AXELSE COURANT Een grandioze lichtstoet ZEELAND deze week: r^L. '""C "I J. C VINK Huid genezing Spit, Spierpijn ZATERDAG 9 MEI 1959 73e Jaargang No. 32 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEE# WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL Doordat het met spanning verbeide gloriuze sluitstuk van de feestelijkheden op de 50e ver jaardag vanH.M. de Koningin tengevolge van de niet dienende weersomstandigheden moesten worden afgelast en zodoende verschoven werd naar een avond met mildere temperatuur, kon de uitgestelde lichtstoet j.l. dinsdagavond op de Nationale Bevrijdingsdag haar omgang door de stad maken, omstuwd door vele honderden. Het moet gezegd worden dat de Axelse jeugd zich op de avond van de Bevrijdingsdag weer eens van haar beste zijde deed kennen en dat de oranje-liefde op ouderwetse wijze ruim baan liet breken. Op bijna massale wijze werd uit alle kringen der bevolking meegedaan. De optocht op zichzelf, die op zeer spontane wijze in een minimum van tijd georganiseerd was, moge dan niet het cachet hebben verkregen dat we bij vroegere feestelijkheden hier op vaak imponerende wijze zagen gemanifesteerd in ar tistiek opgetuigde wagens, schitterende transpa ranten - ditmaal hebben de Axelaars en heus niet enkel maar de schooljeugd, weer eens echt laten zien dat het hem niet altijd in de eerste plaats zitten moet in overdreven uiterlijk ver toon en kostbare wagens met versieringen of soms weinig zeggende allegorie. Ditmaal - het moest en het zou doorgaan is het „feest" waartoe de lichtstoet waarlijk is uitgedijd recht uit het hart geweld. En daar de stemming er zo duidelijk was en sprak, was het ook niet te verwonderen dat er een massale deel neming bleek, toen de vele honderden school kinderen en de rijpere jeugd zich op het par keerterrein gereed maakten voor de opstelling. Ruim een halve kilometer lang was de kleur rijke en fantastisch verlichte stoet, die zich met „Hosanna" aan het hoofd en de beide andere muziekverenigingen „Thalia" in het midden en „Concordia" aan de staart vervolgens in be weging zette en meer dan anderhalf uur lang door de Axelse straten trok onder voortdurende lustige marsmuziek en het geroffel en getrom van de diverse drumbands die de korpsen vooraf gingen. Hossende jongens en meisjes omstuwden het geheel en overal trok de lange rij van feestelijk in de nationale kleuren uitgedoste stoet levendige belangstelling van de inwoners. kA VoofheNere Baby-huidje ^TBABYDERM oliede.rzzeep Spreekwoorden. Het heeft de commissie heel wat uren werk gegeven om tot eenbeslissing te komen. Er wer den ruim 550 formulieren ingeleverd. Een 20-tal waren goed en bij loting werden 10 prijzen van 5, - hiervoor toegekend. Veel groter was het aantal waar enkele kleine foutjes in zaten en die blijkbaar door de jeugd zelf was ingevuld zonder enige hulp van woordenboeken. Uit deze vele werden een 20-tal trootstprijzen toegekend van 2,50. Hiervoor werden waarde bonnen toegekend te besteden bij de winkeliers, die aan deze wedstrijd hebben meegedaan. De winkeliers worden verzocht deze waarde bonnen spoedig bij de penningmeester, Wilhel- minastraat 6 ter betaling aan te bieden. Puistjes verdrogen door Purol-poeder NEDERLANDSE WIELRIJDERS ONWETEND MET BELGISCHE VERKEERSREGELS. Dit heeft vaak noodlottige gevolgen, zegt de A.N.W.B. De Nederlandse wielrijders zijn in België veel al een gevaar op de weg, aldus de A.N.W.B. Uit de rapporten van de Belgische verkeerspolitie blijkt, dat de Nederlanders, die per fiets het buurland intrekken niet of nauwelijks op de hoogte zijn van de daar geldende verkeersregels. Plotseling kunnen zich verkeerssituatie's voor doen, zegt de Toeristenbond, die noodlottige ge volgen hebben als de weggebruikers zich niet aan de verkeersvoorschriften houden. Als de Neder landse wielrijders zich in het Belgische verkeer begeven zonder zich aan te passen aan de daar geldgnde gedragsregels, brengen zij niet alleen zichzelf maar ook anderen in gevaar, waarschuwt