ZEELAND deze week sch&öuw ovgr Leven IVOROL: Tanden rein - Adem fris KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KIN DER-HONING-SIROOP DE KONINKLIJKE VERJAARDAG. (Vervolg) Intussen was „Het Centrum" in gereedheid gebracht voor de vertoning van de schitterende kleurenfilm van het bezoek van H.K. Prinses Beatrix aan de West, waarvan vanwge het grote aantal schoolkinderen van de vier Axelse scholen een voorstelling in devoormiddag en een in de namiddag moest worden gegeven. Ook de ouden van dagen werden in de gelegenheid gesteld deze film te aanschouwen. De namiddag werd daarop door de jeugd ge vuld met sport en spel op het sporterrein aan de Buitenweg. De schoolkinderen werden ook nu weer begeleid met muziek en drumband in optocht naar het terrein gebracht. De pretbestond hier uit het oplaten van hal lons die door de felle wind in Zuidelijke rich ting gedreven spoedig aan het oog onttrokken waren. Vlaggetjes planten, step-rijden, zak- lopen, flessen rollen en hoela-hoep en voor de grotere leerlingen o.a. touwtrekken, dit alles vulde de middag en daar een 300, - aan prijzen waren beschikbaar gesteld leverde de uitslag, ook van de oriëntatie-rit tal van ver heugde gezichten. De oriëntatierit, met start en finish aan de Buitenweg gaf aan de vele mede- werkers(sters) volop werk, maar zo vloog deze middag ondanks de kille atmosfeer om eer men er erg in had. De lichtstoet en lampionoptocht, alsmede het avondconcert van „Tremola-Thalia" moest jam mer genoeg vanwege de gure en felle wind uit gesteld worden. Deze programa-punten vinden echter bij goede weersomstandigheden toch nog doorgang en wel op de nationale feestdag, dins dag 5 mei. Ook de avondvoorstellingen van de Konink lijke film in „Het Centrum"' trokken als besluit van deze feestviering nog een overweldigende publieke belangstelling en ook van de gelegen heid tot dansen ewrd druk gebruik gemaakt. Ook te Spui werd hoewel meer in de buurt- sfeer opgewekt feest gevierd. De Sportkring „Spui" speelde des voormid dags een voetbalmatch tegen H.K.C., die de thuisclub met 6-1 won. De namiddag werd gevuld met volksspelen voor jong en oud en tot slot volgde nog een ge- costumeerde voetbalmatch waarbij burgemeester van Oeveren de aftrap verrichtte. De schuur van de heer W. Riemens was het domein waar des avonds het feest culmineerde en met zang en voordraht en een grote verloting haa'de Spui er op deze avond uit wat er in zat en toonde zich als van ouds niet minder als de kom voor 100% Oranjeklant. DE FEESTELIJKHEDEN OP 5 MEI. In verband met de weersomstandigheden en met name als gevolg van de sterke wind, was het bestuur der oranjevereniging tot haar spijt genoodzaakt, het concert van „Tremola-Thalia" alsmede de lichtstoet met lampionoptocht uit te stellen. Het bestuur was er zich van bewust, dat dit voor de deelnemers een grote teleurstelling be tekende, maar met het oog op brandgevaar was uitstel de enige mogelijkheid. Maar om in de taal van de spreekwoorden- wedstrijd te blijven Wat in het vat zit, ver zuurt niet. De lichtstoet en lampionoptocht gaat door 1 Bij gunstig weer wordt deze optocht gehojiden op dinsdag 5 mei a.s. des avonds 8.30 uur. Ieder, die alsnog aan deze optocht wil deel nemen en zich nog niet aangemeld heeft, kan dinsdag des avonds om kwart over acht op de FEUILLETON ■ioor CARRY VAN DER RIJKEN. A C; De tweede klas kreeg ze. Over de vijftig peuters van zeven en acht jaar. Bengels, die probeerden, wat het lijden kon bij de nieuwe juf. En braven, die overal hun best deden de rustige steunpunten in een grote klas, waar gewoonlijk de belhamels om heen gegroepeerd