AXELSE COURANT 1 Wandbekleding j. C VINK Koningin Juliana viert haar 50e geboortedag. MP KLAAR Y00R BABY'S ONTVANGST MET EEN CRM BABYSET Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 2 MEI 1959. 73e Jaargang No. 31 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEE# l WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tol. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL Op sobere maar waardige wijze heeft ons ganse volk de 50e geboortedag onzer geliefde Vorstin gevierd. Sober, maar waardig En als we dit zeggen, mogen we onmiddellijk hier aan toevoegen in overeenstemming met de wens en het verlangen onzer Landsvrouwe, die wars is van mensenverheerlijking en zelfs - zoals we donderdag nog uit haar eigen mond vernemen mochten niet gaarne persoonlijk in het middelpunt van de feestvreugde begeert te staan. Maar zo heeft deze eenvoudige, onopge smukte wijze van feestbetoon ook weer op de juiste wijze gekarakteriseerd hoe sterk de ban den van liefde en verknochtheid zijn die ons ganse Nederlandse volk verbinden aan het al oude Vorstenhuis van Oranje, dat immers onder alle omstandigheden, in lief zowel als leed, in vreugdevolle zowel als in zorgelijke tijden, zich één voelde met dit volk, waarmede het in de loop der eeuwen is vergroeid in en tot één hechte en onverbreekbare band. Zo heeft Nederland zich donderdag weer van Zuid tot Noord, van Oost tot West en overal ir, de wereld waar mensen van onze stam wonen en zich bewust zijn te behoren tot ons v°'k, in een dankbaar gevoel die geest van saamhorigheid geopenbaard, die het kenmerk draagt van onze Lefde en verknochtheid voor het Oranjehuis. Jammer dat deze 30e april ditmaal onder zulke gure weersomstandigheden moest worden gevierd en dit temeer nu het een half eeuwfeest was dat te herdenken viel. Diep jammer ook voor onze jeugdige, pas op- gerichte en van goede levenskracht blijk gevende Oranjevereniging, die bij dit jubileum debuteer de met haar eerste officiële herdenkingsfeest van deze nog wel 50e Koninklijke verjaardag. Voor de organisatoren van het imposante feestprogramma, dat de vorige week op onze voorpagina stond afgedrukt was dit teleurstel- lend, maar de dag was er niet naar om het hoofd te laten hangen en zo dachten ook de leden van de Chr. fanfare „Hosanna" er over die te 8 uur manmoedig de toren van de Geref. Kerk aan de Pironstraat beklommen om hun aangekondigde traditionele koraalmuziek uit te voeren. Nadat des ochtend pastoor Uytdewilligen in de Parochiekerk van de H. Gregorius de Grote een H. Mis van dankbaarheid had opgedragen, kwamen in de Geref. Kerk aan de tKerkdreef de gezamenlijke plaatselijke protestantse kerken in een bijzondere wijdingssamenkomst bijeen, waarin achtereenvolgens door de verschillende predikanten het woord gevoerd werd. Door onze plaatselijke drumbands, die even zeer het nog al vinnig koude weer bleken ie trotseren werd de jeugd van de diverse scholen afgehaald welke optrok naar het marktplein voor de zanghulde die aldaar zou plaats hebben. Onderwijl was het ganse marktplein nagenoeg met belangstellenden bezet en had op het bordes van het gemeentehuis het gemeentebestuur en het bestuur van de Oranjevereniging zich op gesteld. Ingeleid door de voorziter der Oranjevereni ging, de heer A. H. van der Lee, werd daarop na een korte toespraak het woord verleend aan onze burgervader tot het uitspreken van een korte feestrede. Hierin schilderde hij de dy nastie der Oranje's als de grote bindende kracht voor ons volk. Alle afstammelingen van de grote vrijheidsheld Willem de Zwijger hebben in zijn voetspoor hun taak opgevat in éénzelfde geest van trouw, vastberadenheid en liefde tot het vaderland. Ook onze jarige Vorstin zet haar koninklijke taak op éénzelfde wijze voort en het is immers zo dat wie over Oranje spreekt, daar mede doelt op binding, vrijheid en gerechtigheid. Uit dien hoofde huldigen wij ook