m schdöuw ov6R Leven KLAAR Y00R BABY'S ONTVANGST MET EEN ERM BABYSET t FEUILLETON UIT ONZE OMGEVING AXEL U doaft de Znorbrand onmiddellijk. En daarmee ook de pijn. Shapelweg een of twee Bennlei... SPORTNIEUWS ZEELAND - DEZE WEEK (Vervolg) Walcherse zeeweringen worden verbeterd. Door het vaststellen van de begroting 1959 door de algemtene vergadering van de polder Walcheren zal er dit jaar voor bijna 8 millioen kunnen worden be steed aan buitengewone werken, de zeeweringen be treffende, zoals het opruimen van bunkers in de duinen, de aanleg van strandhoofden bij Domburg, Westkapelle en Oostkapelle en het vernieuwen van de glooiing van d'e zeedijk te Westkapelle. Kreekrakplan Wordt werkelijkheid. Naast het Sloeplan hebben wij nu ook het Kreekrak plan. Dit plan omvat onder meer de aanleg van een zeehavencomplex aan de Westerschelde in de om geving van Bath en Woensdrecht, de bouw van een sluis bij Bath en het graven van een kanaal van Bath naar het ontworpen Beneluxkanaal. Dit plan is door de Prov. Staten van Noord-Brabant aan genomen als ontwikkelingsplan voor West-Brabant. Omdat een gedeelte van dit plan moet worden uit gevoerd op Zeeuwse bodem, dient een en ander te geschieden in nauwe samenwerking aussen de colleges van Ged. Staten van Noord-Brabant en Zeeland. Meer woningen voor Zeeuwse platteland gewenst. Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij heeft in zijn laatst gehouden vergade ring onder meer de toewijzing van het bouwvolume aan de provincie Zeeland besproken, zulks met het oog op de waningsituatie op het platteland. Het be stuur sprak als zijn oordeel uit, dat toewijzing van een groter contingent noodzakelijk was. Met name werd de noodzakelijkheid uitgesproken om jmeer woningwetwoningen toe te kennen aan de dorpen. Hierdoor zou het pas mogelijk worden een aanvang te maken met de krotopruiming ten plattelande. Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond hield Zeeuwse Middenstandsdag. De voorzitter van deze Bond, de heer P. G. v. d. Weele, heeft op de Zeeuwse Middenstandsdag, welke te Goes gehouden is, een rede gehouden, waarin hij wees op het effect van het Delta-plan voor Zeeland. Dit effect mag volgens hem niet worden overschat. De industrialisatie van Rotterdam zou volgens deze spreker de eerste vijftig jaar niet verder reiken dan tot het Haringvliet, terwijl ook niet te veel zou mogen worden verwacht van de recreatie. -3e Internationale Zeehengelwedstrijd te IJzendijke. Dat er voor dit vissportfestijn een enorme belang stelling bestaat, blijkt uit het feit, dat thans, drie weken voor de datum, needs een 200-tal inschijvingen zijn binnengekomen van heinde en verre, vele uit België. Zelfs uit het verre Heiloo hebben, zich een 5-tal sportenthousiastelingen gemeld, om ook hun geluk eens te beproeven aan de Zeeuwsch-Vlaamse oever van de Westerschelde. Dat er reeds iets te vangen is, al is het dan nog niet groot van stuk, blijkt dat een IJzendijkse visser op zondag 8 maart dit is geen visserslatijn niet minder dan 38 botjes ving. Als de tekenen niet bedriegen belooft het 5 april een record aantal deelnemers uit alle streken van ons land en uit Belgi ëen Frankrijk naar Ijzlendijke te zullen trekken, die in eerlijke strijd elkaar de erepalm zullen betwisten. Waardevolle prijzen en een herinneringstegel voor elke deelnemer maken de wedstrijd nog extra aan trekkelijk. Na de wedstrijd zullen een 3-tal muziekverenigingen de gemeente opvrolijken .terwijl er volop gelegenheid zal zijn voor een dansje. IJzendijke maakt zich op om de honderden henge laars en belangstellenden op een aangename manier te ontvangen. door CARRY VAN DER RIJKEN. 