ZEELAND deze week Moeder sch&öuw ov€R Leven TBABYDERMg'z^ II KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER.HONING-SIROOP FEUILLETON UIT ONZE OMGEVING AXEL 30 APRIL. Stijf en stram Nu hier - dan daar Neem Kruschen - en Uw pijnen verdwijnen. Voor hel here Ba by-huidje I Als de ene hand de andere wast De Zeeuwse mosselkwekers hebben gebrek aan goede mosselpercelen, terwijl de Harlingse garnalen, vissers behoefte hebben aan verbetering van hun schepen om de productie te kunnen verhogen. In principe is nu overeenstemming bereikt over wederzijdse hulp. De Zeeuwse mosselvissers zullen uit hun reservefonds, dat na de ramp in 1953 ge- vormd werd, aan vijftig garnalenvissers in Harlingen tegemoetkomingen geven voor de noodzakelijke ver. betering van hun schepen tot een bedrag van 400.000. Als tegenprestatie krijgen nu de Zeeuwen 120 mosselpercelen in de Waddenzee. Zo zijn beide par. tijen geholpen. Eindexamens middelbare scholen. De data voor de mondelinge eindexamens op de middelbare scholen zijn, voor wat Zeeuwsch-Vlaan- deren betreft, als volgt vastgesteld Jansenius Lyceum te Hulst op 2 en 3 juli (gym. nasium-afdeling Openbaar Lyceum te Terneuzen op 18, 19 en 2 Ojuni (idem) Jansenius Lyceum te Hulst voor h.b.s. b op 26, 27, 29 en 30 juni en 1 juli Openbaar Lyceum te Terenuzen voor h.b.s. a op 6 en 7 juli en voor h.b.s. b op 15 en 16 juni. Jongelui, veel succes Kanaal GentTerneuzen. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, heeft in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat over de verruiming van het kanaal GentTerneuzen de beide partijen het in hoofdzaak eeris zijn. Enkele voornamelijk tech nische onderdelen moeten nog worden geregeld. De minister verwacht dan ook, dat het tractaat, hetwelk deze aangelegenlhied tussen Nederland en België regelt, in de tweede helft van dit jaar zal kun nen worden ondertekend. Verbetering zeewering Ossenisse. In dezelfde memorie van antwoord deelt de minister mede, dat de plannen voor de versterking van de zeewering bij Ossenisse thans vast staan en dat de aanbesteding binnen niet al te lange tijd te ver wachten is. Bloesempracht in de Zuid-Bevelandse boomgaarden. De bloeiende vruchtbomen in de Zuid-Bevelandse boomgaarden zijn steeds weer een lust voor het oog. Verwacht wordt, dat dit jaar de vroege appel en perenbomen volgende week in bloei zullen staan, terwijl de volle bloeiperiode omstreeks het eind van deze maand zal vallen. Eerste steen gelegd voor Beschuttende Werkplaats. De voorzitter van de Stichting Beschuttende Werk plaatsen in Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen, burgemees ter Tellegen van Terneuzen, heeft vorige week de eerste steen gel/jd voor de nieuwe werkplaats Voor minder validen, welke in Terneuzen wordt gebouwd. Het nieuwe gebouw zal afdelingen krijgen voor de stoelenmatterij, de zakkenstopperij, timmer-, textiel- en pitrietwerk. Tevens zal er een cantine met keuken komen, douche-inrichting en een garderobe. Het ligt in de bedoelinge deze werkplaats in september a.s. in gebruik te nemen. Ovenbatterij op de Cokesfabriek te Sluiskil in gebruik genomen. De eerste van een tweetal ovenbatterijen van de Cokesfabriek, officieel geheten de Association Coöpe ratieve Zelandaise de Carbonisation, is dezer dagen in gebruik genomen. Deze batterij, die 27 ovenis telt ,werd in gebruik gesteld door de echtgenote van de directeur dezer fabriek, mevrouw Julien. door CARRY VAN DER RIJKEN. 