als alleen er op staat sch&öuw ov€R Leven MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET ho uctt de us in ten uit handen en voeten UIT ONZE OMGEVING AXEL HET DRAMA IN DE CATHARINA- POLDER. Stoffelijk overschot naar België overgebracht. Reconstructie van de moordzaak door de Nederlandse en Belgische justitie. Dinsdagochtend arriveerden hier ter plaatse ver schillende autoriteiten van de Nederlandse en Belgische justitie teneinde een reconstructie van deze de gemoederen zo zeer in beroering gebrachte - moordzaak te bespreken. Deze conferentie had plaats op het bureau van de Rijkspolitie in de Prins Hendrikstraat. Van Nederlandse zijde waren aanwezig de rechter-commissaris mr. Coester, met de sub stituut-officier van justitie, mr. Lebret, beiden uit Middelburge de pathaloog-anatoom dr. Zei- denrust uit Den Haag, benevens de districts commandant van de Rijkspolitie in het gewest Zeeland, Van Thiel, terwijl van Belgische zijde aanwezig waren de procureur des Konings, mr. Charles uit Brussel, mr. Van Weijmen, procu reur bij het Gerechtshof te Gent, mr. Delcour, substituut, de Belgische wetsdokters prof. Tho mas, pathaloog-anatoom, dr. Van Hecke en nog diverse andere autoriteiten en deskundigen. Een file auto's, waaronder ook een Belgische lijk-auto vulde alzo een deel van het Marktplein. Ten gemeentehuize werden de diverse forma liteiten verricht, nadat de moordzaak theoretisch was gereconstrueerd. Het onderzoek leidde vervolgens ook nog naar de Catharinapolder, in verband met de door de technische recherche uit Den Haag van de onmiddellijke omgeving van de misdaad ver vaardigde maquette, terwijl nog diverse getui gen werden verhoord. Nadat deze uitvoerige hande'ingen zich had den voltrokken werd op de R.K. begraafplaats de intussen opgegraven kist met de stoffelijke res ten in een Gentse lijkauto geplaatst, nadat deze in een zinken kist waren gesolten. De justitie en enke'e fami'ie'eden waren hierbij aanwezig. Onmiddellijk hierna is deze ongewone en veler aandacht trekkende macabere trein van ambte lijke autoriteiten via de grenspost Kapellebrug in de richting van Brussel vertrokken. Ook dr. Ze'dem-'-s' heeft deze reis als Nederlandse ver tegenwoordiger medegemaakt. Te Brussel zou, alvorens het stoffelijk overschot werd vrijge geven nogmaals een nog noodzakelijke lijk schouwing plaats hebben. Te 5 uur dinsdagnamiddag is, naar we nader vernamen, het s'achtoffer ten huize van haar moeder aan de President Rooseveltlaan te Gent opgebaard. Vrijdagochtend had in de St. Annakerk te FEUILLETON door CARRY VAN DER RIJKEN. 47) Ook makkelijker gezegd dan gedaan. Het leek aan tafel wel, of haar ogen telkens weer de kant van Jan Bonner uitgetrokken werden. Ze voelde hem kijken. En één keer het was onver- "i"d"'ijk keken ze elkaar pal aan. Een hoogrood kleurde Mariesjes smalle gezichtje. Neen, schudde ze meteen energiek. U nog koffie hielp juffrouw Van Welsum r>aa' onbewust over het penibele moment heen. Alstublieft, hield ze haar kopje bij. Uit louter dankbaar heid accepteerde ze het drabbige vocht. Zo gauw het kon, maakte ze, dat «e weg kwam van tafel. Ze huiverde bij het binnengaan van haar kamre. Als de herfst gaat komen, kan het kil zijn, bedacht ze. De bel ging. Een vrolijke stem onder aan de trap Is juffrouw Van Es thuis Wie kan dat nou zijn, ik ken hier geen levende ziel verwonderde Mariesje zich, toen ze haar naam hoorde. Vlug liep ze naar de gang. Agnes, jij Dat is leuk En Agnes van Raay was blij, dat ze gekomen was, toen ze het verraste blije hoorde in de stem van haar iong collega'tje. Kleed ie gauw aan zeg, we gaan naar ons toe. Ja maaraarzelde ze nog even. Ons moeder kwam zelf op het idee maakte -ne<! een eind aan haar bezwaren. Stijf gearmd, alsof ze al jaren vriendinnen waren, "tan'en ze de kant op van de Munel. Riesje had het druk met haar wedervaren te vertellen, eerst van haar ^"zo^k b'i de Overste, toen over het briefje van Jan Bonner. Als twee'bakvisjes liepen ze te