40) De hele verdere dag was het in Riesjes gedachten Truus Verhagen ook op die kweekschool. Zou ze het nu, daar op die vreemde school, weer vertellen Zouden er weer partijen in de klas komen Genoeg had ze er van. Stik-genoeg Ze wou niet met de nek aangekeken wordlen» Mams, vindt U het een leuke school vroeg ze die avond onder het afdrogen van de bordjes. Zo ver weg hè.E n reuze weinig Hollandse kinderen Beviel het je daar niet Je leek me anders nogal enthousiast over de grote speelplaats, de gymzaal en die grappige celletjes niet te vergeten. Ine had al lang gemerkt dat er iets nog niet in orde was met Riesje. Begreep ook best dat het niet de school was die haar dwars zat, maar dat meisje Verhagen. Ze was echter niet van plan haar hierin toe te geven. O ja! Een beetje lusteloos klonk het. -Hoor eens kind, veranderde moeder Ine ineens van tactiek ik snap het best. Het gaat niet om dat ver weg. Zó kinderachtig ben jij niet. Het gaat ook niet over die méér of mmder Hollandse kinderen. Brabantse zijn wél zo aardig misschien. Dat past gauw genoeg aan. Het bevalt jou niet dat dat andere Rotter damse meisje op dezelfde school komt. Daar zet je jezelf maar eens heel gauw overheen. Probeer het met haar te vinden. Dat kind heeft iets over zich, waardoor ik een beetje met haar te doen heb. Ach Mams I FORUMAVOND CHR. BESTURENBOND. Voor een 30-tal belangstellenden werd "vorige week op de bovenzaal van „Het Centrum" vanweeg de Chr. Besturenbond alhier weer een forumavond georgani seerd' die geopend werd door de heer J. J. v. d. Velde, als voorzitter van de Axelse C.B.B., die in gebed en schriftlezing voorging. Het nut van deze avonden wer dwedierom duide lijk bewezen daar onder leiding van de forum-voor zitter, districtsbestuurder H. Beenhakker al spoedig het vereiste contact kwam en d'e vergadering loskwam met tal van actuele vragen op allerlei sociaal-maat schappelijk gebied. Het forum bestond met genoemde praeses verder uit de heren S. van Harn, hoofd der Chr. School te Spui, D. J. Marijs, directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Middelburg, J. Schotman, hoofdbe stuurder dér Chr. Bedrijfsgroepen Centrale te Den Haag, K. ter Heide, vertegenwoordiger „U.B.O." uit Enschede en mej. H. A. Siddré, zuster van het t-b.c.- fonds „D.E.L." te Noordwijk aan Zee. Het was een uiterst leerzame avond, die meerdere belangstelling waard was. De thuisblijvers hebben veel gemist. Rennies - het beproefde middel, gewoon laten smelten op de tong, en alle leed is geleden, omdat al dat over tollig maagzuur onmiddellijk wordt geneutraliseerd. Vraag Uw omgeving naar de wondere werking van Rennies - de meest gebruikte maagtablet in 62 landen over de hele wereld. Negen van de tien zuurbrand- Iijders kennen Rennies - tien van de tien gebruikers dwepen er mee, zweren er bij - willen niet zonder. Om de wondervlugge baat, om de lekkere smaak en omdat Rennies zo onopgemerkt te slikken zijn zonder water of wat ook. Ing. Med. TWEEDE TONEELAVOND VAN DE TONEELVERENIGING „AXEL". Dat deze amateur-toneelclub momenteel hier ter plaatse het toonaangevende ensemble is, bewees de massale opkomst woensdagavond' naar „Het Centrum" dat vrijwel tot d'e laatste plaats bezet was met toneel liefhebbers, die bij de opening door de heer R. H. de Ridder hartelijk werden verwelkomd. Deze gaf daarbij uiting van zijn vreugde over de groei en bloei der vereniging en verzocht gedurende de opvoering de nodige stilte te betrachten, die hij bij dit stuk wel zeer op prijs stelde in verband met de vaak aan grijpende inhoud. Inderdaad was het gekozen stuk „Onno" van het begin tot het eind boeiend en heeft het de ganse zaal van intens beoefend dilettantenspel doen genieten, waarin de „oude kern" dezer vereniging zich weer op sublieme wijze heeft weten te onderscheiden. Een inhoudsbeschrijving te geven zou ons in ver band met dé plaatsruimte te ver voeren. Daarom volstaan wij met op te merken dat de verschillende rollen weer perfect gecreëerd werden, met over het algemeen iets fijner spel van de dameskrachten. Namen te noemen achten wij geheel overbodig daar het geheel een waardige éénheid vormde en de stem pel droeg zoals bij voorgaande opvoeringen van deze club van de eminente regie vain de heer Tiersen, wiens opvatting en toneelkennis ook nu weer de beste waarborg waren voor een geslaagde op voering, Ook voor wat de grime betrof was deze door de meesterlijke hand van d'e heer Kolijn keurig verzorgd. Natuurlijk was er weer het onmisbare gezellige bal na alsmede een tombola met waardevolle prijzen. 