilde geven, elkaar beter te leren kennen. Michel zelf was niet van het type, dat met meisjes speelde en ze dan links liet-liggen. Hij meende het ernstig; je merkte het aan zijn hele manier van doen. Maar trouwen Trouwen volgde noodzakelijk op een verloving en Plotseling draaide ze zich van het raam en staarde !n het kamertje. De stilte was bijna voelbaar. De vreemdkoude meubels zeiden haar niets de effen, bijna witte muren A'iéén was ze alléén in een vreemde wereld. Maar dat wou ze ook nietze was nog zo jon^g ze wou wel bij iemand horen Resoluut ineens draaide ze aan de knop van het licht. De kamer was niu niet meer zo vijandig niet meer zo koud-. Vlug kleedde ze zich uit en kroop in bed. Nou heb ik gisteravond nog geen besluit ge- fl9V£ hu. iohoq Uitbreiding van museum ie Veere. Op initiatief van de Vereniging voof Vreem delingenverkeer te Veere zijn door het bestuur van de stichting "De Schotse Huizen,, plannen uitgewerkt om te komen tot een „vissedjkamer in het museum „De Schotse Huizen". Dank zij de financiële medewerking van het Rijk en de provincie is het nu zo ver dat deze visserijkamer in het begin van volgende maand kan worden geopend voor het publiek. Nu door de verwezenlijking van het drie- eilandenplan de visserij voor Veere verloren zal gaan, zal de herinnering daaraan toch bewaard blijven. os Stuurmansleerlingen winnen wedstrijd. De stuurmansleerlingen van de „De Ruijter- school" te Vlissingen heben dit jaar de Natio nale Sloepenwedstrijd voor stuurmansleerlingen welke te Den Haag werd gehouden, gewonnen. De vijf honderd meter lange baan legden zij af in 2 minuten 34, 4 seconden. Kamerfractie komt Zeeuwsch-Vlaanderen bezoeken. Op 11 en 12 juni a.s. zal de Tweede Kamer fractie van de Partij van de Arbeid een bezoek brengen aan Zeeland. Zij zullen door het Pro vinciaal Bestuur worden ontvangen en tevens een bezoek brengen aan Zeeuwsch-Vlaanderen. St. Annaland heeft een strop. In St. Annaland is men bezig een nieuwe haven aan te leggen. Daarvoor heeft men tevoren natuurlijk proefnemingen gedaan, bodemonder zoek toegepast en berekeningen gemaakt On danks al deze voorbereidingen blijkt nu reeds dat een fout gemaakt is en dat de damwand van de nieuwe haven verzakt. De kosten van herstel zuilen ruim 200.000,- bedragen. Wereldomroep in Middelburg. Deze week heeft de Wereldomroep in het Schuttershof te Middelburg een amusements avond gegeven, waaraan weed medegewerkt door Rens van Dort, Jules de Corte en Truusje Koop- mans. Bert Garthof voerde gesprekken met de bezoekers over verschillende Zeeuwse onder werpen. Het ligt in de bedoeling deze opnamen later uit te zenden. Bevelandse brandweer hield nachtwedstrijd. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de vrijwillige brandweer te 's-Heer Arendskerke werden vorige week nachtwedstrijden voor de Zuid- en Noord-Bevelandse brandweercorpsen gehouden, waaraan 18 korpsen deelnamen. Deze wedstrijden stonden onder auspiciën van de Vereniging van Bevelvoerenden der Vrij- wille Brandweren en duurden van 's avonds 10 tot 's morgens 6 uur. De brandweren van Kapelle en Kattendijke wonnen de wedstrijd. Vacan tie vreugd voor de stadsjeugd. Onder dit motto organiseert de Hervormde Jeugdraad in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in samenwerking met de diaconale instelling te Rotterdam een vacantie van veertien dagen voor de kinderen van minderbedeelden uit deze stad. Hierdoor wordt het voor meisjes en jongens van 6 tot 14 jaar mogelijk twee weken vacantie te hebben in Zeeuwsch-Vlaamse pleeggezinnen. nemen, was