ZEELAND deze week schótöuw ov€R Leven MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET FEUILLETON UIT ONZE OMGEVING AXEL i' Er zit gang in het Kreekrakplan. In het vorige weekoverzicht maakten wij melding van het Kreekrakplan. Ter aanvulling daarvan kun nen wij thans berichten, dat de burgemeesters van Rilland-Bath en Woensdrecht een nota hebben op gesteld, waarin het voorstel wordt gedaan om een „bovengemeentelijk" orgaan onder de naam „Haven en Industrieschap Kreekrak" in het "leven te roepen. Deze nota is inmiddels voorgelegd aan de colleges van Gedeputeerde Stallen van Noord-Brabant en Zeeland. Tunnel te Hulst Het maken Van een tunnel naast de Bagijnepoort te Hulst zou blijkens de beslissing van het Coördinatie- College voor Openbare Werken in principe in aan merking komen voor aanvullend werk met rijks subsidie. Gemeente-secretaris van Middelburg overleden. De heer J. Ph. Koene, gemeente-secretaris van Mid delburg, is na een ernstige ziekte van enkele wekbn op 64-jarige leeftijd overleden. De overledene was iene figuur in het organisatie- en ver- Hij was o.m. vice-voorzitter van de and der Vereniging van Nederlandse i hoofdbestuurslid van de Nederlandse „emeente-ambtenarlen. Oud-Axelaar benoemd tot burgemeester van Putte. De gemeentesecretaris, tevens ontvanger, van Hoofd plaat, de heer J. I. Stuij, is met ingang van 1 april a.s. benoemd tot burgemeester van Putte (N.Br.). De heer Stuij werd op 2 maart 1920 in orrze gemeente geboren. Oester- en mosselseizoen loopt ten einde. Nu het oester- en mosselseizoen ten einde loopt, kan gezegd worden dat gedurende dit seizolen ongeveer 22 millioen 'oesters zullen zijn geëxporteerd voor een waarde van circa 4millioen guldem Nederland „produceerde" 55 millioen kg. mosselen, welk aantal nog moest worden aangevuld met 10 millioen kg. Duitse en Deense mosselen. Daarvan nam "België 19 millioen kg. af en Frankrijk 25 mil lioen kg. Dit bracht nog eens 9.000.000,in het deviezenlaatje. Bunkers uit de oorlogstijd verdwijnen. Op Walcheren is men volop bezig de in de duinen gebouwde bunkers en andere militaire bouwwerken op te ruimen. In Vrouwenpolder hoopt men vóór 1 juli a.s. veertig van deze bouwwerken opgeruimd te hebben. Echter ook in Westkapelle, Domburg en Oostkapelle zullen deze obstakels moeten verdwijnen. Men hoopt het volgend jaar met deze werken gereed te zijn. In Vlissingen worden plastic bungalows gebouwd. In Vlissingen is dezer dagen de eerste plastic bunga low gereed gekomen. Deze wordt gebouwd door de N.V. Plastic City te Antwertpen in haar fabriek te Vlissingen aan de Edisonweg. Deze fabriek kan voorlopig 10 tot 12 van deze woningen bouwen de kostprijs zal circa 13.000, bedragen. De oppervlakte van deze bungalow be draagt 45 vierkante meter, doch het is mogelijk deze te vergroten door het bijbouwen van enkele kamers. Alle wanden en het dak bestaan uit een dubbele laag plastic, wat een zeer groot isolatievermogen heeft. Gemeenteraad van Sas van Gent heeft kritiek op persleiding. Zoals bekend is, bestaan er plannen om een pers leiding aan te leggen van Sas van Qent naar de Westerschelde voor de afvoer van het afvalwater van de fabrieken. Hierdoor zou de kwalijk ruikende open waterleiding, welke evenwijdig loopt aan de weg Sas van Gent—Terneuzen» kunnen verdwijnen. SK^SBEP" Vefschillende raadsleden brachten bezwaren tegen het thans ontworpen plan in. Besloten werd daarom dit punt uit te stellen tot een volgende vergadering. Ook voor het voorstel tot het, in samenwerking met andere gemeenten, ontwerpen van een streekplan bleek de raad niet enthousiast te zijn. Dit voorstel werd echter toch aangenomen. Bijzonder jubileum te Sas van Gent. De heer A. van Damme, chef van de buitendienst bij de Eerste Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, vierde dezer dagen zijn 40-jarig jubi leum bij deze Maatschappij. Als 13-jarige knaap is hij bij de „Coöperatief" in dienst getreden, zodat de jubilaris thans 53 jaar is. De heer Van