44) Vrijdagmorgen al kwam er <?en brief van tante Anna. Er was een kamer voor Mariesje besproken bij een alleenwonende oude dame, niet ver van school. Ze werd er zondag, in de loop van de middag, verwacht. Mams kreet Mariesje. Bij een alleenwonende ouwe taart Niet in een gezellig gezin, met meisjes en zo van mijn leeftijd. En zó herhaalde Joop veelbetekenend. Wat hem een por van zijn zus bezorgde. Flauwerd I schold ze. Moeder Ine vond het wel een prettig idee, haar meisje onder veilige hoede. Ja, wel een beetje saai, dat moest ze toegeven. Maar Riesje zou immers ken nissen genoeg maken Ik kom volgende week zondag naar je toe, be loofde ze. Dan ga ik je nu niet wegbrengen, want dinsdag als Hans vertrekt is weer een zware dag voor me. Natuurlijk Mam. Ik sla me er wel door hoor. Juist leuk, als U komt wanneer ik al een beetje in geburgerd ben. s Avonds in bed kon Mariesje niet in slaap komen. Ze begon te fantaseren. Het was natuurlijk een oude dame, die zich erg eenzaam voelde en graag iemand had om voor te zorgen. Of een kale adellijke freule, met niet veel anders dan een oude naam en geen geld cxm een nieuwe hoed te kopen. Een beetje zuur, een beetje uit de hoogte. Misschien een vroegere onderwijzeres die er moeilijk kon komen van haar pensioentje. Natuurlijk, dat zou het zijn. Hoe kwamen de Zusters anders zo gauw aan een adres iHTHC 3 Vier ontwikkelingskernen imj Zeeland aangewezen. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft aan Ged. Staten van Zeeland bericht, dat de gemeenten Goes en Terneuzen in het kader van het nieuwe regionale industrialisatiegebied tot ont wikkelingskernen zijn aangewezen. Bovendien zullen de gemeenten St. Maartensdijk en Zierikzee in het stimuleringsbeleid worden betrokken, teneinde zoveel mogelijk aan de door het provinciaal bestuur van Zeeland gfeuite wensen tegemoet te komen. Elders in dit blad geven wij een beknopte uiteen zetting van de betekenis van deze aanwijzing tot ont wikkelingskern. Bejaarden te Goes voelen niets voor een tehuis. Het gemeentebestuur van Goes heeft een enquete ingesteld onder een groot aantal bejaarden in die gemeente, waarbij onderzocht is, hoe de^e denken over een bejaardentehuis. Gebleken is, dat ongeveer 80% van de onder vraagden niets voelen voor plaatsing in een tehuis. De redenen, die de bejaarden aanvoeren zijn o.m. de hoge pensionprijzen en het moeten prijsgeven van hun zelfstandigheid. Het meest wordt gevoeld voor be jaardenwoninkjes. Schouw te koop te IJzendijke. Als U in Uw woning wellicht een oude schouw zoudt willen laten metselen, dan heeft het gemeente bestuur van IJzendijke wellicht iets voor U. In 1953 werd door deze gemeente namelijk een oude tegelschouw aangekocht, waarop afbeeldingen voorkwamen daterend van de jaren rond 1800, met de bedoeling deze te laten inmetselen in een in te richten oudheidkamer. Nu het er niet naar uitziet, dat deze oudheidkamer er spoedig zal komen, wil de gemeente de bewuste tegels, die in zes kisten zijn verpakt, maar weer ver kopen. Aangezien deze tegels voor 5000,ver zekerd zijn, zult U voor Uw schoorsteentje een aar dige duit moeten neerleggen Tehuis voor hulpbehoevenden en chronische zieken op Schouwen-Dfuiveland. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat in het voor malige streekziekenhuis te Noordgouwe op Schouwen- Duiveland een tehuis voor hulpbehoevenden en chro nische zieken zal worden gesticht. Wellicht zal daarbij aan de Stichting Rust- en Ver pleeghuizen Midden-Zeeland verzocht worden, de ex ploitatie ted hand te nemen. Welgeteld nog 12 dagen en dan is het 30 april. Dat wil zeggen, dan hebben we feest. Wie zijn oor te luisteren legt, zal merken, dat bij het naderen van deze feestdag ook de activiteit toe neemt. Het bestuur van de Oranjevereniging voert be sprekingen en houdt conferenties om te zorgen, dat alles tot in de puntjes geregeld is prijzen voor de wedstrijden en spelen zijn aangekocht of besteld'. De aanmeldingen voor de oriëntatiewedstrijd, de lichtstoet en de lampionoptocht komen binnen. Naar wij vernemen, beramen op het ogenblik diverse bedrijven plannen om aan de lichtstoet deel te nemen. Ook op de scholen worden reeds groepjes