RIDER Mamea-Gelei Ivomeshanden In bl ij verwachting f^^MÏÏNHA£ÓÏMMKTj0O^ Charme voor Uw handen SPORTNIEUWS VOETBAL-OVERZICHT ruw of schraal „DE WONDERDOKTOOR". Wel in. de allereerste plaats om het sympathieke doel dat hierbij voorzit was dinsdagavond de bzaal van „Het Centrum" voor twee-derde gevuld met be langstellenden naar het reeds eerder een 20-tal jaren geleden hier voor het voetlicht gebrachte Vlaamse landelijke blijspel „De wonderdoktoor", hetwelk één der aardigste persiflages is, die er ooit over het doktersvak geschreven zijn. De autetir tekent ons op kostelijke wijze doktoor Steven, een nog maar korte tijd in de hoofdstad werk zame, pas afgestudeerde jonge dokter, die zich echter slecht kan, aanpassen aan het grootstedelijk milieu, zo dat hij ternauwernood droog brood kan verdienen. Hem trekt het wijde Vlaamse geboorteland, niet zo ver van het Brugse verwijderd, daar waar het dorpje Veerdegem ligt. Daar heeft hij een oom wonen, die veeboer is en het is daar dat hij eens wil „neuzen" of er geen brood voor hem ligt. Doch hij heeft enigszins buiten de waard gerekend. Want Veerdegem heeft een duizendkunstenaar, die meer waard is dan een dozijn dokters, namelijk de kwakzalver Dokus Geeraert, een pienter heerschap, die wonderen verricht met afge kookte schaapspoten, de pens van een kikvors, poeder van een gedroogde verkensblaas, „slekkenzalve" of een omgekeerd hondevel Van een echte dokter moet de bevolking niets hebben. „Ze weten niks als van „snijden". Als ge niet goed weet, wat ge mankeert, dan vooruit onder het mes 1 Ze snijden u een nier uit alhier, een long aldaar, een stuk uit uw darmen, de amandels uit uw keel en daar moet ge het dan maar zonder doen 1" Zijn neef Manten weet er echter raad op 1 Met de steun van. zijn dochter bezorgt hij dokter Steven de eerste klanten. Hij brengt ieder in de waan dat Steven de grootste kwakzalver van de wereld is. Steven mag genezen wie hij wil, als hij maar aan niemand laat merken dat hij een doktersdiploma heeft. Want dan zet geen mens meer een voet over zijn drempel. De patiënten stroen toe. De „wonderdoktoor" wordt wijd en zijd vermaard, doch er wordt een spaak in het wiel gestoken. Door niemand minder dan de burge meester, die graag zijn lelijke dochter aan dokter Steven had gekoppeld. komen gendarmen en het UEEJS U35J3IZ 3SUI363pJ33j\ 3p JEEyyj SEd 3J UEE JipsJsB al séén man achter hun dokter Tot het ogen blik dat het uitkomt dat hij een echte dokter is. Het einde van het liedje is echter dat alle klanten weer terugkomen bij de man, die hen ten slotte toch maar blijkt te genezen. Dokter Steven krijgt zijn Nonkels dochter Thea en de burgemeester blijft met zijn lelijke dochter zitten 1 Dit is bondig de voornaamste inhoud van dit stuk, dat tamelijk wat vaart en bewegelijkheid, temidden van de gewenste Vlaamse atmosfeer vraagt in de personage's en tot in de minste figuratie's. Het werd een avond die op toneelgebied eens een afwisseling bracht, die ten goede kwam aan het voorop gestelde doel. En dit was toch voornamelijk de hoofd zaak waar het bij de organisatoren om ging. Het werd alzo een avond van humor en gezelligheid, die weer zijn einde vond in een grote tombola en het traditionele bal na, dat velen tot in de kleine uurtjes in „Het Centrum" bijeen hield. Een goede recette zal wel weer aan het comité voor de jaarlijkse trip van de ouden van dagen kunnen worden afgedragen, zoals de voorzitter van het voor bereidend comité, de heer J. K. de Putter ons stellig verzekerde. Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby s tere huidje. VERGADERING VAN DE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. De afdeling Axel van de Bond van Plattelands vrouwen hield dinsdag in Paviljoen „Zomerlust bij de heer Faas haar laatste bijeenkomst in dit seizoen, onder leiding van haar presidente mevr. Dekker-Becu. Zij opende de vergadering en heette in. het bij zonder welkom deheer Van Broekhoven, vertegen woordiger van de Setter-Set kousenfabriek en de fa. Willemsen, welke deze kousen verkoopt en een ge deelte van deze middag zou verzorgen. De secretaresse deed vervolgens enkele mededelingen waaronder een verzoek om belangstelling tot het op richten van een gezamenlijke diepvriesinstallatie. Daar dit in verschillende omliggende gemeenten een succes blijkt te zijn, zou dit nader worden bekeken. Hierna kreeg de heer Van Broekhoven het woord, die op interessante wijze en met kennis van zaken vertelde over de grondstoffen en het fabriceren van nylon kousen. Onder zijn leiding volgde een hersen- gymnastiekwedstrijd, waaraan met veel animo door twee groepen van zes dames werd deelgenomen. Als prijs was voor elk der dames van de winnende groep een paar van de mooiste nylons beschikbaar gesteld. De spannende wedstrijd eindigde met een gelijk aantal punten, zodat het lot moest beslissen, welke zes dames met een kousenbon werden verrijkt, welke bij de fa. Willemsen kon worden omgezet. De presidente, dankte de heer Van Broekhoven en de firma Willemsen voor deze aardige attentie. Na de pauze kreeg mej. Geluk, directrice van de landbouwhuishoudschool, het woord. Zij zou Vertellen over haar reis naar Amerika. Zij bleek al dadelijk een aangename vertelster te zijn, zoals zij verhaalde over haar halfjaarlijks verblijf in Amerika, in welke tijd zij 21000 km. heeft afgereisd en met verschillende gezinnen heeft kennis gemaakt. Mevrouw Dekker-Becu dankte ook mej. Geluk hartelijk en sloot hierna de vergadering. JAARLIJKSE ALGEMENE VERGADERING VAN HET GROENE KRUIS. In de ruime wachtkamer van het consultatiebureau aan de Oosterstraat vond vorige week de jaarver gadering plaats van de afdeling Axel van het Groene Kruis, die als gewoonlijk door een niet grote, maar ditmaal toch wel te waarderen opkomst werd geken merkt. Een jaar zonder „schokkende" gebeurtenissen, zo constateerde voorzitter J. Blok in zijn openingswoord, waarin hij nog releveerde hoedanig het in de prov. vereniging waarvan hij als hoofdbestuurder deel uitmaakt alles reilt en zeilt. Alleen was de wijk zuster in 1958 door haar bromfiets geschokt en moest de secretaris-penningmeester toen „schokken" voor een nieuwe zodat het jaar ten slotte niet volslagen „schok"-vrij was verstreken. De notulen der vorige algemene vergadering pas seerden daarop de revue, waarna de secretaris-pen ningmeester, de heer A. P. Ie Feber uitvoerig het jaarverslag over 1958 ten gehore bracht, waarin ook was opgenomen het financieel overzicht van dat jaar. Het Groene Kruis, is wel de meest sympathieke ver eniging die wij kennen. Het is de vereniging die reeds voor de geboorte van de mens klaar staat met haar zorgen en gedurende het gehele leven haar zorgen uitstrekt over ons. Zelfs de allerlaatste zorg die wij behoeven wordt dikwijls door het Groene Kruis ver leend. Een der laatste taken die wij ons weer hebben op gelegd is het vormen van een entgemeenschap. In over leg tussen de plaatselijke artsen en de beide Kruis verenigingen in Axel en in medewerking van het ge meentebestuur, werd opgericht de „Entgemeenschap Axel". Nadat gebleken was dat de polio-inentingen hier voorbeeldig verliepen, werd ons van deskundige zijde medegedeeld, dat Axel rijp was om de inentingen zelf standig te verrichten. De entingen werden voorheen steeds geregeld door de provinciale vereniging voor de kinderhygiëne. Vanuit Goes moest een zuster komen hetgeen vooral bij mist aanleiding gaf tot moeilijk heden. Voortaan worden dus de polio-inentingen plaat selijk geregeld. De eerste kinderen die in aanmerking kwamen waren de in 1955 geborenen. Daarna kwamen aan de beurt de kinderen van 1957, 1956, 1954, 1953 en 1952. Vervolgens werend nog de eerste twee prik ken gegeven aan de jaarklassen 1951 en 1950. De derde prik voor deze jaarklassen werd gegeven in januari 1959. Dit jaar volgen nu nog de jaarklassen 1958, 1949, 1948, 1947, 1946 en 1945. Het inhaal- programa zal in 1960 egheel voltooid zijn. Dan zullen alle kinderen tot 15 jaar de gelegenheid gehad hebben de inentingen tegen kinderverlamming te ontvangen. De opkomst mag goed genoemd worden al zijn wij nog niet voldaan. Ongeveer 80% der kinderen is dan ingeënt. Tot diegenen die zeggen er het nut niet van in te zien zouden wij met klem willen zeggen hun standpunt te veranderen. De voorbeelden van kinder verlamming spreken daarvoor een duidelijke taal. Een ander punt is de t.b.c.