Damme werd onderscheiden met de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Schouwen-Duiveland treedt toe tot de Brug- maatschappij Goeree-Overflakkee. Teneinde zo spoedig mogelijk een Drug te krijgen van Goeree-Overflakkee naar de Hoekse Waard is enige tijd geleden de Brugmaatschappij opgericht. Aangezien de bedoelde brug ook van belang is voor het eiland Schouwen-Duiveland in 1964 zou namelijk de dam door de Grevelingen, die Schouwen met Flakkee gaat verbindlen gereed moeten zijn wil ook het genoemde eiland tot de Brugmaatschappij toetreden om daardoor het gereed komen van de brug zoveel mogelijk te bespoedigen. Mr. Van Os uit Terneuzen naar het Verre Oosten. De Hoofdinspecteur van de Invoerrechten en Accijn zen te Terneuzen, mr. L. W. van Os, is door het ministerie van Financiën aangezocht, om in het kader van het Amerikaanse hulpprogramma, de regering van Pakistan van advies te gaan dienen over de verbete ring van de douane-formaliteiten in Karachi. De heer Van Os hoopt binnenkort naar Pakistan te vertrekken. Marktkooplieden gaan reclame maken. De Stichting „Reclamefonds Zeeuwse Markten" die is opgericht door de marktkooplieden, welke regel matig de markten in Zeeland bezoeken, stelt zich ten doel advertentie s te plaatsen in de Zeeuwse streek bladen, teneinde de aangesloten leden bij het publiek aan te bevelen, het voeren van reclame-acties in België en het houden van reclame- én St. Nicolaas- markten, waarbij waardebonnen kunnen worden ge wonnen, die bij de aangesloten leden kunnen worden ingewisseld. Zeeuws tapijt gerestaureerd in Haarlem. De commissaris van de Koningin in Zeeland, heeft in de werkplaats tot herstel van antiek textiel te Haarlem het gerestaureerde wandtapijt „Prins Wil lem" in ontvangst genomen. Het tapijt is in 1603 voor Zeeland vervaardigd door Jan de Maeght. Het is het laatste van een serie van acht, die gewijd is aan de overwinning der Zeeuwen op de Spanjaarden in 1573. Vier tapijten hangen in het rijksmuseum te Amsterdam en de overige in het gebouw van het provinciaal bestuur van Zeeland in Middelburg. Sedert 1955 is in Haarlem aan de restauratie van het tapijt gewerkt. „Prins Willem" zal met het Nij meegse tapijt „Het Vosje", tot 4 april voor het pu bliek te bezichtigen zijn in het Frans Halsmuseum. „Iets" achter het behang Toen de heer L. J. uit IJzendijke aan zijn café op de Markt het een en ander wilde herstellen ontdekte hij tusslen het behang en de muur een onontplofte vliegtuiggranaal, die zich daar doodgemoedereerd al bijna vijftien jaar moest bevinden. Omdat er ver schillende malen maar gewoon overheen behangen was was niemand zich op de duur nog bewust van de aanwezigheid van het gevaarlijke projectiel. door CARRY VAN DER RIJKEN. 41) Vooral de wiskunde-zuster had direct een plaatsje in Riesjes hart veroverd. Ze kregen de eerste les van haar op een dbnderdagmorgen. Toen het aardige, knappe zustertje de klas binnen kwam, fluisterde Mariesje meteen tegen haar voorbuur Die wiskunde- hersens zitten vast in het verkeerde hoofd De nieuwelingen werden verzocht even naar voren te komlen. Marie-Louise, herhaalde ze, toen Riesje haar naam genoemd had, kind, wat plechtig Ik noem je Riesje. Mams ook, lachte het meisje blij. Zelf had ze het kinderachtig gevonden om zich als Riesje voor te stellen ,maar nu vond ze het leuk haar oude naampje terug te krijgen. De meisjes noemden haar nu ook al gauw Rfesje of Ries. Met de pensionaatzusters kon ze het vooral de eerste maanden niet zo goed vinden. Zwijgen op de gangen en trappen, zwijgen onder het eten, zwijgen op de slaapzaal, zwijgen onder studietijd. Even zovele redenen voor Mariesje om te zondigen. Er Werd gestraft met slechte aantekeningen wat haar koud liet en met strafzitten in recreatietijd waar ze gloeiend het land aan had. De eerste de beste zaterdag kostte haar tien aan tekeningen tegelijk van een, zich diep gekwetst voe lende surveillante. Elke zaterda g was het „douches". De Rijkspolitie, die ijlings