AXELSE COURANT Axel handhaafde aloude Pinksterglorie ZEELAND deze week J. C VINK Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 23 MEI 1959 73e Jaargang No. 34 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDf E WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL Prinsessen bezochten Zeeland. Slechts door weinigen opgemerkt hebben de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet gedurende de Pinksterdagen een bezoek aan Zeeland en de Zeeuwse wateren gebracht. De eerste Pinksterdag kwamen zij des avonds aan boord van het jacht van Prinses Beatrix „De Groene Draeck", vergezeld van enkele vrien dinnen, in de haven van Burgsluis aan, waar zij op het jacht de nacht doorbrachten. De volgende dag bezochten zij Veere, waar de Prinsessen Irene en Margriet een wandeling maakten. Vervolgens zeilden zij naar Wemel- dinge, waar zij weer van boord gingen en met gereedstaande hofauto's terug reden naar Soest- dijk. Rijwielpad Terneuzen - Axel gegund. Het vrijliggende rijwielpad langs een gedeelte van de weg Terneuzen - Axel,waarop reeds zo lang is gewacht, zal naar wij hopen thans zeer spoedig in uitvoering komen. Ged. Staten heb ben namelijk de aanleg van deze wel zeer be langrijke verkeersverbetering opgedragen aan het aannemersbedrijf W. J. de Bruijn te Ter neuzen. Onzekerheid te Sluiskil over kanaal verbreding. Sluiskil is wel de plaats, die het meest be trokken zal zijn bij de maatregelen, die op Nederlands grondgebied genomen zullen dienen te worden in verband met de verbreding van het kanaal Terneuzen - Gent. Nog steeds is namelijk niet bekend, welke percelen onteigend zullen moeten worden. Dit werkt remmend op de ontwikkeling van Sluiskil. Thans is er een comité gevormd onder voor zitterschap van de heer C. Vermeulen, dat stap pen zal ondernemen ter opheffing van de be staande onzekerheid. Men wil namelijk bekend gemaakt zien, welke percelen onteigend zullen worden. V.V.V. van Zuidzande actief. Na de geslaagde Pinksteractiviteiten in onze eigen stad, mogen we ook wel eens op de werkzaamheid van andere plaatsen wijzen. Zo belooft het ook in Zuidzande heel wat. In juli wordt het concours van de Zeeuwse Zangersbond gehouden, terwijl de laatste zater dag van juli een ringrijderij wordt georganiseerd. Op de zaterdagen in augustus komen er een zanguitvoering van het bekende Zuidzandse dameskoor, een behendigheidswedstrijd voor tractoren, ringrijderijen, een oriëntatierit voor bromfietsers en fietsers en zo mogelijk een muziekfestival. Schoondijke haalt de buikriem nauwer aan. Bij sommige gemeenten schijnt de bestedings beperking nog niet voorbij te zijn. Zo moest de gemeenteraad van Schoondijke dezer dagen op aandringen van Gedeputeerde Staten besluiten, de vernieuwing van de openbare straatverlichting voorlopig niet uit te voeren. Jaarvergadering Zeeuwse molenaars. De afdeling Zeeland van de Algemene Ned. Molenaarsbond vergaderde vorige week vrijdag te Goes onder leiding van haar voorzitter, de heer C. A. Kameraad uit Middelburg. De plannen voor een centrale inkooporgani satie en de positie van de mengvoederindustrie werden besproken. Toogdag Hervormde Vrouwen in Zeeland. De jaarlijkse toogdag der Hervormde Vrou wengroepen der C.J.V.F. in Zeeland is weer gehouden. Ditmaal kwamen uit alle delen van onze provincie ruim 1200 dames in een der veilinghallen te Kapelle-Biezelinge bijeen. De vergadering stond onder leiding van mevrouw I. A. Jebbink-Paap. Dr. J. J. Buskes uit Amsterdam refereerde over de rassendiscriminatie in Zuid-Afrika. Voorlichting door Gedeputeerde Staten. Het ligt in de bedoeling van Ged. Staten van Zeeland om een eenvoudig voorlichtingsblad uit te geven, in eerste instantie bestemd voor de leden der Provinciale Staten. In dit blad willen Gedeputeerden voorlichting geven over verschillende punten van het pro vinciaal beleid, met name ten aanzien van de noodzakelijke maatregelen in verband met het Delta-plan. Zeeuws kampioen mondorgel-speler. De heer Jan Verweij uit Middelburg leverde uit Zeeland de beste