in éénheid deze hoge Landsvrouwe, die naar wij hopen, nog tientallen jaren gespaard moge blijven voor haar gezin en ons land en volk. De liefde van ons volk voor Oranje is geen holle fraes doch een symbool van vrijheid en gerechtigheid. Onder de leiding van de heer P. C. Brakman volgde toen begeleid door „Hosanna" de uit voering van het nationaal programma door de op de markt verzamelde schoolkinderen. De heer Brakman leidde deze zangdemonstratie voor treffelijk. (Vervolg op pagina 2) ik. m Koninginnefoto Prinses Beatrix - Poliofonds Amsterdam Z II - Postgiro 2 3 - Telefoon 020-790949. U helpt toch mee deze actie te doen slagen Postbus H.M. de Koningin S0 jaar. Met instemming van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix (Beschermvrouwe van het Nationaal Fonds voor de bestrijding van re Kinderver lamming) geeft het Prinses Beatrix - Poliofonds bijzonder fraaie reproductie's uit ter ge legenheid van de 50e verjaar dag van onze Vorstin. De kleurenfoto van onze Landsvrouwe is speciaal ter gelegenheid van Haar 50e ver jaardag gemaakt en is dus van historische waarde. De Actie Koninginnefoto Prinses Beatrix - Poliofonds heeft nu de mogelijkheid ge schapen deze kleurenreproduc- tie's als één geheel, op natuur - carton en op een royaal for maat (plm. 33x 47 cm.) ver krijgbaar te stellen tegen de opmerkelijk lage prijs van 2,50, waarvan een gulden ten goede komt aan het Prin ses Beatrix - Poliofonds. EEN BELANGRIJKE FACTOR IN HET INTERIEUR VAN ONZE WONING. De wanden van onze woonruimte nemen zo'n voorname plaats in, dat het vanzelf sprekend is dat de mens, die zich prettig wil voelen in de beslotenheid van zijn woning, zich al vanaf de oertijd heeft be ijverd om de wanden te verfraaien. Van primitieve rotswandtekeningen in de holen en spelonken en de gelooide met aard- verven gekleurde dierenhuiden kwam men tot primitie fgeweven wandbekleding - oorsprong in het oude Babyion en door de Kruistochten naar het Westen gebracht vele eeuwen later tot de kunstige gobelins (periode Lodewijk XIV), schilderwerk - met schabionen beschilderd papier dat daarna op de wand werd geplakt - en ten slotte het behangselpapier zoals wij dit thans kennen. Onbeperkte keuze. De hedendaagse Nederlandse behang selpapier-industrie biedt een vrijwel onbe perkte keuze van mogelijkheden om het intrieur op verantwoorde wijze te ver fraaien met behangselpapier in vele kwa liteiten - de goedkope naturel soorten, die niet lichtecht zijn, de brijdrukken, de lichtechte en zelfs afwasbare plastiek- be hangsels - mooie dessins en moderne kleuren. De dessin-overdaad van de twintiger jaren is in de dertiger jaren geheel verdwenen. De patronen werden kleiner en kleiner en verdwe nen nagenoeg geheel. Na 1952 komt het dessin weer wat tot leven. De invloed van de kleur is groot. Koele kleuren, zoals blauw, blauw groen en groen hebben een ruihtelijk en wijkend effect, terwijl warme kleuren als rood, rose, geel en zacht oranje een naar ons toekomend effect hebben. Wil men dus een kleine ruimte een iets minder benauwde indruk doen maken dan ver richt een blauwe wandbekleding op de lengte- muren wonderen. Een deur aan het eind van een gang geven wij b.v. een rode kleur. Ook de ligging der kamers ten opzichte van de zon speelt een rol. Het is aan te bevelen met de vakman-behanger over de juiste kleuren te over leggen om overdaad te vermijden. Een 50 soorten wandbekleding. Er hebben zich vele nieuwe wandbekledings- soorten gepresenteerd en tussen de vele soorten die door de behangselpapierfabrikanten in de handel worden gebracht trof ons een tweetal. Daar is de wandbekleding waarvan de top laag bestaat uit gesiliconeerde kunsthars. Deze Balamur is kras- en stootbestendig en bestand tegen water, vet en oplossingen van zuren en logen. Daardoor is deze wandbekleding, die practisch geen onderhoud vraagt, bij uitstek ge schikt voor