AXELSE COURANT Juliana Rffiia PU HIP WBBÊÊTPi C VINK Huidgenezing Egg 1909-1959 r Frankering bij abonnement Axel. ZATERDAG 18 APRIL 1959 73e Jaargang No. 29 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDf E WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tal. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL Koningin Juliana wordt op 30 april 50 jaar. De zeer velen, die haar nog als „Juliaantje" gekend hebben, zullen er zich met een schok van bewust worden hoe de tijd vliegt. En zeer in het bijzonder gaan onze gedachten uit naar de Hoge Vrouwe, op wie een halve eeuw het schijnwerperlicht van de publieke belangstelling is gericht geweest. Het was de 6e september 1948 een stamp volle Nieuwe Kerk. Vorsten, hoogwaardigheids bekleders, groot gala, schitterende uniformen en statig zwart. Honderden persvertegenwoordigers uit alle landen, velen hunner gewend aan de pracht en praal van koninklijke hoven, wachtend op een redevoering, die, naar veler vermoeden, niet meer dan een formele toespraak zou zijn. Onvergetelijk was het moment, waarop Ko ningin Juliana's stem door de kerk klonk, en een verbaasde, en weldra eerbiedige stilte viel. Hier las niet een staatshoofd een met pijnlijke nauwkeurigheid opgestelde rede voor, maar een jonge Koningin liet zich in de woorden, die zij sprak kennen als een persoonlijkheid. ,,Wie ben ik, dat ik dit doen magHet was alsof een nieuwe aera werd ingeluid Met die woorden plaatste Koningin Juliana zich temidden van haar volk, en daar is haar plaats sindsdien gebleven. ENZOVOORT Koningin Juliana behoort tot één der oudste vorstenhuizen van Europa. Het geslacht Nassau wordt al in de tiende eeuw genoemd en speelde onder de Bourgondiërs reeds een grote rol in de Nederlanden. „Juliana Louise Emma Maria Wilhe'mina, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Meck lenburg, Prinses van Lippe-Biesterfeld, enz. enz. enz." zo luidt de aanhef van zo menig besluit. Die drie woordjes „enz. enz. enz." verhullen een lange reeks van titels en het is een eerbied waardige lijst. Want onze Koningin is voorts nog Hertogin van Limburg, Markiezin van Veere en Vlissingen, Gravin van Katzenellnbo- gen, Vianden, Dietz, Spiegelberg, Buren, Leer dam en Culemborg, Burggravin van Antwerpen, Baronesse van Breda, Diest, Beilstein, Grave, Land van Cuyk, IJselstein, Granendonck, Eind hoven, Liesveld, Herstal, Warneton, Arlay en Nozeroy, Erf- en Vrijvrouwe van Ameland, Vrouwe van Borculo, Breedevoort, Lichtenvoor de, Loo, Geertruidenberg, Klundert, Zevenber gen, Hoge en Lage Zwa'uwe, Naaldwijk, Pola- nen, St. Maartensdijk, Soest, Baarn, Ter Eem, Willemstad, Steenbergen, Montfoort, St. Vith, Burgenbach, Daasburg, Niervaart, Turnhout en Besan§on Het was haar voorvader, de Koning-zakenman Willem I, die deze hele lijst door het nuchtere „enz. enz. enz." verving. MOEILIJKE JAREN. Een gelukkig huwelijk besloot een gelukkige jeugd, maar reeds naderden de donkere wolken. Voor de bezetter moest de Prinses vluchten, eerst naar Engeland, toen naar Canada. Ver van haar moeder en haar man, ver wachtte ze in ballingschap de geboorte van Prinses Margriet. En toen ze op 3 mei 1945 eindelijk weer de vaderlandse bodem betrad, drongen de zorgen zich aan haar op. In 1947 reeds nam ze als regentes de taak van haar moeder over, in mei 1948 werd ze voor de tweede maal met het regentschap belast en op 6 september 1948 aanvaardde ze de volle last van de koninklijke taak. De gevolgen van de oorlog waren nog lang niet voorbij en deden zich wel het zwaarst gel den in het verlies van ons rijk koloniaal gebied. De dag na Kerstmis 1949, op een kille decem bermorgen, zette zij haar handtekening onder de onafhankelijkheidsverklaring van Indonesia. Na I deze daad reikte zij de hand aan Mohammed Hatta, de vertegenwoordiger van het nieuwe rijk. IN HET ZOEKLICHT. Niet slechts de noden en zorgen van land en volk drukten de vorstin. Diep ging ze gebukt onder het feit, dat Prinses Marijke's gezichts vermogen ernstig bleek aangetast. De konink lijke moeder beproefde alle middelen, en nog donkerder werden de wolken boven het witte paleis van Soestdijk toen de buitenlandse sen satiepers met „onthullingen" begon. Eigenlijk bleek toen, hoe de verhouding was tussen ons volk en het Oranjehuis) want men voelde zich pijnlijk getroffen. Men