gewaarschuwd werd, stelde de opruimingsdienst hiervan in kennis, die er zorg voor zal dragen dat de „helse machine" verwijderd wordt. Koos Dees uit Zuidzande naar Engeland. Elk jaar worden in Nederland en daarbuiten de doden uit de laatste oorlog herdacht. Dit gebeurt op de z.g. Klaproosdag, waarop men gewoonlijk ook een collecte houdt om de nabestaanden van de gevallenen in staat te stellen de graven van hun omgekomen familieleden te bezoeken. Onder degenen, die vorig jaar hebben meegewerkt aan de Kaprooscollecte was mej. Koos Dees uit Zuid zande, die n umet nog 21 andere collectanten en col- lectrices door het lot werd aangewezen om als dank voor hun medewerking vijf dagen in Engeland door te briïngen. Onder leiding van functionarissen van het Nederlands Oorlogsgraven Comité vertrekken de ge lukkigen, op 31 maart om tot 4 april te gast te zijn bij The British Legion, de Britse organisatie van oud strijders en nabestaanden. Kruiningse vaars werd in Rotterdam „Miss Paasvee Op de 89ste Paasveeten toonstelling te Rotterdam is een fraaie vaars van de gebr. Bruinzeel uit Kruiningen tot „Miss Paasvee" gekroond. Ook de paarden die uit Zeeuwsch-Vlaanderen waren aangevoerd trokken alom de aandacht. Auto met 98 kg. boter in beslag genomen. Samenwerkende ambtenaren der invoerrechten en accijnzen uit Sas van Gent en Axel hebben dinsdag avond nabij Passluis een in zeer goede staat ver kerende Belgische personenauto (Ford-Angla) in be slag genomen op grond van het feit dat daarin op zeer vernuftige wijze een geheime bergplaats was ge construeerd, waarin ten tijde van de aanhouding 98 kg. boter zat verborgen. Auto en boter werden in beslag genomen en tegen de eigenaar-bestuurder, d'e 32-jarige handelsreiziger V. uit Oost-Eekloo (B.) werd proces-verbaal opgemaakt. JAARVERGADERING V.V.V. AXEL. Hoewel slechts een kwart van de leden aanwezig was zijn j.l. dinsdag op de V.V.V.-jaarvergadering belangrijke besluiten cjenomen. Na de opening volgen allereerst de gewone plicht plegingen als notulen en jaarverslag van de secretaris. Het financieel jaaroverzicht van de penningmeester, wegens het bedanken van de heer F. Schauwaert tijde lijk door de secretaris waargenomen, gaf een gunstig beeld. Met het saldo van vorig jaar bleek er een bedrag van 1553,37 in kas. Het aantal leden was nog iets toegenomen. Het verslag van de contact-commissie was niet zo hoopgevend. Leek het voor enige jaren dat de in die commissie verbonden V.V.V.'s van Hulst, Terneuzen en Axel, samen veel zouden kunnen bereiken, door verschillende omstandigheden is de laatste jaren de activiteit aan het verflauwen. Na het verslag der Kascommissie en het benoemen van een nieuwe commissie voor 1959 volgde de be stuursverkiezing. Bij eerste stemming bleken de perio diek aftredende leden de heren Schauwaert, de Jonge en IJsebaert herkozen te zijn, terwijl in de vacature van de heer de Coninck gekozen werd de heer C. Ver- straeten. Hierna werden nog enkele mededelingen gedaan in zake de V.V.V.-plannen voor 1959. Verschillende ondernemingen zullen op voorstel van het bestuur weer financieel of op andere wijze worden gesteund, zo b.v. de Ruiterfeesten op de 2e Pinksterdag. Een nieuwe folder in grote oplage zal uitgegeven worden, aangevuld met een gids voor wandel- en fietstochten. Met het Streekoentrum Axel zal overleg worden gepleegd omtrent de propaganda, ook met het doel om te komen tot een gesalarieerde verzorger voor te verstrekken inlichtingen. Nadat uit de vergadering nog enkele suggesties ge lanceerd waren, inzake concerten en wedstrijden werd Een lange, betegelde zaal met wel twintig cellen. Bij de ingang stond een tafel met badhemden on ooglijke vormloze dingen. Gebruik bekend. Naar de lengte of breedte werd niet gekeken ieder meisje kreeg een hemd naar volgorde van binnenkomen. De surveillante moest streng toezien dat er in de douche zaal geen woord gesproken, werd. De nieuwelingen van de eerste klas was dat heel ernstig op het hart