gichelen. Hier woon ik, duwde Agnes een deur open. Staat altijd op een kier. Iedereen gaat hier zo Gent de plechtige uitvaartdienst plaats onder een overweldigende belangstelling. Hierna zijn de stoffelijke resten bijgezet in de familie-graf- kelder op het kerkhof van Gentbrugge. BEVORDERD. De heer J. Hirdes, dienstgeleider van de centrale velddienstpost der invoerrechten en accijnzen alhier, is bevorderd tot hoofdassistent van 's Rijks belastingen, zulks ingaande op 1 december j.l. AANBESTEDING WONINGEN IN DE KOM EN OP ZOUTE SPUI. Alhier werd dezer dagen ten gemeentehuize door de Centrale Dienst van Bouw- en Woning toezicht en Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen aanbesteed het bouwen van een 18- tal toegewezen woningen. Deze aanbesteding ge schiedde in twee percelen, n.l. 15 woningen in de kom der gemeente Axel en 3 op Zoute Spui. De uitslag dezer aanbesteding was als volgt D. Freyser, St. Jansteen, perceel 1 230.000, - perceel 2 46,000,-, massa 275.000, massa alternatief 278,500, - P. Rinders, Hoek, perceel 1 279.000, perceel 2 48,464 P. J. Fraayenhove, Spui, perceel 1 278.000, perceel 2 48.464, - J. A. Risseeuw, Spui, perceel 2 48.464, - J. van Poucke Zn., IJzendijke, perceel 1 228.000, - perceel 2 48.450,-, massa 276.000,- Gebr. de Theye, Terhole, massa 273.000, - massa al ternatief 276.000, - G. Gijzel, Westdorpe, massa 272.000, massa alternatief 275.000 J. Freyser, St. Jansteen, perceel 1 224 000, - perceel 2 ƒ45.300, massa 268.000,-, massa alternatief 271.000,- Gebr. y. d. Poel, Terneuzen, massa 265.000, - massa alternatief 268.000, F. Verstelle Philip pine, perceel 1 221.400, perceel 2 42.900, massa 263.400, - massa altern. 265.200, - Fa. P. A. van Hoeve Zn., Axel, perceel 1 217.600,-, perceel 2 ƒ43.600,-, massa 261.200,-, massa alternatief 265.000,- Fa. R. A. van Wiemeersch, Axel, perceel 1 216.874,-, perceel 2 ƒ43.640,-, massa 260.514,- Fa. Leenhouts, Sluis, perceel 1 217.000, - massa 258.500, - massa alter natief 259.900, - De gunning werd aangehouden. BISAM-RATTEN Door de rijks-kantonnier H. Knol alhier wer den tijdens zijn werkzaamheden langs het af wateringskanaal Hulst - Axel een paar niet alle daags uitziende, op waterratten lijkende dieren opgemerkt, die zich snel en duidelijk zichtbaar door het water bewogen. De ongewone wijze waarop zij dit deden trof zijn opmerkzaamheid en gewapend met een stevige stok begaf hij zich na zijn waterlaarzen inderhaast te hebben aan getrokken te water. Het duurde niet lang of hij had één der beide exemplaren getroffen en toen kwam hij tot de conclusie dat hij een zeer zeld zame vangst had gedaan, daar hij aanstonds con stateerde met geen inheems dier te doen te heb ben. Toen één zijner superieuren inmiddels ter plaatse was gekomen en deze in het gedode dier om zijn stompe snuit en zeer scherpe uit stekende voortanden een muskus- of bisamrat meende te zien, besloot hij ook de jacht op het tweede exemplaar voort te zetten. Ook hierin slaagde hij in zeer korte tijcH daarmede een staaltjt leverend van handigheid en tact, dat niet alledaags genoemd mag worden, want de beide beestjes, die ongeveer een 30 cm. lang zijn, zagen er zeer agressief uit. Door de heer K. zijn de beide exemplaren naar de Plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen opgezonden die op krachtige wijze de uit roeiing van dit soort knaagdieren (ook woel ratten genaamd) nastreeft. Oorspronkelijk komen de muskus- of bisam- ratten uit Noord-Amerika, waar zij vrij alge meen worden aangetroffen overal waar water is, waar zij dan holen in de oevers graven. In 1905 zijn enkele exemplaren uitgezet in Tsjecho- Slowakije van waar zij zich snel naar het Westen en over tal van Europese landen hebben uitge breid en vermenigvuldigd. In Nederland werden de eerste exemplaren in 1941 te Valkenswaard aangetroffen. Sindsdien zijn ze in toeqemende mate hier en daar ge signaleerd en hebben zij zelfs al verscheidene kolonie's gevormd, Elk die ergens een muskus- of