het eerste wat Mariesje de volgende morgen bij het wakker worden tot Zichzelf zei. Ik laat alles gaan zoals het gaat. Waarom zou ik me eigenlijk zo druk maken Misschien heb ik me gister avond maar verbeeld dat Michel méér bedoelt dan een oppervlakkige flirtation Het nuchtere, wat grauwe morgenlicht werkte als een koude douche. O, wat kan het me allemaal schelen Het leven is heerlijk Ze rekte zich in haar volle lengte lag dan nog even roerloos. Juffrouw, het is zeven uur kwam een zuster kloppen. Ja Zuster, dank U wel. Met één zwaai van haar lange benen stond Ma riesje naast haar bed. Een nieuwe schoolweek was begonnen. Het werd donderdag voor ze de eerste brief van Michel op haar tafeltje vond liggen. Lief Mariesje, stond er boven. Gauw keek ze naar de ondertekening. Een stevige poot. Chel van Raay. Gelukkig geen sentimenteel gedoe. Eép zinnetje uit de inhoud trof haar. „Je open hartigheid en eerlijkheid zijn het, die me het meest in jou hebben aangetrokken. Zonder volkomen weder zijds vertrouwen kan ik me geen enkele durende verbintenis denken" Zenuwachtig friemelden Mariesjes vingers aan de rand van de brief. Zij openhartig Maar dan toch niet op dat ene punt. Jongens als Chel van Raay beschouwden het huwelijk als iets heiligs en onverbreekbaars. Van huis uit was het hun nooit anders bijgebracht. En of Nijmegen hem op dit punt veel veranderd zou hebben Ze ge loofde van niet. Een serieus type als Michel stelde immers zijn studie boven pretjes en fuiven. Ze wilde Electriciteitsvoorzlening In Zeeland. Wie het gemak en de voordelen van een aan sluiting op het electrisch net kent, kan zich moeilijk indenken, wat iemand mist, die een dergelijke aansluiting nog niet heeft, omdat zijn woning te ver van stroomaders verwijderd ligt. Toch zijn er in Zeeland nog altijd een 1200 z.g. onrendabele panden, welke nog steeds niet zijn aangesloten. Een definitieve oplossing van dit probleem zal eerst mogelijk zijn wanneer de rijksregeling, waarvoor het wetsontwerp in voorbereiding is, zijn beslag zal hebben gekregen. Niettemin werden in de periode van 1954 tot 1958 938 van deze percelen buiten het ruilverkavelingsgebied en 524 in dit gebied lig gende panden aangesloten. Verbreding kanaal Terneuzen - Gent. De uitvoering van de plannen betreffende de verbreding van het kanaal Terneuzen - Gent en de bouw van een nieuwe zeesluis te Terneuzen komt steeds dichter bij. Vorige week ontvingen een aantal bewoners van de Vlooswijkpolder en de Nieuw-Neuzen- polder bericht van de Rijkswaterstaat, waarin wordt medegedeeld, dat binnen afzienbare tijd met deze werkzaamheden zal worden begonnen en dat als gevolg daarvan de grond met op stallen van de aangeschreven eigenaars zal wor den gekocht. Zij worden uitgenodigd voor een bespreking op 1 juni a.s. in hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen. Benoeming. De heer A. J. Brugge, thans waarnemend hoofd van de openbare lagere school te Krui- ningen en voorheen onderwijzer aan de open bare lagere school alhier, is door de gemeente raad van Kruiningen met ingang van 1 oktober a.s. benoemd tot hoofd in vaste dienst. Minister Marijnen naar Zeeland. Mr. G. V. M. Marijnen, de nieuwe minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft zich in principe bereid verklaard, op 18 juni a.s. naar Aardenburg te komen om een spreekbeurt te houden ter gelegenheid van de algemene vergadering van de Z.L.M. Zeeuwse C.B.T.B. vergaderde. Te Kortgene werd onder voorziterschap van onze stadgenoot, de heer C. de Putter, een hoofdbestuursvergadering var de Zeeuwse Chr. Boeren- en Tuindersbond gehouden. Hierop kwam o.a. ter sprake de onteigening van landbouwgronden in verband met de ver breding van het kanaal Terneuzen - Gent. Het bestuur sprak als zijn mening uit, dat het ge wenst is, dat de georganiseerde landbouw in dergelijke aangelegenheden wordt gehoord. Burgemeester van Heinkenszand benoemd. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 juni a.s. tot burgemeester van Heinkenszand benoemd de heer N. W. Eisen te Wassenaar. De heer Eisen, die 43 jaar oud is, stamt uit een burge meestersfamilie - zijn vader was laatstelijk burgemeester van Rijswijk - en hij is r.k. en lid van de K.V.P. Kringvergadering Jehovah's Getuigen. Van 22 tot 2 4mei j.l. kwamen 500 getuigen van Jehovah uit het zuidwesten van Nederland samen in Souburg voor hun halfjaarlijkse kring- hem ook niet „anders" hebben. Veilig idee zelfs, een man die 'het huwelijk zo hoog hield. Maar van de andere kant moest hij ruim genoeg denken om haar de fouten van. haar ouders niet aan te rekenen. En tóch vertikte ze het, om het hem nu al te ver tellen. Ze diééd het eenvoudig niet Zondagsmiddags, op Grootpa's gezellige kamer, was de oude man de eerste, die Mariesje in haar ver trouwen nam. Ze was onverwacht het weekend naar Rotterdam gekomen. Mams moest naar een verjaar dag en had het niet meer af kunnen zeggen. Mariesje had daar ook niet te sterk op aangedrongen. Hier was immers een ongezochte gelegenheid om alleen met Grootpa te praten. De oude heer Francken kwam al maandenlang niet meer va:i zijn kamer af. Maar al weigerden zijn benen hem soms de dienst, zijn hoofd bleef helder. En hij had nog altijd dezelfde warme belangstelling en meevoelen voor Ine en haar gezin. Op Oma's voetenbankje, haar ellebogen gesteund op haar knieën, vertelde Riesje hem eerst van Jan Bonnertoen van Michel. Wat vindt U nou Grootpa, moet ik het hem nu al vertellen van Paps Het antwoord kwam niet rechtstreeks. Zeg eens kindje, houd je werkelijk veel van die jongen Zou je niemand kunnen bedenken, waar je liever mee trouwde, dan juist met hem Ikik weet het niet, Grootpa. Over trouwen hebben we het nog niet gehad. Maar ik snap wel, dat het daaop natuurlijk zal uitldraaien. Je moet heel, héél veel van iemand houden als je samen man en vrouw wilt worden Riesje. Je móet vooral jezelf weg kunnen cijferen voor de ander. Niet met een martelaarsgezicht. Nee blij, ook van binnen blij, dat je iets voor de ander op mag offeren. Wérkelijke offers zijn van jou niet gevraagd. Je be- vergadering. Vijftig van hen kwamen uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer A. D. de Kruijff uit Amsterdam, opende deze vergadering en besprak het thema „Wees een leraar van het goede nieuws". „Onderwijzen is veel effectiever dan alleen maar prediken", zo zei hij, „onderwijs dringt meer door tot het hart.". Dit thema werd ge durende de vergadering van verschillende zijden belicht door middel van lezingen, ervaringen en demonstratie's op het toneel De getuigen die in Souburg zijn geweest zuilen verlangend zijn het geleerde in hun woonplaats te kunpen toe passen en door te geven aan hen die niet aan wezig konden zijn. Huidzuiverh ieid - Huidgezondheid LOSSE GEDACHTEN HET VERKEER. Als men zo eens op straat loopt, dan behoeft men zijn ogen niet eens de kost te geven, om te zien, hoeveel verkeer er voorbij raast en vliegt. Overigens moeten we er maar direct bij zeg gen, dat het erg onverstandig is, om de ogen niet de kost te geven, wanneer men op straat loopt. Dat heeft al heel wat