kon het niet verdragen, dat onze Koningin en haar huis in het felle, onbarmhartige zoeklicht van deze soort publi citeit kwamen te staan. Gelukkig legde zich de storm, maar eigenlijk ziet heel Nederland reik halzend uit naar een gelegenheid om zich, mèt ons vorstenhuis, eensgezind weder te verheugen en de eenheid van Nederland en Oranje op nieuw te demonstreren. Want Koningin Juliana, die met haar gezin altijd gezocht heeft de gemeenschap met haar volk, heeft zich een plaats veroverd in de harten. Veel leed heeft zij gekend en haar bijzondere persoonlijke belangstelling gaan nog immer uit naar hen die leed dragen en, practisch als zij is, naar alles wat gedaan wordt om dat leed ie verhelpen of te verzachten. Die belangstelling omvat niet alleen ons volk, maar heel de wereld, want zij ziet de problemen in alles omvattend verband. Levend in een bewogen tijd heeft zij zich ge toond kind van haar tijd, een verklaarde tegen stander van wat reeds haar moeder kenschetste als „de gouden kooi", waarin de vorstin verre wordt gehouden van haar volk. Toen ze in 1955 in de Leidse Pieterskerk de jeugd toesprak zei Juliana „Gij zijt voor menige goede gewoonte Uw voorgeslacht dankbaar. Weest niet bang, op Uw beurt zelf nieuwe goede gewoonten te beginnen. Uw nageslacht zal U er dankbaar voor zijn." LOSSE GEDACHTEN HET VERJAARSGESCHENK. Het is buiten twijfel bij een verjaardag be hoort een cadeautje. En zeker, volgens Zeeuwsch- Vlaams gebruik bij een kroonjaar. Dan is het niet meer een cadeautje, maar naar gelang van de omstandigheden van de gever of geefster, een cadeau. Dit is een goede gewoonte. Kleine geschenken onderhouden de vriendschap, zegt het spreek woord. Waarom zouden we dan niet, wanneer er daartoe gelegenheid is, een k'ein geschenk geven De verjaardag en met name het kroonjaar is zo'n gelegenheid dus geven wij met liefde. Op 30 april a.s. viert weer iemand Haar ver jaardag een kroonjaar nog wel 50 jaar - Ook bij deze verjaardag hoort een cadeau Het grote Nederlandse gezin maakt zich aller wegen op, om de Landsvrouwe op die dag een geschenk aan te bieden een geschenk, gegeven door het gehele Nederlandse volk een ge schenk, wanneer het goed is, van U en van mij. Het enige verschil met de cadeaux bij ver jaardagen in gewone gezinnen en het geschenk aan H.M. Koningin Juliana is wel dit, dat het geschenk aan Hare Majesteit niet persoonlijk is. Slechts een klein gedeelte van dit, naar wij hopen, grote geschenk, zal bedoeld zijn als een persoonlijk aandenken voor de Koningin, ter- m Koningin Juliana wordt vijftig jaar. En op haar vijftigste verjaardag zullen haar gedachten zeker teruggaan naar het ogenblik, waarop zij, Koningin thans, de Nieuwe Kerk verliet, langzaam, om geen woord ie missen van de zegenbede van het koor, die wij ihaps wel haast als profetisch vernemen De Heer is mijn Herder, Hij waakt voor mijn ziel. Hij 'eidt mij op wegen van goedheid en zegen. Hij schraagt me, als ik wankel, Hij draagt me, als ik viel. (Nadruk verboden) li m - BR! Et wijl het voornaamste deel door Haar bestemd zal worden voor. een algemeen doel. Welk doel dit zal zijn, is ons nog niet be kend, doch wanneer wij bedenken, dat het Ko ningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrij ding ook gevormd is uit de bijdragen, die des tijds werden bijeengebracht voor een geschenk aan de toenmalige Koningin Wilhelmina, dan kunnen wij begrijpen, dat de bestemming van de thans in het leven geroepen actie wellicht in een dergelijke richting zal gaan. Dat de bijdragen een goede bestemming zul len krijgen en dus dat het een goed geschenk zal worden, daarvan kunnen de geefsters en gevers bij voorbaat overtuigd zijn Reeds vaak heeft ons volk getoond te kunnen offeren. Denk maar aan de inzameling na de watersnoodsramp in 1953 denk aan andere acties, zoals Haak-in, Goed-Zo Appèl en Alles- op-één-kaart. Vaak ook worden aan dergelijke acties attrac tieve prijzen verbonden, zodat het de indruk zou kunnen wekken, dat het niet gaat om het doel, maar om de prijzen. Nó kan ieder weer tonen, dat het niet om de prijzen gaat, maar om het doel Toont Uw liefde voor ons Vorstenhuis, voor het Huis van Oranje Toont Uw liefde voor H.M. Koningin Juliana Geeft blijmoedig, hetzij veel, hetzij weinig Stort Uw bijdragen op postrekening 640.000 ten name