IreJtar reserve-tank 1$^' föhootuwëjim fa J. C. Vink p SPORTKOLBERTS PANTALONS Een huiskamer voor de zomer en een andere voor de winter. Griekenland, Europas laatste paradijs voortaan ook als met Boekhandel Markt 12 AXEL tel. 646 vanaf 59.50 t/m 179.50 Grootmoeder deed het op haar manier, wij kiezen de onze door Phi Wijnbeek. Mijn grootmoeder hield er strenge prin cipes op na, waar het haar huiskamer be trof. Tweemaal per jaar wisselde haar „cen trum voor 't gezin" dat zeven kinderen telde van aanzicht. Bij de voorjaarsschoonmaak en bij het herfststoffen natuurlijk. In 't voorjaar, liefst vóór Pasen, verdween de grote kachel en werd er een Japans scherm voor de schoor steen geplaatst. Er werd een karpet met vrolijke bloemen gelegd; de enorme vier kante tafel, mooi midden op dat karpet ge zet, kreeg een dunner pluche kleed, voor de ramen werden lange vitrages met ingeweven bloemenmanden opgehangen, er verschenen antimakassers en kleedjes van fijner haak werkkortom, de heele kamer werd op gefleurd. In de herst ging het net andersom: de kachel werd gezet op de plaat van Delfts blauwe tegels, het dikke, bejaarde vloerkleed en het bijpassende tafelkleed traden aan, de zomervitrages werden keurig schoon in blauw papier gerold en opgeborgen en voor de ruiten werden wat steviger tulen glas gordijnen met een eenvoudige rand netjes toegeschoven. Zo kon de kamer er beter tegen: was warmer, degelijker en bestand tegen de stokerij. Goede oude tijd Wij, in onze moderne woningen, kennen die zomer- en wintertooi niet meer, al vinden we hier en daar nog wel een spoor van die overgeërfde opvat tingen. Maarweet u wel, dat onze moderne huiskamer, ook en juist als centrum van 't gezin, evengoed vraagt om verandering met de wisseling van de seizoenen? Neen, 't zit hem nu niet meer in de vitrages en de anti makassersmeestal ook niet meer in de kachel. Maar wèl in de bewoonbaarheid, in het goed functioneren van de huiskamer. Kom aan, denkt u nu misschien, weer eens zo'n opgelegde nieuwigheid. Goed om eens te lezen, maar natuurlijk niet noodzakelijk om uit te voeren. Mag ik dat eens tegenspreken Juist nu verreweg de meeste woningen niet meer dan één woonvertrek hebben, is het zaak dat vertrek zo goed mogelijk te gebruiken. Neen, het doet er niet toe of u die kamer hoogst-modern of zomaar-gezellig hebt in gericht, wat het meubilair betreft. Het gaat er alleen maar over, waar en hoe dat meubi lair staat. Pas wanneer u zich daarvan rekenschap geeft, wordt de huiskamer functioneel en krijgt dit woord meteen betekenis voor u. Twee factoren In de winter spelen twee factoren een grote rol bij de bewoonbaarheid van de huis kamer: warmte en licht. We moeten er dus van uitgaan, dat de bronnen van warmte en licht zoveel mogelijk moeten kunnen worden opgezocht en gebruikt. 's Zomers is dat heel anders: dan komen ventilatie, koelte en het naar buiten kijken op de eerste plaats en ook daaraan moet de kamer dan kunnen voldoen. Blijven we nu even bij de winterkamer. Warmte hebben we nodig in de hele kamer, maar het minst vlakbij de eettafel. Niets is zo ongelukkig als met de rug naar kachel of haard te zitten eten, dat geeft een be nauwd en naar gevoel. Ook moeten kin deren, die huiswerk zitten te maken, de ver warming niet vlak in de rug hebben: dat maakt loom en prikkelbaar en onrustig. Het wordt dus al duidelijk, wat we met de grote tafel hebben te doen: die moet, buiten het directe bereik van de warmte-uitstraling, zo veel mogelijk naar de natuurlijke lichtbron, het raam of de tuin- of balcondeuren, wor den verhuisd. Dat licht is heel belangrijk, want niet alleen voelt men zich bij het eten zowel als bij werk het meest fit in de lichtste plek van de kamer, maar bovendien spaart het u elec- triciteit als de eet- en werktafel zo lang mo gelijk daglicht krijgt. Als het mogelijk is, plaatst u dan de tafel (om zoveel mogelijk ruimte eraan te be waren) met de ene korte zijde tegen raam of deuren. Komt er kou door de reten van raam of deur, gebruikt u dan tochtstrip, dat tegenwoordig uiterst gemakkelijk is aan te brengen. Nu de rest van uw kamer. Vanzelf sprekend kruipt, wie rustig en prettig wil zitten, naar de warmtebron. U maakt dus een zitje met gemakkelijke stoelen rond kachel of haard en tracht daarbij zo weinig mogelijk in conflict te komen met de eet tafel. Let er ook op, dat de stoelen bij ge bruik wat weggeschoven worden en men elkaar dus niet kan hinderen. Natuurlijk kan dit nog al eens passen en meten worden, maar dat is juist het aangename van iets „componeren" Verlichting Hebt u uw kamer al ingericht zo met een eet- en een zithoek, kijkt u dan