keukens, badkamers, douchecellen, toiletten en kinderkamers. Ze is leverbaar in vele kleuren, mat en glanzend met tegelmotief en wordt met een speciale lijm op elke muur die droog, vast en vlak is, bevestigd. Is de toplaag van polivinylchloride (zegt U maar plastic) op een basis van veredeld papier dan is dat Balacuir. Ze wordt gemaakt in een groot aantal kleuren en dessins, die ook wel zijn voorzien van schaduw- of metaaleffecten. Afwasbaar met water en zeep, bestand tegen schadelijke stoffen en met een grote kras- en slijtweerstand. Breedte 100 cm., dus minder plaknaden. De ondergrond is van papier, waar door de behanger deze wandbekleding op de norma le wijze kan aanbrengen. Een Nederlands kwaliteitsproduct, waarvoor ook in het buiten land, met name in Amerika, veel belangstelling bestaat. Een nieuwe wandbekleding, uitgedacht en ge maakt met Nederlands vernuft en vakmanschap ware wellicht in overweging te nemen. LOSSE GEDACHTEN BIJ DE VIERDE MEI. We leven weer in de dagen van het gedenken. Op 30 april j.l. hebben we dankbaar en blij de verjaardag van onze geliefde en geëerbiedigde Koningin gevierd. Allerwegen wapperden de vlaggen. Er was volop feestvreugde in stad en land. Deze dag konden we weer vieren, uitbundig, openlijk, in vrijheid, dank zij de vierde mei 1 Ja, dank zij de vierde mei 1 1 1 Er was toch een tijd, dat we geen Koninginne dag mochten vieren. Er was een tijd, dat het Nederlandse volk zijn Koningin niet in zijn midden had. Er was een tijd, dat het Nederlandse volk ge bukt ging onder een vreemde vijand, die het overheerste, een vijand, die alle openbare uitin gen van oranjeliefde en oranjegezindheid ver bood en gestreng strafte. Er was een tijdinderdaad. Voor ons ouderen lijkt het op een akelige nachtmerrie, voor de jongeren op een gemeen sprookje. Maar een feit is het, dat die tijd werkelijkheid was en dat zij nog maar veertien jaar achter ons ligt. En dat zij achter ons ligt, is dank zij die vierde mei 1 Die vierde mei, de dag, waarop het gehele Nederlandse volk allen herdenkt, die door het geven van het offer van hun leven het weer mogelijk hebben gemaakt, dat Nederland weer in vrijheid kan leven dat Oranje weer terug is in het land dat we onze blijdschap weer kunnen uiten, zoals we dat willen kortom, dat we weer v r ijv r ijv r ij zijn. Wat vrijheid is, kan alleen hij waarlijk be leven, die gebonden, geknecht is geweest. Maar allen dienen daarom in dankbaar heid te gedenken, hen die aan het herkrijgen van die vrijheid hebben medegewerkt, die daar voor het hoogste offer, hun leven, hebben ge geven. Laten we eerlijk zijn in het algemeen zijn we te laks en te lauw om op die dag de vlag halfstok uit te hangen en zeer zeker om op het daarvoor vastgestelde ogenblik, des avonds om 8 uur, twee minuten stilte in acht te nemen, als eerbetoon aan hen, die voor ons zijn ge vallen. Wanneer dat zo inderdaad met ons is - en we willen en mogen natuurlijk niet generaliseren, want er zijn ook no gvelen, die wèl gedenken - dan zijn we toch eigenlijk een stelletje stumperds en lafaards Die stille helden zouden daarom wel gestreden hebben. Zij deden het niet om eigen eer. Zij zouden wellicht medelijden hebben met diegenen die zich generen om twee minuten stil te staan en te zwijgen. Maar wij hebben een plicht te vervullen jegens hen, die vielen Er wordt reeds zoveel georganiseerd, maar het zou, dunkt ons, zeker niet te veel zijn, als ook jaarlijks op de vierde mei door de school kinderen een eenvoudige bloemenhulde werd ge bracht aan hen die vielen. Uit dankbaarheid. ABONNEMENTSPRIJS Lo««« nammm 6 e«*« Kwartaal-abmnemant i Axel binnen dl kom 11.33 Andore plaatien 11.73 Buitenland f 2.00 ADVERTENTIEPRIJS, B cent per Bi] contracten belangrijke reductie. Inp tonden Mededelingen 20 cent per Klein». Wvertentièn (maximum 6 regels) 1-" 70 cent iedere regel meer 12 cent

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1