gedrukt. De nieuwe tweede-klassers waren deze in structie echter vergeten. Toen Mariesje handdoek en verschoning onder de arm aan de beurt kwam om een hemd te pakken wilde ze voorbij lopen. De zuster echter tikte haar op de schouder en Wees naar het grauw katoenen geval. Dank u wel, Zusterzo'n ding heb ik niet nodig, verbrak Riesjes heldere stem de volkomen stilte. Er werd gegicheld. De Zuster begon boos te worden. Iets dergelijks had ze nog niet meegemaakt. U gebruikt dit hemd en daarmee uit nG Maar wat moet ik er mee doen wide Riesje nog verder weten. Cel vier, wees de surveillante, kort en gebiedend. Riesje haalde haar schouders op ze sloot het rubber-gordijn van cel vier achter zich. In de zaal geen ander geluid dan het sproeiende water, geplas en geplons. Toen Nee maar, Soeur, het ding is veel te groothet schuift even vlug weer naar beneden. Heeft U geen kleiner Riesje vroeg het met een heel beleefd stemmetje, maar met de rust in het badzaaltje was het uit. Hef, mijne ook, het mijne ook, werd ivan alle kanten, geypepen. io Kind, hou het maar voor je, riep er een. de vergadering, daar de omvraag weinig opleverde, gesloten. WILLEM ENZINCK HIELD DOCUMENTAIRE LEZING OVER GRIEKENLAND. Onder ongewoon grote belangstelling had dinsdag avond onder auspiciën van de Z.V.U. een lezing met lichtbeelden plaats op de bovenzaal van „Het Cen trum", welke geheel bezet was. Het was de heer Willem Enzinck, die op zeer boeiende wijze kwam vertellen van zijn reiservaringen naar de bakermat ener oude beschaving, dat vanwege de unieke schoonheid bovendien een bijzondere aantrekkingskracht uitoefent op toeristen en archeologen, die nooit uitgepraat komen over dit sprookjesland, zodat spr. zijn rede ook des wege hield onder het predicaat„Griekenland, Euro pa's laatste paradijs". De heer A. P. Ie Feber heette de bereisde causeur van harte welkom en deze gaf daarop als inleiding tot zijn veelomvattende onderwerp zijn visie weer om trent het echte reisgenot dat ondanks de velen die het als hobby beschouwen, toch iets meer betekent, dan de meesten zich in onze dagen er van voorstellen. Spr. doelde daarbij niet op de nog steeds onbevredigde verlangens en toebereidselen die geleglen zijn in de wens om het heelal te doorkruisen, doch heeft het oog op hen, die als het ware hét reizen hebben Ieren kennen als een aanvaarden van de mentaliteit van de landen en volkeren die men bezoekt en leert kennen, zodat het een zinvolle werkelijkheid wordt. Reizen betekent ook de moeilijkheden zoeken en deze leren kennen en wijst dan op dat mooie land vol geheimen Griekenland, waar de indrukwekkende overbijfselen van oen gezegende cultuur allerwege tot ons spreken zoals wel nergens ter wereld. Zo richtte hij dan al spoedig zijn door kunstzinnig gevoel gedreven lens niet alleen op de hoofdstad Athene, maar leerde hij zijn aandachtig gehoor ook op vele andere merkwaardige eigenschappen letten van dit volk en dit land. Het land zelf, dat een land is van de zee, die het- allerwege in zijn eiandengroepen, zowel als op de schiereilanden en landengten omspoelt, onder een stralend helderblauwe hemel en aan diepblauwe wate ren ook de geesten der bewoners verkwikt en ver rijkt, herkreeg zijn zelfstandigheid als monarchie pas in 1843 toen het zich ontworstelde aan een lang durige Turkse overheersing. In bloemrijke taal beschreef spr. de aanblik van het stedenschoon der hoofdstad. Hij bracht ons bij de ruïnes en de machtige ten hemel rijzende kolommen van de Akropolis, eiens een machtige godentempel, toen vóór de middeleeuwen een Chr. Kerk, later een moskee en zelfs ten slotte een kruitmagazijn. Groots, ondanks en in en door het verval toch blij vend getuigend van de Griekse cultuur en beschaving die ons aanspreekt en ontroert uit ware stillevens van stenengroep'zn die ons vaak verbijsteren in hun schoon heid en majesteit. De invloed van de zon en warmte, die vaak verzengend kan zijn, maar die ook een tovenaar is door de kleurenpracht bij dag en