gevormd, die aan de lampionoptocht of de lichtstoet zullen deel nemen en verschillende verenigingen bespreken de ideëel» om behoorlijk voor de dag te komen. Al met al kan het, wanneer de weersomstandigheden meewerken, op 30 april a.s. een mooi en gezellig feest worden. Gaarne zouden wij nog een beroep willen doen op alle inwoners van Axel om op die dag te vlaggen. Hebt U nog geen vlag Koopt U er dan toch gauw een. Een uitzet is toch eigenlijk niet compleet, wanneer daaraan een vlag ontbreekt Iedere goede Nederlander wil toch graag vlaggen En iedere goede Nederlander wil toch op 30 april oranje dragen Oranje in het hart Accoord, maar dan ook oranje op de borst 1 Verschillende winkeliers zullen wel spoedig hun etalages met vlaggen, oranje strikjes, lampions en der gelijke feestelijkheden meer, gereed hebben. Welnu, sla Uw slag en voorzie U van het nodige 1 Hebt U fantasie Stel U dan eens even voor, welk een feestelijk ge zicht het zal zijn, wanneer van ieder huis de drie kleur wappert en wanneer ieder getooid is met oanje Helbt U fantasie Het hoeft niet veel te zijn. Doe dan mee, als buurt, als vereniging, als bedrijf, als gezin, of desnoods in Uw eentje aan de lampion optocht en de lichtstoet. Laten we er een echt ouderwets feest van maken Dan moet U óók meedoen Afgesproken Accoord 1 Tot 30 april dan. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons klimaat de schuld. Maar veeleer is de oorzaak on zuiver bloed. Begin een bloedzuiverende kuur met Kruschen en ge zult al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan ondervinden. Naarmate Kruschen de wat traag geworden bloedzuiverende organen weer op gang brengt, krijgen de pijnverwekkende onzuiver heden geen kans meer om zich vast te zetten, maar worden ze afgevoerd langs natuurlijke weg Ing. Med. TONEELAVOND VOOR DE AXELSE BEJAARDEN. Ook dit seizoen brengt ons vanwege een verschei denheid van plaatselijke toneel-dilettanten-avonden weer een waardig slot in de vorm van een opvoering ten bate onzer Axelse oudjes, die ook dit jaar weer haar traditie zal volgen naar een nog niet vastge stelde plaats of oord van bestemming haar jaarlijkse trip te oned'rnemen, waar onze bejaarden het in elk geval weer goed zullen hebben Een toneelgroelp, gerecruteerd uit verschillende plaatselijke toneelveenigingen te samen met enkele oud-toneelspelers, onder regie van Bram Sol heeft het aangedurfd De Wonderdoktoor" van de Vlaamse auteur Jos. Janssens in te studeren en voor het voet licht te brengen. In zeker opzicht is dit een experiment daar dit smeuiige stuk in sappig Vlaams dialect aan de talrijke vertolkers van de hoofd- zowel als de bij rollen zeer zware eisen stelt. Bijna zonder uitzonde ring moeten de executanten in de huid kruipen van een rasechte Vlaamse plattelander. Dit op zichzelf reeds is' een niet licht te onderschatten opgave. Gelukkig zijn de organisatoren van deze avond met het mooi dol voor ogen er weer in geslaagd een selectie van beproefde krachten aan te trekken aan wie de planken geen koortsige rillingen zullen bezorgen. Maar er komen andere koortsen en kwalen op de proppen in dit oer-komische stuk, waarin de folklore van het Vlaamse land en de van ouder op ouder voortlevende wonderlijke genezingen en kwakzalvers methoden ware Lachsalvo's zullen verwekken. Nog altijd tot zelfs in onze verlichte 20e eeuw zijn In die stellige overtuiging sliep ze in. Was het toeval, dat Broer Heemstra tot Utrecht haar reisgenoot was? Hij deed in elk geval alsof en gezellig was het, vond Mariesje. Wel gek, dat een 21-jarig student in een niet-roken-coupé te recht kwam. Maar hoe dan ook, hij zat eren Mariesje brak er zich verder het hoofd niet over. Bepaald nieuws hadden ze elkaar niet te vertellen. Daarvoor hadden ze in de vacantie te veel fiets tochten samen getmaakt. Jet