'De Toneelvereniging „Axel" mag met gbnoegen op deze uitstekende toneelavond terugzien. Een beetje ongelovig haalde Mariesje haar schou ders op. Ze heeft zelfs nooit een vriendin gehad. Het is zo'n zure Misschien juist daarom moet je wat medelijden met haar hebben. De één is van nature vrolijk, de ander stug. Helpen moeten we elkaar, niet de rug toedraaien Later in bed, tcJen Mariesje niet zo gauw kon slapen, herhaalde ze nog eens Ine's woorden. Je moet helpen je moet medelijden hebben. O, ze wou best proberen aardig te zijn tegen Truusze had het thuis we] zielig ook, bijna altijd alleen. Als Truus haar mond maar hield over dat éne En de volgende weken bleef het steeds op de achter grond van haar denken, bedierf het iets van het genot der laatste vacantieweken. Schaduw over haar jonge leven Kwam het door haar vroegere kostschool-ervaringen, kwam het door haar karakter dat ez zich zo ge makkelijk aanpaste Riesje voelde zich na de eerste paar dagen al volkomen thuis op de kweekschool. De lessen kon ze met gemak volgen en de klas had haar en haar mede-nieuwelingen als vanzelfsprekend in haar midden opgenomen. Aan tafel zat ze recht tegenover Truus. Haar linkerbuur was den/ klein, donker, praat graag ding. Ze gauw de eerste de beste avond, na een minuut of tien in stilte gesoupeerd te hebben, het re- creatiesein was gegeven, stootte ze Mariesje aan. Zeg, hoe heet je Mariesje van Es. O, leuke naam Waar kom je vandaan Rotterdam, zei Mariesje kort, meteen bang voor vérdèré ondervraging. JUBILEUM-VERGADERING N.C.V.B. De N.C.V.B. vierde feestelijk haar 25-jarig bestaan. Het was een fijne avond. De presidente mevr. Boor de Graaf trad uit het bestuur, waarvoor mevr. Weijns- Bakker in haar plaats kwam. De afdeling Axel van Ned. Chr. Vrouwenbond telt momenteel 90 leden. Deze mooie avond zal bij de aanwezigen lang in herinnering blijven. „HOSANNA'S JAARLIJKSE UITVOERING. Voor een schier uitverkocht Jiuife (gaf de Chr. fanfare „Hosanna" donderdagavond in „Het Centrum" haar jaarlijkse avond voor leden- en donateurs, het geen we mede gelet op de grote toeloop beter een echt familiefeest zouden kunnen noemen. Praeses J. Ie Feber opendie de bijeenkomst met ge bed en schriftlezing en gaf het gebruikelijke opwek kende bondige resumé van het wel en wee van de vereniging, waarbij het hem verheugde enige nieuwe jeugdige gezichten in het korps op te merken. Ook kon de voorzitter mededelen, dat „Hosanna" op Ko ninginnedag voor de eerste maal zal optreden met een bescheiden drumband. Vierder droeg dit openings woord ook nog het karakter van een huldiging, daar twee muzikanten 25 jaar aan de muziekvereniging waren verbonden. Dit waren de heren J. Bakker en L. Rinn, die deswege door de voorzitter met de ge bruikelijke felicitatie een presentje kregen overhandigd. Onder de correcte leiding van dirigent P. C. Brak man werd een klein concert uitgevoerd bestaande uit een vijftal nummers. Gelet op de kleine bezetting van het korps mocht dit muzikale programma volkomen verantwoord ge noemd worden. Zoals steeds had de dirigent zijn korps weer geheel in de hand en werd het een goed genuanceerde uitvoering met een uiterst beschaafde klank en van juiste interpretatie getuigend inzicht. Hoodfschotel en trekpleister bij uitstek was naar Axelse usance ook hier weer de opvoering van het reeds eerder in ons blad besproken toneelspel van Joh. van Eekelen, onder de titel „Zonsopgang". Dit onder regie van de heer Ko Bakker door zijn ensemble opnieuw voor het voetlicht gebrachte stuk met zijn diepe morele strekking was derhalve een reprise. Eén echter die er weer zijn mocht Na elk der bedrijven