prestatie op zijn chroma tisch mondorgel en zal op zaterdag 30 mei a.s. als Zeeuws kampioen uitkomen in de landelijke finale, welke te Breda gehouden wordt. Noodlanding van Britse sportvlieger. Vorige week heeft een Engelse sportvlieger, die in een éénmotorig sportvliegtuig op weg was van Dover naar Oslo op een stuk vlasland bij Kamperland een geslaagde noodlanding uitge voerd. De piloot bleef ongedeerd. Nadat de motorstoring was opgeheven, heeft de vlieger zijn reis voortgezet. Jaarvergadering aandeelhouders Z.V.T.M. Op de algemene vergadering van aandeelhou ders der Z.V.T.M. werden de jaarstukken goed gekeurd. Besloten werd, het dividend weer vast te stellen op 5%. Het ligt in de bedoeling, het restant van de 2V2% obligatielening, groot ruim 300.000, - in ongeveer drie jaar door uit loting af te lossen. Nog dit jaar zal hiervan 50.000, - worden afgelost. Dodenherdenking te Kapelle. Vorige week zaterdag werd te Kapelle op de Franse militaire begraafplaats voor de negende maal de jaarlijkse dodenherdenking gehouden. LOSSE GEDACHTEN DE NATUUR IN. Nu het weer wat behaaglijker wordt al was het tweede en derde Pinksterdag tamelijk guur - moet U er toch eens op uit trekken. Nee, het behoeft helemaal niet ver te zijn. Liever moet U heel dicht bij huis blijven, dat wil zeggen in de omgeving van Axel. U hebt ook heus geen auto nodig. Een fiets is al voldoende. En beschikt U daar niet over, welnu, ga dan te voet. Maar wat U in ieder geval moet hebben, dat is een open oog voor* de natuur en voor de omgeving van onze plaats Ga of fiets dan eens naar de buitenwegen, de polderwegen om Axel en geef dan Uw ogen de kost eens Van welke kant, vraagt U Dat doet er absoluut niet toe, maar bekijk ons Axel eens van zoveel mogelijk kanten. We zullen er eens een paar noemen. Wandel of rijd U eens over de Doorndijk en bekijk van daar Uw omgeving eens. Zie hoe mooi Axel daar ligt en let U dan ook eens op de natuur. Ziet \J dé vele tinten groen in de landerijen Ziet U de vele verschillende gewassen op de velden Nee, lezer of lezeres, we gaan niet dichterlijk worden, maar wanneer U inderdaad kijkt, kijkt met Uw oog en zo mogelijk Uw oog bestuurd vanuit Uw hart, dan zult U intens genieten van al dat heel gewone, dat, wanneer we het zien, toch zo mooi is 1 Zo kunt U ook andere wegen nemen. Eigen lijk doet het er niet toe. Hebt U al eens op de Sasdijk gestaan en rondgekeken Hebt U dan het mooie verge zicht op Axel over de kreken gezien Trek eens door Smitsschorre of over de Langedreef. Ga eens over de Armendijk. Overal zult U genieten, rustig genieten. Als U maar kijkt Als U de natuur maar op U laat inwerken Vindt U de opgesomde wegen te ver Loop dan over de Zuidsingel en kijk over de plassen naar de Sassing. Of ga rustig door het bos wandelen. Maar doe dit laatste dan niet bij voorkeur op zondag middag. Doe het eens 's morgens vroeg, maar kijk en geniet Heerlijk is het dan en prachtig Begrijpt U dan nog, hoeveel van al dat moois zomaar vernield kan worden Dit voorjaar zagen we bijvoorbeeld heel veel geschonden, ja verminkte, wilgentakken. Natuurlijk, wilgenkatjes zijn erg mooi in een vaas. Maar waarom de overblijvende takken dan zo te schenden Het was droevig om te zien. Jammer, zonde Snijdt dan enkele takjes voorzichtig af met een scherp mesje en ga er toch alstublieft niet in grossieren Heb eerbied voor de natuur Geniet er van 1 En prijs de Schepper van al dat moois Herdacht worden dan de in de laatste wereld oorlog in Nederland gesneuvelde Franse mili tairen. Kransen werden gelegd door de ambassadeur van Frankrijk, G. E. baron de Beauverger en de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De Amsterdamse Politiekapel onder leiding van kapelmeester J. K. Pinkse luisterde deze plechtigheid op. De burgemeester van Kapelle, de heer M. H. G. van Suijlekom, ontving de zilveren medaille van verdienste van „Le Souvenir Frangais". Zeeuwse Muziekschool gaat reorganiseren. Het Bestuur van de Zeeuwse Muziekschool, waarvan sedert september van het vorige jaar