de A.N.W.B. Het is in België verboden, zegt de Bond, bin nen de bebouwde kom met twee of meer personen naast elkaar te fietsen. Ook bij de nadering van een motorvoertuig of een bespannen wagen mo gen de wielrijders niet naast elkaar rijden. Het medevoeren van één persoon is uitsluitend ioe- gestaan als het rijwiel hiervoor speciaal is in gericht. De z.g. amazone-zit is voor de duo passagier verboden men mag alleen schrijlings achterop de fiets zitten. Aardige kindersprookjes en een echt Sneeuw witje, fraai versierde buurtwagens, waaronder die van het „Sluisje" zeker ook een ereplaats verdiende gaven het stijlvolle en onmisbare ca chet dat een lichtstoet behoeft. De gelukkige ge zichten van de meisjes en jongens met lampions of andere attributen getooid brachten de ge wenste sfeer en toen zowat alle gedeelten van de stad bezocht waren en het op de Markt tot ontbinding van de stoet kwam, toen werd het pas feest en herinnerden we ons levendig de ongedwongen vreugde die zich in de bevrijdings dagen en op de eerste herdenkingsfeesten op zo overweldigende wijze manifesteerden. Om beurt voerden onze muziekverenigingen nog een populair programma uit en de jeugd werd niet moe en danste hoste in vele meters lange rijen, todat ook hier een eind aan kwam. Dank zij onze plaatselijke Oranjevereniging is voor de eerste maal sinds haar bestaan bewezen dat er een leidinggevend orgaan nodig is dat onze nationale feesten tot hun recht kan doen komen. Deze 50-jarige geboortedag, met de daarop noodgedwongen op de Bevrijdingsdag gevolgde keurig geslaagde lichtstoet heeft op de duide lijkste wijze bewezen dat Axel een Oranjever eniging behoeft omdat onze stad vanouds en in hart en nieren oranjegezind is en zich op zulke dagen, op passende, maar ook spontaan en geest driftig wil uiten. Wij menen dat deze jubileumherdenking dit wel zeer duidelijk heeft gemaakt. Ook en vooral door de zo geslaagde lichtstoet. Wat deze lichtstoet betreft, heeft de commissie de volgende prijzen toegekend Groepen 1. „Sneeuwwitje", groep van de Chr. Nat. School, Nieuwstraat 2. „Thalia" 3. Gidsen 4. IJsclub „Bossekreek en Sluisje" 5. „Piempampoentje", aparte groep van Chr. Nat. school, Nieuwstraat, die dit geheel zondre enige leiding tot stand brachten. Kleine groepjes en aparte personen 1. Ned. Bloemenmeisje 2. Oranje Boven 3. Fee met elfjes 4. Drie Musketiers 5. Atoom 6. Harten Haas en Vrouw 7. Volendammertjes. Zeeland en de vrije natuur. Vorige week werd door het ContactcentTum op voorlichtingsgebied een bijeenkomst belegd, waarop onder meer cijfers werden gegeven, ver strekt door de Rijksdienst voor het Natioale Plan, over de oppervlakte grond in Nederland en de verschillende provincies, bestemd voor de recreatie. Wat Zeeland betreft, werd gezegd, dat hier slechts honderd hectare beschikbaar was als „vrije natuur". Er bleek echter, dat dit cijfer in hoofdzaak betrekking had op de duinen. Daan- in was niet begrepen de oppervlakte strand en evenmin het gebied, of beter gezegd de ge bieden, die men alleen mag betreden, wanneer men in het bezit is van een toegangskaart (welke kaarten in het algemeen op aanvraag vlot wor den verstrekt). Bovendien komen binnen afzien bare tijd de recreatiegebieden „Braakman" en „Drie-eilanden-plan" er bij. En misschien ook nog het recreatiegebied „Grote Kreek" Neptunus gaat in Middelburg resideren. Het lijkt gek, maar Neptunus zal in de loop van dit jaar zijn residentie in Middelburg ves tigen. Niet op het droge, maar ook niet in het water. Neptunus heeft als zetel gekozen de toren spits van het stadhuis te Middelburg, waar hij als windwijzer dienst zal gaan doen. Het gevaarte is ruim een meter lang en weegt 185 kg. Uitbreiding recreatie te Cadzand. Cadzand, dat bij de vacantiegangers toch al in trek is wegens het mooie zeestrand, krijgt er straks een attractie bij in de vorm van miniatuur golfbanen. Na moeizame onderhandelingen hebben de initiatiefnemers, de heren P. van Cruijningen en J. A. de Nijs, vergunning