werden. Mariesje maakte de meeste fouten, die alle andere beginnelingen ook maken. Maar ze hield van kinderen kon veel van hen ver dragen. Ze was gezond en jong en al héél gauw leerde ze, hoe de klas naar haar hand te zetten. Straf niet gauw en niet veelmaar als je een maal straf geeft, houd dan vol. Die raad had het Hoofd haar gegeven, nog vóór ze die eerste maandagmorgen haar entrée maakte in d'r eigen klas. Vreemd-duidelijk schoot dat enkele '•wti" haar die eerste morgen telkens weer te binnen. '-ad niet geweten hoe buitengewoon moeilijk het d e raad op te volgen. Toen ze er een haar der liet neerleggen en de heldere waterlanders 'et n het kindergezichtje overstroomden, had ze zo •el willen zeggen Nou, vooruit dan maar droog maar gauw je oogjes af. Maar ze keek expres een andere kant uitdeed of ze het gesnik niet hoorde. Het was haar eerste succes. Geen enkel kind pro beerde het nog om onder die schrijfles te gaan zitten babbelen. Het personeel had ze vóór negenen pas heel vluch- t'g oezien. Drie leken waren er, behave zij zelf. Het Hoofd een religieuse had haar verzocht, na school even te willen wachten. Ze wilde haar dan Markt komen en vragen om een plaatsje in de stoet. De roifte, die zal worden gevolgd is Op stellen Öp lie Markt, gedeelte Weststraat, Kerk- dreef, Pïtns Hendrikstraat, Pironstraat, Irene- straat, Bernhardstraat, gedeelte Bylocquestraat, Wilhelminastraat, gedeelte Stationstraat, Noord straat, gedeelte Weststraat, Markt, waar de stoet wordt ontbonden. Ook voor deze lichtstoet-lampionoptocht zijn weer aardige prijsjes beschikbaar. Het concert te geven door „Tremola-Thalia" dat eveneens wegens de kou moest worden uit gesteld gaat door op dinsdag 5 mei, des avonds om 7 uur op de Markt. De oriëntatie-rit. De oriëntatie-rit op 30 april is wel een on verdeeld succes geworden, zowel voor de deel nemers en deelneemsters als voor de organisa toren. In totaal hadden zich 121 deelnemers op gegeven, waarvan er enkele niet aan de start waren verschenen. De route liep geheel over Axels grondgebied, terwijl het parcours ongeveer 14 km. lang was. In verband met de felle wind, was het wel een zware opgave voor de jeugd, maar toch waren er die deze route binnen het uur aflegden. De prijswinnaars waren Route I Dina Ver schelling, Lilian van der Linden, Marijke de Neve, Martien den Doelder, Riet Verplanke, Jeanette Wieland, Rina Markusse, Piet Bakker en Bertus van Tatenhove. Route II Suzan Buijze (beker), F. Wolfert, K. Scheele, F. W. Schutz, L. Westveer, Jan van Langevelde, J. de Puter, Jacobus Bakker, J. Koster, P. H. de Regt, K. G. J. Oggel, W. de Feijter, C. A. Provoost, C. P. Ollebek, M. A. van Baal en J. Verplanke. Voorts konden nog aan 39 deelnemers aan route I en 10 deelnemers aan route II een her inneringsbeker worden uitgereikt. De Provinciale V.V.V. hield haar jaarvergadering. Zaterdag j.I. heeft de Provinciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer haar jaarvergadering gehouden te Hulst, onder leiding van haar voorzitter, mr. J. Moolenburgh. Tijdens deze vergadering hield de provinciaal directeur, de heer C. W. Oskamp, een causerie onder de titel „Hoe kan zich het toerisme in Zeeland ontwikkelen Deze spreker zei o.m. dat Zeeland een recreatiegebied wil zijn voor de mensen, die hun vacantie door willen brengen in een rustige sfeer en een stijlvolle omgeving. Het binnenlandse toeristenbezoek is voor Zee land zeer belangrijk geworden, hoewel ook de buitenlanders van harte welkom zijn. De be langstelling van de toeristen gaat uiteraard uit naar de Zeeuwse stranden, maar ook naar de oude historische plaatsen