en zij en de wederzijdse broers. Eigenlijk wisten ze geen van beiden raad met hun houding en al Broers tot heden vergaarde medische wetenschap kon hem hierbij weinig' helpen. Toch komt het gesprek vanzelf op zijn studie. Hij moet met september weer tentamen doen. Is nu derde jaars. Met enig bravour vertelde hij. Nee, het eerste jaar heeft ie niet veel uitgevoerd. Het is een lollige 'boel in Leiden, maar voorlopig moest ie van Pa Heemstra nog op en neer reizen. Deze yi^s zijn eigen studietijd nog niet vergeten, gunde zijn jongens best een pretje, maar gewerkt moest er ook worden. Nu was ie op weg naar Loosdrecht. Een vriend van hem had er een boot liggen en ze gingen een week zeilen, half september begonnen de colleges pas weer. Veel te gauw naar Mariesjes zin waren ze in Utrecht. Broer hielp haar met overstappen in de trein naar Den Bosch. Dit is de tweede keer dat je me in een trein zet, lachte Mariesje. Hij bleef wachten tot de grijze Diesel zich in beweging had gezet. Vertelde niet, dat hij hierdoor zijn eigen aansluiting jniste. Wat gaf hetzijn vacantie -was nog lang genoeg. En zijn ^kusjes vriendin bsRjniets heel aantrekkelijks, vond hij'.!CNiets had ze van de aanstellerige, wereldwijsdoende meisjes studenten die hij kende. Mariesje deed nooit de moeite, aandacht te trekken. Je kon zo van alles tegen haar vertellen zonder dat ze in de rede viel Mariesje, nu alleen met haar gedachten in een raamhoekje van de comfortabele Diesel, vroeg zich af, waarom het haar altijd zon prettig gevoel gaf als Broer Heemstra met haar praatte. Kwam het om dat Ze zelf zo graag dokter had willen worden en alles wat die studie betrof haar zo interesseerde Kwam het door zijn kameraadschappelijke .manier van omgang Het nooit laten voelen van zijn gestu deerde meerderheid, zoals zoveel studenten doen tegen over een gewoon onderwijzeresje zoals zij Och, ze verdiepte er zich verder maar niet in. Over een half uur zou ze in Den Bosch zijn en dan begon „hèt" leven t Den Bosch 1 Nadat ze haar kaartje had afgegeven bleef ze even boven op de blauwstenen trap staan. Ze was een van de laatsten, die door de controle was gekomen. Snel zag ze haar vele medereizigers zich over het grote stationsplein verwijderen. Het leek wel of ieder een afgehaald werd. Een meisje alleen, zoals zij zag ze nergens. Even kwam er een onzegbaar eenzaam gevoel in haar op. Nog nooit was ze onafgehaald ergens aangekomen. Het adres, waar ze naar toe moest, kende ze van buiten. Ze zou maar eens beginnen met de weg er heen te vragen. Na een kwartiertje stond ze voor het huisnummer dat haar opgegeven was. Zo, boven een drogist. Nou, beter dan boven een viswinkel, troostte ze haar reukorgaan. Op haar bellen werd de deur open getrokken door êr lichtgelovigen die hun heil en heul tot hun ge nezing gaan zoeken in het milieu dat zich rond een Dokus Geeraert heef gevormd en waartegen een aca demisch tot bekwaam arts gevormde jongeman zich geplaatst ziet in een wereld vol bijgeloof en voor oordeel. Deze avond zal aan diegenen die er waarlijk van houden de lever eens danig te doen schudden volop gelegenheid tot Verpozing bieden. De „Wonderdoktoor brengt in een rolbezetting van L een 20-tal spelers en figuranten een wereld van ver- scheidenheid ten tonele, waarin mensen op krukken, doven en kranken, lijdende aan allerlei echte of ver meende kwalen ten voeten uit zullen zijn getekend en bewijzen dat het gezegde van „de wereld wil be drogen zijn, dus worde zij bedrogen" nog altijd van kracht is. Ten spijt van een Manten Boone, een Sander Bekaert en zelfs een burgemeester Petrus Ver- karre, wiens intelligentie zich niet zo ver verheft boven dat van zijn dorpelingen en de klanten van de kwakzalver, die tot zelfs van over de Hollandse gren zen toestroomden. In het belang van de bejaarden en om