mensenlevens gekost Maar hoe het ook zij, een feit is het, dat het verkeer hoe langer hoe drukker wordt. Wie heeft er al niet een auto En wie geen auto bezit, heeft allicht wel een brommer en toch zeker wel een fiets En geloof maar, dat daarvan gebruik wordt gemaaktU doet het toch zelf ook Wie zie je nog lopen tegenwoordig Nog enkele jaren en dan zeggen we tegen el kaar Zeg, ik heb iemand op een fiets zien rijden Net zoals we deze week tegen elkaar zeiden Zeg, ik heb de nieuwe Daf gezien. Vroeger, in de tijd van onze grootvaders en onze overgrootvaders, konden de mensen nog lopen. Zij gingen toen naar Zaamslag en naar Westdorpe en nog wel verder. Toen is de fiets gekomen en langzamerhand begonnen de mensen het lopen te verleren. Nu is er de brommer, de scooter en de auto en nu gaan de mensen het fietsen verleren. Wie maakt er nu nog een grote fietstocht Nogal eenvoudig, zal de jeugd zeggen de deelnemers aan de Tour de France of aan de Ronde van Italië Maar op een gewone fiets een dagtocht maken Wees toch wijzer Als je dan geen brommer hebt, dan huur je er toch een Maar fietsen Ik zal wel slimmer zijn dan me blauw te trappen 1 En met dat al veel meer verkeer op de weg en steeds maar sneller verkeer. Wanneer nu allen zich maar aan de verkeers regels hielden, dan zou het nog wel gaan. Er zijn er echter velen, die de voornaamste daar van nauwelijks kennen en dan zijn er ook nog genoeg, die ze wel kennen, maar niet toepassen. Wordt dit een pleidooi voor veilig verkeer Ja, natuurlijk Maar dat wil niet alleen zeggen, dat ieder de verkeersregels moet kennen en toepassen. Dat wil in de eerste plaats zeggen gedraag U in het verkeer als een fatsoenlijk mens grijpt het ook niet, waar ik nu over praat. Daar ben je nog te jong voor. Ik denk aan je moeder. Zij Riesje, hield werkelijk zoveel van je vader. Ze kon geen kwaad van hem horen of zien. Alles praatte ze goed. Moest ze eens wat lang op hem wachten, of was hij eens onvriendelijk of kortaf tegen haar, ze wist er altijd een verklaring voor. Had zij eens ge vlast op een goed concert en hij wou naar de schouwburg, zijn wil was wet. Nooit liet ze iets merken van> haar teleurstelling. Hoe dikwijls heb ik het niet meegemaakt, dat Ine 's avonds thuis wilde blijven en Han uit wou gaan. Maar dan gingen zeuit. Ik heb dat huwelijk met zorg tegemoet gezien, vervolgde Grootpa. Han kwam ook uit een ander milieu. Er waren uiterlijkheden waar ons, wat ver wend Ineke, moeilijk overheen kon. Met een grote dosis tact en rog veel meer liefde, sleep zij bij Han de grovere kanten wat af. Juist dat kunnen brengen van offers, met een blij gezicht, voor het geliefde wezen, bracht Oma en mij er toe, eindelijk onze toe stemming te geven voor 'hun huwelijk. Je vaders zelf zucht heeft overwonnen. Toen achtereenvolgens jij en Joop ter wereld kwamen en ook van hem het offer ge vraagd werd, capituleerde hij. Zijn humeur werd gemelijkhij eiste en gaf niet. Ine bleef in hem gelovenToen kwam Hansje. De zorgen werden groter. Hij bleef 's avonds dikwijls lang weg. Ach, waarom je de hele lijdensgeschiedenis te vertellen Je weet, hoe het eindigdeMaar jou wil ik nu alleen dit éne nog zeggen de vrouw, maar óók de man, moet kunnen offeren. Daarvan moet je zeker zijn bij de jongen, die je wilt trouwen Grootpa's handen trilden licht toen hij zacht over Mariesjes haar streek. Het meisje had haar hoofd in haar handen verborgen. De stilte om hen heen was zó weldadig, dat het enige tijd duurde eer de oude man ze verbrak. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 2