en de delta-werken. Spr. noemde verder als specifieke recreatie- gebieden-in-wording de Zandkreek als het toe komstige grootste Nederlandse binnenmeer en de Braakman. Wat dit laatste betreft hoopt men binnenkort te komen tot uitvoering van een millioenenproject met hotels, bungalows, kam peerterreinen, enz. „Kinderzorg" gaat uitbreiden. Ook de vereniging „Kinderzorg" hield haar jaarvergadering en wel te Middelburg. Tijdens deze vergadering werd het bestuur machtiging verleend om grond te kopen en een lening te sluiten teneinde de plannen om te komen tot de bouw van nieuwe paviljoens mogelijk te maken. Het totale plan omvat de bouw van zeven pavil- ioens en een kantoorgebouw. Omdat het niet mogelijk is, dit plan in zijn geheel uit te voeren, zal getracht worden, dit jaar drie nieuwe pavil joens te bouwen. De totale kosten van het gehele project worden geraamd op ongeveer 900.000. Voorjaarsvergadering van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Zeeland. Deze hield te Vlissingen haar drukbezochte voorjaarsvergadering, welke werd geleid door de presidente van het provinciaal bestuur, mevrouw W. van Veen-van Logchem. Tijdens deze vergadering werd naast de ge bruikelijke agendapunten een causerie gehouden door mej. L. C. Blok over „Huishoudelijke voor lichting in het streekverbeteringsgebied, terwijl door de „Emka public relations shows" een modeshow werd gegeven met het doel het aan kweken van meer waardering voor de mode artikelen van Nederlands fabrikaat. Vlasroterij te Koewacht afgebrand. De Coöperatieve vlasroterij „St. Andries" te Koewacht is in de nacht van zaterdag op zondag voor de tweede keer binnen een jaar - tot de grond toe afgebrand. Zowel de gebouwen als een grote hoeveelheid vlas, breekmachines en aanhangwagens gingen geheel verloren. De schade zou blijkens voorlopige schatting tegen de 200.000, lopen. Het bedrijf was ver zekerd. Zwembad te Terneuzen wordt verbeterd. In afwachting van de verwezenlijking van de plannen voor de bouw van een modern zwem bad aan de Oesterputten te Terneuzen is men thans volop bezig met de verbetering van het bestaande bad aan de Nieuwesluis. Zo zal een pomp-installatie worden aangebracht, waardoor het water geregeld ververst kan worden, terwijl tevens de baden betegeld zijn en een terras is aangelegd. Afdeling Zeeland van de Ned. Bond»van J.V. op G.G. Zaterdag heeft de afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Jongelingsverenigingen op Ge reformeerde Grondslag veragderd. Tijdens deze vergadering werd afscheid genomen van de heer P. Boon Jr., welke elf jaar lang secretaris van deze afdeling is geweest. Hij werd benoemd tot erelid. In zijn plaats werd gekozen de heer J. D. Bouterse te Kamperland. Veerhaven te Breskens krijgt tweede aanleginrichting. Het maken van een tweede aanleginrichting in de veerhaven te Breskens is dezer dagen aanbe steed. Door negentien aannemers werd hiervoor ingeschreven. Laagste inschrijver was de N.V. Amsterdamse Ballast Mij voor 752.000, - de hoogste was de N.V. Aannemingsbedrijf v.h. Fa B. M. van Noordeenne Zn. te Hardinxveld voor 889.000, - Middenstandvereniging te Vlissingen actief. De Vlissingse middenstandsvereniging „Ge meenschappelijk Belang" heeft voor de komende zomermaanden weer verschillende punten op het programma staan. Zo zullen weer verschillende wedstrijden ge organiseerd worden, o.a. wielerwedstrijd voor scholieren, handbal- en tennistournooien, ring- rijden en een jazz-competitie. Als nieuwe attractie zal begin juli een „show boat" van Vlissingen naar Westkapelle en terug varen. Wanneer dit experiment slaagt, zullen