Park< IfTWTSy NIEUW. f 22,75 FLINKS JONGELUI Stichting Axelse bad- en zweminrichting Hi lief cier lezing arker Last Tan zenuwen Huid BEKENDMAKINGEN Houdt de winter uit handen en voeten. Sierlijke. ech< vrouwelijke vulpeo Fa J. C. Vink Markt 12 Axel Te koop Woonhuis met landbouwschuur Dr D Dorrepaal gas- en/of waterfitter of electriciën FIRMA GEBRS VAN RIJN - AXEL P. F. van Hootegem, burgemeester van Sluis, de heer A. P. Kostense, burgemeester van Biervliet en de heer Joh. de Vries, directeur van het P.T.T.-kantoor Hulst. In onze gemeente werden door burgemeester Van Oeveren nog de volgende koninklijke onderscheidingen uitgereikt Aan de heer Th. Meertens, Polenstraat 32, de ere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, wegens 40 jaar dienst als voorman-landarbei der op het landbouwbedrijf van de heer Iz. de Feijter, Beoostenblijse straat. Aan de heer Th. J. Borghstijn, Koestraat 16, de ere-medaille in brons wegens 40 jaar dienst als maga zijnmeester bij de fa. Borghstijn te Hulst. Verder werd ook nog een oud-Axelaar benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau n,l. de heer W. Gilijamse, thans woonachtig te Den Haag en werkzaam als technisch hoofdambtenaar le klasse bij de dienst der genie. AXELSE ACTIVITEIT OP BELGISCH SMOKKELFRON7. Drie elkaar opvolgende dagen in de eerste helft dezer week hebben de regionale bladen aan deze en gene zijde van de grens melding gemaakt van aan houdingen en achtervolgingen met arrestatie's van Axelaars, die een onmiskenbare activiteit aan de dag hebben gelegd ter zake van de blijkbaar nog steeds lonende smokkelarij van boter. Nu de samenwerking in dit opzicht zowel aan de Hollandse als de Belgische zijde voortreffelijk en steeds efficiënter blijkt te worden, zijn de resultaten die door de ambtelijke apparatuur worden geboekt ook navenant en gaat er bijna geen dag voorbij waarop aanhoudingen en arrestatie's plaats vinden. Allereerst werd melding gemaakt van een bijna ge slaagde doorbraak op het botersmokkelfront tussen Lembeke en Caprijke, waarbij in een personenauto 600 kg. boter werd aangeslagen, die verborgen was op een wijze die duidelijke aanwijzing was van „vak kundigheid" te dezer zake. De bestuurder, zekere Q., woonachtig te Eede.werd in verzekerde bewaring ge steld. De douane uit Lokeren wist ongeveer tezelfdertijd eveneens haar slag te slaan door de aanhouding van een met een Nederlands kenteken voorziene personen auto, die een hoeveelheid van 550 kg. boter bleek te bevatten en bestuurd werd door de chauffeur J. B. S., wonende te Axel, die eveneens werd gearresteerd. De surveillerende ambtenaren van de gemotoriseerde z.g. „vliegende brigade" van dezelfde douanepost te Lokeren opereerden vervolgens j.l. zondag in de om geving van de gemeente Meerdonk, toen zij een Neder landse personenauto aanhielden welke niet minder dan 845 kg. gesmokkelde boter bleek te bergen, ver tegenwoordigende reeds op zichzelf een waarde van 3250,Ook de bestuurder van deze auto, zekere W. uit Axel werd geverbaliseerd en aangehouden. Ook een derde Axelse botersmokkelaar werd daar op dinsdagochtend te Dendermonde achter slot en grendel geborgen, nadat een wilde achtervolging door de Belgische douane had plaats gehad, waarbij de revolvers om het hardst knalden, als gold het een razzia in een Wild-West-film. Het was de Axelaar P. G. die als bestuurder van een grote Amerikaanse wagen bij aanhouding frauduleus niet minder dan 900 kg. boter bleek te vervoeren. De Belgische ken tekenplaat bleek bovendien vals te zijn. Intussen had alweer te Caprijke een aanhouding plaats. Hier sloegen de dienstdoende ambtenaren 900 kg. boter aan en werd zekere P., ditmaal een Belg uit Oost-Eecloo ingerekend en naar Gent vertranspor- Ateerd ter inhechtenisneming. De botersmokkelarij bergt derhalve veel risico's in zich. BEJAARDENSOCIETEIT BESLOOT HET SEIZOEN. In het Torenlokaal der Ned. Herv. Kerk aan de Koestraat kwaim woensdagnamiddag de bejaarden sociëteit voor het allerlaatst in dit seizoen bijeen, onder leiding van vicaris den Blaauwen. Deze vond hierin aanleiding nog eens uitzonderlijke dank te brengen aan allen die van week tot week weer op de bres stonden om de bijeenkomsten prettig te doen verlopen. Vooral de dames, die hij de „blauwe engelen" noemde prees hij ten ezerste en presenteerde hen beiden een bouquet tulpen, hetgeen met hartelijk applaus werd beantwoord. De heer J. de Visser bracht als een der oudste be jaarden namens allen dank en sprak de hoop uit dat men elkaar in het najaar weer allen in gezondheid zal mogen ontmoeten. 