tóch eens na of die inrichting 's winters wel goed functioneerten schroomt u anders voor al niet, aan 't verhuizen te gaan. U kunt er alleen maar bij winnen. Gebruikt u geen kachel of haard, maar hebt u centrale verwarming, dan hebt u na tuurlijk wat meer speling, wat uw zithoek betreft, want niemand verlangt ernaar, bij een radiator een kring te vormen Denkt u ook, vooral in de winter, om de verlichting van de kamer. Zorgt u dat boven de eettafel een flink lichtgevende lamp hangt en dat uw zithoek een bruikbare liefst verplaatsbare leeslamp rijk is. Plaats wandlampjes zó, dat u geen duistere hoeken in de kamer krijgt: donker verkleint de kamer en maakt haar ongezellig. Ook de vloerbedekking moet aangepast zijn: onder de grote tafel moet een stevig kleed liggen en de zithoek moet ook niet kaal zijn. Dit behoeft allemaal geen extra kosten mee te brengen, gewoonlijk kunt u met verplaatsen en met passen en meten het meeste, zo niet alles oplossen. En dan hebt u een winterhuiskamer. Misschien is het dressoir verzet of hebt u met de piano moeten slepenen als alles dan staat, denkt u: „Véél gezelligerwe laten het zo Vindt u het erg om die gedachte meteen maar op te geven Terug naar de zomer Want ziet u, zo'n echt-functionerende winterkamer deugt in de zomer helemaal niet. De eet- en werktafel voor raam of deuren geeft in de zomer niets dan last. Die ramen of deuren zijn dan niets dan last. Die ramen of deuren zijn dan n.l. uw hoog nodige ventilatiebron en al kunt u 's winters natuurlijk uitstekend luchten over die tafel lift heen, zo gauw als de buitenlucht constat kan binnenkomen, gaat dat niet meer. Da wordt wegwaaien van papieren of schriften omtochten van bloemvaasjes, inregenen o het tafelkleed eneen obstakel bij he naar-buiten-kijken. Neen, in de zomer doet u het beste, de tafel onder een zijraam of aan een blinde muur te schuiven, wel behoorlijk in het licht, maar vooral niet als dam in de luchttoevoer Ook uw zitje rond een dode haard of e lege schoorsteen is allervervelendst en nu teloos. Neen, nu behoort juist het zithoekjt dicht bij raam of deuren te zijn, zodat de vensterbank, de uitloop naar de tuin of het balkon bij die zit wordt betrokken en dus het gevoel van ruimte geeft. Aan een balcon of een terrasje, achter een eettafel verstopt, beleeft u niet de volls vreugde: uw kamer moet een éénheid vor men met dat uitloopje. Dus dan wordt het in 't voorjaar wéér gesjouw Jazeker. Weer verhuizen, weer met de piano slepen, misschien wel. Of met de boekenkast. En misschien ziet u dan een verschoten plek op 't behang en moet u erg uw hoofd breken hoe u die (als u nog niet aan nieuw behang toe bent) zult maskeren (hangplaten zijn daar zo fijn voor mis schien ook moet u dan een tweede lichtpunt aan 't plafond laten bijmaken en moet u erg puzzelen met de plaats van de televisie. Allemaal niet erg Maar dat is allemaal niet erg. Want u wint er niet alleen een beter functionerende kamer mee, maar die kamer blijft ook voor u léven. Die wordt geen sleur. U ziet op eens, dat er iets vernieuwd moet worden en daar krijgt u plezier in. U kunt opnieuw uw fantasie laten werkenen is die huis kamer, dat centrum voor 't gezin, dat niet dubbel en dwars waard J De vreugde, de voldoening als het we4u| klaar is, als u het desnoods in overleg en met de goede raad en hulp van heel 't gezin voor elkaar hebt gekregen, is de grootste belo ning voor al die eigenlijk zo prettige moeite. Bovendienu bent het aan uw gezin verschuldigd de huiskamer zo dienend mo gelijk te maken. Grootmoeder deed het op haar manier.., wij doen het op de onze. Omdat het nuttig en nodig is. Alleen zijn de opvattingen over wat nuttig en nodig is een heel stuk ver anderd. Maar ja, dat doet de tijd nu een maal DINSDAG 24 MAART om 8 uur in „HET CENTRUM" te AXEL WILLEM ENZINCK met een lezing met lichtbeelden over Kaarten voor leden Z.V.U. en N.R.V. a 0,75 ver krijgbaar des avonds aan de Zaal. Kampeertenten NU nog win- TE BEKOMEN Braadhaan- terprijzen. 10 - 20% korting. M r,™-™ v Vraag catalogus. St. Antoine, lJes blJ N' DE REGT' Kerk" Roosendaal. dreef 12, Axel. Keuze uit meer dan loOO stuks. Moderne Italiaanse en Engelse stoffen o.a. REALTEX - TREVIRA - DRALON TERLENKA enz Prima coupe en afwerking. Geheel kl eet maketswerk. Onze naam waarborgt kwaliteit Noordstraat 28 Telefoon 643 - AXEL i Wanneer de pea ploteefcwQ Weg tdtokel eenvoudig om-, eef «I» bij een autol Bi} een dktoa» el wanneer ea woar ook eoar, de Geho-Schober o tfeed* tof |e cfienst. De typ ache vulpenhouder voor de jeugd, «et 14-ko* mmM HERENKOSTUUMS

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 4