nog meerdere van deze tochten worden ingelegd. Ge tracht zal worden hiervoor de grootste boot van de Provinciale Stoombootdienst fe charteren. Expositie te Hulst. Te Hulst zal in de Burgerzaal van het ge meentehuis een tentoonstelling van bekroonde schilderijen voor de Talens' Prijs 1958 worden gehouden, onder de titel „Nederland schildert". Deze tentoonstelling az lduren van 2 tot en met 18 mei a.s. Tegengaan vervuiling van het kanaal Terneuzen - Gent. De ministers van Buitenlandse Zaken en Bui tenlandse Handel van België hebben medege deeld, dat tussen Belgische en Nederlandse des kundigen overeenstemming is bereikt over de te nemen maatregelen tegen de vervuiling van het kanaal Terneuzen - Gent. Deze maatregelen moeten nog door de Neder landse autoriteiten worden goedgekeurd. Commissaris der Koningin krijgt fotoboek. We beginnen zo langzamerhand allerlei soor ten weken te krijgen. De „boekenweek" is al lang ingeburgerd. Nu komt er van 9 - 16mei de „week voor de fotografie". Tijdens deze weck zal namens alle fotohande laren van Zeeland aan de Commissaris der Ko ningin in deze provincie een album met foto's van dit gebied worden aangeboden, terwijl het in de bedoeling ligt, daarop ieder jaar een aan vulling te geven. „Vrederust" bestaat vijftig jaar. Op 5 mei zal het vijftig iaar geleden zijn, dat het Zeeuwse Protestantse Centrum voor geestes- en zenuwzieken „Vrederust" te Bergen op Zoom in het leven werd geroepen. Het aantal patiën ten is in deze halve eeuw gestegen van 150 tot ongeveer 900. UIT ONZE OMGEVING AXEL ONDERSCHEIDINGEN TER GELEGENHEID VAN DE KONINKLIJKE VERJAARDAG. Door de Commissaris der Koningin jhr. de Casem- broot werden woensdag de versierselen van Officier in de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan dr. C. G. Ramselaar, geneesheer-directeur van het St. Eli- sabeth-ziekenhuis te Sluiskil. De onderscheiding, die werd uitgereikt in aanwezigheid van de burgemeesters van Terneuzen, Axel enWestdorpe, was voor dr. Ramselaar een volkomen verrassing, die hem werd be reid juist toen hij uit de operatiezaal terugkeerde van zijn werk. De commissaris kon dr. Ramselaar de ver sierselen dan ook op zijn „werktenue" opspelden. In zijn dankwoord voor deze zeer onverwachte hoge onderscheiding betrok dr. Ramselaar ook zijn mede werkers en het personeel, die volgens hem mede deze hoge eer hebben verdiend. Verder werden in Zeeuwsch-Vlaanderen nog tot ridder in de orde van Oranje-Nassau benoemd de heer wat officiëler kennis laten maken met haar collega's. Een bel luidde. Vijf voor twaalf stond haar horloge. Klokke twaalf stond klas twee op straat en wachtte de nieuwbakken juffrouw op de dingen, die komen gingen. Een donker krullig hoofd om de deur. Zeg, ik ben Agnes van Raay. Ga je mee, dan breng ik je bij de rest. Aardig type was meteen Riesjes oordeel en gelukkig nog jong, net als ik. Boven aan de tra,p wachtte het schoolhoofd beide meisjes opnam haar mee naar haar kamer. De officiële voorsteling volgde. Twee oudere dames knik ten haar vriendelijk, wat beschermend, toe. Deden een beetje meewarig over zo'n jong ding in een vreemde stad. Vroegen haar, hoe ze genoemd wilde worden. Mariesje ,zei ze. —Iedereen hier zegt juffrouw Van Es. M n hospita en de kinderenZo onge zellig Stel je voor, dat de kinderen je bij je naam gingen noemen opperde Agnes. Nou ja, zó bedoel ik het niet, zei Mariesje. We begrijpen het wel, zei een der oudere'dames. Dus het is Mariesje. Zuster wendde ze zich tot het Hoofd, U neemt me niet kwalijk, dat ik gauw naar huis ga U weet, m'n moeder telt de minuten tot ik er ewer ben. Ga je mee, Marie