25-JARIG JUBILEUM. In de ruime cantine van Garage Cito alhier kwam deze week het voltallig personeel bijeen, ter gelegen heid van bet 25-jarig dienstjubileum van chauffeur A. Dellaert. De heer J. Esselbrugge, de oudste directeur memo reerde in zijn openingswoord de ijver en dienstbetrach- ting van de jubilaris en bedacht dat het aantal door „Albert" afgelegde kilometers in de millioenen loopt. Naast de gebruikelijke enveloppe met inhoud over- handigde de heer Esselbrugge het A.N.W.B.-diploma 0 flSJnet insigne voor 25 jaar trouwe dienst. Namens het personeel sprak de heer Audenaerde, die in een geestige speech de kwaliteit van Dellaert naar voren bracht. Ook hij overhandigde een passend ge schenk. Reeds eerder op de dag was ook mevrouw Dellaert in de hulde betrokken en adnig in de bloe metjes gezet. Zichtbaar ontroerd dankte Dellaert voor de belang stelling en sprak de hoop uit nog vele jaren de be langen van „Cito" te mogen dienen. Tot laat in de avond bleef het gezamenlijke perso neel gezellig bijeen. EINDFUIF DANSLES. Zaterdagavond jd. werd in Hotel „De Stadsher berg" alhier de eindfuif gehouden van de dansqursus 19581959 onder leiding van de heer v. d. Lavoir uit Hulst. Olm de zaal een beetje te vullen was ook de dansclub „Terpsichore" uit Hulst uitgenodigd, hield een leerling van de cursus een toespraakje waarin Nadat de heer v. d. Lavoir de avond had geopend hij ook namens verscheidene leerlingen voorstelde een club op te richten die ten doel heeft het instuderen van moderne dansen en tevens van tijd tot tijd een soort gelijke gezellige avond te beleggen. Dit voorstel kreeg veel bijval. In de pauze van de goed georganiseerde avond wer den de gasten uit Hulst en de leerlingen op koffie met gebak onthaald. Namens alle leerlingen boden enkele jongedames een langspeelplaat aan de heer v. d. Lavoir aan en bloemen aan mevrouw v. d. Lavoir. Tot half twaalf werd de avond nog gezellig door gebracht met dansen, afgewisseld met enkele spelletjes waarna allen verlangend naar de eerstvolgende dans avond huiwaarts gingen. ONTKNOPING VAN DRAMA IN DE CATHARINA-POLDER. Voorbedachte rade door dader ontkend. Ongeveer terzelfdertijd als waarop ons blad zater dagochtend werd bezorgd was door de landelijke pers en radio wereldkundig gemaakt dat door de gearres teerde Belg Xavier de Backer, de echtgenoot van de zo gruwelijk om het leven gebrachte 38-jarige Julienne Schietse, inzake deze moord een bekentenis werd af gelegd, zodat de gebeurtenissen na zijn arrestatie en het zware kruisverhoor zich wel in snel tempo hebben opgevolgd. Nader werd nog vernomen dat de B. hard nekkig blijft volhouden dat van voorbedachte rade geen sprake is geweest. Relaas van de moordenaar. Op de avond van 6 april maakte volgens zijn zeggen de B. mët zijn vrouw een trip naar Zeeuwsch-Vlaanderen, op welke tocht na het pas seren der grens nabij Koewacht een heftige twist zou zijn ontstaan omtrent de slechte verhouding in hun huwelijk. Zo hoog zou volgens de moordenaar deze twist zijn opgelopen dat hij op een gegeven ogenblik zich niet kon beheersen en zijn vrouw met de rechter hand bij de keel vatte terwijl hij met de andere hand ten revolver op haar richtte en een schot afvuurde dat zijn vrouw in de rechterslaap trof. Dit laatste schijnt tegenstrijdig met het sectie-rap port, hetwelk gewaagt van een kogel in het voorhoofd. Onder het vele onverklaarbare in de verklaringen van de moordenaar komt verder voor, dat hij na de moord te hebben gepleegd met het lijk naar de een zame Catharina-polder is gereden, waar hij het ont zielde lichaam ontdaan heeft van trouw- en ver lovingsringen en vervolgens in de sloot heeft gelegd. Zijn luguber nachtelijk werk heeft deze demonische misdadiger daarop voltrokken door het levenloze li chaam te overgieten met benzine om het daarna in brand te steken. Ter verklaring werd door hem hieraan toegevoegd