bleek ook thans de aard en strekking van dit toneelspel weer im goede aarde te zijn gevallen en bij het einde verscheen na langdurige bijval het toneel-ensemble nog eens voor het voet licht om een speciaal en ten volle verdiend dankwoord van de praeses in antvanget te nemen, voor dfe opnieuw geslaagde creatie van dit prachtige toneelstuk. Ook voor de penningmeester werd het een goede avond door een zeer geslaagde tombola. Met dankgebed en samenzang werd deze mooie en tot in alle details welgeslaagde jaarlijkse uitvoering rand het middernachtelijk uur gesalten. BEVORDERD. Bij besluit van de minister van Financiën is, ge rekend te zijn ingegaan 1 januari 1959, bevorderd tot hoofdassistent-titulair van 's Rijks belastingen, de heer J. Hirdes, dienstgeleider van de centrale velddienstpost der invoerrechten en accijnzen, alhier. PREDIKBEURTEN Zondag 22 maart 1959. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings (Ge loofsbelijdenis), 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Gerei. Kerk (Kerkdreef10 uur en 2.30 uur Ds. F. A. den Boeft, van Helpman. Geref. Kerk (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. C. Brouwer, van 's-Hertogenbosch. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdient. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 21—22 maartDokter K. Boor. Wielrennen. DE RONDE VAN AXEL MET PASEN. Zo wij al eerder schreven zal Axel op maandag 30 maart (2e Paasdag) weer in het teken van de wielersport staan. Gelukkig was de A.W.S.C. „Vol harding" ditmaal weer bij machte om deze traditie in ere te herstellen, nadat vorig jaar met Pasen, om financiële redenen vain de organisatie van een wieler wedstrijd moest wordhn afgezien. Axel valt dit jaar met Pasen dus weer de eer te beurt het wielerseizoen op de weg in Zeeuwsch- Vlaanderen te openen en dit zal geschieden met een nieuwelingenwegwed'strijd. Inmiddels is ook reeds de vereiste gemeentelijke vergunning verkregen om ook nu weer het parcours te benutten hetwelk vorig jaar met Pinksteren in gebruik werd glenomen. Terloops zij nog opgemerkt dat het jammer is dat de ver betering van het wegdek van de Zeestraat pas na Pasen haar beslag zal krijgen. Dit is nog een slecht stuk plaveisel in het overigens ideale parcours. Maar met Pinksteren zal dus ook de Zeestraat van een fraai klinkerdek zijn voorzien. Wij menen dan ge rust te mogen zeggen, dat dan naast de verkeers- verbetering vanwege de aanleg der Zuidsingel met ventweg en de beklinkerde Zeestraat ook voor de traditionele wielerwedstrijden een parcours bij uit- nemlendheid beschikbaar zal zijn. Naar wij dezer dagen van het bestuur der wieler club mochten vernemen verloopt de inschrijving der renners ook vrij vlot en staan thans reeds een 25-fal nieuwelingen voor de Paasrande ingeschreven. Dit niettegenstaande er op die dag o.a. ook in Breda en in Steenbergen nieuwelingenwedstrijden plaats vinden. Bij deze ingeschrevenen voor de Ronde van Axel bevinden zich ondanks deze koersen in Brabant toch nog verscheidene Brabantse renners. Dit behoeft niet te verwonderen, daar de A.W.S.C. „Volharding" in staat was van de door de K.N.W.U. voor deze soort wedstrijden opgestelde prijzenschema's het hoogst toe laatbare prijzenschema I voor deze nieuwelingenwed strijd vast te stellen, hetwelk neerkomt op e'en be drag van ƒ200,— aan prijzen. Dit hoogste schema is natuurlijk voor de deel nemers erg aanlokkelijk en zo mag wel worden ver wacht dat nog meerdere inschrijvingen zullen volgen. Zo hopen de organisatoren dan een 30-tal renners aan de start te kunnen brengen voor deze openings koers, die zal gaan over een afstand van 65 km. Dit komt op het ruim 2 km. lange parcours neer op een totaal aantal van 30 ronden. Het is nu voor de organisatoren, voor onze ge meente en ook voor de talrijke wielersportliefhebbers, alsmede de deelnemende renners maar te hopen dat deze vroege Pasen met ideale weersomstandigheden zal mogen worden begnstigd, opdat