bisamrat signa leert dient dit onverwijld ter kennis van de burgemeester te brengen. Ten onzent vindt het dier hier zeer gunstige levensomstandigheden. Bij voorkeur houdt het zich op in stilstaande wateren met begroeide oevers. Het voedsel is overwegend plantaardig of soms ook bestaande uit vis of schelpdieren. De zomernesten worden in droge oevers gemaakt, in het najaar worden de winterhutten gebouwd, die als opslagplaats van voedsel dienen. De bronsttijd valt van april tot Augustus, de werptijd in april tot september. De draagtijd duurt 23 dagen en jaarlijks zijn er drie tot vijf worpen van zes tot acht jongen, die zich reeds na 8 maanden weer voort kunnen planten, zodat de vermenigvuldiging geweldig is. maar binnen. Je komt altijd wel iemand tegen hier of daar. Ze had niets teveel gezegd. Van alle kanten kwamen ze opdagen door de gang, uit de kamer, van de trapleuning. In een minimum van tijd was Mariesej omringd door vele jeugdige Van Raaytjes. We zijn met tien kinderen, lachte Agnes. Hier he bje er, geloof ik, een stuk of zes. Twee liggen er al op bed en mijn oudste broer is niet thuis, die stu deert in Nijmegen. Kom gauw even mee naar vader en moeder, dan ken je ineens de hele familie. Een grote gezellige huiskamer, met alle kentekenen van een talrijk kroost. Ons moeder 1 stelde Agnes voor. En Mariesje keek in een paar zulke vriendelijke ogen, dat ze zich meteen thuis voelde. Het is hier „Huize-kom-maar-binnen" kind, zei mevrouw Van Raay hartelijk. Je komt maar zo dikwijls je er zin in hebt. Jaap, wat zie ikeen scheur in je broek. Vader, een kennisje van Agnes Wat wat zei je vrouw Een klein, dik mannetje, diep weggedoken in een grote fauteuil, kwam wat verstrooid van achter zijn krant te voorschijn. Hij gaf Mariesje een stevige handdruk, zei zo iets als „maak-het-je-gemakkelijk", verschoof zijn pijp een keer naar zijn andere mond hoek en verschool zich dan opniew achter zijn Maas bode. We gaan eerst maar een uurtje naar boven, Moeder, zei Agnes. Nee nou niet het hele stel mee hoor; Mariesje komt nog dikwijls genoeg hier... Dit tot de kleintjes, die ook mee wilden. De centrale verwarming brandde zacht op de kamer die Agnes met een van haar zusjes deelde. Fijngenoot Mariesje. Agnes liet haar boeken zien dan een stel kiekjes. Wie is dat vroeg Riesje. Ze wees op een foto van een knappe jongen met een opent^mstig gezicht. Onze Michel, de oudste. Verleden jaar heeft hij zijn candidaats al gedaan, lichtte Agnes haar ip. In Nijmegen hè Wat studeert ie Oude ^tlpn, Vader is geweldig trots op hem. r- Ik geloof, dat je vader reuze streng is, al ziet hij er niet naar uit, Dat heb je gauw gemerkt, vond Agnes. We vliegen allemaal voor hem. En denk maar niet, dat we hem ooit durven tegenspreken. Later, toen de jeugd naar bed was, dronken ze beneden thee. Al gauw zat Mariesje druk te vertellen. Mevrouw Van Raay was een van. die mensen, die met zo'n warme belangstelling kunnen luisteren, dat iedereen hen als vanzelf in vertrouwen neemt. Even schudde ze haar "hoofd toen het meisje liaar vertelde, vanaf morgen bij de Zusters te kunnen komen. We zullen zorgen, dat je zo gauw mogelijk ergens anders onder dak komt, beloofde ze. Elke avond negen uur binnen, nooit ergens naar toe te kunnen, is ook niets voor zo'n jong meisje. Negen uur I schrok Mariesje. Daar heb ik zelfs nog niet aan gedachtEn na die tijd is het hele huis natuurlijk gewoon uitgestorven over een week ben ik totaal vermummied Weet je wat, bedacht Agnes, ik kom zo tegen half negen bij je en laat me gewoon insluiten. Dan help jij me later door een spreekkamerraam of zo naar buiten. Reuze idee, vond Mariesje opgelucht. Nou vind ik het al half zo erg niet meer, Komt niets van in, besliste Mevrouw. De eerste de beste agent zou je oppakken. Jullie lijken wel een stel ondeugende bengels inplaats van be zadigde schooljuffen. We zullen gauw een ander pen sion voor je zoeken kind en tot zo lang Pick up your troubles and smile Ze gaf Mariesje een