de ro mantische veranderingen van wit marmer tot goud bij avond en, nacht. Spr. doorzwierf dit land van de ené haven naar de andere, telkens nieuwe beelden en indrukken op roepend, die de wondere pracht van dit Middellandse Zee-gebied telkens tot unieke hoogte opvoerden, zodat bezoekers van Spanje en Italië ons zeiden maar zelden of nooit zo iets te hebben aanschouwd. Dit alles weer te geven in een: causerie die bijna 3 uren duurde zou ons te ver voeren, maar genoeg zij het te weten, dat er onder het gehoor van de be- gaadfe verteller, die over elen bewonderenswaardig uitbeeldingsvermogen beschikte, maar één roep was en deze luidde een schitterend mooie avond. In de pauze was er gelegenheid tot bezichtiging en koop van lectuur over Griekenland. Door meerdere aanwezigen werden ook de geestesproducten van- de causeur, die eveneens een auteur van betekenis is, aangekocht. Aan het einde was praeses A. P. Ie Feber voorzeker aller tolk door de heer Enzinck namens het ganse gehoor hartgrondig te danken èn een tot weerziens toe te roepen. Nee, achter je weer een ander. Bij wijze van washandje, raadde nummer drie. Hou je ogen dicht Het werd een heidens kabaal. De zuster probeerde er boven uit te komen. Foei, riep ze. Jullie zijn slechte meisjes. Haar stem verloor zich echter in het algemeen tumult. Driftig tikte ze nu tegen het houtwerk van cel vier. Mariesje Ja zuster, niet binnenkomen ik sta Zwijg Dadelijk aankleden en mee naar de directrice. Daar kreeg ze een stevig standje. En later in de klas in het algemeen, nog eens dunnetjes over. Dit kleine voorvalletje droeg niet weinig bij tot haar populariteit onder de klasgenoten. j Riesje van Es, die durft werd er gezegd. Mariesje sprak het niet tegen, al wist ze goed dat het deze keer helemaal geen durf was geweest. Durf, werkelijke durf, toonde ze in haar kweekschool jaren maar één keer. Ze zaten toen reeds in de examen klas, een lang, slank meisje van achttien, met een niet knap, maar pikant gezichtje en een paar spot tende grijze ogen. Op een nacht werd ze wakker. Iets wat zo zelden gebeurde, dat ze meteen wistdan moet ik ergens wakker van geworden zijn. Rechtop zat ze in bed, scherp luisterend. Toen kraakte een traptree fep ineens wist ze. Voetstappen. Iemand was langs haar celletje gelopen. Dat was vreemd ze sliep in het laatste kamertje. Er tegenover was de deur naar de zolder trap. Ze sprong uit bedrilde even in de koele nachtlucht, die door het open tuimelraam binnen waaide. Zachtjes schoof ze de witte gordijnen van haar chambrette opzij. De deur naar de zolder stond open. Gefascineerd keek ze er naar gespannen luisterde ze. Ergens piepte een. ledikant een der meisjes praatte in haar slaap. Vaag ook hoorde ze het ademen in de celletjes vlakbij. Verder doodse stilte in de schemerig op. Vlug stak ze de zaal over. Bleef dan schemerig op. Vlu gstak ze de zaal over. Bleef dan weer staan. Zou zezou ze naar boven gaan Ze had toch iemand gehoord. Wie moest daar nu midden in de nacht zijn Ze kende de zolder. Eigenlijk waren het drie in- eenlopende zolders boven de slaapzalen. Op de eerste stonden de linnenkastjes, waaruit ze elke week hun schone goed haalden. De anderen wanen: voor koffers, oude schoolbanken en dergelijke rommel. Op het einde van de derde zolder was een smalle steile brandtrap naar beneden. Waar die uitkwam wist Mariesje niet. Maar op een keer, toen ze met een ander meisje een oud schoolbord naar beneden had moeten halen, haddien ze elkaar het gevaarlijke, leuningloze trapje gewezen. Hu, daar zal je geen erg in hebben en er in het dónker of zo vanaf duikelen, had Riesje toen nog gezegd. En nu stond ze daar midden in de nacht in haar dunne katoenen nachtjapon en zag ze in gedachten de grote donkere zolders terug. Waar om kroop ze maar niet gauw weer terug in bed Nee, ze ging Rijken. Maar als het nu eens een in breker was Ochwat zou die op zo'n zolder moeten zoekenNee, ze ging (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 2