van „Verjaarsgeschenk H.M. de Ko ningin" ie Amsterdam. Doe dit vóór 25 april a.s. Ook per briefkaart kan een bijdrage voor dit doel worden gestort door bijplakking van een bepaald bedrag aan post zegels. Op één briefkaart mag echter niet meer dan ƒ1,— aan postzegels worden bijge plakt. Hiernaast vindt U het adres alsmede de methode van bij plakking der postzegels. Laat het dus volgende week storm lopen bij het postkan toor. PRINS ALBERT VAN BELGIE VERLOOFD MET ITALIAANSE PRINSES. Te Brussel is zondagavond bekend gemaakt dat Prins Albert van België zich heeft verloofd met de Italiaanse Prinses Paolo di Calabria. Deze verlovingsaankondiging is de eerste be vestiging van een romance die ongeveer vijf maanden geleden begonnen is, tijdens een privé- bezoek van de Belgische prins aan Rome. De eerste ontmoeting vond plaats op een receptie die de dochters van de Belgische ambassadeur aldaar, baron van der Eist, ter ere van de prins in de ambassade gaven, toen hij aldaar was in verband met de kroning van Paus Johannes. Later, tijdens skivacanties in Zwitserland werd het contact verstevigd. Prnis Albert, een broer van koning Boude- wijn en een zoon van koning Leopold en wijlen Koningin Astrid, is in het afgelopen jaar meer op de voorgrond getreden. Hij heeft de Senaats zetel ingenomen die hem karchtens de traditie toekomt en is zoals bekend kortgeleden gekozen tot voorzitter van het Belgische Rode Kruis. Een definitieve datum voor het huwelijk is nog niet bekend gemaakt. DE BETEKENIS VAN DE AANWIJZING VAN ONTWIKKELINGSKERNEN VAN DE VIER ZEEUWSE GEMEENTEN. Zoals wij elders in ons blad melden, zijn de gemeenten Goes en Terneuzen aangewezen als ontwikkelingskernen. Bovendien worden de ge meenten St. Maartensdijk en Zierikzee in het stimuleringsbeleid van de Minister van Econo mische Zaken betrokken. leder „district" van onze provincie heeft dus een hap van de koek gekregen, wanneer wij bet eens oneerbiedig mogen zeggen. Vele lezers zullen zich wellicht afvragen Wat is nu de betekenis van een dergelijke aan- wijzing Is dit van zodanig belang, dat daar van in de nieuwsberichten via de radio melding moet worden gemaakt Inderdaad is een dergelijke aanwijzing van belang, in de eerste plaats voor de aangewezen gemeente zelf en wellicht ook voor de streek. Door deze aanwijzing toch bestaat de moge lijkheid om meer industrieën aan te trekken, om dat het Rijk hierbij in grote mate de helpende hand biedt. Daar zijn allereerst de industrieterreinen. Bij de aanleg van industrieterreinen in een als ont wikkelingskern aangewezen gemeente draagt het Rijk 50% van de kosten, mits ten minste een oppervlakte van 20% van het terrein door be drijfsruimte worden ingenomen. Bovendien subsidieert het Rijk bij de bouw van industriële panden. Deze bijdrage, die varia bel is, beloopt ongeveer 30, - per vierkante meter. Het onrendabele gedeelte van de aanleg van laad- en loswallen, van gas-, water- en electri- citeitsvoorziening wordt door het Rijk voor 75% voor zijn rekening genomen. Het Rijk kan bovendien 'nog zorgen voor betere verbindingen tussen de ontwikkelings kernen en overig Nederland; Een gemeente, die als ontwikkelingskern aan gewezen wordt, heeft dus wel degelijk een buitenkansje. Wij wensen deze gemeenten dan ook van harte geluk met hun aanwijzing en wij hopen, dat zij van deze aanwijzing veel succes zullen hebben, maar dat dit succes niet alleen voor hen zal zijn, maar voor de gehele streek, waarin die gemeenten gelegen zijn. Als het op de één regent, drupt het op de ander, zo luidt een gezegde, welnu, we weten nu, dat het op vier gemeenten in onze provincie kan gaan regenen. Wij zien dan verlangend uit naar de druppels, liefts grote druppels, voor alle overige gemeenten. (Deels ontleend aan de P.Z.C.) houdt U iedere dag fris en monter ABONNEMENTSPRIJS-. Loase nummer» 6 cent Kwartaal-abranement i Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1»75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS! 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie, fop tonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*. ïdvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra x. - Hmdrnivprheid -Huidqezondheid En puistjes verdrogen door Purolpoeder s5S: i iir y 1 ■T

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 1