in onze plaats een dependance gevestigd is, heeft in samenwerking met de provinciaal directeur, de heer Henk Stam, een plan tot reorganisatie ontworpen. Dit plan omvat 1. het scheppen van de mogelijkheid tot nau wer contact tussen de school en de leden van harmonie- en fanfare-gezelschappen, door een aanmerkelijke verlaging van de lesgelden voor deze leden 2. verlenging van de lestijd van 40 tot 60 mi nuten voor individueel onderwijs gedurende de eerste twee leerjaren, waarbij dan aan twee leerlingen tegelijk les wordt gegeven 3. invoering van lesmogelijkheden op gitaar, banjo, accordeon en dergelijke. ABONNEMENTSPRIJS: Loise nummert 6 cent Kwartaal- abranement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bl] contracten belangrijke reductie. Inp «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Rleln*. id vertent ién (maximum 6 regelt) 1-5 regelt 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra f I j '4'J 'J K f 4 j j a lil jBpj^pn PAARDENSPORTEVENEMENTEN MET UNIEK GETAL TOESCHOUWERS. Eens te meer en naar oeroud geldend gebruik trok jong en oud in onze streek en ditmaal ook ver van buiten Zeeuwsch-V laanderen en van boven de andere Schelde-oevers op de historische 2e Pinksterdag naar ons aloud stedeke eD ambachts-hoofstad van weleer De centrum-plaats waar het moderne Z. Vlaanderen zich ten huidige dage meer en meer op richt om er eens prettig te gaan winkelen en zijn keuze te doen op het gebied van alles wat het huis gezin vraagt in deze tijd van hooggestelde eisen. Spreekt men in dit land in onze streek van de Pinksterdagen dan raakt men daarmede een begrip, een hechte .vaste traditie. Dan denkt men aan Axel, dat tot een Pinkster-begrip is geworden, in de loop van de eeuwen Ja, van de vroege middeleeuwen af 1 En hoe kunnen de vroede mannen die het voor het zeggen hebben ooit anders, dan hier naar "handelen Axel wil op de Pinksterdagen zich eens uitleven, eens een paar dagen zichzelf zijn 1 En het ganse ambacht van wijd in het ronde voelt dit zo aan. Het is om met een variant op het liedje van Hulle- broeck te zeggen met Axel als met Rupelmonde „Als het Pinkster, is, als het Pinkster is, beneden Scbelde-monde, van uren ver in het ronde. Dan komt het ambachtsvolk naar hier, INVASIE. Maar het bleef ditmaal niet enkel bij het land van Axel en Hulst Van over de Schelde en de grenzen werd onze stad bezocht door enige duizendtallen en geleek het op de 2e Pinksterdag met recht een invasie. De Landelijke Ruitersportverenigingen die dit ini tiatief genomen hebben, zullen van zulk een succes niet hebben durven dromen 1 Maar er was ook werk voor verzet om de zaak op poten te stellen. Het ijverige gecombineerde uit „Oranjeruiters" en „Juliana- ruiters" samengestelde bestuur heeft de aan de Pink steren voorafgegane vier, vijf weken gedurig verga derd, gewikt en gewogen om zoals het hier letterlijk en figuurlijk heeft gegolden, alles in goede banen te leiden. In zekere zin stond men immers voor iets nieuws en was di hippische ruiterfeest een evenement dat in belangrijke mate afweek von onze oude concours- hippique's die we vroeger met de medewerking en onder auspiciën van het Verbond der beide Vlaan deren hier voor de oorlog zo vaak hebben georga niseerd. Deze landelijke ruiter-feestdag was in zekere zin dus een experiment. Maar, dit moet erkend, ook een dubbel en dwars geslaagd experiment dat nu eens niets gemeen had met de harddraverijen en wedrennen in de zin van voor heen, waarvan zowat iedereen beweerde en overtuigd was dat deze uit de tijd waren. De organisatoren hebben zich grondig rekenschap gegeven de zaak in een nieuw keuslijf te moeten steken en er naar gestreefd een sportdag op touw te zetten, die zowat de ganse dag zou vullen en aan de lopende band de liefhebbers'van de paardensport voor verrassende hoogtepunten zou stellen. Reeds in de ochtenduren begonnen de voorkeuringen die bestonden in dressuurproeven voor acht- en vier tallen en uit individuele prestaties en reeds hiervoor openbaarde zich al een zeer intense