-bestrijding. Zo lang zamerhand meenden velen dat deze ziekte op het punt stond om als volksvijand te verdwijnen. Ongetwijfeld hebt U in de dagbladen wel gelezen, dat deze vijand nog steeds op de loer ligt. Als straks de Bmmabloem- collecte weer wordt gehouden helpt dan mee de nodige gelden bijeen te krijgen om de afweer tegen de tuberculose in stand te houden. Moet deze collecte steeds weer door kinderen gebeuren Het beste resultaat geeft dat stellig niet. Wie organiseert eens spontaan een betere inzameling In het afgelopen jaar werd ook weer een bevol kingsonderzoek ingesteld op t.b.c. De deelname daar aan is beslist te gering. Het aantal bezoeken door de wijkverpleegster in 1958 gebracht bedroeg in totaal 3389, verdeeld als volgtziekenbezoeken 3264 t.b.c.-bestrijding 84 rheumabestrijding 16; prenatale zorg 11; kinder uitzendingen 14 bezoeken. Als bijzonderheid doe ik er mededeling van, dat wij een draagbare couveuse ontvingen. Deze werd door tussenkomst van de A.N.V. Het Groene Kruis door het Rampenfonds ter beschikking gesteld. Deze couveuse is bedoeld om b.v. te vroeg geboren zuige lingen over te brengen naar een ziekenhuis. Het be stuur heeft daarvoor haar dank aan de medewerkers betoond. Door herizuigelingenbureau werden 25 zittingen ge houden. Nieuw ingeschreven werden 76 zuigelingen, het aantal consulten was 818. Het kleuterbureau hield 11 zittingen. Nieuw ingeschreven werden 68 kleuters, het aantal consulten was 203. Het werk op de consultatiebureaux wordt door de plaatselijke artsen geheel belangeloos gedaan en op deze plaats past het hun hiervoor onze grote dank te betuigen. Mevr. Hamelinlk-Lefeber assisteert steeds de zuster bij het vele werk dat moet worden gedaan. Ook dit geschiedt belangeloos en het bestuur spreekt ook hiervoor haar dank uit. Het aantal leden de rvereniging bedroeg op 31 de cember 1958 1435 tegen 1456 in het jaar 1957. Er komen inderdaad veel mutatr -s voor onder onze leden door vertrek naar elders of door overlijden, maar wij hebben er ook enkele verloren door bedanken. Be seffen deze mensen wel wat zi door hun bedanken doen De vereniging gebruikt als slagzin„Door allen, voor allen". Kan men een betere daad van naastenliefde bedenken Niet vragen wat heb ik er persoonlijk aan, maar bedenken wat wij cr aan hebben. Als dit door de mensen die bedanken eens be dacht was, dan zouden zij stellig niet zo lichtvaardig een aangeboden kwitantie weigeren. Het past niet om namen te noemen, maar er zijn mee-dere personen bij die niet beseffen wat liefde tot de medemens betekent. Wat het Kraamcentrum aangaat kan ik mededelen dat de financiën geen bijzondere zo-g hebben. Wel Treffend was de slagzin die bij de laatste film op krijgen. Als dit nu maar gelukt dan mogen wij best tevreden zijn. De contributies hebben opgebracht 8593,tegen 7295,het vorige jaar. Dit is het gevolg van een contributieverhoging. De rijkssubsidie bedroeg 3270,- en de subsidie van de gemeente ƒ2150,.Huren der gebouwen brachten op 1025,96. Samen met ver goeding voor vaccinaties, Emmabloemco?[eetein houdingen personeel enz. bedroegen de totale ont vangsten/ 17.587,84. Het totaal der uitgaven beloopt 17.505,24. Het voordelig saldo bedraagt alzo ƒ81,80. Het bestuur is met dit resultaat niet ontevreden. Tengevolge van enkele posten die het afgelopen jaar ongunstig hebben beinvloed was het saldo toch nog aan de voordelige kant. As wij dit jaar meer kosten voor onderhoud zullen hebben dan zullen de nodige contanten daar voor wel aanwezig zijn. Het woord was daarop aan de heer N. de Kunder, die namens de kascommissie de bevindingen der com missie mededeelde. Alles was tot in onderdelen wel verzorgd, zodat de voorzitter aan de hand van dit rapport voorstelde de secretaris-penningmeester