gekregen, de banen aan te leggen in de buurt van de duinen. Nog met Pinksteren zal de baan vermoede lijk voor het publiek opengesteld kunnen worden. „De Volharding" van Zaamslag in uniform. De leden van de Zaamslagse harmonie „De Volharding" zullen nog deze zomer in uniform concerteren. Dit zegt misschien nog niet zo heel veel, omdat al meerdere muziekgezelschap pen in onze omgeving geüniformeerd zijn. Wanneer we echter bedenken, dat de aan schaffing van jassen, broeken en petten voor het 38 leden tellende korps ongeveer 7000, - vraagt, dan betekent dit zeker voor een gemeente als Zaamslag al iets. Als daarbij nog wordt vermeld, dat kort na de bevrijding reeds 6600, werd bijeen ge bracht voor de aankoop van nieuwe instrumen ten, terwijl in 1952 alle instrumenten van dit gezelschap werden vernieuwd, waarvoor een be drag van 11.000,- nodig was, dan kunnen we gerust zeggen, dat op Zaamslag iets ge- presteerd werd En dan zouden we bijna gaan vragen Waar blijft Axel Verdere uitbreiding van de recreatie. Hierboven hadden we het reeds over de re creatie, of liever gezegd over de ontspannings mogelijkheden. Ook bij Kamperland komt nu gelegenheid om de vacantie door te brengen. Vlak achter de Kamperlandse Duintjes is dezer dagen de eerste van twaalf te bouwen bungalows gereed ge komen, op een terrein, dat plaats kan bieden aan vijf en vijftig bungalows en een hotel. Deze bungalows hebben een kamer, twee slaapkamers, een keuken, toilet en douchecel. De Kamperlandse Duintjes in de Onrust polder vormen (nog steeds) een gebied van rust, waar het voor de vacantieganger, die in derdaad wil uitrusten, zeer goed toeven is. School-centralisatie in Terneuzen In Terneuzen is men druk bezig met de vraag of de beide bestaande openbare lagere scholen moeten worden samengevoegd ja dan neen. Zoals bekend, is de ene openbare school (school A) ondergebracht in hetzelfde gebouw waarin de openbare mulo-school is gevestigd. De voorstanders van de samenvoeging zeggen, dat de ulo-school zeer veel gebrek aan ruimte heeft, zodat het beter is, de openbare school uit dit gebouw over te brengen naar de Zuidland- school, welke dan zou moeten worden uitgebreid met een tweetal vleugels. Voorts verwachten zij een steeds verder gaande „ontvolking" van de oude Terneuzense stadskern ten bate van de nieuwe wijken. Bovendien zou dan de mulo- school meer ruimte en armslag krijgen. De tegenstanders van dit plan voeren aan, dat school A nog 240 leerlingen telt en dat de „veroudering" van het centrum van Terneuzen nog niet zo'n vaart zal lopen, terwijl de Zuid- landschool niet centraal gelegen is. Bovendien, zo zeggen zij, zou hierdoor de laatstgenoemde school veel te groot worden. De voor- en tegenstanders hebben gelegenheid gehad hun zienswijze tegenover de Inspecteur van het Lager Onderwijs, mr. L. G. Wolf en de burgemeester van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Teilegen, uiteen te zetten en toe te lichten. Zeeuwse rheuma-patiënten in Limburg op vacantie. De Nederlandse Vereniging tot Rheumatiek- bestrijding heeft aan vijftig rheuma-patiënten uit het gehele land vijf dagen vacantie in Valken burg aangeboden. Onder deze vijftig waren vijf Zeeuwen. Eigenlijk behoeft niet te worden vermeld, dat deze mensen bijzonder genoten hebben. Het ligt in de bedoeling, deze vacantie vol gend jaar te herhalen, zij het dat dan natuurlijk weer andere patiënten een beurt krijgen. Commissaris der Koningin recipieerde. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin heeft de Commissaris der Koningin een receptie gehouden in de Statenzaal te Mid delburg. Als naar gewoonte heerste er een bij zonder prettige stemming. Provinciale boot te Breskens. De oude fuik van de provinciale boot te Breskens, waaraan nog steeds de reserveboten aanleggen, zal niet zoals oorspronkelijk de be doeling was, deze zomer, maar eerst in het na jaar worden overgebracht naar de nieuwe haven. Hierdoor zal het mogelijk zijn in de drukke zomermaanden zo nodig reserveboten in te leggen. LOSSE GEDACHTEN MOEDERDAG. Wanneer de gedachten vooruit vliegen, komen zij in deze week allicht terecht bij Moederdag. Er zijn zoveel dagen tegenwoordig en het is maar gelukkig, dat wij via de pers en de winke liers aan al die bijzondere dagen worden her innerd, want anders zouden we ongetwijfeld de kans lopen er één te vergeten. Moederdag, vaderdag, dierendag, dag van de Verenigde Naties en ga zo maar door. Dan hebben de daarnaast zelfs al weken boekenweek, week van de fotografie en derge lijke. Maar als er één dag is, die we niet mogen ver geten, dan is het toch zeker wel Moederdag De dag, waarop de moeder bijzonder voor het voetlicht komt. Min of meer toch werkt moeder in het alge meen wat achter de schermen zij treedt niet zo op de voorgrond. Moeder weet zich weg te cijferen zij plaatst zich als dat nodig is, wel wat achteraan. Maar op de tweede zondag in mei komt moeder op de voorgrond. Niet omdat zij dat zelf graag wil, maar om dat de kinderen haar eens één dag in het jaar speciaal willen danken voor hetgeen zij het ge hele jaar door dag-in, dag-uit voor het gezin doet. Ja, dag-in, dag-uit Want al weet moeder zich weg te cijferen, toch is zij het, die zorgt, dat het in de huishouding op rolletjes loopt. Zij is het, die zorgt, dat ge regeld het eten op tafel komt zij zorgt voor de kleren zij naait en stopt zij zorgt, dat alles proper en netjes is zij zorgt Ja, zij zorgt Zij zorgt niet alleen voor het materiële. Op wie rust voor het grootste gedeelte de taak, de zware taak van de opvoeding Op moeder Bij wie komen de kinderen het eerst, wanneer zij wat hebben uitgespookt, wat niet in de haak is en waarmee zij toch voor de draad moeten komen Bij moeder Wie moet de kinderen troosten Moeder I Bij wie is een geheimpje veilig Bij moeder Waar ga je met je teerste gedachten naar toe Naar moeder Daarom Moederdag en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met Niet om moeder grote, en dure cadeaux te geven O nee dat zal moeder echt niet in de eerste plaats op prijs stellen. Moederdag om op die dag eens in het bij zonder te tonen hoe lief we moeder hebben Dit kan op allerlei manieren. De echte liefde van het kind zal zeker wel middeltjes weten te vinden om dat moeder te laten voelen. Help haar die dag eens in het bijzonder. Verwen haar eens in het bijzonder. Laten wij dankbaar zijn, uitermate dankbaar dat we een Moeder hebben Uitbreiding kanaal Gent - Terneuzen. De Rijkswaterstaat heeft thans de percelen aangewezen, welke zullen moeten worden ont eigend in verband met de verbetering van het kanaal Gent - Terneuzen. Aan de oostzijde van het kanaal zullen in Sas van Gent in verband hiermede een aantal huizen moeten worden afgebroken. In Zelzaete zouden zelfs een 300 woningen moeten ver dwijnen. Kringvergadering van het Rode Kruis. De kring Zeeland van het Rode Kruis ver gaderde vorige week zaterdag te Goes onder voorzitterschap van de kringcommissaris, mr. J. A. Heyse uit Middelburg. Deze deelde mede, dat het nieuwe Rode Kruis- schip „J. Henry Dunant" op 23 mei a.s. zal worden overgedragen. Van 13 tot 18 juni daaraanvolgend is er voor de Zeeuwse chronische zieken gelegenheid om met dit schip een rondvaart te maken. De tocht zal ditmaal gaan van Terneuzen via Vlake en Zijpe naar Alblasserdam, Utrecht, Wijhe, Wijk bij Duurstede, Moerdijk en daarna weer terug. Tijdens deze vergadering werd aan mej. A. Houtman, secretaresse van de afdeling Schou- wen-Westhoek, en de heer D. C. Bouwense, burgemeester van St. Maartensdijk en voorzitter van de afdeling Tholen, de medaille van ver dienste in zilver uitgereikt. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummert 6 cent Kwartaal-abmnement t Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ih^ tonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein^ Idvertentiën (maximum regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra Huidzuiverheid- Huidgezondheid

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1