belangstelling. Door de heer L. B. H. van der Slikke uit Nieuw en St. Joosland was een parcours aangelegd dat var, inzicht en deskundigheid blijk gaf en waarbij ook aan de aesthetische verzorging aandacht was besteed. Dit alles geschiedde onder een voor de sportieve doeleinden zeer geschikte temperatuur, maar een iet wat betrokken hemel, die de vrees wekte, dat het met de weersomstandigheden wel eens fout eou kunnen lopen. Maar gelukkig werd het met de middag werkelijk ideaal zonnig weer en kon het organiserend comité alle zorgen van zich zetten. En toen in de namiddag de kassa's letterlijk werden bestormd kreeg men aldra de stellige zekerheid dat financieel dit concours ten „kasstuk" zou worden. Het aantal toeschouwers steeg in de middaguren zelfs tot circa 6000, een tevoren in Axel nimmer op een concours geboekt aantal. Vermelden we dat rond het middaguur de gymnas tiekvereniging „T.H.O.R." uit Sas van Gent, vooraf gegaan door haar welgeoefende drumband een wande ling had gemaakt door de Wiestelijke stadswijken, ter wijl „Concordia" met drumband het oostelijk stadsdeel voor haar rekening nam. Daarna volgde de volgens het programma-schema vastgestelde massale rondgang door de stad, waarbij zich een deputatie ruiters te paard aansloot. Dit bracht direct een massa volk op de been en honderden sloten zich direct aan bij deze ruitermars, die zo kranig door onze straten defileerde. Na een inleidend welkomstwoord van voorzitter Jac. Dielemani werd te half twee door burgemeester Van Oeveren de officiële openingsrede uitgesproken, waar na de diverse paarden-nummers, afgewisseld met de gymnastiek-demonstratie's achtereenvolgens in non- stop-tempo aan de orde kwamen. Een gedurige mensenstroom naar het terrein die via de Kinderdijk onafgebroken aanheid, bewees dat de intensieve propaganda van de organisatoren succes had gehad. Met levendige belangstelling werden de onderschei den nummers gevolgd en het fraai gelegen met bomen omzoomde sportterrein bood als vanouds weer zijn historische Pir.kster-aanblik. Levendig en glorieus, zo als we ons dit van tientallen jaren terug voor de geest kunnen roepen. Hieronder volgen de gedetailleerde uitslagen Springconcours klasse B: 1. Bram Van Nieuwen- huisen, met „Bram" (Walcheren) 2. A. van Liere, met „Rudi" (Oranjezon) 3. W. K. van Nieuwen- huisen, met „loco" (Oranjezon). Na dit nummer volgde een indrukwekkende parade van alle aan het concours deelnemende ruiters en amazones onder leiding van de parade-commandant Jac. de Feijter Jz. alhier. Dressuurproef achttallen: 1. Oranjeruiters, Willem stad 2. Schouwse Ruiters, Dreischor 3. L.R. Wal cheren, Nieuw- en St. Joosland 4. Eendrachtruiters, Oud-Vossemeer5. Oranjezon, Oostkapelle. Dressuurproef viertallen 1L.R. Noord-Beveland, Kortgene 2. Julianaruiters, Zaamslag 3. Oranje ruiters, Axel4. Veerse Dijkruiters, Veere. Individuele dressuur: 1. A. Maljaars met Peter (Oranjezon),: 2. D. A. van Nieuwenhuijzen met Runelly (Walcheren) 3. J. de Wilde met Sultan (Schouwse Ruiters). Individuele dressuur (ring II) 1. J. Munters met Deugniet (Oranjeruiters, Willemstad) 2. J. Stols met Derk Frans (Dreischor) 3. H. Knook met Haco (Willemstad). Kleine individuele dressuurproef: 1. A. J. Priester met Marco (Noord-Beveland) 2. J. J. van Oeveren met Tarzan (idem) 3. M. A. Geuze met Pol (Een drachtruiters). Jeugdnummer tot 14 jaar: 1. Simon den Exter met Tan ja (Oranjeruiters, Axel) 2. Piet van Nieuwen huijzen met Runelly (Walcheren) 3. H. Maljaars met Max (Oranjezon). Hierna volgde een voltige-nummer door de Een- drachtruitej^ van Oud-Vossemeer. Door de gymnastiekvereniging „T.H.O.R." uit Sas van Gent werd ter afwisseling eveneens een voltige nummer uitgevoerd. Als werkelijke clou van deze mooie sportieve mid dag werd onder leiding van mevr. Conolly, instruc- trice uit Veere een massale dressuur-demonstratie ge leverd waaraan alle aanwezige Shetland-pony's deel namen. Dit nummer oogstte een enorme bijval. (Vervolg pagina 2)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1