dat hij altijd een bus gevuld met benzine in de wagen meevoerde. Jagend naar een alibi. Na zijn monsterachtige daad heeft de B. vervolgens het toneel van de misdaad verlaten en reed hij in een razend tempo terug naar België teneinde zich in de woonplaats van zijn ouders, Blaasveld, een kloppend alibi te kunnen verschaffen. Alvorens hij tegen de nacht de terugtocht naar de Belgische hoofdstad ondernam, alwaar hij bij een ad vocaat in ruste in betrekking was als huisknecht, heeft -hij nog geruime tijd doorgebracht ten huize van zijn ouders. Hij zou daar rond 11 uur des avonds zijn aangekomen, een bewering die niet nader door ge tuigen kon worden bevestigd. Zelfs de dienstbode van de advocaat met wie de moordenaar relatie's onderhield, kan dit niet bevestigen. Omtrent de verdwijning van diverse voorwerpen, aan zijn vrouw toebehorend, kan de B. geen nadere verklaring geven. Een handtas met bloedsporen en een met bloed bevlekte plaid en de revolver bleven nog spoorloos. Tijdens zijn verhoor verklaarde de B. o.a. nog op zettelijk het praatje rondgestrooid te hebben dat zijn vrouw over 15.000 francs zou hebben beschikt, zulks teneinde aanvaardbaar te kunnen maken dat van een roofmoord sprake zou zijn geweest. Daarvoor had hij' echter al gesuggereerd tijden het onderzoek dat hij zijn vrouw na een heftige ruzie in Antwerpen zou hebben achtergelaten. Naar verluidt zal dezer dagen de justitie de moord in de Catharina-polder nader reconstrueren, waarmede thans deze afschuwelijke misdaad wacht op het von nis dat door de aardse rechter geveld zal worden over een gruweldaad zoals nog maar zelden in de annalen der criminologie is voorgekomen, zodat de eindfase nu aanstaande is. GOED BESLUIT Z.V.U. TONEELSEIZOEN Een toneelgroep onder regie van Johan Kaart, van wie dit ensemble cok de naam droeg,, bracht hier Dinsdagavond in „Het Centrum" voor de laatste voor stelling in dit seizoen een byzonder geslaagde to neelavond met het Amerikaanse blijspel in vijf bedrij ven van Mary Chase onder de titel ,,'t Konijn en ik" in een goed verzorgdt vertaling van Cor Hermus. Volledig de inhoud van dit stuk hier weer te geven is in de juiste sfeer haast niet mogelijk. Oppervlak kig beschouwd viel het enigszins buiten de alledaagse sfeer. Wanneer ren het stuk gezien heeft legt men Mijnhardt's Zenuwtablettaa helpen U er overheen. echter in zijn oordeel een heel andere maatstaf aan en taxeert men het ook meer op zijn innerlijke waarde, geheel anders en juister. Want ook al zullengfjfope- ningen omtrent de inhoudend nog al ui teen lop^p dijt un- nen zijn, het is niet te miskennen dat dit geestes product zeer bijzondere kwaliteiten bezit, die van de grootste zielkundige betekenis zijn. De darger van deze eigenschappen is de dominerende figuur van El- wood P. Dowd (Johan Kaart) in wiens langs de zelfkant van het leven voortdöbberende persoonlijk heid, zich een creatie voor ons ontpopt, die zo eerlijk, bespiegelend en vol menselijkheid is, dat we er door ontroerd werden en de sentimdentele tendenz ons op vele momenten niet onberoerd kon laten. Wat verbaasde deze zonderlinge man die alles in bet leven van de zonnige kant wenste te zien ons telkens weef' door zijn kostelijke fijne geest, zijn on betaalbare humor en scherpe opmerkingsgave. Zo zelfs adt psythiaters in hem het prototype herkennen (en erkennen) van de waarachtig edel en zuiver men selijk voelende, zeldzaam gelukkige sterveling. Zijn ontwapenende charme, die zelfs een bruut van een zieken-oppasser, maar daarbuiten ook alles voor zich inneemt is enig. Het bijzondere type „heer" door Johan Kaart ten voeten uit uitgebeeld verbaasde om zijn natuurlijkheid. Zijn ganse levensopvatting, die hem deed ervaren dat. agressie' verwerpelijk is in de verhouding tot de medemens en slechts de verdraagzaamheid het zal winnen in het leven, doen ons begrijpen, wat de auteur heeft bewogen te grijpen naar de niet zichtbare figu ratie van „het konijn' En onze schampere gezindheid is voordien reeds veranderd in een begripvolle. Johan Kaart leverde een onvergetelijke creatie. Zijn zuster Veta met haar dochter, dr. Chumley en zijn assistent van de psychiatrische inrichting, met de char mante zuster Kelly en de kleinere rollen, zij vormden een afgerond geheel, dat het stormachtig applaus drie dubbel verdien dmaakte en ten opzichte van Johan Kaart zelfs tot een ovatie uitgroeide. Waarlijk een grandioos sluitstuk vandit beeindigde toneelseizoen. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 mei 1959. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (H. Doop). 7 uur Ds. Ds. Ph. M. Becht, van Zaamslag (jeugddienst). Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uu ren 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdier.st. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 2 3 meiDokter K. Boor. 7 mei (Hemelvaartsdag) Dokter C. A. Schiltman. zuiverl ïeid - Ht Uw idgezondheid TIJDELIJKE SLUITING VAN WEGEN. Burgemeester en wethouders van Axel, beschikkende op een verzoek van de Axelse Wieier- Supportersvereniging „Volharding" te Axel, tot het houden van een wegwedstrijd met rijwielen op dinsdag 19 mei 1959, overwegende dat het, in verband daarmede, nodig is het parcours voor die wegwedstrijd tijdelijk voor het verkeer in beide richtingen voor alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee te sluiten, gelet op het raadsbesluit van 6 maart 1951, tot overdracht van bevoegdheden aan hun college, gelet op artikel 6 van de Wegenverkeerswet en artikel 4 van het Wegenverkeersreglement, besluiten 1. gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen, op dinsdag 19 mei 1959, van 14 uur tot 17.30 uur, de wegen Noordstraat, Prins Hendrikstraat, rijksweg Axel-Sluiskil (dwars over stekend), ventweg Zuidsingel, Zeestraat en Weststraat (van Zeestraat tot Noordstraat). 2. de bij de wet vastgestelde borden, model 13, te plaatsen op de meest daarvoor geschikte plaatsen. Axel, 21 april 1959. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, P. G. v. d. Bosse. Van Oeveren. NATIONALE HERDENKINGSAVOND OP MAANDAG 4 MEI 1959. De burgemeester van Axel maakt bekend, dat op maandag 4 mei 1959 herdacht zullen worden de militairen van de Nederlandse strijdkrachten, de zeelieden, de verzetsstrijders, de gealliëerde militairen, alle overigen, die waar ook ter wereld, in de jaren van de oorlog te land, ter zee en in de lucht voor de vrijheid van ons koninkrijk zijn ge vallen, dan wel als Nederlander of als Nederlands onderdaan tengevolge van tegen hen gerichte actie van de vijand zijn omgekomen dat van des avonds 18 uur tot zonsondergang van alle openbare gebouwen de vlaggen halfstok zul len worden gehangen dat van 19.45 uur tot 30 seconden vóór 20 uur de kerkklokken zullen luiden. Hij verzoekt op maandag 4 mei 1959 1. van des avonds 18 uur tot zonsondergang van de particuliere woningen de vlaggen halfstok te hangen 2. van des avonds 18 uur tot 21 uur geen openbare vermakelijkheden te houden 3. die avond geen lichtreclames te doen branden 4. om 20 uur precies twee minuten volkomen stilte in acht te nemen. Axel, 21 april 1959. De burgemeester van Axel, Van Oeveren. LADY DUOFOLQ Deze elegante, verfijnde Parker schrijft met hetzelfde, gemak als de andere; beroemde Parker vulpennen. Kom hem bij ons proberen L De beroemde Parket Plathenium penpunï is in-diverse breedten verkrijgbar Pe gouden pen is op fraaie wijze ingebouwd. Het Parker inktsysteerri garandeert een aldjji idealeinkttoevoer.i Verkrijgbaar, in iJkleureo gelegen te Zaams lag - Veer schuur voor verschillende doeleinden te gebruiken Te bevragen: Bl50, Zaamslag houdt „op maandag 4 mei geen spreekuur die willen worden opgeleid tot Vanaf 16 MEI, HALF T WEE Is het bad dagelijks ge opend op de gebruikelijke uren. Abonnementen zijn vanaf heden verkrijgbaar op DtNSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG van 4-6 uur n m. bij de badmeester, de Ruyterstraat 30. GEZINSABONNEMENTEN: t/m 15 mei f 20,- na 15 mei f 25, PERSOONLIJKE ABONNEMENTEN: 18 jaar en ouder t/m 15 mei f 10,-, na ISmeif 11,50 8-18 jaar t/m 15 mei, f 7,50. na 15 mei f 9,- tot 8 jaar t/m 15 mei f 4,-, na 15 mei f 5,— Voor gezinsabonnementen irouwboekje meebrengen TARIEFEN LOSSE BADEN 14 jaar en ouder 8-12 en 18-20 uur 35 cent 13 30-18 uur 50 cent Kinderen tot 14 jaar 25 cent Bezoekers (niet zwemmers) ook voor restaurant 25 cent iw li ,p6r>b nav s Hat Bestuur.

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 3