De deur sloot zich achter beiden. Haar moeder ligt al jaren ziek, vertelde het Hoofd. Zij verpleegt haar helemaal buiten de schooluren. Vrij is ze nooit. De zieke kan geen ander bij zich velen. Ze verdient de hemel hier beneden. En altijd even opgewekt Het eenvoudige verhaal trof Riesje dieper dan ze zich wel wilde bekennen. Hoe dikwijls had ze zich zelf beklaagd, had ze haar omstandigheden vergeleken met die van anderen, had ze haar verdriet, lt^jjr ge mis, het ergst gevonden. Dit heel simpele verhaal, dit leven, zó vreugdeloos als zij met haar blijheid en vreugde zoekende natuur zich nauwelijks kon in denken, ontroerde haar intens. Buiten, een eind met Agnes meelopend, kwam ze er niet over uitgepraat. Je moet eens een avond bij ons komen, zo saai voor je, alleen op een kamer, nodigde de ander haar uit. Nou, alleen Vergeet dat stel mannen niet En ze vertelde van de situatie in den huize Van Welsum. Daar kun je niet blijven zeg. Die hospita van jou heeft altijd alleen maar kostheren. Hoe komen de zusters er in hemelsnaam toe, je daar heen te sturen Het moest wel allemaal erg gauw, zei Riesje. Tot straks. Saluut. Diezelfde middag nog kreeg Mariesje een boodschap van de Overste, om even naar het klooster te komen. Ja, de zusters hadden helemaal niet geweten, dat het geen damespension was. Juffrouw Van Wel sum was enige tijd geleden bij hen geweest, om te vragen, of de Eerwaarde Zusters niemand wisten voor haar kamer, die leeg stond. Ze wilde maar niet iedereen hebben, enzovoorts Maar weet U, wat we doen zullen, stelde de Overste voor. - We hebben hier nog een kamertje leeg staan. Daar kunt U gebruik van maken tot U wat anders gevonden hebt. De financiële kwestie maak ik met juffrouw Van Welsum wel in orde. Het kamertje is eigenlijk voor zieken bestemd, voegde de Overste er nog aan toe. Het kan dus maar tijdelijk in gebruik genomen worden, anders hadden we het U wel meteen aangeboden. Good gracious, bedacht Riesje, al weer bij zusters Ben ik net van de Kweek af. Ze zag echter meteen, dat er geen andere oplossing voor het mo ment was. Ze bedankte de Overste hartelijk en er werd afgesproken, dat ez de volgende middag kon komen. In haar pension terug, vertelde ze juffrouw Van Welsum maar meteen dat ze wegging. Deze Werd paarsrood van schrik, woede of teleurstelling. Met beide handen in haar zij ging ze vlak voor het meisje staan en in het reinste Bosch /ertelde ze ■eens eventjes, wat ze allemaal van haar dacht. „Kale kakmadam was ongeveer nog het vriendelijkste wat Mariesje te horen kreeg. Ze wachtte het eind van het relaas maar niet af, knikte kort en ging naar haar kamer. Toen ze de deur achter zich gesloten had zag ze op de grond een klein gevouwen papiertej liggen. Wat verwonderd raapte ze het op. Het was dichtgeplakt zag ze en aan haar geadresseerd. Nieuws gierig maakte ze het open. „Meisje met je sterre-ogen, ga vanavond met me naar Royal. Je hoeft onder het koffiedrinken maar even te knikken en ik wacht je om 8 uur bij de ingang. Stel me niet teleur. J. B." Natuurlijk trok Mariesje verachtelijk haar schou- ders op natuurlijk lachte ze ook even met die spottende trek om haar mond, die haar zo eigen was. En toch was het achttienjarige meiske, dat zo weinig wereldwijs van de kweekschool was gekomen, diep-in gestreeld door de „liefde op het eerste gezicht" van zo'n vreemde jongen. En stond ze twee minuten later voor de spiegel. Pff, heel gewone grijze katte-ogen een beetje blauwig. Loopt half Nederland mee rond Wat denkt die knul welIk kijk hem onder het etên helemaal niet aan. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 2