allen zoveel moge lijk profijt en plezier aan deze wielerwedstrijd zullen kunnen beleven. Mocht evenwel de weersgesteldheid op 2e Paasdag uitgesproken slecht zijn, zo heeft het bestuur be sloten, zal deze wielerwedstrijd toch doorgaan, maar opdat de jonge renners daarvan' geen nadelige in vloed zouden ondervinden in dit prille begin van het wielerseizoen, zal alsdan de af te leggen afstand in gekort worden. Ten slotte menen wij aan een wens van de organi satoren te voldoen door nu reed's het belangstellende publiek te verzoeken tijdens deze wedstrijd zo min mogelijk of liefst helemaal niet de rijweg over te steken. Het ongeval vorig jaar tijdens de Pinkster ronde zal ieder nog wel vers in het geheugbn liggen. Laat dit een ernstige waarschuwing zijn Zo. Dus je bent een stadskind. En een Hollands nog wel Wat bedoel je daarmee vroeg Mariesje, mnder omdat het haar nteresseerde, dan wel aan verdere per soonlijke ondervraging te ontkomen. Nou, bedoelen eigenlijk niks. Maar die Hollanders hebben het gewoonlijk zo hoog in d'r bol. Ja, ik zeg niets van jou hoor dat moeten we nog afwachten, voegde Juffertje Praatgraag er meer eerlijk dan com plimenteus aan toe. Onwillekeurig keken/ Truus die ook had meege luisterd en Mariesje elkaar even aan. Een spottend lichtje danste in Riesjes grijze kijkers. Mijn vader, zei één van de meisjes, is reiziger. Die komt overal en die zegt Kind, viel een ander in, begin nou alsjeblieft weer niet over je vader. Die heeft al zoveel wijs heden verkondigd, dat het haast teveel is voor één mens alleen. Zeg, wendde ze zich tot Mariesje, jouw vader is toch geen reiziger Een hoogrode kleur trok langzaam over Riesjes ge zicht. Ik heb geen vader meer, zei ze. En bijna uit dagend keek ze naar de meisjes om haar heen. Ben) plotselinge, wat pijnlijke stilte viel over het groepje. Voor de tweede keer die avond ontmoetten Truus' en Mariesjes ogen elkaar. Zag ze het goed Lachte Truus tegen haar En dat vriendelijke zachte in haar ogen, was dat voor haar Mariesje kreeg het gevoe lof er tranen wilden komen. Mijn vader is ook dood, brak Truus' stem de stilte. Laten we over die dingen iin vredesnaam niet praten het is allemaal al zo lang geleden. Vertellen jullie ons liever hoe laat we hier naar bed moeten enl of we ook onze eigen kousen moeten stoppen, want daar heb ik gruwelijk het land aan Van alle kanten kwamen de inlichtingen los. Om half negen naar ebd ook de groteren van achttien en negentien. En over het recreatiezustertje, dat met haar nagels probeerde of de stoppen wel degelijk genoeg waren. Mariesje luisterde maar half. Het juichte in haar. Truus had gezegd „ook dood Dat had ze natuur lijk expres gezegd. Neen, Truus zou haar niet ver raden» Dat wist ze nu. Ze zou kousen voor haar stoppen enja, ze zou zorgen dat Truus hier niet alleen kwam te staan, zoals in Rotterdam op school. Ze moesten haar opnemen in de vriendinnen kring waar zij Riesje bij zou horen. Anders ging ze er ook uit. Want die eerste avond reeds nog geen der meisjes kennend was Mariesje er al van overtuigd dat ze gauw een troep vriendinnen zou hebben. En gelijk kreeg ze. Vrolijk vlot meisje als ze was, werd ze al gauw populair. Trouw aan de belofte die ze zichzelf gedaan had, speelde ze niet, of Truus moest ook meedoen. Of zich ten minste ergens anders mee amuseren. Er groeide langzaam een genegenheid tussen beide meisjes. Veel praatten ze niet met elkaar net zoveel als met alle anderen. Truus' geslotenheid vroeg niet om vertrou wen. Ze was blij met Mariesjes hartelijkheid. Ze wist ziche en deel van de klas door Mariesjes invloed en was er haar dankbaar voor. Met de Zusters ging het, wat Mariesje betreft, niet zo vlot. De Zusters-leraressen echter haddlem weinig moeite met haar. Ze leerde graag en met interesse. En zo lang haar aandacht geboeid werd, dacht ze er niet aan de boel op stelten te zetten. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1959 | | pagina 2