hartelijk knikje. Jullie moeder is een schat, zei Riesje wat later op straat tegen Agnes. Ik houd nu al van haar en ik loop' toch heus niet zo gau wwarm Je moet maar dikwijls bij ons komen. Kun je Deze wordt door het Europese klimaat bovendien buitengewoon begunstigd. Het bont is van grote waarde. Bij het kenne lijke zwangere wijfje, door de heer K. gedood, viel dit op om zijn fraaie bruine kleur en de ge aardheid van de donzig behaarde vacht. Ongetwijfeld zal door de Rijksdienst een diep gaand onderzoek worden ingesteld, daar de be strijding van deze schadelijke dieren, die naar men zegt - dijken kunnen doorwoelen en ver zwakken met grote kracht, o.a. door vangst- premie's wordt gevoerd. In gevangenschap leeft het dier hoogstens twee tot drie jaar. HET GROTE PINKSTER-EVENEMENT. Het groots opgezette concours-hippique alhier op 2e Pinksterdag a.s. belooft een bijzonder evenement te worden. Meer dan 100 ruiters en amazones uit Zeeland en Noord-Brabant, alle aangesloten bij de Kon. Federatie van Lande lijke Rijverenigingen zullen met hun fraaie rij en springpaarden een bijzondere show geven op het terrein aan de Kinderdijk. Aan de jeugd is de toekomst, zo meent het bestuur en daarom komen er ook 13 pony-ruitertjes, die meerdere nummers zullen demonstreren, die iedereen in geestdrift moeten brengen. Zo nemen zij kleine hindernissen, rijden gezamenlijk een ingestu deerd nummer en worden dan voor de karretjes en rijtuigjes gespannen om zo te trachten de eerste prijs te behalen. Dit zijn nummers die nog niet eerder in Zeeuwsch-Vlaanderen vertoond zijn. Een groep van Tholen verzorgt acrobatiek te paard en laat het bekende paard „Paul" zijn bekende vrijheidsdressuur zien. Afwisseling is er genoeg, want de bekende gymnastiekvereniging „Thor" uit Sas van Gent laat zien dat het turnen behalve gezond, ook een strelihg voor het oog is. Zij komen met een 60-tal leden. Eveneens verschijnt de muziekvereniging „Concordia" uit Axel met haar drumband om voor de muzikale opluistering te zorgen. Deze muziekvereniging maakt om 12.30 uur eerst ge zamenlijk met de ruiters een rondmars door de Axelse hoofdstraten. Des morgens om 8 uur vangen reeds de dressuurproeven aan, die de gehele morgen zul len voortduren, waarna om 1.30 uur officieel het middagprogramma wordt geopend. We menen dan ook dat het actieve bestuur een zeer boeiend programma heeft samengesteld» dat voor elk wat wils zal bieden. Het belooft een ouderwetse druke dag te worden, bij de water toren. zondag niet komen eten Ja zeg, doe het. Dan is opze Michel ook thuis en is het hele stel compleet. Zondag komt Mams Dan gaat het natuurlijk niet. Maar een volgende keer graag, accepteerde Riesje. Dicht bij huis Agnes was halverwege omge keerd zag ze Jan Bonner. Het was duidelijk, dat het om haar te doen was. Nauwelijks was ze de hoek om, of hij liep op haar toe. Juffrouw Van Es, loopt U een eindje mee om Ik heb al zo lang op U staan wachten, voegde hij ei nog al kinderachtig aan toe. Maar dit laatste zinnetje brak ook meteen Mariesjes verelgenheid. Hoor eens, zei ze zacht maar gedecideerd ik geef niets om Uen om geen enkele jongen. Maak het me nou niet lastig en wacht niet meer op me. Even goeie vrienden Ze stak hem haar hand toe. Even greep hij haar vingers, kneep jongensachtig hard en beende toen zonder omkijken de straat uit. De volgende dag een vrije woensdagmiddag huisde Mariesje over. Het afscheid van juffrouw Van Welsum was niet bepaald ontroerend. En het was met een zucht van verlichting dat Mariesje de deur achter zich dicht trok- Warempel, daar stond Jan Bonner weer. Geirrlteerd deed ze, of ze hem niet zag. Maar de volgende seconde voelde ze de zware koffer over nemen. Veel te zwaar voor kleine meisjes en eh ik heb nog wat goed te maken bij U. Als U het wilt zal ik een paar passen achter U lopen. Zijn stem was nu vriendelijk en gewoon. Ze lachte. Reuze geschikt van U. Het ding is heus zwaar. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 2