het mooie ten grondslag liggende doel zij een bezoek aan deze vro lijke toneelavond van harte aanbevolen. „OMA VEELE" HERDACHT HAAR 105e GEBOORTEDAG. Maandagnamiddag recipieerde het daartoe gevorm de comité in Hotel „Het Gulden Vlies" alhier ter ge legenheid van de viering van de 105e verjaardag van „Oma Veele op zondag 12 april. Door burgemeester en wethouders werd onze oud ste ingezetene bij monde van burgemeester Van Oeve- ren met dit zeldzame feit gecomplimenteerd. De oude dame die in gezelschap van haar dochter zoals reeds meermalen zich ook nu weer de inspanning had getroost, had daarmede op zichzelf reeds ge noegzaam. blijk gegeven van vitaliteit, zoals de bur gemeester mocht constateren al spoeden de jaren op deze hoge leeftijd zich naftuurlijk niet ongemerkt voorbij. Zijne edelachtbare vond overigens voldoende reden om namens het gemeentebestuur ook ditmaal wederom blijK te geven van de gevoelens die de gehele Axelse bevolking bezielen. Uitdrukking hieraan gevende over handigde hij haar een imposante artistieke bloemen mand met een fraaie zilveren bonbonnière, waarin een bij deze gelegenheid passende inscriptie met het Axels stedelijke wapen was aangebracht. De burgemeester wenste de jubilaresse nog menig jaartje in goede gezondheid toe. De ganse namiddag werden onze oudste Zeeuwse gelukwensen aangeboden, verschillende hiervan ge paard gaande met stofflijke huldeblijken. Een register vermeldende de namen van de be langstellenden lag ter tekening. Door de Commissaris der Koningin, die door ambts bezigheden verhinderd was, werd een telegrafische gelukwens gezonden. De vlaggentooi in Axels straten, zowel als van de stadhuistoren bewezen het medeleven onzer burgerij en plaatselijke overheid. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de alhier gehouden collecte Voor „Simavi" bedroeg 262,05. OUD-AXELAAR TOT BURGEMEESTER VAN LEERDAM BENOEMD. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 mei a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Leerdam, de heer L. J. den Hollander, met toekening van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Hazerswoude. De heer Den Hollander is geboren op 24 maart 1914 te Axel. Hij is niet aangesloten bij een politieke partij. iemand, die ze vooreerst nog niet zag, maar waar van ze vermoedde, dat het de dafnezelf wel niet zou zijn. Een nogal bazige stem riep vdn boven Zo, komt d r mèr in. Ge bent zeker de nicht van Zuster Antonia 1 Ja, de trap is wa doenker, maar da wen wel, ratelde de stem verder, toen ze het meisje met haar koffertje hoorde stommelen. Mariesje liep langzaam naar boven. Het entree van haar eerste pension viel wel wat tegen. Ze zag een grote, struise vrouw. Een zwarte japon aan met een bonte schort en geelachtig grijzend haar strak gekamd en bijeen gehouden door een onooglijk knoedeltje. Wilt U mevrouw Van Welsum zeggen, dat i'k er ben vroeg ze tamelijk timide. Nou keind, da ben ik zelf. Hang-doe goed mèr hier in de gang. Meteen maakte ze van de reeds overvolle kapstok een haak vrij. Ik zal het liever mee naar mijn kamer nemen, vond Riesje, die met bevreemding al dat herengoed zag hangen. Nou, gelijk hedde. Ik hang mijn zondagse spullen d r ook nie bij. Die manne kijken zo nauw nie het zou zonde zijn van oewen mooien hoed. Met bewondering bekeek ze Mariesjes blauw ve lours hoedje Die mannen, herhaalde Mariesje bij zichzelf - Waar was ze verzeild Enfin, maar afwachten En dees is oew kamer. Met veel bedrijvigheid wees de hospita haar een legkast onder de wastafel en een hangkast. Noemde de voordelen op van het levensgrote bed langs de muur en verdween eindelijk, na haar nieuwe pension gast nog verteld te hebben, dat het om zes uur koffie drinken was in de kamer ernaast. Mariesje was alleen. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 2