voor het gevoerde beleid wederom te dechargeren, dat aller instemming had. De voorzitter maakte bij vernieuwing van deze ge legenheid gebruik om de heer A. P. Ie Feber dank te brengen voor de volkomen belangeloze arbeid, die hij sinds hem dit werk van wijlen zijn vader werd overgedragen op even onbaatzuchtige wijze voortzet. In de kascommissie voor 1959 werden benoemd de heren M. Brandes, J. Herrebout en N. de Kunder. Bij acclamatie werd vervolgens het aftredende be stuurslid, de heer Iz. de Feijter Wz. herkozen. Toen was men aan de omvraag toe en daar nie mand het woord verlangde kon de voorzitter deze vlot en in een recordtempo verlopen vergadering be sluiten en werd enkele minuten gepauzeerd, waarin door mej. Linn toebereidselen werden gemaakt voor haar voordracht met filmstroken over het onderwerp „Suikerziekte, let op Uw verzorging". De nog jeugdige spreekster, die als een ware do cente namens het voorlichtingsbureau voor de voeding optrad, betoonde zich een deskundige van de bovenste plank, waardoor zij ook op een zeer intense aan dacht van de aanwezigen mocht bogen, zodat haar kwaliteiten als diëtiste uitstekend tot hun recht kwamen. Op zeer practische wijze met behulp van een flanel-bord lichtte zij de ganse veelomvattende materievan de suikerziekte en de te volgen leefwijze der hieraan lijdende patiënten toe. De voeding is voor hen van het allervitaalste be lang en daaraan dient dan ook de meest nauwlettende zorg en aandacht te worden besteed. Sedert de ontdekking van het Insuline in 1922 doqr Banting en Best is het sterftecijfer in percentage onder de aan diabetes lijdende patiënten zeer gedaald. Thans is men zo ver dat ook de lijders aan ernstige diabetes een nagenoeg volwaardig dieet mogen ge bruiken. Ten slotte menen we te mogen volstaan door de op wetenschappelijke basis vastgestelde resultaten, dat de diabetes de kenmerken van erfelijkheid draagt en een ziekte is van alle leeftijden, die over het algemeen op oudere leeftijd een goedaardiger karakter draagt dan bij jeugdige patiënten. Daar suikerziekte erfelijk is komt zij dikwijls bij meerdere leden van één gezin voor. Ons land telt ongeveer 50.000 aan suikerziekte lijdend'e patiënten. Mits zij echter nauwlettend de door internisten en huisartsen voorgeschreven levens wijze volgen, kunnen zij de normale leeftijd bereiken en een graad van volwaardigheid bereiken. Treffende was de slagzin die b ijde laatste film op het doek kwam, luidend „Suikerziekte brengt geen leed, als U zich houdt aan het diëet De heer Blok maakte zich tenslotte aller tolk toen' hij bij het éinde de diëtiste dankte voor haar voor lichtende causerie. Tube 95 ct NIEUWE SCHUUR IN STEENOVENS VERBRAND. Maandag j.l. werd onze plaatselijke brandweer ge alarmeerd wegens een in de buurtschap Steenovens uitgebroken brand op het door de heer M. van H. nog kortgeleden nieuwbebouwde perceel. De brand schijnt te zijn ontstaan door onvoorzichtigheid met een petroleumlamp. Het was voor de brandweer een tamelijk lastige karwei het vuur meester te worden en de belendende percelen voor uitbreiding van de brand te vrijwaren, zodat het blussingswerk meerdere uren in beslag nam. De brandverzekeringspolis zal slechts enigermate de vrij aanzienlijke schade kunnen vergoeden. BEKENTENIS IN HET DRAMA TE VLAARDINGEN. De 34-jarige uit Axel afkomstige D. C. S., die er van wordt beschuldigd in de nacht van zaterdag 11 op zondag 12 april in, zijn woning aan het Mendel- sohnplein te Vlaardingen zijn 30-jarige echtgenote van het leven te hebben beroofd, heeft tegenover de politie een volledige bekentenis afgelegd. Het motief voor zijn daad zou zijn geweest de steeds slechter wordende verhouding in het huwelijk. S. heeft zijn vrouw op de bewuste zaterdagavond met een hamer op het hoofd geslagen, ten gevolge waarvan de vrouw hevig bloedde. Hij heeft hét slacht offer hierna naar de slaapkamer gebracht en aldaar heeft hierna zijn vrouw van het leven beroofd. Na deze daad heeft hij de hand aan zichzelf willen slaan door het innemen van een hoeveelheid slaaptabletten. Dezer dagen was de toestand van de man dermate verbeterd, dat hij kon worden verhoord. Maandag is hij voor de officier van justitie geleid en hierna over- gebrach tnaar het huis van bewaring te Rotterdam. PREDIKBEURTEN. Zondag 26 april 1959. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur Ds. Arnolds, van Amersfoort. Geref. Kerk (Pironstraat)10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. 25 ZONDAGSDIENST ARTSEN. 26 aprilDokter A. Kats. 3e klasse D K.N.V.B. In deze afdeling is een beslissing noodzakelijk ge worden door het gelijke aantal punten waarop de Deide koplopers V.E.S. en Steenbergen in hun laatste ontmoeting zijn geëindigd. Deze wedstrijd werd nog niet vastgesteld. De overige wedstrijd enzijn van meer negatieve be tekenis. AxelHontendsse moet onder normale omstandig heden voor de thuisclub een kleine zege kunnen op leveren. Onze stadgenoten zijn in dit duel evenzeer favoriet als Meto in haar komende ontmoeting tegen Zeeland Sport, welke eveneens zo goed als zeker een zege zal brengen voor de thuisclub. Grenswachters uit Putte kan met geen overwinning op Zeelandia aan haar reeds vaststaande degradatie meer ontkomen, terwijl Zierikzee wellicht in haar thuis-ontmoeting tegen R.K.F.C. in staat is een deel van de buit in de wacht te slepen, ook al heeft de Schouwense ploeg dit seizoen danig teleur gesteld. A met al is voor de 3e klasse de grootste spanning nu wel voorbij, wijl alleen de beslissingskamp tussen V.E.S. en Steenbergen nog een vraagteken in zich bergt ten opzichte van de uitslag. We speuren tevergeefs in de geschiedenis naar een seizoen waarin in de Zeeuws-Brabantse 3e klasse een club uit Noord-Brabant de titel wist te veroveren. Biljarten. EINDSTRIJD EXTRA-KLAS LIBRE TE MIDDELBURG. Onze stadgenoot R. Dieleman vertegenwoordigt Zeeuwsch-Vlaanderen. Van 26 april tot en met 3 mei wacht de Zeeuwse biljartlicfhebbers een belagrijk gebeuren. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de provinciale biljartsport wordt n.l. een provinciaal kampioenschap afgewerkt, waarbij deelnemers uit de gehele provincie vertegenwoordigd zijn. Het betreft hier het extra klas libre-tournooi, waarvoor het puikje van de Zeeuwse librcspelers heeft ingeschreven. Dit tournooi kijgt een extra belangrijk tintje door het medespelen buiten mededinging van de 21-jarige P. Vermeule Van D.O.S. uit Ovezande, momenteel de beste libre-speler van Zeeland, die het onlangs presteered een serie van 950 te maken, gevolgd door een serie van 617. De wedstrijden worden gespeeld in het Nederlands Kcff ehuis op zondagmiddag 26 april, terwijl de verdere speeldagen zijn maandag-, dinsdag en woensdagavond, zaterdag 2 mei en de slotpartijen op zondag 3 mei. De acht deelnemers zijn R. D. Dieleman uit Axel, F. C. Hanse uit Zierikzee, M. C. Reijnhout, Chr. Ga- briëlse, P. Verhage en F. G. Melse, uit Middelburg, J. Passenier uit Souburg en J. Eggermont, Ovezande. In aansluiting op het bovenstaande kunnen wij hier aan toevoegen dat onze stadgenoot R. Dieleman zeker niet kansloos is in dit tournooi, wat aangetoond mag worden door het feit dat hij in oktober tijdens de voorwedstrijden om de nationale titel 38-2 als eerste is geëindigd en onlangs in een revanche-ontmoeting tegen het fenomeen Vermeule deze speler in een partij van 20 beurten met ruim verschil versloeg, daar deze tot resultaat had R. Dieleman 902 tegen Vermeule 663 caramboles. Wij hopen dat onze stadgenoot er in zal slagen de eer van Zeeuwsch-Vlaanderen volgende week in de hoofdstad hoog te houden. Tennis. AXEL MAAKTE GOEDE COMPETITIE START. Nu de zomer nadert is ook de tenniscompetitie weer begonnen en Axel startte goed door haar eerste serie wedstrijden zondag j.l. thuis tegen Animo III uit Ter- neuzen met 7—1 te winnen. Zondag a.s. staat de tweede competitiewedstrijd op het programma en zullen onze stadgenoten op be zoek gaan te St. Jansteen. U in bed gelegd. De man, die geheel overstuur was, geeft handen om trots op te 7ÏÏ7

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 3